ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Opluchting is groot bij Oranje (amp probeert rel BBE te sussen SRxns "tïfëKSo? "Ja... daaaaagü!" )rde en regelmaat leste remedie tegen riminele kinderen Eerste getuige in Sierra Leone: ze wilden mijn broer koken Lekken Explorer maakt gebruik internet riskant 1 19° Hl NW 4 Wolkenvelden «tonvelden, slechts af en toe zon en "g Matige noordwestelijke wind. awórdt circa 19 graden. 16e jaargang no. 140 «risdag 16 juni 2004 snummer€ 1,20 valt Erkel af internet: www, pzc.nl ju ai niKé sportredactie PORTO - De opluchting was groot. Toch nog 1-1- Het was het maximaal haalbare voor het Nederlands elftal, dat liet EK in Portugal bepaald niet overtuigend begon. Duitsland, vooraf toch afgeschilderd als een elftal met beperkte voetballers, was lang de bete- n Cruijff, Het Orakel, oordeelde over Oranje: „Zwak tot zeer ink gespeeld. We mogen onze han- a dichtknijpen met dit resultaat." j minuten kon Ne'derland ech ter neen vuist maken tegen Duitsland. Eénhelder moment van Andy van der fede (voorzet) en Ruud van Nistel- j bracht Nederland alsnog naast Duitsland. Stadion Dragao in Porto zag al ruim uur voor de wedstrijd oranje, Baarde fans ergerden zich lang groen Nederland kon niet brengen jaar de ruim twintigduizend fans op. loopten. De opstelling van bonds coach Dick Advocaat bleek niet de p'e. hde eerste helft kon Ruud van Nistel- ooij niet worden bereikt. In de twee- je minuut kreeg de spits van Manches- Se-United wel een kansje, maar daar- cawas het wachten tot de 42e minuut nor Rafael van der Vaart eindelijk eens gevaar stichtte voor het soel van Kahn. Ondertussen was het enter wel al 1-0 voor Duitsland ge- forden. Frings schoot vanaf de zijlijn a vrije trap in één keer binnen. De s van het Nederlands elftal, met ïoelman Edwin van der Sar voorop, verkeken zich verschrikkelijk op de I tochten de tweede helft ging het niet beter, har tien minuten voor tijd stond Van üstelrooij alsnog op. Van der Meyde racht met zijn eerste goede voorzet ande avond de spits in stelling. Van istelrooij wrong zich in allerlei boch- n om de bal te raken. Verdediger Póms hield hij van zich af en doel- ranKahn was kansloos: 1-1. fan Nistelrooij: „We hebben als een team gevochten. Dat heeft een punt op geleverd. Anders hadden we per se van Tsjechië moeten winnen. Dit geeft meer rust. We leven nog, we gaan door." De andere wedstrijd in poule D werd nipt gewonnen door Tsjechië. Letland voerde lang de boventoon, maar moest in het laatste kwartier alsnog buigen: 2-1. In de aanloop naar Duitsland-Ne- derland was in Porto een vijftal Duit se fans aangehouden, verder bleef het rustig. Ook in het stadion was de onderlinge sfeer goëd. Na afloop kwam het even min tot ongeregeldheden. De span ning rond de wedstrijd Duitsland-Ne- derland was in beide landen wel groot. Nog meer dan bij andere ont moetingen speelde in Duitsland de kwestie van de zogenaamde Neder landse haat. De Nederlandse schrijver Leon de Winter, blijkbaar niet vies van het aanwakkeren van negatieve sentimenten, vertaalde op de Duitse tv het beroemde Michels-citaat 'Voetbal is oorlog' zo dat het op Duitsland leek te slaan: „Voetbal is de voortzetting van de oorlog, maar dan met andere middelen." GPD pagina's 17, 18 en 19: EK voetbal De bevrijding was groot bij Oranje na de gelijkmaker van Ruud van Nistelrooij. De doelpuntenmaker wordt besprongen door Wesley Sneijder en valt Pierre van Hooijdonk in de armen. foto Michael Dalder/RTR merzou geïnformeerd zijn over gevaarlijke missies in het buitenland orJaco van Lambalgen N' HAAG - Het is geen ge- dat de krijgsmacht specia leden heeft, zoals de Bij- tdere Bijstand Eenheid IE), die gevaarlijke operaties roeren in het buitenland. De ering informeert de Kamer over zulke operaties, liet minister Kamp van De- siegisteren weten. mpmoet vandaag samen met ga Donner van Justitie in de Kamer komen uitleggen hoe informatie over geheime missies naar buiten kon komen in de zaak tegen een ex-BBE'er die deze week moet terecht staan omdat hij eind vorig jaar in Irak een plunderaar zou heb ben doodgeschoten. De Tweede Kamer wil weten of het klopt dat het Openbaar Mi nisterie informatie heeft laten lekken waaruit blijkt dat de ma rinier aan verschillende gehei me missies heeft deelgenomen, waardoor hij 'laagdrempelig' orRudi Buis ÏWSN - Jongeren die op- wienin gezinnen zonder orde regelmaat lopen op latere 'lijdeen vier keer zo groot ri- °om op het criminele pad te 'eD als kinderen uit een nor- a' gereguleerd gezin. Andere "wen, zoals een slechte band ouders en kinderen en aS straffen, spelen naucve- been rol. blijkt uit onderzoek van ^teld Hoeve, die is verbon- 'aan het Nederlands Studie- struin Criminaliteit en Rechts- ndhaving in Leiden. Hoeve «yseert gegevens van 474 j on to uit de VS en 128 jongens ^Nederland. Daaruit blijkt '^paalde gezinsfactoren, zo- lStrenge straffen, een slechte «lotussen kind en ouders en e houding van ouders ;hte van crimineel ge- vooral een negatief effect op pubers en tieners, «uneer de jongeren tussen de 25 jaar oud zijn hebben actoren amper effect meer. hogers ontsporen niet vaker dan hun leeftijdgenoten met een normale opvoeding. Opvallend is echter dat twinti gers die zijn opgegroeid in gezin nen waarin het aan orde en re gelmaat ontbreekt, vier keer zo vaak met criminaliteit in aanra king komen. Weinig regelmaat breekt hen later op, bijvoor beeld wanneer ze op zichzelf wo nen en hun weg in de maatschap pij moeten zien te vinden. Hoeve noemt de uitkomst opval lend. „Als er jongeren voor cri minele activiteiten worden opge pakt, roept men meestal: 'die zal wel een slechte jeugd achter de rug hebben'. Dat hoeft dus niet. Slechte gezinsomstandigheden spelen op latere leeftijd geen grote rol meer, behalve gebrek aan orde en regelmaat in de op voeding." Jongeren die vroeg verantwoordelijk worden ge maakt voor bijvoorbeeld het op ruimen van hun eigen kamer, hebben later wanneer ze op ei gen benen staan meer discipli ne. Ook gezinstaken als afwas sen, klussen in de tuin en op tijd met de overige gezinsleden aan tafel aanschuiven zorgen voor orde en regelmaat. GPD zou omgaan met geweld. Ook neemt de Kamer het hoog op dat zij helemaal niet op de hoogte was van deze geheime missies. Donner en Kamp zetten gisteren alle zeilen bij om een einde te maken aan de commotie. Gemeld Zo voerde Kamp aan dat hij de Kamer gewoon heeft gemeld dat eenheden van het Korps Com mandotroepen speciale missies uitvoeren in Afghanistan en Irak. Zij hebben ook geen James Bond-achtige 'license to kill', maar kunnen door de aard van hun werk wel in gevaarlijke si tuaties terechtkomen. Ook dan is het gebruik van geweld echter aan strikte regels gebonden, be nadrukt Kamp. „Het vermijden van gevechten is bij speciale operaties vaak juist essentieel om de operatie te kunnen uitvoeren", schreef Kamp gisteren in een bi'ief aan de Kamer. Hij lijkt daarmee ook afstand te nemen van de bewe ring van het OM dat de marinier die vandaag terecht moet staan makkelijk en snel zou schieten. In defensiekringen neemt men het justitie kwalijk dat zij de ma rinier en zijn gezin mogelijk in AMSTERDAM - Er zijn drie der mate gevaarlijke lekken ontdekt in de Internet Explorer van Mi crosoft, dat beveiligingsbureau Ubizen bedrijven adviseert tijde lijk over te stappen op webbrow- sers van andere merken. B. Vansevenant van Ubizen zegt: „De lekken samen vormen een gevaarlijke bedreiging. Zo kan iemand denken dat hij op de site van zijn bank is, maar in werkelijkheid tikt hij gevoelige gegevens in op een site van hackers, die de data kunnen mis- bruiken." GPD gevaar hebben gebracht door in formatie over de missies waar aan hij deelnam naar buiten te brengen. Donner verweerde zich gisteren dat de gegevens niet uit het strafdossier van de marinier ko men. Zij zijn ook niet afkomstig van diens advocaat, aldus de be windsman. Donner betuigde er openlijk spijt over dat hij eerder wel die suggestie gewekt had. Het zou om informatie gaan uit een ambtsbericht van het OM en 'die had nooit uit mogen lek ken', verklaarde de minister. De Kamer wil vandaag onder meer van Donner weten hoe de verhouding tussen het OM en Defensie is. Donner onderstreep te gisteren dat de verhouding tussen hem en Kamp goed is. GPD van onze redactie buitenland FREETOWN - „Mijn jongere broer en ik werden meegenomen naar een hut. De Kamajors leg den hem op de grond en hakten zijn hoofd af." Op dit punt barst getuige TF2-918 in tranen uit en wordt de zitting van het tribu naal voor oorlogsmisdaden in Sierra Leone geschorst. TF2-918 is de eerste die een ge tuigenis aflegt voor het tribu naal, dat begin deze maand zit ting houdt. De getuige is een 52-jarige horlogemaker. Zijn identiteit is geheim. Hij vertelt zijn verhaal van achter een muur. „Toen ik begon te huilen, werd ik op het hoofd geslagen", hervat hij zijn getuigenis. „Ze zeiden dat ze het lijk van mijn broer zouden gaan koken." Het verhaal van de horlogemaker speelt zich af in 1998. in Bo in het zuiden van het land, waar hij met zijn familie zijn toe vlucht had gezocht, uit angst vo.or het geweld van de burger oorlog (1991-2002). De 'ze' in zijn verhaal zijn strijders van de Kamajor-militie, die aan de zij de van de regering vochten en evengoed misdaden hebben be gaan als de alom gevreesde re bellen. De militieleider Samuel Hinga Norman is de voornaamste ver dachte die bij het tribunaal in hechtenis zit. De hoofdverdach ten zijn echter buiten het bereik van het tribunaal. Rebellenlei der Foday Sakoh overleed in ge vangenschap. Oud-president Charles Taylor van Liberia zit in ballingschap in Nigeria, dat weigert hem uit te leveren. De verblijfplaats van twee anderen is onbekend: mogelijk zijn ze dood. Onder de misdaden waarvan de verdachten worden verdacht zijn verkrachting, plundering en het gebruik van kindsolda ten. In tegenstelling tot het Joe- eurozoo*? PORTUGAL Irtrf.ld Tsjechië 1 - 3 Duitsland 1 - 1 Nederland 1 - 1 Letland 1 - 0 Tsjechië - Letland Nederland - Duitsland 2 - 1 1 - 1 Het mooiste was het kermen van de zee Stichting Dansz viert jubileum Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17, 18, 19 en 21; Kunst: 23, 24 en 25; Uit: 27 en 29 (Advertentie) (Advertentie) Nee echt! Bij Fortis Bank is uw hypotheekrente bespreekbaar De bank van vandaag www.fortisbank.nl of bel gratis 0800-8182 De Bijzondere Bijstand Eenheid richt zich op kapingen, gijzelingen en andere terreuracties in Nederland. De BBE kan op vreemd grond gebied ook uitstekend uit de voeten. foto Ed Oudenaarden/ANP goslavië- en het Rwanda-Tribu- naal is het door de Verenigde Naties gesteunde Sierraleoonse tribunaal in het land gevestigd waar de misdaden zich hebben afgespeeld, in de hoofdstad Free town. Een ander verschil is dat een gering aantal verdachten is aangeklaagd: tot nu toe zijn het er dertien. Vredesmacht Getuige TF2-918 kreeg van de militieleden te horen dat zij hem zouden sparen als hij zou te rugkeren naar zijn dorp en zou uitleggen wat de gevolgen wa ren van samenwerken met de re bellen. Dat is zes jaar geleden. Inmiddels is het vrede in Sierra Leone. De taak van de VN-vre- desmacht, nu nog de grootste ter wereld, zit er grotendeels op. Bij de inwoners van Sierra Leo ne groeit echter de vrees dat het geweld weer zal oplaaien zodra de blauwhelmen hun hielen heb ben gelicht. AP Voor automatische incasso s' (postlbankrekeningnummei. ik toe in afschrijving van mijn I I I I I I I I I PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In de co treft u nadere informatie aan. 8 711688 C Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Ik geef daarbg éénmalig toeslem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen res maanden) I 1 Noteer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: (Zl per maand met automati sche incasso 19,45) O per kwartaal met automa tische incasso 56,60) Q per jaar met automatische incasso (€217,00) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis. 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1