Nijsse Assurantiën BV Groot plezier verzekerd! 96 96 96 Opa Adri en kleinzoon Roy zien elke verandering Twee vaste hoveniers houden de zaak kort FLIPSEbv bouwbedrijf met ingebouwde garantie Hout is toch leuker '<W 1 sS''' Nijsse Assurantiën is gespecialiseerd in verzekeringen, hypotheken, pensioenen en financieel advies voor particulieren en bedrijven. Nijsse Assurantiën BV Vosmaerstraat 2 4461 HT Goes Postbus 118 4460 AC Goes tel: 0113-275800 fax: 0113-275810 e-niail: info@nijsse.nl Internet: wwwmijsse.nl nva 1.. lid PZC dinsdag 15 juni 2004 Ze kennen het park nis hun broekzak. Opa en kleinzoon Itoy Knsteleijn uit Middelburg zijn dim ook zéér trouwe bezoekers van Miniatuur Walcheren. Al zeven jaar heeft opa Adri een seizoenskaart waarmee hij zo'n twee keer per week met de inmiddels twaalf jarige Roy het park binnenkomt. Zeven jaar lang, twee keer per week En de Kasteleijns raken het niet beu. Ze bezoeken Miniatuur net zoals anderen naar een stadspark gaan of een rondje boulevard doen „Roy schiet bij binnenkomst gelijk naar het klim- en springkussen en ik ga op het ter ras een kopje koffie drinken", zegt opa „Ik neem ook meestal een boekje met kruiswoordpuzzels Roy vindt het springkussen en het speelkasteel het leukste Maar soms loopt hij een rondje langs de minia turen en maakt hij een rit met het treintje „Ik vind het jammer dat er niet zoveel miniatuur-bussen in het park staan. Want ik ben gek van bussen Later wil ik buschauffeur worden. Maar de kleine elektrische treinen zijn ook mooi Dat ze het park op hun duim ken nen. blijkt wel als ze bij liet station van Middelburg gaan kijken. „Hé opa, de trein rijdt veel harder dan anders", zegt Itoy Een paar minuten later komt de trein niet meer langs Roy gaat poolshoogte nemen. Hij rent naar de bocht een eind verderop en roept dan: „Opa! De trein is ontspoord We moeten Jelle even roepen Die kan hem weer op het spoor zetten Een tijdje terug merkte Roy ook iets op wat niet hoorde. „Ik liep bij Veere en zag ineens dat er wat in het water lag Toen lk dichterbij kwam, zag ik dal er een bus in was gegooid Die heb ik er toen uit gehaald." Ook opa Adri geeft mis standen door aan het personeel. „Er wordt best veel vernield. Raampjes ingeduwd en orna menten die ergens van af worden gebroken. Hartstikke zonde. Het wordt vaak per ongeluk gedaan door kleine kinderen Opa bracht al sinds de opening vijftig jaar geleden, regelmatig een bezoek aan het park Toen de kleinkinderen de leeftijd kregen dat ze meekonden, ging hij veel vaker „Op een dag kwam de directeur naar me toe en die vroeg ik geen seizoenskaart nam s veel voordeliger Ik had daar nooit bij stil gestaan Maar het scheelt wel veel. Ik weet niet hoe het nu is, maar zeven jaar geleden had je die kosten er al na drie bezoekjes uit." Roy's broer gaat inmiddels niet zo dikwijls meer mee „Die is vijf tien", legt Roy uit. „Hij heeft het nu te druk met school en met werken Maar ik blijf nog wel komen hoor. Het park verandert altijd. Dat verveelt nooit Dat vindt opa ook „Het is leuk om naar de bezoekers te kijken, maar ook naar de planten in het park. Die staan er "s zomers altijd zo mooi bij. En in de slootjes rond de miniaturen gebeurt ook veel. Er zijn momenteel weer kikkervisjes Vorig jaar zagen we foto Ruben Oreel nog salamanders En er zitten karpers. Elk jaar nemen we wel een jampotje met kikkervisjes mee naar huis. Dat melden we altijd netjes hoor." Roy heeft nog een tip voor de eige naar van het park „Ik vind som mige dorpen nu een beetje saai. Het zou leuk zijn als je op een knop kon drukken en dat er dan ergens vlam men uit komen. Dat maakt het wat spannender Maar verder is het allemaal leuk Miriam van den Broek Marinissen Support Brouwerijstraat 3 Koudekerke 0 I I 8 55 62 56 Wij zijn de makers van het grote drukwerk voor klein Walcheren! Ed en Sven van harte met het 50 jarig jubileum!!! PZCdinsdag 15 juni 2004 ieukJh PZC Walcheren wordt ook wel 'de tuin van Zeeland' genoemd. Daarom speelt het groen ook in Miniatuur Walcheren oen belang rijke rol. Het op schaal houden van de bomen en planten vergt een spe ciale aanpak van snoeien en hesproeien. Twee hoveniers wijden zich dagelijks aan deze tank. Christian Karclse en I'aul Joosse zijn heer en meester in het mini- landschap. De twee hoveniers van hoveniersbedrijf Pouwelse zijn fulltime uitgeleend aan Miniatuur Walcheren en dus vijf dagen per week in het park te vinden. Hun dag begint meestal met een wandeling door het ontwakende Walcherse landschap om te kijken andere collega's. Zowel onkruid als planten en bloemen tieren welig. In een normale tuin is dat laatste meestal welkom, maar bij minia tuur Walcheren is een groeispurt uit den boze Miniboompjes, zoals kleine iepen en beuken, moeten in een goede verhouding staan tot de rest van het landschap. Daarom worden ze eens in de zes weken gesnoeid en zo nu en dan besproeid met een groeiremmer Ondanks hun geringe hoogte zien zo er toch heel volwas sen uit met hun verweerde stam men en kronkelige takken De meeste bomen, zoals kastanjes, zouden zonder snoei gemakkelijk 20 meter hoog worden Ook het gras en de bodembedok- met zonnebloemen die wel vier meter hoog kunnen worden. De hoveniers schatten dat het park zo'n 200 verschillende plantensoor ten telt. Het hele seizoen wordt Miniatuur Walcheren gesierd door bloeiende borders De soorten en kleurschakeringen wisselen elkaar ieder jaar af. Christian en Paul hebben veel eer van hun werk „Het is heel motive rend als je complimenten krijgt van de bezoekers, maar af en toe heb je wel het gevoel op je vingers geke ken te worden", zegt Christian Over het algemeen vinden de hove niers dat het contact met de bezoe kers het werk juist afwisselend en veelzijdig maakt „Je bont. hier heel vrij om je eigen plan te bepalen giw garantie Aangesloten bij BouwNed Postbus 4 - 4370 AA - Koudekerke, Karreveld la - 4371 GA - Koudekerke Telefoon (01 18) 555900 - Fax (01 18) 555919, e-mail: bbflipse@bouwbedrijfflipse.nl www.bouwbedrijfflipse.nl dinsdag 15 juni 2004 PZC Rinus Wellcman uit Ariiemiiiilcn was als tienjarige jongen al verzot op modelbouw. Het hegon niet bouwplaten van schepen die indertijd 1,25 gulden per stuk kost ten. Inmiddels maakt hij al zestien jaar de gehouwen op schaal in Miniatuur Walcheren Wellcman kwam in 1988 in dienst bij het park nadat de toenmalige directeur het hem vroeg Er was veel werk aan de winkel, want het park ging over van houten miniatu ren op exemplaren van polyester. „Hout is heel bewerkelijk", vertelt de modelbouwer vanuit zijn werk plaats op het industrieterrein Vrijburg in Vhssingen „Over een houten huisje doe ik wel een half jaar. Elke baksteen moet er met. een pennetje worden ingekrast. Een huisje van polyester is in een week klaar Een mal voor bijvoorbeeld een stenen muur, hoeft maar één keer gemaakt te worden Daarnaast moeten de houten miniaturen ook nog regelmatig gerenoveerd wor den want die lijden veel van de bui tenlucht Tbch zijn ook de gebouwtjes van kunststof niet onderhoudsvrij een tijdje mee Als hij mocht kie zen, geeft de modelbouwer de voor keur aan miniaturen van hout. „Het is allebei ambachtelijk, want voor de bouwwerken van kunststof moeten eerst handmatig mallen worden gemaakt Maar met hout werken is leuker. Dat heeft iets extra's Thuis maak ik nog wel schaalmodellen in hout Vooral vliegtuigen en schepen. Met poly ester blijft het oppassen geblazen. Er komen nogal wat dampen bij vrij. Daarom staan de loodsdeuren meestal open Welleman werkt momenteel aan het nieuwe stadskantoor van Middelburg. Een modem gebouw met veel rechte lijnen „Het is een leuke afwisseling op al die monu mentale gebouwen met ornamen tjes De bouwtekeningen van het stadskantoor en enkele foto's lig gen op de werkbank „Ik gebruik het liefste bouwtekeningen. Dan weet ik zeker dat de verhoudingen kloppen. Maar soms lukt het niet om die in handen te krijgen.Voor de bouw van de Oost kerk heb ik van het gemeentearchief een document gekregen waarop de doorsnede van de kerk te zien was. Vertier had ik Vllssingen was ook lastig omdat die ovaal is Gelukkig heeft een collega een staalconstructie kunnen maken die als basis voor de miniatuur gebruikt kon worden." Volgens de bouwer komt hel park nooit helemaal af „Er kan altijd wel iets nieuws bij. zoals nu het stadskantoor. En op het park is nog plaats genoeg Laatst belde de directeur om te zeggen dat hij plannen had voor nieuwe miniatu ren Wat die zijn, heeft hij niet ver teld. Eerst maar eens hel stadskan toor afmaken." Miriam van den Broek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 16