De frietboer betaalt wel wat beter Gallery Maritime werpt licht op het water Podium Reimerswaal biedt een volwaardig theaterprogramma 15 •«verlast op lingweg rond Intwerpen Agrotoerisme populair bij Zeeuwse boer kunst Waardering voor pontschippers Motie voor schelpdiersector Dow blij met regen Nieuwe vrouwenarts in Vlissingen lezers schrijven Verkiezingen Voorkeurstem II woensdag 16 juni 2004 frnr Fmile Calon De Zeeuwse recreatiebedrijven heb ben nauwelijks problemen om jan voldoende mensen te komen voor fcet komende zomerseizoen. In tegen- «telling tot veel andere recreatiebedrij- ten in den lande doen de Zeeuwse be drijven namelijk maar weinig een be roep op seizoenwerkers. De bedrijven to-, die dat wel doen hebben wel meer tij delijke medewerkers nodig. „We ver nachten vijf tot tien procent meer va- fcantiewerkers nodig te hebben", al dus een woordvoerster van de brancheorganisatie Recron. De landelijk woordvoerster van de Re am schrijft de grotere behoefte aan rakantiewerkers op campings en l prembaden vooral toe aan de aan scherping van de WW-regels, waar door seizoenwerkers in de bijstand kunnen belanden. „Hierdoor worden ondernemers gedwongen meer werkne mers in vaste dienst te nemen of ze kunnen meer vakantiekrachten inhu- Directeur R. Soer van recreatiecen trum De Schotsman bij Kamperland kent dat probleem. Hij heeft naast een vaste medewerkers ook nog eens tien seizoenkrachten in dienst die, normaal gesproken, gedurende de wintermaanden de WW in gaan. Door het aanscherpen van de regels is dat meer toegestaan en moeten die tien straks genoegen nemen met een bijstandsuitkering. Soer zegt dan ook dat die tien heel goed moeten na denken of ze dat wel willen, omdat een bijstandsuitkering 'flink minder b. Hij voortziet dan ook dat in de na bije toekomst hij misschien wel op een andere manier aan seizoenmedewer- kers moet zien te komen, bijvoorbeeld een uitzendbureau. Veel van zijn ega's maken al gebruik van zulke bureau's om de piekdrukte op te van- Veel grote recreatiebedrijven werken nauwelijks tot niet met seizoenwerknemers. gen. Voorzitter B. Francooy van de FNV Horecabond noemt het logisch dat werkgevers in de huidige economisch onzekere tijd huiverig zijn meer men sen in vaste dienst te nemen. „De hore ca en recreatiebedrijven zullen dan ook eerder een beroep doen op vakan tiekrachten als ze het straks druk krij gen, omdat het toevallig een hele mooie zomer is in Nederland." Wel vindt Francooy een stijging van vijf a tien procent erg groot. Hij wijst erop dat onlangs in de recreatie-cao afspra ken zijn gemaakt om werkgevers meer mogelijkheden te geven hun vaste werknemers in drukke tijden meer uren te laten draaien en in de rustige wintermaanden minder. Volgens "het bedrijfschap Horeca en Catering herin neren veel ondernemers zich de afgelo pen twee jaar, toen ze te veel vast per soneel in dienst hadden en daar moei lijk vanaf kwamen. „Sommigen kam pen nog steeds met een overschot. Als het werk aantrekt, zullen ze eerder va kantiekrachten inhuren", aldus econo misch onderzoeker F. Meeuwse van het bedrijfschap. Stage Veel grote recreatiebedrijven in het Zeeuwse werken nauwelijks tot niet met seizoenkrachten. Campings als De Witte Raaf (Arnemuiden), Juliana- hoeve (Renesse) en De Paardekreek (Kortgene) hebben een dusdanige orga nisatie dat ze 's zomers en 's winters met hetzelfde aantal werknemers toe kunnen. Stagiaires en een paar scholie ren worden aangetrokken om tijdens het (hoog)seizoen de extra drukte op te vangen. Bedrijfsleider R. Guis van Camping Napoleonhoeve (Breskens) vertelt dat hij scholieren en werkstu denten aantrekt om de piekdrukte op te vangen. Vooral onder studenten, 'tot uit Groningen', bestaat grote inte resse voor een tijdelijk baantje op zijn camping. Ze kunnen bij hem een deel van de week werken en het andere deel plezier maken. foto Dirk-Jan Gjeltema Bij Roompot Vakanties zijn zulke part timers juist niet welkom. P. Hame link,, „Mensen komen hier om of va kantie te vieren of te werken." Ook hij vertelt dat het lukt om met de ploeg vaste medewerkers, aangevuld met scholieren die wat extra's willen ver dienen, de zomerdrukte op te vangen. Bij het werven van scholieren onder vindt Roompot wel concurrentie van bedrijven die het niet zo nauw nemen met het nakomen van de officiële beta- lingsregels. Hij doelt dan op 'bijvoor beeld de frietbakker om de hoek die zijn medewerkers zo zwart uit de kas sa betaalt'. „Daar kunnen wij niet aan beginnen." STWERPEN- Rijkswaterstaat friseert weggebruikers om van- I volgende week dinsdag de ingweg rond Antwerpen voor- ipigte mijden. ikantiegangers moeten vanaf it weekeinde al rekening hou- enmet de kans op forse vertra- mgen op de doorgaande route 125 en E411) door de Belgische dennen. Het was aanvanke- jk de bedoeling om morgen al beginnen met de wegwerk- jamheden aan de Antwerpse leg. Maar het doorsnijden van a aantal kabelverbindingen igde gisteren voor een vertra ag van een dag of vijf. maf 22 juni kan doorgaand friseer slechts gebruikmaken sa twee smalle rijstroken in el- e rijrichting. Automobilisten regen gisteren al een voorproef-, van de overlast die daardoor an ontstaan, toen toen het ver- eersgeleidingssysteem uitviel na het kappen van de kabels. In Ie maand juli mag er geen ver eer breder dan twee meter Iwrde Kennedytunnel. Vracht- mgens (en ander noord- zuid- erkeer) wordt aangeraden ge mikte maken van de Liefkens- eektunnel. ÜEN HAAG - Zeeuwse boeren verdienen meer dan collega's uit «re delen van het land een Wjebij met agrotoerisme. Dat uit cijfers van het Cen taal Bureau voor de Statistiek CBS). 112003 verhuurden bijna 2500 oerenbedrijven verblijfsaccom- atie. Bijna 9 procent van de eeuwseboeren verhuurt op de Ptiöij ruimte aan toeristen. minst gangbaar is deze "tan van toerisme in de pro vin- te Groningen, Zuid- Holland Noord- Brabant. Ongeveer Procent van de boerderijen Det agrotoerisme heeft een ^veehouderijbedrijf, r Pr°ductie van windenergie |0IDt vooral voor op grote boer- F>jen. In totaal wordt er op 'jna 460 boerenbedrijven win denergie geproduceerd. Onge- GO procent van deze bedrij- 8X?loiteert een akkerbouw- W- Verder blijkt ook dat 40 rf.van de windmolens bij romijen in Flevoland staat. door Marianne van de Polder MIDDELBURG - Een bron van leven of een slagveld; water kan zowel vriend als vijand zijn. Het is dan ook niet verwonderlijk dat er voor kunstenaars talloze manieren zijn om water af te beelden. De één schept een beto verend tafereel, de ander een arena. Diverse facetten van wa ter zijln tot en met 30 juni in de Middelburgse Gallery Maritime te zien in de groepsexpositie 'Ne derland-Waterland'. Gevarieerder kan een tentoon stelling bijna niet zijn. Intens van kleur zijn de schilderijen van Fred Hemmes. Hoewel hij niet per se de zee hoeft te beva ren, is hij toch gefascineerd door dit natuurfenomeen en rijgt hij blauwe lagen zo aan el kaar, dat het mythisch wordt. Water is niet alleen het onder werp in zijn schilderijen; hij maakt tijdens het schilderen ook graag gebruik van deze vloeistof om een vertroebelend effect te krijgen. Hemmes vindt zowel het beeld van de zee als haar mysterie boeiend. Galerie houdster Dimp Nelemans; „Hij zet kleuren tegen elkaar aan en kijkt wat elkaar versterkt en wat juist niet. Hij geeft aan dat de ziel van zijn werk pas na af- Fred Hemmes poseert bij zijn schilderij Zee. ronding is te definiëren. Hij is ie mand die zich kan vinden in de stelling van Cézanne, dat kunst een parallelle wereld is naast de natuur, die iets aan die natuur toevoegt." Hoe ze het doet is een raadsel, maar kunstenares Nadia Gyr weet de stof eitempera, die zij zelf maakt en gebruikt voor haar schilderijen, te conserve ren. Ze heeft een heel eigen ma nier om water weer te geven, die gekenmerkt wordt door het uit vergroten van druppels. Het werk van Peter de Rijcke heeft een impressionistisch karakter. „Hij is bezig met de vraag: wel- door Ernst Jan Rozendaal KRUININGEN - Het gebrek aan een schouwburg heeft de po diumorganisatie Reimerswaal niet belet ook voor komend sei zoen weer een volwaardig thea terprogramma samen te stellen. In de dorpshuizen in Hans- weert, Kruiningen, Rilland, Krabbendijke en Yerseke en (eenmaal) de Nederlands Her vormde Kerk van Waarde zijn in totaal vijfendertig voorstellin gen georganiseerd. Het programma is gevarieerd en bevat enkele klinkende namen. Zo is de Ruud Hermans Band een gerenommeerde country- groep die 18 september optreedt in Ons Dorpshuis in Kruinin gen. Een week later staat caba retier Javier Guzman in Luctor et Emergo in Rilland. Vrijdag 22 oktober speelt Fred Delfgaauw daar zijn show Mozart en op 13 november is Lenny Kuhr te gast voor een concert. In Krabbendijke maakt Claudia de Breij 11 december haar op wachting, drie maanden voor ze het Arsenaaltheater in Vlissin gen aandoet. In Kruiningen treedt woensdag 9 maart cabaretier Eric van Sau- ers op, drie dagen later gevolgd door de Wiener Tradition met als gast de bekende zangeres Wilma Driessen. Zeer bekend is de Belgische bard Willem Ver- mandere die op 2 april Rilland aandoet. Daar is op 23 april Gustavo Toker te horen, een van de beste bandoneonisten ter we reld. Opvallend is het concert van het mandoline/accordeonduo Follie a deux in de NH Kerk in Waar de (11 februari). Zeeuwse artiesten ontbreken niet in het programma van Po dium Reimerswaal. Piet Brak man brengt zijn nieuwe liedjes programma De pad op zeven in Kruiningen (2 oktober), de groe pen No Frontiers en Aquadrant zorgen voor een Iers/Keltische liedjesavond in De Zaete in Yer seke (23 oktober), het Vocaal En semble Sint Laurens verzorgt een kerstkoffieconcert (19 de cember) in Rilland, cabaretier Robbert Jan Proos staat 9 april in Hansweert en het Veerse Scheeptuig werkt mee aan een shanty-avond in Yerseke (16 april). Tot 31 juli kunnen kaarten be steld worden bij Podium Rei merswaal, p/a J. Boonman, Ka- pucijnenweg in Rilland MIDDELBURG - De schippers die meedoen aan het net werk van recreatieve veren in Zeeland, krijgen een steun tje in de rug van de provincie. Drie jaar achtereen stelt het dagelijks provinciebestuur een waarderingssubsidie van 200 euro beschikbaar. Maximaal twaalf schippers ko men ervoor in aanmerking. Daarnaast krijgt de stichting Fiets een rondje met een pontje drie keer 5000 euro om de recreatieve veren onder de aandacht van Zeeuwen, toeris ten en recreanten te brengen. TERNEUZEN - De Terneuzense WD-fractie komt vol gende week met een motie voor het instandhouden van de schelpdiervisserij in de Waddenzee. De liberalen hopen de Terneuzense gemeenteraadsleden achter zich te krij gen. Volgens fractievoorzitter W. Broekhuysen zijn veel le ken en politici zich nog niet bewust van de verstrekkende gevolgen van een eventuele opoffering van de schelpdier visserij ten gunste van gaswinning in de Waddenzee. „Er wordt gesproken over het verlies van zo'n duizend banen in de mossel- en kokkel visserij. Over het verlies van ba nen in de horeca hoor je niets. Maar in een bijna volledig van mosselen afhankelijk dorp als Philippine staan zo'n veertig vaste banen op de tocht. Met parttimers erbij wer ken er zo'n honderd mensen in de restaurants van Philip pine." De Terneuzense WD-voorman weet dat enkele partijen in de Tweede Kamer zich al sterk maken voor de schelpdiersector. „Maar het is zeker nog geen gelopen ra ce. Het kan geen kwaa.d als de voltallige raad van de grootste gemeente van Zeelpnd een krachtig standpunt in neemt tegen de teloorgang van de schelpdiervisserij op de Waddenzee." TERNEUZEN - Het chemiebedrijf Dow Benelux is blij met elke regenbui. Het bedrijf heeft het zogenoemde nat te-voetenproject in het leven geroepen om door het benut ten van hemelwater te kunnen besparen op het waterge bruik in productieprocessen. Het hemelwater wordt door Dow verzameld in overstorten en wordt - eventueel na zuivering - hergebruikt in de diverse fabrieken. Het project past in het streven van Dow om de milieupres taties in Terneuzen dit jaar nog verder te verbeteren. An dere speerpunten zijn het terugdringen van het aantal morsingen en het verminderen van de uitstoot van broei- VLISSINGEN - De Belgische vrouwenarts J.A.G. Moort- hamers begint op 1 juli als vierde gynaecoloog in Zieken huis Walcheren in Vlissingen. Moorthamers was de laat ste jaren werkzaam in een kliniek in Willebroek. Hij ver vult de vacature die vorig jaar ontstond door het vertrek van S. Meijer. Zij verliet het ziekenhuis wegens privéom- standigheden. Haar waarnemer, dr. Goerdin, verlaat op 1 juli zijn post. Volgens directeur G. Bogaerts van Ziekenhuis Walcheren viel het vervullen van de vacature door schaarste aan gy naecologen niet mee. Over de vervulling van de twee vaca tures op cardiologie, waar het ziekenhuis sinds oktober 2003 mee kampt, hoopt Bogaerts binnen korte tijd uit sluitsel te geven. ke kleuren stoten elkaar af en welke vullen elkaar aan", aldus de galeriehoudster. Spiegeling Ze vervolgt: „Els Ritman heeft als grootste inspiratiebron Broek op Waterland, een gebied dat gekenmerkt wordt door on diep water, waardoor de spiege ling heel anders wordt. Zij heeft heel goed met licht gewerkt, ze kan de lichtval goed vangen." Haar schilderijen lijken soms een laagje van pastelkleurig pa relmoer te hebben. Voor Tineke van de Weijer staat de zee sym bool voor haar eigen bestaan, in rustieke maar ook in confronte rende zin. De enige sculpturen van de expositie zijn gemaakt door Jacqueline Tijssen. Zij spre ken zeer tot de verbeelding. Onlangs discussieerden bezoe kers en kunstenaars in de gale rie over de vraag: Wat is kunst? Nelemans: „Over één ding wa ren zij het eens: kunst weerspie gelt de tijdgeest en moet vernieu wend zijn. Dat zij de expositie vernieuwend vonden, vond ik dan ook een groot compliment." Tentoonstelling Nederland-Water land, Gallery Maritime, Gortstraat 43, Middelburg. Geopend: do. t/m zon. 12.00-18.00 uur en op af spraak: tel. 06-22591452. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De Europese verkiezingen zijn weer achter de rug (PZC 13 juni). Wat verwacht werd is ge schied: rechts Nederland heeft nu door verkiezingen (en geen peilingen) nog geen 40 procent wat de regeringspartijen in Ne derland betreft! Links heeft ge wonnen. Helaas helpt dat niet om Balken ende uit het zadel te gooien want het waren Europese verkie zingen, maar toch. Ik vraag me af wat er van dit kabinet was overgebleven als de opkomst geen 39 maar 70 a 80 procent was. Maar daar hoort men niets over in de commentaren. En wat het gezeur aan Bos over Irak be treft: is men Sebrenica verge ten? Dus eerst orde op zaken stellen en dan beslissen! Wat zal Nederland zeggen als daar veel jongens omkomen? Er zijn er al te veel gesneuveld, militairen en burgers! Van hieruit ook een compliment voor Van Buitenen die op eigen kracht en zonder geld twee zetels in de wacht sleepte. Deze man verdient steun in het Europese Parle ment. J. Hoogstrate K. Doormanstraat 14 Goes Het moet inderdaad wel heel lang geleden zijn dat de heer Binkhorst (PZC 12 juni) staatsin richting heeft geleerd, want hij heeft er niets van begrepen hoe een voorkeurstem werkt. Deze stem gaat natuurlijk nooit verlo ren, maar gaat gewoon naar de lijsttrekker van de desbetreffen de partij als er niet voldoende voorkeurstemmen zijn om recht streeks verkozen te worden. Het is dus absoluut niet gek dat een 'nummer 7' van een kieslijst pro beert zoveel mogelijk voorkeur stemmen te verkrijgen, omdat al le stemmen toch bij zijn partij te rechtkomen. A.M. De Schipper Inkeloortstraat 6 Rilland (Advertentie) Claudia de Breij komt naar Krabbendijke. foto Bop Mulder/GPD (0113-551552). Daar is ook de catalogus op te vragen. De losse kaartverkoop begint op 1 sep tember, bij Boonman, het ge meentehuis in Kruiningen en de VW in Yerseke. Kijk op de advertentiepagina's Personeel op zaterdag. Ga naar www.pzc.nl Plaats zelf een advertentie op www.kleintjesmarkt.nl in de krant én op internet. PZC Kleintjes <CES»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15