Scholen barsten uit hun voegen PZC Dorpswinkel Noordgouwe zoekt rust in siëstatijd Highland Games verbroederen Goes bouwt maar één kantoorpand bij nieuw stadskantoor Behoefte aan plek historische schepen Ringrijden 3e klas spannend tot het eindC Dertiende plek voor Rode Kruis Middelburg Noodgebouwen niet aan te slepen in gemeente Tholen Abri's veerplein Breskens vernield Problemen jeugd moeten vroeg opgespoord foto Ruben Oreel Voor klachten hoeft de ploeg niet te vre zen. De meeste Keizer-Karel-Hofbewo- ners zijn trouwe supporters. Dit jaar doet voor de eerste keer ook een dames team van het hof mee, de Mac Hofda mes. Romeinen In totaal zijn zo'n vijftien van de 47 ge zinnen van het hof direct bij de High- land Games betrokken. Over het ont staan van de Schotse Games bestaat geen eenduidigheid. Het verhaal gaat dat in de tweede en derde eeuw de Schotse strijders in hun Games tegen de Romeinen konden tonen hoe krachtig, sluw en sterk ze waren. Maar ook wordt gezegd dat de Games gebruikt werden als test voor vaardigheden en samenwer king, om tot de keuze van de koningen en hoofden van de clans te komen. „Voor ons telt dat de Games verbroede- ren", zegt Van der Broek. dinsdag 15 juni 2004 door Freek Janssen GOES - De gemeente Goes ziet definitief af van het plan om een kantoorpand te bouwen naast het gebouw van de Stichting Thuiszorg Oosterscheldegebied op het Hollandiaplein in Goes. Het andere geplande kantoorge bouw bij het nieuwe stadskan toor, in het verlengde van het ap partementencomplex De Admi raliteit, komt er wel. Tegen de plannen waren veel be zwaren ingediend, onder meer door vier omwonenden van het Hollandiaplein, 23 bewoners van De Admiraliteit en 25 bewo ners van het nabijgelegen appar tementencomplex Karei Door manhof. Het kantoorgebouw naast Stich ting Thuiszorg zou al te zeer worden ingeklemd tussen het stadskantoor (waar nu aan ge bouwd wordt) en het gebouw van de Thuiszorg. Daardoor zou het afbreuk doen aan de positie en de architectuur van het stads kantoor. Ook zien de bezw Bier makers de nieuwbouw naar. vin' Admiraliteit niet zitten -<stbe vier verdiepingen tellende tl toorpand komt op zeven j-v van De Admiraliteit te lip &a Bewoners zijn bang dal nieuwbouw de lichtinval ïin mert. gi De bezwaarmakers van dei 0* rel Doormanhof vrezen daL ran kantoorpand een groot stub »l' uitzicht wegneemt. É;l De gemeente kan zich vindt b de bezwaren tegen het kantor gebouw bij Stichting Thuis» tel Ze geeft toe dat het nieuwe i bouw zo ongunstig ligt ten v. uur zichte van het stadskantoor,oei 'verwezenlijking in de toekent l*la niet opportuun lijkt'. cha De argumenten van de broi W' ners van De Admiraliteit m den weerlegd: Goes vindt een afstand van zeven jU Zuic 'niet onaanvaardbaar' is. Aangs I»11' zien het complex Karei loc; bb manhof 55 meter verderop k tuur legt de gemeente ook dezeam zwaren naast zich neer. door Melita Lantinq ZIER1KZEE - In Zeeland is be hoefte aan een museumhaven waar bewoonde historische sche pen kunnen liggen. In de mu seumhavens van Goes en Zierik- zee mogen schepen niet worden bewoond. Initiatiefnemer Jaap Littooij is zelf eigenaar van de historische zee-tjalk De Vier Gebroeders. Hij ziet voldoende kansen voor een dergelijke haven. „Er zijn mogelijkheden in bijvoorbeeld Veere, Zierikzee, Goes of Kam perland. Maar ook Brouwersha ven is een goede locatie." 'Littooij benadrukt dat het niet gaat om een 'gewone' woonsche penhaven. „Het is de bedoeling kleinschalige haventjes te ken die plaats bieden aanwsL vijf historische schepen. Né!v. '4' doende om de sfeer te mak ï'e: Deze havens kunnen gelijki toeristische waarde hebben.! wordt gewerkt, zwaarden? den gemaakt of een roer." Brouwershaven is volgens te gemakkelijk een plek te makg voor vier of vijf schepen. Nais de jachthaven zijn vier stelÉ die in aanmerking komen, wordt al een tijd gesprokenovt uitbreiding van de jachthavea Dat zou gecombineerd kunne worden met vier ligplaate Leai voor historische schepen." Lit P tooij ontvangt positieve rea>! '<r: ties, maar verwacht dat het m Is wel enige tijd zal duren voord =a' zijn plannen concreet worden W GOI tollf door Sandra van de Vreugde GAPINGE - In Gapinge werd za terdag de voorlopig laatste klas- senwedstrijd gehouden: de der de klas. Het niveau wordt elke week een beetje lager, maar de spanning lijkt wel toe te nemen. In de laatste beurt vielen de be slissingen over promotie en de gradatie, waarbij de allerlaatste rijder, Peter Dekker uit Grijps kerke, een cruciale rol speelde. Toen na vijf beurten de groene sjerp aan een drietal uit Gapin ge werd uitgereikt kon nog nie mand vermoeden hoe spectacu lair de strijd zou gaan verlopen. Al meteen in de zesde beurt nam Nieuwland 2 de groene sjerp over. Een hele dag kwamen ver schillende drietallen in de buurt, of gingen zelfs gelijk op met Rens Hoebeke, Jolanda Kwekkeboom en Aart Meijer. Die lieten zich niet van de wijs brengen en staken in vrijwel elk rondje twee of drie ringen. In de 25e beurt bouwden ze de voor sprong zelfs uit tot 3 ringen. In de 29e en voorlaatste beurt was de voorsprong echter terug gelopen tot 1 ring en toen Nieuwland er nog 1 liet hangen, kwamen zowel Ritthem als Grijpskerke op gelijke hoogte. De laatste beurt moest dus uit komst bieden. Het drietal van Ritthem, dat als eerste van de 13 drietallen moest rijden, stak alle drie de ringen in en voerde de druk nog wat op. Nieuwland kwam als elfde drietal in de baan. Voor Jolanda Kwekke boom werd de druk te groo; zij liet de ring hangen. Aart Meijer nam hem wel mee, maar het kampioenschap ging aan de neus van de Nieuwlanders voor bij na een hele dag in het groen te hebben gereden. Als laatste drietal Grijpskerke. Erik Francke moest het spits af bijten. Hij miste de ring en zo was het kampioenschap voor Ritthem. René Wisse stak wel in en toen moest Peter Dekker nog rijden als allerlaatste deelnemer van de dag. Hij miste de ring echter en zag alle hoofdprijzen voor hem en zijn drietal aan zijn neus voorbijgaan. Nieuwland won dan wel niet de wedstrijd, maar promoveerde toch nog naar de tweede klas. Rens Hoebeke bekroonde deze prestatie door ook het persoon lijk kampioenschap op te eisen met 26 van de 30 ringen. Gert Langebeke uit Gapinge wei ^5 met 24 ringen de persoonlijk* servekampioen. Ook de degradatieplaatsen wa den pas in de laatste peurt dé nitief beslist. Het drietal uit Me- liskerke verkeerde aan het be gin van de middag in een uit zichtloze positie, maar maaktf een mooie eindsprint in de laat ste beurten. Alex Krijger, Piet Ovaa, Jan Ma- thijsse en Gapinge 9 degradeer den naar de vierde klas. Agenda ZRV Vrijdag 18 juni ringrijden aanb Kerkring in Grijpskerke van 131 tot 21.00 uur. Zaterdag 19 juni, ringrijden bijJ nege Paardoes te Vlissingen is 11.00 tot 17.00 uur, ringrijden# Gapinge. Schotse Hoek van 81 tot 17.30 uur, Ringrijden Lams- renburg, afdelmg Koudekerken 8.00 tot 17.00 uur, in Nisse tijd® schaapscheerdersfeesten van 2# tot 17.00 uur en koppelwedstr? in de Langstraat in Zoute!® van 8.00 tot 17.00 uui'. MIDDELBURG - De Middel burgse ploeg van het Rode Kruis is bij internationale wed strijden in het Oostenrijkse Bad hof Gastein op een dertien© plek geëindigd. Aan het event ment deden 26 landen mee. Ar menië legde beslag op de eerst' plaats. Middelburg mocht meedoenaat de internationale wedstrijd, oifr dat het eind april op de den* plek eindigde bij de nations Rode Ki-uis-wedstrijd in Ba- Dat betekende dat het Zeeuwse team Nederland mocht vertegen woordigen in Oostenrijk. In Badhof Gastein kreeg W Middelburgse team. onder le ding van de coaches M. van ff Gruiter en L. van de Meer. der tien opdrachten moest verva len. Dat varieerde van een gen iën paraglider tot een ongew* met skatende kinderen. De dertiende plek was vi Van de Gruiter een goed resul taat. „Zeker als je bedenkt®' we pas in april te horen kregen dat we naar Oostenrijk zouden gaan. Andere ploegen waren* een jaar bezig met trainen.»8 hebben het hartstikke goed ge daan" door Edith Ramakers VLISSINGEN - De wandelaar die ver trouwd is met het Westduingebied Vlis singen, staat al niet meer te kijken van mannen die met bomen sjouwen, ha mers slingeren en met loden ijzers gooien. Ook de bewoners van het Keizer Karei Hof in West-Souburg kennen dit spektakel. De groep sterke mannen traint voor de Highland Games Zeeland die zaterdag voor de vijfde keer worden gehouden op de Karolingische Burg in Oost-Souburg. De Mac Keizer Karei-hooligans nemen de Schotse Games serieus. Maar dat zul len de circa achttien concurrenten ook wel doen. „Wat ons denk ik behoorlijk speciaal maakt, is dat we een hechte ploeg zijn. met onderling een sterke band. We wonen allemaal in het hofje en we zijn door de Games nog meer naar elkaar gegroeid", zegt Gido van der Broek, captain van de Mac Keizer Karei-hooligans. Door samen te trainen voor de Games hebben de hofbewoners een gemeenschappelijk doel gekregen. „De Games zijn een belangrijke binden de factor." Voor het Keizer Karei Hof is de vijfde editie de afgelopen winter al begonnen. De kinderen speelden buiten en de ouders hielden een oogje in het zeil. „We hingen daar wat rond en begonnen alweer te filosoferen over de Games. En als er dan een whisky'tje bijkomt, zijn de afspraken snel gemaakt." De voorbereiding leverde vorig jaar de eerste plaats op voor de Mac Keizer Ka rei-hooligans. In het voorjaar zijn de hooligans begon nen met duurloopjes van circa vijf kilo meter. „Daarna, toen we niet meer bui ten adem terugkwamen, zijn we overge stapt op de oefeningen gericht op de on derdelen van de Games." Ze bedenken afgeleide oefenvormen voor het wei-pen van een zware bal aan een ketting, het hamerslingeren of boomwerpen. „Voor die onderdelen wijken we uit naar het Westduingebied", zegt Van der Broek. Zaterdag moet er ook met een strobaal over een lat worden geworpen. De baal wordt aan een hooivork geprikt en in de lucht gegooid. „Op het hof hebben we een van de bomen als ijkpunt aangewe zen." Boules Die boom staat er scheef-bij, maar heeft wel bewezen dat „hij tegen een stootje kan'. Het schelpenpad op het hofje is een geschikte Schotse jeu-de-boules- baan gebleken. De loden boule van zo'n dertien kilo laat deuken na in de baan. „We harken na afloop van de oefening het pad weer bij om geen last met de bu ren te krijgen." BRESKENS - In de nacht van zondag op maandag zijn de abri's van de BBA op het veer plein in Breskens vernield met een baksteen. „De overlast wordt steeds gro ter", aldus A. de Koning van de regiopolitie. „Een aantal weken geleden moesten de kaartkotjes van de boot het ontgelden, en nu dit. Er liggen hier jammer genoeg bak stenen te over. Er is ook een ach terruit van een scootmobiel op het parkeerterrein vernield. Nie mand heeft iets gezien of ge hoord. Het veerplein ligt er te genwoordig 's nachts tussen half elf en zes uur verlaten bij, een paradijs voor sommige jon gelui. We kunnen alleen hopen dat deze vandalen een keer te gen de lamp lopen." Behalve de bushokjes is ook het praathokje met het bankje ver nield. Wanneer de abri's terug komen is onbekend. door Ali Pankow NOORDGOUWE - Vera de Jong windt er geen doekjes om: het runnen van een kleine buurtsu per betekent keihard werken en er staat nauwelijks een onderne mersinkomen tegenover. Zij in vesteert haar krachten al twaalf jaar in levensmiddelenwinkel Nummer 11 in Noordgouwe. Om het leuk te laten blijven voor haarzelf heeft ze nu 'siëstatijd' ingevoerd. Het gaat om nieuwe openingstij den. Konden de klanten voor heen vier dagen per week te recht van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.30 uur, sinds kort wordt er bij de buurtsuper op maandag, dinsdag, donder dag en vrijdag siësta gehouden tussen 12.30 uur en 16.00 uur. Daarna gaat de winkel weer open van 16.00 tot 19.00 uur. Op woensdag is de winkel alleen 's ochtends geopend en op zater dag van 8.00 tot 15.00 uur. Voor De Jong levert het zesen- half uur tijd op die ze naar ei gen keus kan besteden. „Daar was ik aan toe, want weken van zeventig uur werken, zijn zeker geen uitzondering. Het is hard sjouwen in deze branche. Dat is een gegeven, maar het moet toch ook voor jezelf nog een beetje leuk blijven", zegt de win kelierster. Ze nam het besluit tot invoering van siësta-ope ningstijden dus in eerste instan tie vanuit eigen belang. De klan ten blijken, na veertien dagen er varing ermee, echter ook prima te spreken over de wijzingen. Dat half uurtje later dicht tus sen de middag vinden vooral ouders die hun kinderen uit school moeten halen zeer pret- tig- Verder zijn er de mensen die vrij laat uit hun werk weer terugko men op het dorp en dan dus nog terecht kunnen bij Nummer elf. Hetzij voor een vergeten bood schapje, hetzij voor alle ingre diënten voor de maaltijd op die dag. De praktijk wijst uit dat 'siëstatijden' bij de Buurtsuper in Noordgouwe heel goed pas sen in de huidige moderne maat schappij. „Bovendien is het" leu ker voor de klanten als ik 's mid dags om vier uur na enkele uren vrij weer met een opgewekt ge zicht achter de kassa sta", zegt De Jong. Winkel Nummer Elf in Noord gouwe heeft in twaalf jaar tijd een rijke historie opgebouwd. Het bedrijfje werd op 5 maart 1992 met ceremonie geopend. Het betrof immers een buurt win kel die mede dankzij een eenma lige bijdrage van de toenmalige Vera de Jong (1) en haar dochter Lieke van buurtsuper Nummer 11. gemeente Brouwershaven op de rails kon worden gezet. De ge meente investeerde circa 5000 euro in de verbouwingskosten ten behoeve van het behoud van een laatste dorpswinkel. Het initiatief kwam van De Jong's toenmalige echtgenoot. Zelf was ze toen al vele jaren do cente aan de Dansacademie in Rotterdam. Een beroep dat ze met hart en ziel uitoefende. Bo vendien was ze zeer behept in het gebruik van dansnotatie en foto Marijke Folkertsma was ze artistiek leidster van de historische dansgroep Volta. Dat is allemaal lange tijd gele den. Het runnen van de dorpssu per vereiste alle inzet'. Na haar scheiding stond Vera de Jong op een keerpunt in haar leven. Nummer elf lag haar na aan het hart en ze besloot zichzelf daar in dan ook maar volledig vast te bijten. Al wist ze dat het in haar eentje keihard werken zou wor den. Volgens haar hebben de klanten daarvoor tot nu toe al tijd begrip getoond. Als het op hun weg komt, helpen ze een handje: halen zelf hun broodbe stelling of zetten even een tray melk in de koeling als De Jong daar zelf nog niet aan toe is ge komen. Verder werkt dochter Lieke van bijna 18 jaar na schooltijd steeds vaker mee in het bedrijf. Ook wat haar be treft komen de siëstatijden veel beter uit. De Jong, van oor sprong afkomstig uit een kleine buurtgemeenschap aan de rand van Krimpen aan de Lek, wil graag haar bijdrage leveren aan de leefbaarheid in een kleine kern. De laatste dorpswinkel en dus tevens sociaal ontmoetings punt vormt daar een belangrijk element in. Ze is blij dat veel klanten tot vanuit de verre om geving dat onderkennen. Sinds de buurtsuper in Zonne- maire is verdwenen, heeft ze ook vanuit die kern behoorlijk wat klanten. Er verdwijnt im mers al zoveel uit de dorpen. Het in stand houden van de laat ste winkel vereist nou eenmaal veel inzet en steun. De Mac Keizer Karei-hooligans zijn sinds al sinds de winter aan het trainen voor de Highland Games. door Freek Janssen THOLEN - Een aantal basis scholen in de gemeente Tholen groeit zo hard, dat er bijna geen GOES - Verloskundigen, kraam hulpen en consultatiebureaus moeten opvoedingsproblemen in gezinnen met jonge kinderen gaan opsporen. Dat stelde staats secretaris C. Ross (volksgezond heid) gisteren in Den Haag voor, tijdens de conferentie Operatie Jong. In Zeeland werken consultatie bureaus al twee jaar aan het op sporen van opvoedingsproble men, door peuters van achttien maanden thuis te bezoeken. Dat bracht zestien procent meer kin deren met potentiële opvoedpro- blemen aan het licht. Drie tot vier procent werd doorverwezen naar jeugdzorg, thuiszorg of huisarts. De resultaten van de proef werden in maart landelijk gepresenteerd. De hogere kosten van thuisbe- zoeken zijn terugverdiend als een kind vier is, omdat ernstiger hulpvragen worden voorkomen. Een kind dat jong hulp krijgt, vraagt later in zijn leven vier maal minder zorg van instan ties. In het plan van Ross moe ten problemen centraal worden aangemeld in sociaal medische dossiers bij GGD of thuiszorg, die ook zijn in te zien door poli tie en gemeente. De registratie moet eind 2006 landelijk zijn in gevoerd. In een eerste reactie zijn de Lan delijke Vereniging van Thuis zorginstellingen, de Nederland se Organisatie van Verloskundi gen en GGD terughoudend. Zij vinden het plan nog te globaal en voorzien problemen met het medisch beroepsgeheim, dat doorgifte van gegevens van pa tiënten en cliënten verhindert. plaats meer is voor nieuwe nood- lokalen. Een definitieve oplos sing in de vorm van nieuwbouw komt er pas in 2008: tot die tijd zijn de noodgebouwtjes niet aan te slepen. Begin dit jaar kregen de Eben Haëzerschool en De Regenboog allebei een nieuw noodlokaal. De Regenboog groeit zo explo sief, dat de school nu alweer toe is aan uitbreiding: sinds februa ri zijn er twintig leerlingen bij gekomen. De gemeente wil nog voor het begin van het nieuwe schooljaar beschikken over een nieuw noodlokaal. „Het groeit verschrikkelijk hard", beaamt wethouder W. van Kempen van onderwijs. „In Tholen-stad heeft dat vooral te maken met de nieuwbouwwij ken. Helaas is er nu geen finan ciële ruimte voor nieuwbouw, dat kunnen we pas over een jaar of vier realiseren." De noodlokalen zijn bedoeld als overbrugging, tot de gemeente een fatsoenlijke oplossing heeft. Inmiddels staan er bij sommige scholen al zoveel noodlokalen, dat er amper meer ruimte is rondom het gebouw om er nog meer bij te zetten. Na de zomervakantie gaat een extern bureau onderzoeken hoe de definitieve oplossing voor de huisvesting voor de basisscho len eruit moet komen te zien. Dat kan zijn 'stuivertje wisse len': in de bezuinigingsvoorstel len van april werd de mogelijk heid genoemd dat Ter Tolne in het huidige gebouw van De Re genboog gaat zitten, montesso rischool De Kraal verhuist dan naar het pand van Ter Tolne en voor De Regenboog wordt nieuwbouw gepleegd. Maar dat is nog allerminst zeker, bena drukt Van Kempen: „Herverka veling is slechts één van de op ties." Inde hoogte In Sint-Annaland kampen de ba sisscholen met hetzelfde pro bleem. Van Kempen: „Je hebt daar twee scholen, de openbare Ca- sembrootschool en de christelij ke Schóól met de Bijbel. Die zijn allebei eind jaren zestig ge bouwd en zijn een beetje met el kaar verweven: ze delen een openbare ruimte. In de loop der jaren zijn de scholen flink ge groeid en hebben ze er lokalen bijgebouwd. Twee jaar geleden werden er nog twee noodlokalen geplaatst en nu is er weer eentje nodig." Het is mogelijk dat één van de twee basisscholen in de toe komst blijft in het huidige pand en dat de andere verhuist naar een nieuw gebouw. Het zou ook kunnen dat de gemeente besluit in de hoogte te bouwen. Chipknip U kun» hier chippen ~K00P MIER UW SiaiPPEHKWRTEM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 32