PZC Oranje ontsnapt tegen Duitsers Hollanders juichen beter Een elftal vol magere zesjes 17 bondscoach Advocaat moet met wissels eerdere fouten weer herstellen éurozooq ek in cijfers Advocaat: gelijkspel is terecht Gezwijnd Einde toernooi voor Nicky Butt Beckham blijft de eerste man Engelsen geven 6000 kaarten terug Gronkjaer meldt zich bij Denen Harde kritiek van Bulgaarse pers Gedrag kost Kroatië een boete woensdag 16 juni 2004 PORTO - Oranje speelde giste- „ngelijk tegen Duitsland (1-1), yar blameerde zich deson- fcaks. In Porto was het Neder- Rnds elftal slechter dan in de voorgaande 25 jaar voetballen Ken de Duitsers. Slechts één Inljant moment van Ruud van Rbtelrooij redde het elftal. Oranje rende de voorbije weken onder aanvoering van de bonds- toach natuurlijk als een groep lemmingen richting Portugal, dvocaat acteerde de afgelopen «ken de vastbesloten bonds- h, maar wist overduidelijk «et wat hij in hemelsnaam moest aanvangen met zijn PORTUGAL wanen. Bovendien, hij is zo on geveer de enige middenvelder (buiten de geblesseerde Seedorf) die de aanvallers echt kan bedie nen. Gisteren stonden er dus vier van die aanvallers op het veld, die vrijwel nooit een bespeelbare bal kregen. Bovendien bleken Cocu en Davids met z'n tweetjes niet bepaald in staat het vijf mans middenveld van de Duit sers weerstand te bieden. Al he lemaal niet omdat iedere keer als ze de bal eens veroverden hem pardoes weer inleverden. De rampspoed tekende zich" al binnen een minuut of tien af. Ruud van Nistelrooij kreeg in de tweede minuut een levensgro te kans, maar miste hopeloos. Daarna was de Brabander 78 mi nuten lang een karikatuur van de wereldspits die bi] Manches ter United onder contract staat. Niet alleen Van Nistelrooij was slecfit, heel Oranje was de weg kwijt. De Duitsers wisten niet wat hen overkwam. In het eer ste halfuur kregen ze maar liefst vier kansen, via Wörns en Kura- nyi. De 0-1 was logisch, het vervolg op een overwicht, verkregen door hard werken en de dingen doen die je kunt en de rest laten. De treffer zelf was curieus. Co cu maakte een duidelijke frus tratie-overtreding op Lahm, aan de zijlijn. Torsten Frings nam de vrije trap, ogenschijn lijk om wat inlopende ploegge noten te bedienen. Die zagen de bal nooit, aangezien deze achter hun rug langs ging en zomaar bij de verste paal het doel inzeil de: 0-1. Oranje lag eveneens in de hoek. helemaal gestrekt. Niemand op het veld die het nog wist, hulpe loos werd naar de bank geke ken. Daar bedacht de bonds coach zich, zoals zo vaak in de kwalificaties, dat hij weer eens een verkeerd basiselftal de wei in had gestuurd en bereidde zijn inmiddels beroemde 'herstelwis sels' voor. Na de pauze werden ze doorgevoerd: Sneijder voor Davids, Overmars voor Zenden, die liet zien waarom hij al drie weken louter met de B-ploeg trainde. Corner Het herstel van Oranje kreeg daarna langzaam maar zeker ge stalte. In de 48e minuut was daar zowaar de eerste Neder landse corner, de Duitsers moes ten steeds vaker en verder te rug. Ook al omdat Oranje einde lijk eens veel eerder druk zette. Kansen kreeg Oranje echter ei genlijk nog steeds niet, ook niet na het inbrengen van Van Hooij- donk. En toch werd het gelijk, door een wonderschone treffer van uitgerekend Ruud van Nis telrooij. In de tachtigste minuut knokte Andy van der Meyde zich tot een voorzet. Iets voor de eerste paal kreeg Van Nistel rooij de bal, met Wörns in zijn rug. Hoe de spits het deed was onwaarschijnlijk, maar de bal vloog langs Kahn in het doel: 1-1. Al met al is er voor Oranje dus nog helemaal niets aan de hand. Tenminste wanneer gekeken wordt naar de uitslag en de si tuatie in poule D, waar Tsjechië aan de leiding gaat. Maar de toe stand van Oranje en vooral de bondscoach baart wel zorgen. Want wat zal Dick Advocaat in hemelsnaam uit de hoge hoed to veren voor het duel van zater- Gtfn wonder, want het gezel- arriveerde grotendeels vt 'bepaald in topvorm dan rei in topconditie in Noord- njk. Enkele internationals ble ken zelfs een verschrikkelijke fy- achterstand te hebben. jejaardentehuis jdvocaat begon echter met en- h!e dagen training waarvan gemiddelde inwoner van een bejaardentehuis nog niet moe zou worden. Bovendien wil- je hij gaan experimenteren met ie ruit, een systeem dat zijn spe er? een jaar eerder al niet bie ren te beheersen. Toen de ruit eindelijk aan digge- wist de bondscoach het ar nog steeds niet.- Want en zondag verdween tij- eens de laatste serieuze training ineens Wesley Sneijder uit het elftal, ten faveure van Boude- njn Zenden. Curieus, want Sneijder mocht zen al drie weken basisspeler - EE5Ö.I Tijechië- Letland 2-1 (0-1). 45. Verpa- brehsO-7, 73. Baros 1-1, 85. Heinz 2-1. Stadsrechter: Veisière (Fra). Aantal teschouwers: 35.000. Ttjcchië: Cech; Grygera 156. Heinz), Uhlusi, Bolf en Jankulovski; Galasek Si Smicer), Poborsky, Rosicky en Ned- ri;Holler en Baros {87. Jiranek) Letlind: Kolinko; Stepanovs, Zemlins- fcs, Blagonadezdins en Isakovs; Lobano- is 190. Rimkusl, Astafjevs, Bleidelis en hbins; Prohorenkovs (72. Laizans) en terpakovskis (81 Pahars). Duitsland - Nederland 1-1 (1-0). 30. frogs l-O, 81 Van Nistelrooij 1-1. Scheidsrechter: Frisk (Zwe). Gele kaart: turanyi. Ballack (Duitsland), Cocu, Slim NederlandAantal toeschou wers 46.600. Duitsland: Kahn; Friedrich, Wörns, Hcwotny en Lahm; Schneider (68. Sch- msteiger), Frings (79. Ernst), Ha- mn en Baumann; Kuranyi (85. Bobic) in Belleek. Nederland: Van der Sar; Heitmga (74. Ven Hooijdonk), Stam, Bouma en Van Sronckhorst; Van der Meyde, Davids '46 Sneijder), Cocu en Zenden (46. Dnmarsl; Van der Vaart en Van Nistel- noij Stand: 1 1 0 0 3 2-1 10 10 11-1 wedand 10 10 11-1 tóand 10 0 10 1-2 Twee gele kaarten: Sjaronov (Rus- ^■"d Vogel (Zwitserland). Een gele kaart: Karagounis, Seitaridis IGnekenland), Costinha, Pauleta (Portu- 9Jl), Goesev, Smertin, Aldonin, Radi- mov(Rusland), Baraja, Marchena, Albel- m(Spanje), Huggel, Stiel (Zwitserland), Zivkovic, Bjelica, Mornar, Rapajic, Prso Kroatië), Pires, Silvestre (Frankrijk), «holes, Lampard, James (Engeland), Tomasson, Helveg (Denemarken), Gat- uso.Cassano, Cannavaro, Totti (Italië), vanov, Ivailo Petkov, Kirilov, Jankovic IBulgarije), Linderoth, Ibrahimovic (Zwe den), Cocu, Stam (Nederland), Kuranyi, "Hack (Duitsland). Zwaar gehinderd door Christian Wörns (rechts) zorgt Ruud van Nistelrooij voor de gelijkmaker in de wedstrijd tegen Duitsland. Zidane (Frankrijk), Larsson (Zweden) 3. Van Nistelrooij (Nederland), Kara ats (Griekenland), Basinas (Grieken- ®wl._ Ronaldo (Portugal), Valeron ispanje), Lampard (Engeland). Ljung- ^9. Ibrahimovic, Allback (Zweden), «'os. Heinz (Tsjechië), Verpakovskis and). Frings (Duitsland) 1. Woensdag. Groep A. 18.00 uur: Grie- -mand-Spanje. 20.45 uur: Rusland-Por- tugal. door Ali Pankow RENESSE - De animositeit is verdwenen. Duitsers en Neder landers kunnen tegenwoordig best met elkaar aan één tafel tje een voetbalwedstrijd tussen beide landenteams bekijken. Maar in het juichen zijn de Hol landers de Oosterburen flink de baas. Dat bleek gisteravond in de kantine van camping De Wijde Bliek in Renesse waar recrean ten van beide nationaliteiten de EK-wedstrijd Duitsland-Ne- derland op groot scherm volg den. Waar de Duitsers in de 30e minuut volstaan met waar derend applaus als Frings 1-0 maakt, gaan de Hollanders in de 81e minuut volledig uit hun dak met geschreeuw en gejuich als Van Nistelrooij eindelijk de gelijkmaker scoort. De spanning stijgt nog wel even in die laatste tien minu ten, maar zodra de Zweedse ar biter Frisk het eindsignaal heeft laten horen, lijkt ieder een in de kantine best tevreden met de uitslag en wordt broe derlijk het zoveelste pilsje ge heven. Gastvrouw Trees heeft er ook alles aan gedaan om het gezel lig te maken in de kantine. Zij draagt zelf een sierlijke grote oranje hoed en medewerkster Maaike doet er met T-shirt, keycord en gympies in het oran je nog een schepje bovenop. Achter de bar liggen langwerpi ge ballonnen gereed die dubbel klappend een stevig geluid kun nen maken als er een doelpunt mocht vallen. Natuurlijk is de kantine ver sierd met vlaggetjes, rood-wit-blauw, maar op de venster prijkt ook veelvuldig de Duitse vlag. „Er is geen sprake van haat en nijd", bena- dx-ukt ook campinghouder Peter van Oost. Hij heeft net nog een Duitse televisieploeg van Pro 7 op bezoek gehad om sfeer te proeven voorafgaand aan het historisch beladen voet- baltreffen. Duitse en Neder landse campinggasten speel den een partijtje tegen elkaar, waarbij de Duitsers met de winst gingen strijken. Als ex traatje werd nog een bijzonder spelletje gespeeld: tennisbal in de mond en kijken wie hem het verste kan wegspuwen. Het was een parodie op het spuug- incident tussen Rudi Voller en Frank Rijkaard op het WK van 1990. Hoopvol Een jong Duits gezin instal leert zich vol goede moed voor het grote scherm. Pa en ma werpen een hoopvolle blik op de driejarige dochter en de ba by van een half jaar. Als Van Nistelrooij zijn eerste kans krijgt, begint de Duitse baby te pruttelen. Een schone luier en een speen doen wonderen. Even later ligt het kind lekker te slapen in zijn wipstoeltje. Het dochtertje wordt lastiger naarmate de wedstrijd vordert. In de 70e mi nuut haakt de moeder uiteinde lijk maar af met het kroost. Vader blijft aan de bar zitten en bestelt nog een pilsje. Hij moet zijn vrouw straks vertel len dat Die Mannschaft toch nog een veertje heeft moeten la ten tegen die Hollanders. Twee supporters van Nederland kijken samen met Duitse fans op duel tussen Oranje en Duitsland. camping De Wijde Bliek naar het foto Marijke Folkertsma foto Ed Oudenaarden/ANP PORTO - Bondscoach Dick Ad vocaat sprak na afloop van de wedstrijd tegen Duitsland (1-1) van een terechte uitslag. „Het was geen beste wedstrijd. Er zat toch veel spanning op. Beide ploegen toonden ook veel ont zag voor elkaar." Advocaat was vooral ontevre den over de eerste helft. „We speelden te angstig, we toonden te weinig bluf. Ons spel was te traag, te veel breed en te veel op zeker. Mede daardoor hadden we moeite om de vrije man te vinden." Over de goal van Duits land zei Advocaat: „Het was een doelpunt van niets. De achter hoede zag er daarbij heel onze ker uit." Advocaat was blij dat hij Van Nistelrooij, die niet best speelde, niet had gewisseld. „Hij scoorde fantastisch. Dat doelpunt zal een enorme bevrij ding voor hem zijn geweest." De man van de gelijkmaker maakte inderdaad een opgeluch te indruk. „We zaten allemaal stuk, maar zijn als een team blij ven knokken. Fantastisch dat onze volharding is beloond", zei hij. „Na een aardig begin raak ten we de controle kwijt. Zelf kwam ik ook nauwelijks aan voetballen toe. Het valt ook niet mee om steeds tegen twee verde digers en twee middenvelders in je buurt te moeten spelen. Dan moeten er ballen van de zijkan ten komen, maar die kwamen te weinig. Bij mijn doelpunt kreeg ik die ivel. We leven nog.ANP We hebben gezwijnd in de openingswed strijd tegen Duitsland. Als je zo matig speelt en je pakt uiteindelijk toch nog een punt, mag je de handen dichtknijpen. Die gelijkmaker viel eigenlijk uit het niets. Het was de eerste goede voorzet van Van der Meyde. Hij gaf de bal blind voor. Gelukkig stond Van Nistelrooij er. Die maakte 'm schitterend af. Dan zie je dat hij een klassespits is. Hij heeft één echte kans gehad en die verzilvert-ie meteen. Het probleem in de eerste helft was vooral dat de verkeerde mensen aan de bal kwamen. Ik heb me zitten ergeren aan Edgar Davids. Die hing de spelbepaler uit. Hij haalde alle ballen op, terwijl mj gewoon een balafpakker is. Ik heb ook niet kunnen ontdekken welk systeem Gérard de Nooijer Nederland nu speelde. Op papier was het 4-3-3, maar in de praktijk kwam het daar helemaal niet van. Zenden stond op een gegeven moment linksback te spelen. Er zat helemaal geen diep gang in het spel. Van Nistelrooij heeft in de de eerste 45 minuten bijna geen fatsoenlijke bal ge had- Vleugels hadden we niet of nauwelijks. Als Zen den of Van der Meyde eens de bal had, kwamen ze voortdurend naar binnen. Ik hoorde Frank Snoeks op tv zeggen dat Oranje in deze samenstelling nog niet één keer had ge speeld. Dat is ongelooflijk. Zo kun je toch geen wedstrijd op het EK ingaan. Na rust was er wat meer evenwicht. Het was zeer terecht dat Zenden en Davids werden gewis seld. Met Sneijder was er meer diepgang, al was het spel nog niet fantastisch hoor. Qua niveau was het een matige wedstrijd, de spanning ver goedde veel. Ik moet eerlijk zeggen dat ik er eigenlijk meer van had verwacht. Als je drie weken bij elkaar bent, mag je toch verwachten dal er een redelijk ingespeeld team op het veld staat. Misschien heb ben alle kritieken en de zenuwen een rol ge speeld. Als ik het positief benader, zeg ik dat het me niet meeviel. Het is natuurlijk geen gemakkelijke poule waar in'Nederland zit. En je ziet het ook bij andere landen hè. Zo'n eerste wedstrijd is heel moeilijk. Italië had problemen, Portugal kon de favorie- tenrol niet aan en Fi-ankrijk had natuurlijk ook alle geluk van de wereld. Het resultaat is uiteindelijk zo slecht nog niet. Nederland-Duitsland is een wedstrijd op zich. Een gelijkspel is een redelijk uitgangspunt voor de komende wedstrijden. Wat ook niet vergeten mag worden, is dat Duits land niet zo slecht was als van tevoren was ge zegd. De Duitsers waren via uitvallen behoorlijk gevaarlijk en Kahn heeft laten zien dat hij een klassekeeper is. LISSABON - Voor Nicky Butt is het Europees kampioen schap voetbal voorbij. De middenvelder van Manchester United liep op de training van de Engelse selectie een knieblessure op waarvoor drie tot vier weken revalidatie staat. Een MRI-scan wees gisteren uit dat Butt niet inzet baar zal zijn tijdens het EK. Tegen Frankrijk kwam hij niet in actie. De Engelse ploeg overweegt een reserve op te roepen. Daarvoor zal de ploegleiding eerst toestem ming van de Uefa moeten verkrijgen. ANP LISSABON - David Beckham blijft in de Engelse ploeg de eerste man voor strafschoppen. De aanvoerder miste twee keer op rij van elf meter, inclusief zijn dramatische flater zondag in de EK-topper tegen Frankrijk (1-2). Toch blijft hij vertrouwen in zichzelf houden. Beckham: „Ik heb in het verleden wel vaker een straf schop gemist. Zowel bij Manchester United als in het En gelse team. Nooit heb ik*daarna getwijfeld of ik een stap je terug zou moeten doen. Nu dus ook niet." ANP/DPA LISSABON - De Engelse voetbalbond (FA) heeft onge veer 6000 kaarten voor het komende duel Engeland - Zwitserland teruggegeven aan de organisatie van het EK De wedstrijd in Coimbra is morgen. De toegangsbewijzen kunnen uit oogpunt van veiligheid niet opnieuw in de ver koop, aldus een woordvoerder van EURO 2004. Voor het duel Italië - Denemarken (0-0) stuurde cle Italiaanse voet balbond ongeveer 1700 kaarten terug. ANP/DPA KOPENHAGEN - Aanvaller Jesper Gronkjaer heeft zich gisteren aangesloten bij de Deense voetbalselectie in Por tugal. De speler van Chelsea bleef in Denemarken achter wegens het overlijden van zijn moeder. Hij miste daar door de wedstrijd van afgelopen maandag tegen Italië (0-0). ANP/RTR SOFIA - De Bulgaarse media waren keihard in hun kri tiek op het nationale elftal na de vernedering maandaga vond tegen Zweden (0-5). „We zijn de idioten van Euro pa", kopte sportkrant 7 DNI Sport. Ook dagblad Sega was duidelijk na de nederlaag. „De Zweden hebben ons vernietigd." Voormalig Barcelona- vedette Hristo Stoich- kov stelde dat er sprake is van een grote crisis, maar dat Bulgarije nog niet kansloos is voor een plaats in de kwart finales. ANP/AFP LISSABON - De tuchtcommissie van de Uefa heeft Kroa tië een boete gegeven van 10.000 Zwitserse francs (6750 euro) wegens het onsportieve gedrag in de wedstrijd te gen Zwitserland (0-0). De Kroaten kregen vijf gele kaar ten. Rusland kreeg er zelfs nog één meer, waarvan twee voor Sjaronov, in het duel met Spanje (0-1) maai- kwam er af met een waarschuwing. ANP/RTR door Marcel van der Kraan PORTO - Het Nederlands elftal is geen klas meer met uitmunten de leerlingen. De rapportcijfers vallen bij de proefwerken al een tijdje zwaar tegen. Daarom ver baasde het niet dat het grote ten tamen 'Duits' ook matige resul taten opleverde. Dick Advocaat had een elftal vol magere zesjes. Huiswerk blijven maken en ho pen dat Oranje in Portugal met de hakken over de sloot over gaat, is het credo voor de komen de twee duels. Edwin van der Sar - 5: Zo'n lan ge vent in het doel bij Oranje en dan toch zoveel problemen hoog in het zestien-metergebied. Elke vrije trap van de Duitsers zorg de voor hartkloppingen op de bank en op de tribune. John Heitinga - 6: Voor een spe ler die de minste ervaring had op het hoogste niveau met Oran je, deed hij het eigenlijk niet zo slecht. Had wel zijn handen vol aan Torsten Frings, de man die de Duitse goal maakte. Maar dat was weer niet zijn schuld, want Cocu maakte de overtre ding op rechts. Jaap Stam - 6: Moet zich zwaar gefrustreerd hebben gevoeld. Fy siek sterker dan iedere Duitser. Maar door de miscommunicatie en de gaatjes die op de meest on verwachte ogenblikken vielen, speelde hij tot zijn eigen erger nis tegen te veel verschillende Duitsers. Het liefst had hij Ballack halverwege helemaal uitgeschakeld. Wilfred Bounia - 6: Leuk dat hij net zo sterk oogt als Jaap Stam, maar in de opbouw is hij nog lang geen Frank de Boer. Durft de lange bal wel uit te proberen en voor die moed mag een mens wel-respect hebben. Giovanni van Bronckhorst - 6,5: Geen schroom meer en niet zo lief meer voor zijn tegenstan ders. Dat scheelt een slok op een borrel. Een foutje in het eigen strafschopgebied en dat herstel de hij zelf weer. De meest con stante en daardoor een van de betere Oranje-spelers. Phillip Cocu - 6: Op inzet en werklust zal niemand hem ooit een onvoldoende kunnen geven. Zijn routine is onontbeerlijk voor het Nederlands elftal. Maar vroeger zat er nog wel eens een extra versnelling in, een stiekeme actie in het straf schopgebied van de tegenstan der of een knal van afstand. Edgar Davids - 5: De pitbull stond op scherp maar kreeg niet de gelegenheid zich uit te leven in de rol die bij hem past. Da vids werd opeens ook spelmaker door het systeem van Dick Advo caat. En daar liggen nu net niet zijn kwaliteiten. Advocaat kon dat in de rust herstellen. Rafael van der Vaart - 5: Liep er lang verloren bij. De samenwer king met Ruud van Nistelrooij? Het was zand en water in een plastic teiltje. Cement werd het nooit. Pas na rust dook hij een beetje op in de zestien meter. Andy van der Meyde - 6: Het leek ook te mooi om waar te zijn. Het hele jaar bij Inter niet presteren en dan op het EK voor Oranje 90 minuten de sten-en van de hemel spelen? Nee, dat kan niet. Maar tegenover vele mislukte acties, stond die ene gouden voorzet op Ruud van Nistelrooij. Ruud van Nistelrooij - 6: Het was dramatisch, onthutsend ei genlijk tot aan die 80e minuut. Maar de dikke vier werd door die ene, prima goal een mager zesje. Was bij een andere coach misschien al lang gewisseld. Pa trick Kluivert zal nog wat lan ger geduld moeten hebben om zijn revanche te halen. Boudewijn Zenden - 5: Mis schien was hij zelf wel het meest verrast dat hij in de basis stond. Zelden heeft Nederland onder Advocaat zo wijd gespeeld. Maar dan moeten de vleugelspe lers er wel mee uit de voeten kunnen. Zenden kon dat met. Wesley Sneijder - 6,5: Maakte duidelijk dat Dick Advocaat hem toch niet aan de kant had moeten houden. De snelheid van de bal in de opbouw van Oranje ging door Sneijders aanwezig heid in de tweede helft omhoog. Mare Overmars - 6,5: Het tur bo-motortje blijkt nog aardig te kunnen pruttelen. Zal ook nooit terugvallen tot een dieseltje. Maar het was net niet genoeg om de stugge en gewone Duitse volkswagens voorbij te razen. Pierre van Hooijdonk - 6.5: Pier re kwam het vuurtje even opsto ken. Hij zorgde voor de span ning en het gewenste opportunis me na de pauze. Als er nu nog een keer een scheidsrechter op staat die een muur echt op ne gen meter kan houden, is zijn le ven ook een stuk mooier Gf-D

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17