Trainers spelen verstoppertje c PZC Van Nistelrooij krijgt er flink van langs Van der Meyde fit dankzij Oranje Oranje-gekte zwelt aan Politie in Porto heeft alles onder controle Woll Advocaat en Voller creëren rookgordijnen voor eerste duel EK tucozooq EK op PZC.nl Nederland heeft positieve balans tegen Duitsland Rinus Michels niet naar Portugal Beckenbauer stookt vuurtje op Wedstrijd inspireert kunstenaars Frisk kijkt uit naar kraker II dinsdag 15 juni 2004 door Jaap van Essen PORTO - Andy van der Meyde staat vanavond in de basis van Oranje. Dat mag gerust een wonder heten, gezien de belabberde toestand waarin hij ver keerde toen Oranje drie weken geleden voor het eerst bij elkaar kwam. Bonds coach Dick Advocaat onthulde dit weekeinde dat de staf van Oranje was geschrokken na de eerste conditietes- ten in Noordwijk. Een aantal spelers be vond zich ver onder de maat, Andy van der Meyde was één van hen. De 24-jarige aanvaller wist zelf heel goed hoe hij er aan toe was. Niet voor niets had hij zich een week voor de eer ste Oranje-training in de praktijk van fysiotherapeut Leo Echteld gemeld. „Bij hem heb ik extra getraind. Ik heb aan de conditie gewerkt, heb me veel la ten masseren en krachttraining ge daan/' Het weekje was niet genoeg, zo wist Van der Meyde ook wel, om topfit in Noordwijk te verschijnen. Daarvoor had hij een te belabberd seizoen achter de rug. Inter, de club die hem een jaar geleden wegplukte bij Ajax, maakte niet bepaald vaak gebruik van zijn diensten. Welgeteld veertien duels speelde de Arnhemmer. „Ik heb weinig gevoetbald, in Italië wordt er minder hard getraind. Ik wist dat ik een achterstand had en merkte dat ook gewoon. Zaterdag zijn er weer tests gedaan en ik zie een groot ver schil. Na drie weken trainen is alles ver beterd. Mijn hartslag is lager, ik ben ge wicht verloren en voel me veel beter." De vraag is natuurlijk of Dick Advo caat het van andere spelers zou hebben gepikt wanneer ze in een dergelijk be labberde toestand aan de voorberei ding op het EK waren begonnen. Andy van der Meyde is echter zijn enig moge lijke rechtsbuiten, dus hij moest geduld hebben. Dat neemt niet weg dat de bondscoach zich ongetwijfeld fiks heeft geërgerd. Phillip Lahm Ook zondag kon hij het niet laten een kleine sneer uit te delen aan Van der Meyde, nadat de speler had laten weten geen idee te hebben wie zijn tegenstan der Phillip Lahm zou kunnen zijn. „Ik ken hem echt niet, nog nooit van ge hoord", mompelde Van der Mejrde. „En dat zegt dus alles over Van der Meyde", reageerde Advocaat later. „Maar goed, ik zal hem wel vertellen tegen wie hij speelt." Van der Meyde bedoelt dergelij ke schijnbare desinteresse niet eens kwaad. „Ik maak me daar nooit druk om. Ik speel gewoon mijn eigen spel." Gewoon zijn eigen spel spelen, dat kwam er voor Van der Meyde lang niet van. De ongecompliceerde buitenspeler die alles op intuïtie doet, werd bij Inter een twijfelaar. „Bij Inter was het een heel seizoen lang steeds maar weer kij ken of ik zou spelen. Dan weer een wed strijd meedoen, dan weer op de tribu ne, dan weer op de bank. Als je dan eens mag invallen, dan ga je nadenken, ben je bang fouten te maken. Ik ging op safe spelen, balletjes terugleggen in plaats van die man voorbij gaan. Eigen lijk is dat dus precies wat je met moet doen, maar ja, je wordt toch onzeker." Inter had na een sterk seizoen in de zo mer van 2003 acht miljoen euro voor Van der Meyde over. Inmiddels lijkt een vertrek bespreekbaar, want Van der Meyde speelt niet en voelt zich doodongelukkig in Noord-Italië. Ajax wil hem terughalen, maar zal nooit de acht miljoen terugbetalen. Vreemd genoeg kan een goed EK Van der Meyde dus wel eens dwars zitten. Een tribuneklant van Inter zal goedko per zijn dan een basisspeler van een goed presterend Oranje. „Dat klopt mis schien wel", weet Van der Meyde. „Maar als ik een goed EK speel, komen er waarschijnlijk nog wel andere clubs die mij willen kopen." GPD van onze sportredactie PORTO - De bondscoaches van Nederland en Duitsland doen hun uiterste best om voor elkaar verstoppertje te spelen. En dat terwijl ze allebei zeggen niet ver rast te kunnen worden. Rudi Voller oefent al vele weken louter op alle mogelijke combi naties van twee spitsen. Sinds zondag heet het echter dat Duitsland met alleen Kuranyi voorin gaat spelen. Ballack zou hem vanaf het middenveld moe ten ondersteunen. Ook Dick Ad vocaat doet vrolijk mee met het creëren van rookgordijnen. Zon dag toverde hij tijdens de geslo ten training ineens een team uit de hoge hoed met twee echte vleugels en Van der Vaart kort achter Ruud van Nistelrooij, zeg maar de 'Schotland-variant'. Het lijkt echter ondenkbaar dat Nederland met een dergelijk aanvallende tactiek aantreedt te gen de Duitsers. Want gisteren zei de bondscoach immers: „Ik vernacht geen grote uitslag. De teams hebben veel respect voor elkaar. Het zal er om gaan wel ke ploeg als eerste het gevoel heeft dat er een overwinning in zit. Wie neemt meer risico's? Als je dat doet, dan zet je mogelijk achterin de boel open. En dat zijn wij niet van plan." Verrassen Op de vraag of Voller met zijn elftal nog op de een of andere manier kan verrassen, antwoord de Advocaat ontkennend. „Tac tisch in ieder geval niet. Hoog uit dat een speler individueel iets verrassends doet." Eén van de bijzonderste aspec ten aan de 45e confrontatie tus sen Nederland en Duitsland is wel dat de Duitsers niet één linksbenige speler binnen de lij nen lijken te brengen. Neder land begint juist waarschijnlijk met een recordaantal linkspo ten: vijf. Waarbij de volstrekt tweebenige Sneijder als num mer zes kan worden gezien. Clarence Seedorf houdt tot het allerlaatste moment hoop dat hij bij de groep kan aanhaken als wisselspeler. De 74-voudige international heeft alle uren ge traind die hij maar kon'vinden in de Algarve om zijn verrekte hamstring weer kracht te geven. Toch zat hij gisteravond nog steeds niet bij de rest van de se lectie. In het Dragao-stadion werkte hij onder het oog van Leo Echteld in een hoekje met de bal. Toch sluit Advocaat niet uit dat Seedorf een snelle come back maakt. De routine van de Milan-speler kan hij goed ge bruiken. Vandaag zou in de och tenduren de beslissing worden genomen. „Als ik hoor dat hij fit is kan hij bij de selectie", zei Ad vocaat, die geen zorgen meer heeft over de 24 uur eerder even uitgestapte Wilfred Bouma. Vermoedelijke opstellingen. Neder land: Van der Sar; Heitinga, Stam, Bouma, Van Bronckhorst; Sneij der, Cocu, Davids; Van der Meyde, Van Nistelrooij, Van der Vaart.. Duitsland: Kahn; Friedrich, Worns, Nowotny, Lahm; Schnei der, Hamann, Ballack, Baumann, Frings; Kuranyi. GPD De meest actuele stand van za ken, het programma, de standen en de historie: alles over het Eu ropese Kampioenschap voetbal vindt u op ioww.pzc.nl. PORTO - Nederland-Duitsland is een wedstrijd die bol staat van de emotie, rivaliteit en span ning. Vandaag wordt de 45e edi tie afgewerkt en dat betekent dat beide buurlanden eigenlijk belachelijk weinig tegen elkaar hebben gevoetbald. Immers, tegen de Belgen heeft Oranje maar liefst 124 maal ge speeld. Het verschil wordt nog groter wanneer in ogenschouw wordt genomen dat Oranje een periode lang (begin jaren vijftig tot 1990) tegen twee Duitslan- den (West-Duitsland en de DDR) speelde. Al met al is het toch opmerke lijk dat Nederland na 44 inter lands met de grote boze buur man een positieve balans heeft. Van de 44 duels won Nederland er zestien, speelde dertien keer gelijk en verloor er vijftien. Sinds de hereniging van beide Duitse landen speelde Oranje slechts vijfmaal tegen de ooster buren. Daarvan werden drie wedstrijden gewonnen, eenmaal gelijkgespeeld en eenmaal verlo ren. De allerlaatste echte wedstrijd tegen de Duitsers dateert alweer van twaalf jaar geleden. In 1992 speelden beide landen tegen el kaar op het EK in Zweden. Ne derland won met 3-1 door doel punten van Rijkaard, Rob Wit- schge en Dennis Bergkamp. GPD Jaap Stam (links) en Boudewijn Zenden lopen voorop tijdens de warming-up van het Nederlands elftal in het Dragao stadion in Porto. door Wierd Puk BERLIJN - Ook al wil je er als Duitser of Nederlander niets meer over horen, de Tweede We reldoorlog is onontkoombaar. Uitgerekend Nederlands sympa thiekste voetballer, Ruud van Nistelrooij, heeft volgens Bild Zeitung de 'gebeurtenissen van zestig jaar geleden' uit de kast gehaald om de Duits-Nederland se rivaliteit te verklaren. Niet de verloren WK-finale in 1974, maar de oorlog heeft de haat tussen Duitsers en Neder landers gevoed, zou Van Nistel rooij hebben gezegd. Een dag voor de beladen EK-wedstrijd tussen de twee landen sprak men in de Bondsre publiek schande van zijn ver meende uitlatingen. „En dat van zo'n ideale schoonzoon", be klaagde Bild zich. De schandaal krant voerde allerlei woordvoer ders op, onder wie de eigen 'Ti tan', doelman Oliver Kahn, die de Nederlandse spits tot de orde riepen. „Zoiets hoort niet thuis in het voetbal", meende Kahn, overi gens zonder na te vragen of Van Nistelrooij de toespeling op de nazi-bezetting werkelijk heeft gemaakt. Het is allemaal onderdeel van de psychologische oorlog, die de Duitse media graag voeren. 'Hij haat zijn fans!', schreeuwde Bild ook nog over Van Nistel rooij - en verdraaide daarmee eerder gedane uitspraken van de Nederlandse aanvaller over hooligans in de eredivisie. In het tv-programma 'Ball kontakte', een praatshow over voetbal, werd het befaamde spuuginci- dent tussen Frank 'Lama' Rijk aard en de huidige Duitse bonds coach Rudi Voller gisteren wel acht keer herhaald. De ach en wee's van ontzetting, veertien jaar na het schandaal, schalden door de studio. Seksaanvallen En dat Ronald Koeman in 1988 zijn achterste afveegde met een Duits shirt, ook dat zit de Duit sers vreselijk hoog. 'Zo onwelle vend', vond een studiogast. Al leen de oude komiek Rudi Car- rell, aangekondigd als 'Oran je-Export', relativeerde Koe-r mans onbeschoftheid. „Ach, dat doen we in Nederland elke dag", legde Carrell uit. Met nazi-beledigingen en seks aanvallen willen 'die Hollander' de ploeg van Voller in het nauw brengen, wist Bild. Nederlandse meisjes - waarschijnlijk in Frau Antje-klederdracht met daaron der een minibikini - waren van plan bij het hotel van de Mann- schaft afgelopen nacht een wild feest te organiseren. En Neder landse auto's - waarschijnlijk met caravans erachter - zouden volgens de krant luid toeterend door diezelfde straat trekken. Kortom: die Hollanders deden van onze sportredactie GOES - Met de eerste wedstrijd van het Neder lands elftal op het EK in Portugal in het vooruit zicht, vanavond in Porto tegen Duitsland, zwelt de Oranje-gekte ook in Zeeland aan. In de hele provincie is het Oranje overduidelijk aanwezig. Van Links naar rechts een vogelverschrikker in Biervliet, een oranje geschilderd auto in Zierik- zee, Oranje T-shirts in de etalage van het Leger des Heils in Vlissingen en vrolijke fans op een fiets in Koudekerke. LISSABON - Rinus Michels zal niet als toeschouwers wezig zijn bij het Europees kampioenschap voetbal tugal. De oud-bondscoach was als lid van de technic commissie uitgenodigd door de Europese voetbalbo ito Uefa, maar moet wegens lichte gezondheidsproblecl n. Michels moest zich de afppW,"' °e verstek laten gaan. Michels moest zich de afgelopen^ gen wegens veranderde medicatie ter controle melde: het ziekenhuis. Als gast van de KNVB was hij twee' geleden nog wel aanwezig in Lausanne. ANP polken Iroog. I fetWOl ALMANCIL - Franz Beckenbauer heeft het huidigeOrj je niet al te hoog zitten. Der Kaiser gooit in zijn ben>a column in de boulevardkrant Bild nog maar eens watct op het al flink brandende vuur tussen beide voetb% ties, die elkaar vanavond in Porto treffen op hetEuro^ v3nor kampioenschap voetbal. „Nederland is minder sterk dan iedereen denkt", schij poRT de 58-jarige voorzitter van Bayem München. „Natuiaj jKh beschikken ze met Van Nistelrooij, Makaay, Kluiver - ^alb: Van Hooijdonk over vier centrale spitsen. Maar boa hl coach Advocaat gebruikt er maar één. Daarmee berw overti hij Nederland van de eigen kwaliteit.- Nederland sii; ,oc], zichzelf." Beckenbauer: „Oranje mag dan de betere<i LDer| sen hebben, Duitsland heeft een stabieler middenveld.?., K vendien is ons collectief sterker. Daarom hoeven wea enkele angst voor Oranje te hebben." ANP/SID wak ff ■H [acht ROTTERDAM - De bewegingen van de voetbalt Beckenbauer en Van Hanegem tijdens de WK-finale"j 1974 zijn vastgelegd in zwierige pennenstreken. De is vevd roemde goals van Neeskens, Breitner en Müllerzijnon® wjj zet in klodders olieverf. Nederland - Duitsland spreii jjuits ook bij kunstenaars tot de verbeelding. Artiesten uit bi gtadi de landen laten hun voetbalkunst dezer dagen zien in j i tentoonstelling '2 1/2 - 1' in het Goethe-instituut in fö -aar terdam. En het blijft niet bij kunst alleen. Speciaal voor de ?,k vaar strijd van vanavond heeft het instituut Nederlands?; ^p1 Duitse kinderen uitgenodigd. Ze spelen voorafgaande Bac} het duel eerst tegen elkaar op het Schouwburgplein inb «c centrum van Rotterdam. Later gaan ze met elkaar in dj cussie en kijken ze samen naar het beladen duel. ANP ESPINHO - De Uefa heeft voor de topper Duitsland-fe seer derland één van de beste scheidsrechters van de wera joel aangesteld. Anders Frisk neemt evenals zijn befaamde!» ^.te liaanse collega Pierluigi Collina voor de vierde keerde rord aan een groot titel toernooi. De 41-jarige Zweed debut® de bij het EK in 1996 in Engeland.„Het is voormije grote eer en een grote uitdaging om de wedstrijd fe joei, deze twee grote voetballanden te leiden", liet Frisk giste- ^ki ren in Espinho weten. „Ik had geen speciale voorkeu y, maar dit is een van de beste wedstrijden die je alsarbü in de groepsronde kunt krijgen." Voor een vijandige en grimmige sfeer tussen de spek 1(}f van de twee buurlanden is Frisk niet bang. „Ik heb alvi |aa; wedstrijden geleid met een bijzondere rivaliteit tussent teams. Voor mij is Duitsland - Nederland een norma rac EK-wedstrijd. Ik verheug me erop, zonder angst ran ANP/SID For: foto Ed Oudenaarden/ANP er alles aan om de Duitse spe lers uit hun evenwicht te breng en. In de straten van Berlijn is van die rivaliteit weinig te merken. „Ik hoop dat de Nederlanders winnen", zegt een bejaarde me vrouw. „Onze Duitse ploeg is he lemaal niet goed." Veel Duitsers zeggen te-hopen op een goede af loop, maar ze vrezen voor een ne derlaag. „Maar de Nederlanders zijn weer eens hun eigen groot ste vijand", weet Martin, een krantenverkoper. „Wat iemand als Cruijff allemaal roept tegen jullie bondscoach, zoiets is bij ons onmogelijk. Dat doe je toch niet als je aan zo'n belangrijk toernooi bezig bent? Dan steun je elkaar." GPD foto Peter Nicolai Zierikzee foto Marijke Folkertsma Vlissingen foto Ruben Oreel Koudekerke foto Ruben Oreel door Mark Caldenhoven PORTO - De politie van Porto kan vandaag in de aanloop naar Duitsland - Nederland nog net niet comfortabel ach terover leunen. Veel zal het niet schelen, beaamt Pedro Te- les van de PSP, de politie in Porto. „We hebben namelijk geen indicaties dat hooligans het feest in onze stad gaan verpesten." De politie in Porto heeft naar eigen zeggen alles onder con trole. In eendrachtige samen werking met de informatie punten voetbalvandalisme in Nederland (CIV) en Duits land (ZIS) is de dreiging van supportersgeweld tot een mi nimum beperkt. „Uitsluiten kunnen we niets", zegt Andreas Morbach van de Zen- trale Information sstelle Sport- einsatze in Düsseldorf. „Maar wij hebben alles gedaan wat in onze mogelijkheden lag om Duitse hooligans in Duits land te houden." In tegenstelling tot het CIV in Nederland heeft het ZIS be voegdheden om preventief op te treden. In Nederland is het niet mogelijk om supporters door middel van een meldings plicht binnen de landsgren zen te houden. Henk Groene- velt van het CIV: „Maar we hebben ook geen traditie met Nederlandse hooligans bij Oranje. Alleen met clubgerela- teerde relschoppers." Morbach: „Er is een groot aantal hooligans dat zich tij dens het EK dagelijks moet melden op Duitse politiebu reaus." Of er Duitse hooli gans in Portugal zijn, wilde Morbach bevestigen noch ont kennen. Een dag eerder ver klapte zijn collega Frank Scheulen echter aan het Duit se persbureau DPA „dat de meesten het toernooi thuis voor de televisie moeten vol gen, maar dat het ZIS niet heeft kunnen voorkomen dat alle hooligans in Duitsland zijn achtergebleven." Ook Groeneveit gaf geen ga rantie af dat hooligans in Por tugal vertoeven. „Maar we hebben ze nog niet gesigna leerd." De wedstrijd Duits- land-Nederland van van avond in Estadio do Dragao Boe heeft het predikaat 'hoog risico' van het EK meegekre gen. De rellen met Duit» hooligans liggen de Portugese autoriteiten nog vers in het gt- heugen. Tijdens het WK van 1998 in Frankrijk liep politie agent Daniel Nivel in Lens le vensbedreigende verwondin gen op na rellen met Duit» relschoppers- Bij Euro 2K< kwam het tot een En gels-Duitse confrontatie 10 Charleroi. Bovendien is de regi Portugese politie extra alert |je vanwege het grote aantal sus- de porters uit beide landen d£ Porto zal overrompelen Gis teravond vertoefden van be de landen reeds 2500 fans m en om Porto, vandaag komen daar 17.500 Nederlanders en 9000 Duitsers bij. De meeste* arriveren op vliegveld Fran cisco Sa'Cameiro, twintig ki lometer boven Porto. orJ E) *fti Niet gescheiden In Porto worden de suppor- tersgroepen vandaag met ge scheiden. Elf Nederlanden van het CIV en zestien Duit sers van het ZIS assisterende politie in Porto. De vertegen woordigers van het CIV zijn te herkennen aan lichtblauw polo's met een vignet van CIV en de tekst Politieteam 2004. Vandaag vieren Oranje-fans feest op een vijf tal pleinen in Porto. Groene- velt: „Daar gaat het om He! moet een feest der verbroede ring worden." Na het treffen met Duitsland worden de meeste fans direct vervoert naar het vliegveld. Op onge veer drie kilometer van vlieg veld Francisco Sa'Carneirt wordt voor Nederlandse én Duitse fans een aparte buffer zone aangelegd met entertain ment. De politie in Porto w.i voorkomen dat duizenden urenlang in een vertrekhal moeten wachten. Op scher men wordt aangegeven wan neer de betreffende vluchten naar Nederland of Duitslaco vertrekken. Groeneveit: ,.Dat is een goed initiatief. Anders krijg je een enorme congestie van mensen op een klem op pervlakte. Door het inrichten van zones en het bieden van vermaak, hoeft niemand uren- p lang doelloos in een vertrek hal te wachten." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 52