Aanslag op ministerie van Sharon verijdeld Europa zal de kiezers worst wezen Jury is aan zet in proces-Dutroux PZC Geestelijken in Saoedi-Arabië hekelen terreur Palestijn wilde bom van vijftien kilo achterlaten Britse militairen beticht van mishandeling in Irak loofdverdachte in moordzaak Djindjic ontkent EDOX Branson maakt snelste tocht per amfibievoertuig over Kanaal Bashir blijft achter tralies Oosten Congo voor hulp afgesloten Historisch radiocontact Korea's Steve Irwin weer in opspraak Opnieuw gif in melkpoeder China Sporen van ijs op Phoebe dinsdag 15 juni 2004 redactie buitenland [ELAV1V - In Jeruzalem is een 'alestijn aangehouden die van ilan was een aanslag uit te voe- (ii op het bureau van premier Ariel Sharon. i De verdachte, de 38-jarige Hous- f. 5JH1 Nabulsi, werkte als chauf- eui' voor een drukkerij die op lachten uitvoert voor over- lejdsinstituten. In die functie jadhij met zijn bestelwagen di eet toegang tot onder meer het oimsterie van Algemene Zaken, raar Sharon kantoor houdt, folgens de veiligheidsdienst wil- leNabulsi een vijftien kilo zwa- bom in het gebouw achterla- i verborgen tussen pakketten Ellréwerk. De ontsteking had lij van een afstand willen active ly via een mobiele telefoon, iabulsi is eind vorige maand li angehouden, maar pas gisteren 5 de arrestatie bekendgemaakt. )eveiligheidsdienst kwam hem ip het spoor toen ze een tip ont- ■ing over een op handen zijnde lomaansla'g op een synagoge in ieaShearim, de bekende ortho- iox-joodse wijk van Jeruzalem, [n de loop van zijn verhoor ver- ït elde Nabulsi, een inwoner van ems oude binnenstad, lat ook het kantoor van Sharon ip zijn lijst van doelwitten stond. Hij zou zich hebben aan sloten bij de radicale islamiti- cbe verzetsbeweging Harnas, voordracht van een neef in ïabloes. Die laatste stuurde »k de bom, verborgen in een [roentekar. Op aanwijzing van herdachte heeft de politie de mm gevonden en onklaar ge naakt, in een Palestijns dorp bij leruzalem. Nabulsi's neef is in uii superplatte staaltje Zwitserse horiogemakerskunst is verkrijgbaar «VOosibiirg. Juwelier 't Goudoppertje Lange Kerkstraat 48 Oostburg, Burg 8-10) Sluis, Juwelier Dijkstra, ^'OOijkstraat 4 Terneuzen. Juwelier Wijffels Litdjiraat 103 Vlissingen, Juwelier v Siy*i.Walstraat9n nale Unie en betrof het plan van premier Sharon voor de terug trekking van Israël uit de Ga- zastrook. De andere twee had den betrekking op sociale kwes ties. De Nationale Unie is tegen de ontruiming van de joodse neder zettingen in de Gazastrook. Eer der deze maand had Sharon voor de stemming over het plan in het kabinet de twee ministers van de Nationale Unie ontsla gen, omdat die tegen het plan zouden stemmen. Daarop volgden twee moties van wantrouwen, van de so ciaal-democratische Yahad-Me- retz en de Arabische partijen en van de ultra-orthodoxe Shas-partij. Die overleefde Sharon ook. Net als bij de vorige moties van wantrouwen, heeft de Arbeid sparty gisteren de val van de re gering voorkomen door zich van stemming te onthouden. Deze grote oppositiepartij is voorstan der van evacuatie van de Ga zastrook en heeft daarom beslo ten als vangnet voor de regering te dienen. Zonder de steun van de Arbeidspartij kan de opposi tie niet de 61 stemmen verzame len die nodig zijn om de rege ring omver te werpen. GPD/ANP van onze redactie buitenland LONDEN - Vier Britse militai ren die ervan worden verdacht dat ze in Irak gevangenen heb ben mishandeld, moeten voor de krijgsraad verschijnen. Dat heeft procureur-generaal Gold smith gisteren in een verklaring laten weten. De vier militairen zijn ook aangeklaagd voor aan randing en het zich niet houden aan militaire orde en discipline. „De zaak betreft gedrag dat zou zijn vertoond terwijl de burgers tijdelijk werden vastgehouden, maar niet in een gevangenis of detentiecentrum", staat in de verklaring. „Deze zaak is eerder in de pers verschenen", staat in de verkla ring, waarmee kennelijk wordt gedoeld op de Daily Mirror. De ze Britse krant berichtte in mei over de mishandeling en drukte daar foto's bij af, die leken te zijn gemaakt in een legervracht- wagen. De krant heeft toegege ven dat de foto's mogelijk in scè ne waren gezet en de verant woordelijke redacteur ontsla gen, maar blijft bij de beschuldi gingen. Tot de aanklachten tegen de vier militairen behoort ook het dwingen van de slachtoffers tot seksuele handelingen met el kaar. „Het gaat om fotografisch be wijsmateriaal dat is ontwikkeld in dit land en doorgegeven aan de Britse politie", aldus Gold smith. ANP/RTR iloties let Israëlische parlement (Knes- heeft gisteren drie moties an wantrouwen verworpen, daarvan was van de Natio- BELGRADO - De hoofdverdach- e in het proces na de moord op de Servische premier Djindjic heeft gisteren voor de rechter ontkend, Justitie beschouwt de voormalige paramilitaire en po litiechef Milorad Ulemek als het meesterbrein achter de moord. jic werd in maart vorig jaar omgebracht. Djindjic was de eerste democra tisch gekozen en pro-westerse iremier in Servië. Ulemek (37), iok wel bekend als Legija en als 1 Lukovic, meldde zich inmei bij de politie, nadat die al veertien maanden naar hem zocht. Hij is een voormalige com mandant van de Rode Baretten ISO), een eenheid van de gehei- ne politie van ex-president Mi losevic. De eenheid werd opgedoekt na de moord op Djindjic, omdat die al meteen met de aanslag in ver- )and werd gebracht en wegens vermeende relaties met de ge organiseerde misdaad. De ver dachte die Djindjic vermoede lijk doodschoot was ook lid van leJSO. staat ook terechtvoor de moord in augustus 2000 op de voormalige Servische presi dent Ivan Stambolic en poging tot moord op Vuk Draskovic, nu minister van Buitenlandse Za ken. ANP/DPA/A FP (Advertentie) LONDEN - Sir Richard Branson, de flamboyante di recteur van de Virgin Group, heeft opnieuw een re cord gevestigd, meldde de BBC gisteren. Hij heeft de snelste tocht ooit over het Kanaal per amfibievoertuig gemaakt. Branson maakte zijn tocht in een 'Aquada' van het Britse bedrijf Gibbs. Dit amfibievoertuig behaalt snel heden van 160 kilometer per uur op het land en 50 ki lometer per uur op het water. Nat maar tevreden zette Branson, die was vertrokken in Dover, na ten tocht van een uur, veertig munuten en zes seconden voet aan wal in Calais. Het vorige record stond op naam van twee Fransen. „We hebben ze een beetje kunnen terugpakken", zei Branson, verwijzend naar de 2-1-nederlaag die het En gelse voetbalelftal zondag leed tegen Frankrijk op het EK in Portugal. Eerder vestigde Branson al de records voor snelste bal lonvaart en de snelste speedboottocht over de Atlan tische Oceaan. Hij is van plan de Aquada ook commer cieel in te zetten. foto EPA door Pascale Thewissen AARLEN - In een kazerne in de buurt van Aarlen is de jury be gonnen aan de beraadslaging in het proces-Dutroux. Acht vrou wen en vier mannen buigen zich onder zware politiebewaking - ze mogen geen enkel contact met de buitenwereld hebben - over de 243 schuldvragen. Een uitspraak wordt in de loop van deze week verwacht. Eén van de meest cruciale vra gen die de jury moet beantwoor den is of ook Michel Nihoul iets te maken heeft met de ontvoe ring van Laetitia Delhez, het meisje dat zes dagen na haar ont voering werd gered uit de kooi van Mare Dutroux. Volgens openbaar aanklager Mi chel Bourlet was Nihoul samen met Dutroux van plan om een prostitutienetwerk op te zetten. Omdat Dutroux er maar niet in slaagde Slowaakse meisjes naar België te lokken, zou Laetitia zijn ontvoerd. Het bewijs zijn volgens Bourlet de duizend xtc-pillen die Nihoul daags na de ontvoering als betaling aan Dutroux leverde. Over de rol van Nihoul wordt al jaren getwist. Sommigen zien in hem de grote man achter de schermen; anderen geloven dat hij weliswaar een boef en een op lichter is maar niets te maken had met de kindermoorden en -ontvoeringen. Als hij schuldig wordt bevonden aan de ontvoering van Laetitia (voor de andere ontvoeringen is hij niet aangeklaagd), dan ris keert hij maximaal twintig jaar cel. Onduidelijkheid is er ook nog steeds over wie de Luikse kinde ren Julie en Melissa ontvoerde. Dutroux heeft tijdens de rechts zaak in Aarlen, die op 1 maart begon, steeds ontkend dat hij de meisjes oppikte. Hij beweert dat ze hem werden gebracht. Andere belangrijke vraag is of Dutroux de Hasseltse tieners An en Eefje vermoordde. Zelf heeft hij dat ontkend. Dutroux zegt ook dat hij niets te maken had met de dood van 'vriend' Ber nard Weinstein. Diens lichaam werd samen met de lijkjes van Julie en Melissa opgegraven in Sars-la-Buissiere, bij de woning van Dutroux' ex-echtgenote Mi chelle Martin. Zij riskeert dertig jaar gevangenisstraf, net als Dutroux' hulpje Michel Le- lievre. Strafmaat Om hen schuldig te bevinden, moeten acht juryleden de vra gen met ja beantwoorden. Is de uitslag zeven-vijf, dan moet het Hof meebeslissen. Bij zes-zes gaat de verdachte vrijuit. Na het beantwoorden van de schuld- waag buigt de jury zich over de strafmaat. Dat gebeurt waar schijnlijk pas volgende week. Dutroux is de enige die levens lang kan krijgen. De soms dramatisch lage op- komstcijfers tonen aan dat veel Europeanen de Europe se Unie niet interessant vin den. Dat kunnen vooral poli tici zich aantrekken. Ze sla gen er niet in het belang van de Unie duidelijk te ma ken en/of gebruiken de ver kiezingen voor nationale doeleinden. door Hans Gertsen BRUSSEL - Het Europees Parle ment ontwikkelde zich de afgelo pen 25 jaar van machteloze praatclub tot serieus parlement. Steeds meer wetgeving in de 25 lidstaten komt uit Brussel. Maar hoe meer macht het parlement krijgt, des te minder de kiezer zich ervoor lijkt te interesseren. Bij de eerste Europese verkiezin gen in 1979 ging 63 procent van de kiezers naar de stembus. Dit keer nam nog amper 45 procent van de bijna 350 miljoen kiesge rechtigden die moeite. In de tien nieuwe lidstaten stemde krap één op de vier kiesgerechtigden. De nieuwe leden Polen, Tsje chen en Hongaren zijn nu al eu rosceptisch. Ze hebben buitenge woon lage verwachtingen van de EU. Veel Europeanen die hun burgerplicht wél vervullen lijken dat vooral te doen om hun regering een lesje te leren. In bijna alle landen leken de ver kiezingen op een referendum over de vraag 'Vindt u dat uw re gering het goed doet?' Het ant woord was helder: op enkele uit zonderingen na kregen zittende regeringen een pak slaag. Daar zijn verschillende redenen voor. Het gaat economisch nog steeds verre van goed in Euro pa. Veel landen worstelen met ingrijpende hervormingen en pijnlijke bezuinigingen. Tegelij kertijd komt er van ambitieuze analyse plannen, zoals het streven om van de EU de sterkste kenniseco nomie ter wereld te maken, wei nig terecht. In de vijftien 'oude' lidstaten vreest men voor onge controleerde stromen werkzoe kenden uit de nieuwe lidstaten. Veel inwoners van de nieuwe lid staten voelen zich tweederangs Europeanen, die niet welkom zijn. Verder profiteren boeren uit de nieuwe EU-landen maar mondjesmaat van de landbouw subsidies. Dat soort zaken leidt tot steeds meer euroscepsis. Veel Europeanen snappen bo vendien niet meer waar het in Europa over gaat. De noodzaak en de voordelen van de recente uitbreiding is slecht uitgelegd door de politici. Volgens de Bel gische hoogleraar Europese poli tiek Hendrik Vos haken kiezers vooral af door dat gebrek aan kennis. „De bevolking weet maar in geringe mate dat de Unie bezig is met heel concrete zaken die belangrijk zijn voor de mensen", zegt hij in de Bel gische krant De Standaard. De aard van de campagnes in de meeste landen leidde niet tot meer kennis of begrip bij de bur ger, omdat Europese thema's nauwelijks aan bod kwamen. Het ontbreken van echte Europe se partijen speelt ook een rol bij de lage opkomst. Kiezers krij gen in het stemhokje nationale lijsten voorgelegd waarop veelal JAKARTA - De Indonesische terreurverdachte Abu Ba- kar Bashir heeft een rechtszaak, die hij tegen de politie had aangespannen, verloren. Dat meldde The Jakarta Post gisteren. Bashir wordt ervan verdacht de leider te zijn van de islamitische terreurbeweging Jemaah Isla- miyah. Deze beweging is onder meer verantwoordelijk voor de aanslag op Bali in 2002, waardoor meer dan twee honderd doden vielen, onder wie vier Nederlanders. De advocaten van Bashir betoogden dat de politie niet de correcte procedure heeft gevolgd, toen de islamitische geestelijke na zijn vrijlating in april opnieuw werd gear resteerd. ANP NEW YORK - Het oosten van Congo is de afgelopen we ken veranderd in een rampgebied waar hulporganisaties geen toegang meer hebben tot burgers die dringend be hoefte hebben aan medische verzorging en voedsel. Het gaat volgens een hoge VN-functionaris .om zeker 3,3 mil joen Congolezen, onder wie duizenden kinderen. Van de circa tien miljoen mensen die zich in conflictzones bevinden, zit een derde in Congo, aldus Jan Egeland, de VN-coördinator voor noodhulp. ANP/RTR SEOUL - Marineschepen van Noord- en Zuid-Korea heb ben gisteren voor het eerst in decennia radiocontact ge had. Het contact duurde een kwartier en verliep zonder haperingen, aldus het Zuid-Koreaanse ministerie van De fensie. Het radiocontact is onderdeel van een pakket maatrege len waar beide landen het eerder deze maand over eens werden. De stappen zijn bedoeld om militaire confronta ties te voorkomen. ANP/RTR SYDNEY - De Australische regering is een onderzoek be gonnen naar 'Crocodile Hunter' Steve Irwin. Dat meldde The Sydney Morning Herald gisteren. Irwin was in Antarctica om een natuurfilm op te nemen en maakte van de gelegenheid gebruik om de bewoners van dichtbij te kunnen bestuderen. Te dichtbij, zo oordeelde het Australische ministerie van Milieu na het zien van beelden uit de film. Daarop is Ste ve Irwin te zien terwijl hij tussen bultruggen zwemt, zeel eeuwen knuffelt en hij pinguïns mee laat liften op zijn slee. ANP PEKING - China is opnieuw geconfronteerd met giftig melkpoeder. In de stad Guiyang in de zuidwestelijke pro vincie Guizhou worden meer dan negenduizend zakken zeer giftig melkpoeder uit de handel genomen. Dat be richtte de Britse omroep BBC gisteren. Eerder deze maand zijn in Guizhou al meer dan 150 ba by's ziek geworden na het drinken van' giftig melkpoeder. Het gaat om oud melkpoeder dat door de fabrikant in een nieuwe verpakking weer op de markt is gebracht. De auto riteiten hebben de producent de licentie afgenomen en een boete van 24.000 dollar opgelegd. ANP RIYAD - Zes bekende radicale Saoedische geestelijken met ver meende nauwe banden met mos limextremisten, hebben gisteren aanslagen op westerlingen ver oordeeld. Zij omschreven de aan vallen als walgelijk en een 'ern stige zonde' volgens de islam. De oproep komt op een moment dat aanhangers van Al Qaeda de strijd tegen buitenlanders in het Saoedische koninkrijk lijken op te voeren. De afgelopen week zijn twee Amerikanen in het land doodgeschoten. Ook zou den volgelingen van Osama bin Laden een Amerikaan hebben ontvoerd. „De bomaanslagen en moorden hebben de mensen doen walgen en individuen en hun eigendom men geschaad en niemand met slechts de geringste kennis van de islam kan er aan twijfelen dat dit een wrede misdaad en ernstige zonde is", aldus de gees telijken. In de verklaring, die werd voor gelezen op de televisie, wordt ge steld dat moslims die in het land woonachtige niet-moslims do den, niet naar de hemel gaan. Verder wordt er bij moslims op aangedrongen om medegelovi gen niet te brandmerken als hei denen. Onder de ondertekenaars zijn Safar al Hawaii en Salman al Odeh. Zij zaten eerder gevangen wegens onder meer kritiek op de macht van de koninklijke fa milie. Het is ongewoon voor de Saoedi sche media om zoveel aandacht te schenken aan religieuze ge leerden die niet in dienst zijn van de staat. ANP/RTR namen staan van mensen die ze niet kennen. De Groenen pleiten al langer voor Europese partijen met Europese programma's en kieslijsten, aangevoerd door aan sprekende lijsttrekkers. Ook de liberalen zien daar wel iets in. „Het zou Europa een stuk her kenbaarder maken voor de bur ger", meent Graham Watson, lei der van de liberale fractie (ELDR) in het Europees Parle ment. Volgens Watson ontkennen de politieke leiders in de lidstaten systematisch het belang van 'Brussel' en gebruiken ze de EU graag als zondebok voor eigen falen. „Laat de nationale politi ci eens eerlijk worden tegenover de kiezer en toegeven dat bijna 70 procent van alle wetgeving in de EU uit Brussel komt.. Dat zou de belangstelling van de burger al een stuk groter maken." GPD PHOEBE - De onbemande Nasa-ruimteverkenner Cassini heeft deze foto genomen van Phoebe. Zij is één van de manen van Saturnus, de zesde planeet gerekend vanaf de Zon in ons sterrenstelsel. Phoebe toont mogelijk bewijs van een massa met veel ijs waar overheen een dunne laag donkere materie ligt. Dit is volgens de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie Na- sa te zien bij de krater boven het midden van de foto. Daar wisselen heldere en donkere lagen elkaar af. IJs (water) kan op de aanwezigheid van leven duiden. foto Nasa/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5