studie jeugdhonk in centrum PZC Biber was vooral tussen de oren effectief Koffer met steun voor vrijwilligers Middelburg wil opknappen Arnestein uit eigen zak betalen 11 Celstraf geëist voor fraude met erfenis fiddelburgse wethouder onderzoekt mogelijkheden olstoeltocht Verhuurbedrijf voor waterschap Drankrijders voor de rechter Inhaalverbod Oostwestweg blijft Rokers roken nog steeds agenda 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 16 juni 2004 0 HAAG - Waardeloos. Zo streef aanklager bij het lust gerechtshof M. van de ipëlle gisteren het gedrag van „van fraude verdachte execu- jj-testamentair uit Zoutelan- Hij achtte de verduistering nnHn bedrag van bijna vier- Ejerd duizend euro uit de er- luis van zijn in 1998 overleden flnd-ooin zo ernstig dat hij een jlslraf van anderhalf jaar eis- Erfgenamen van de oud-oom waren de zoon van de overlede ne, twee neven en een nicht. De executeur is een zoon van de nicht, die vanwege zijn finan ciële kennis geschikt zou zijn om de nalatenschap van meer dan een miljoen euro in goede banen te leiden. Het liep echter anders. Volgens de aanklager sluisde de executeur buiten me deweten van de erfgenamen binnen de kortste tijd tonnen over naar een eigen rekening. De man liet zich ook weinig ge legen liggen aan de uitleg van de notaris, die stelde dat de zoon van de erflater recht had op een legitieme portie van de helft van de erfenis. De execu teur vond dat de zoon slechts recht had op een kwart van de erfenis. Toen de zoon dreigde een advocaat in te schakelen kreeg hij het antwoord: 'Dat kost je alleen maar geld'. Op de vraag van lid van het ge rechtshof of hij het recht had het erfrecht op zijn eigen ma nier te interpreteren, antwoord de de executeur: „Ik had die overtuiging." Hij zei, de effecten uit de erfe nis te hebben verkocht en het geld aan de erfgenamen te heb ben overgemaakt. Drie erfgena men stapten echter naar de poli tie omdat de man de erfenis niet heeft afgewikkeld. Omdat er geen financieel overzicht is, kunnen zij bij de belasting dienst geen aangifte doen ter bepaling van de hoogte van de successierechten. De executeur zelf zei nog geen cent aan de belastingdienst te hebben betaald. Het openstaan de bedrag bedraagt ongeveer vier ton. De Middelburgse rechtbank had de man eerder vijftien maanden cel opgelegd. Uitspraak over twee weken. jjjfAhvan der Sluis DDELBURG - Wethouder A. iVries (Jongerenbeleid) is he ronderzoeken of een j eugd- akinhet centrum van Middel- P gerealiseerd kan worden, tstudeert hij op de mogelijk- jd van een oefenruimte voor iperimentcle) popmuziek in [binnenstad. De wethouder dat gisteravond in een verga- ról van de commissie Alge- ai Bestuur over de bezuini- poperatie. Het college wil af- ivan een stedelijk jongeren- mim in de oude discotheek jbltrain, omdat het huidige strum Midgard te weinig jon- rentrekt. fracties gaven gisteren iaandag of dinsdag tijdens redactie WALCHEREN 3uitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Tax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Hon Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Tel- (0113)315500 Eax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet ■"ww-pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ^orgklachten: °800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur prioriteit." De gemeenteraad staat maandag voor een aantal keuzes. Gedwongen door de ver slechterende economie - en als gevolg daarvan minder geld van het Rijk - moeten gemeenten be zuinigen. Dat komt in Middel burg des te harder aan, omdat de Zeeuwse hoofdstad een aan tal grote projecten op stapel heeft staan én een ambitieus raadsprogramma heeft geformu leerd. Het college wil zoveel mo gelijk punten uit het raadspro gramma uitvoeren. Wat de WD betreft moet de ge meente Middelburg pas op de plaats maken of een aantal pas sen achteruit gaan. A. Damman noemde het onverantwoord om koste wat kost vast te houden aan het raadsprogramma. „Ze ker als je de gemeentelijke eigen dommen verwaarloost en de las ten voor de burger verhoogt." De inwoners van Middelburg moeten de komende jaren reke nen op een hogere onroerende- zaakbelasting, meer rioolrech ten en een hogere afvalstoffen heffing. Damman deed, daarbij gesteund door meer fracties, een klemmend beroep op het college om het miljoenen kostende Huis van Europa (het Aldo van Eyck- centrum) te schrappen. De Vries voelde daar niets voor. Hij had onlangs nog een positieve brief gekregen van EU-voorzitter Pro di. Een financiële toezegging zat daar overigens niet bij. P. Kraan van de Politieke Partij Middelburg (PPM) zag andere mogelijkheden om geld over te houden, zoals bezuinigen op het ambtelijk apparaat en een greep doen in de algemene reserves. Ook zag hij het Stadspromotie plan het liefst in een diepe la verdwijnen. In het zelf beheren van de sportvelden door de vere nigingen zag hij helemaal niets. „Dat leidt alleen maar tot een hele grote rekening naar de ge meente." SGP-fractievoorzitter C. Dek ker vond dat het college meer geld moet uittrekken voor het wegenonderhoud en minder am bitieus moet zijn bij het realise ren van grote projecten. „We gaan te veel risico's aan. We leg gen zelfs een claim neer bij de volgende gemeenteraad en we geven een te lage prioriteit aan wat we hebben. We moeten meer investeren in onderhoud en grote projecten voor ons uit schuiven." Maandag of dinsdag - afhankelijk van de duur van de beraadslagingen - neemt de gemeenteraad een besluit over de bezuinigingsoperatie. De ver gadering begint om 19.30 uur in het nieuwe stadskantoor. imotie te zullen indienen. De ies zei dat het college niet réén nacht ijs is gegaan om t stedelijke jongerencentrum investering te schrappen. Yj is gebleken dat het heel éiijk is voor Midgard om gro eperen jongeren te berei- l Eet college heeft om die re ide ambitie van een stedelij- jongerencentrum laten val- maar ik ben best bereid te ierzoeken of het mogelijk is ijeugdhonk in het centrum te itigen." Volgens De Vries jft er genoeg geld over voor ijeugdhonk én een popoefen- inteals het stedelijk jongeren- itnim geschrapt wordt. „Het ibsoluut niet zo dat we de idelburgse jeugd vergeten, jongeren krijgen in ons stede- sociaal beleid juist hoge IISSINGEN - De traditionele stoeltocht voor bewoners van Reede en Scheldehof staat aar woensdag 23 juni op het gramma. uur vertrekken de be iers vanaf Ter Reede (Koude- sseweg) richting boulevard. meer een fanfare zorgt or feestelijke begeleiding. aderdagconcert DDELBURG - Het Middel- rgs Muziekkorps (MMK) it zondag een vaderdagcon- op de muziektent aan het laiwater in Middelburg. Het roor het eerst sinds jaren dat s hier weer optreedt, irepertoire varieert van Albi- mtotWim Sonneveld. Het va- ncert begint om 11.30 en duurt ongeveer tot 12.30 De toegang is gratis. De Biber, het Duitse eenmansonderzeebootje uit de Tweede Wereldoorlog dat zolang geparkeerd staat in een loods op het Vlissingse Scheldeterrein. foto Cor Heijkoop door Ron Magnée VLISSINGEN - Een exemplaar van de Biber, een kleine Duitse eenmansonder- zeeboot uit de Tweede Wereldoorlog, wacht nog steeds in een loods op het Scheldeterrein in Vlissingen op een nieuwe locatie. Een plek in Vlissingen is de meest voor de hand liggende loca tie, zeggen deskundigen. Want de mini- onderzeeër is onlosmakelijk met de strijd in de Scheldemond verbonden. Vorige maand kwamen bestuur en direc tie van het Muzeeum tijdens een in spraakavond over de herinrichting van de Nieuwendijk in Vlissingen met een opmerkelijk plan: plaats een exemplaar van de Duitse onderzeeboot de Biber in een glazen vitrine op het Nieuwendijk. Wethouder L. Poppe-de Looff reageer de afhoudend op het plan om het Duitse scheepje zo'n prominent plek te geven. Deskundigen benadrukken echter dat Vlissingen de plek bij uitstek is voor een dergelijk vaartuig. De onderzeeboot heeft immers bijna uitsluitend in de wa teren bij Zeeland gevaren. De inzet van het bootje beperkte zich tot de nadagen van de Tweede Wereld oorlog. Nadat geallieerde mijnenvegers eind november 1944 de Westerschelde hadden vrijgemaakt, stond bijna niets de konvooien in de weg om de haven van Antwerpen aan te doen. Bijna niets, want de Duitsers waren druk bezig nieuwe strategieën te beden ken om de vrije vaart naar de Belgische stad te dwarsbomen. Een van deze mid delen was de Biber, een eenmansonder zeebootje dat net groot genoeg was om twee torpedo's te vervoeren. Alarm Een dergelijke boot zou in staat moeten zijn de konvooien flink te bestoken. „Het daadwerkelijke effect van de Bi ber was gering", legt de Middelburgse maritiem onderzoekt Cor Heijkoop uit. „Maar het psychologisch effect was vrij groot. Vaak werd er groot alarm gesla gen, terwijl er geen sprake was van Duitse actie." Maar dan moesten de scheepjes wel eerst hun doel zien te be reiken. Probleem was dat de navigatie aan boord van het kleine scheepje nogal te wensen overliet. De koers werd op een bijzondere manier uitgestippeld. Voor af werd uitgerekend dat de bestuurder eerst een aantal uren de ene kant moest opvaren, vervolgens een aantal graden moest draaien, en een aantal uren de an dere kant op moest varen. In de prak tijk bleken veel van de bootjes uit koers te raken en ter hoogte van Voorne of Goeree al vast te lopen. Daarnaast ble ken de geringe actieradius en de gebrek kige apparatuur veelal een effectieve in zet te belemmeren. „Vaak raakten de Biberfahrer ook compleet gedesoriën teerd in de duikboot", legt Heijkoop uit. En dat omdat de goed getrainde Duitsers soms meer dan een etmaal in het claustrofobisch kleine scheepje moesten zitten. Tweedekkers Vaak werden de duikbootjes door de ge allieerden met traag vliegende tweedek kers opgespoord. Zodra de vliegeniers ook maar iets vermoedden, werden de scheepjes met mitrailleurs onder vuur genomen. Met noodlottige gevolgen van dien. Hoewel de Bibers in principe waren ge bouwd voor twee torpedo's, namen de meeste boten één torpedo en een mijn mee. Deze mijnen waren technisch zeer geavanceerd, legt Heijkoop uit. De mij nen detecteerden de langsvarende sche pen op verschillende wijzen. Toch slaag den de boten er maar zelden in om doel te raken. „Voor zover bekend is er slechts één daadwerkelijk succes, name lijk de Alan A. Dale", legt Heijkoop uit. Een Biber wist dit Engelse vrachtschip net na de kerst van 1944 naar de kelder te helpen. In 2000 is het wrak van de Alan A. Dale gelicht, Wrakken In de Westerschelde moeten er nu nog steeds honderdvijftig wrakken van het type Biber liggen, schat Heijkoop. Al met al zijn er tijdens de oorlog zo'n drie honderd Bibers ingezet, voor het groot ste deel bij de monding van de Wester schelde. Eén daarvan is in het exem plaar dat in 1950 werd gevonden, overi gens met de stuurman er nog in. Men slaagde er niet in de Duitse stuurman te identificeren. Hierna is het exemplaar door leerlingen van de bedrijfsschool van De Schelde nog opgeknapt. Het bootje heeft een tijd bij de marine aan de Binnenhaven gestaan, en korte tijd bij het Arsenaal. Het is deze Biber waar van bestuur en directie van het Mu zeeum hopen dat hij een prominente plek in Vlissingen krijgt. En Heijkooop denkt daar, op grond van de geschiede nis van het bootje dat onlosmakelijk met de strijd om de Westerschelde is ver bonden, net zo over: „Het is écht iets wat bij Vlissingen hoort." VLISSINGEN - Het algemeen bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden besloot gisteravond in Vlissingen om een BV op te richten om de verhuur van zaal- en horeca- ruimte in het nieuwe waterschapskantoor in Middelburg in goede banen te leiden. Ondanks grote aarzeling van een aantal leden van het dagelijks bestuur, die vinden dat het waterschap zich als overheidslichaam niet aan derge lijke commerciële activiteiten moet wagen, kon de oprich ting van Facilitair Bedrijf Zeeland BV toch worden door gezet. De nieuwe BV, waarvan het dagelijks bestuur van het wa terschap zal gaan fungeren als algemene vergadering van aandeelhouders en waarvoor straks een directeur en een drietal commissarissen zal moeten worden benoemd, moet nog wel worden goedgekeurd door de belasting dienst. Dit is nodig omdat de oprichting van de BV direct gevolg heeft voor de afdracht van btw, die in deze con structie over een veel langere tijd kan worden uitge smeerd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doorewaard Boekhout heeft gisteren een 37-jarige inwo ner van Vlissingen voor dronken rijden veroordeeld tot 800 euro boete en acht maanden rijontzegging. Dat was conform de eis. De Vlissinger werd op 16 april dit jaar be trapt met een alcoholpercentage van 735 microgram: ruim drie keer zoveel als is toegestaan. De man zei het rij bewijs, met name in de wintermaanden, moeilijk te kun nen missen voor zijn werk. Uit het reclasseringsrapport bleek dat hij zijn excessieve alcoholgebruik onderschat. De politie hield op 10 april in Rilland een 34-jarige be roepschauffeur uit die plaats aan in de auto van zijn moe der. De verdachte blies 600 microgram, hetgeen door de poli tierechter werd vertaald in een boete van 550 euro en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. Een 40-jarige in woner van Nieuwdorp werd voor drankrijden veroor deeld tot 1200 euro boete en acht maanden rijontzegging, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De man had op 4 maart in Nisse duidelijk te diep in het glaasje gekeken. Dat bleek uit het alcoholpercentage van 805 microgram. KATS - De dubbele streep op de Oostwestweg die van Kats naar Kamperland over Noord-Beveland loopt, blijft gewoon staan. Een bezwaar van enkele Noord-Beveland- se automobilisten tegen het verkeersbesluit van de provin cie. is volgens gedeputeerde staten niet ontvankelijk. Vol gens de Algemene wet bestuursrecht voldoen de bezwaar den niet aan de vereisten om bezwaar te kunnen maken. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Hoe V-gericht is uw gemeente? Dat is een van de titels van een folder uit het koffertje van de Landelijke Com missie Vrijwilligersbcleid. De Vlissingse wethouder E. Walra- ve-Troost kreeg gisteren een kof fer vol producten en methodie ken aangereikt van de landelij ke commissie om er het vrijwilli gerswerk in Vlissingen mee te stimuleren. Walrave-Troost gaf het koffer tje door aan het lokale steun punt vrij wilhgerswerk en ver bond er de opdracht aan dat de gemeente binnen anderhalf jaar een boekje afgerond moet heb ben waarin de Vlissingse aan pak is uitgewerkt. Vlissingen is een van de zeven tien gemeenten die meedoet aan het uitwisselingsproject om mo dern vrijwilligersbeleid te ont wikkelen. „Vlissingen maakt werk van haar vrijwilligerswerk", loofde N. van der Spek van de landelij ke commissie de gemeente. „Er wordt hier niet afgewacht, maar aangepakt." Bovendien worden allochtone en autochtone organi saties bij elkaar gebracht om in stellingen open te stellen voor vri j willigers werk Desondanks werd een punt van zorg uitgesproken. Het vrijwilli gerswerk staat onder druk, of zo als Walrave-Troost het zei: 'ik voorzie trouble'. De rijksbijdrage uit bijvoor beeld de Tijdelijke Stimulerings regeling Vrijwilligerwerk (TSV), die ruim drie jaar geleden in het leven werd geroepen, eindigt op 1 januari 2005. Daardoor zou het voortbestaan van de lokale steunpunten vrijwilligerswerk bedreigd kunnen worden. „Vlis singen heeft geld voor het vrij willigerswerk gereserveerd", reageerde Walrave Troost. „Maar het welzijnswerk kan een te gemakkelijk slachtoffer van de rijksbezuiniging worden, om dat daar geen harde centen te ge nereren zijn." Van der Spek verzekerde dat de landelijke commissie er bij de staatssecretaris op aandringt om de TSV langer voort te zet ten. „Want anders zijn de afgelo pen jaren voor niets geweest. Bo vendien hebben we nog veel werk te verrichten. We moeten antwoorden vinden op hoe we vrijwilligers bereiken en hoe we werkgevers interesseren om vrij willigers in dienst te nemen", zei hij. F. Hanny van het lokale vrijwil- ligerssteunpunt Vlissingen. met allochtonen als aandachtspunt, vermoedt dat er veel meer al lochtonen aan vrijwilligerswerk willen doen, dan gedacht wordt. „We moeten hen persoonlijk be- ZIERIKZEE - De actie tegengif heeft de zeven rokende deelnemers op Pontes scholengroep niet van hun versla ving afgeholpen. De actie liep gedurende zes maanden in de klassen een en twee. Van de 325 deelnemende kinderen rookten er zeven toen de actie begon. Die roken dus nog steeds, maar er zijn geen nieuwe rokers bijgekomen. In de afgelopen maanden kregen de kinderen veel voorlichting over roken. Tegengif is georganiseerd door Stivoro, de stichting volksgezondheid en roken. juist bij het moederbedrijf of in de directe omgeving wordt ge parkeerd. Tot slot concludeert het gemeen tebestuur dat bedrijven uit hun jasje zijn gegroeid. Samen met de MBC heeft het college jaren geleden al een plan voor een opknapbeurt opgesteld voor Arnestein. Samen met de provincie werd daarvoor een subsidie aangevraagd bij het mi nisterie van Economische Za ken. Het inrichten van een cen traal parkeerterrein maakte deel uit van de opknapbeurt. He laas, aldus B en W, werd de sub sidie niet toegekend. De gemeen te gaat nu bekijken of delen van het plan uit eigen zak betaald kunnen worden. naderen", merkte hij op. „Vaak hebben allochtonen geen idee wat vrijwilligerswerk inhoudt. Daar is in hun'taal zelfs geen woord voor. Maar als ze het om schrijven, komen er veel uit op: iets vanuit je hart doen." Talent Hanny concludeerde dat er vol op kleurrijk talent in Vlissingen is. Hij deelde mee dat in septem ber een wereldbuffet geserveerd zal worden tijdens een bijeen komst waarvoor bedrijven, in stellingen en zelforganisaties worden uitgenodigd. „Het loka le steunpunt vrijwilligerswerk wil daarmee bruggen bouwen tussen de organisaties." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - B en W van Middelburg gaan bekijken of ze de opknapbeurt van industrie terrein Arnestein zelf kunnen be talen. Dat antwoordt het college op vragen van de CDA-fractie. Eén van de onderdelen uit dat plan is de aanleg van een groot parkeerterrein voor vrachtwa gens. Het CDA stelde al in februari wagen over het parkeren op Ar nestein. De fractie had kort daarvoor gesproken met de Mid delburgse Bedrijven Club (MBC). Daaruit was onder meer naar voren gekomen dat diverse ondernemers gebrek hebben aan parkeerruimte voor auto's van werknemers, maar ook van bezoekers. Als gevolg daarvan wordt de openbare weg ge bruikt om vrachtwagens neer te zetten. Dat gebeurt met name in het weekend. De parkeeroverlast spitst zich toe op de Grenadier- weg, de Kuipersweg, de Ar- nesteinweg en in mindere mate op de Elektraweg. Het CDA wil de van het college weten welke maatregelen er op termijn, geno men gaan worden. Het college erkent dat langs een aantal wegen op Arnestein meer en meer grote voertuigen gepar keerd worden. Daarvoor zijn verschillende redenen. Het par keren van vrachtwagens geeft in Middelburg al langere tijd klach ten. Het college merkt een ver schuiving op van parkeren in de woonwijken naar parkeren bui ten de woonwijken en met name op een aantal plaatsen op Ar nestein. B en W geven ook aan dat de auto in steeds minder ge vallen mee naar huis gaat, maar [STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Zaal Kodde, 20.00 uur: Vergadering dorpsraad; DOMBURG - Schuttershof, 9.00 uur; Gym voorouderen; GAPINGE Verenigingsgebouw, 19.00-21.30 uur: Jongerenbus; MIDDELBURG - Ontmoetingscentrum Griffioen, 13.30-17.00 uur: Inloopmid- dag voor jongeren met onder meer ta felvoetbal en darts; Kinderboerderij De Klepperhoeve, 13.30-15.30 uur: Werken op de boerde rij voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar; Zeeuwse Bibliotheek, 19.30-22.00 uur: OOSTKAPELLE - Sporthal De Halve Maan, 18.30 uur: Vertrek avondvier daagse en 19.30 uur: Vergadering dorpsraad; SEROOSKERKE De Zandput, 19.30 uur: Vergadering dorpsraad; VEERE - Het Akkoord, Oudestraat, 13.30-16.00: Bejaardensoos, VLISSINGEN - Sporthal Baskensburg, 9.00 uur: Power yoga; WESTKAPELLE Herrijst, 20.00 uur Vergadering dorpsraad; ZOUTELANDE - Muziektent, 19.30 uur: Optreden Zeeuwse Muzikanten. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11