Sluis hekelt eiland-denken 1 30% 40% PZC Molen Kuitaart kan weer meel leveren Westdorpe wil af van trucks 20% 11 Wij verontrust over uitspraken van burgemeester en wethouders Terneuzen ft'elstandsnota Sluis zonder lanpassingen luiddorpe naakt zich op roor kermis Hagenpreek in Westdorpe PvdA Hulst ageert tegen windpark Aankoop voor ontwikkelingsvisie Axelse hengelaars kampioen Aluminium brugdek vervangt hout 7 -29^s- 59.95 i l$ CARIANNE mode start UITVERKOOP en... superaanbiedingen voor de HALVE PRIJS dinsdag 15 juni 2004 De PvdA Sluis wil af hel soms enge eiland-den- L in Zeeuws-Vlaanderen. De is zich bewust van het gro- LUIS - De in maart gepresen- <rde welstandsnota van de ge teute Sluis wordt bijna zon- aanpassing voorgelegd aan [gemeenteraad. ■aanpassingen betreffen voor- I een aantal tekstverbeterin- Eii Inhoudelijk is er alleen een erandering opgenomen ten aan- ienvan aan- en uitbouwen aan [achterzijde van panden die iel grenzen aan de openbare eg Daardoor worden serres en eineaan- en uitbouwen op de- ilocaties nagenoeg welstands- omdat er geen criteria zijn sstgelegd ten aanzien van ingeving, materiaal en kleur. Ie welstandsnota moet het ge- oei van subjectieve welstands- eoordelmg voor het grootste Eel wegnemen. Ook moeten anvragers van een bouwvergun- Ing voortaan sneller weten »aarze aan toe zijn. Ie nota maakt onderscheid tus- 0 reguliere en bijzondere wel- andsgebieden. In een bijzon- j welstandsgebied (straten veel oude panden) wordt s hoger welstandsniveau van laanvrager verwacht dan in 1 regulier welstandsgebied iiemvbouwwijk). r zijn ook sneltoetscriteria in [nota opgenomen die gelden oor het hele gebied. Ze zijn al ien van toepassing op licht ver- iwmngplichtige bouwwerken, rals dakkapellen en schuur- 'p. Daardoor kan een aanvra- rin korte tijd bepalen of zijn an voldoet aan redelijke eisen in welstand, en hoeven derge- jte aanvragen niet meer naar welstandscommissie. UIDDORPE - Zuiddorpe staat et komende weekeinde in het leken van de kermis. Imdat er geen kermisattracties oor de jeugd zijn, hebben de iad, de volleybalvereni- mgen de Stichting Jeugdspeel- reek de handen ineengeslagen 'oor een activiteitendag. Zater- lag, vanaf 13 uur, is er op het ptveldje achter basisschool !anisius een mini voetbal - en volleybaltoernooi voor jong en 1. Voor de allerkleinsten zijn r aangepaste spelletjes en een pringkussen. De voetbalwed- itnjd Nederland - Tsjechië is 's Ronds in de feesttent op een root scherm te zien.Daarna ?teen kermisbal. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Pax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe Ichef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo16 1 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 I 4460 AA goes Te|: (0113)315500 Fax: (0113)315669 B-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge- durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur te economische en werkgelegen- heidsbelang van de recreatie en het toerisme in Sluis, goed voor veertig procent van de werkgele genheid in de gemeente. Maar de sociaal-democraten vinden andere economische (en indus triële) ontwikkelingen in Zeeuws-Vlaanderen minstens zo belangrijk. „Het is nu eenmaal zo dat niet al onze inwoners in de recreatie ve sector willen en kunnen wer ken. Ook voor de gemeente Sluis is de werkgelegenheid in de Kanaalzone van het aller grootste belang. Een fors aantal van onze inwoners is hier nu al werkzaam. Het leven van onze inwoners stopt niet aan de ge meentegrens", aldus de PvdA- -raadsfractie in een brief aan het college van B en W in Sluis. De fractie is verontrust over re cente uitspraken van burgemees ter en wethouders in Terneuzen. Die stellen dat het provinciebe stuur en havenschap Zeeland Seaports de economische ont wikkelingen in de Kanaalzone vertragen. De nota Ruimte biedt volgens de partij volop kansen voor verdere industriële ontwik keling van de Kanaalzone. Daar om vindt de PvdA Sluis dat alle neuzen dezelfde kant op moeten en er een krachtige samenwer king op gang moet komen die de ze ontwikkeling stimuleert. Bloei „Daarom vragen wij uw college om initiatief te nemen en te sti muleren dat alle betrokken par tijen en overheden samenwer ken om optimale voorwaarden te scheppen voor werkgelegen heid en economische bloei van Zeeuws-Vlaanderen." „Naast gemeenten verstaan wij onder alle betrokken partijen ook de provincie en het ha venschap, een groot bedrijf als Dow en onderwijsinstellingen als het ROC." De PvdA Sluis hoopt dat de uit breiding van (hoogwaardige) werkgelegenheid in de Kanaal zone een halt toeroept aan het wegtrekken van jongeren en hooggeschoolden uit de gemeen te Sluis. De partij wijst verder op de mo gelijke groei van afgeleide werk gelegenheid bij toeleverings- en dienstverlenende bedrijven. Nieuwkomers „Hiervan is er een aantal bin nen onze gemeentegrenzen ge vestigd. Daarnaast hebben we voor eventuele nieuwkomers ves tigingsplaatsen, zoals het Tech- nopark in Schoondijke." Leden van de dorpsraad en de familie Van Jole zetten samen de schouders onder de restauratie van de beeldbepalende molen. door Frank van Cooten KUITAART - Uit Kuitaart komt binnen kort weer echt Kuitaarts meel. Na een renovatie van een dikke zes jaar staat molen Vogelzicht er weer als nieuw bij. Molenaar Daan van Jole, de vierde gene ratie, houdt de 'molen van Van Jole' draaiende. 'Papa' van Jole woont nog naast 'zijn' molen. Iedere dag kijkt hij er vanuit het raam nog even naar. Hij geniet van het resultaat van de restauratie. Een paar jaar geleden had hij het er nog moeilijk mee. De molen was altijd in het bezit van de familie. „Hij hield de molen draaiende. Ook in barre tijden", zegt molenaar Daan van Jole. Toen restauratie onvermijdelijk was, werd een stichting gevormd om de broodnodige subsidies te kunnen krij gen. De molen ging van de familie naai de stichting. De stichting wordt overi gens gevormd door de familie. Maar het gevoel van 'papa' protesteerde. Nu, ja ren later, is hij trots. Vogelzicht was een oude, vervallen da me geworden. „De stukken van de wie ken vielen er gewoon af", zegt stich tingsvoorzitter Theo van Jole. \De uit 1865 daterende grondzeiler, type boven kruier (de enige in zijn soort in Zeeuws-Vlaanderen), wordt al vier ge neraties bemalen door de familie Van Jole. De laatste restauratie dateerde van 1972. „Er moest zodoende wat ge beuren. Toen de restauratie in 1999 be gon, werd ook de stichting opgericht. De molen, de maalderij en de grond wer den door de familie geschonken aan de stichting. We willen de subsidiestromen immers zuiver houden. De molen kan ook nooit meer in particuliere handen komen. Als Vogelzicht in de toekomst ooit nog eens van eigenaar mocht veran deren. wordt dat bijvoorbeeld vereni ging De Zeeuwse Molen." Het hart van de stichting wordt ge vormd door de familie Van Jole. „Dat geeft een stabiele basis. We houden ech ter zeker de mogelijkheid open dat later bijvoorbeeld ook inwoners van het dorp deel kunnen uitmaken van het stich tingsbestuur. De stichting nam adviseur Frans Wee- maes van vereniging De Zeeuwse Molen in de arm. „Ik kwam als kind al over de vloer bij de familie Van Jole. Ik ken de molen daarom goed." De stichting kreeg Europese subsidie en alle mede werking van de voormalige gemeente Hontenisse. „Vooral burgemeester Voge laar en wethouder Pauwels hebben zich voor onze molen ingezet." In 2000 ging de kap eraf. De kap werd gerestaureerd en geschilderd in de orgi- nele kleuren rood, groen en geel. Ook de maalderij is aangepakt, inclu sief het smalspoortje naar de molen. Via dit spoor werden de zakken meel ver voerd naar de maalderij. In de maalde rij staat ook nog een motor uit 1904. een industrieel monument. Diesel Deze motor hield de molen draaiend als er geen wind was. „In de oorlogsjaren was de diesel echter schaars. Toen werd een elektromotor gebruikt. Maar daar van gingen alle lampen van Kuitaart knipperen. Toen is besloten de molen alleen 's nachts te laten draaien." Zodra er weer geld is, wordt de motor gerestaureerd. „Nu de restauratie van Molenzicht is afgerond, gaat de stich- foto Camile Schelstraete ting de molen ook beheren en onderhou den. Voor het onderhoud wordt een meerjarenplan opgesteld. We proberen sponsors te vinden. We zijn van plan be drijven in de buurt aan te schrijven", al dus Theo van Jole. De provincie geeft onderhoudssubsidie en een draaipremie van een euro per vierhonderd omwentelingen. „Ik ga ze ker iedere week bij goed weer draaien", zegt de molenaar. De stichting heeft ook veel steun gekre gen van de plaatselijke dorpsraad. Zo zijn diverse acties gehouden om geid in te zamelen voor de restauratie. „Wij zijn blij een klein steentje te hebben bij gedragen aan de restauratie", aldus voorzitter Han van den Bergen van de dorpsraad. „Kuitaart is imme'rs in prin cipe de molen. De stichting kan ook al tijd een beroep doen op de vrijwilligers van de dorpsraad." Vogelzicht wordt zaterdag 4 september officieel in gebruik genomen met een feest en een reünie. Alle inwoners en vooral oud-inwoners van Kuitaart en Lamswaarde worden uitgenodigd voor de reünie in de feesttent. De stichting zoekt namen en adressen van oud-inwo ners. Mensen die informatie hebben kunnen contact opnemen met de fami lie Van Jole. WESTDORPE - De ZLTO, afde ling Terneuzen houdt zaterdag 26 juni een hagenpreek voor 'boeren, burgers en buitenlui'. Thema is 'Waarden van het plat teland'. De hagenpreek vindt plaats vanaf 20.00 uur op de boerderij van C. Smulders en H. Vervaet aan de Kapittelstraat 1. Dominee B. Hovinga en pastor N. van Waterschoot gaan voor. HULST - Het gemeentebestuur van Hulst moet op korte termijn bekijken wat er mogelijk is om de aanleg van een windmolenpark in de Eendragtpolder in de gemeente Ter neuzen tegen te houden. Die oproep doet PvdA-gemeente- raadslid Ron de Kort aan burgemeester en wethouders en de gemeenteraad van Hulst. De Eendragtpolder is Temeu- zens grondgebied, maar ligt op nog geen kilometer van de grens met de gemeente Hulst. De gemeente Terneuzen wil meewerken aan de plaatsing van dertien windmolens met een totale hoogte van 120 meter. Met de plannen voor toe ristische ontwikkeling in Hulst (plan Perkpolder) in het verschiet, vindt De Kort het windpark ongewenst. „Uit onafhankelijke rapporten blijkt dat de visuele overlast reikt tot zeven a acht kilometer van de plaats van het ob ject. Binnen dat gebied vallen dus Ossenisse, Walsoorden, Kloosterzande, Hengstdijk, Vogelwaarde en de polderge bieden daartussen", aldus het raadslid. BRlESKENS - Burgemeester en wethouders van de ge meente Sluis stellen de gemeenteraad voor om het perceel grond aan de Eerste Zandstraat 31 in Breskens over te ne men van eigenaar I. Keijmel voor een bedrag van 157.000 euro. Daarvoor is een krediet van 162.500 euro nodig. De gemeente heeft de grond nodig voor de uitvoering van de Ontwikkelingsvisie Breskens. Keijmel gebruikt voor zijn bedrijf twee opslagloodsen aan de Zandstraat en Dorp straat. Uitgangspunt bij de verkoop van de loods in de Zandstraat was dat er een nieuwe loods zou worden ge^- bouwd op het bedrijventerrein Deltahoek. Uit bedrijfseco nomisch oogpunt was het noodzakelijk om beicle loodsen tegelijk af te stoten. De loods aan de Dorpstraat was voor de gemeente echter niet interessant en is inmiddels ver kocht. AXEL - De jeugdleden van hengelvereniging Geduld Overwint Alles uit Axel hebben het afgelopen weekeinde het Zeeuws-Vlaams kampioenschap zoetwaterhengelen in de wacht gesleept. Aan de wedstrijd namen 98 jeugdi ge hengelaars van acht hengelsportverenigingen uit de streek deel. De vangsten aan de Grote en Kleine Kreek in Axel waren matig. Michael Hamelink van Geduld Over wint Alles sloeg de meeste vis (1560 gram) aan cle haak in de categorie 6 tot en met 11 jaar. Alexander van de Bos van ONI uit Terneuzen eindigde als eerste van de 12- tot en met 15-jarigen. Hij viste 1740 gram vis op. De Clingse Hengelaars hielden op de Zestigvoetkreek de eerste wedstrijd van de zomercompetitie. De 48 deelne mers sloegen samen 87 kilogram vis aan de haak. Win naar werd A. de Caluwé met 8000 gram. NUMANSDORP - Rijkswaterstaat gaat direct na de bouwvakantie het hardhouten rij dek van de ophaalbrug in de Haringvlietbrug bij Numansdorp vervangen door aluminium. Het is voor het eerst dat Rijkswaterstaat zo'n aluminium constructie toepast. De rijksdienst zag zich ge dwongen het alternatief te ontwikkelen, omdat de eerder gebruikte hardhoutsoort azobé niet meer mag worden toe gepast. Azobé wordt gewonnen in oerbossen van Kame roen en heeft geen FSC-milieukeurmerk. door Eugène Verstraeten en René Hoonhorst WESTDORPE - De dorpsraad van Westdorpe vraagt de ge meente Terneuzen snel actie te ondernemen tegen 'verdwaald vrachtverkeer' in het dorp. Aanleiding voor de noodkreet is het zoveelste bijna-ongeval met (Advertentie) Easy up partytent Razendsnel op te zetten, zeer compact op te vouwen. 300x 300 cm. www.europatuin.nl HULST.ABSDAALSEWEG 70,0114-313738. ELKE ZONDAG OPEN: 13 00-17.00 UUR OOSTBURG. NIEUVELTWEG 56,0117-452279, WOENSDAG KOOPAVOND een vrachtwagen. De paal op de hoek van de Molenstraat /Graafjansdijk wordt regelma tig uit cle grond gereden en trot toirbanden en stoeptegels sneu velen even vaak. Volgens de dorpsraad valt wekelijks wel een incident te noteren. De ge meente moet dan telkens opdra ven om de paal recht te zetten en de straat te herstellen. Het meest recente voorval was volgens de dorpsraad ernstiger dan de voorgaande gebeurtenis sen, omdat de vrachtwagen bijna kantelde. „Gelukkig liep ook dit goed af, maar een af doende oplossing voor dit pro bleem moet toch maar eens beke ken worden", schrijft secretaris G. de Braai van de dorpsraad in een brief aan de gemeenteraad. Informatiebord De dorpsraad weet hoe het zwa re vrachtverkeer uit het dorp kan worden weggehouden. Een informatiebord met een straten- en bedrijvenplan aan het begin van de Molenstraat moet chauf feurs uitleggen waar bedrijven zijn gevestigd en hoe ze zijn te bereiken. Bovendien moet in de Molenstraat ruimte worden ge creëerd om vrachtwagens te la ten keren. Op dit moment ge beurt het aan de lopende band dat truckers het dorp binnenrij den om vervolgens tot de conclu sie te komen dat ze verkeerd zit ten. Het is dan een hele toer om naar de Tractaatweg terug te ke ren. Omdat 'verdwaald' vracht verkeer volgens de dorpsraad 'aan de orde vdn de dag' is, moet het, probleem maar eens goed on derzocht worden. „Vandaag of morgen gebeurt er eens iets ern stigs en daar zitten we toch niet op te wachten." De dorpsraad stelt voor om de paal op de hoek een fluoriserende kleur te ge ven, zodat die beter opvalt. Maar de raad zou het nog beter vinden om de bocht zodanig te verruimen dat vrachtverkeer dat onverhoopt toch bij de krui sing belandt, makkelijker in kan draaien." Het probleem is bij de gemeente bekend, laat een woordvoerder weten. Enkele jaren geleden, agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Biljarten en jokeren; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljar ten; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; Café Cambrinus, 18.00 uur: Avond fïetst- weedaagse over 15 en 25 kilometer; BIERVLIET - Kaasboerderij de Vos aan de Helenaweg, 13.30 uur: Rondleiding; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 14 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: Jokeren; HEIKANT - 't Heike, 14 uur: Ouderen- zangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en handwerken; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Volksdan sen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Kaar ten bieden en jokeren; Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek en zangkoor; Tennisclub Eikenhof, 18.30 uur: Avond wandelvierdaagse; NIEUW - NAMEN Café St Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur. Aerobic; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Kantklossen voor de jeugd en tim- merclub voor jongens en meisjes vanaf 8 jaar; 19.30 uur: Houtbewerken voor volwassenen; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur SAV koersbal, sjoelen, kaarten en hand vaardigheden; De Roselaer, 13.30 uur. Kleding maken; 15.30 uur: Crea- en technika 10 club voor jeugd van 9 tot 12 jaar; 19.00 uur: Quilten; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur. SWOS Kaarten, canasta competitie en biljarten heren; 19.30 uur: Cabaret groep Bonte Avond Club; Sportzaal St.Antoniusschool, 18.00 uur: Showband de Zwaluw slagwerkgroep en streetdance; ST.JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Zang; TERNEUZEN De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten; 19 uur: Stijl -en lïjn- dansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; 't Schelpenhoekje, 15.00-18.00 uur: Jeugdcentrum meetpoint; VOGELWAARDE t Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WALSOORDEN Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; WESTDORPE Concordia, 13.00 uur KBO koersbal; 19.30 uur: Harmonie Ei kels worden Bomen; ZAAMSLAG Dorpshuis, 9.30 uur Gymnastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13 uur: Kaarten en biljarten; 14 uur: Sjoe len. (Advertentie) toen truckers de Axelse Vlakte veelal via Westdorpe probeer den te bereiken, is al een oplos sing bedacht. Invoering van ha vennummers voor de bedrijven in de Kanaalzone moest vracht wagenchauffeurs via de juiste weg naar hun bestemming brengen. Havennummers Vlakbij de grensovergang met Zelzate is aan de Tractaatweg een bord te vinden waarop te zien is hoe de verschillende ha vennummers bereikt kunnen worden. „Op zich is dat een prachtig sys teem en alle grote bedrijven in de streek maken ook gebruik van de havennummers. Helaas zijn onderaannemers en contrac tors minder goed op de hoogte. Zij geven de nummers vaak niet door aan transporteurs", meldt een woordvoerder van de ge meente. Hij voegt er aan toe dat burgemeester en wethouders binnenkort mogelijke oplossin gen voor een 'vrachtwagenarm' Westdorpe bespreken. Markt 10 - 4501 CJ Oostburg Zondags geopend van 14.00-18.00 uur woensdag 16 juni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45