Hoera! 96 0118 - 635 443 FEESTJE? www.vitaevent. 96 WcdSïXapp. 96 OP DIVERSE ARTIKELEN Oui, oui. Jie natuurlijk! Grootste gesorteerde speciaalzaak op gebied van VIJVERFILTERING, WATERPLANTEN, VIJVERVISSEN, POMPEN, WINTERHARDE YUCCA'S DE ZAAK WAAR SERVICE EN GARANTIE NOG DE GEWOONSTE ZAAK ZIJN Aanbieding van deze week: www.vijverparadijs.nl PZC_ Watersnoodramp verstoort het openingsfeest Ï&ai* 'Miniatuur Walcheren' bestaat 50 jaar en wij feesten mee! Middelburg Gravenstraat 3 telefoon: 0118 644587 De trein is onder controle en rijdt weer op schema 'l_g' - Stoppen met kapotmaken. Koikarpers maat 35-40 cm van 129,99 voor 99,99 Vijververlichting FAR01 van 74,99 voor 19,99 Vijverfonteinpomp 4000 van 129,00 voor 69,99 OPENINGSTIJDEN: Maandag t/m vrijdag 10.00 tot 18.00 uur Zaterdag 10.00 tot 17.00 uur Donderdag koopavond tot 21.00 uur Ons motto: het leven is al duur genoeg wij maken uw hobby betaalbaar. Völtaweg 33 Middelburg Tel.: 0118-641344 I'mv Honk Baurdoux wandelt door Miniatuur Wnlchoron, alsof hij or nog directeur van is. Maar het is toch alweer negen jaar geleden dat hij verantwoordelijk was voor Walcheren in het klein „l.ntcn we oven naar Nieuw- en Sint Jooiland gaan; naar mijn geboortehuis nnn de Korteweg", zegt hij, CJeen detail ontgaat hem. „Kijk, het wasgoed hangt nog aan de lijn in Oost-Souburg. Het waait dat zie je zo." Illj spreekt met liefde over het park en ook over de modelbouwers en technici van weleer. Het team. zegt hij, stimuleerde elkaar om mooie dingen te maken De boot van de Olau, de Olau Hollandia werd gebouwd, de kerk van Kltthem m polyester en allerlei minuscule figuurtjes ,,De model bouwers hadden mooie vondsten, zoals een hollende boerin met opgetrokken iok. die nodig naar de wc moet." Hij wijst naar zijn geboortedorp. „Gelukkig, de vrouw bestaat nog steeds." Net als de dikkopjes, die de Zeeuwse grachten bevolken De Middelburger knikt goedkeurend. „Ook die hebben alles overleefd. Het zijn de Bufo Calamita, de Bufo Bufo en de Rana Tempora rui Een bezoeksters kwam in zijn tijd dage lijks even kijken hoe het met de dikkopjes en de watervlooien Stond Zij wijdde Baurdoux in de wereld van de kikker en de pad in. Baurdoux was 48 jaar toen hij rea geerde op de vacature van directeur van Miniatuur Walcheren „En met mij nog 27 sollicitanten. „Ik weet niet waarom ik het gewor den ben Ik had ervaring als boek houder en organisator bij Holiday on Ice en ik was een trouw bezoe ker geweest van het. park Misschien heeft die combinatie de doorslag gegeven." 'Iben hij jong was, werd Miniatuur Walcheren ook in de avonduren goed bezocht. De Ramblers, de Skymasters, Tom Erigh en Baby den Toonder traden er regelmatig op. „Ik zat in militai re dienst en in het weekeinde ont moette ik vrienden in miniatuur. Dat was prachtig. Het park was toen nog tot elf uur open en ook in de huisjes en andere gebouwen zaten lichtjes Dat gaf een romanti sche sfeer aan het park Bij zijn aantreden in 1983 was het bezoekersaantal gedaald lot onge veer 133.000. „In 1984 zaten we op 155.000, in 1988 op 187.000 Dat was het jaar dat de stormvloedke ring openging Daardoor kregen we veel extra bezoekers Bezoekers combineerden een bezoek aan de Deltawerken en Voormalig purkdirecteur Henk Baurdoux. foto Lex de n Miniatuur Walcheren Het was een topjaar" 's Winters, als het park gesloten was. zat Baurdoux niet met zijn handen over elkaar thuis „Dan was ik bezig met promotionele activiteiten De bezoekers komen niet vanzelf. We moesten de publi citeit zoeken en op de hoogte blij ven van de ontwikkeling in de attractieparken. Dat betekent dat we beurzen bezochten in bijvoor beeld Gent en Kortrijk." Vandalisme Scholen werden aangeschreven, want er moest geld binnenkomen „Nadeel van de schoolreisjes was dat veel kinderen de vrijheid op het park met aankonden Na een lange busreis renden ze door het park en durfden rustig met bootjes te gooi en Daar kon ik niet tegen Ik heb een keer een hele klas buiten gezet Die maakten het te bont." Vandalisme, het zit hem hoog In 1992 werd een leeuwtje van de Oostkerk gestolen, de reddingsbo ten van de Olau werden verbogen en surfers van de plank geknakt „Ik begrijp niet waarom mensen zomaar iets kapot maken om maar iets kapot te maken." Hij denkt aan een anekdote over vandalisme, waarin de vaste tuin man van Miniatuur Walcheren, Johan Mol een hoofdrol vervulde Enkele Belgische kinderen holden achter elkaar aan, dwars door de bloemperkjes Ze vertrapten de tul pen. „Hij pakte er een bij zijn lur ven en zei dat hij er meteen mee moest ophouden De jongen was van hem onder de indruk Oui, oui monsieur, zei hij. Johan antwoord de: Wie' Jie." Kdith Ramakers dinsdag 15 juni 2004 WméÊÊmèk Negentigduizend uren werk waren er nodig om de twee honderd mini-bouwwerken te maken in 1954, het jaar waarin Miniatuur Walcheren de deuren opende. En. om in de cijfers te blij ven: er moesten ongeveer een half miljoen dakpannen met de hand gestoken en gelijmd worden. Op 25 jlini ging het park officieel open in aanwezigheid van koningin Juliana en prins Bcrnhard. Voor iets meer dan twee maanden, want eind sep tember zou de attractie weer dicht gaan. Miniatuur Walcheren markeerde de voltooiing van het herstel en de wederopbouw van Walcheren na de oorlogsjaren Het bestuur van de stichting 'Nieuw Walcheren' dacht meteen aan een 'groooooto' ten toonstelling om met achter te blij ven bij steden als Rotterdam, Breda en Alkmaar waar zaken nu een maal grootschalig aangepakt wer den Het idee ontstond om bezoek ers als het ware bij de hand te nemen en ze met eigen ogen te laten zien hoe mooi en groen Walcheren weer was geworden En, omdat het nu eenmaal onmogelijk is om hon derdduizenden mensen over het eiland te laten wandelen, begreep het bestuur van Nieuw Walcheren dat een enorme maquette mis schien wel een goed idee zou zijn Inwoners van Walcheren werden opgeroepen zelf een gebouw u it het eigen dorp op schaal na te maken. De respons was boven verwachting. Overal meldden zich munnen die aan de slag gingen In 1953 zou het park open gaan, maar de Watersnoodramp verstoorde hel feest Niemand had ook maar enige animo om door te werken Uiteindelijk werkten aan heel Miniatuur Walcheren 800 mensen Al vrij snel bleek dat de attractie zich kon verheugen op een enorme, publieke belangstelling In drie maanden tijd bezochten maar liefst 206.000 mensen Walcheren in het klem Bij de slotavond maakte de voorzit ter van Nieuw Walcheren bekend dot het park een semi-pemianente tentoonstelling zou worden en dat het aantal maquettes uitgebreid zou worden. In de Jaren daaropvol gend kreeg het park steeds meer modellen De techniek nam ook toe. De Keersluisbrug ging op en neer. Elf jaar later verwelkomde de toeristische trekker de twee miljoenste bezoeker Donkere wolken pakten zich samen boven het park eind Jaren zestig, foto Zeeuws Documentatiecentrum begin jaren zeventig. Het bezoek ers-aantal liep fors terug van 200.000 naar rond de 130 000 medio jaren tachtig De stichting Nieuw Walcheren kreeg steeds meer moeite om rond te komen, waardoor voor de noodzakelijke uitbreiding en vernieuwing geen geld was. Personeelsleden werden ontslagen. Redding Het tij keert in 1984. Een reddings plan moet het park er weer bovenop helpen Miniatuur investeert in een onderhoudsbeurt aan alle miniatuurmodellen. De gemeente Middelburg stelt hon derdduizenden guldens beschik baar De entree wordt verplaatst naar hel Molenwater De redding werpt vruchten af Al in hetzelfde jaar bezoeken 25.0000 meer mensen de attractie Ook Miniatuur zelf doet een duit ui het zakje. Het extra bezoek brengt namelijk meer geld in het laatje. Eind jaren tachtig passeren al weer 165.000. mensen de kassa Het park vernieuwt. Houten onderhouds gevoelige gebouwtjes verdwijnen om plaats te maken voor polyester exemplaren. Ook de landschap pelijke omgeving krijgt een meta morfose. In de oude opstelling thuishoren. Wat aanvankelijk een successtory lijkt, is van korte duur Het bezoekersaantal daalt begin jaren negentig weer naar honderd- Reggenborgh Beheer BV neemt het park in 1995 over Het wil miljoe nen investeren. Er komt onder meer een mini-treintje een speeltuin en een betere, meer tot de verbeelding sprekende entree Vier jaar lang blijft de Overrijsselse maatschappij eigenaar. Op de val reep van het milennium nemen de huidige eigenaren Sven van Rijswijk en Edgar Angolini hel park over. Zij willen het vooral spannend maken Hel duo is niets te dol. Er komen Nederlands kam pioenschappen kruipen, in de hete zomers kunnen kinderen in grote plasssen water stampen, en er kan gesjoeld worden mei nepdrolien. Wat niet verandert zijn de minia turen. Zij blijven de belangrijkste attractie. Ook na vijftig jnnr Ah n der Sluis W i— <77ie £icl& fyzdAio/i AouSe 50% Pieter is liftmonteur, treintechni- cus, windmoienrepnrnteur en brugbodiende tegelijk. Ilij is, kort om, dc technische dienst van Miniatuur Walcheren, l'ietcr zorgt dat de bootjes varen, de scootertjes rijden en de draaimolen bij Domburg draait. Pieter Sturm (29) werkt sinds december vorig jaar in het mini- park Daarvoor was hij helikopter- monteur bij Fbkker in Woensdrecht en bij de luchtmacht Hij ruilde de grote machines in voor de kleintjes. „Een baan bij de luchtmacht is met zeker", zegt hij „Zeker na 11 sep tember ging het hartstikke slecht bij Fokker. Ik dacht het zinkende schip te verlaten door naar de luchtmacht te gaan, maar ook daar was hel door bezuinigingen met gunstig om te werken Do vacature bij Miniatuur Walcheren kwam als geroepen De directie zocht, in de woorden van Pieter, een mannetje van alles. „Je moet niet één ding goed kunnen, maar van alles een beetje. Thuis knutselde ik al veel en dat Inzicht heb ik meegenomen naar minia tuur. Ik doe elektra, ik monteer, ik metsel, ik doe echt alles. Bij de luchtmacht zat je vaak met dezelf de mensen binnen in dezelfde han gar. Als ik hier iets nodig heb, bij voorbeeld een nieuw motortje, pak ik de bus en ben je er eventjes uit Hier heb ik ook veel meer te doen Ik moet ervoor zorgen dal alles reilt, en zeilt Miniatuur Walcheren is volgens de technicus een uitstekende plek om te werken „Je bent lekker buiten, je hebt contact met mensen Het is gewoon leuk" Belangrijkste taak van Pieter is ervoor te zorgen da( alles intact blijft. „Stel je nu eens voor dat het hoogseizoen is en hel treintje rijdt niet meer. Dat zou toch hartstikke jammer zijn Je moet alles gewoon goed onderhou den." Contactjes De beweegbare onderdelen in het park zijn onderhoudsgevoelig. Alle elementjes staan buiten en hebben last van wind en regen Vooral de trein, die langs de mini-gebouw- tjes. rijdt had vaak te maken met storing. „Dat viel best nog tegen Als ze buiten staan, heb je vaak last van corrosie bij dc contactjes Inmiddels heb ik het treintje.onder controle Ze rijden weer op sche ma." Grotere klussen pakt hij ook aan. Afgelopen winter nam hij de Vlissingse keersluisbrug onder ir zorgen dut alles reilt foto Ruben Oreel handen Door middel van een knop gaat de brug nu weer piepvrij open en dicht Behalve het dagelijks onderhoud, kijkt Pietor ook of beweegbare delen gemoderniseerd kunnen wor den De op afstand bedienbare bootjes en scootertjes moesten vroeger na sluitingstijd gedeeltelijk gedemonteerd worden om de batte rijen op te laden. Dat kostte veel tijd. Pieter monteerde op elk bootje en scootertje een contrastekker, waardoor het opladen veel minder tijd kost Aan het verzinnen van veel nieuwe zaken of meer onderdelen bewe gend maken is de technicus nog niet toegekomen „Ik moest eeisl alles onder de knie krijgen om hel park goed te leren kennen. Als in het begin een autootje stuk was, wist ik vaak niet waar ik de storing moest zoeken De trein heb ik een keer helemaal gedemonteerd om erachter te komen hoe alles in elkaar steekt. Als er nu ergens een storing is, weel ik vaak wat het probleem is Zo'n reparatie kost mij straks minder tijd Moderniseren De uren die hij straks overhoudt, wil Pieter besteden aan modernise ring van het park Hij loopt bij voorbeeld al een tijdje met het idee rond om een bruidspaar wandelend uit één van de kerken te laten komen „Het zit allemaal wel in m'n hoofd, maar ik ben er nog niet aan toegekomen Eerst wacht het reuzenrad een grote beurt De ker misattractie liep schade op bij de laatste storm, „Nee, ik bon nog lang niet klaar hier" Ab van der Sluis Het Arsenaal Piratenpark en Zeeaquarium Met het hele gezin naar de haaien, ternauwernood ontsnappen aan piraten, schipbreuk lijden met een echt piratenschip, roggen aaien, dwalen over het papegaaieneiland en oog in oog staan met ontelbare felgekleurde tropische vissen. Het Arsenaal in Vlissingen belooft een leerzame en avontuurlijke dag in de spannende wereld van piraten, (tropische) vissen en papegaaien. Iedere dag geopend van 10.00 tot 19.00 uur (kassa sluit om 17.00 qur) Schranzen als piraten" Vanaf I juni is ons restaurant 't VoorOnder ook 's avonds geopend*. Ook zonder entreebewijs van Het Arsenaal kunt u hier 7 dagen per week terecht. PiratenmeniTs 3 gangen-keuzemenu voor 13,50 p.p. (dagsoep/hoofdgerecht/verrassingsdessert) Piratenschatkistmenu voor 3,95 per kind Bel voor meer informatie of te reserveren T: 01 18 414 454! keuken sluit om 21.00 uur Restaurant 't VoorOnder Arsenaalplein 9 Vlissingen --j,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 18