Goes schrapt plan Overdedijk PZC Het licht, de lucht en het toeval PZC NS voert betaald parkeren in bij P+R-terreinen Ondernemers Tholen weigeren te betalen voor blauwe zone Ruim twintig scholen ontvangen extra geld voor cultuureducatie ,11 [jen Wzien ook in tweede instantie alleen nadelen aan locatie Asbest blijft liggen Wietkwekerij Zwaargewonde bij rotonde Rijbewijs drankrijder ingevorderd Motorrijder gewond na aanrijding Sluis stimuleert nieuwe activiteiten agenda dinsdag 15 juni 2004 jflfFrank Balkenende jdES - Goes schrapt definitief idee voor de bouw van de —inwijk Overdedijk in 's-Heer jrwdskerke. Het college van «meester en wethouders al eerder geen brood in die fcaiie, maar een meerderheid ^gemeenteraad floot het col- Ige terug en vroeg een nieuw biffoek. De uitkomst is het- jlidealsdie in het eerste onder- mek: niet aan beginnen. üagens het college kleven er al- imaar nadelen aan de Over- lijk. een gebied aan de west- it van het dorp. bij de Polder- Ijk. De dorpsraad had die geopperd, omdat de ontwik- jing van andere woning- midocaties niet wil vlotten. In .Heer Arendskerke is sinds 551 nauwelijks meer iets ge duwd Wethouder M. 't Hart Domet alleen maar problemen k; de provincie als Goes Over kijk zou ontwikkelen. Het ini tiatief-plan staat op gespannen voet met het Streekplan, het ruimtelijk beleid van de provin cie. Die geeft de voorkeur aan het bebouwen van open plekken in het dorp en probeert uitbrei dingen te voorkomen, zodat het buitengebied niet steeds kleiner wordt. De plaats is ook verkeerd, om dat de historische structuur van het dorp wordt aangetast. Ka rakteristieke dijken vormen nu een natuurlijke grens van de be bouwing. Overdedijk door breekt dat patroon. Bovendien gaat het o,m oude zeedijken, die nog steeds een waterkerende functie hebben. Cultuurhisto risch gezien is het niet fraai daar een wijk tegenaan te leg gen, staat in het onderzoek. Verkeerstechnisch zijn er ook be zwaren. Een goede, veilige ver binding met het dorp is moeilijk te maken. Er is, volgens het laat ste onderzoek, meer voor nodig dan verbetering van de Polderse- dijk. Mor Miriam van den Broek IDDDELBURG - Het asbest dat twee weken geleden vrij- ïbij een brand in een hooi- jtbuur aan de Mannezeeseweg d Middelburg is nog niet opge lijmd. Wel heeft de gemeente drie bedrijven een offerte laten maken voor het verwijderen van iet asbest. j na de brand hebben we linventariseerd hoe ernstig de tuatie was", zegt L. Groutars, irojectleider Mortiere bij de ge- neente. „De kleine asbestdeel- tjes zijn gelijk bij de brand rich- tmg de snelweg gewaaid. Daar- lanis niets meer te doen. Rond ie boerderij liggen nog wel brok- esasbest, maar die zijn minder thadelijk voor de gezondheid, e! zijn vooral de losse vezels ie schadelijk kunnen zijn. lis de brand in een woonwijk bd plaatsgevonden, was het as- est zo snel mogelijk wegge- iloorMariëtte den Engelse IHOLEN - De Ondernemersver eniging Tholen (OVT) weigert mee te betalen aan de invoering vaneen zone voor kort parkeren (blauwe zone) in Tholen-stad. ie' college van de gemeente Men heeft dat de onderne- ersveremging wel gevraagd, 'fciim een jaar geleden stelde de ineenteraad van Tholen vast it Tholen-stad een blauwe zo- imoet krijgen. In eerste instan- alleen op de Eendrachtsweg, supermarkt Cl000. Later redactie bevelanden7tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende '"grid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen RobPaardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231 231 °P maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur De vrees bestaat dat Overdedijk een dure liefhebberij wordt, want als rekening wordt gehou den met cultuurhistorische en landschappelijke waarden, moe ten er grote kavels komen met relatief weinig huizen. Die worden dan flink aan de prijs, zodat het geen wijk voor 'iedereen' wordt. Ook de aan te leggen infrastructuur (wegen, rioleringen, kabels en leidingen) wordt peperduur. Goes concentreert zich al langer op drie woningbouwlocaties; de Landweg (30-45 woningen), de Deestraat (15 tot 20) en Raad huisstraat en de uitbreiding van Poelwijck (40 appartementen en 30 tot 40 zorgwoningen). Omdat met de ontwikkelaar van de Landweg al vergaande af spraken zijn gemaakt, kan de ge meente ook niet zomaar Overde dijk voorrang geven en andere projecten laten varen. Een scha declaim ligt dan op de loer. Daarnaast kunnen niet alle wo ningbouwplannen worden uitge voerd, want dat zou de schaal van 's-Heer Arendskerke (1327 zielen) te boven gaan. Volgens het onderzoek ontstaat dan een te groot aanbod. Wethouder 't Hart pleit dan ook voor een rus tige groei- van 's-Heer Arends kerke. De raadsleden zijn nu weer aan zet. Zij spreken er maandag 21 juni over in de Goe- se commissie grondgebied. haald. Maar omdat de schuur af gelegen ligt en het nog aanwezi ge asbest bestaat uit vaste stuk ken, hadden we meer speling bij het opruimen." Inmiddels zijn er drie offertes aangevraagd, zegt Groutars. De projectleider kon gisteren niet zeggen of er ook al een bedrijf is uitgekozen, maar hij vernacht dat de restanten binnenkort wor den weggehaald. De gemeente Middelburg werd in 2001 eige naar van de hooischuur en de omliggende grond. Ze heeft het perceel nodig voor de ontwikke ling van het bedrijventerrein Mortiere en kocht daarom de toenmalige eigenaar uit. Die ver huisde met zijn bedrijf naar Ar- nestein. In de tussentijd verhuur de de gemeente het perceel aan een andere ondernemer. De brand heeft de ontwikkeling van het terrein bespoedigd. Volgens Groutars wordt er nu gewerkt aan een bestek om de schuur te kunnen slopen. zouden er wellicht ook blauwe zones komen op een deel van de Markt en in de Molenvlietse- straat. De blauwe zone zou na een half jaar worden geëvalu eerd. Veertien maanden later is er nog steeds geen blauwe zone in gevoerd in Tholen-stad. De on dernemersvereniging betreurt dat. „Een zone voor kort parke ren is al lange tijd een wens van de ondernemersvereniging", zegt voorzitter A. Molenaar. Er is veel te weinig ruimte om te parkeren in het centrum van Tholen. Bij supermarkt Cl000 is de situatie het ergst. Het college heeft de OVT gevraagd de helft van de kosten voor de invoering van de zone op zich te nemen. Het ging om kosten voor het in huren van controleurs. In eerste instantie voor een periode van een half jaar. Dure grap „Wij hebben daar massaal nee tegen gezegd. Het voorstel is met de leden besproken. Als we nu ja zeggen, wat betekent dat dan over een half jaar? Het ging nu om een bedrag van vierdui zend euro. Het wordt voor ons een veel te dure grap als we moe ten meebetalen." Bovendien vindt Molenaar dat het een taak is van de gemeente. „De raad heeft het college opdracht gege ven een blauwe zone in te stel len. Dan moet het college dat ook maar doen." Op het nee van het OVT heeft het college nog niet geantwoord. Wel ligt er een advies van ambte naren aan het college over de blauwe zone. Over de inhoud van het advies hult wethouder F. Goossen zich in stilzwijgen. „Ik wil niet op de zaken vooruit lopen. Het wordt maandag be sproken in de commissie Ge meentelijke Ontwikkeling." AARDENBURG - In een wo ning aan de Oude Kerkstraat in Aardenburg zijn gisterochtend twee in werking zijnde hennep7 kwekerijen aangetroffen en ont manteld. Alle 273 hennepplanten alsme de de benodigde apparatuur werden in beslag genomen. Paul Kamper bij een van zijn kunstwerken: een golf in roestvrij staal, die gevangen wordt door een menselijke constructie. foto Mechteld Jansen door Inqrid Huibers WISSENKERKE - Dat kunste naar Paul Kamper uit Wissen- kerke inmiddels de eerbied waardige leeftijd van 78 jaar heeft bereikt, weerhoudt hem er niet van om wilde plannen te maken. Op dit moment zet hij zich met hart en ziel in om een grote openluchttentoonstel ling op Noord-Beveland van de grond te krijgen. 'Als je op een stoel gaat zitten niksen, ben je al voor de helft dood'. De in het Duitse Krefeld gebo ren en getogen Kamper streek ruim zeven jaar geleden in Wis- senkerke neer. „Door het licht, de lucht en het toeval", zoals hij zelf zegt. In 1974 maakte Kamper voor het eerst kennis met de provincie tijdens een korte vakantie in Domburg. In de jaren daarop bleef hij terug komen om te genieten van het licht, de vrijheid, de machtige wolkenluchten en het water. „Dat het uiteindelijk Wissen- kerke is geworden, is puur toe val. Ik kon dit huis aan de Voorstraat kopen", vertelt Kamper. „Je vindt niet snel een huis met ruimte voor twee ateliers." De begane grond wordt ingeno men door zijn ruim dertig jaar jongere vrouw Marion die kera miek maakt. Kampers atelier is op de eerste verdieping. Met een daaraan grenst de woonka mer met een vissenmobiel bo ven de salontafel en een piep klein watervalletje in de hoek. Ook staan overal maquettes op gesteld van Kamper's nieuwste werk. Werk dat draait om licht en be weging. „De wereld is altijd in beweging en de mens ook. Wij bewegen - als het goed is - zo wel geestelijk als lichamelijk", legt Kamper uit. „Elke nieuwe dag brengt verandering. De meeste mensen willen alles be houden, maar dat gaat niet." Ter illustratie pakt hij er een maquette bij. Het is een object van drie roestvrijstalen zuilen die kunnen draaien in de wind. Elke toren heeft een andere kleur meegekregen. Door de be weging van de zuilen en de weerkaatsing van het licht ont staat steeds een ander plaatje. „Zou je twee keer precies het zelfde beeld willen zien, dan lukt je dat waarschijnlijk niet", zegt Kamper. „Er zijn miljoenen mogelijkheden." Dynamic-Art-Delta 2005 zoals Kamper het project voorlopig heeft gedoopt, omvat ongeveer vijftien grote door wind of wa ter bewegende kunstobjecten. Er hebben zeven kunstenaars toegezegd om werk te leveren, waaronder Danny van Rijt uit Geersdijk en Lenny van Broek hoven uit Kats. Verder wordt er werk geleverd door Raphael Opstaele uit Brussel en de Duit sers Michael Hischer (Berlijn) en Bernward Frank (Aken) en vanzelfsprekend door Kamper zelf. Ook de uit den Haag af komstige kunstenaar Albert in 't Veld doet mee. Kamper heeft inmiddels toe stemming van Rijkswaterstaat gekregen om een terrein aan de MIDDELBURG - Op de Schroeweg is gisteravond een mo torrijder met een snelheid van 50 a 60 kilometer per uur op de pas aangelegde rotonde gereden. De motorrijder raakte daarbij zwaargewond. Hij droeg beschermende kleding maar liep desondanks on der meer een beenbreuk en nekletsel op. De man werd met spoed afgevoerd naar het 'ziekenhuis. Dit incident is al het tweede incident op de rotonde waarbij een gewon de is gevallen. VLISSINGEN - Een 47-jarige automobilist uit Vlissingen heeft gisteravond zijn rijbewijs moeten afgeven. De man was rond 18.45 uur door nog onbekende oorzaak stil ko men te staan op de Keersluisbrug te Vlissingen. Getuigen hadden gezien dat de man hierop zijn auto verliet en weg liep in de richting van het station. Even later keerde hij weer terug naar zijn auto en probeer de weg te rijden. Dat werd door de politie, die intussen aanwezig was, verhinderd omdat duidelijk was dat de man onder invloed van alcohol was. Hij werd overge bracht naar het politiebureau. Omdat de man een blaast- est weigerde, werd zijn rijbewijs ingevorderd en pro ces-verbaal opgemaakt. KERKWERVE - Een 59-jarige motorrijder uit de gemeen te Middelharnis is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeval op de kruising Delingsdijk/Heuvelsweg op Schou- wen-Duiveland. De man is aangereden door een 21-jarige automobiliste uit de gemeente Schouwen-Duiveland. De vrouw reed over de Delingsdijk vanuit de richting Brouwershaven en wilde linksaf de Heuvelsweg oprijden, in de richting van Kerkwerve. Daarbij zag ze de motorrijder over het hoofd, die vervol gens de auto vol in de flank raakte. De motorrijder be landde op het asfalt en schoof in de berm. Hij liep twee ge broken polsen en een gebroken been op en is naar het zie kenhuis in Goes gebracht. De traumahelikopter is ter plaatse geweest om assistentie te verlenen. De motor is he lemaal vernield, de auto raakte zwaar beschadigd. SLUIS - Agrariërs in het kustgebied van de gemeente Sluis, die op hun terrein niet-agrarische nevenactivitei ten willen ontplooien, worden op korte termijn geholpen door de gemeente. Tenminste, als de gemeenteraad volgende week akkoord gaat met een voorbereidingsbesluit voor een herziening van het bestemmingsplan Buitengebied. Dit bestemmings plan van de voormalige gemeente Oostburg wordt her zien, nadat het gebiedsplan 'Natuurlijk Vitaal' door de provincie Zeeland is vastgesteld. Naar verwachting ge beurt dit volgend jaar. Als ondernemers moeten wachten op het nieuwe bestem mingsplan, duurt het jaren voordat zij hun nieuwe activi teiten kunnen beginnen. Dat acht het Sluisse college onge wenst. Door een voorbereidingsbesluit voor de herziening van het bestemmingsplan kunnen ondernemers eerder activi teiten starten. Jacobahaven te gebruiken om de tentoonstelling op te bou wen. Kamper: „Het is een hart stikke mooie plek, recht onder de windmolens met uitzicht op de Oosterscheldekering." De objecten blijven er een week of zes staan. Subsidies Om het project definitief van de grond te tillen is Kamper naarstig op zoek naar een pro jectleider. „Iemand die subsi dies los kan krijgen en goed kan verwoorden waar het pro ject over gaat", zegt hij. „En die kan zorgen voor publici teit." Kamper houdt zich liever be zig met licht en beweging. Met een soort verrekijker van grote roestvrijstalen ringen waar mee je als toeschouwer steeds je perspectief kunt veranderen. Of met een in de wind op en neer zwiepende stalen golf. „Dat vind ik mooi zo'n golf die zijn gang kan gaan, maar toch in bedwang wordt gehouden door kabels. Net zoals wij men sen met man en macht probe ren het water in bedwang te houden." door Frank Balkenende GOES - Was het tot nu toe de ge meente Goes die de ring van het betaald parkeren rond de bin nenstad steeds verder oprekte, nu zorgt de Nederlandse Spoor wegen ervoor dat straks op de P+R-terreinen bij het station Goes moet worden betaald. De NS willen aan beide zijden van de M.A. de Ruyterlaan be taald parkeren invoeren om het woon-werkverkeer van hun ter reinen te verdringen. Vaak staan de gratis P+R-terreinen (Park and Ride) vol, zodat trein reizigers hun auto niet in de buurt van het station kunnen neerzetten. NS wil daarom een gedifferentieerd tarief invoeren voor treinreizigers en automobi listen die in Goes werken. Hoe dat technisch wordt opgelost, is nog niet bekend. Het Goese college van burge meester en wethouders steunt het plan van de NS. Langpar- keerders kunnen terecht op het gratis terrein in het Stations park. Verder is er het transfe rium bij de Zeelandhallen, van waaruit de automobilist de pen delbus naar het centrum kan ne men. Wel is het noodzakelijk na te gaan wat de (parkeer)gevol- gen van de NS-plannen zijn voor de bewoners van de Lijnbaan/Trompstraat, de kan toren aan de Lijnbaan en school De Tweern. In elk geval vervalt dan de mogelijkheid om van de Piet Heinstraat binnendoor naar de Barentszstraat en Ruy terlaan te rijden. Het Goese col lege vindt dat geen punt, zolang fietsers die route wel kunnen blijven nemen. De NS heeft tevens, voor de lan ge termijn, het oog laten vallen op De Tweern, die mogelijk vrij komt. Die kavel zou een mooie uitbreiding van het-P+R-terrein zijn. De gemeente wil zich daarop niet vastleggen, omdat ze zelf be langen heeft langs de spoorlijn. Het is bijvoorbeeld een wens om de Edisonstraat (bij supermarkt Jumbo) een keer door trekken en die eventueel via de Lijnbaan te verbinden met de Wulfaert- straat. Verder spelen er nog tal van andere ideeën: een knip in de Westwal, de inrichting van het voorplein van het nieuwe stadskantoor aan het Hollan- diaplein, de metamorfose van de Marconistraat en (maar dat is nu nog meer droom dan reali teit) ondertunneling van de spoorwegovergang Van Hertum- weg. door Rolf Bosboom GOES - In totaal 21 Zeeuwse ba sisscholen krijgen met ingang van komend schooljaar extra rijksgeld voor cultuureducatie. Het gaat om een bedrag van bijna elf euro per leerling. De betrokken scholen zijn; de Prinses Marijkeschool in Axel; De Maatjes in Biervliet; de Prin ses Ireneschool in Goes; de Ko ningin Julianaschool in 's-Gra- venpolder; Op Weg in Hoek; de Sandeschool in Kloosterzande De Uilenburch en De Leeuwen- burch in Middelburg; 't Mozaïek en De Tweemaster in Oost-Sou burg; De Stelle in Philippine; de Prins Frederik Hendrikschool in Sas van Gent; de Zuidland- school, De Pyramide en De Meerpaal in Temeuzen; De Vrije Vlucht in Sluiskil; de Theo Thijssenschool, De Vlieger, De Branding en de Ravenstein- school in Vlissingen; de Iris- school in Zaamslag. Extra investeren Het kabinet wil de komende ja ren extra investeren in het cul tuuronderwijs, vooral op basis scholen. Het streven is dat kin deren tijdens hun hele school tijd regelmatig in contact ko men met kunst, literatuur en cul tureel erfgoed. De afgelopen jaren heeft de na druk daarbij gelegen op het voortgezet onderwijs. Nu is het de beurt aan de basisscholen. Die krijgen steeds meer ruimte om zelf de vorm en inhoud van hun onderwijsprogramma te be palen, waarbij een bijzondere plaats moet worden ingeruimd voor cultuureducatie. Op inter net is inmiddels een centrale toe gangspoort geopend voor infor matie over cultuureducatie www.cultuurplein.nlwaar be schikbaar lesmateriaal en veel belovende nieuwe werkvormen voor scholen beschikbaar wor den gesteld. Om de scholen een eigen visie op cultuureducatie op papier te laten zetten en hen in staat te stellen activiteiten op te zetten, heeft het ministerie van Onder wijs een subsidieregeling in het leven geroepen. In het eerste jaar, komend schooljaar, kan daarvan ongeveer tien procent van de basisscholen gebruik ma ken. Animo De animo daarvoor was groot. Er kwamen ruim 2800 invragen binnen, waarvan een kwart (712) is gehonoreerd, waaronder dus 21 Zeeuwse basisscholen. Bij de keuze is rekening gehou den met de volgorde van binnen komst en de regionale spreiding. Desondanks zijn in Zeeland vrij wel alleen Zeeuws-Vlaamse en Walcherse scholen geselecteerd. Scholen die nu buiten de boot zijn gevallen, krijgen volgend jaar een nieuwe kans. Het ministerie verwacht dat dan een aanzienlijk groter aantal kan deelnemen. STREEKACTIVITEITEN GOES Leger des Heils, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Verkoop kleding en meubelen; Hollandsche Hoeve, 1300 uur: Demonstratie oude ambachten; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voorouderen; Grote kerk, 13.30 uur: Ca rillonbespeling door Sjoerd Tamminga: De Lindenhof, 16.45-17 45 uur. bewe gen voor Astma en CODP-patiènten, KAPELLE De Vroone, 09.15 uur: Yo ga; 13.30 uur: Sociëteit; 14 uur: Welfare- werk; KLOETINGE - Geerteskerk, 13.30-16.00 uur: Open voor bezoekers; KORTGENE Dorpshuis De Pomp- weie, 18.30 uur: Start avondvierdaagse; KRABBENDIJKE De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6, 7,en 8; KRUININGEN - Sporthal, 19.30-20 30 uur: Conditietraining bi) Omni-Sport Reimerswaal; SINT-ANN ALAND - Wellevaete, 19.00 uur: Diploma-avond jeugd (beginners) tafeltennis Smash'76; SINT-MAARTENSDIJK Haven, 18.30 uur. Begin- en eindpunt wandelevene ment; THOLEN Sporthal Meulvliet, 18.00 uur: Inschrijven; 18.30 uur: Start avond vierdaagse; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur. Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE Gymzaal Ericalaan, 09.00-10.00 uur: Conditietraining voor 50-plus; OBS Het Kompas, 17.30: In schrijven en 18.30 uur: Start avondvier-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31