Dansz drijft op emotie Stomp brengt razende ritmeshow Schönberg gevoelens 27 verklankt woensdag 16 juni 2004 swb shet mogelijk om in een stuk mstrumentale muziek twee liefden op te voeren? Om ver lens enkel door middel van token en tonen de vrouw te ilen bekennen dat ze zwanger vaneen ander? Nee, zou je zeg- kdat kan niet. En toch is dit [eties wat de componist Ar- HdSchönberg heeft gepro- eerd in zijn Verklarte Nacht. lanneer aanstaande dinsdag in (Concertzaal in Middelburg eslotnoten van dit strijksextet anSchönberg weerklinken, eeft het Internationaal Muziek- er al weer drie concerten izitten, Ook dit jaar trommel- artistiek leider Daniel siskin een keur aan musici op, if in verschillende bezettingen oncerten geven. Liefhebbers a de furore makende Janine msen moeten er dinsdagavond ij zijn. Het is het enige concert al zij van de partij is. kdicht Ie situatie die Schönberg in fin compositie verklankt, had ij uit een gedicht uit de bundel iéund. Welt van Richard Deh- i.een dichter die rond 1900 .Duitsland mateloos populair nHet gedicht beschrijft een ipelverliefd stel dat 's nachts eboswandeling maakt. In de Rede strofe al barst de radelo- vrouw uit. Zij draagt een id van een ander, van een reemde man. Haar geliefde ihjft er gelukkig broodnuchter Inder. „Kijk", zegt hij, „de rarmte die tussen ons over en teer stroomt, zal er voor zorgen ithet kind verandert in een id van mij." Da's nog 's een it! Het letterlijke Duitse roord dat hij gebruikt is ferklaren', te vertalen als 'trans- gureren'. Sevoelens [atuurlijk is dat niet allemaal nn te zetten in een instrumen- werk voor zes strijkers. Wat duinberg probeert is het ver- lanken van de grote emoties emet een dergelijk woelig ge- rek samen gaan. En dat doet |met verve. In navolging van 'agner, de man waar vrijwel ■der componist aan het eind ran de negentiende eeuw mee •loopt, gebruikt Schönberg uitermate expressieve taal, aarin de gevoelens van de ge elden tot grote hoogte kunnen ipremière in 1903 veroorzaak- netgeen schandaal, maar 't heelde niet veel. Tegen woor- wordt een werk als ïïklarte Nacht gehoord als een «^romantisch stuk muziek, estijds had het publiek veel Eer moeite met de bijna-atona- 'van Schönberg. Douwe Eisenga erklarte Naèht van Arnold iehönberg wordt dinsdag uitge- oerd tijdens het Internationaal uziekfeest in Middelburg (19 fa 25 juni). Concertzaal, 20.00 Het is druk in balletstu dio Free in Goes. Meisjes rennen door el kaar heen, kleden zich vliegensvlug om en haas ten zich de danszaal in. Daar wordt gerepeteerd door amateur-balletgezel schap Stichting Dansz. De stichting bestaat dit jaar twintig jaar en dat moet gevierd worden. De ko mende maand treden de dansers vier keer op met de speciale jubileumuit voering Dansz 20! De stichting werd twintig jaar geleden door Lia Sor- ber opgericht. „Ik merkte dat er bij dansers behoefte was aan een podium waar zij een choreo grafie af konden maken, en niet zoals in de dansschool dansjes van vijf minuten moesten ma ken. Nu komen we al twintig jaar één keer per week samen en werken dan aan een bepaald stuk." Anders dan een normale dans school geeft Stichting Dansz geen les. Vanaf twaalf jaar kun nen kinderen auditie doen. De talentvolle dansers worden opge nomen in de groep. Voorwaarde voor deelname is wel dat de dan sers per week op een gewone bal letschool minimaal drie lessen volgen. Volgens Erik Froijen, vrijwilliger bij Dansz. bestaat het dansen bij de stichting voor negentig procent uit emotie en motivatie. Volgens Sorber is Stichting Dansz anders dan andere ama teurgezelschappen. „We diepen de dans uit en proberen er onze emotie in te leggen, iets uit te stralen. Dat is vrij uniek want eigenlijk is emotie in de danswe- reld not done, het gaat vooral om techniek." Eén keer per jaar houdt Dansz De dansers van Stichting Dansz laten in hun jubileumvoorstelling choreografieën van de afgelopen twintig jaar zien én een nieuwe Spaanse dans. een tournee door Zeeland. „En we doen gastoptredens. Zo heb ben we vorig jaar in het neven programma van het Hollands Dans Festival gestaan, en daar over waren mensen vol lof. Voor al vanwege die emotie", zegt Sorber. Dit jaar staat in het teken van het twintigjarig jubileum. Spe ciaal daarvoor is een compilatie optreden geschreven. In dit stuk komt choreografie terug die de laatste twintig jaar is uitge voerd. „En dan vooral choreo grafie die iets heeft betekend voor Dansz. Zoals stukken waar we prijzen mee hebben gewon nen en die we in uitwisselingen met het buitenland hebben opge voerd", vertelt Sorber. Het was niet makkelijk om de huidige groep de choreografie aan te leren. Sorber: „Het is een hele andere cast dan bijvoor beeld twintig jaar geleden. Nu doen ze het vaak heel anders. Dan zit ik ernaar te kijken en verbaas ik me dat het ook zo an ders kan." Stadsomroeper Het jubileumoptreden zal deels binnen en deels buiten worden opgevoerd. Voor de pauze wordt binnen de compilatie gedanst. Na de pauze wordt het publiek door een stadsomroeper al wan delend naar de locatie geleid waar. het tweede deel, een nieu we temperamentvolle Spaanse choreografie, wordt uitgevoerd. Sorber: „Het is de bedoeling dat de omroeper tijdens de korte wandeling al een soort van sfeer weet te creëren bij het publiek. Als de mensen dan bij de buiten locatie zijn aangekomen, zitten ze al in het stuk. We laten ook buiten stukken van de afgelo pen jaren zien, maar proberen mede door de Spaanse choreo grafie afwisseling in het pro gramma te brengen. Het stuk is ook uitermate geschikt om bui ten te dansen, de bewegingen en de kleding passen echt in de bui tenlucht." Stichting Dansz geeft de komen de maand vier jubileum voorstel lingen. De eerste is zaterdag in de Grote Kerk in Veere. Daarna treedt de groep op in de Grote Kerk in Zierikzee (za. 26 juni, 20.00 uur), het Arsenaaltheater in Vlissingen (zo. 27 juni, 14.00 uur) en De Mythe in Goes (za. 3 juli, 20.00 uur). Jeroen Jumelet Stichting Dansz, zaterdag in de Grote Kerk in Veere, 20.00 uur. Bezems, vuilnisbakken, luci ferdoosjes en aanrechten; wat voor de meeste mensen doorgaat als huishoudmateri- aal, is voor de leden van Stomp een uitdagend percussie-instru mentarium. Meer dan tien jaar duurt de zegetocht van de van oorsprong Britse showgroep in middels. Tijdens een nieuwe tournee in Nederland zitten de zalen weer vol. In de periode 22 t/m 27 juni treedt de groep acht keer op in het,Scheldetheater in Temeuzen. Stomp is een theaterbedrijf met vestigingen over de hele wereld geworden. Vijf verschillende casts zijn in het leven geroepen om in de verschillende continen ten aan de vraag naar de razen de ritmeshows te voldoen. De 'directeuren', bedenkers Steve McNicholas en Luke Cress well, pendelen voortdurend op en neer om nieuw talent te werven en om de diverse groepen - en De Britse percussionistengroep Stomp geeft acht voorstellingen in Terneuzen. foto GPD uiteindelijk het hongerige pu bliek - van nieuw voedsel te voorzien. En nóg is het keihard zwoegen voor de leden van de afzonderlijke groepen. Acht shows in zes dagen is het alles bepalende ritme. Vrij vertaald betekent 'stomp' stampend dan sen. Het is de kunst een cadans te toveren uit alles wat ook maar enigszins wil klinken. Met luciferdoosjes, bezemstelen, vuilnisbakken, hele gootstenen sjouwen de acht 'stompers' over het podium om er zo behendig mee te jongleren dat behalve de meest opzwepende ritmes com plete toonladders ontstaan. Een stukje klassieke muziek, een nummertje latin, ze draaien er hun hand niet voor om. Ook het eerlijke 'stompen' - zonder hulp middelen met handen en voeten een solo weggeven - beheersen ze tot in de perfectie. Het drum werk, van subtiel en simpel tot swingend en stevig, zit razend knap in elkaar. Deze manier van slagwerken vraagt niet alleen een perfecte tech niek maar ook een ijzersterke conditie. En dan nog moet er eindeloos worden geoefend. Er hoeft er maar eentje een halve tel te laat te zijn en het effect is weg. Stomp, dinsdag, Scheldetheater Terneuzen, 20.00 uur ROTTERDAM Parade. Aanstormend talent en be roemde artiesten proberen de mensen te verleiden om hun voorstelling te komen zien. wo. t/m vr. Museumpark vanaf 18.00 en 19 t/m 27 juni vanaf 15.00 uur. 35e Poetry International Festival. Fes tivals met voordrachten van bekende en nog niet bekende internationale dichters, wo. do. vr. Rotterdamse Schouwburg - diverse tijden. Marco Borsato. Concert, wo. do. Feye- noord Stadion. Suzanne Vega. Concert van een New Yorkse artieste, die de weg wees voor een hele generatie vrouwelijke sin ger-songwriters. wo. Nighttown, Gro te zaal- 20.00 uur. Bert Visscher. Nee, dan Lourdes, ca baret. wo. do. vr. za. nieuwe Luxor Theater - 20.00 uur. Lois Lane. Concert, do. Holland Casi no Rotterdam. Podiumplein - 21.00 uur. Amsterdams Kleinkunst Festival. Fi nale 2004. Een replay van de finale van de editie van het Amsterdams Kleinkunst Festival 2003. do. Theater Zuidplein. Kleine Zaal - 20.15 uur. The Wailers. The Wailers maken voor Nighttown de reggaemaand juni com pleet. In de concertzaal aan de Kruis kade te Rotterdam staat vlak voor het definitieve aanbreken van de zo mer de legendarische band uit Jamai ca op het podium, vr. Nighttown, Gro te Zaal - 20.00 uur. Rotterdam Import. Een nieuw avon tuur op de Wilhelminapier! Spannen de muziekstijlen wisselen elkaar af. Een brede mix van hip hop, soul, funk, dance, nu-jazz, dancehall en cross-over. Met optredens van The Roots, The Black Eyed Peas, Zero 7 en Zuco 103. za. en zo. Wilhelminaka- de - zaterdag 17.00 deuren open, 18.00 start programma; zondag 15.00 deuren open, 16.00 start programma uur. Usher. Concert, ma. Ahoy' Rotterdam - 20.00 uur. Wet snow. Nationale Reisopera. Door Jan van de Putte. Wet snow is een theatrale maar ook beschouwelijke opera geïnspireerd op de novelle Aan tekeningen uit het ondergrondse van Dostojewski. Naast zangers, die de personages uit het boek verbeelden, zijn er acteurs die de realiteit van alle dag verpersoonlijken, di. Rotterdam se Schouwburg. Grote Zaal - 20.15 ANTWERPEN De Jossen. Toneelstuk over het wezen van een Jos te zijn door Tom Lanoye en Olympique Dramatique. wo. t/m za. Bourla 20.00 uur. D'Ardennen. Thrillerachtige theater voorstelling door Jeroen Perceval, Jo- chen Ballaert en Nico Sturm, di. Stu dio Tokio 20.00 uur. Crash. Theaterproductie met een por tret van de mens in al zijn kwetsbaar heid van Erik Goris en Peter Ver- helst. wo. do. vr. za. ma. en di. Leo- poldstraat 31,12.00 uur. stuk naar een Engelse komedie van de auteur Ron Aldridge in een verta ling van Frank De Kaey. do. vr. en za. E.W.T. theater 20.30 uur, zo. 15.00 De deur staat open. Blijspel van De- rek Benfield over relatieverwikkelin gen. vr. za. en zo. Noordtheater 20.30 uur. Philipe Chaterine Quintet Jev Neve Trio. Dubbelconcert jazz. vr. Roma 20.30 uur. Van Morrison. Concert van legende Morrison met R&B, jazz en folk. do. Kon. Elisabethzaal 20.00 uur. Klassiek concert. Concert door de Fil harmonie o.l.v. Daniele Callegari met werk van Van Eycken en Mahler, vr. Kon. Elisabethzaal 20.00 uur. Engelbert Humperdinck. Concert, ma. Kon. Elisabethzaal 20.00 uur. GENT Brand. Theatervoorstelling waarin Eric de Volder vorm geeft aan de his torie van de concentratiekampen door Toneelgroep Ceremonia. wo. t/m za. Nieuwpoorttheater 20.30 uur. Oh! What a Night! Familie- mu ziektheatervoorstelling waarin alles draait rond de hipste discotheek In ferno, midden de jaren '70 in New York. vr. en za. Capitole 20.00 uur Cabaret-te-rie. Cabaret door Brugge- man, De Meyere en Versyp in regie van De Caluwé. za. Tinnenpot 20.00 Je bent maar twee maal jong. Theater- Ne partez pas sans moi. Drietalig to neelstuk (Engels-Nederlands en Frans) dat verhaalt over acht men sen, die per se de stad willen verla ten. do. vr. en za. Victoria 20.15 uur. Stringendo. Concert door het Vlaams Radio Koor met werk van Harvey, Lindgren, Tas, Ysaye en Deneire. wo. Vlaamse Opera 20.00 uur. Venetian Journal Satyricon. Pro loog voor tenor, orkest en tape op een tekst van James Boswell en een he dendaagse opera buffa van Bruno Ma- derna; eerste luik van 'Fellini Trilo gie'. do. vr. en di. Vlaamse Opera 20.00 uur, zo. 15.00 uur. Frans-Belgische muziek Concert met werken van Canteloube en Franck door het Vlaams Radio Orkest, za. Bij- loke 20.00 uur Pianoconcert. Concert met werk van Sjostakovitsj, Chopin en Ravel door Cantaludens. za. Oude Abdij 20.00 In en om de Oriënt. Dansvoorstelling in het kader van het vierde Oriëntfes- tival met een dansende reis van Ma rokko tot Iran door Badiaa, De Dans Ruh en Rena. za. La Entrada 20.30 BRUGGE Voorstellingen in het kader van Air bag Accordeonfestival: Faust, een stille film van de Duitser Murnau, live begeleid door Guy Klu- cevsek, Philip Johnston, Kate Sulli van en Tomas Ulrich, wo. Biekorf 20.30 uur; David Munnelly Band, Ier se dansmuziek uit de jaren 30, vr. Magdalenazaal 20.30 uur; Balkanto Vero, Balkanmuziek vol vreemde rit- 16 t/m 22 juni WOENSDAG Jeugdtheaterhuis De eerstejaarsleerlingen van het Jeugdtheaterhuis sluiten het seizoen af. Ze doen dat met de presentatie van 'Sprookjes... maar dan anders'. 't Beest, Goes, 14.00 uur DONDERDAG Alderliesten en Molenaar Het duo verzorgt een optreden in de serie miniconcerten van het Lange Jan Project 2004. Bert Alderliesten speelt blokfluit en René Molenaar orgel. Nieuwe Kerk, Middelburg, 15.00 uur VRIJDAG Zeeuws Jeugdorkest mes, za. Stadsschouwburg 20.00 uur. Concerten in het Concertgebouw: London Sinfonietta Warp Friends, concert met een ontmoeting tussen elektronische en virtuoze muziek met werk van o.a. Ives, -Cage, Ligeti en Stockhausen, do. 20.00 uur; Boxing and Jazz Matthew Shipp Trio, Live muziek door jazzpianist en compo nist Shipp bij documentaire over boksmatch van Patrick Gaucher, za. 20.00 uur; Open Deur Concertge bouw m.m.v. Danel Kwartet met con certen door liefhebbers en professio nals, meestercursussen en workshops en kamerconcerten door MP@21 Friends, zo. 12.30 - 18.30 uur; In het kader van het Feest van de muziek: La Vache, muzikale stoet met een koe in de hoofdrol, ma. 18.00 uur, Der Alpenjager, kamermuziekconcert met liederen van Schubert voor bas stem en piano m.m.v. Wilfried Van den Brande, bas en Tobias Koch, pia no wereldpremière, ma. 20.00, 21.00 en 22.00 uur, Liesbethwedstrijd Eavesdropper, wedstrijd voor heden daagse elektronische muziek, ma. 22.00 uur. Mola Sylla's Roots Rally. Project met een confrontatie van jazz en wereld muziek van de Nederlandse cellist Ernst Reysiger met Nederlandse en Senegalese muzikanten, vr. De Werf 20.30 uur Concerten in kerken: Officium, gezon gen getijdengebed Evensong door het Brugs kathedraalkoor o.l.v. Ignace Thevelein, za. Sint-Salvatorskathe- draal 16.00 uur; Duplexconcert, beiaard in samenspraak met het koor Magnificat uit Ursel, za. Binnenkoer Belfort 20.30 uur; Orgelconcert door Inge Feyen, zo. Sint-Walburgakerk 11.00 uur. Het Zeeuws Jeugdorkest is op tournee in Zeeland. Het orkest onder leiding van Carlo Nabbe brengt het heden daagse stuk 'Noach', dat de Middelburgse componist Christi an Blaha speciaal voor het orkest schreef. Verder staan op het programma: 'Czardas' van V. Monti (met solist Wilko Stroo), 'Sheep may safely graze' van Bach, 'Pavane' van G. Fauré, solowerk voor cello van Bach door Taco Drijfhout en solowerk voor piano van Beethoven door Edward de Smit. Grote- of Maria Magdalena Kerk, Goes, 20.00 uur Ambitie Voorstelling van de spelopleiding voor volwassenen. Vestzaktheater '99, Vlissingen, 20.15 uur Holmes Gang/Flat Out De Brabantse band geeft een concert. De tien man sterke Holmes Gang/Flat Out speelt deze 30+avond covers uit de zeventiger jaren. Discotheek De Hooizolder, Westkapelle, 22.00 uur ZATERDAG Internationaal Muziekfeest Middelburg Inloopconcert en openingsconcert van het muziekfeest dat duurt t/m 26 juni. Onder aanvoering van artistiek leider, altviolist en dirigent Daniel Raiskin uit Amsterdam treden tijdens het Muziek feest - in wisselende bezettingen - op: Janine Jansen, Andres Mustonen, Arvo Leibur, Wolfang Schroder (viool), Julian Rachlin (altviool), Ramon Jaffé, Torleif Thedéen, Reinis Birz- nieks (cello), Peter Luit (contrabas), Maacha Deubner (so praan), Lisa Smirnova, Roland Pöntinen (piano), Martin Fröst (klarinet), Marieke Schneemann (fluit), Ivo Sillamaa (synthesizer, klavecimbel) en het Stravinsky Quartet (strijk kwartet bestaande uit Alexander Shustin, Viktor Lisniak, Daniel Meerovitch en Sergei Slovachevsky). In totaal brengen zij gedurende het muziekfeest vijf concer ten, drie in de Concertzaal in de Singelstraat en twee in de Burgerzaal van het Stadhuis op de Markt. Verder is er van middag vanaf 14.30 uur een verrassings-inloopconcert in de Drukkerij. Op het programma van het openingsconcert van vanavond staan: Triosonates van Antonio Vivaldi (1675-1741), Klarinettrio van Johannes Brahms (1833-1897) en Exil van Gya Kancheli (1935). De Drukkerij, Middelburg, 14.30 uur Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Zeeuws Jeugdorkest Het Zeeuws Jeugdorkest is op tournee in Zeeland. Het orkest onder leiding van Carlo Nabbe brengt het heden daagse stuk 'Noach', dat de Middelburgse componist Christi an Blaha speciaal voor het orkest schreef. Verder staan op het programma: 'Czardas' van V. Monti (met solist Wilko Stroo), 'Sheep may safely graze' van Bach, 'Pavane' van G. Fauré, solowerk voor cello van Bach door Taco Drijfhout en solowerk voor piano van Beethoven door Edward de Smit. De Meulvliet, Tholen, 19.30 uur Kees van Eersel De organist geeft een concert. Van Eersel, organist van de Grote- of Maria Magdalena Kerk in Goes, speelt op het historische Batz-Witte orgel van de Nederlands hervormde kerk in Kapelle. Hij opent het con cert met een eigen compositie van 'Psalm 123'. Verder speelt hij de 'Vierde Sonate' van Mendelssohn, een 'Sonate' van Richter en het 'Eerste Choral' van H. Andriessen. Van Eersel besluit het concert met de 'Toccata, Fuga en Hymne' van de Belgische componist Fl. Peeters. Nederlands hervormde kerk, Kapelle, 20.00 uur Jeugdtheaterhuis De derdejaarsleerlingen van het Jeugdtheaterhuis nemen af scheid. Ze doen dat met de opvoering van 'Koningen en koningin nen' gevolgd door een theatersportshow. Daarbij strijden twee teams tegen elkaar. Jury en publiek beslissen welk van de twee het best improviseert. 't Beest, Goes, 20.00 uur Stichting Dansz Het Zeeuws balletgezelschap geeft.een jubileumvoorstelling. Stichting Dansz bestaat twintig jaar en viert dit met de voor stelling 'Dansz 20', die op vier plaatsen in Zeeland wordt op gevoerd. Voor de voorstelling is een medley gemaakt van ty perende choreografieën die Stichting Dansz de afgelopen twintig jaar heeft gedanst. Een deel van de voorstelling voert langs historische locaties. Grote Kerk, Veere, 20.00 uur Ambitie Voorstelling van de spelopleiding voor volwassenen. Vestzaktheater '99, Vlissingen, 20.15 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27