IZC Schelpdiersector krijgt steun Ligging haven Perkpolder gunstig Biervliet feest bij officiële opening Oude Raedthuys andalen gooien taksteen door lushok bij veer I van de reepe OPRUIMING 9.00 uur Werkloosheid onder jongeren te lijf Hoek krijgt toch weer postkantoor Sluis stimuleert nieuwe activiteiten Dieven stelen gereedschap Eis werkstraf voor seks op terras blijft overeind Brand kantoor Delta in Goes aangestoken zeeuwse almanak V erzoeknummer ertegen woordigers Kamerfracties voor behoud werkgelegenheid NEW CLASSIC LIFESTYLE domburg goes Nu tot 30% KORTING op onze kleding collectie, o.a. Mc.Grcgor, Scapa, Gaastra, Riverwoods en meer insdag 15 juni 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen BES KENS - In de nacht van indag op maandag zijn de ab- 's van de BBA op het veerplein Breskens vernield met een aksteen. De overlast wordt steeds gro et" aldus A. de Koning van de ©opolitie. „Een aantal weken deden moesten de kaartkotjes au de boot het ontgelden, en nu Er liggen hier jammer ge- oeg bakstenen te over. Er is lok een achterruit van een scoot- Qobiei op het parkeerterrein ïnueld. Niemand heeft iets ge- ion of gehoord. Het veerplein er tegenwoordig 's nachts en half elf en zes uur veria- ai], een paradijs voor sommi- o jonge lui. We kunnen alleen lopen dat deze vandalen een eer tegen de lamp lopen." »inds 15 maart vorig jaar is het eerplein eigendom van de pro- wie Zeeland. „Het is triest", tent J. Woittiez van de provin ce „Nu het plein nog maar zo 'art ons eigendom is, weet ik iet van wie de bushokjes zijn. [e zullen wel de troep zo spoe- mogelijk opruimen." alve de bushokjes is ook het ithokje met het bankje ver- i Wanneer de abri's terug komen is onbekend. Ook de ter- Hal van de BBA laat nog enke le maanden op zich wachten. (Advertentie) SCHOENMODE I (Advertentie) Crote Markt 11-13 4461 AH Goes Woon: 0113 227607 door René Hoonhorst BIERVLIET - De opknapbeurt van het voormalige stadhuis en café Het Oude Raedthuys is nog niet hele maal afgerond, maar verenigingen en individuele in woners hebben de weg naar het dorpshuis weer gevon den. De Stichting Dorpshuis Biervliet acht cle tijd daarom rijp om 'welzijnsaccommodatie 't Oude Raedthuys' of ficieel in gebruik te nemen. Dat gebeurt zaterdag niet een feestdag voor het haringkakersdorp. Na de openin- gom 15.00 uur is er een receptie. Inwoners van het dorp kunnen in een huifkar door het dorp rijden, kin deren kunnen zich laten schminken en er is een spring kussen. De bakker bakt pannenkoeken en bij goed weer rookt de barbecue. Tussen 16.00 en 17.00 uur kan de jeugd deelnemen aan lessen streetdance. De Koninklijke Harmonie Biervliet speelt en The Good, The Bad en Bart geeft twee optredens tussen 17.00 en 19.00 uur. Beheerder Conny de Visser is zeer verheugd dat het dorpshuis officieel van start kan. Het afgelopen jaar is gebleken dat Biervliet de voorziening echt heeft ge mist. Nadat de brandweer constateerde dat er nogal wat moest gebeuren om aan alle veiligheidseisen te voldoen, heeft de gemeente geld beschikbaar gesteld voor het opknappen van een aantal zaken. Binnenkort worden de binnenmuren van het voormalige raadhuis je onder handen genomen. Bij de vorige restauratie, begin jaren negentig, zijn alleen de buitenmiiren van het uit 1806 daterende pandje hersteld, maar optrek kend zout heeft de binnenmuren aangetast. Hoewel de stichtingsbestuurders uitermate tevreden zijn over de medewerking van de gemeente, hopen ze dat de gemeente nog eens over de brug komt. De vorig jaar opgeknapte soosruimte mag niet worden ge bruikt, omdat de vloer van de verdiepingsruimte niet te zwaar mag worden belast. De Visser: „Er moeten extra steunbalken onder de vloer komen. De gemeente heeft offertes opgevraagd, maar weet nog niet of er geld is om de werkzaamhe den uit te voeren. Dan kan de jeugd nog niet van de prachtige ruimte profiteren, dus hopen we dat de ge meenteraad financiële ruimte zoekt. Het zou helemaal mooi zijn als ze nog een paar honderd euro extra vin den om de hal, de entree en een aantal kozijnen te schilderen. Dan kunnen we echt een nieuwe, frisse start maken. foto Peter Nicolai HEINKENSZAND - De landelijke Taskforce jeugdwerk loosheid en het Regionaal Platform Arbeidsmarktbeleid (RPA) gaan de werkloosheid onder Zeeuwse jongeren te lijf. Beide instanties hebben gisteren in Heinkenszand afge sproken dat het aantal werkloze jongeren voor maart vol gend jaar met tweederde moet zijn gedaald. In absolute aantallen gaat het dan om achthonderd jongeren, pagina 15 actie tegen jeugdwerkloosheid HOEK - Het dorp Hoek krijgt toch weer een postkantoor. Het echtpaar Dees van de gelijknamige drogisterij/ slijte rij is bereid gevonden het postkantoor te exploiteren. De opening is voorzien op 19 augustus. Inwoners kunnen er dan terecht voor vrijwel alle posthandelingen, behalve het opnemen van geld. Daarvoor moet te veel geïnves teerd worden in veiligheidsmaatregelen. Het oude post kantoor in winkeltje het Puttershoekje verdween in no vember uit Hoek. Postkantoren BV heeft met verschillen de middenstanders in Hoek gesproken om het postkan toor verder te runnen, maar die gesprekken liepen aanvan kelijk op niets uit. SLUIS - Agrariërs in het kustgebied van de gemeente Sluis, die op hun terrein niet-agrarische nevenactivitei- ten willen ontplooien, worden op korte termijn geholpen door de gemeente. Tenminste, als de gemeenteraad volgen de week akkooi'd gaat met een voorbereidingsbesluit voor een herziening van het bestemmingsplan Buitengebied. Dit bestemmingsplan van de voormalige gemeente Oost burg wordt herzien, nadat het gebiedsplan 'Natuurlijk Vi taal' door de provincie Zeeland is vastgesteld. Naar ver wachting gebeurt dit volgend jaar. Als ondernemers moeten wachten op het nieuwe bestem mingsplan, duurt het jaren voordat zij hun nieuwe activi teiten kunnen beginnen. Dat acht het Sluisse college onge wenst. Door een voorbereidingsbesluit voor de herziening van het bestemmingsplan kunnen ondernemers eerder ac tiviteiten starten. SAS VAN GENT - Inbrekers hebben afgelopen weekend hun slag geslagen in een bedrijfspand in Sas van Gent en keet in Axel. Dat ontdekten de eigenaren gisterochtend. Uit zowel het bedrijf aan de Westkacle in Sas van Gent als de bouwkeet is gereedschap weggenomen. Ook de ra dio uit de keet is gestolen. door Jan Jaap Broekhuijsen DEN HAAG - Een 30-jarige Ter- neuzenaar hield ook in hoger be roep bij het Haagse gerechtshof vol dat hij het slachtoffer was van een op seks beluste vrouw, die zich op een horecaterras aan hem wilde vergrijpen. De Mid delburgse rechtbank veroordeel de hem vorig jaar tot zestig uur werkstraf en een maand voor waardelijke gevangenisstraf we gens schennis van de openbare eerbaarheid: openbare seks in dit geval. De politie zag op 15 augustus 2002 dat de man - die bier had gedronken - op het terras aan de Nieuwstraat in Terneuzen tus sen de benen van een vrouw stond en 'op en neer gaande be wegingen' maakte. Toen de poli tie de man aanhield zag men dat zijn broek openstond. Een van de agenten (hij zou de enige zijn, bleek later) zag ook het ge slachtsdeel van de verdachte er uit hangen. Maar dat laatste was volgens verdachte en diens raadsman belist niet waar. Dat was een stuk riem geweest dat daar bungelde. Die riem was los gemaakt door de forse vrouw op het terras, die eerst wat naar de verdachte had geroepen toen de ze uit een shoarmatent kwam. De verdachte had de vrouw uit ballorigheid een kusje gegeven, zei hij gisteren. Maar toen had de sterke vrouw hem plots vast gehouden en zijn broek openge rukt, aldus de Terneuzenaar. De politie had hem bevrijd voor er iets was gebeurd, zo zag hij het: hij was eigenlijk een soort slachtoffer. In de straf die de rechtbank in Middelburg oplegde was ook nog verdisconteerd dat de Ter neuzenaar een andere vrouw - zijn ex, bij wie hij kinderen heeft - een schop onder haar ach terste gaf in een café na een ru zie over geld. Dat gebeurde in december- 2002. De Terneuze naar bekende dat, maar zag er niet veel kwaad in: „Ze ging te ver." Het hoger beroep van de ver dachte richtte zich eigenlijk al leen op de zedenkwestie op het terras. „Zoiets doe ik toch niet in het openbaar, zo ben ik niet, dat doe je niet." De hofaanklaag- ster achtte alles bewezen en eis te dezelfde straf als de Middel burgse rechtbank had opgelegd. Het hof maakt haar beslissing bekend op 28 juni. GOES - De brand die zondaga vond woedde in het kantoor van Delta NVin Goes is hoogstwaar schijnlijk aangestoken. De poli tie vermoedt dat inbrekers brand hebben gesticht om hun sporen uit de wissen. Het is volgens de politie nog on duidelijk of er spullen zijn weg genomen. Een woordvoerster van Delta zegt dat er vooralsnog niets wordt gemist. Hoe groot de schade is, staat op dit mo ment nog niet precies vast. Wel is duidelijk dat een deel van de administratie bij de brand verlo ren is gegaan, waaronder ook een flink aantal aanvragen voor bijvoorbeeld een nieuwe aanslui ting. Delta raadt klanten die de komende veertien dagen geen antwoord krijgen op hun ver zoek om een aansluiting aan. even contact op te nemen. Delta hoopt dat het kantoor in Goes eind deze week schoon is. „Singel", gebiedt Robin van twee uit Vlissingen zijn ouders, als hij eindelijk be reid is oi7i naar bed te gaan. Op school bij papa of mama, met tut in de mond en Haas stevig in de knuist, dient er dan een lied te klinken. En niet zomaar Slaap kindje slaap. Schei uit!", slist hij be velend tussen lippen en tut door naar mama, die traditie getrouw het slaaplied had in gezet. „Berenbotje. nfHarmen van der Werf giSEKE - In politiek Den yg moet het wel heel vreemd pen, willen de mossel- én me dische kokkelvisserij het lil verliezen. Kamerleden van pA, VVD en SGP stelden zich lieren op een discussiebijeen- inistin Ycrseke onverkort ach- jtlc'schelpdier sect or op. e drie partijen vormen net en meerderheid in de Tweede inter, maar Zeeuws Statenlid Visser van de ChristenUnie tevenals de Kamerleden S. rnjs (CDA), J. Geluk (VVD) en van der Vlies (SGP) geen mis stand bestaan over het stand- Et van zijn partij. „Van een itnnl van gaswinning in de addenzee tegen schelpdiervis- nj kan geen sprake zijn. (et de ChristenUnie ligt een [eerderheid in het verschiet por het behoud van de bedrijfs- ii, inclusief de mechanische jkkelvisserij die veel zwaarder nier vuur ligt clan de mossel vis- nj. „We kunnen het in deze Komische tijd gewoon niet ibben dat een sector verdwijnt armee duizend dii-ecte en in- jtde arbeidsplaatsen verbon- nzijn", spraken Buijs en Ge lonomwonden. „Gaswinning i de Waddenzee moet daarom Sgezien worden van visserij tologisch GP-Kamerlid Van der Vlies as even stellig. In een natuur- bied als de Waddenzee is naar jt mening plaats voor een men- fijke activiteit als mossel- en èkelvisseri]'als dat ecolo- -è verantwoord kan'. De feelpdiersector heeft volgens •nder Vlies duidelijk aangege ven dat zij 'ecologisch verant woord' te werk kan gaan. „De plannen liggen er. De sector moet de kans krijgen die uit te voeren." Van der Vlies hoopte dat ook de mechanische kokkelvisserij daartoe in de gelegenheid wordt gesteld, maar hij stak zijn hand er niet voor in het vuur. De kleinste regeringspartij D66 wil voor de draai over gaswinning iets terug van CDA en WD. „Als er een politieke deal komt", merkte Van der Vlies op, „moet de sector worden uitge kocht. Dat heeft niet mijn eerste voorkeur, maar zo'n uitkoopre geling moet dan ook iets te bete kenen hebben." Vijftig miljoen euro is in elk geval te weinig, al dus het SGP-Kamerlid. Hij noemde zelf een bedrag van tweehonderd miljoen euro, dat door de sector zelf is aangege ven. „Maar ik ga er voor die si tuatie te voorkomen", zei Van der Vlies, die daarin werd ge steund door Geluk en Buijs. Ook al gaf Geluk niet direct een antwoord op de vraag wat de WD-fractie doet als D66 alleen voor gaswinning blijft bij uit koop van de kokkel vissers. „Wat de ChristenUnie doet, is heel belangrijk", gaf hij aan. „Dan is er een duidelijke meer derheid voor behoud van mecha nische kokkelvisserij. De Twee de Kamer beslist uiteindelijk." door Frank van Cooten HULST - De nieuwe jachthaven Perkpolder ligt op een zeer gun stige plek ten opzichte van de vaargeul voor de beroepsvaart in de Westerschelde. De afstand tussen de ingang van de jachtha ven en de boeien die de vaargeul markeren, is groot genoeg. Dal is een van de belangrijkste con clusies uit een rapport van hel nautisch adviesbureau Marin. Dit bureau deed in opdracht van Rijkswaterstaat onafhanke lijk onderzoek naar de veilig heid op de Westerschelde, in re latie tot de nieuwe jachthaven met 350 ligplaatsen op de plek van de oude veerhaven Perkpol der. Marin concludeert ook dat de nieuwe jachthaven zeer gunstig ligt ten opzichte van de wind richting en dat de stroomsnelhe- den, gezien de breedte van de Westerschelde op die plek, zeer gering zijn. „Alle eventuele negatieve aspec ten zijn door Mai'in op een goe de manier benaderd. De veilig heid is niet in het geding", zegt wethouder B. Pauwels„Als de nieuwe jachthaven op het ge bied van veiligheid onverant woord zou zijn, waren we na tuurlijk nooit aan deze klus be gonnen. De gemeente Hulst heeft ook haar verantwoordelijk heid. Wij sturen niemand onver antwoord de Westerschelde op." De aanleg van een jachthaven is een lang gekoesterde wens van de gemeente Hulst. Omdat de ge meente en Rijkswaterstaat van mening verschilden over de vei ligheid, is het bureau Marin in geschakeld. Dat onderzocht de ligging van de nieuwe haven, de Westerschelde als vaarwater en de samenhang tussen plezier- en beroepsvaart. „Mede op basis van de conclusies van Marin is vorige week de intentieovereen komst getekend over plan Perk polder tussen de gemeente, Rijkswaterstaat en provincie. Pauwels: „Het is absoluut niet zo dat we de haveningang moe ten verplaatsen omdat anders de veiligheid in het geding is. Wat meneer De Feijter van Rijkswaterstaat daarover zegt, klopt niet. Dat is lulkoek. Rijks waterstaat moet beter weten. Ik vind het ook vervelend. Het overleg tussen gemeente, Rijks waterstaat en provincie is heel constructief. Wantrouwen is niet op zijn plaats. We hebben el kaar nog hard nodig." De wethouder wijst op de vaar kaart 'Westerschelde, Terneu zen tot Bath'. Op deze kaart staat de vaargeul met de num mers van de boeien. Golfbeweging „Vanaf de nieuwe jachthaven is bij de Schaar van Ossenisse voor de pleziervaart drie kilome ter ruimte om te manoeuvreren. In tegenstelling tot andere jacht havens heeft de schipper vol doende tijd om te beslissen of, waar en wanneer hij de vaar geul wil kruisen. De plezier vaart kan zowel richting Terneu zen als richting Antwerpen der tig kilometer varen zonder de geul over te hoeven steken. Met de golfbeweging valt het ook mee, omdat de grote jongens in het midden van de vaargeul va ren." Marin deed ook onderzoek naar het aantal ongevallen op de Wes terschelde waarbij de plezier vaart was betrokken. „De laatste acht jaar is op de he le Westerschelde slechts een ge valletje geweest. Kijk, als er echt gevaar zou zijn, dan zou de Westerschelde voor de hele ple ziervaart gesloten moeten wor den. Dat gebeurt natuurlijk niet." Volgens Pauwels valt ook het aantal vaarbewegingen van de pleziervaart mee. „Van de 350 bootjes in de nieuwe jachthaven zal slechts een paar procent het water op gaan. Dat gebeurt dan meestal in het weekeinde en als het mooi weer is." Een zeeschip passeert de strekdam van de voormalige aanlegplaats van de veerboot. Volgens onderzoek is er genoeg ruimte tussen de beroepsvaart en de ingang van de toekomstige jachthaven in Perkpolder. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43