'ZC ïorecaonderwijs trekt samen op m Bel 0900 1900 Lagere maandlasten, het kan nog steeds Appartementen in politiebureau Tholen START UITVERKOOP! 17 t/m 21 itere afstemming vmbo en mbo moet leiden tot kwaliteitsverbetering trhuurbedrijf lor waterschap Oprekken geluidsnormen beknot nieuwbouw verder Plastic kudde te koop Ballonwedstrijd zonder winnaars Inhaalverbod Oostwestweg blijft Rokers roken nog steeds Rechter bestraft drankrijders Voor onze braderie aanbieding zie de Faam van vandaag! bijleveld www.bukg85.nl odds kids zeeuwse almanak Energie j; 0113-315649 Jyil jredactie@pzc.nl L31,4460 AA Goes »rfentie-exploitatie: »n Midden-Zeeland: 0113-315520; .Vlaanderen: 0114-372770; al: 020-4562500. iensdag 16 juni 2004 editie Bevelanden-Tholen irHnlf Bosboom PDELBURG - Een provincie- samenwerking moet het jwse horccaondcrwijs ver- verbeteren. Het is de bedoe- dat de overgang van vmbo soepeler wordt en dat leroepsopleiding beter aan- opde praktijk. .■instellingen in de provincie temaken hebben met hore en consumptieonderwijs te- gisteren in Middelburg convenant, dat de intentie nauw samen te werken vast- Hetgaat om de beide regio- opleidingencentra (ROC's, en de vmbo-opleidingen 'Pontes-locaties Pieter Zee- in Zierikzee en Goese Ly- voor Beroepsonderwijs in :en de stedelijke scholenge- nschappen Nehalennia in ielburg en De Rede in Ter- Èjsvoorzitter J. Lilipaly SOC Zeeland onderstreepte belang van de samen- in? ..We kunnen en moe- n elkaar leren. Dat moet tot meer efficiëntie. Er daardoor veel beter worden trkt aan de kwaliteit van iderwijs." initiatief is ontstaan toen Zeeland het Goese Lyceum Beroepsonderwijs benader de vraag of het mogelijk tot betere afstemming te ko- ioese school stelde voor het horecaonderwijs daarbij «trekken. Binnen korte tijd tei de partijen elkaar te vin- en inhoudelijk overeenstem de bereiken. wordt al jaren gesproken knelpunten en het belang SSINGEN - Het algemeen tuur van waterschap Zeeuw- ilanden besloot gisteravond Flissingen een BV op te rich- om de verhuur van zaal- en tcaruimte in het nieuwe wa- ïhapskantoor in Middelburg »de banen te leiden. :s grote aarzeling van aantal leden van het dage- bestuur, die vinden dat het ffichap zich als overheids rol met aan dergelijke com- Qêle activiteiten moet wa- konde oprichting van Faci- r Bedrijf Zeeland BV wor- doorgezet. De nieuwe BV, rvan het dagelijks bestuur bet waterschap zal gaan fun- als algemene vergadering aandeelhouders, moet nog ien goedgekeurd door de be- mgdienst. Dit is nodig om- de oprichting van de BV di- gevolg heeft voor de af- iht van btw, die in deze con- ctie over een veel langere kan worden uitgesmeerd. van samenwerking tussen vmbo en mbo", aldus Nehalennia-rec- tor R. Haks. „Dit is een heel goed voorbeeld dat alle betrok ken opleidingen ook de moed hebben om die samenwerking aan te gaan." Nu nog kan de overstap tussen vmbo en mbo groot zijn. De ROC's moeten bijvoorbeeld op nieuw uitvinden welke specifie ke talenten en beperkingen leer lingen hebben, terwijl die ken nis bij de vmbo-opleidingen be schikbaar is. Door die informa tie uit te wisselen, de zogeheten 'warme overdracht', wordt de kans groter dat de overgang zon der strubbelingen verloopt. Dat past in het overheidsstreven de doorstroming van leerlingen te bevorderen. Het is de bedoeling dat ook on derwijs- en examenprogram ma's en de wijze van lesgeven op elkaar worden aangepast. Door samen te werken kan ver der beter worden ingespeeld op de verschillen tussen leerlingen. Wie het op het vmbo goed doet, zou daar bijvoorbeeld al een deel van de mbo-leerstof kun nen doen. „Dat is pure tijd winst", aldus K. van de Wouw, teamleider horeca bij ROC Zee land. De onderwijsinstellingen willen verder nadrukkelijk kijken naar de ontwikkelingen in het be drijfsleven, om te weten wat het precies verwacht van het toe komstig personeel. Opleidingen en praktijk dienen zo veel mogelijk op elkaar aan te sluiten. Van de Wouw: „De horeca is toch een van de belangrijkste sectoren in de provincie. Zeker nu het wat minder gaat, heb je goed personeel nodig." Nieuvvdorpers noemen eerder stank dan geluid als bron van overlast van de naastgelegen industrie; maar als de bedrijven meer lawaai mogen maken, beperkt dat wel de mogelijkheden voor nieuwbouw in het dorp. foto Mechteld Jansen door Mieke van der Jagt NIEUWDORP - De provincie wil meer herrie toestaan in het Sloegebied. Als de geluidsnor men blijven zoals ze zijn, komt de groei van het industriegebied in gevaar. Bedrijven kunnen niet uitbreiden, nieuwe kunnen zich niet vestigen en wat in het Sloegebied werkt, is meestal niet van het stilste soort. In het verleden is ervoor gekozen de zware industrie voor Zeeland in het Sloegebied te bundelen. Bedrijven zijn blij met het voor nemen van het provinciebe stuur. Vanuit de industrie wordt al langer aangedrongen op het oprekken van de normen. De vraag is of degenen waarvoor de normen zijn uitgevonden: de mensen die in dorpen als Nieuw- dorp, 's Heerenhoek en Borssele wonen, wel zo blij zijn. Dat lijkt erg mee te vallen. Ge vraagd naar de overlast van het industrieterrein, noemen Nieuw- dorpers veel eerder stank dan ge luid. Een dame die haar hond uitlaat in het bosje tussen Nieuwdorp en het Sloegebied, heeft veel vaker last van brom mers die 's nachts leven maken dan van industrieel lawaai. „Overdag hoor ik helemaal nooit iets. Er is wel eens een zoem geweest, maar die bleek niet eens uit het Sloegebied te komen. Dat was, geloof ik, ge luid uit Zeeuws-Vlaanderen." Een tuinierende vutter vindt het best als de normen wat soepeler worden. „Maar dan moet het wel zo zijn dat het niet alleen voor de industrie geldt. Dan kan er ook wel wat soepeler worden omgesprongen met nieuwbouw- plannen. In de dorpen rond het Sloegebied kun je haast geen stukje grond meer krijgen om een huis te bouwen; overal is het te dicht bij de industrie, terwijl er ruimte zat is." Bezwaar De dorpsraad van Nieuwdorp denkt daar anders over. Die heeft onlangs nog een bezwaar ingediend tegen uitbreidingplan nen van een bedrijf in het Sloe gebied. Vooral de vrees yoor ge- luisdoverlast lag aan dat be zwaar ten grondslag. Ook de gemeente Borsele wil vooral heel voorzichtig zijn. Wet houder M. Vermue-Vermue van ruimtelijke ordening kent het verhaal over de woningbouw. „Dat zeggen de mensen al jaren: We kunnen wel bouwen want met het geluid valt het wel mee. Helaas werkt het zo niet. Als de gedeputeerde over het oprekken van de normen praat, heeft hij het over de cirkel rond het Sloe gebied die groter wordt. Als de contour wordt verruimd, vallen meer potentiële woningbouw- plekjes binnen die cirkel. Dan krijg je dus nog minder moge lijkheden om te bouwen. Het is niet zo dat het aantal decibellen die ze mogen produceren in het Sloegebied een beetje toe neemt." Het Borsele college van burge meester en wethouders houdt daarom het hart vast. „Stel dat die contour wordt opgerekt, dan heb je kans dat Borsele voor de (Advertentie) ^profiteer extra van de lage rente met de Postbank Rentemix doe de objéetieve Postbank Hypotheektest /bel nu voor een gratis afspraak net de hypotheekadviseur of ga tusse Dat is de kracht van de Postbank BIEZELINGE - Nu steeds meer Zeeuwse koeien hun leven in stallen slijten en de weiden akelig leeg blijven, heeft Jasper Dingemanse uit Biezelinge gemeend met een oplossing te moeten komen. Sinds een week of twee biedt hij in de tuin van zijn woning aan de Oude Rijksweg langs Biezelinge plactic koeien te koop aan. Handelaar in hart en nieren - hij verdient zijn brood met trucks en trailers - kon Dingemanse een flink afgeprijsde zwarte plastic stier die hem onlangs werd aangeboden niet weerstaan. Ook een paar koeien en een kalfje vonden twee weken terug de weg naar zijn woning. Nu prij ken ze in een weitje aan de weg, omgeven door nieuwsgierig blatende schapen. Wie een koe wil hebben, moet flink in de buidel tasten. Het goedkoopste plastic dier is het kalfje, dat 250 euro moet opbrengen. Dan volgt de koe (475 eu ro) en tenslotte de stier (850 euro). „Maar die is van heel ander materiaal", meldt Dingemanse. Hij heeft net zijn eerste koe verkocht, aan een kaasboerderij in Vrouwenpolder. foto Mechteld Jansen THOLEN - Het bestuur van Samen Thoolse Activiteiten Doen (Stad) staat voor een raadsel. Op Koninginnedag lie ten 750 Thoolse kinderen een ballon op in de hoop zover mogelijk te komen en een prijs in de wacht te slepen. Aan elke ballon hangt een kaartje met een adres. Gewoonlijk stuurt een behoorlijk aantal vinders het kaartje terug. Dit jaar is er echter geen enkel kaartje teruggekomen en kun nen dus geen prijswinnaars worden bekendgemaakt. De organisatie vermoedt dat de ballonnen door de ferme noordoostenwind in het water zijn beland. KATS - De dubbele streep op de Oostwestweg die van Katst naar Kamperland over Noord-Beveland loopt, blijft liggen. Een bezwaar van enkele Noord-Bevelandse automobilis ten tegen het verkeersbesluit van de provincie is volgens Gedeputeerde Staten niet ontvankelijk. Volgens de Alge mene wet bestuursrecht voldoen de bezwaarmakers niet aan de eisen om bezwaar te kunnen maken. Het verkeers besluit voor de N255 is genomen in het kader van de uit voering van Duurzaam Veilig. Het streven is op provincia le wegen, waar rotonden en andere zaken het verkeer niet remmen, een inhaalverbod in te stellen op de lange stuk ken. Daarmee zullen automobilisten elkaar dwingen tot de maximumsnelheid. ZIERIKZEE - De actie tegengif heeft de zeven rokende deelnemers op Pontes scholengroep niet van hun versla ving afgeholpen. De actie liep gedurende zes maanden in de klassen een en twee. Van de 325 deelnemende kinderen rookten er zeven toen de actie begon. Die roken nog steeds, maar er zijn geen nieuwe rokers bij gekomen. In de afgelopen maanden kregen de kinderen veel voorlich ting over roken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 34-jarige beroepschauffeur uit Rilland we gens drankrijden veroordeeld tot een boete van 550 euro en een voorwaardelijk rijverbod van zes maanden. De Ril landen werd op 10 april in zijn woonplaats door de politie in de auto van zijn moeder aangehouden; hij bleek bijna drie keer zoveel te hebben gedronken als toegestaan. Een 40-jarige man uit Nieuwdorp werd voor rijden onder invloed veroordeeld tot 1200 euro boete en acht maanden rijontzegging, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De man zat op 4 maart in Nisse achter het stuur met vier keer zoveel alcohol in zijn lichaam als toegestaan. helft binnen de lijn komt te lig gen. Nieuwdorp ligt er al hele maal binnen." Volgens Vermue is het dus zaak dat Borsele erg terughoudend is ten opzichte van het oprekken van normen. „We willen niet nog verder wor den beknot in de mogelijkheden voor woningbouw en we willen niet dat mensen last krijgen van industrielawaai. We hebben ook in de krant gelezen dat de pro vincie de normen wil verruimen, maar een officieel rapport van de ambtelijke werkgroep komt pas over een paar weken. De ge meente Borsele wil eerst weten of het probleem in het Sloege bied echt zo nijpend is en zo ja, dan is het de vraag wat bedrij ven zelf kunnen doen aan de door Mariëtte den Engelse THOLEN - In het politiebureau in Tholen-stad komen wellicht vijftien appartementen voor zorgcentrum Ten Anker. Wo- ningbouworganisatie Castria Wonen wil het bureau kopen. De politie wil in principe ook meewerken. Zorgcentrum Ten Anker heeft behoefte aan meer ruimte. Eerst heeft Castria al geprobeerd De Oesterschelp te kopen aan de Si mon Lindhoutstraat. Dat is een oud schoolgebouw waar nu on der meer de Christengemeente is gehuisvest, kinderopvang en de huisartsen. „We hadden daar te maken met drie eigenaren. De aankoop is afgeketst omdat het te duur was", zegt J. Kloet van Castria. Nu is het politiebureau in beeld dat ook aan de Simon Lindhoutstraat staat. In het bu reau zou plek zijn voor ongeveer vijftien appartementen voor ouderen. Uitbreiding van Ten Anker is nodig omdat de vraag naar zorgwoningen groot is. Er zijn al plannen om de servi ceflat bij Ten Anker te slopen. Die woningen zijn verouderd en te klein. „Er staan nu 56 appar tementen, daar komen er 46 voor terug. We moeten de appar tementen groter bouwen", zegt J. Vermeule van projectontwik kelaar Marsaki. Het politiebureau staat vlakbij Ten Anker en is in dat opzicht een welkom pand voor het zorg centrum. „Wij willen ontwikke lingen in de gemeente zeker niet belemmeren", zegt P. Markus, hoofd bedrijfsvoering van de po litie Zeeland. „Als er een reëel bod komt zullen we er serieus over nadenken." (Advertentie) Nog slechts twee weken en dan is de energiemarkt volle dig vrij. Het was ons, consu menten, allemaal zo mooi voorgespiegeld: de wedijver tussen energieleveranciers, dingend naar onze gunsten, zou alleen maar kunnen lei den tot aangenamere tarie ven. De werkelijkheid is minder zoet. Onzekerheid over welke aanbieding te kiezen is troef, een administratieve chaos ligt in het verschiet en de energieprijzen neigen eerder tot rijzen. Die Goesenaar heeft zijn buik dan ook voorlopig vol van die liberalisering. „Allemaal energieverspil ling."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33