Letland jaagt Tsjechië schrik aan Tijdelijk met gratis navigatie én airco. Uw voordeel: €2.275,-! De dertigste verjaardag van het Oranje-gevoel 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE 3 JAAR ROAD ASSISTANCE KIA RIO VANAF €9.495, Hobbeltje blijkt berg van de eerste categorie: 2-1 GRATIS NAVIGATIESYSTEEM Op alle Kia Rio modellen krijgt u tijdelijk een VDO Dayton navigatiesysteem t.w.v. 995,- inclusief radio/cd speler, Benelux cd-rom en afstandsbediening helemaal gratis! De Kia Rio is de ruimste gezinsauto in zijn klasse en biedt volop ruimte aan vijf inzittenden en hun bagage.-De Rio 1.5 LS Ice is de meest compleet uitgeruste Rio en is tijdelijk gra tis voorzien van airco. Verder is dit model standaard uitgerust met stuurbekrachtiging, ABS en EBD, elektrisch bedien- bare ramen voor en achter, elektrisch bedienbare en verwarmbare buitenspiegels, twee airbags en een krachtige 1.5-liter motor. Dankzij de stootstrips en de spoiler op de 5-deurs heeft de Rio Ice een extra sportief uiterlijk. Maar dat is niet alles. Tijdelijk krijgt u ook het VDO Dayton navigatiesysteem gratis! U rijdt al een Rio Ice vanaf €12.995,-. Uw voordeel loopt op tot €2.275,-. Profiteer nu en ga zo snel mogelijk langs bij uw Kia dealer. Er is al een Kia Rio met gratis navigatie systeem vanaf €9.495,-. Meer informatie? Kijk dan op www.kia.nl (Advertentie) woensdag 16 juni 2004 Het wordt de geboortedag van het Oranje-gevoel genoemd15 juni 1974. Bij Nederland - Uru guay, tijdens het WK in West-Duitsland, trokken duizen den 'Hollanders' naar Han nover. Gisteren, op de dag van Duitsland - Nederland, 'vierde' het Oranje-gevoel zijn dertigste verjaardag. door Mark Caldenhoven PORTO - De driekleur achterop zijn fiets maakt nostalgische ge voelens los bij Henny van Heer- de. „Die had ik in 1974 ook bij me. Alleen is hij in de loop der jaren aardig verkleurd." De Zwollenaar was dienstplich tig kok in het leger, lichting 73-3 bij de negentiende Alfa-af deling van 't Harde. „Ik was ge legerd in Celle, bij Münster. Vlak voor het WK zei mijn com mandant ineens: iedereen levert tien gulden van zijn soldij in en ik koop allemaal oranje shirts. Zijn we in van die drietonners over de weg naai' Hannover gere-- den. Alsof we Duitsland verover den." Plastic klompen Nederland - Uruguay op 15 juni 1974, gisteren precies dertig jaar geleden, was zijn eerste in terland en tevens de geboorte van het Oranje-gevoel. In Han nover was Henny van Heerde die dag één van de 24.000 Neder landse fans, die nog niet met oranje pruiken of plastic klom pen achter de afrastering plaats namen. Gewoon in een oranje shirtje, met sjaaltje en pet in de zelfde kleuren. De tijd van 'laat de leeuw niet in zijn hempie staan'. „Wat Oranje-gevoel is? Pff. Moeilijk. Oranje-gevoel zit in het hart. Het is liefde voor je land, liefde voor voetbal. Of je nu hebt gewonnen of verloren. Bij Oranje-gevoel hoort geen rot zooi." Wat na de zege op Uruguay (2-0) werd losgemaakt, was nog nooit vertoond in de Nederland se historie. Het waren de hoogtij dagen van eerst Feyenoord en la ter Ajax. Clubvoetbal regeerde, het Nederlands elftal hing er eind jaren zestig, beginjaren ventig een beetje bij. Tot warme zaterdag in 1974. dag van gisteren drijven dei», innenngen bij Henny van de boven. Euforisch „Ik zie Johnny Rep nog scoru en herinner me dat het Wilt» mus massaal van de tribunes* de. Ongelooflijk. Goh, wat Q Engerd ren we trots. Wat als toenrj fcndert verloren? Ik kan me zo voorn cruciale len dat het euforische gei ook meteen was verdwenen." Op zijn eerste interland vo! met veel later nummer tweefj de kop af dertig jaar na nutiQ één in Hannover is Hennv v. stap me Heerde de tel kwijtgeraakt \'j zijn Oranje-gevoel. Met ij vrouw Alie en hun vriende Hennie en Tonny van Dame) ze deze dagen neergestrekej rachtt Orbitur Madalena, de enige ca t Sle ping van Porto, iets buiten de venstad aan de kust. „We waren hier in 200l,toenÜ» ce een derland in Portugal 2-2 speel;; Één kee We kenden de omgevingenié- dattot ben toen alles in ons opge* n" men. En nu zijn we terug," Oranje is dertig jaar in het hz Gneker blijven zitten. Op het Praadal beiro, aan de oevers van de Ik» de var ro, is het bonte Zwolse kwaitd („We zijn de Zwolse malle?: wriet s Zwolse malloten") een bezes nverw waardigheid. Vooral door ia krdde fietsen, die thuis in Overiia te rood, wit en blauw en vi oranje zijn geschilderd. unavoi blainagi jan de 1 ledom pleet m; de Pi self Kreidlers „Ach, je bent creatief of zegt Tonny van Dam. Hei van Heerde: „We hoeven nu: deze verkeerschaos niet in i file te staan. Straks gaan wend op de fiets naar het stadion, ter die elf Kreidlers aan. Envü avond een kilometertje twaalf terug naar de camp:.; Met z'n vieren zijn de 'Om- je-Hennies' de komende maaii in Portugal. „We volgen de hek route, tot en met de finale in 1 sabon." Op zijn werk, bij TPG, wetej Ik me van zijn hobby en zijn bonter? to-h' dossing. „Ik ben gewoon klein beetje gek." Op 0rao;t GPD ■kEK ide 1 ropese lindt i door Peter van Duyl AVEIRO - De meest verrassende ploeg óp het EK zorgde gisteren bijna voor de verrassing van het EK. Tsjechië knokte, ploegde en zwoegde gisteren negentig minu ten lang tegen het nietige Let land. Uiteindelijk bleek het voor de titelkandidaat net vol doende om voor de Letten te ein digen: 2-1. De Tsjechen begonnen het toer nooi met de gewenste drie pun ten, maar wat kostte het Pavel Nedved en zijn makkers moeite om zich van de stugge Letten te ontdoen. Zoals verwacht leunde Letland comfortabel achterover met de.rug tegen het eigen doel, Tsjechië brandde zich bijna de vingers aan de destructieve tac tiek van zijn opponent. „Het was een beetje wat we ver wacht hadden", zei de Tsjechi sche Ajacied Tomas Galasek la ter. „We wisten dat ze heel ver dedigend zouden spelen en op de counter waren ze nog een paar keer behoorlijk gevaarlijk ook." Dat Letland zo verdedigend speelde, was niet moeilijk te voorspellen. In de kwalificatie voor het EK verrasten de Letten onder meer Zweden, Polen en ook Turkije vanuit de gesloten verdediging. Bondscoach Aleksandr Starko- vs heeft er geen twijfel over la ten bestaan, dat zijn ploeg op het EK niet van die tactiek zal afwijken. Letland wil Europa la ten zien dat het in Portugal een terechte deelnemer is. „Het toer nooi is alleen geslaagd als we ook punten halen", zei Starko- vs. De Letten waren een haar ver wijderd van een nieuwe stunt op Euro 2004. Ze wonnen de sympathie van de neutrale kij ker en de einduitslag betekende geen blamage. Maar al met al werd duidelijk dat Letland weliswaar een paar goede voet ballers heeft, maar ook een stel heel zwakke. Vooral de vleugel verdedigers maakten in balbezit een volkomen hulpeloze indruk. Tsjechië kwam dus met de De Let Valentins Lobanovs (links) en de Tsjechische middenvelder Pavel Nedved duikelen over elkaar heen na een duel. foto Antonio Simoes/EPA schrik vrij in Aveiro, waar het stadion zeker half leeg was. De ploeg startte niet eens zo slecht, maar halverwege stond het plot seling met 0-1 achter omdat Ma- ris Verpakovskis in de blessure tijd van de eerste helft een knap pe counter afrondde. Daarmee bevestigde de aanvaller van Dy namo Kiev zijn status van goal- tjesdief, zijn productie leidde Letland in de play-offs ook langs Turkije. De ruststand was een serieuze bedreiging voor de plannen waarmee de Tsjechen naar Por tugal zijn afgereisd. De Oost-Eu ropeanen worden gezien als een van de belangrijkste outsiders voor de toernooizege. De Tsjechi sche selectie bulkt van het ta lent, klasse en routine. Het elf tal was in de kwalificatie te sterk voor Nederland en won al eens in Parijs van Frankrijk. Voor een potentiële toernooiwin- naar liet Tsjechië gisteren te wei nig zien. De elf van Karei Brückner begonnen niet eens zo heel slecht, maar toen de ope ningsgoal uitbleef toonden de Tsjechen een ontnuchterend ge brek aan ideeën. De ruimte lag aan de zijkanten, maar de mees te aanvallen liepen via het over volle centrum van de Letten. Daar waren Igors Stepanovs en doelman Aleksandrs Kolinko lange tijd heer en meester. Opzichtig Naarmate de tijd vorderde ge loofden de Letten steeds opzich tiger in een sensationeel resul taat. Maar juist op tijd vond Tsjechië de ontsnappingsroute uit de heikele situatie. Brückner haalde de Ajacieden Grygera en Galasek van het veld en einde lijk zochten de Tsjechen wat meer de zijkanten. Terwijl steeds meer Letten om vielen van vermoeidheid trok Tsjechië de wedstrijd alsnog naar zich toe. Een voorzet van Karei Poborsky viel voor de voe ten van Milan Baros, die genade loos uithaalde: 1-1. Op dat mo ment had Tsjechië nog een kwar tier om het winnende doelpunt te produceren. Het was geen ver rassing dat Tsjechië daarin slaagde. Invaller Marek Heinz mikte vijf minuten voor tijd raak. De euforische manier waarop Tsjechië de overwin ning vierde, weerspiegelde veel meer opluchting dan blijdschap. Het ging wat stroef, maar de ploeg kreeg de toernooistart die het zich wenste. De ploeg pakte het volle pond en verliet Aveiro in de wetenschap dat Letland het straks ook Duitsland en Ne derland lastig kan maken. „We hopen dat Letland nog er gens een puntje kan meepak ken", glimlachte Tomas Gala sek veelbetekenend, voordat hij de bus instapte. GPD VDO Dayton MS 4100 t.w.v. €995,- Inclusief: - 4 x 40W radio/cd-speler - Benelux cd-rom - afstandsbediening GOES AutoVermeulen, Pearyweg 6, 0113-561812 TERNEUZEN Kia Terneuzen, Mr, F.J. Haarmanweg 4, 0115-622722 volgen* i '.'9/100/HEC 6.71/100 km I. Op 14 4 ir l 8.3 1/100 kkn, - 11 up 12. l Fm COr m,!s.IcüI van 158 lol 169 g/km Wijzigingen vo«t>eho.«len e-mail: info@kia.nl. internet: www.i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 18