SCHAAL 1:1 20% KORTING GRATIS bekijken vanaf het water? ?6 LaBan OP ALLE AANKOPEN Miniatuur Walcheren ,,'t SMULHOEKJE" Nieuw likje verf op pand kost dagen werk ondvaart iddelburg H Koeienvanger vangt M soms een rolstoeler Wij feliciteren met haar 50e verjaardag patat frites kraam molenwater middelburg voor echte frites al vanaf 0,90 per portie Koning Willem houdt H wel van een geintje en weetjes Nog geen CLIENTCARD? KOM SNEL en ontvang hem dinsdag 15 juni 2004 2 PZCdinsdag 15 juni 2004 Miniatuur Walcheren vergt per manent onderhoud. Om de haverklap krijgt een model een nieuwe lik verf. dient een poppetje te worden vervangen of moet een hekje worden gelijmd. En dat is dagelijkse kost voor Karin Zieverink, decoratrice van het Samen met de modelbouwer zorgt de decoratrice ervoor dat nieuw bouwprojecten de juiste kleur krij gen en dat de oude pandjes de juiste tint behouden. En dat is geen sinecure Nieuwbouwprojecten kunnen aan de hand van tekenin gen en kleurnummers worden ver vaardigd, maar van oude panden ontbreken nogal eens de bouwtekeningen. Dan rest er mets anders dan het pand ter plekke te gaan bekijken, Zieverink: ,,We gaan er altijd heen, maken foto's en kijken naar de kleuren." En vervol gens is het zaak om met veel vak werk en toewijding aan de slag te gaan. Het onderhoud van het park vergt veel tijd. Geregeld krijgen de panden een nieuwe lik verf. Zieverink: „Zeker de panden die in het midden van het park staan. Die staan de hele dag in de volle zon en moeten zeker elke twee jaar ge verfd worden En dat is nog een hele klus. Zelfs de kleinste huisjes van een nieuwe verflaag voorzien, betekent al gauw enkele dagen Bijkomend probleem is dat het park geregeld kampt met vanda lisme Zieverink verzucht: „Dat is zwaar frustrerend. Als een school klas is langsgeweest, weet je altijd kapot zijn De poppetjes zitten met de voeten stevig aan de vloer vast gelijmd. Ze kunnen met zomaar als worden meegenomen. Maar, bij onvoorzichtigheid of van- dalisme, breken de poppetjes snel af, ter hoogte van de enkels. „En als ze er dan nog liggen, kunnen we die poppetjes dus ook nooit meer gebruiken.' Vier jaar geleden kwam de van oor sprong Achterhoekse Zieverink voor een stage naar Miniatuur Walcheren in het kader van haar opleiding Commerciële Vormge ving. Het beviel haar en de leiding van Miniatuur Walcheren zo goed dat ze in dienst bij het park trad. In de loop der jaren heeft ze het park danig zien verbeteren. „Ik ben er trots op dat het park nu één geheel is. Toen ik hier kwam had het ene hekje die kleur, en het andere weer een andere kleur. Nu is er tenmin ste eenheid in het park." Ron Magnée Karin Zieverink, decoratrice van het park. foto Ruben Oreel Acher de Houttuinen 39, 4331 NJ Middelburg Telefoon: 0118 - 643272 www.rondvaartmiddelburK.nl dinsdag 15 juni 2004 Treinmachinist Jelle Stapper: „Dit is de ir Hij is 's ochtends altijd als eerste aanwezig; treinmachinist Jelle Stapper van Miniatuur Walcheren. En altijd is er animo voor het boe- meltje. Soms tuft het acht keer, soms wel tachtig keer per dag door het attractiepark. En elke keer blijft Jelle het leuk vinden. „Dit is de mooiste baan die er is." Het is 's middags rond de klok van drie als het treintje van Miniatuur Walcheren langzaam volstroomt met reizigers Machinist Jelle Stapper neemt plaats in het kleine locomotiefje en geeft gas. De die selmotor begint nog wat harder te puffen en te zuchten. Dan komen Walcheren woont, zocht naar een weekendbaantje. Hij kwam later in een traject van gesubsidieerde banen terecht. Overigens niet alleen bij het attractiepark, maar ook een tijdje bij Lété. Daar kon Stapper echter met aarden. „Ik heb daar nog een half jaar gewerkt, maar het klikte niet zo met mijn baasUiteindelijk belandde hij fulltime bij Miniatuur Walcheren. Vuilnisbakken Het treintje van Miniatuur Walcheren rijdt zo vaak rond als er animo voor is. Op een rustige dag is dat één keer per uur, maar op top dagen tuft het boemeltje wel tachtig keer op een dag door het klussen te doen in het park. bij voorbeeld even de vuilnisbakken legen. Bovendien springt Stapper geregeld bij als er in het Arsenaal inVlissingen werk te doen is. Zelf heeft Stapper eenmaal een treinongeluk meegemaakt Een rol stoeler bleef vastzitten in de trein- rails, en Stapper knalde er vervol gens bovenop. „Hij bleef met zijn voet in de koeienvanger zitten Gelukkig raakte niemand gewond. Overigens is het nog best wel lastig om het treintje netjes op het spoor te houden. „Ik rijd altijd rustig", bezweert Stapper „Maar de trein kan wel dertig kilometer per uur rijden Een collega van mij is ooit eens zó hard dinsdag 15 juni 2004 dinsdag 15 juni 2004 0,1l \TI7'e °P hel knopje drukt bij vonden de eerste Nederlandse kleine grapjes verborgen De boer W Vlissiiigen Oost. krijgt een Kampioenschappen plaats in die zijn steentje bijdraagt aan het r i straal water over zich heen. Koning Middelburg. Het spel heeft intussen blussen van de brand in een O i i Willem Walcheren heeft een eigen een vaste plek gekregen, met een paardenstal, kan met een knopje I i toilet, dal ook gebruikt kan worden echte poepsjoelbaan. Het park is aan een kastje worden bediend als sjoelbaan. In de draaimolen op vaker het decor voor wedstrijden: Kinderen rennen van het ene naar de Domburgse kermis, draaien Miniatuur Walcheren is gastheer het andere kastje over het park, op bedreigde diersoorten hun rondjes, van de internationale kampioen- zoek naar actie. Dat krijgen ze bij Humor is een belangrijk onderdeel schappen piasstampen en het de havens in de buurt van het van Miniatuur Walcheren. Walchers Kampioenschap kruipen speelkasteel. Een containerschip Het wereldrecord kruipen over vijf- staat in brand, een blusboot schiet Miniatuur Walcheren is begonnen tig meter werd in Middelburg te hulp. Een kleiner bootje spuit als serieuze attractie, als symbool gevestigd. Het staat op 18,92 secon- onverwacht een forse straal over de voor de wederopbouw na de inun- de. bezoekers. Bij extreme hitte, regelt datie van het echte Walcheren in Miniatuur zelfs verkoeling door 1944. Langzamerhand is het minia- Muziekjes zeer plaatselijke mini-regenbuitjes, tuureiland uitgegroeid tot een klein Wie er altijd al van heeft gedroomd pretpark. om beiaardier te worden, moet naar Dit jaar wordt de pret nog groter Vooral sinds de~ overname door de Miniatuur Sinds twee jaar staat er op het park. Koning Willem, die al huidige directie, zijn overal op het een heus carillon bij de mini-Lange bijna tien jaar over het miniatuur park grapjes te vinden. Zoals de Jan De dikke houten toetsen heb- koninkrijk heerst, krijgt deze poepsjoelbaan achter het toiletblok ben allemaal een verschillend zomer een echte make-over. Samen f bij de ingang. Koning Willem heeft kleurtje. Dat maakt het ook voor met zijn nar Wallie is hij de ster in M f J hier zijn eigen wc. Jonge bezoekers kinderen eenvoudig om een liedje zijn eigen goochelshow Voor M M kunnen die vullen door plastic te spelen uit het miniatuur- Miniatuur Walcheren wordt op dit drollen naar binnen te sjoelen De muziekboek. De kleine Jan speelt moment een eigen volkslied geeom- m weinig majestueus, een broer een^sfukje^verderop zag geacht datjtft het hoofd telleren. Het plassend boertje dat zijn steentje bijdraagt aan het blussen van de brand in een paardenstal, kan niet een knopje aan een kastje worden bediend. foto Lex de Meester Aan de oorspronkelijke modellen is 90.000 uur gewerkt, door zeshon derd vrijwilligers Er zijn vijfhon derdduizend dakpannen gemaakt, allemaal met de hand gestoken en gelijmd De lengte van de voegen in de eerste huisjes bedroeg in totaal de afstand tussen Middelburg en Breda De bouw- wedstrijd is destijds gewonnen door de bouwvakker van Slot ter Hooge Die bouwvakker, A C. de Vos, is daar ruim anderhalf jaar aan bezig geweest Op Walcheren eiste Miniaturitis in 1954 duizenden slachtoffers Een kaartje kostte in de beginjaren vijf enzeventig cent Het park trok in het eerste seizoen 206.000 bezoe kers Er werden 35.000 boompjes Walcheren te verplaatsen naar de Mortiere, ten zuiden van de stad /Drie jaar later worden werklozen ingezet om het park op te knappen Vier jaar geleden waren er nog plannen om een theater op het park te bouwen Dit jaar viel er voor het eerst sneeuw in de periode dat het park open was De modellen zijn nu van kunststof, oorspronkelijk waren ze van hout Inmiddels hebben ruim vijf en half miljoen mensen het park bezocht Het stadskantoor van Middelburg park De inwoners van Miniatuur Walcheren komen eigenlijk van de Filippijnen i Koning Willem Walcheren is volgend jaar tien jaar aan de macht en struiken geplant Alle modellen zijn twintig keer kleiner dan hun grote voorbeeld Miniatuur Walcheren was in 1954 zevendui zend vierkante meter groot Inwoners van Serooskerke eisten hun miniaturen terug omdat het park op zondag open was In de jaren zeventig kelderde het aantal bezoekers, maar er kwamen steeds meer schoolklassen In 1980 werd overwogen om Miniatuur PARFUMERIE* Trefpunt der wereldmerken VOOR AL ONZE CLIENT-CARD-HOUDERS zodat u nu en in de toekomst ook kan meeprofiteren van onze Klanten-akties! Geldig tot 30 juni. Lange Geere 24 0118-634184 Segeersstraat 10 0118-613401

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15