ichelpdiersector krijgt steun WillibrordcoIIege uit de brand 15 juni verl<oop! Akkerbouwgewas Drieweg wordt stap voor stap veiliger met aanleg fietspad vanaf 9.00 uur zeeuwse almanak Verzoeknummer Vertegenwoordigers Kamerfracties voor behoud werkgelegenheid Wietkwekerij ontmanteld in Vlissingen van de reepe OPRUIMING Hardrijders Werkloosheid onder jongeren te lijf Entree Kapelle krijgt kunstwerk Man gewond door val van dak Start schonere waterzuivering Irand in lantoor Delta (ermoedelijk langestoken 'olitie betrapt lardrijders NEW CLASSIC LIFESTYLE domburg goes Nu tot 30% KORTING op onze kleding collectie, o.a. Mc.Gregor, Scapa, Gaastra. Riverwoods en meer editie Bevelanden-Tholen Grote Markt 11 13 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607 „Singel", gebiedt Robin van twee uit Vlissingen zijn ouders, als hij eindelijk be reid is om naar bed te gaan. Op schoot bij papa of mama, met tut in de mond en Haas stevig in de knuist, dient er dan een lied te klinken. En niet zomaar Slaap kindje slaap. Schei uit!", slist hij be velend tussen lippen en tut door naar mama, die traditie getrouw het slaaplied had in gezet. „Berenbotje. rHarmen van der Werf jjSEKE - In politiek Den ug moet het wel heel vreemd pen. willen de mossel- én me dische kokkelvisserij het Int verliezen. Kamerleden van p\. VVD en SGP stelden zich stereo op een discussiebijeen- unstin Yerseke onverkort ach- deschelpdiersector op. drie partijen vormen net en meerderheid in de Tweede uner. maar Zeeuws Statenlid Visser van de ChristenUnie ievenals de Kamerleden S. ijs (CDA), J. Geluk (WD) en van der Vlies (SGP) geen mis- |and bestaan over het stand van zijn partij. „Van een mil van gaswinning in de jdenzee tegen schelpdiervis- ijkan geen sprake zijn." 1 de ChristenUnie ligt een erderheid in het verschiet voor het behoud van de bedrijfs tak, inclusief de mechanische kokkelvisserij die veel zwaarder onder vuur ligt dan de mosselvis serij. „We kunnen het in deze economische tijd gewoon niet hebben dat een sector verdwijnt waarmee duizend directe en in directe arbeidsplaatsen verbon den zijn", spraken Buijs en Ge luk onomwonden. „Gaswinning in de Waddenzee moet daarom los gezien worden van visserijac tiviteiten." SGP-Kamerlid Van der Vlies was even stellig. In een natuurgebied als de Waddenzee is naar zijn mening plaats voor een menselijke activiteit als mos sel- en kokkel visserij, 'als dat ecologisch verantwoord kan'. „Net zoals voor gaswinning", voegde hij toe. De schelpdiersec tor heeft volgens Van der Vlies duidelijk aangegeven dat zij 'ecologisch verantwoord' te werk kan gaan. „De plannen lig gen er. De sector moet de kans krijgen die uit te voeren."Van der Vlies hoopte dat ook de me chanische kokkelvisserij daar toe in de gelegenheid wordt ge steld, maar hij stak zijn hand er niet voor in het vuur. De klein ste regeringspartij D66 wil voor de draai over gaswinning iets te rug van CDA en WD. „Als er een politieke deal komt", merk te Van der Vlies op, „moet de sector worden uitgekocht. Dat heeft niet mijn eerste voorkeur, maar zo'n uitkoopregeling moet dan ook iets te betekenen heb ben." Vijftig miljoen euro is in elk geval te weinig, aldus het SGP-Kamerlid. Hij noemde zelf een bedrag van tweehonderd miljoen euro, dat door de sector zelf is aangegeven. „Maar ik ga er voor die situatie te voorko men", zei Van der Vlies, die daarin werd gesteund door Ge luk en Buijs. Ook al gaf Geluk niet direct een antwoord op de vraag wat de WD-fractie doet als D66 alleen voor gaswinning blijft bij uitkoop van de kokkel vissers. „Wat de ChristenUnie doet, is heel belangrijk", gaf hij aan. „Dan is er een duidelijke meerderheid voor behoud van de mechanische kokkel visserij. En de Tweede Kamer beslist uit eindelijk." Voor die tijd, waar schijnlijk 25 juni, is eerst het woord aan de ministerraad. COLIJNSPLAAT - Bestaat er een mooier akkerbouwgewas dan vlas? Als giganti sche kleden van blauwe en witte tafzijde bedekt het vlas dezer dagen stukjes Noord-Beveland. De boeren telen het voor de vezel en voor het zaad. Als het zaad is geoogst, droogt het op Noord-Beveland nog even voordat het naar Van der Bilt in Sluiskil gaat. Die brengt het vervolgens over de hele wereld naar boeren die op contract vlas te len voor Van der Bilt. Ook op Noord-Beveland gebeurt dat. De stengels worden na het maaien nog een poos op het land gelegd zodat het buitenste laagje er vanaf rot: het zogeheten dauwroten. Wat overblijft gaat naar Van der Bilt, die er van alles van maakt, vooral linnen. foto Willem Mieras VLISSINGEN - In een woning in Doornenburg in Vlissingen zijn gisterochtend 151 wietplan- ten en de benodigde (kweek)ap- paratuur in beslag genomen. Tij dens de actie van de politie was niemand in het huis aanwezig. Volgens een woordvoerster zal het niet lang duren voor er arres taties worden verricht. De poli tie wilde niet zeggen hoe ze de kwekerij op het spoor is geko men. foto Ruben Oreel S C H 0 C N M 0 0 E I wS BRUINISSE - Bij een snelheids controle op de Parallelweg in Bruinisse heeft de politie gister middag 79 hardrijders betrapt. In totaal passeerden 346 voertui gen in bijna drie uur tijd de con trolepost. ^„0113-315649 Xdaclie@pzc.nl 3,. 4460 AA Goes uMienlie-explc'tatie. "7en Midden-Zeeland: 0113-315520: ^■Vlaanderen: 0114-372770; Jial: 020-4562500. insdag 15 juni 2004 (Advertentie) HEINKENSZAND - De landelijke Taskforce jeugdwerk loosheid en het Regionaal Platform Arbeidsmarktbeleid (RPA) gaan de werkloosheid onder Zeeuwse jongeren te lijf. Beide instanties hebben gisteren in Heinkenszand af gesproken dat het aantal werkloze jongeren voor maart volgend jaar met tweederde moet zijn gedaald. In absolu te aantallen gaat het dan om achthonderd jongeren, pagina 15 actie tegen jeugdwerkloosheid KAPELLE - De entree van Kapelle aan de Dijkwelseweg krijgt een kunstwerk. Kunstenaar Sander Rood heeft 'De vuurbloem' ontworpen voor de gemeente Kapelle. Het kunstwerk vervangt twee grote bloempotten met de tekst 'Welkom in Kapelle'. Rood's creatie geeft volgens de ge meente 'op creatieve wijze uiting aan het thema Kapelle, Bloesem van Zeeland'. Het kunstwerk wordt eind juni, be gin juli onthuld. De gemeente maakt de precieze datum nog bekend. SINT PHILIPSLAND - Een 38-jarige man uit de gemeen te Tholen is gistermiddag gewond geraakt toen hij van het dak van een woning aan de Sluisweg in Sint Philips- land viel. De man gleed tijdens werkzaamheden aan een schuur uit en viel naar beneden. In eerste instantie kwam hij op beide voeten op de grond terecht, daarna viel hij op zijn rug. Hij is voor onderzoek overgebracht naar het zie kenhuis in Bergen op Zoom. RITTHEM - De uitbreiding en vernieuwing van de Wal- cherse rioolwaterzuiveringsinstallatie (rwzi) is klaar. Om dat te vieren, is de zuiveringsinstallatie gisteren op ludie ke wijze in gebruik genomen door A. Ruijtenberg van wa terschap Zeeuwse Eilanden. Het project, dat ongeveer anderhalf jaar heeft geduurd en 11,5 miljoen euro heeft gekost, heeft een schonere zuive ringsinstallatie opgeleverd. De rwzi, die het rioolwater van heel Walcheren zuivert, kan nu milieu vriendelij kei- werken en per uur meer water zuiveren dan voorheen. Volgens Europese richtlijnen moet 75 procent van het stik stof uit het afvalwater worden gehaald en moeten fosfa ten biologisch in plaats van chemisch worden verwijderd. Om hieraan te voldoen heeft het waterschap de rwzi uitge breid en gemoderniseerd. Er zijn onder meer twee nieuwe beluchtingstanks en twee extra nabezinktanks gebouwd en er zijn nieuwe leidingen aangelegd. GOES - De brand in het kan te van Delta NV aan de A. okkerstraat in Goes is hoogst- aarschijnlijk aangestoken. De lolitic vermoedt dat inbrekers irand hebben gesticht om hun sporen uit de wissen. He! is volgens de politie nog on duidelijk of er spullen zijn weg komen. Een woordvoerster an Delta zegt desgevraagd dat t vooralsnog niets wordt ge nist. Hoe groot de schade is, mat op dit moment nog niet recies vast. Wis duidelijk dat een deel van e administratie bij de brand nrloren is gegaan, waaronder °k een flink aantal aanvragen oor bijvoorbeeld een nieuwe ansluiting. klta raadt klanten die de ko- lende veertien dagen geen ant- roord krijgen op hun verzoek "1 een aansluiting aan, even öntact op te nemen, k 85 medewerkers die in Goes teken, zijn gisterochtend on- ergebracht in kantoren van Delta in Middelburg, Vlissin- Zierikzee en Terneuzen. tóta hoopt dat het kantoor in >oes eind deze week voldoende |riioon is, zodat de medewer ken er volgende week weer aan slag kunnen. Rookschade De brandweer had zondagnacht tei klein uur nodig om de brand G-e rond middernacht aan de achterzijde van het kantoorge touw in de receptieruimte en to trappenhuis woedde, onder controle te krijgen. Er is vooral ?rake van rookschade, meldt of ficier van dienst N. Wisse. Met «fi schoonmaak is gisteren, na- de technische recherche •klaar was met haar onderzoek, ■Meen begonnen. door Frank Balkenende GOES - Het Sint WillibrordcoIIege in Goes krijgt nog voor aanvang van het nieuwe schoolseizoen zeven extra noodlo- kalen op zijn terrein. De gemeente Goes heeft de noodlokalen in Wassenaar gratis op de kop getikt, maar het afbreken, transport en weer opbouwen gaat de ge meente wel een bedrag met vijf nullen kosten, deelde wethouder M. 't Hart giste ren mee in de commissie maatschappelij ke ontwikkeling. Het Sint WillibrordcoIIege had de ge meente met spoed gevraagd om zeven noodlokalen. Op de school voor voortge zet onderwijs in Goes-Zuid meldden zich veel meer leerlingen aan dan was voor zien. Die explosieve groei verraste de schoolleiding, die direct bij de gemeente aan de bel trok. Goes moest acuut een op lossing zoeken. Een mogelijkheid was, het leegstaande pand van de Zuidwest hoek aan de Bessestraat te gébruiken. Wethouder 't Hart zei gisteren in de com missie dat noodlokalen uiteindelijk goed koper zijn. „De locatie Bessestraat kun nen we dan in de markt zetten en dat zal meer opleveren dan de oplossing met noodlokalen kost." Voor praktijkschool De Wissel is de oude Casembrootmavo in beeld als tijdelijk on derkomen, liet de wethouder wéten. Die school zit op drie plekken in Goes en komt bovendien achthonderd vierkante meter oppervlak tekort. De situatie op het Sint WillibrordcoIIege toont aan hoe grillig de behoeften van de Goese scholen kunnen zijn. In de commis sie, die over het huisvestingsplan onder wijs vergaderde, bleek dat een school het ene jaar misschien een extra lokaal no dig heeft, maar het volgende jaar niet meer. Achter die curves steken verschil lende oorzaken. Er is sprake van mode, waardoor een school plotseling erg in trek is, zoals het Sint WillibrordcoIIege, dat bijvoorbeeld ook scholieren uit Schouwen-Duiveland heeft. Op een dorp kan de aanwas van kinderen sterk varië ren, zodat groepen het ene jaar groeien en het volgende weer slinken. Een voor beeld is de Ichthusschool in Wolphaarts- dijk, die zegt erg krap te zitten, maar vol gens de leerlingenprognoses voorlopig geen aanspraken op uitbreiding kan doen. Mobiel P. Colijn (SGP/ChristenUnie) pleitte dan pok voor de aanschaf van een mobiel noodlokaal. „Als we voortdurend dat zandloper-effect hebben, is dat mis schien een oplossing. Je hebt een voorzie ning die je overal snel kunt neerzetten." Wethouder 't Hart beloofde dat idee te onderzoeken, al waarschuwde hij wel voor mogelijk hoge kosten. „Zo'n ding ko pen gaat nog wel, alleen plaatsen en ver plaatsen kost nogal wat." Omdat de kosten voor huisvesting van scholen de pan uitrijzen, gaat Goes vol gend jaar de verordening aanpassen. Op grond van de huidige verordening is Goes verplicht claims van scholen te ho noreren als aan alle criteria wordt vol daan. De gemeente komt op de onderwijspot nu jaarlijks 1,2 miljoen euro tekort. Het wordt een financiële molensteen als dat zo door blijft gaan, vrezen raadsleden. Wethouder 't Hart deelde die vrees. „Het is noodzakelijk. Overigens is de verorde ning aanpassen een ingewikkeld en tijd rovend proces. Tot die tijd moeten we wel de rechten van de scholen gestand doen." Advertentie door Mieke van der Jagt NISSE - Het Wemeldingse grondwerkersbedrijf Nijsse is begonnen met het graafwerk voor het fietspad langs de Drie weg tussen de Grote Dijk en het dorp Nisse. De provincie wil dat het het pad voor de bouwvakan- tie klaar is. In de jaren zeventig werd de Drieweg aangelegd in het kader van de herinrichting van de Poel. Waar je vroeger van alle kanten alleen in Nisse kon ko men langs eindeloos kronkelen de weggetjes, werd nu een brede asfaltstreep getrokken tussen twee provinciale wegen: die van 's Gravenpolder naar Ovezande en de Postweg van 's-Heer Arendskerke naar Lewedorp. Voor fietsers, die wel op de Drie weg mochten fietsen, bleven de kronkelwegen en de dijkjes in gebruik, al was het voor sommi ge tochten een heel eind om. Inmiddels zijn de ideeën over verkeer en veiligheid veranderd en slooft elke overheid zich uit om het voor fietsers veiliger te maken. Bij de Drieweg wilde dat maar moeilijk lukken omdat veel automobilisten nog steeds denken dat de weg alleen voor hen is aangelegd. Al jarenlang roepen de mensen in de dorpen van Borsele om fietspaden langs de gevaarlijkste routes en met name langs de Drieweg, die als laatste aan de beurt is omdat de alternatieve oude wegen er al tijd nog waren. Vorig jaar werd het eerste deel van het pad gelegd tussen Hein kenszand en de Grote Dijk. Er werd een betonnen pad gelegd, zodat fietsers van de Heinkens- zandseweg, langs het fietspad en de Grote Dijk in Nisse kon den komen. Rond de aanleg van het eerste stuk gebeurde een noodlottig ongeluk op het zuide lijk deel van de Drieweg. Een jonge fietser werd doodgereden en de dader reed door. Vanuit het dorp werd actie ge voerd voor de snelle aanleg van een fietspad langs het zuidelijk deel. Het middenstuk, dat nu wordt aangelegd, was toen al aanbesteed, maar na grote druk vanuit de bevolking en de ge meente Borsele, bleek de provin cie bereid ook het zuidelijk deel in de tijd naar voren te halen. In middels is de provincie begon nen met grondaankopen en met overleg met het waterschap, dat langs de westkant van de weg leidingen heeft lopen. Die leidin gen worden nu ook meteen opge knapt. Stoplicht Fietsers mogen niet meer op het stuk Drieweg tussen Nisse en de Grote Dijk fietsen. Voor autover keer staat er een stoplicht om de zaak over één rijbaan te leiden. De provincie heeft beloofd een mooi heggetje tussen het fiets pad en de weg te zullen planten. Wanneer de aanleg van het zui delijke stuk begint, is nog niet duidelijk maar de provincie streeft naar volgend jaar. Als het hele fietspad ligt. is nog niet het hele probleem van de Drieweg opgelost. Bij het Cla ra's Pad in Heinkenszand moe ten fietsers een gevaarlijke over steek maken. De inwoners van Heinkenszand willen een tunneltje of een roton de, maar in elk geval een veilige oversteek. HILIPPINE - Een motorrijder neen automobilist moesten gis- imiiddag hun rijbewijs inleve- (Domdat ze te hard reden. in 42-jarige automobilist uit Ie gemeente Terneuzen reed Dud half drie met een snelheid ran 133 km/u over de Dijck- leesterweg in Philippine, waar km/u is toegestaan. ilJzendijke reed een 40-jarige otorrijder, ook uit de gemeen- Terneuzen, met 133 km/u ver de Isabellaweg waar 80 m/u is toegestaan. De politie skle van beiden het rijbewijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29