Schelpdiersector krijgt steun Wietkwekerij in woonhuis Brand kantoor Delta waarschijnlijk na inbraak aangestoken Werkstraf voor seks in openbaar Ross wil problemen bij jongeren in de kiem smoren Molen van Van Jole als nieuw Hardrijders moeten rijbewijs inleveren van de reepe OPRUIMING iliddelburg wil liënten sociale dienst beter informeren Vertegenwoordigers Kamerfracties voor behoud werkgelegenheid Start schonere waterzuivering Brugdek van aluminium Werkloosheid onder jongeren te lijf NEW CLASSIC LIFESTYLE door Ingrid Huibers GOES - De brand in het kan toor van Delta NV aan de A. Fokkerstraat in Goes is hoogst waarschijnlijk aangestoken. De politie vermoedt dat inbrekers brand hebben gesticht om hun sporen uit de wissen. Het is volgens de politie nog on duidelijk of er spullen zijn weg genomen. Een woordvoerster van Delta zegt desgevraagd dat er vooralsnog niets wordt ge mist. Hoe groot de schade is, staat op dit moment nog niet precies vast. Wel is duidelijk dat een deel van de administratie bij dè brand verloren is gegaan, waaronder ook een flink aantal aanvragen voor bijvoorbeeld een nieuwe aansluiting. Delta raadt klanten die de komende veertien dagen geen antwoord krijgen op hun verzoek om een aansluiting dan ook aan om even contact op te nemen. De 85 medewerkers die in Goes werken, zijn gisterochtend on dergebracht in kantoren van Delta in Middelburg, Vlissin- gen, Zierikzee en Terneuzen. Delta hoopt dat het kantoor in Goes eind deze week voldoende schoon is, zodat de medewer kers er volgende week weer aan de slag kunnen. De brandweer had in de nacht van zondag op maandag een klein uur nodig om de brand die rond middernacht aan de achter zijde van het kantoorgebouw in de receptieruimte en het trap penhuis woedde, onder controle te krijgen. Er is vooral sprake van rookschade, meldt officier van dienst N. Wisse. Met de schoonmaak is gisteren, nadat de technische recherche klaar was met haar onderzoek, met een begonnen. TERNEUZEN - Een motorrij der en een automobilist moesten gistermiddag hun rijbewijs inle veren wegens het overschrijden van de maximumsnelheid. Een 42-jarige automobilist uit de gemeente Terneuzen reed rond 14.30 uur met een snelheid van 133 km over de Dijckmees- terweg in Philippine, waar 80 ki lometer de limiet is. In IJzendij- ke reed een 40-jarige, eveneens Terneuzense motorrijder, met een snelheid van 133 kilometer over de Isabellaweg, een 80-kilo- meterweg. Beide bestuurders overschreden de limiet met meer dan 50 kilometer en waren hun rijbewijs kwijt. Advertentie SCHOENMODE I Papegaaistraat 8 - Goes www.vandereepe.nl zeeuwse almanak V erzoeknummer „Singel", gebiedt Robin van twee uit VLissingen zijn ouders, als hij eindelijk be reid is om naar bed te gaan- Op schoot bij papa of mama, met tut in de mond en Haas stevig in de knuist, dient er dan een lied te klinken. En niet zomaar Slaap kindje slaap. „Schei uit!", slist hij be velend tussen lippen en tut door naar mama, die traditie getrouw het slaaplied had in gezet. „Berenbotje." IIDDELBURG - De gemeente Iddelburg gaat uitkeringsge- ïclitigden nog beter informe- in over de mogelijkheden van e eindejaarsuitkering en de mgdurigheidstoeslag voor men en die al vijf jaar of langer een inkomen hebben dat niet hoger s dan de bijstandsnorm. Te veel Middelburgers weten piet van het bestaan van die ex- aatjes af. Dat blijkt uit het larverslagvan de sociale dienst nMiddelburg. Vorig jaar gaf de [emeente ruim driehonderddui- end euro uit aan beide toesla- n. het verslag geeft het college in dat geprobeerd is zoveel mo- lijk mensen te bereiken. Dat Jt niet altijd. Vooral mensen pe niet geregistreerd staan bij Jde sociale dienst, zijn moeilijk in benaderen. B en W noemen voorlichting een belangrijk aspect om uitkeringsgerechtig den te informeren over regelin genwaarvan zij gebruik kunnen maken. pe gemeente heeft onder meer aen folder minimabeleid. Ook proberen medewerkers van de sociale dienst in hun contacten pet klanten mensen te wijzen pp allerlei voorzieningen. „Com municatie over dit onderwerp", jps het jaarverslag, „vraagt jroörtdurende aandacht. Omscholing ^uitgaven voor bijzondere bij- pand bleven vorig jaar steken fP een half miljoen euro, even- reel als vorig jaar. Het meest geld ging naar school- kinderen en naar uitga- jen voor omscholing of studie- i_nkwijtschelding van gemeen- ^ke belastingen was de ge Middelburg bijna een miljoen euro kwijt. Advertentie) GroteMarkc 11-13 4461 AH Goes J™'oon; 0113 227607 ijerfactie: 0113-315649 s!vw,pzc.nl Liiredactie@pzc.nl Lbus31,4460 AA Goes Kvertentie-exploitatie: SLri en Midden-Zeeland: 0113-315520; Lnvvs-Vlaanderen: 0114-372770; ■fionaal: 020-4562500. Insdag 15 juni 2004 editie Walcheren ^Harmen van der Werf ÏERSEKE - In politiek Den Haag moet het wel heel vreemd lopen, willen de mossel- én me dische kokkelvisserij het pleit verliezen. Kamerleden van IDA, WD en SGP stelden zich gisteren op een discussiebijeen- omstin Yerseke onverkort ach- ler de schelpdiersector op. )e drie partijen vormen net :en meerderheid in de Tweede toer, maar Zeeuws Statenlid Visser van de ChristenUnie et evenals de Kamerleden S. lijs (CDA), J. Geluk (VVD) en ,van der Vlies (SGP) geen mis stand bestaan over het stand- int van zijn partij. „Van een [ruil van gaswinning in de Iddenzee tegen schelpdiervis- lijkan geen sprake zijn." let de ChristenUnie ligt een eerderheid in het verschiet oor het behoud van de bedrijfs tak, inclusief de mechanische okkelvisserij die veel zwaarder [der vuur ligt dan de mosselvis- Enj. „We kunnen het in deze conomische tijd gewoon niet ebben dat een sector verdwijnt raarmee duizend directe en in- jïrecte arbeidsplaatsen verbon en zijn", spraken Buijs en Ge- ikonomwonden. „Gaswinning de Waddenzee moet daarom igezien worden van visserijac- ivtteiten." Ecologisch IGP-Kamerlid Van der Vlies ras even,stellig. In een natuur- ebied als de Waddenzee is naar ijn mening plaats voor een men- elijke activiteit als mossel- en okkelvisserij, 'als dat ecolo- sch verantwoord kan'. „Net zo- Is voor gaswinning", voegde hij toe. Dé schelpdiersector heeft volgens Van der Vlies dui delijk aangegeven dat zij 'ecolo gisch verantwoord' kan werken. „De sector moet de kans krijgen de plannen uit te voeren." Van der Vlies hoopte dat ook de mechanische kokkelvisserij daartoe in de gelegenheid wordt gesteld, maar hij stak zijn hand er niet voor in het vuur. De kleinste regeringspartij D66 wil voor de draai over gaswinning iets terug van CDA en WD. „Als er een politieke deal komt", merkte Van der Vlies op, „moet de sector worden uitge kocht. Dat heeft niet mijn eerste voorkeur, maar zo'n uitkoopre geling moet dan ook iets te bete kenen hebben." Vijftig miljoen euro is in elk geval te weinig, al dus het SGP-Kamerlid. Hij noemde zelf een bedrag van tweehonderd miljoen euro, dat door de sector zelf is aangege ven. „Maar ik ga er voor die si tuatie te voorkomen", zei Van der Vlies, die daarin werd ge steund door Geluk en Buijs. Ook al gaf Geluk niet direct een antwoord op de vraag wat de VVD-fractie doet als D66 alleen voor gaswinning blijft bij uit koop van de kokkelvissers. „Wat de ChristenUnie doet, is heel belangrijk", gaf hij aan. „Dan is er een duidelijke meer derheid voor behoud van de me chanische kokkelvisserij. En de Tweede Kamer beslist uiteinde lijk." Voor die tijd, waarschijnlijk 25 juni, is eerst het woord aan de ministerraad. RITTHEM - De uitbreiding en vernieuwing van de Wal- cherse rioolwaterzuiveringsinstallatie (rwzi) is klaar. Om dat te vieren, is de zuiveringsinstallatie gisteren op ludie ke wijze in gebruik genomen door A. Ruijtenberg van Wa terschap Zeeuwse Eilanden. Het project, dat ongeveer an derhalf jaar heeft geduurd en 11,5 miljoen euro heeft ge kost, heeft een schonere zuiveringsinstallatie opgeleverd. De rzwi, die het rioolwater van heel Walcheren zuivert, kan nu milieuvriendelijker werken en per uur meer water zuiveren dan voorheen. Europese richtlijnen verplichten om 75 procent van het stikstof uit het afvalwater te halen en om fosfaten biologisch in plaats van. chemisch te ver wijderen. Om hieraan te voldoen heeft het Waterschap Zeeuwse Ei landen de rwzi uitgebreid en gemoderniseerd. Er zijn on der andere twee nieuwe beluchtingstanks en twee extra nabezinktanks gebouwd en er zijn nieuwe leidingen aan gelegd. De oude beluchtingstanks zijn omgebouwd, waar door ze nu een rol spelen in het biologische zuiveringspro- NUMANSDORP - Rijkswaterstaat gaat direct na de bouwvakantie het hardhouten ri j dek van de ophaalbrug in de Haringvlietbrug bij Numansdorp vervangen door aluminium. Het is voor het' eerst dat Rijkswaterstaat zo'n aluminium constructié toepast. De rijksdienst zag zich ge dwongen het alternatief te ontwikkelen, omdat de eerder gebruikte hardhoutsoort azobé niet meer mag worden toe gepast. Azobé voldoet uitstekend, maar wordt gewonnen in oerbossen van Kameroen en heeft geen FSC-milieu- keurmerk. Nederland heeft zich internationaal verplicht alleen nog FSC-hardhout te gebruiken. Het werk aan de ophaalbrug in de Haringvlietbrug - tussen West-Brabant, Goe- ree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland én de Hoeksche Waard en Rotterdam - is gepland van 3 september tot en met 16 oktober. Zeker in de spits zijn files niet te voorkomen, verwacht Rijkswaterstaat. HEINKENSZAND - De landelijke Taskforce jeugdwerk loosheid en het Regionaal Platform Arbeidsmarktbeleid (RPA) gaan de werkloosheid onder Zeeuwse jongeren te lijf. Beide instanties hebben gisteren in Heinkenszand afge sproken dat het aantal werkloze jongeren voor maart vol gend jaar met tweederde moet zijn gedaald. In absolute aantallen gaat het dan om achthonderd jongeren, pagina 15 actie tegen jeugdwerkloosheid VLISSINGEN - In een woning in Doornenburg in Vlissingen zijn gisterochtend 151 Volgens een woordvoerster zal het niet lang duren voor er arrestaties worden ver- wietplanten en de benodigde (kweek)apparatuur in beslag genomen. Tijdens de actie richt. De politie wilde niet zeggen hoe ze de kwekerij op het spoor is gekomen, van de politie was niemand in het huis aanwezig. foto Ruben Oreel door Jan Jaap Broekhuijsen DEN HAAG - Een 30-jarige Ter- neuzenaar hield ook in hoger be roep bij het Haagse gerechtshof vol dat hij het slachtoffer was van een op seks beluste vrouw, die zich op een horecaterras aan hem wilde vergrijpen. De Mid delburgse rechtbank veroordeel de hem vorig jaar tot zestig uur werkstraf en een maand voor waardelijke gevangenisstraf we gens schennis van de openbare eerbaarheid: openbare seks in dit geval. De politie zag op 15 augustus 2002 dat de man - die bier had gedronken - op het terras aan de Nieuwstraat in Terneuzen tus sen de benen van een vrouw stond en 'op en neer gaande be wegingen' maakte. Toen de poli- tie de man aanhield zag men dat zijn broek openstond. Een van de agenten (hij zou de enige zijn, bleek later) zag ook het ge slachtsdeel van de verdachte er uit hangen. Maar dat laatste was volgens de verdachte en diens raadsman een stuk riem geweest. Die riem was losge maakt door de forse vrouw op het terras, die eerst wat naar de verdachte had geroepen toen de ze uit een shoarmatent kwam. De verdachte had de vrouw uit balorigheid een kusje gegeven, zei hij gisteren. Maar toen had de sterke vrouw hem plots vast gehouden en zijn broek openge rukt, aldus de Terneuzenaar. De politie had hem bevrijd voor er iets was gebeurd, zo zag hij het: hij was eigenlijk een soort slachtoffer. In de straf die de rechtbank in Middelburg oplegde was ook nog verdisconteerd dat de Ter neuzenaar een andere vrouw - zijn ex, bij wie hij kinderen heeft - een schop onder haar ach terste gaf in een café na een ru zie over geld. Het hoger beroep van de ver dachte richtte zich eigenlijk al leen op de zedenkwestie op het terras. Het hof maakt zijn beslissing be kend op 28 juni. door Claudia Sondervan GOES - Verloskundigen, kraam hulpen en consultatiebureaus moeten opvoedingsproblemen in gezinnen met jonge kinderen gaan opsporen. Dat stelde staats secretaris C. Ross (volksgezond heid) gisteren in Den Haag voor, tijdens de conferentie Operatie Jong. In Zeeland werken consultatie bureaus al twee jaar aan het op sporen van opvoedingsproble men, door peuters van achttien maanden thuis te bezoeken. Dat bracht zestien procent meer kin deren met potentiële opvoedpro- blemen aan het licht. Drie tot vier procent werd doorverwezen naar jeugdzorg, thuiszorg of huisarts. De resultaten van de proef werden in maart landelijk gepresenteerd door thuiszorgin stellingen Zorgstroom en Zorg- saam. De hogere kosten van thuisbe- zoeken zijn terugverdiend als een kind vier is, omdat ernstiger hulpvragen voorkomen worden. Een kind dat jong hulp krijgt, vraagt later in zijn leven vier maal minder zorg van instan ties, is bekend uit landelijke pro jecten over kindermishandeling. In het plan van Ross moeten op gemerkte problemen centraal worden aangemeld in sociaal medische dossiers bij GGD of thuiszorg, die ook in te zien zijn door politie en gemeente. De re gistratie moet eind 2006 lande lijk zijn ingevoerd. In een eerste reactie zijn de Lan delijke Vereniging van Thuis zorginstellingen, de Nederland se Organisatie van Verloskundi gen en GGD terughoudend. Zij vinden het plan nog te globaal en voorzien problemen met het medisch beroepsgeheim, dat doorgifte van gegevens van" pa tiënten en cliënten verhindert. Volgens Ross bewijst het Zeeuw se project dat het wél kan. Operatie Jong is een project van de ministeries van Volksgezond heid, Binnenlandse Zaken, On derwijs, Sociale Zaken en Justi tie. Het moet het aantal pro bleemjongeren terugdringen. Ne derland telt 250.000 jongeren die problemen hebben of veroor zaken, hield premier Balkenen de de conferentie voor. Volgens hem lopen hulpverleners en overheden elkaar lokaal en na tionaal geregeld voor de voeten met hulpinitiatieven. KUITAART - Trots poseren de leden van de dorps raad en de familie Van Jole voor de gerestau reerde molen Vogelzicht in Kuitaart. De werk zaamheden hebben een dikke zes jaar geduurd, maar de molen staat er weer als nieuw bij. Zes jaar geleden was dat wel anders. „De stukken van de wieken vielen er gewoon af", zegt Theo van Jo le. De uit 1865 daterende grondzeiler, type boven kruier (de enige in zijn soort in Zeeuws-Vlaande- ren), wordt al vier generaties bemalen door de fa milie Van Jole. De laatste restauratie dateerde van 1972. Met behulp van adviseur Frans Wee- maes van vereniging De Zeeuwse Molen werd een Europese subsidie verkregen. Ook de voormalige gemeente Hontenisse verleende medewerking. In 2000 werd de kap gerestaureerd. Ook de maalde rij is aangepakt, inclusief het smalspoortje naar de molen. Via dit spoor werden de zakken meel vervoerd naar de maalderij. Molenaar Daan van Jole, de vierde generatie, houdt de 'molen van Van Jole' draaiende. Vogelzicht wordt zaterdag 4 september officieel in gebruik genomen met een feest en een reünie. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9