Larsson leidt Zweden naar zege Leeuwenharten Italië laat bittere nasmaak achter De Letse familie ijn gebroken idane onsterfelijk n het kwadraat gelooft in een stunt 17 Ix-spits van Feyenoord maakt mooi werk van rentree in het geel-blauw mozooq Enkelblessure voor Paul Scholes Eén jaar cel Engelse hooligan Blessure Makelele niet ernstig Sibon is bijna rond met PSV Stevens kiest voor 1. FC Köln ek in cijfers H-Vm-TH dinsdag 15 juni 2004 ^jpnri van der Steen SSABON - Scheidsrechter Ri- leverde de assist in minuut Larsson profiteerde in mi lt 58 en nog eens in minuut Zweden-Bulgarije (5-0 uit- idelijk) ging van 1-0 naar 3-0 drie pikante minuten. jeen voetbalwedstrijd te win- j (en een toernooi goed te dballen) heb je af en toe een ukje nodig. Zweden had gis- avond in het prachtige Jose ■-stadion dat gelukje. stond bij rust met 1-0 il Ljungberg, na een as- van Ibrahimovic), maar de garen waren technisch beter lagen na rust natuurlijk bo- 57e minuut hadden ze bo- odien in overtal moeten ko- EP„ toen Linderoth een door aak van Marian Petrov op ksmet een niet gemene, maar epische overtreding voor- 0,ii. Gele kaart zou je zeggen, ar de Engelse scheidsrechter lev, die Linderoth kent omdat ■Zweed bij Everton speelt, liet aade voor recht gelden. Twee auten eerder had hij Linde roth immers al geel gegeven; de Zweed had er dus af gemoeten. Riley liet het maar zo, Zweden profiteerde heel snel en opti maal, met twee goals van Henke Larsson, wel wereldgoals. De eerste was een kopbal, formida bel van kwaliteit. Een schitte rende duik naar de prima voor zet van Heerenveen-linksback Edman, perfect contact met het voorhoofd en dus een onhoudba re voltreffer. De tweede van Larsson was ook geweldig, een met links hoog tegen het net ge werkte lage cross van Svensson: 3-0 na nog geen uur. Voor deze man vooral was dus het stadion van Sporting Lissabon gezellig gevuld, met veel Bulgaren en nog veel meer Zweden plus een paar honderd Schotten in Cel tic-shirts. Fans van Stilian Pe trov, de Bulgaarse aanvoerder van de Bhoys, maar vooral van Henke Larsson dus, de Zweedse aanvalsleider. Broederlijk De aandacht van de Nederland se liefhebber ging natuurlijk uit naar het Zweedse duo voorin, Larsson en Ajax-man Ibrahimo vic. Op de Zweedse persconfe rentie, op de dag voor de wed strijd, zaten Larsson en Ibrahi movic broederlijk naast elkaar. Alle vragen waren voor Henke, niemand was geïnteresseerd in Zlatan. Dat was wel logisch, want Larsson stopte twee jaar geleden als international, maar werd in april, na een massale, nationale campagne bereid ge vonden op dat besluit terug te komen. Ja, Henke dacht bij na der inzien ook dat hij nog iets te bieden had in het blauw en geel van Zweden. Zweden was ver rukt met dat besluit. Binnen en kele dagen hadden 110.000 men sen niet voor niets voor een handtekeningenactie gezorgd, om de populaire midvoor van Celtic over te halen. Zelfs politi ci hadden zich ingezet voor een rentree van de bijna 33-jarige Larsson, die nog niet heeft be slist waar hij na het EK gaat voetballen; niet meer bij Celtic in elk geval. Henke was dus het mannetje, Ibrahimovic niet. De midvoor van Ajax pakte natuurlijk weer uit met een hakballetje hier en een balletje-onder-de-zool daar, maar sommige elementaire za ken zoals koppen zijn hem nog vreemd. Een overtreding op Ljungberg, waarvoor Riley terecht een penalty verstrekte, gaf hem laat in de wedstrijd de gelegenheid ook nog te scoren. Ibrahimovic deed het, lelijk, dat wel: 4-0. Hij werd hoe dan ook flink bejubeld toen hij na tachtig minuten werd vervangen door Marcus Allback, die trouwens ook nog aan scoren toekwam: 5-0. GPD aartenregen ÏLD00RN - Het Europees ipioenschap voetbal in Por- ;alheeft na zes wedstrijden al ware kaartenregen opgele- scheidsrechters gaven al 39 geel, gemiddeld 6,5 per dstrijd. Niet één van de ialf landen bleef buiten mi; elke ploeg heeft al min is twee keer geel moeten in- seren. GPD Fredrik Ljungberg rent juichend weg nadat hij Zweden op aangeven van Zlatan Ibrahimovic op een 1-0-voorsprong heeft gezet. foto Mike Finn-Kelcey/RTR LISSABON - De Engelse international Paul Scholes moet een paar dagen rust houden bij het Europees kampioen schap voetbal in Portugal. De middenvelder van Manches ter United heeft zondag in de wedstrijd tegen Frankrijk (1-2) een enkelblessure opgelopen. Volgens bondscoach Sven-Goran Eriksson is het twijfelachtig of Scholes don derdag kan meespelen in de wedstrijd tegen Zwitserland in Coimbra. ANP PORTO - Een Engelse hooligan die deze week is opgepakt voor openbare geweldpleging in Portugal, is inmiddels via snelrecht veroordeeld tot één jaar celstraf. De Engels man moet de straf in Portugal uitzitten. Daarnaast mag de man drie jaar het land niet in. Dat heeft de Portugese politie gisteren bekendgemaakt. Aan de Spaanse grens zijn daarnaast enkele Engelse sup porters tegengehouden. Engelse autoriteiten hadden de namen van de relschoppers doorgegeven. ANP SANTO TIRSO - Volgens de Franse bondscoach Jacques Santini is de schouderblessure van middenvelder Claude Makelele niet ernstig. Hij liep de kwetsuur op in de slotfa se van de wedstrijd tegen Engeland (2-1) door een botsing met Emile Heskey. Makelele zelf ging er vanuit dat hij een aantal dagen niet kon trainen en het duel met Kroatië moest missen. ANP/RTR EINDHOVEN - Gerald Sibon tekent waarschijnlijk don derdag een contract dat hem voor minstens twee jaar aan PSV bindt. In de overeenkomst wordt een optie opgeno men voor nog één of twee seizoenen. Trainer Guus Hid- dink wil vandaag in een laatste gesprek met Sibon nog en kele details bespreken alvorens definitief zijn akkoord te geven. Donderdag moet de transfer in zakelijke zin afge rond worden. PSV is SC Heerenveen een contractueel vastgelegd bedrag van 750.000 euro verschuldigd voor de spits. GPD KEULEN - Huub Stevens heeft een eenjarig contract gete kend als trainer van 1. FC Köln. Het aantrekken van de 50-jarige trainer uit Sittard, die afgelopen seizoen werd ontslagen bij Hertha BSC, is de eerste stunt van Wolf gang Overath. De oud-international wordt vandaag gepre senteerd als de nieuwe voorzitter. „Twee weken geleden ben ik benaderd, maandag zijn we rond gekomen", verklaarde Stevens vanuit Portugal, waar hij op uitnodiging van de Duitse sportzender DSF Duitsland-Nederland gaat analyseren. „Hoewel ik meer dere opties had, ben ik op mijn gevoel afgegaan. Köln is een traditierijke club met veel potentie, een prachtig sta dion en een enorme supportersschare." Maar Köln is ook een club die absoluut binnen een jaar te rug wil naar de Bundesliga. Die Geissböcken degradeer den afgelopen seizoen na een eenjarig verblijf op het hoog ste niveau vrij kansloos. „Het is toch mooi clat men met een terug wil keren?", geeft Stevens aan. GPD or Esther Gotink INDEN - 'Gebroken leeuwen- rten', kopte de Daily Mirror teen. De voorpagina van The inschreeuwde 'Verbijsterend', [geland verwerkte haar ver riet over de EK-wedstrijd te- QFrankrijk. De Haantjes wis- zondagavond twee doelpun- ntescoren in de blessuretijd. ie kranten richtten hun aan- 'ntvoornamelijk op aanvoer- rDavicl Beckham, die volgens Sun 'geschokt toekeek hoe geland haar Euro 2004-ope- igte grabbel gooide en nader- md verklaarde: Geef mij de mld'. ckham was de geslagen hond, meende The Times, die net udle andere dagbladen een fo- van de aanvoerder afdrukte nop hij zijn handen voor de a sloeg. 'Becks in tranen, aar het is nog niet voorbij', 'e de Mirror aan. 'Het aren 132 seconden van waan- L David Beckham stommelde huilend van het veld gister avond nadat Engelands gooi naar Europese glorie omsloeg naar een dieptriest begin.' Binnenin deze tabloid stonden behalve foto's van de wedstrijd die de volle negentig minuten zo hoopvol was voor Engeland, ook foto's afgedrukt waarop Beck- hams zoontjes Romeo en Brooklyn getroost werden. De Independent citeerde Enge lands manager Sven-Goran Eriksson die op de avond voor de nederlaag stelde: 'Elke wed strijd heeft zijn eigen verhaal', waarna de Independent conclu deerde dat Engeland - Frank rijk een pijnlijk verhaal van de meest kwellende soort was. 'Een ergere afloop voor de En gelse supporters die waren afge reisd is niet voor te stellen. Zida- ne's dubbele dosis magie breekt de harten van Engeland'. De Daily Telegraph raakte de kern van het 's lands verdriet met de kernachtige woorden: 'Hoe wreed, hoe bruut, hoe oneerlijk'. GPD ÜÜjjenk Glimmerveen - De Franse kranten wa ll gisterochtend nog niet van "n verhazing bekomen. Het Jortblad L'Equipe en de Pa- W ochtendkrant Le Parisien gelden op de voorpagina in fwlfde bewoordingen hun on- W uit: Ongelofelijk! Fran- °'r concludeerde al: Kam- Maar Le Figaro was „In twee minuten °Pt Zidane Engeland." iodine Zidane was al een held maar na gisteren' zijn status onsterfelijke 'porties aangenomen. De tove- ffzelf toonde zich beschei- L«Niet ik heb voor de omme- 01 in de wedstrijd gezorgd Fabien Barthez, die de «schop van Beckham stop- De andere onsterfelijke: ,was een kwestie van geluk. een doelman een strafschop 1ll: st°ppen is dat 90 pro- geluk en 10 procent concen- !e ik wist niet waar Beek- ham zou schieten, ik handelde puur op intuïtie. Volgens Le Figaro is het Franse elftal nu al Europees kampioen waar het gaat om het op de proef stellen van de zenuwen van de supporters. Alle Franse kranten herinnerden aan de nip te ontsnappingen van 'Les Bleus' tijdens het vorige Euro pees kampioenschap toen zowel Portugal als - in de finale - Ita lië met een 'golden goal' werden geklopt. Vergeten waren de wanpresta ties van de Haantjes bij het WK twee jaar geleden in Korea, op de Champs Elysées was het zon dagavond al een dolle boel. Voor een aantal supporters is het EK nu al geslaagd. Enge land is geklopt, Zorro (een van de bijnamen van Zidane)' heeft andermaal toegeslagen. Want Engeland heeft voor de Franse voetbalsupporter dezelfde la ding als Duitsland voor de Ne derlanders. Zizou is daardoor sinds gisteren in Frankrijk on sterfelijk in het kwadraat. GPD door Peter van Duyl GUIMARAES - Ze riepen zichzelf uit tot één van de grote favorieten voor de Europe se titel, maar de eerste kennismaking met de Italianen in Portugal liet bij de liefheb ber een bittere nasmaak achter. Ouderwets voorzichtig en traditioneel defensief mocht Italië blij zijn met het punt tegen Denemar ken: 0-0. Na Portugal was Italië de tweede topfavo riet die een verre van overtuigende indruk achterliet. Iedereen in het Italiaanse kamp riep de laatste weken dat de nationale ploeg in jaren niet zo sterk is geweest, dat succes in het verschiet lag. Maar gisteren in Guima- raes bleef het Italiaanse aandeel in de wed strijd ver onder de vereiste norm. Nu is er na het gelijkspel tegen de Denen na tuurlijk nog niets aan de hand, maar het op treden van de Italianen zaaide in elk geval de nodige twijfel in de harten van de fans. Van het veelbejubelde aanvalstrio Totti-Vie- ri-Del Piero kon alleen de eerste zich onder scheiden en dan ook nog slechts spaarzaam. Vieri werd (één knappe kopbal uitgezon derd) uit de wedstrijd gespeeld door de ster ke Martin Laursen en Del Piero deed vrij wel niets goed. Hij werd na rust vervangen door Antonio Cassano, zijn beoogde opvol ger in het nationale elftal. De grootste afknapper was gisteren nog wel de spelopvatting van de Italianen. Waar de aanval was gepredikt, bleek terughoudend heid te regeren. Goed beschouwd niets eens een verrassing met Giovanni Trapattoni aan het roer, een coach van 65 jaar oud, die al dik dertig jaar wars is van elke vorm van avontuur. Morten Olsen, de bondscoach van Denemar ken, erkende dat hij vooraf voor een punt had getekend. De oud-trainer van onder meer Ajax krabde zich na afloop echter wat beteuterd achter het oor. De Denen lieten gisteren een uitgelezen kans liggen om te stunten. „Alles overziend heb ik het gevoel dat we deze wedstrijd hadden moeten win nen", meende de Deense coach. „En als Ita lië tegenviel, vind ik dat onze verdienste." Toen Olsen in 2000 de macht in Denemar ken overnam, wilde hij afrekenen met het defensieve karakter van het nationale elftal. Aanvankelijk lukte dat prima, maar de jong ste jaren geldt Denemarken toch weer als een wat saai voetballend elftal. Tomasson Gisteren tegen Italië waren het echter de De nen die lange tijd het gezicht van de wed strijd bepaalden. Denemarken, met vier spe lers uit de Italiaanse Serie A, was de meest aanvallende ploeg, speelde het beste voetbal en kreeg de meeste kansen. Spil in het Deense aanvalsspel was Jon Da- hl Tomasson. Toen het loopwonder in 2002 van Feyenoord naar AC Milan overstapte, werd er in Nederland wat meewarig gedaan over zijn kansen op speeltijd in San Siro. Maar Tomasson is in Milaan ontegenzegge lijk een completere voetballer geworden. Te gen Italië deed hij nauwelijks iets fout, hij won heel veel duels en bij vrijwel elke ge vaarlijke aanval was hij betrokken. Denemarken-Italië was al met al een verve lende wedstrijd. Wel hadden de ploegen een excuus: op het veld van het Dom Alfonso Henriques stadion in Guimaraes liep het kwik op tot boven de veertig graden. Het kwam het tempo van de wedstrijd uiteraard niet ten goede. De Denen hadden hun hoop gevestigd op de vleugelspelers, in Italië im mers een onbekend fenomeen, en dus moei lijk te verdedigen. Maar juist de Scandinavi sche flanken stelden teleur. Martin Jörgensen op links en vooral Dennis Romme- dahl op rechts waren veel te slordig'. De PSV'er speelde zelfs een heel ongelukkige wedstrijd. Hij had alles goed kunnen maken als hij een kwartier voor tijd een unieke mo gelijkheid had benut. Helemaal vrij voor het doel, met doelman Buff on uit positie, produceerde Rommedahl echter een hopelo ze afzwaaier. De Italianen waren op slag van rust het dichtst bij een goal, maar met twee fabuleuze reflexen hield de Deense goalie Thomas Sörensen eerst Del Piero en vervolgens Totti van scoren af. Het was veel te mager voor een ploeg die zijn fans op voorhand al de pot met goud be loofde, maar voorlopig eerst moet zorgen dat ze de eerste schifting overleeft. GPD door Peter van Duyl PORTO - In de weken na de kwalificatie voor het EK gebeur de het nog wel eens dat de Letse international Mihails Zemlins- kis 's nachts wakker schoot. Op de tast greep hij dan een oude krant of tijdschrift, desnoods stootte hij zijn vrouw aan. Op die momenten móest hij zich er gewoon van overtuigen of het wel waar was dat Letland zich voor het Europees kampioen schap had geplaatst. De grootste verrassing van het EK is neergestreken in Anadia, niet ver van Coimbra. Stil, so ber, maar met opmerkelijk veel vertrouwen wordt toegewerkt naar het eerste duel met Tsje chië, dat vanavond in Aveiro wordt afgewerkt. De boodschap die de volledige Letse delegatie uitstraalt is: onderschat ons niet, we zijn sterker dan ieder een denkt. De architect van het Letse suc ces is Aleksandrs Starkovs, al dertien jaar trainer van de Letse topclub Skonto Riga en sinds drie jaar ook bondscoach. On danks al zijn ervaring is het voorbereiden van een voetbalelf tal op een groot toernooi voor Starkovs een volkomen nieuwe belevenis. „We doen het op onze manier, dat gebrek aan ervaring zegt me helemaal niets", zegt de nuchtere coach. Maar toch, diep in de harten van veel Letten leeft de vrees voor een afgang. Als Starkovs de vrees al zou de len, is er geen spier op zijn ge zicht die dat verraadt. „Wij zijn hier niet om alleen maar mee te doen, maar ook om iets te laten zien", zegt de bondscoach. „Het is waar dat tegenstanders ons nu niet meer zullen onderschat ten, maar daar staat tegenover dat wij sterker zijn dan pakweg een jaar geleden. Echt, ik zie voor ons kansen tegen elke te genstander." De enorme homo geniteit binnen de selectie moet daarbij als bron voor succes die nen. „Ploegen als Nederland en Duitsland komen met elf ster ren, wij met één familie", schetst Starkovs het verschil. Mocht Letland tegen alle ver wachtingen in doordringen tot de kwartfinales, dan zal Starko vs een opmerkelijke metamorfo se ondergaan. Na het tweede duel met Turkije in Istanbul werd het haar van de bonds coach al zilver geverfd. Als Let land de eerste ronde op het EK overleeft, zal Starkovs zijn hoofd kaal laten scheren. „Ik kan alleen maar hopen dat mijn kapper het druk krijgt", lacht de Letse trainer. GPD Denemarken - Italië O-O. Scheidsrech ter: Mejuto Gonzalez (Spa). Gele kaart: Tomasson, Helveg (Denemarken), Can- navaro, Gattuso, Cassano, Totti (Italië). Aantal toeschouwers: 30.000. Denemarken: Sörensen; Helveg, Laur sen, Henriksen en Niclas Jensen; Rom medahl, Daniel Jensen, Poulsen (76. Priske) en Jörgensen (72. Perez); Tomas son en Sand (69. Claus Jensen). Italië: Buffon; Panucci, Nesta, Canna- varo en Zambrotta; Zanetti (57. Gattu so), Perrotta, Camoranesi (68. Fiore), Totti en Del Piero (64. Cassano); Vieri. Zweden - Bulgarije 5-0 (1-0). 32. Ljungberg 1-0, 57. Larsson 2-0, 58. Lars son 3-0, 78. Ibrahimovic 4-0 (straf schop), 90. Allback 5-0. Scheidsrechter: Riley (Eng). Géle kaart: Linderoth, Ibrahi movic (Zwede), Ivailo Petkov, Kirilov, Jankovic, Ivanov (Bulgarije). Aantal toe schouwers: 30.000. Zweden: Isaksson; Lucic (41. Wilhelm- sson), Jakobsson, Mellberg en Edman; Nilsson, Linderoth, Svensson (76. Kallström) en Ljungberg; Ibrahimovic (81. Allback) en Larsson Bulgarije: Zdravkov; Ivanov, Kirilov, Pasjin en Ivailo Petkov; Peev, Martin Pe trov (84. Lazarov), Stilian Petrov en Hris- tov; Berbatov (76. Mantsjev) en Janko vic (62. Dimitrov). Stand: Zweden Denemark. Italië Bulgarije 1 0 0 3 5-0 0 10 10-0 1 0 0 1 0 0-5 2 gele kaarten: Sjaronov (Rusland), Vogel (Zwitserland). 1 gele kaart: Karagounis, Seitaridis (Griekenland), Costinha, Pauleta (Portu gal), Goesev, Smertin, Aldonin, Radi- mov (Rusland), Baraja, Marchena, Albel- da (Spanje), Huggel, Stiel (Zwitserland), Zivkovic, Bjelica, Mornar, Rapajic, Prso (Kroatië), Pires, Silvestre (Frankrijk), Scholes, Lampard, James (Engeland), Tomasson, Helveg (Denemarken), Gat tuso, Cassano, Cannavaro, Totti (Italië), Ivanov, Ivailo Petkov, Kirilov, Jankovic (Bulgarije), Linderoth, Ibrahimovic (Zwe den). 1. Zidane (Frankrijk), Larsson (Zweden) 2, 3. Karagounis (Griekenland), Basinas (Griekenland), Ronaldo (Portugal), Vale- ron (Spanje), Lampard (Engeland), Ljungberg, Ibrahimovic, Allback (Zwe den) 1. Dinsdag, Groep D. 18.00 uur: Tsje- chië-Letland, 20.45 uur: Duitsland-Ne derland. De Deense verdediger Thomas Helveg probeert over zijn Italiaanse tegenstander Gianluca Zambrotta heen te springen. foto Filippo Monteforte/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21