Ichelpdiersector krijgt steun Weerhanen terug op hoge post Brand in kantoor Delta vermoedelijk aangestoken 15 juni vérkoop! Behoefte aan plek voor bewoonde historische schepen Wietkwekerij van de reepe PRUIMING vanaf 9.00 uur zeeuwse almanak V erzoeknummer Werkloosheid onder jongeren te lijf Aankoop voor ontwikkelingsvisie Rode Kruis Middelburg dertiende Problemen lij jongeren in |ie kiem smoren ertegenwoordigers Kamerfracties voor behoud werkgelegenheid Uan gewond oor val van dak NEW CLASSIC LIFESTYLE domburg goes Nu tot 30% KORTING op onze kleding collectie, o.a. Mc.Gregor, Scapa, Gaastra, Riverwoods en meer editie Schouwen-Duiveland door Ingrid Huibers GOES - De brand in het kan toor van Delta NV aan de A. Fokkerstraat in Goes is hoogst waarschijnlijk aangestoken. De politie vermoedt dat inbrekers brand hebben gesticht om hun sporen uit de wissen. Het is volgens de politie nog on duidelijk of er spullen zijn weg genomen. Een woordvoerster van Delta zegt desgevraagd dat er vooralsnog niets wordt ge mist. Hoe groot de schade is, staat op dit moment nog niet precies vast. Wel is duidelijk dat een deel van de administratie bij de brand verloren is gegaan, waaronder ook een flink aantal aanvragen voor bijvoorbeeld een nieuwe aansluiting, Delta raadt klanten die de komende veertien dagen geen antwoord krijgen op hun verzoek om een aansluiting aan, even contact op te nemen. De 85 medewerkers die in Goes werken, zijn gisterochtend on dergebracht in kantoren van Delta in Middelburg, Vlissin- gen, Zierikzee en Terneuzen. Delta hoopt dat het kantoor in Goes eind deze week voldoende AARDENBURG - In een wo ning aan de Oude Kerkstraat in Aardenburg zijn gisterochtend twee in werking zijnde hennep kwekerijen aangetroffen en ont manteld. schoon is, zodat de medewer kers er volgende week weer aan de slag kunnen. De brandweer had zondagnacht een klein uur nodig om de brand die rond middernacht aan de achterzijde van het kantoorge bouw in de receptieruimte en het trappenhuis woedde, onder controle te krijgen. Er is vooral sprake van rookschade, meldt of ficier van dienst N. Wisse. Met de schoonmaak is gisteren, na dat de technische recherche klaar was met haar onderzoek, •meteen begonnen. (Advertentie) 5CHDEKNQ0E I Papegaaistraat 8 - Goes www. vandereepe. nl (Advertentie) Alle 273 hennepplanten alsme- j| de de benodigde apparatuur werden in beslag genomen. |_Q I „Singel", gebiedt Robin van twee uit Vlissingen zijn I ouders, als hij eindelijk be- I reid is om naar bed te gaan. Op schoot bij papa of mama, met tut in de mond en Haas j stevig in de knuist, dient er dan een lied te klinken. En niet zomaar Slaap kindje slaap. „Schei uit!", slist hij be velend tussen lippen en tut door naar mama, die traditie getrouw het slaaplied had in gezet. „Berenbotje." 531,4480 AA Goes S'Sidden'zeeland: 0113-315520; [«-Vlaanderen: 0114-372770; [tonaal: 020-4562500. insdag 15 juni 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 HEINKENSZAND - De landelijke Taskforce jeugdwerk loosheid en het Regionaal Platform Arbeidsmarktbeleid (RPA) gaan de werkloosheid onder Zeeuwse jongeren te lijf. Beide instanties hebben gisteren in Heinkenszand af gesproken dat het aantal werkloze jongeren voor maart volgend jaar met tweederde moet zijn gedaald. In absolu te aantallen gaat het dan om achthonderd jongeren, pagina 15 actie tegen jeugdwerkloosheid BRESKENS - Burgemeester en wethouders van de ge meente Sluis stellen de gemeenteraad voor om het perceel grond aan de Eerste Zandstraat 31 in Breskens over te ne men van eigenaar I. Keijmel voor een bedrag van 157.000 euro. Daarvoor is een krediet van 162.500 euro nodig. De gemeente heeft de grond nodig voor de uitvoering van de Ontwikkelingsvisie Breskens. Keijmel gebruikt voor zijn bedrijf twee opslagloodsen aan de Zandstraat en Dorp straat. Uitgangspunt bij de verkoop van de loods in de Zand straat was dat er een nieuwe loods zou worden gebouwd op het bedrijventerrein Deltahoek. Uit bedrijfsecono misch oogpunt was het noodzakelijk om beide loodsen te gelijk af te stoten. De loods aan de Dorpstraat was voor de gemeente echter niet interessant. In overleg werd beslo ten om deze loods te verkopen. Dat is inmiddels gebeurd, dus wil het college nu overgaan tot koop van het perceel aan de Eerste Zandstraat. De gemeenteraad beslist vol gende week donderdag om 19.30 uur in het Sluisse Bel fort. MIDDELBURG - De Middelburgse ploeg van het Rode Kruis is bij internationale wedstrijden in het Oostenrijk se Badhof Gastein op een dertiende plek geëindigd. Aan het evenement deden 26 landen mee. Armenië legde be slag op de eerste plaats. Middelburg mocht meedoen aan de internationale wedstrijd, omdat het eind april op cle derde plek eindigde bij de nationale Rode Kruis-wed- strijd in Beek. Dat betekende dat het Zeeuwse team Ne derland mocht vertegenwoordigen in Oostenrijk. In Badhof Gastein kreeg het Middelburgse team, onder leiding van de coaches M. van de Gruiter en L. van de Meer, dertien opdrachten moest vervullen. Dat varieerde van een gevallen paraglider tot een ongeval met skatende kinderen. De dertiende plek was volgens Van de Gruiter een goed re sultaat. „Zeker als je bedenkt dat we pas in april te horen kregen dat we naar Oostenrijk zouden gaan. Andere ploe gen waren al een jaar bezig met trainen. We hebben het hartstikke goed gedaan. Het was een unieke ervaring." [oor Claudia Sondervan BOES - Verloskundigen, kraam- Rilpen en consultatiebureaus poelen opvoedingsproblemen b gezinnen met jonge kinderen pan opsporen. Dat stelde staats ecretaris C. Ross (volksgezond- kid) gisteren in Den Haag voor, fijdens de conferentie Operatie B Zeeland werken consultatie- fcreaus al twee jaar aan het op- poren van opvoedingsproble men. door peuters van achttien taanden thuis te bezoeken. Dat tracht zestien procent meer kin- leren met potentiële opvoedpro- Nemen aan het licht. Drie tot Ier procent werd doorverwezen Bar jeugdzorg, thuiszorg of löisarts. De resultaten van de Kef werden in maart landelijk Êpresenteerd door de thuiszorg- Ktellingen Zorgstroom en torgsaam. Ie hogere kosten van thuisbe- oeken zijn terugverdiend als en kind vier is, omdat ernstiger 'ulpvragen worden voorkomen, kn kind dat jong hulp krijgt, ^agt later in zijn leven vier naai minder zorg van instan ts, is bekend uit landelijke pro- Wen over kindermishandeling, nbet plan van Ross moeten op merkte problemen centraal torden aangemeld in sociaal "edische dossiers bij GGD of «Öporg, die ook zijn in te zien wr politie en gemeente. De re- gratie moet eind 2006 lande- '1*zijn ingevoerd. Deen eerste reactie zijn de Lan- Wijke Vereniging van Thuis- wginstellingen, de Nederland- f Organisatie van Verloskundi- en GGD terughoudend. Zij loden het plan nog te globaal Sjoorzien problemen met het tedisch beroepsgeheim, dat l0orgifte van gegevens van pa cten en cliënten verhindert, o'gens Ross bewijst het Zeeuw- |Pïoject dat het wél kan. Iteratie Jong is een project van e ministeries van Volksgzond- ®d, Binnenlandse Zaken, On- erwijs, Sociale Zaken en Justi- !e- Het moet het aantal pro- kernjongeren terugdringen. Ne erland telt 250.000 jongeren le Problemen hebben of veroor- aken, hield premier Balkenen de conferentie voor. Volgens em lopen hulpverleners en verheden elkaar lokaal en na- oriaal geregeld voor de voeten 'et hulpinitiatieven. prHarmen van der Werf 01SEKE - In politiek Den $o moet het wel heel vreemd prt, willen de mossel- én me dische kokkelvisserij het (it verliezen. Kamerleden van 5V VVD en SGP stelden zich sieren op een discussiebijeen- mst in Ycrseke onverkort ach- rdeschelpdiersector op. drie partijen vormen net i meerderheid in de Tweede uner, maar Zeeuws Statenlid Visser van de ChristenUnie tevenals de Kamerleden S. lijs (CDA). J. Geluk (WD) en van der Vlies (SGP) geen mis stand bestaan over het stand van zijn partij. „Van een uitruil van gaswinning in de Waddenzee tegen schelpdiervis serij kan geen sprake zijn." Met de ChristenUnie ligt een meerderheid in het verschiet voor het behoud van de bedrijfs tak, inclusief de mechanische kokkelvisserij die veel zwaarder onder vuur ligt dan de mosselvis serij. „We kunnen het in deze economische tijd gewoon niet hebben dat een sector verdwijnt waarmee duizend directe en in directe arbeidsplaatsen verbon den zijn", spraken Buijs en Ge luk onomwonden. „Gaswinning in de Waddenzee moet daarom los gezien worden van visserijac tiviteiten." Ecologisch SGP-Kamerlid Van der Vlies was even stellig. In een natuur gebied als de Waddenzee is naar zijn mening plaats voor een men selijke activiteit als mossel- en kokkel visserij, 'als dat ecolo gisch verantwoord kan'. „Net zo als voor gaswinning", voegde hij toe. De schelpdiersector heeft volgens Van der Vlies dui delijk aangegeven dat zij 'ecolo gisch verantwoord' te werk kan gaan. „De plannen liggen er. De sector moet de kans krijgen die uit te voeren." Van der Vlies hoopte dat ook de mechanische kokkelvisserij daartoe in de gelegenheid wordt gesteld, maar hij stak zijn hand er niet voor in het vuur. De kleinste regeringspartij D66 wil voor de draai over gaswinning iets terug van CDA en WD. „Als er een politieke deal komt", merkte Van der Vlies op, „moet de sector worden uitge kocht. Dat heeft met mijn eerste voorkeur, maar zo'n uitkoopre geling moet dan ook iets te bete kenen hebben." Vijftig miljoen euro is in elk geval te weinig, al dus het SGP-Kamerlid. Hij noemde zelf een bedrag van tweehonderd miljoen euro, dat door de sector zelf is aangege ven. „Maar ik ga er voor die si tuatie te voorkomen", zei Van der Vlies, die daarin werd ge steund door Geluk en Buijs Ook al gaf Geluk niet direct een antwoord op de vraag wat de WD-fractie doet als D66 alleen voor gaswinning blijft bij uit koop van de kokkelvissers. „Wat de ChristenUnie doet, is heel belangrijk", gaf hij aan. „Dan is er een duidelijke meer derheid voor behoud van de me chanische kokkelvisserij En de Tweede Kamer beslist uiteinde lijk." Voor die tijd, waarschijnlijk 25 juni, is eerst het woord aan de ministerraad. Bij Brouwershaven zijn een paar plekken geschikt als ligplaats. A is bij de loswal, B is tussen de loswal en de keersluis; C is bij het strandje en D is bij de eventuele uitbrei ding van de jachthaven. foto Marijke Folkertsma door Melita Lanting ZIERIKZEE - In Zeeland is be hoefte aan een museumhaven waar bewoonde historische sche pen kunnen liggen. In de mu seumhavens van Goes en Zierik zee mogen schepen niet worden bewoond. museumhaven van Rotterdam. Hij werkt in Goes en zoekt daar om een ligplaats in Zeeland. „Dan denk je, de touwtjes los en we gaan verhuizen, maar zo sim pel is het niet." Hij heeft zijn ideeën inmiddels gedropt bij verschillende instan ties. „Ik heb gesproken met voor malig wethouder G. van de Vel de van Schouwen-Duiveland. Zij reageerde heel positief, maar helaas is ze nu weg. Daarnaast heb ik ook al een eerste gesprek je bij de provincie gehad." Littooij ontvangt positieve reac ties, maar verwacht dat het nog wel enige tijd zal duren voordat zijn plannen concreet worden. „Het hele idee verkeert nog in een pril stadium. Bovendien kos ten deze plannen geld. Er moet een steiger worden gebouwd en er moet water en elektriciteit ko men. Een historisch schip neer leggen kost de gemeente geld, terwijl huizen bouwen op dezelf de plek geld oplevert." Littooij verwacht overigens wel dat er voor gemeenten subsidiemoge lijkheden zijn om de voorzienin gen aan te leggen. Initiatiefnemer Jaap Littooij is zelf eigenaar van de historische zee-tjalk De Vier Gebroeders. Hij ziet voldoende kansen voor een dergelijke haven. „Er zijn mogelijkheden in bijvoorbeeld Veere, Zierikzee, Goes of Kam perland. Maar ook Brouwersha ven is een goede locatie." Littooij benadrukt dat het niet gaat om een 'gewone' woonsche penhaven. „Het is de bedoeling om kleinschalige haventjes te maken die plaats bieden aan vier of vijf historische scheperi. Net voldoende om de sfeer te ma ken. Deze havens kunnen gelijk een toeristische waarde hebben. Er wordt gewerkt, zwaarden worden gemaakt of een roer. Voor toeschouwers is dat leuk om te bekijken." Uitbreiding In Brouwershaven is volgens Lit tooij gemakkelijk een plek te maken voor vier of vijf schepen. Nabij de jachthaven zijn vier stekken die daarvoor in aanmer king komen. „Er wordt al een tijd gesproken over uitbreiding van de jachthaven. Dat zou ge combineerd kunnen worden met vier ligplaatsen voor historische schepen." Daarnaast ziet Lit tooij mogelijkheden bij de los wal, bij het strandje of tussen de loswal en de keersluis. Een der gelijk haventje zou volgens Lit tooij goed passen bij het histori sche karakter van het stadje. Bo vendien ligt Brouwershaven vlak bij de makkelijk bevaarba re Gre velingen. Het idee voor een haven is gebo ren uit prive-overwegingen. Lit tooij woont met zijn gezin in de miorenraad (ERIKZEE - De Seniorenraad ihouwen-Duiveland houdt jandag 21 juni om 9.30 uur dopenbare vergadering in ka- er 111 van het gemeentehuis Zierikzee. door Piet Kleemans OOSTERLAND - Ze zijn weer compleet, de kerktorens aan de Ring in Ouwerkerk, de Ring in Kerkwerve en het Torenplein in Oosterland. Gisteren werden, na enkele maanden afwezigheid wegens restararatie. de weerha nen weer teruggeplaatst op hun hoge posten. In het najaar van 2003 waren ze plots verdwenen, de drie weerha nen. De vergulde windwijzers bleken door de gemeente Schou wen-Duiveland te zijn verwij derd om ze op te laten knappen. De draaiende delen zijn nage zien en het metaal gestraald. De hanen zelf zijn vervolgens door gemeenteschilder T. van der Zande in de loodvrije grondverf gezet en daarna voorzien van een laagje bladgoud. Luchtvervuiling Vroeger werd zo'n opknapbeurt eens per 25 jaar uitgevoerd, maar vanwege de toegenomen luchtvervuiling moet het tegen woordig vaker. Gisteren werden de compleet ge restaureerde haantjes - symbool van waakzaamheid én Christus die de nieuwe dag van het ge loof doet aanbreken - door aan nemersbedrijf Quant uit Zierik zee weer op hun hoge post ge monteerd. Niet de eerste keer voor het Zierikzeese aannemers bedrijf. D. Quant: „Vorig jaar Met behulp van een kraan werd mens en materiaal, hier bij de hervormde kerk in Oosterland, naar bo ven gehesen. foto Marijke Folkertsma hebben we de spits van de toren in Zonnemaire onder handen ge nomen en ook die van Scharen- dijke. Voor wat betreft het smeedwerk van het kruis waarop de haan staat kon in Ouwerkerk worden volstaan met een schilderbeurt. Het ijzerwerk van de kruisen die de weerhanen in Kerkwerve en Oosterland dragen vergde wat meer werk. Om de 'goudhaantjes' weer op hun plaats te brengen' was kraanverhuur A. Mol uit Zierik zee ingehuurd. Die had geen en kele moeite met het naar boven hijsen van de werklieden en hun materialen naar hoogten varië rend van 34 meter in Kerkwerve tot dik 40 meter in Ouwerkerk. Het meeste werk vergde het weer terugplaatsen van de weer haan op de hervormde kerk van Kerkwerve. Daar moest het smeedijzeren kruis ingewerkt en vastgebout aan de torenspits waarna het geheel met loodslab- ben waterdicht moest worden gemaakt. SINT PHILIPSLAND - Een 8-jarige man uit de gemeente Holen is gistermiddag gewond wraakt toen hij van het dak van tn woning aan de Sluisweg in inlPhilipsland viel. ieman gleed tijdens werkzaam- *ien aan een schuur uit en viel aar beneden. In eerste instan- iekwam hij op beide voeten op [grond terecht, daarna viel hij p zijn rug. Hij is voor onder- lek overgebracht naar het zie- mhuis in Bergen op Zoom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35