'rijs voor project zorg bij kanker Hoofdbrekens over cultuurbegroting Fusie op komst bij Zeeuwse huisartsen Topscore Aly Wisse in voorkeurstemmen 13 PKN zet ruim veertig predikanten uit ambt iekenhuis Walcheren biedt psychologische steun aan patiënten udie naar fateroverlast raakman EDOX Hogere dwangsom schelpenopslag Werkstraf voor handel in cocaïne Werkstraf voor oplichten vader Kleine Loodijkpolder natuurgebied Open middag kindercentrum yprmftn van der Werf fl.ANNALAND - I)e Protes- 0 Kerk in Nederland nji( de fusiekerk van her- den. gereformeerden en lu- jjnen. heeft het dienstver- beëindigd van éénenveer- fcenormde predikanten, on- uie de Zeeuwse dominees Boek uit Sint-Annaland en jlomuit Poortvliet. Zij waren - [iet eens met de fusie en zijn - [tal toegetreden tot de Her- Nederlandse Hervormde woensdag 16 juni 2004 Hoek is verbaasd door het be sluit „Ik ben nooit toegetreden tot de PKN. Hoe kan ik dan uit mijn ambt worden gezet door de PKN?" Hij wil de kwestie niet op de spits drijven. „Niemand van ons mag erop achteruit gaan", is zijn uitgangspunt. In een eerdere zaak, over predikan ten in Katwijk, is door een rech ter uitgesproken dat zij drie maanden moeten worden door betaald. De maatregel van de PKN heeft ook tot gevolg dat Hoek zijn wo ning moet verlaten. Die is van de lokale gemeente, die gedeelte lijk is meegegaan in de PKN. Hoek moet voor 1 november an dere woonruimte vinden. Zijn Poortvlietse collega Blom hoeft dat in principe niet. De kerken raad van zijn gemeente heeft be sloten volledig buiten de PKN te blijven. Over het eigendom van de dienstwoning en kerk in Poortvliet én vergelijkbare ge meenten loopt een rechtszaak. Inzet is de gebouwen mee te kun nen nemen naar de Hersteld Ne derlandse Hervormde Kerk. Geloofsbelijdenis In Zeeland is er nog een derde predikant, J. Joppe uit Sirjans- land, die tot de Hersteld Neder landse Hervormde Kerk is toege treden. Hij behoort, meent Hoek, niet tot de gisteren aange schreven predikanten. Joppe heeft na ampel beraad de PKN na de fusiedatum van 1 mei de rug toegekeerd. Hoek en Blom hebben al voor 1 mei aangege ven dat zij predikant wilden blij ven binnen de Nederlandse Her vormde Kerk. Zij konden zich niet verenigen met de fusie, on der meer vanwege de nieuwe ge loofsbelijdenis waarin Lutherse elementen zijn verwerkt en de mogelijkheid die de PKN biedt om homohuwelijken plaatselijk in te zegenen. Zeven Zeeuwse orthodoxe ge meenten zijn geheel (Poortvliet, de Maartenskerk in Sint-Maar tensdijk en de evangelisatiege meente in Kruiningen) of gedeel telijk (Arnemuiden, Sint-Anna- land, Sirjansland en Tho- len-stad) buiten de PKN geble ven. Op Goeree-Overflakkee is de breuk veel scherper. Tien ge meenten met zes dominees zijn daar geheel of gedeeltelijk over gegaan naar de Hersteld Neder landse Hervormde Kerk. .fhndia Sondervan 1GEN OP ZOOM - Zieken- s Walcheren heeft gisteren Dick van Bekkumprijs gekre- nooreen project dat psycho se steun biedt aan kanker- tiënten. De prijs, vijfduizend D. werd uitgereikt tijdens i symposium van het Inte- Kankercentrum Rotter- t bekroonde project 'Bijtijds g' is sinds 2002 uitge- rd door psycholoog Marijke illourik en de afdeling Medi- Psychologie, de verpleeg- Cig specialisten oncologie ie oncologiecommissie van Vlissingse ziekenhuis. Het eg vorige week al de Kwali- spnjs van het ziekenhuis kankerpatiënten door per uke omstandigheden grote kans hebben op psychosocia- iroblemen, zoals bij alleen- nden of bij patiënten met gekinderen, zoekt de zieken- spsycholoog persoonlijk con- 1 Zo werden de afgelopen s jaar vijftien mensen bena- Geen van hen ervoer die üdenng als ongewenst. Vier iènten gingen in op het hulp- rei van Medische Psycholo- juiy van het IKR prees het ïhuis als voorbeeld van ge- ictureercle aanpak van pa- itenzorg en voor de aandacht de emotionele aspecten van istige aandoeningen. )EK - De provincie Zeeland it deel aan het Interregpro- Leopoldkanaal-Braakman. deputeerde Staten hebben gisteren besloten. kosten voor Zeeland worden aamd op 130.000 euro. De to- ilkosten zijn ruim drie mil- euro. Het project behelst hepgaande analyse van de terhuishouding en -kwanti- an de grensstreek tussen Zei- te- Watervliet en de Braak- Tevens moet de studie op sogen opleveren voor de wa terlast die zich op gezette fel voordoet. studie is nodig, omdat de erheden aan de Nederlandse de voor de ontwikkeling van tuur m het Braakmangebied 'waterpeil willen verhogen, achterliggende Vlaamse pol land watert echter af via de aakmankreek. Het verhogen a het peil zou betekenen dat waterafvoer via de Braak- In wordt belemmerd. Extra nakngscapaciteit bij de aakman zou uitkomst kunnen eden studie moet daarover duide- iheid verschaffen. Daarnaast Sen de overheden dat het pro- '■altematieve oplossingen op- fen om wateroverlast te kun- d voorkomen. (Advertentie) JL suPerplatte staaltje Zwitserse -f'ogemakerskunst is verkrijgbaar i Oosiburg, Juwelier 't Goudoppertje jj^LangeKerkstraat 4B Oosiburg. Burg gaat 8-10) Sluis Juwelier Dijkstra. P*te'aat4 Terneuren Juwelier Wijffels. Py4® '03 Vlissinfjen Juwelier van ..Het is goed dat mensen merken dat een ziekenhuis weet welke emoties er kunnen spelen, ook na de actieve handeling," legt Van Mourik uit. Omdat mensen ook pas enige tijd na bijvoor beeld chemokuren het volle be sef kunnen ervaren van wat zij hebben doorgemaakt, werkt het ziekenhuis nu aan de mogelijk heid dat huisartsen direct pa tiënten naar Medische Psycholo gie kunnen verwijzen. Een aan vraag daartoe is ingediend bij het Zorgkantoor, zegt Van Mou rik. Verschuivende taken Tijdens het symposium sprak één van de eerste verpleegkun dig specialisten in de Zeeuwse ziekenhuizen, Judith Kuiper uit Vlissingen, over de verschuiven de taken tussen verpleegkundi gen en behandelaars. Als verpleegkundig specialist oncologie begeleidt zij patiën ten aanvullend aan de internist/ oncoloog of chirurg en is zij daarnaast betrokken bij oplei dingen en ondersteuning van an dere verpleegkundigen. Vanuit de artsen komt nu het verzoek de zorg van groepen kankerpatiënten, bijvoorbeeld met borstkanker, helemaal over te nemen, onder toezicht van de artsen. De Raad voor de Volksgezond heid en Zorg werkt aan een rege ling die dat mogelijk maakt. Het IKR is een netwerk van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam en zestien ziekenhui zen in Zuid-West Nederland die samenwerken om kennis en kwa liteit in de oncologische zorg te bevorderen. Er zijn negen Inter- grale Kankercentra in Neder land. Dick van Bekkum, naar wie de tweejaarlijkse prijs is ver noemd, was in 1977 één van de grondleggers van het eerste daarvan, het IKR. Samen met het Ziekenhuis Wal cheren waren de Daniel den Hoedkliniek en het Sint Francis- cus Gasthuis in Rotterdam geno mineerd, respectievelijk met fy- siotherapeutische zorg bij men sen van wie de okselklieren wor den weggehaald en een snelle diagnosemethode bij afwijken de borstkasfoto's. De voorstelling Philoktetes vorig jaar tijdens het Zeeland Nazomer Festival; alleen het ZNF zou zich de afgelopen vier jaar hebben ontwikkeld tot een cultuurevenement met landelijke kwaliteit. foto Lex de Meester Door het wegvallen van rijkssubsidie komt het pro vinciebestuur plotseling en kele tonnen te kort op het cultuurbudget voor de ko mende jaren. Gedeputeerde Harry van VVaveren staat voor een dilemma: zijn colle ga's om extra geld vragen of de Raad voor de Cultuur Zeeland bruuskeren. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - In de vier jaar geleden uitgebrachte nota 'De kracht van cultuur' staat het zo mooi beschreven. De rijksbijdra ge kunstuitingen, een speciaal voor Zeeland in het leven geroe pen regeling, wordt in 2005 afge schaft. De toenmalige staatsse cretaris voor cultuur Rick van der Ploeg vond het onzin Zee land als een achtergebleven ge bied te behandelen. Wie op cul tureel gebied voor rijksgeld in aanmerking wilde komen, moest gewoon landelijke kwali teit leveren. Het provinciebestuur had des tijds vier organisaties op het oog die dat niveau zouden kun nen halen: het Zeeland Nazomer Festival, Nieuwe Muziek Zee land, het Straatfestival Vlissin gen en het Gezelschap van de Zee. Om ze in staat te stellen de sprong naar het landelijke cul tuurbudget te maken, verhoog de Van der Ploeg de rijksbijdra ge kunstuitingen met bijna een ton tot 499.158 euro per jaar. In 2005 zou deze bijdrage welis waar ophouden te bestaan, maar de gedachte was dat de vier genoemde instellingen zo zouden worden gestimuleerd, dat ze vanaf dat moment geza menlijk misschien zelfs meer dan dat bedrag bij het Rijk zou den wegslepen. Ze moesten daar voor hun beleidsplannen voor leggen aan de landelijke Raad voor Cultuur. Het gedroomde scenario heeft zich niet voltrokken. Het Gezel schap van de Zee is twee jaar ge leden opgeheven, het Straatfesti val Vlissingen bezint zich op de toekomst en de aandacht van Nieuwe Muziek ging de afgelo pen jaren meer uit naar de ver huizing naar Veere dan naar de eigen programmering. Alleen het Zeeland Nazomer Festival (ZNF) heeft zich ontwikkeld zo als vier jaar geleden werd ge hoopt. Dat resulteerde enkele maanden analyse geleden in een advies van de lan delijke Raad voor Cultuur het ZNF jaarlijks met 200.000 euro te subsidiëren. Nieuwe Muziek moest het doen met 75.000 euro. Het festival Film by the Sea, in middels ook uitgegroeid tot een van de grote spelers op het cultu rele veld in Zeeland, werd weg gezet als een regionaal festival en kon dus naar landelijk cul- tuurgeld fluiten. Had de landelijke cultuurraad de aanvragen van deze organisa ties volledig gehonoreerd, dan was de afgeschafte rijksbijdrage meer dan verdubbeld. In werke lijkheid ziet het ernaar uit Zee land 225.000 euro minder aan rijksgeld ontvangt dan de afgelo pen vier jaar als rijksbijdrage werd uitgekeerd. De drie cultu rele instellingen kijken nu hoop vol naar de provincie om hun be leidsplannen alsnog te kunnen uitvoeren. Sinds maandag weten ze zich ge steund door de Raad voor de Cultuur Zeeland. Die vindt niet dat de provincie de voormalige rijksbijdrage moet verdubbelen maar wil wel dat de budgetten van de drie organisaties ten min ste gelijk blijven. Dat betekent dat Van Waveren nog minimaal 295.000 euro per jaar moet investeren in organisa ties waar hij - financieel gezien - vanaf hoopte te zijn. Mini maal, omdat het ZNF - ge steund door het lovende advies van de landelijke Raad voor Cul tuur - zijn succes wil uitbou wen, Nieuwe Muziek van de Middelburgse Kloveniersdoelen is verhuisd naar de - ook vanuit het oogpunt van programme ring - aanzienlijk duurdere Gro te Kerk van Veere en Film by the Sea er met 22.700 euro per jaar altijd al bekaaid vanaf kwam. Nu lijkt staatsecretaris Medy van der Laan bereid nog iets te doen voor met name het ZNF, als de provincie dat ook doet, maar het is niet overdreven - ze ker als het bovengenoemde be drag een minumum is - te stel len dat Van Waveren nog twee ton te kort komt. Die mag hij van de Raad voor de Cultuur Zeeland niet weghalen bij ande re culturele organisaties. Dat gaat hij wel doen, want het pro vinciebestuur is niet van plan de cultuurbegroting te verho gen. Van Waveren laat niet na te ver wijzen naar het negatieve oor deel van de landelijk Raad voor Cultuur als Nieuwe Muziek ter sprake komt. Daarmee verde digt hij bij voorbaat een (te) ge ringe provinciale bijdrage aan deze organisatie. Maar de ko mende maand zal blijken of de gedeputeerde zich ook zoveel aantrekt van het inhoudelijke oordeel van de Zeeuwse cultuur- raad. Heeft het provinciebe stuur niet meer geld over voor cultuur in Zeeland, dan is Van Waveren namelijk gedwongen een aantal aanbevelingen van zijn adviesorgaan in de prullen bak te gooien. door Claudia Sondervan GOES - De vier Regionale Huis artsen Verenigingen in Zeeland gaan mogelijk fuseren. Komen de week bespreken de besturen van de landelijke, districts- en regionale huisartsenverenigin gen die optie. De Districts Huis artsen Vereniging Zeeland (DHV) wordt mogelijk opgehe- Dat laat interimvoorzitter C. Jebbink van de DHV Zeeland weten. De DHV heeft in Zee land circa honderdzestig leden. Volgens Jebbink zijn minder dan tien Zeeuwse huisartsen geen lid van de landelijke vereni ging en daarmee van de dis tricts- of regionale verenigin- gen. Jebbink leidt sinds begin dit jaar een tijdelijk bestuur van de DHV Zeeland, nadat het zit tend bestuur onder voorzitter P. de Doelder terugtrad vanwege een geschil met leden. Aanleiding was een conflict met de Landelijke Huisartsenvereni ging LHV over een fout in de jaarrekening 2002, waarvoor het landelijk bestuur DHV Zee- land-directeur M. Weststrate ontsloeg. De leden van de DHV vonden dat De Doelder hen onte recht een accountantsrapport over die jaarrekening had ont houden. Jebbink kreeg aanvankelijk de opdracht om per 1 juni een nieuw bestuur te formeren. Hij heeft de ledenvergadering uit stel gevraagd tot 1 januari 2005, omdat dan de LHV duidelijk heeft wat het wil met de 22 dis tri ctsbestu ren in Nederland. De LHV moet van de overheid haar belangenbehartiging voor huisartsen en de bijscholingsta- ken splitsen in onafhankelijke organis*aties. Ontvlechting De overheid wil namenlijk wel de bijscholing van huisartsen subsidiëren, maar geen over heidsgeld verstrengeld zien in de belangenbehartigingstaak die huisartsen zelf moeten finan cieren. De ontvlechting moet KRABBENDIJKE - De dwangsom die twee jaar geleden aan Cojab BV European Shell Store in Krabbendijke is opgelegd, blijkt niet hoog genoeg. Gedeputeerde Staten hebben vastgesteld dat er grover geschut voor nodig is om het bedrijf ertoe te bewegen zich aan de milieuregels te houden. Als er schelpen worden opgeslagen in de loods van Cojab. mag de temperatuur niet hoger zijn dan zes graden. Herhaalde controles wezen uit dat dit zelden of nooit het geval is. Vanaf 2002 moest het bedrijf per gecon stateerde graad overschrijding 20 euro betalen. Die dwangsom is verbeurd verklaard. Omdat het niets helpt wordt nu een hogere dwangsom opgelegd. Telkens als de inspectie een hogere temperatuur vaststelt, moet het be drijf 250 euro per graad overschrijding gaan betalen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 30-jarige inwoner van Vlissingen voor handel in cocaïne tot 85 uur werkstraf. In de strafmaat werden ook het bezit van harddrugs en de vernieling van een ruit meegenomen. Bij het fouilleren van de verdachte vond de politie 12 oktober vorig jaar 28 bolletjes cocaïne met een gewicht van viereneenhalve gram. Uit telefoontaps bleek later dat de man in december ac tief was met de handel in verdovende middelen. Uit het strafblad bleek dat verdachte een aantal jaren in de ge vangenis heeft gezeten. Voor officier van justitie R. Ram- meloo aanleiding om opnieuw een gevangenisstraf (zes weken) te eisen. De politierechter wilde de Vlissinger voor één keer een kans geven om een werkstraf te doen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 40-jarige inwoner uit de Zeeuwse hoofdstad wegens oplichting van zijn vader tot twee we ken cel. Omdat hij nog in de proeftijd zat van een eerdere veroordeling kreeg hij een maand extra gevangenisstraf. De Middelburger probeerde 16 oktober vorig jaar met een overschrijvingsformulier van ABN/Amro zijn vader voor 500 euro te tillen door zijn eigen rekeningnummer in te vullen en de handtekening van zijn vader te vervalsen. ZUIDZANDE - De Kleine Loodijkpolder tussen Zuidzan- de, Oostburg en Sluis wordt een compleet toegankelijk na tuurgebied. Gedeputeerde Staten zijn akkoord met de in- richtingsschets voor het zeven hectare grote gebied. De Kleine Loodijkpolder is het enige recreatieve natuurge bied dat wordt uitgevoerd in het kader van de West-Zeeuws-Vlaamse proeftuin. Dit project spitst zich toe op het herstellen van oude landschapselementen. Fi nanciering van de aankoop en inrichting van de polder vindt plaats met subsidiegeld van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Het Groen Ont moetingspunt, zoals het gebied zal worden genoemd, wordt een halfopen tot open natuurgebied, geschakeld aan meerdere fietspaden. Bouwland wordt omgezet in grasland, dat zal worden begraasd door runderen of scha pen. Om te voorkomen dat auto's op ongewenste plaatsen parkeren, is parkeerruimte aan de westzijde van de pol der voorzien. Het project moet in het voorjaar van 2005 zijn afgerond. per juli een feit zijn. Om de be langenbehartiging betaalbaar te houden worden de districtsbe- sturen waarschijnlijk opgehe ven en moeten de regionale vere nigingen op grotere schaal gaan werken, bijgestaan door een aan tal landelijke steunpunten van de LHV. In Zeeland zijn de RHV's gegroe peerd rond vier ziekenhuizen: op Schouwen-Duiveland rond het voormalige Zweedse Rode Kruisziekenhuis, op Walcheren rond het ziekenhuis in Vlissin gen, voor de Bevelanden en Tho- len rond het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes en in Zeeuws-Vlaanderen rond de hoofdvestiging De Honte in Ter- neuzen van Zorgsaam Zieken huizen Zeeuws-Vlaanderen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Ze is niet geko zen in het Europese parlement, maar Aly Wisse-Maat uit Co- lijnsplaat heeft toch een aardige troostprijs in de wacht gesleept. De VVD-kandidate is in Zee land als topscoorder uit de bus gekomen bij de Europese verkie zingen vorige week donderdag, zo blijkt uit de gisteren in Den Haag officieel bekendgemaakte uitslag. Wisse-Maat sleepte 5251 voor keurstemmen in de wacht, ruim twee keer zoveel als het zittende en niet herkozen D66-Europarle- mentslid Johanna Boogerd- Quaak uit Zaamslag. Zij wist in Zeeland 2503 kiezers achter zich te krijgen. Schrale troost voor Boogerd-Quaak mag zijn dat zij over het hele land meer voorkeurstemmen vergaarde dan Wisse-Maat: 11.184 tegen 8320. En Boogerd-Quaak won het in Zeeland van de lijsttrek ker van D66, de gekozen Sophie in 't Veld. Zover kwam Wis se-Maat niet. Zij moest WD-lijsttrekker Jules Maaten voor laten gaan. Uit de scores van Wisse-Maat bij de WD en Boogerd-Quaak bij D66 blijkt dat regionale kan- TERNEUZEN - Kindercentrum Juultje houdt woensdag 23 juni open middag. Tussen 14.00 en 16.00 uur zijn er op de locaties in Terneuzenen Philippine aller lei activiteiten. In Terneuzen wordt er voor de vier- tot twaalfjarigen een spel zonder grenzen georganiseerd. Hierbij kunnen de kinderen een reis door de wereld maken met aangepaste spelletjes en hapjes uit diverse landen. Voor de kinderen tot vier jaar is er een opa- en oma-middag. Al le opa's en oma's worden uitge nodigd van dichtbij mee te ma ken hoe hun kleinkinderen wor den opgevangen. Ook iedereen die geen kinderen op het kinder centrum heeft is welkom om een kijkje te komen nemen. Op de locatie in Philippine wordt een spelletjesparcours ge houden voor alle kinderen van 4 tot 12 jaar. didaten aanspreken in het eigen gewest. Dat geldt in Zeeland ook voor de andere partijen die bij de Europese verkiezingen een Zeeuw op de lijst plaatsten, hoe weinig bekendheid die ook mogen genieten. CDA'er Frans Veringa uit Goes (zestiende op de kandidatenlijst) heeft zich nooit geprofileerd in de provin cie. Toch wist hij wat betreft het aantal voorkeurstemmen in Zee land tweede te eindigen achter lijsttrekker Camiel Eurlings, al bleef de afstand tussen beiden groot. Eurlings vergaarde in de provincie 21.438 stemmen, Ver- inga 891 (landelijk 1395) en - de tweede Zeeuwse kandidaat op de CDA-lijst - oud-wethouder Lenny Geluk-Poortvliet uit Haamstede 309 (landelijk 807). Eindscore Op de lijst van de Partij voor de Dieren springen er in de eindsco re ook twee Zeeuwse kandida ten uit: Wietse Haak uit Kortge- ne met 748 voorkeurstemmen (landelijk 1093) en Marleen Drij- gers uit Vlissingen met 331 (lan delijk 638). De Vlissingse SP-kandidate en gemeenteraads lid Trix de Roos-Consemulder wist op de zesentwintigste plek altijd nog 589 kiezers achter zich te krijgen en landelijk 866. Van de acht Zeeuwse kandida ten voor de Europese verkiezin gen, die allemaal niet zijn verko zen, haalde LPF'er Wim Boog- aart uit Nieuwerkerk het klein ste aantal stemmen in de eigen kieskring, te weten 209. Over heel Nederland verwierf hij 1440 voorkeurstemmen, waar mee hij na Boogerd-Quaak en Wisse-Maat landelijk als beste Zeeuw uit de bus kwam. Aly Wisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13