Portugal strijdt op leven en dood Regeerperiode Sjeng Schalken is voorbij McEwen wint, Zberg afgevoerd in Zwitserland Geen maatregelen Uefa na rellen in Algarve André Agassi ontbreekt op Wimbledon Anderlecht lijft Mbo Mpenza in Herkansing voor Sunday Oliseh Bordon eerder naar Schalke'04 Zaccheroni weg bij Internazionale Chievo stelt Marion Beretta aan Juridisch gevecht Armstrong üpssen moeten verslagen worden Vrouwen acht en mannen acht naar Athene woensdag 16 juni 2004 BRUSSEL - De Belgische international Mbo Mpenza ver ruilt Excelsior Moeskroen voor Anderlecht. De 27-jarige aanvaller tekende gisteren in Brussel een meerjarig con tract. Hij speelde eerder voor Standard Luik, Sporting Lissabon en Galatasaray. ANP DORTMUND - Bert van Marwijk, de nieuwe trainer van Borussia Dortmund,-gunt de Nigeriaanse oud-internatio nal Sunday Oliseh een herkansing bij de Duitse club. De voormalige Ajacied heeft in Dortmund een sterk verlaagd contract voor een jaar getekend. Hij had zichzelf bij zijn oude club aangeboden. Oliseh speelde in het afgelopen sei* zoen op huurbasis voor VfL Bochum. Zijn contract werd ontbonden na een handgemeen met ploeggenoot Hashe-L mian, aan wie hij in de kleedkamer een kopstoot uitdeel* de. ANP/SID STUTTGART - De Braziliaanse international Marcelo Bordon speelt komend seizoen al voor Schalke'04. De 28-jarige verdediger van VfB Stuttgart zou aanvankelijk pas volgend jaar zomer overstappen naar Gelsenkirchen. Met de vroegtijdige overgang is een afkoopsom van onge veer vijf miljoen euro gemoeid. ANP/SID MILAAN - Alberto Zaccheroni heeft gisteren ontslag ge nomen als trainer van Internazionale. De 51-jarige Itali aan was sedert oktober werkzaam bij de voetbalclub, als opvolger van de Argentijn Hector Cuper die na zes wed strijden op straat werd gezet. Hij was in het bezit van een contract tot medio 2005. In overleg met clubeigenaar Moratti ontvangt hij zes maan den salaris als vertrekpremie. Zaccheroni eindigde met In- ter op de vierde plaats in de Serie A, waardoor de ploeg de voorronde van de Champions League bereikte. ANP VERONA - Marion Beretta is gisteren benoemd tot} trainer/coach van voetbalclub Chievo Verona in de Itali aanse Serie A. Hij is de opvolger van Luigi del Nero die naar FC Porto vertrok. Chievo eindigde in de afgelopen competitie op de negende plaats. Beretta (44) zal komend seizoen debuteren in de Serie A. Zijn laatste werkgever was Temana in de Serie B. ANP PARIJS - Lance Armstrong heeft opdracht gegeven de schrijvers Ballester en Walsh aan te klagen wegens smaad. Dat hebben zijn advocaten gisteren in een commu niqué bekendgemaakt. De twee brengen binnenkort het boek LA Confidential op de markt waarin de vijfvoudig winnaar van de Tour beschuldigd wordt van het gebruik van verboden, prestatiebevorderende middelen. Daar naast gaat de Amerikaan het Franse tijdschrift L'Express en de Engelse krant Sunday Times vervolgen, omdat ze uitreksels van het boek gepubliceerd hebben. ANP ,rPeter van Duyl si® JSSABON - Heen en weer ge- r fegerd tussen hoop en vrees dendert heel Portugal af op de jr". initiale botsing met Rusland, Pip tanavond in Lissabon. Na de damage tegen de Grieken in de KBte wedstrijd, kan de selectie an de Braziliaanse bondscoach ach eenvoudigweg geen mis- rq tap meer veroorloven. Een nieu- Ü-j n domper zou de afgang com- plee! maken. jl staat voor de grootste frchttoer uit zijn voetbalhisto- ie Slechts vijf keer eerder op een EK bereikte een land de vol- gsde ronde na een nederlaag in e eerste wedstrijd En maar ja keer, Oranje in 1988, leidde it tot de Europese titel, de Portugese kranten werd in dagen na het verhes tegen la Griekenland voortdurend de ver- al j-iijkwg getrokken met de situa- ie van Frankrijk op het WK ais van 2002. Ook de Franse topfa- );g ,oriet startte met een volkomen es [verwachte nederlaag en be las, landde daarmee in een poel van jgj Jlende waaruit ontsnappen on ion iegelijk bleek. De wereldkam- lioen werd genadeloos van het rereldtoneel gekieperd, jocht Portugal al in de eerste jonde sneuvelen, dan wordt dat iuroZooq PORTUGAL EK op PZC.nl De meest actuele stand van za len, het programma, de standen a en de historie: alles over het Eu- ajt npese Kampioenschap voetbal vindt u op www.pzc.nl. in het voetbalgekke land als een heuse tragedie gezien. Toch was de kritiek in de Portugese media na de klap die Griekenland za terdag uitdeelde niet eens heel bijtend. Portugal kent geen tra ditie van niets ontziende journa listiek, zoals bijvoorbeeld Enge land en Duitsland. Bondscoach Felipe Scolari kreeg nog het meeste te slikken. Hij zou de af gelopen twee jaar te veel heb ben geëxperimenteerd, waar door het elftal dat tegen Grie kenland begon geen ingespeeld geheel was. Scolari balanceert sinds zater dag op het slappe koord. Hij moet zijn ploeg vanavond scherp en agressief aan de af trap zien te brengen, zonder dat zijn ploeg opnieuw ten onder gaat aan zenuwen en stress. Want iedereen in Portugal is het er wel over eens, dat de druk van het moeten het gastland za terdag te veel is geworden. De Braziliaan gooide er de afge lopen dagen verschillende praat sessies tegenaan, naar buiten toe bezigde Scolari stoere taal. Hij noemde het duel met Rus land een strijd op leven en dood en hij eiste openlijk agressiviteit en inzet van zijn spelers. „Spe len voor Portugal is als het ver dedigen van je land in een oor log", zette de bondscoach de toon. Heel Portugal verwacht dat Por to-spelmaker Deco vanavond in de basis zal beginnen. De mees ten houden het er eveneens op dat Christiano Ronaldo, zater dag ook invaller, zal spelen. Een andere mogelijkheid is dat Nu- no Gomes naast Pauleta in de spits wordt geposteerd. De Portugezen hebben hun hoop voor vanavond deels geves tigd op de tegenstander. De Rus sen - vanavond zonder de ge schorste Roman Sharonov - heb ben in de kwalificatieduels van alle EK-deelnemers verreweg het minst gepresteerd in uitwed strijden. Het elftal heeft dit ka lenderjaar nog geen wedstrijd weten te winnen en de laatste winst op een EK-eindronde da teert van 1988. Als Rusland van avond geen succes boekt tegen Portugal, heeft het negen EK- duels op rij niet gewonnen. Dat zou een nieuw record beteke nen. LISSABON - De Uefa zal het Engelse voet balelftal niet straffen voor de rellen met Britse supporters in Albufeira, in de nacht van maandag op dinsdag. Een groep van on geveer tweehonderd fans zorgde daar voor grote problemen. De politie pakte twaalf raddraaiers op. Tijdens de schermutselin gen raakten zestien personen gewond. Volgens een politiewoordvoerder misdroe gen vooral Engelse supporters zich. Een woordvoerder van de Uefa sprak gistermid dag echter van „een incident". Voor het EK had de voetbalunie Engeland nog gewaar schuwd, dat het team naar huis kon als Brit se fans zich zouden misdragen. De orde dienst in Albufeira greep in toen het in de horecazaken uit de hand liep tussen fans en kroegbazen. De supporters bekogelden de politie vervolgens met flessen, glazen en stoelen. De ordedienst pakte in totaal twaalf mensen op, voornamelijk Engelsen maar ook een Rus en een Portugees. In Porto arresteerde de Portugese politie in dezelfde nacht vijf Duitse voetbalsuppor ters. Het vijftal provoceerde in het uitgaans gebied aan de rivier de Douro Oranjesuppor ters en deelde rake klappen uit. De Neder landers, zo meldde de politie, reageerden niet op de provocaties. ANP/RTR/GPD Mostovoi Daarbij komt dat het flink rom melt in de Russische selectie, na de nederlaag in het eerste duel met Spanje (1-0). Alexander Mostovoi, de wispelturige vedet te van Celta de Vigo, haalde hard uit naar bondscoach Geor- gi Yartsev. Volgens Mostovoi hebben de Russen in de aanloop naar het EK veel te hard ge traind en hepen ze tegen Spanje vermoeid over het veld. De coach reageerde door Mostovoi naar huis te sturen, wat weer op onbegrip stuitte bij afgevaardig den van de Russische voetbal bond. Yartsev op zijn beurt vond dat de Russen zich lieten imponeren door de grote vedet ten van het Spanje. De bonds coach voegde eraan toe dat zijn elftal het tegen Portugal beslist beter zou doen. Het was weinig meer dan een opmerking van een trainer in het nauw, maar het was desondanks voldoende om de toch al brandende twijfel in de harten van de Portugese voetbalfan nog eens flink aan te wakkeren. GPD Luis Figo zal vandaag tegen Rusland zijn waarde voor Portugal moeten bewijzen, foto Estela Silva/EPA door Rob Kramp LOS ANGELES - André Agas si zal voor het eerst sinds 1997 niet deelnemen aan Wimble don. De Amerikaan heeft last van een slepende heupblessure. Hij verwacht zijn rentree te ma ken in het toernooi van Los An geles dat op 12 juli begint. Agassi (34) won zijn eerste Grand Slam in 1992 op Wimble don. Hij verloor in 1999 in de fi nale van Sampras en drong er drie keer door tot de laatste vier. Vorig jaar werd hij in de vierde ronde in vijf sets uitge schakeld door Philippoussis. Vorige week deed hij op een wildcard mee aan het grastoer- nooi van Queen's waar hij in de eerste ronde verloor van de Rus Andrejev. Het was de derde op eenvolgende keer dat hij in de eerste ronde verloor. Agassi is de vijfde speler van naam die Wimbledon dit jaar niet aan doet. De Braziliaan Kuerten en Argentijn Gaudio, winnaar van Roland Garros, gingen hem voor. Bij de vrouwen ontbreken Justine Henin en Kim Clijsters. Henin heeft last van een virus dat veel weg heeft van de ziek te van Pfeiffer. Clijsters onder ging een operatie aan de rech terpols. ANP van onze sportredactie BATTERKINDEN - Robbie McEwen heeft gisteren de vier de etappe van de Ronde van Zwitserland gewonnen. De Au stralische wielrenner was na een rit over ruim 211 kilometer van Vallée de Joux naar Batterkinden opnieuw de snel ste in de eindsprint. Zondag ze gevierde hij ook al. McEwen versloeg onder ande ren de Italiaan Francesco Chic- chi, die dacht te hebben gewon nen maar te vroeg juichte, en de Duitser Olaf Pollack. Diens landgenoot Jan Ullrich behield de leiderstrui. Hij heeft twee se conden voorsprong op de Zwit ser Oscar Camenzind. De etappe werd ontsierd door een zware valpartij met de Zwit ser Markus Zberg als prominent ste slachtoffer. Aanvankelijk werd zelfs gevreesd voor een ge broken nek, maar dat bleek niet het geval. De Duitser Robert Förster gaf op met een schouder blessure. T-Mobile raakte na Aleksander Vinokoerov nu Tobi as Steinhauser kwijt. Al na 53 kilometer koers gingen een twaalftal coureurs onderuit. Zberg (Gerolsteiner) kwam in een vijftien meter diep ravijn te recht. Met verwondingen aan hals en rug werd hij per helicop ter naar een ziekenhuis ge bracht. Zberg raakte na zijn val niet buiten bewustzijn. Een eer ste onderzoek wees uit dat enke le wervels zijn verschoven. „Markus moet voorlopig een spe ciale kraag dragen", zei ploeglei der Udo Bölts. „Nog niet alle on derzoeken zijn afgerond." Grote doel De Italiaan Stefano Garzelli stapte gisteren af. De winnaar van 1998 liep al op de eerste dag een achterstand van ruim 18 mi nuten op en zag de zin van ver der rijden niet meer in. Ullrich controleerde het koersverloop grotendeels zelf, tot in de laat ste kilometers. „De echt zware etappes komen nog. Ik zal probe ren mijn leidende positie te ver dedigen. maar het grote doel is natuurlijk de Tour", zei Der Jan. Max van Heeswijk eindigde in de tweede etappe van de Ronde van Catalonië als derde. De Ne derlandse wielrenner uit de US Postal-ploeg moest de Span-' jaard Miguel Angel Martin Per-' diguero en de Rus Vladimir Kar pets voor zich dulden. De laat-; ste nam de leiderstrui over van zijn Spaanse ploeggenoot Isaac Galvez. De renners reden bijna voortdu rend in de stromende regen over een geaccidenteerd en bochtig parcours. Martin Perdiguero en Karpets ontsnapten in de slotfa se van de rit over 145 kilometer van Salou naar Horta de Sani Juan aan de aandacht van het peloton. De Spanjaard won ge makkelijk de onderlinge sprint. Van Heeswijk was zes seconden later de beste van de rest. ANP/AFP LUZEIIN - De Vrouwen Acht en de Mannen Acht hebben gis teren een olympisch startbewijs roeien afgedwongen. Beide teams eindigden in het olym pisch kwalificatietoernooi in Lu- zern op de eerste plaats. In de Zwitserse stad waren er bij de vrouwen nog twee olympi sche startbewijzen te vergeven. In Luzern kwamen overigens maar drie boten aan de start. China eindigde als tweede, Wit-Rusland werd derde. De Vrouwen Acht werd pas twee weken geleden gefor meerd, toen de Nederlandse roei- bond besloot om de equipe van de vrouwen dubbelvier in de Acht te zetten. De vrouwen dubbelvier slaagde er gisteren overigens niet in zich te plaatsen voor de Olympische Spelen. Het viertal eindigde in de finale' zoals verwacht achter de Russin nen. In deze categorie was maar één olympisch ticket te verdie nen. De Mannen Acht won het kwali ficatietoernooi in navolging van de Vrouwen Acht. Het andere ticket ging naar Polen, dat ver rassend Roemenië voor bleef ANP kemon Sluiter bereikt ten koste van Rainer Schüttler wel tweede ronde in Rosmalen doorMartiin van Beeten BOSMALEN - De regeerperiode van Sjeng Schalken op zijn 'grastoernooi in Rosmalen is na twee jaar voorbij. De winnaar van de laatste twee edities, ook nog ambassadeur van het evene ment, verloor in de eerste ronde van de talentvolle Kroaat Mario Ancic (4-6, 1-3 en 6-2) en duikelt daardoor uit de toptwintig van het mannentennis. Zelf lag Schalken nauwelijks wakker ran zijn nederlaag. Hij verkeert al maanden in een dip door een virus dat 1"-.' te lang negeerde, zegde onlangs riis a; voor Roland Garros en was al «ij dat hij een redelijk niveau haalde tegen Ancic. „Het is nog net niet goed i«oeg, maar het begint te komen." Scha.ken vindt zichzelf aanstaande maandag' waarschijnlijk terug op de plaats op de wereldranglijst en '•d'. op Wimbledon een kwartfinale te rardedigen. -Maar mijn ranking is op dit moment w het belangrijkste." Schalken C9cht het center court in Rosmalen jaar lang als zijn achtertuin be schouwen. maar nu is duidelijk dat het gazonnetje heel wat onderhoudswerk W»eft. Het woord knollentuin is op plaats. Waar veel voetballers een tokchoppenserie als loterij beschou- Wen- heeft de geluksfactor op het Ros- "ralense gras ook enorme proporties Wanhopig .Eerder op de dag, toen Raemon Sluiter 01 Hamer Schüttler voor de sportieve generale van Nederland - Duitsland zorgden, was daar ook al sprake van. e-wee werden haast wanhopig van 5uen die alle kanten op stuiterden of u? bleven liggen. Wie daar het •Ve mee om kon gaan, zou de wed- winnen. Dat was Sluiter: 3-6, 7-6 «6-3. A het warmslaan voor dit pikante klonk het stevige 'Eye of the Ti- n°nnaal een rocknummer om voet- ^ans in de stemming te knjgen Met 'P de achtergrond ook nog eens stadion- puden. Maar het opwarmertje voor •f 'oetbalkraker van zeven uur en dne bartier later, kon maar matig beko- Winnen in Duitse stijl, zo omschreef Sluiter het zelf. De Rotterdammer leek tot diep in de tweede set bezig aan een verloren gevecht, maar bewaarde zijn betere tennis voor de penibele situa ties. In dat tweede bedrijf werkte Slui ter liefst zeven breakpoints weg en won hij de tiebreak. „Mentaal heb ik het in elk geval goed gedaan", stelde de pupil van coach Hugo Ekker. Niet alleen de baan, ook vele verkeerde beslissingen van lijnrechters irriteer-' den Sluiter en Schüttler. Sluiter was het zelfs zo zat dat hij één van de lijn rechters vroeg of hij thuis zijn Duitse vlag al klaar had liggen. „Ik wilde die frustratie niet allemaal opkroppen. Ach, die man kon er ook wel om la chen." Humor, Sluiter had er gistermid dag eigenlijk weinig zin in. Zeker niet op een 3-2-achterstand in de derde set. In een game van liefst twintig minuten, met tienmaal deuce en vier dubbele fou ten van Sluiter, kreeg de Nederlander vier breakpoints tegen. Eén fan vond het allemaal wat te lang duren. „Die riep dat hij toch echt om acht uur 's avonds thuis wilde zijn. Nee, daar kon ik toen niet om lachen." Deze game bleek cruciaal voor Sluiter. Hij bleef overeind, brak Schüttler in de volgende game en haalde nog eenvou dig de finish. In de tweede ronde stuit hij overigens opnieuw op een Duitser, de kwalificant Philipp Petzschner. „Ik kan me voorstellen", zei Sluiter, „dat tennissers niet naar Rosmalen ko men door de kwaliteit van de banen. De organisatie probeert niet voor niets een oplossing te zoeken, weet ook dat het center court niet goed is. De banen op Wimbledon en Queen's zijn een stuk harder, het verschil is groot. Geluk is hier een grotere factor dan elders." In Rosmalen proberen ze nu de onder grond van Wimbledon te kopiëren. On der het gras van baan 3 ligt de klei die ook in Londen wordt gebruikt. Die baan is inderdaad harder, de profs zijn er in elk geval over te spreken. „Hope lijk is dat de oplossing", stelde Sluiter. Veel slice Schalken dacht van wel. „Die baan 3 schijnt een succes te zijn, dus volgend jaar is alles anders. Jammer voor mij, want met mijn service, met veel slice, had ik profijt van die lage stuit. Maar voor het toernooi is het beter als het center court wordt opgeknapt." GPD foto Toussaint Kluiters/ANP {KJv:. Titelverdediger Sjeng Schalken verloor gisteren in de eerste ronde van het Ordina Open van de Kroaat Mario Ancic.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19