Guichelheil als graadmeter PZC Toen waren er nog geen toeristen Bel eêre, m'n tun'oed woait of Nieuwe Raadkaart 736 ONDERWEG dinsdag 15 juni 2004 De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En-natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. De flora en fauna van akkers behoort tot de meest be dreigde natuur van het platteland. Dat lijkt vreemd op het eerste gezicht, want verreweg het grootste deel van het boerenland wordt ingenomen door akkers. Het is dan ook niet zozeer het gebrek aan ruimte als wel de verander de landbouwkundige exploitatie die de dieren en planten van akkers de das om doet. Het gebruik van kunstmest en herbiciden, de veranderde gewaskeuze, maar ook de verbe terde schoning van het zaaizaad, waarbij onkruidzaden worden verwijderd, spelen allemaal een rol. Een tijd geleden (23 maart) vroeg ik naar bastaardvloe ken of krachttermen. Dit omdat ik me een tante herinnerde die in kleine kring bekend stond om haar prachtige uitdrukkingen, zoals 'welallemiechtig' in plaats van allemachtig, 'potverkomme- tjedunderdag' en 'bel eêre, m'n tun'oed woait of'. Janneke Doeleman had ook zo'n tante die niet vloekte, „maar als ze haar teen stootte riep ze 'pot- salamanderkachel!Nou weet ik nog best wat een salamanderka chel is, dus ik begreep nooit zo goed wat ze bedoelde. Bij mij thuis werd er in het Nederlands gevloekt, dat begreep ik veel be ter. Ik kan me herinneren dat bij die bewuste tante, die onge trouwd en wel bij mijn opa en oma de boerderij bestierde, een rood waas voor ogen kwam als mijn opa zijn kunstgebit eruit haalde, iets dat ik nog nooit had gezien. Spontaan riep ik, geze ten op het granieten aanrechtje (ik zie mezelf nog zitten): 'aaah, opa ael z'n tanden uut z'n smoel!' Tante riep 'uushtuuusht- uuusht'. Opa kreeg ze van het lachen niet meer op zijn plaats." De familie De Putter uit Zaam- slag reageert met 'potverdrie- dubbeltjes' en 'knotselderfikje'. Ze veronderstelt dat deze woor den maar in beperkte kring wor den gebruikt. Hoe dan ook is 'knotselderfikje' toch wel een krachtterm die in een wedstrijd voor krachttermen een prijs zou kunnen winnen. Peter de Lijser komt met ver schillende woorden uit het Land van Cadzand. Vloeken mocht niet, maar de g van god verande ren in een p, dan kon het er mee door. Hij noemt verschillende varianten die ook elders ge bruikt worden: 'pötverdrie', 'pötjandrietjes', 'potverdorie'. De Lijser schrijft verder dat „minder direct een verboden vloek, maar wel een uitroep van ongenoegen, is het aanroepen van de Almachtige: 'godalle machtig'! of 'gödallemachtignogantoe' of 'gödza-j...' met een toevoeging van 'straffen' bijvoorbeeld." 'Go dallemachtig, stróönt is krach tig', gold als uitroep van verba zing bij een onaangename ge beurtenis en werd soms afkeu rend gebruikt in de zin van 'zo zout heb ik het nog nooit gege ten'. Voor andere gebieden gelden de zelfde termen. Aan de 'stróönt' wordt soms nog toegevoegd dat hij van 'paerden' afkomstig is: 'paerestront is krachtig'. Aan pot kunnen uiteraard ook nog allerlei andere aanhangsels wor den toegevoegd: 'potdome', 'pot- dosie', 'potverpieletjes'. Van pot kan ook nog weer snot gemaakt worden: 'snotjandrienogantoe'. 'Hosternokke' kan natuurlijk ook niet ontbreken en iemand vroeg naar de betekenis van het achtervoegsel 'nokke'. Ik heb er geen verklaring voor. Je hoort ook 'hostermanne' en 'hosterlie- ve'. Meer uit Zeeuws-Vlaanderen en oorspronkelijk uit het Frans Dieren en planten die op ak kers leven, zitten in de ver drukking. Een overbekend voor beeld vormt de wilde hamster of korenwolf, waarvoor in Zuid-Limburg verwoede pogin gen gedaan worden om de soort voor ons land te behouden. Maar zover hoeven we niet van huis om bedreigde akkernatuur te vinden. Er valt zo een lijstje te maken van akkérgebonden soorten die in Zeeland uitgestorven zijn. Driehoornig walstro, klein- en groot spiegelklokje en akkerbo terbloem zijn al in geen jaren meer gevonden. Stinkganzevoet, doffe ereprijs en korensla weten hun bestaan tot nu toe te rek ken, maar de vraag is: hoe lang nog. Voor de dieren is de situa tie al niet veel beter. De grauwe gors is uitgestorven en de pa trijs en de veldleeuwerik gaan in vliegende vaart achteruit. En waar zijn de honderden konin- Stichting Het Zeeuwse Land schap heeft voor morgen (16 juni) een excursie georgani seerd door de inlagen van Noord- Beveland. In dit typisch Zeeuwse landschap met zoet en zout water zijn veel vogels te zien. Tijdens de excursie kun nen ze bekeken worden vanuit een vogelhut. Vertrekpunt: het informatiebord op de Keihoogte- weg te Wissenkerke; aanvang 19.00 uur; duur van de excursie ca. 2 uur; kosten €1,00 p.p., do nateurs en hun huisgenoten gra tis. Informatie: 0113-569110. IVN Vereniging voor natuur-en milieueducatie houdt donder dag (17 juni) een excursie door de duinen en over het strand bij Zoutelande. Vertrekpunt: het speeltuintje op de dijk (dit is te vinden via de Duinweg en op gang 't Martgat of via de dijk in het dorp en dan 100 meter rich ting Dishoek lopen); aanvang 19.30 uur; geen kosten. Informa tie: 0118-561475. Volgende week maandag (21 juni) is er een IVN-excursie door het Nollebos en langs dui nen en zeedijk bij Vlissingen. Vertrekpunt: het metalen kunst werk schuin tegenover het Wooldhuis aan de boulevard; aanvang 19.30 uur; kosten €1,20, kinderen tot 12 jaar €0,50. Informatie: 0118-470187. ginnepages die onze luzernevel- den bevolkten gebleven? De laatste jaren heeft Het Zeeuwse Landschap veel aan dacht besteed aan natuurbe houd op akkers. Zo is er in sa menwerking met de boerenorga- nisatie ZLTO en de plaatselijke agrarische natuurverenigingen een aantal experimenten uitge voerd om de ecologische kwali teit van voor natuur bestemde akkerranden te verbeteren. Er is een gidsje uitgebracht voor de herkenning van zeldzame, ty pisch Zeeuwse akkeronkruiden, en er is een aantal akkertjes aan gelegd in natuurgebieden. Akkers met natuurdoeleinden zijn aangelegd in de Yerseke Moer, aan de rand van Oranje zon bij Oostkapelle, in het wa terwingebied bij Sint Jansteen (in samenwerking met Delta) en op de wallen van Aardenburg. In deze reservaten worden mo derne beheersmaatregelen als spuiten en bemesten achterwege gelaten en bovendien wordt het gewas veel dunner ingezaaid. Dat laatste is van belang omdat in de intensieve akkerbouw zo als die tegenwoordig gebruike lijk is, nauwelijks ruimte over blijft voor akkerkruiden. Inspectie Met de aanleg van natuurakkers is begonnen in 2003. Toen is ook de uitgangssituatie vastgelegd voor wat betreft het voorkomen van akkerkruiden. Dit jaar wor den de akkers voor het eerst be keken op resultaten. Daarbij zijn de verwachtingen niet al te hoog gespannen, omdat de tijds spanne van een jaar wel erg kort is om met aantoonbare resulta ten te komen. Vorige week was de akker op de wallen van Aar denburg aan de beurt voor een stammen de ki'achttermen die met nöndg beginnen. 'Nondeju' is oorspronkelijk Nom de Jézus geweest. En wie nog meer kracht bij wil zetten, begint voor hij aan nonde toe is met een oerdegelijke Hollandse vloek. Naar ik vermoed, horen termen die met sakker beginnen in het zelfde rijtje thuis, ook uit het Frans overgenomen: sacré is hei lig. 'Sakkerju', 'sakkerloat' zijn bekend en er zullen nog wel meer variaties zijn. Ik herinner mij zelf 'ei, ei sapperdekriek' en de kans is groot dat dat oor spronkelijk ook van sacré afge leid geweest is. Het besef een krachtterm te gaan gebruiken, roept ook de wetenschap op dat dat eigenlijk niet geoorloofd is. 'Vergeef me, dat ik het zeg', gaat dan ook soms vooraf aan het vloekwoord dat volgt. Daarvan is overgeble ven 'verheme' en op den duur is dat op zich ook weer een kracht term geworden. Sodemieter Natuurlijk mag ook 'sodemie ter' niet ontbreken, dat gebruikt wordt als uitroep, maar ook als zelfstandig naamwoord kan die nen: "k Za j'es op je sodemieter geve.' In de categorie 'uitroepen' kan V -?<- nog genoemd worden 'bi j'noe glad...', soms aangevuld met kor te gezegdes als 'vuvenzestig', 'van je verstand', 'besukerd'. Dichtbij deze krachttermen lig gen de (Zeeuwse?) scheldnamen van degene die een krachtterm 'verdienen': 'stommen 'ond', 'stommen donder', 'krotekoker', 'sufkouse', 'uul', 'lompe koe koek'. Waarom de uil die door gaans de wijsheid symboliseert erbij is, weet ik niet. Alleen het woord 'krotekoker' heeft een aardige geschiedenis. Het heeft niets met rode bieten te maken, maar alles met de meekrapcul tuur. Een krotekoker was dege ne die in de meestoof de mee krap bereidde. Kennelijk is het beroep met de meekrapcultuur in de versukkeling geraakt of het was al een minst baantje. Het Woordenboek der Zeeuw- sche dialecten verklaart het on der meer als dom doen. Ook wordt daar de 'krotebotter' ge noemd als scheldnaam voor een meedelver. 'Krotebotter mie je spae, laèt je klauwen wat dich ter gae'. Dit artikel? 'Verheme!' Engel Reinhoudt Het Zeeuwse Landschap heeft een aantal akkertjes aangelegd om ruimte te geven aan onkruiden. grondige inspectie. Het eerste wat bij het betreden van de ak ker in het oog springt zijn on kruiden die iedere rechtgeaarde boer doen gruwen. Duist, melk- distel en meiganzen voet rijn be ruchte onkruiden die ook in de moderne agrarische praktijk nog wel voor fikse overlast kun nen zorgen. En laten we eerlijk zijn, op dat soort planten zit je ook als natuurbeheerder be paald niet te wachten. Ze kun nen de vestiging van soorten die je op het oog hebt alleen maar bemoeilijken. Een wat hogere waardering is er voor planten als grote ereprijs, zwaluwtong, klein kruiskruid en paarse dove- netel. Dat zijn weliswaar gewo ne soorten, maar er zijn zat ak kers waar ze totaal verdrongen zijn door het intensieve gebruik. En dan zien we bingelkruid, en soort die achteraf tot de meest algemene van het hele akkertje behoort. Dat is nu niet direct een algemene plant en de ver wachtingen worden wat hoger. Zeker wanneer blijkt dat de oranje bloempjes van het gui chelheil verspreid over de hele akker prijken. Geneesmiddel Guichelheil is een geneeskrach tige plant die in het Engels be kend staat als 'cure for all', dus geneesmiddel tegen alle mogelij ke kwalen. Op de geneeskracht slaat ook de Nederlandse naam heil, die afgeleid is van helen of genezen. Guichelen betekent zo iets als toveren en het guichel heil werd vanouds gebruikt als kalmerend middel bij psychosen en andere psychische stoornis- sen. Door natuurbeheerders wordt guichelheil gebruikt als gidsplant. Waar guichelheil veel voorkomt zijn gegarandeerd ook andere soorten die de moei te waard zijn te vinden. Die vuistregel blijkt ook op te gaan op de wallen van Aardenburg. Op het akkertje komt een flink aantal planten voor van de glad de ereprijs en dat is een van de akkerkruiden die sterk in de ver drukking zit. Het is waar, één zwaluw maakt nog geen zomer, maar een hoopvol begin is er wel op de wallen van Aarden burg. Chiel Jacobusse Chiel Jacobusse is hoofd exter ne betrekkingen van Het Zeeuw se Landschap. Met het dorp afgebeeld op de raadkaart van vorige week is het anders dan gebruike lijk. Uit de reacties blijkt dat er geen sprake is van het volop ver dwijnen van de middenstand, integendeel. Daarvoor is natuur lijk een reden aan te wijzen: de recreatie. „Het Burgh van nu be schikt over twee bakkers, een slager, twee eet- en drinkzaken, twee textielzaken, een fietsen- zaak en een slijterij", meldt F. Boot uit Burgh-Haamstede. „Dit komt ter compensatie van de teruggelopen landbouw, de bloembollenteelt en de fruit teelt", aldus Boot. „Het is hier de hele zomer en ook de rest van het jaar druk met de toeris ten. die best welvaart meebren gen." De mensen op de raad kaart, met als opschrift 'Dorps gezicht Burgh', leefden in een tijd dat er van toerisme nog geen sprake was en het verkeer beperkt bleef tot paard en wa gen en fiets. C.P. Fase uit Sint-Annaland da teert de afbeelding van de Kerk straat begin 1900 (R. Schout uit Middelburg houdt het op 1915). „Met op de achtergrond de tus sen 1671 en 1674 gebouwde her vormde kerk, die in september 1924 volledig uitbrandde. Kerk en toren werden herbouwd, maar de toren - in de omstreken als sukerpee bekend - viel in zijn volle lengte om bij een bominslag in 1944 en werd in 1948 met de oude stenen gere construeerd." Deze inzender wijst op de bo men langs de straat. Die zijn vervangen door perenbomen en hebben tegenwoordig alles te maken met een traditie. „De vruchten van deze perenbomen, de zogenaamde roodkokertjes, worden elk jaar publiek ver kocht aan de hoogst biedende." Ook W.P. Woittiez-Zegwaard üit Breskens - die de kaart rond de Eerste Wereldoorlog dateert - noemt het evenement van de jaarlijkse peren verkoop in het najaar. „De baten komen ten goede aan iets nuttigs in de ge meente", weet Boot. Hij schrijft dat het grote pand rechts de winkel van de familie Romeijn bevatte. Die was aannemer en staat zelf met vrouw en dochter voor de zaak. „Ernaast de werk plaats en woning van Jan Tuin man, die wagenmaker was. Ver der rechts de pastorie van de Ne derlands hervormde gemeente. Links de veldwachterswoning en naast het wegje zie je de bur gemeesterswoning van toen W.C. Boot. Iets verderop de boerderij van Speelman." Verschillende inzenders herin neren eraan dat Burgh één van de vijf ringwalburgen in de pro vincie bevat en wel het verdedi gingswerk dat het meest oor spronkelijk bewaard is geble ven. Het binnenterrein is nooit bebouwd geweest en trotseert vrij ongeschonden de tand des tijds. De doorsnee van de ring- wal - aangelegd om de aanval len van de Noormannen te weer staan - is tweehonderd meter; de wal zelf maar vier meter. Er lag wel een gracht van vijftig meter breedte om. C.F. Stevense uit Middelburg geeft aan dat links op de kaart het snoepwinkeltje van vrouw Schottel staat, daarnaast de toe gangsweg tot de begraafplaats. Hij attendeert op de torentrans, waar heel klein een vlag te zien is. ..Dit schijnt een blikken vlag te zijn, die waarschijnlijk tij dens de Eerste Wereldoorlog op meer plaatsen aan de dorpsto rens uithing." Twee inzenders noemden Stave- nisse en eenmaal werd Westka- pelle herkend. Rinus Antonisse De winnaars van de waardebon nen zijn: F. Boot, Goes, N.M. Fokker, Burgh-IIaamstede, C. Lobbezoo, Krabbendijke. Uit de collectie van Hans Lindenbergh deze week een kaart die ruim honderd jaar oud is met daarop volop mensen in klederdracht. De vraag is: om welk dorp gaat het? Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 19 juni worden gezonden aan: Redactie PZC Bui tengebied, postbus 30, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Voor inzen ders van goede oplossingen zijn drie waardebon nen beschikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 26