ieuwe dorpsraad in de maak PZC Buurtsuper nr. 11 voert siësta in Domweg genieten tijdens wandeldriedaagse senioren Ruim twintig scholen ontvangen extra geld voor cultuureducatie sll Jubileumfeest OBS De Schoener in Brouwershaven \<ee inwoners gekozen om orgaan Noordgouwe nieuw leven in te blazen aringvlietbrug rijgt aluminium Motorrijder gewond na aanrijding Start schonere waterzuivering Sluis stimuleert nieuwe activiteiten Axelse hengelaars kampioen Entree van Kapelle krijgt kunstwerk agenda dinsdag 15 juni 2004 doorAljiankow BROUWERSHAVEN- Openba re basisschool De Schoener in Brouwershaven viert vrijdag 2ijn 25-jarig bestaan. Het schoolplein zal daartoe in mari tieme sferen worden ingericht. Tussen half vier 's middags en acht uur 's avonds zijn er tal van activiteiten en kunnen er spelletjes worden gespeeld.'Het feest begint met de onthulling van vijf wandschilderingen die zijn gemaakt door Arie Roon uit Brouwershaven. De schilde ringen vertellen het verhaal van een potvis die in het verle den ooit voor de kust van Brou wershaven is aangespoeld. De kunstenaar zelf zal met behulp van de leerlingen de schilderin gen onthullen. Aansluitend kunnen de bezoekers zich ver maken met de kinderspelen in en rond De Schoener. Er zijn een springkussen, een grabbel ton, een schminkhoek en aller lei spelletjes in nautische sfeer. Verder zijn er een piratenbar en een kombuis ingericht voor de hongerige en dorstige pas santen. Tussentijds kunnen de bezoekers ook een gokje wagen tijdens het 'roer van avontuur' en kan er worden gesnuffeld op de boeken- en speelgoedmarkt. Leerlingen en leerkrachten zijn ter gelegenheid van het zilve ren jubileum creatief in de weer geweest. De kunstwerken van de kinderen worden te koop aangeboden en de schilde rijen van de leerkrachten wor den geveild ten bate van de school. Binnen in het gebouw is een tentoonstelling ingericht over de schoolgeschiedenis. ORDGOUWE - Op de sellou ts van Björn Schutz en Corné jjacn rust de taak een nieuwe rpsraad in Noordgouwe uit [grond te stampen. Zij willen I graag doen en weten zich „arm gesteund door de gemeen- Het gemeentebestuur hecht inters groot belang aan het foortbestaan van de dorpsra- hQtz en Swaen kregen bij de igen vorige week het rrrouwen van de bevolking Noordgouwe de dorpsraad m leven in te blazen. In to- s] drieënvijftig inwoners na- ra de moeite even naar het orpshuis te komen om hun ©briefje in de geïmproviseer- tstembus (een open gesneden) artonnen doos te laten glijden, dat stembriefje konden zij ui 'accoord' of 'niet accoord' Enbaar maken. >mé Swaen bereikte de hoog- score. Tweeënvijftig stern- Es gingen accoord met zijn be aming. Er was één stem blan- iBjom Schutz moest het met iminder doen. Hij kreeg zeve- adertig keer accoord achter jinaam, terwijl zestien inwo- sshem afwezen. Et verschil is wellicht niet zo pmerkelijk: Swaen woont al ij! jaar in Noordgouwe en zet ich al enige tijd in voor het igdwerk in deze kern. Zelf oonde hij destijds in een klein irpje in het Westland en kent wensen en noden in een klei- *ern. Schutz woont hier nog iar een half jaar en lijkt zijn oren in het dorp nog te moe- IUMANSDORP - Rijkswater- laat gaat direct na de bouwva- antie het hardhouten rijdek an de ophaalbrug in de Haring- lietbrug bij Numansdorp ver ingen door aluminium, erijksdienst zag zich gedwon- sn het alternatief te ontwikke- n, omdat de eerder gebruikte ardhoutsoort azobé niet meer lag worden toegepast. Azobé rordt gewonnen in oerbossen an Kameroen en heeft geen SC-milieukeurmerk. Het werk an de ophaalbrug in de Haring- etbrug - tussen West-Bra- Goeree-Overflakkee en |ouwen-Duiveland én de «ksche Waard en Rotterdam sgepland van 3 september tot dnet 16 oktober. Zeker in de its zijn files niet te voorko- 01, venvacht Rijkswaterstaat. r redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a *300 AB ZIERIKZEE Tel, 0111-454647 fax:0111-454657 E-mail: redzzee pzc. n I Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 **60 AA goes fel: (0113)315500 Fai<: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl 'nternet ""W-Pzc.nl P-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °Pmaandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur ten verdienen. „Ik heb voorheen in Amsterdam gewoond. Daar kent men het begrip dorpsraden niet, maar daar heeft men wel stadsdeelraden en daarbij gaat het ook om een goed contact tus sen bevolking en gemeentebe stuur", zegt Schutz. Hij hecht waarde aan de leefbaarheid in Noordgouwe en wil daar graag een bijdrage aan leveren door zich in te zetten binnen de dorps raad. De beide mannen weten zich inmiddels gesteund door in woner Robert Lievense. Hij had als jonge inwoner van Noordgou we ook al zitting in de voormali ge dorpsraad die enkele maan den geleden besloot collectief af te treden als gevolg van alle kri tiek die de bestuursleden te ver duren kregen. Inmiddels heeft Lievense beslo ten op zijn schreden terug te ke ren en zich alsnog voor de nieu we dorpsraad aan te melden Hij deed dat echter te kort voor de nieuwe verkiezingen. Swaen en Schutz willen hem en nog twee andere kandidaten tijdens een bijeenkomst snel na de zo mer voordragen als nieuwe dorpsraadsleden. Inmiddels wor den gesprekken gevoerd met mo gelijke kandidaten. Swaen heeft goede hoop dat de dorpsraad Noordgouwe na de zomervakan tie weer snel zal kunnen functio neren met een bestuur van vijf leden. Vera de Jong (1) en haar dochter Lieke in hun dorpswinkel. door Ali Pankow NOORDGOUWE - Vera de Jong windt er geen doekjes om: het runnen van een kleine buurtsuper betekent keihard wer ken en er staat nauwelijks een onderne mersinkomen tegenover. Zij investeert haar krachten al twaalf jaar in levens middelenwinkel Nummer 11 in Noord gouwe. Om het leuk te laten blijven voor haarzelf heeft ze nu 'siëstatijd' in gevoerd. Het gaat om nieuwe openingstijden. Konden de klanten voorheen vier dagen per week terecht van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.30 uur, sinds kort wordt er bij de buurtsuper op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag siësta ge houden tussen 12.30 uur en 16.00 uur. Daarna gaat de winkel weer open van 16.00 tot 19.00 uur. Op woensdag is de winkel alleen 's ochtends geopend en op zaterdag van 8.00 tot 15.00 uur. Voor De Jong levert het zesenhalf uur tijd op die ze naar eigen keus kan beste den. „Daar was ik aan toe, want weken van zeventig uur werken, zijn zeker geen uitzondering. Het is hard sjouwen in deze branche. Dat is een gegeven. maar het moet toch ook voor jezelf nog een beetje leuk blijven", zegt de winke lierster. Ze nam het besluit tot invoe ring van siësta-openingstijden dus in eerste instantie vanuit eigen belang. De klanten blijken, na veertien dagen erva ring ei-mee. echter ook prima te spreken over de wijzingen. Dat half uurtje latei- dicht tussen de middag vinden vooral ouders die hun kinderen uit school moe ten halen zeer prettig. Verder zijn er de mensen die vrij laat uit hun werk weer terugkomen op het dorp en dan dus nog terecht kunnen bij Nummer elf. Hetzij voor een vergeten boodschapje, hetzij voor alle ingrediënten voor de maaltijd op die dag. De praktijk wijst uit dat 'siëstatijden' bij de Buurtsuper in Noordgouwe heel goed passen in de hui dige moderne maatschappij. „Boven dien is het leuker voor de klanten als ik 's middags om vier uur na enkele uren vrij weer met een opgewekt gezicht ach ter de kassa sta", zegt De Jong. Winkel Nummer Elf in Noordgouwe heeft in twaalf jaar tijd een ri jke histo rie opgebouwd. Het bedrijfje werd op 5 maart 1992 met ceremonie geopend. Het betrof immers een buurtwinkel die mede dankzij een eenmalige bijdrage van de toenmalige gemeente Brouwers haven op de rails kon worden gezet. De gemeente investeerde circa 5000 euro in de verbouwingskosten ten behoeve van het behoud van een laatste dorpswin kel. Het initiatief kwam van De Jong's toen malige echtgenoot. Zelf was ze toen al vele jaren docente aan de Dansacade- mie in Rotterdam. Een beroep dat ze met hart en ziel uitoefende. Bovendien was ze zeer behept in het gebruik van dansnotatie en was ze artistiek leidster van de historische dansgroep Volta. Dat is allemaal lange tijd geleden. Het run nen van de dorpssuper vereiste alle in zet. Na haar scheiding stond Vera de Jong op een keerpunt in haar leven. Nummer elf lag haar na aan het hart en ze besloot zichzelf daarin dan ook maar foto Marijke Folkertsma volledig vast te bijten. Al wist ze dat het in haar eentje keihard werken zou worden. Volgens haar hebben de klanten daar voor tot nu toe altijd begrip getoond. Als het op hun weg komt, helpen ze een handje: halen zelf hun broodbestelling of zetten even een tray melk in de koe ling als De Jong daar zelf nog niet aan toe is gekomen. Verder werkt dochter Lieke van bijna 18 jaar na schooltijd steeds vaker mee in het bedrijf. Ook wat haar betreft komen de siëstatijden veel beter uit. De Jong, van oorsprong afkomstig uit een kleine buurtgemeenschap aan de rand van Krimpen aan de Lek, wil graag haar bijdrage leveren aan de leef baarheid in een kleine kern. De laatste dorpswinkel en dus tevens sociaal ont moetingspunt vormt daar een belang rijk element in. Ze is blij dat veel klan ten tot vanuit de verre omgeving dat on derkennen. Sinds de buurtsuper in Zon- nemaire is verdwenen, heeft ze ook van uit die kern behoorlijk wat klanten. Er verdwijnt immers al zoveel uit de dor pen. Het in stand houden van de laatste winkel vereist nou eenmaal veel inzet en steun. door Esme Soesman BRUINISSE - Een rondje doen. Genieten van het uitzicht op de Grevelingen, een dutje in de buitenlucht en een bolus. Gis termiddag ging in verschillende kernen op Schouwen-Duiveland de wandeldrie daagse voor senioren van start. Vanuit In 't Opper wordt afgekoerst op het strandje bij Aquadelta. Zesenvijftig deelnemers in een rij, deels in rolstoel - deels duwend. Ook de duofiets van het Bruse zorgcentrum wordt ingezet. De deelnemers wonen in In 't Opper of zijn van de dagopvang in Bruinisse of de dag opvang van de Saele in Oosterland. De begeleiders zijn veelal vrijwilligers en een enkel familielid. Ze genieten allen van het mooie weer, het gezellige sfeertje, de rustpauze bij het strandje en stomweg de tocht zelf. Hendrina Bal-Meerman, die wordt ge duwd door verzorgster Nelleke de Brui ne, zwaait uitbundig naar bekenden langs de route. A. Oosterboer duwt Jo van der Werf-Van der Werf voort. Bei den zijn van de dagverzorging in Ooster land en doen steevast mee als er iets wordt georganiseerd wordt. En zo'n rondje? Daar genieten ze van. Dit is heerlijk, bevestigen ook medewer kers en organisatoren Lia Zwager en Ina van Dikkenberg van het verzorgingshuis. Er zijn genoeg mensen die bijna nooit voor een wandelingetje buiten komen, puur omdat ze daarvoor van anderen af hankelijk zijn. De wandeldriedaagse is een prima gelegenheid om dat voor even te doorbreken. Vandaag en morgen wordt ook nog ge wandeld in Zierikzee, Burgh-Haamstede en Brouwershaven. Voor scootmobielers is een aparte route uitgezet. In de organi satie zijn de Stichting Welzijn Ouderen en de sportvereniging voor mensen met een functiebeperking d'Antilopen betrok ken. KERKWERVE - Een 59-jarige motorrijder uit cle gemeen te Middelharnis is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeval op de kruising Delingsdijk/Heuvelsweg op Schou wen-Duiveland. De man is aangereden door een 21-jarige automobiliste uit de gemeente Schouwen-Duiveland. De vrouw reed over de Delingsdijk vanuit de richting Brouwershaven en wilde linksaf de Heuvelsweg oprijden, in de richting van Kerkwerve. Daarbij zag ze de motorrijder over het hoofd, die vervolgens de auto vol in de flank raakte. De motorrij der belandde op het asfalt en schoof in de berm. Hij liep twee gebroken polsen en een gebroken been op en is naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De traumahelikopter is ter plaatse geweest om assistentie te verlenen. De motor is helemaal vernield, de auto raakte zwaar beschadigd. RITTHEM-- De uitbreiding en vernieuwing van de Wal- cherse rioolwaterzuiveringsinstallatie (rwzi) is klaar. Om dat te vieren, is de zuiveringsinstallatie gisteren op ludie ke wijze in gebruik genomen door A. Ruijtenberg van Wa terschap Zeeuwse Eilanden. Het project, dat ongeveer an derhalf jaar heeft geduurd en 11,5 miljoen euro heeft ge kost, heeft een schonere zuiveringsinstallatie opgeleverd. De rzwi, die het rioolwater van heel Walcheren zuivert, kan nu milieuvriendelijker werken en per uur meer water zuiveren dan voorheen. Europese richtlijnen verplichten om 75 procent van het stikstof uit het afvalwater te halen en om fosfaten biologisch in plaats van chemisch te ver wijderen. Om hieraan te voldoen heeft het Waterschap Zeeuwse Eilanden de rwzi uitgebreid en gemoderniseerd. Er zijn onder andere twee nieuwe beluchtingstanks en twee extra nabezinktanks gebouwd en er zijn nieuwe lei dingen aangelegd. De oude beluchtingstanks zijn omge bouwd, waardoor ze nu een rol spelen in het biologische zuiveringsproces. SLUIS - Agrarische ondernemers in het kustgebied van de gemeente Sluis die op hun terrein niet-agrarische neve nactiviteiten (Nieuwe Economische Dragers) willen ont plooien, worden op korte termijn geholpen door de ge meente Sluis. Tenminste, als de gemeenteraad van Sluis volgende week akkoord gaat met een voorbereidingsbe- sluit voor een herziening van het bestemmingsplan 'Bui tengebied'. Dit bestemmingsplan van de voormalige ge meente Oostburg zal integraal worden herzien, nadat het gebiedsplan 'Natuurlijk Vitaal' door de provincie Zee land is vastgesteld. Naar verwachting gebeurt dit volgend jaar. Als ondernemers moeten wachten op het nieuwe be stemmingsplan, duurt het jaren voordat zij hun nieuwe ac tiviteiten kunnen beginnen. Dat acht het Sluisse college van B en W ongewenst. Een voorbereidingsbesluit voor de herziening van het bestemmingsplan 'Buitengebied' maakt het ondernemers mogelijk eerder activiteiten te starten. AXEL - De jeugdleden van de hengelvereniging Geduld Overwint Alles uit Axel hebben het afgelopen weekeinde het Zeeuws-Vlaams kampioenschap zoetwaterhengelen in de wacht gesleept. De senioren vermaken zich prima tijdens de tocht. foto Marijke Folkertsma door Rolf Bosboom GOES - In totaal 21 Zeeuwse ba sisscholen krijgen met ingang van komend schooljaar extra rijksgeld voor cultuureducatie. Het gaat om een bedrag van bijna elf euro per leerling. De betrokken scholen zijn: de Prinses Marijkeschool in Axel; De Maatjes in Biervliet; de Prin ses Ireneschool in Goes; de Ko ningin Julianaschool in 's-Gra- venpolder; Op Weg in Hoek; de Sandeschool in Kloosterzande De Uilenburch en De Leeuwen- burch in Middelburg; 't Mozaïek en De Tweemaster in Oost-Sou burg; De Stelle in Philippine; de Prins Frederik Hendrikschool in Sas van Gent; de Zuidland- school, De Pyramide en De Meerpaal in Terneuzen; De Vrije Vlucht in Sluiskil; de Theo Thijssenschool, De Vlieger, De Branding en de Ravenstein- school in Vlissingen; de Iris- school in Zaamslag. Het kabinet wil de komende ja ren extra investeren in het cul tuuronderwijs, vooral op basis scholen. Het streven is dat kin deren tijdens hun hele school tijd regelmatig in contact ko men met kunst, literatuur en cul tureel erfgoed. De afgelopen jaren heeft de na druk daarbij gelegen op het voortgezet onderwijs. Nu is het de beurt aan de basisscholen. Die krijgen steeds meer ruimte om zelf de vorm en inhoud van hun onderwijsprogramma te be palen, waarbij een bijzondere plaats moet worden ingeruimd voor cultuureducatie. Op inter net is inmiddels een centrale toe gangspoort geopend voor infor matie over cultuureducatie (www.cultuurplein.nl), waar be schikbaar lesmateriaal en veel belovende nieuwe werkvormen voor scholen beschikbaar wor den gesteld. Subsidie Om de scholen een eigen visie op cultuureducatie op papier te laten zetten en hen in staat te stellen activiteiten op te zetten, heeft het ministerie van onder wijs een subsidieregeling in het leven geroepen. 'In het eerste jaar, komend schooljaar, kan daarvan ongeveer tien procent van de basisscholen gebruik ma ken. IDe animo daarvoor was groot. Er kwamen ruim 2800 in- vragen binnen, waarvan een kwart (712) is gehonoreerd, waaronder dus 21 Zeeuwse ba sisscholen. Bij de keuze is reke ning gehouden met de volgorde van binnenkomst en de regiona le spreiding, Desondanks zijn in Zeeland vrijwel alleen Zeeuws-Vlaamse en Walcherse scholen geselecteerd. Scholen die nu buiten de boot zijn gevallen, krijgen volgend jaar een nieuwe kans. Het minis terie verwacht dat dan een aan zienlijk groter aantal kan deel- KAPELLE - De entree van Kapelle aan de Dijkwelse- weg krijgt een kunstwerk. Kunstenaar Sander Rood heeft 'De vuurbloem' ont worpen voor de gemeente Kapelle. Het kunstwerk vervangt twee grote bloempotten met de tekst 'Welkom in Kapelle'. Rood's creatie geeft volgens de gemeente 'op creatieve wijze uiting aan het thema Kapelle, Bloesem van Zeeland'. Het kunstwerk wordt tus sen eind juni en eind juli onthuld. De gemeente maakt de precieze datum nog bekend. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE Wandeldrie daagse senioren, 14.00 uur: vertek van af Duinoord; BROUWERSHAVEN - Wandeldrie daagse senioren, 14.00 uur: vertrek van af Poortershof: BRUINISSE - Wandeldriedaagse semo- ren, 14.00 uur: vertrek vanaf In 't Opper WESTERSCHOUWEN - Waterleiding pompstation, v.d. Weydeweg, 19.00 uur: excursie naar broedkolonie Meeu wenduinen; ZIERIKZEE Wandeldriedaagse senio ren, 14.00 uur: vertrek vanaf Borrendam- me of De Wieken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37