Welstands vrije wijk aan banden fZC Biber was vooral tussen de oren effectief Auto in de sloot Forse stijging lasten waterschap in 2005 ,11 Ringen - De Reimers- Overleg tennisclubs Reimerswaal loopt definitief vast timers waal wil wildgroei aan uitbreidingen woningen voorkomen Ipen dagen oomtrein Directie Scheldemond compleet Gewonde bij bedrijfsongeval Straf voor domme vriendendienst Busrit Dreischor-Sir goedkoper agenda Bromfietser ongedeerd na schuiver 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 16 juni 2004 se tennisverenigingen heb- de gemeente laten weten, tfniet meer hoeft te worden trhandeld over een eventue- ierhoging van de tennis fee is de al langer slepen- irestie over de verhoging de bijdragen aan het onder- houd van de buitensportaccom modaties definitief tot een pat stelling verworden. Met de voetbalclubs Hansweert- se Boys, Rillandia en Kruinin- gen is het college van burge meester en wethouders nog in gesprek. Maar ook daar gloort weinig licht aan de horizon.. De knuppel werd afgelopen ok tober in het hoenderhok gegooid toen een meerderheid van de ge meenteraad besloot dat de bij dragen van de voetbal- en ten nisverenigingen aan het onder houd van de banen en velden, zouden moeten worden ver hoogd tot 35 procent in 2006. Nu betalen de verenigingen 3 procent van de kosten die de ge meente maakt. Dat leidde met een tot groot protest van de vere nigingen die claimen veel leden te zullen verliezen door contri butieverhogingen die onvermij delijk zouden moeten worden doorgevoerd. Begin dit jaar keerden het CDA en de BBR (Bewoners Belangen Reimerswaal) op hun schreden terug. Dat resulteerde uiteinde lijk in een nieuwe opdracht aan B en W om te gaan onderhande len over een huurverhoging van rond de vijftien procent. Inflatiecorrectie Die onderhandelingen zijn nu met de tennisverenigingen defi nitief vast gelopen. En het is las tig voor de gemeente om haar poot stijf te houden, want zij heeft met alle clubs contracten gesloten die lopen tot 2010. Die contracten gaan uit van een jaar lijkse inflatiecorrectie. Of de gemeente zal proberen de contracten open te breken, is aan de gemeenteraad. Die zal zich hoogstwaarschijnlijk bin nenkort opnieuw over de huren van de buitensportaccomodaties moeten buigen. ^rlnqrid Huibers RU1NINGEN - Het welstands- ij bouwen in de gemeente Rei- jswaal wordt aan banden ge- gd, Burgemeester en wethou- is zijn van plan gebieden tarnu nog vrij mag worden ge- uïd, in de toekomst toch er een welstandsregime op te gen. innee willen de bestuurders voorkomen dat eenmaal gereali seerde woningen in welstands- vrije gebieden eindeloos kunnen worden uitgebreid met dakka pellen, overkappingen, aan- en uitbouwen. Inde gemeente Reimerswaal gel den alle nieuwbouwwijken aan de rand van de kernen als wel- standsvrije woongebieden. Het gaat dan bijvoorbeeld om de Ka- naalarm in Hansweert en de woonwijk Knol 2 in Kruiningen. Dat heeft - zo constateert stu dent aan de Hogeschool Zeeland A. Otte in zijn evaluatie wel- standsvrij bouwen - niet tot ex cessen geleid. De meeste bewoners kiezen niet bewust voor een welstandsvrije bouwkavel en zijn er dus niet op uit om een architectonisch ge waagd nieuw huis te laten ont werpen. Daardoor blijken de welstandsvrije wijken niet eens zo heel veel te verschillen van nieuwbouwwijken die wel on der welstandstoezicht zijn ge bouwd. Neutraal Wel merkt Otte op dat het ge vaar bestaat dat welstandsvrij gebouwde wijken weinig samen hang vertonen. Elke woning wordt immers apart ontworpen zonder veel ruggespraak met de buren. Juist om de samenhang van welstandsvrij gebouwde woonwijken te vergroten, stel len B en W nu voor, de wijken, zodra ze voltooid zijn, aan een zogeheten neutraal welstandsre gime te onderwerpen. Hiermee kan bijvoorbeeld het oorspronkelijke verkavelingspa troon van een wijk worden be schermd. Ook kan worden voor komen dat iedereen ongebrei deld dakkapellen, overkappin gen en aan- en uitbouwen aan zijn woning toevoegt. Over de nieuwe welstandsnota is vorige week al gediscussieerd gedurende een themaraad. Tij dens die bijeenkomst gingen er stemmen op om welstandsvrije wijken ook in de toekomst weL standsvrij te houden. Of dat ook zo wordt besloten, zal dinsdag 29 juni tijdens de raadsvergade ring moeten blijken. Die bijeen komst vindt plaats in het ge meentehuis in Kruiningen en be gint 's avonds om half acht. pknapbeurt or viaduct chapenbout HAPEXBOUT - Het wegver- •met uitzondering van fiet- i-kan eind deze en volgende geen gebruik maken van ijbaan over het spoorwegvia- tibij Schapenbout. gemeente laat op de oude Drwegbrug een nieuwe asfalt- gaanbrengen op het wegdek, lis de eerste stap in het ka- ian de grote renovatiebeurt het uit 1911 daterende wwerk dat herinnert aan de k spoorlijn Mechelen-Ter- gemeente had voor het bouw- monumentenstatus gewaagd, maar dit werd mei door staatssecreatris der Laan (WVC) afgewe- wil de gemeente het bouw- in oude luister herstellen, jrdat doel is 124.500 euro be- ibaar. EDEKENSKERKE - De mntrein Goes-Borsele junior dl zaterdag 26 en zondag 27 haar open dagen in Spoor- De Pluimweide in Hoede- Bkerke. ibyisten uit het hele land la- schaalmodellen van treinen leren en volwassenen kun- ïs de open dagen in idekenskerke meerijden met modellen. sis het weekend zijn er ver- diverse muzikale optredens, ^tellenden kunnen ge it maken van de mogelij k- met de stoomtrein die van snaar Borsele rijdt, de open JiinHoedekenskerke te be- Redactie bevelanden/tholen ispark 28 'Postbus31 >A goes Tel: 0113-315670 0113-315669 F;mail: redgoes@ pzc. n I Frank Balkenende i'hgrid Huibers M|ekevander Jagt j Freek Janssen 'Bob Paardekam Hoen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 "60 aa goes Tel: (0113)3155oo ^(0113)315669 c'mail: redactie@pzc.nl 'nternet ^•pzc.nl F-mail: web@pzc.nl ^klachten: Ö8°0-0231231 °Pmaandag t/m vrijdag ge- °urende de openingstijden; öterdags tot 12.00 uur De Biber, het Duitse eenmansonderzeebootje uit de Tweede Wereldoorlog dat zolang geparkeerd staat in een loods op het Vlissingse Scheldeterrein. foto Cor Heijkoop door Ron Maqnée VLISSINGEN - Een exemplaar van de Biber, een kleine Duitse eenmansonder- zeeboot uit de Tweede Wereldoorlog, wacht nog steeds in een loods op het Scheldeterrein in Vlissingen op een nieuwe locatie. Een plek in Vlissingen is de meest voor de hand liggende loca tie, zeggen deskundigen. Want de mini- onderzeeër is onlosmakelijk met de strijd in de Scheldemond verbonden. Vorige maand kwamen bestuur en direc tie van het Muzeeum tijdens een in spraakavond over de herinrichting van de Nieuwendijk in Vlissingen met een opmerkelijk plan: plaats een exemplaar van de Duitse onderzeeboot de Biber in een glazen vitrine op het Nieuwendijk. Wethouder L. Poppe-de Looff reageer de afhoudend op het plan om het Duitse scheepje zo'n prominent plek te geven. Deskundigen benadrukken echter dat Vlissingen de plek bij uitstek is voor een dergelijk vaartuig. De onderzeeboot heeft immers bijna uitsluitend in de wa teren bij Zeeland gevaren. De inzet van het bootje beperkte zich tot de nadagen van de Tweede Wereld oorlog. Nadat geallieerde mijnenvegers eind november 1944 de Westerschelde hadden vrijgemaakt, stond bijna niets de konvooien in de weg om de haven van Antwerpen aan te doen. Bijna niets, want de Duitsers waren druk bezig nieuwe strategieën te beden ken om de vrije vaart naar de Belgische stad te dwarsbomen. Een van deze mid delen was de Biber, een eenmansonder zeebootje dat net groot genoeg Was om twee torpedo's te vervoeren. Alarm Een dergelijke boot zou in staat moeten zijn de konvooien flink te bestoken. „Het daadwerkelijke effect van de Bi ber was gering", legt de Middelburgse maritiem onderzoekt Cor Heijkoop uit. „Maar het psychologisch effect was vrij groot. Vaak werd er groot alarm gesla gen, terwijl er geen sprake was van Duitse actie." Maar dan moesten de scheepjes wel eerst hun doel zien te be reiken. Probleem was dat de navigatie aan boord van het kleine scheepje nogal te wensen overliet. De koers werd op een bijzondere manier uitgestippeld. Voor af werd uitgerekend dat de bestuurder eerst een aantal uren de ene kant moest opvaren, vervolgens een aantal graden moest draaien, en een aantal uren de an dere kant op moest varen. In de prak tijk bleken veel van de bootjes uit koers te raken en ter hoogte van Voome of Goeree al vast te lopen. Daarnaast ble ken de geringe actieradius en de gebrek kige apparatuur veelal een effectieve in zet te belemmeren. „Vaak raakten de Biberfahrer ook compleet gedesoriën teerd in de duikboot", legt Heijkoop uit. En dat omdat de goed getrainde Duitsers soms meer dan een etmaal in het claustrofobisch kleine scheepje moesten zitten. Tweedekkers Vaak werden de duikbootjes door de ge allieerden met traag vliegende tweedek kers opgespoord. Zodra de vliegeniers ook maar iets vermoedden, werden de scheepjes met mitrailleurs onder vuur genomen. Met noodlottige gevolgen van dien. Hoewel de Bibers in principe waren ge bouwd voor twee torpedo's, namen de meeste boten één torpedo en een mijn mee. Deze mijnen waren technisch zeer geavanceerd, legt Heijkoop uit. De mij nen detecteerden de langsvarende sche pen op verschillende wijzen. Toch slaag den de boten er maar zelden in om doel te raken. „Voor zover bekend is er slechts één daadwerkelijk succes, name lijk de Alan A. Dale", legt Heijkoop uit. Een Biber wist dit Engelse vrachtschip net na de kerst van 1944 naar de kelder te helpen. In 2000 is het wrak van de Alart A. Dale gelicht. Wrakken In de Westerschelde moeten er nu nog steeds honderdvijftig wrakken van het type Biber liggen, schat Heijkoop. Al met al zijn er tijdens de oorlog zo'n drie honderd Bibers ingezet, voor het groot ste deel bij de monding van de Wester schelde. Eén daarvan is in het exem plaar dat in 1950 werd gevonden, overi gens met de stuurman er nog in. Men slaagde er niet in de Duitse stuurman te identificeren. Hierna is het exemplaar door leerlingen van de bedrijfsschool van De Schelde nog opgeknapt. Het bootje heeft een tijd bij de marine aan de Binnenhaven gestaan, en korte tijd bij het Arsenaal. Het is deze Biber waar van bestuur en directie van het Mu zeeum hopen dat hij een prominente plek in Vlissingen krijgt. En Heijkooop denkt daar, op grond van de geschiede nis van het'bootje dat onlosmakelijk met de strijd om de Westerschelde is ver bonden, net zo over: „Het is écht iets wat bij Vlissingen hoort." GOES - Bij een ongeval op de A58 ter hoogte van Goes is gistermiddag een 19-jarige automobiliste uit Vlissingen bekneld geraakt. Omstreeks kwart voor vijf was de Vlissingse op de linkerrijstrook be zig met een inhaalmanoeuvre, toen achter haar een automobilist opdook die tussen haar en het voer tuig op de rechterrijstrook door leek te willen gaan. De vrouw schrok daar zo van dat ze te abrupt naar de rechterrijstrook stuurde. Haar auto begon te slingeren en kwam in de berm terecht. Via het talud belandde de auto uiteindelijk op zijn kop in de droge sloot. De vrouw zat bekneld en moest door de brandweer uit haar benarde positie worden bevrijd, waarna ze per ambulance naar het ziekenhuis werd gebracht. Daar is zij ter observatie een nacht gebleven. De au to raakte totaal vernield. De bestuurder die plotse ling achter de Vlissingse opdook, is onbekend ge bleven. De politie zoekt getuigen van dit ongeval. Zij kun nen zich melden op het politiebureau in Goes aan de Valckeslotlaan of via telefoonnummer 0900-8844. foto Mechteld Jansen VLISSINGEN - Het managementteam van stedelijke scholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen is com pleet. E. Fagg is benoemd tot directeur onderwijs, H. Kra mer tot directeur beheer, financiën en organisatie. De scholengemeenschap wordt sinds april geleid door rector H. van Arenthals. Hij volgde F. van der Avert op, die vorig jaar moest op stappen nadat het vertrouwen in hem was opgezegd. Met de benoemingen heeft Scheldemond een belangrijke stap gezet naar een nieuwe organisatiestructuur. Fagg is er sinds 1993 werkzaam, eerst als docent Nederlands en coördinator van de onderbouw, later als directeur van klas 1 en 2. Kramer is sinds 1998 als directeur algemene zaken aan Scheldemond verbonden. SAS VAN GENT - Een 24-jarige werknemer van een be drijf aan de Westkade in Sas van Gent is gistermiddag ge wond geraakt bij een bedrijfsongeval. De man was met een hamer metaal aan het bewerken toen er een splinter van het ijzer sprong, welke hij in zijn keel kreeg. Hij is voor onderzoek en behandeling naar het ziekenhuis in Terneuzen gebracht. MIDDELBURG - „U bent in de val gelokt door de Duit sers", zei politierechter B. Doorewaard Boekhout gisteren tegen een 27-jarige inwoner van Nieuwegein. De man moest zijn vriendendienst aan Duitse vakantiegangers be kopen met 750 euro boete en zes maanden voorwaardelij ke rijontzegging. De verdachte had op 1 mei in Renesse in het bijzijn van de Duitsers tien glazen rode wijn gedronken. Toen hem werd gevraagd om ze naar de camping te brengen zei hij spontaan ja. „Waarom in hemelsnaam?", vroeg de politie rechter. De verdachte hoefde niet te rijden, want hij logeerde in een hotel in Renesse. Het ritje naar de camping werd de man fataal. De politie hield hem aan. De blaastest gaf 615 microgram aan: bijna drie keer de alcohollimiet. Ook bleek hij niet over een rijbewijs te beschikken. De verdachte ging nog meer in de fout door een valse naam aan de politie op te geven. De politierechter gaf de man nog wel het advies om een bijdrage aan de Duitsers te vragen. „Ik zou niet weten waar ze wonen", reageerde hij gelaten. DREISCHOR - Een busrit tussen Dreischor en Sirjans- land wordt als het aan de provincie Zeeland ligt goedko per. Tussen de twee dorpen is geen reguliere buslijn. Reizi gers dienen gebruik te maken van het Collectief Vraagaf hankelijk Vervoer (CW). Vanwege een zeer ongunstige zone verdeling is dat oneven- rdig duur. Reizigers moeten vier strippen afstempelen en daar is over geklaagd. Terecht volgens de provincie. Die verzoekt het ministerie van verkeer en waterstaat de zonering te wijzigen zodat het aantal af te stempelen zones voor een busrit van Dreischor naar Sirjansland terug wordt gebracht van vier naar drie strippen. door Ingrid Huibers VLISSINGEN - De rekening voor de waterschapsbelasting valt volgend jaar fors hoger uit dan dit jaar. Dit ondanks het feit dat de algemene vergade ring van het waterschap Zeeuw se Eilanden gisteravond in Vlis singen instemde met de meerja renraming, waarin een lagere stijging van de tarieven is opge nomen dan was afgesproken. In plaats van een verhoging van de tarieven met 5,9 procent wordt een verhoging van 3,3 pro cent doorgevoerd. Het tarief van de omslag gebouwd blijft zelfs gelijk. Dat de rekening deson danks flink zal stijgen ligt aan de waardestijging van wonin gen in de afgelopen jaren. De omslag gebouwd is geba seerd op de waarde van wonin gen en bedrijfsgebouwen die op basis van de wet Waardering On roerende Zaken (WOZ) één keer in de vier jaar worden vastge steld. In 2005 gelden nieuwe WOZ-waarden. Het dagelijks be stuur van het waterschap houdt rekening met een gemiddelde waardestijging van het onroe rend goed van twintig procent. De omslag stijgt dus ook met twintig procent. Daar waren lang niet alle leden van het alge meen bestuur het gisteravond mee eens. Zij vonden het nogal boud om de burgers volgend jaar ineens met een fors hogere rekening op te zadelen. Boven dien zullen de WOZ-waarden volgens hem - en een flink aan tal andere leden van het alge meen bestuur - eerder met der tig of misschien wel tegen de veertig procent stijgen. Portefeuillehouder J. Hoekman gaf aan dat die twintig procent het gevolg is van het feit dat het ook om bedrijfsgebouwen gaat. Vooral de waardestijging van het bedrijfsgebouwd is volgens hem nog heel erg onzeker. Hogere inkomsten zijn volgens Hoekman nodig omdat er nog een kostenpost van 2,2 miljoen euro moet worden weggewerkt. Het gaat om oude WOZ-taxatie- kosten die volgend jaar moeten worden verrekend. Hoekman trok de aarzelende leden van het algemeen bestuur over de streep door toe te zeggen dat de tarieven nog eens worden beke ken bij de vaststelling van de be groting voor 2005 in het najaar, als er meer duidelijkheid is over de verwachte waardestijging van het onroerend goed. WESTKAPELLE - In de Casem- brootstraat in Westkapelle zijn gistermiddag een bromfietser en automobilist met elkaar in aan rijding gekomen. Het ongeluk gebeurde tegen half twee. Een zeventienjarige inwoner van de gemeente Veere reed op zijn bromfiets op de Casem- brootstraat in de richting van de Prelaat weg. In een bocht naar rechts wilde hij remmen voor de auto van een 28-jarige man uit Roosendaal. De brom fietser viel en schoof over het wegdek tegen de auto. De zeventienjarige bromfietser raakte niet gewond door de schuiver. STREEKACTIVITEITEN BIEZELINGE - Waardekenstraat 47, 20.00 uur: Schrijfactiviteiten Amnesty; GOES - De Spinne, 13.30-16.30 uur; Koersbal senioren; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart ouderen; De Pit, 14.00 uur: Activiteiten WAO'ers; Biblio theek, 14.00 uur: Voorlezen 4-8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 13,30 uur: Koers bal; KORTGENE - Gymzaal Bernhardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; De Pompweie, 18.30 uur: Start avondvierdaagse; KRUININGEN - Ons Dorpshuis. 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten WAO'ers en vijftigplussers; 14.00 uur: Koersbal; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; SINT-MAARTENSDIJK - Haven, 18.30 uur: Wandelevenement; THOLEN - Wijkgebouw Zoekweg, 14.00 - 16.00 uur: Jeugdsoos; Sporthal Meul- vliet, 18.30 uur: avondvierdaagse; WEMELDINGE - De Wemel, 9.30 uur: Computerochtend; 13.00 uur Sociëteit; 15.00 uur: Volksdansen; YERSEKE - De Zaete. 16.00 - 17.00 uur: Volksdansen vijftigplussers; Het Kom pas, 18.30 uur: avondvierdaagse. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35