Wilhelmus is van iedereen PZC In de schaduw van meesterblazer Sipek ELICHT Gedeputeerde en Raad voor de Cultuur oneens over subsidies Regionaal netwerk biedt één loket voor vragen over autisme 13 Kwekerij de Bierkreek genomineerd voor natuurprijs Voorlichting kunst r V S& gj I Goes tegen wonen op recreatiepark Klepelen ter discussie in Terneuzen Uitbreiding Deltahoek Breskens Vandalisme in Hansweert Politie flitst hardrijders Wereldconcert in Renesse dinsdag 15 juni 2004 jgprginusAntonisse IIJZENDIJKE - Kwekerij de Bierkreek bij IJzendijke is één de zes genomineerde biologi sche bedrijven voor de EKO-Na- luurprijs. In september wordt je prijswinnaar bekendge maakt. Winnaar is het bedrijf waar naar het oordeel van initiatiefne- mers, Platform Biologica en Cen trum'Landbouw en Milieu, de biologische landbouw en natuur hei beste samengaan. De genomineerden zijn geselec- leerd uit negentig bedrijven in heel Nederland, die meedoen aan het project Agrarische Na- luumorm Analyse (Anna). Be doeling is aan een breed publiek telaten zien hoe natuur en land schap kunnen samengaan met eh ondernemen. De deelnemende bedrijven uit de provincies Zuid-Holland en Noord-Bra bant. In kaart is gebracht wat aan na- tuur- en landschapselementen aanwezig is en welke beheer- maatregelen worden uitgevoerd. De Bierkreek, waar rozen en bosplantsoen worden gekweekt, heeft onder meer een vleermuis- bunker, drinkputten, een kreek, bijzondere kamgrasweide, nestgelegenheid voor insecten, bijenkasten en veel inheemse be planting. Komend weekeinde houden bio logische bedrijven, waaronder lie Bierkreek, in Zeeland open dagen. Thema is daarbij ook natuur en landschap. jagina 23 open dag biologische landbouw - In het Sint-Willibrord- i in Goes wordt dinsdag 23 juni een informatieavond gehouden voor ouders van kin deren die lijden aan Non Verbal Disability (NLD). Tijdens de avond wordt on der andere uitleg gegeven hoe je als ouder hiermee om kunt door Raymond de Frel Wat waren die oefenwedstrijden slecht en wat was dat fluitconcert na Nederland-Ierland vernederend. Dat wordt niets, daar op het Europees kam pioenschap in Portugal, denken veel voetballiefhebbers op basis van de oe fensessies. Maar als vanavond voor Ne- derland-Duitsland het Wilhelmus klinkt, krijgt het gros van de Nederland se mannen toch weer mierentietjes. Hup Oranje, strijden voor het vader land! Het volkslied wakkert met name tijdens én in de aanloop naar grote sportevene menten het 'wij'-gevoel aan. Overigens alleen wanneer het ons uitkomt, want 'wij' hebben gewonnen, maar 'zij' heb ben verloren. Het Wilhelmus is van ons, van het Nederlandse volk, zo luidt de al gemene gedachte. Het voelt op bepaal de momenten als een trots, als een ver bondenheid. En als je daar aan komt, dan zwaait er wat. feJ i k- V\ JLHELMUS VAN NASSOUWE •I --'.'fS h. 0 SU -wc hen ik •OU wc blijf ik 3È iw - v 31 Huil H-n bloed. in den dood. God Die' •i« hch ik ,1 Volgens koningin Beatrix moet er wat gereserveerder met het volkslied worden omgegaan. foto Camile Schelstraete Wilhelmus Koningin Beatrix weet dat inmiddels ook. Vorige week kwam aan het licht dat op last van Hare Majesteit bij offi ciële bezoeken van buitenlandse gasten, die dan hun volkslied te horen krijgen, het Nederlandse volkslied alleen in haar bijzijn mag worden gespeeld. Als zij, of een ander lid van het Koninklijk Huis niet van de partij is, is het ten ge hore brengen van het Wilhelmus niet toegestaan. Historici menen dat Beatrix lijnrecht ingaat tegen haar oma, wijlen koningin Wilhelmina, die het Wilhel mus in 1932 tot volkslied bombardeer de om het verdeelde volk en de Oranjes te verbinden. Joker Voormalig voorzitter A. van Harn van de Oranjestichting Groot-Axel vindt dat het Wilhelmus gewoon mag worden gespeeld als premier Balkenende of mi nister Bot van Buitenlandse Zaken na 1 juli als voorzitter van de Europese Unie hoge buitenlandse gasten ontvangt. Oók als Beatrix verstek laat gaan. „Je gaat toch niet alleen het volkslied van de gasten spelen? Dat doe je toch niet? Dan sta je als premier toch een beetje voor joker?", reageert Van Harn. Kamer Hoewel dit protocol helemaal niet geldt voor evenementen waarbij het volk zich massaal betrokken voelt, zoals de aan staande Olympische Spelen en het EK voetbal, laaide de kritiek steeds meer op. De PvdA wil het er niet bij laten zit ten en vraagt een uitspraak van de Ka mer. „Het volkslied is van het volk. En dat beslist", riep PvdA-Tweede Kamer lid Timmermans. Louis Grijp, co-auteur van het boek 'Wilhelmus en de anderen', had het ook niet op met de eis van Beatrix. Hij stel de voor de Koningin een nieuwe versie van het volkslied te geven. Een nog ma- jesteitelijker lied, gespeeld door een groot orkest. Het volk doet het dan wel met een eenvoudig Wilhelmus, zo opper de hij. Tattoo-koning Henk Schiffmacher was ook al in zijn kuif gepikt. Als 'volkskun stenaar' besloot hij een eind te maken aan de discussie door het lied uit te de len aan hen die het lied toebehoort: het volk, zo meldde hij op zijn website. Dat deed op een terras in Amsterdam. Schif fmacher tatoeërde 33 lichamen met even zoveel woorden, ofwel alle woor den van het" eerste couplet van het Wil helmus. Schiffmacher benoemde hen daarmee als 'de ware beschermers van ons volkslied'. Sympathisanten Een steekproef bij Zeeuwse Oranjevere nigingen leert dat de koningin in deze kwestie ook in Zeeland niet veel sympa thisanten heeft. Mevrouw A. Verbeek van de Oranjevere niging in Kwadendamme reageert in eerste instantie dat het volkslied van de koningin is, maar dit bedoelt ze niet in de vorm van 'bezit'. „Het roept een ge voel van saamhorigheid op. Het volks lied is van het volk, voor het konings huis." H. Fierloos van de Oranjevereniging in Nisse heeft de discussie niet gevolgd, maar reageert stellig op de kwestie. „Het volkslied is niet van de koningin, maar van het Nederlandse volk. Anders zou het toch geen volkslied heten?" In Axel, het Oranjebolwerk van Zeeuws-Vlaanderen, wordt jaarlijks op Koninginnedag uit traditie de hymne uit volle borst gezongen tijdens het hij sen van de driekleur. Oud-voorzitter Van Harn van de Oranjestichting Groot-Axel noemt de eis van de konin gin ronduit belachelijk. „Het is abso luut niet voor de koningin geschreven, maar voor Prins Willem van Oranje. Kom nou zeg, het is echt niet haar per soonlijk eigendom! Anderzijds vind ik ook dat je het niet te pas en te onpas mag gebruiken. Het Wilhelmus ten be hoeve van reclame-doeleinden bijvoor beeld, dat vind ik helemaal niks. Het is een ode aan de Prins van Oranje, op mu ziek die hoogstwaarschijnlijk in 1570 is bedacht door Franse soldaten." door Ernst Jan Rozendaal .MIDDELBURG - De Raad voor de Cultuur Zeeland en gedepu teerde H. van Waveren (CDA, cultuur) verschillen van mening over de manier waarop het ver lies aan rijksgeld in de cultuur sector moet worden gecompen seerd. Als het Rijk niet alsnog over de brug komt, moet het budget [voor cultuur in Zeeland worden •ogd, vindt de Raad voor de Cultuur. Van Waveren vindt dat Ihetprobleem moet worden opge lost binnen het vastgestelde bud get voor cultuur. Dat bleek gisteravond in Middel bij de presentatie van de adviezen die de Raad voor de Cultuur heeft uitgebracht over meerjarige subsidieverzoeken in bet kader van de cultuurnota 2005-20 08. In totaal zijn 67 aan vragen beoordeeld, b zijn toelichting gaf voorzitter T Strous van de Raad voor de Cultuur Zeeland aan dat de fi nanciering van het Zeeland Na zomer Festival (ZNF), Nieuwe Muziek Zeeland en Film by the Sea 'het zwaarste probleem is dat in de nieuwe cultuurnota is verscholen'. Alledrie de instellin genhebben ook bij het Rijk aan geklopt voor geld, maar de lan delijke Raacl voor Cultuur heeft alleen de aanvraag van het ZNF (gedeeltelijk) gehonoreerd. Daar door gaat zeker 200.000 euro aan rijksgeld minder naar Zeeuwse cultuur dan waarop Van Waveren een half jaar gele den had gerekend. De Raad voor de Cultuur Zee land oordeelt positief over de aanvragen van de drie instellin gen en vindt dat het provinciebe stuur er op zijn minst voor moet zorgen dat hun huidige budget ten gehandhaafd blijven. Strous onderstreepte dat dit niet ten koste mag gaan van de overige aanvragers die een positief ad vies van de Zeeuwse cultuur- raad hebben gekregen. Van Waveren voorspelde een an dere oplossing. „De financiële kaders zijn scherper dan ik een half jaar geleden dacht. Dat be tekent dat we als politiek keu zes moeten maken om binnen het budget te blijven. Een posi tief advies van de Raad voor de Cultuur Zeeland betekent geen zins dat een instelling dat be drag dan ook tegemoet kan zien." Maritiem Museum De gedeputeerde liet al door schemeren welk advies hij in elk geval niet opvolgt: ruim 60.000 euro per jaar voor het Muzeeum in Vlissingen. „Wij kunnen het maritiem mu- Zoinemairc Buitengewoon krijgt geen subsidie meer, als het aan de Pavoor de Cultuur Zeeland ligt. foto Marijke Folkertsma seum niet blij maken", aldus Van Waveren. „Het ligt niet in ons vermogen dat structureel te subsidiëren." Vijftig van de 67 aanvragen zijn door de Raad voor de Cultuur positief beoordeeld. Anders dan bij het ZNF, Nieuwe Muziek en Film by the Sea heeft de Raad daarbij ook bedragen ingevuld. Veel instellingen die de afgelo pen vier jaar structureel werden gesubsidieerd, krijgen als het aan de Raad ligt de komende vier jaar vergelijkbare bedra gen. Grote verliezers zijn de festivals Cultureel Gekleurd en Zonne- maire Buitengewoon, Stichting Het Zeeuwse Gezicht en Thea ter Split. De Raad adviseert hen niet meer te subsidiëren, terwijl ze tot nu toe respectievelijk 22.700, 9100,14.300 en 4800 eu ro per jaar ontvingen. Cultureel Gekleurd voegt volgens de Raad niets toe aan de Maand van de Vrijheid, het beleidsplan van Zonnemaire Buitengewoon is 'helemaal niet uitgewerkt', het Zeeuws Gezicht wordt aangera den projectsubsidies aan te vra gen en rond Split is het naar het oordeel van de Raad stil gewor den. Positief is de Raad over Stich ting Kamermuziek Zeeland (10.000 euro), Stichting Theater Exploitatie Zeeland (20.000 eu ro), Stichting Jazzclub Zeeuws- Vlaanderen (5000 euro), Pastora le au Parvis in Nisse (5000 eu ro), de Koninklijke Oratorium vereniging Middelburg (12.000 euro), Brogum in Zierikzee (4500 euro), de Stoomtrein Goes-Borsele (30.000 euro), 't Kerkje van Ellesdiek (2000 eu ro), de Kunstbende (17.500 eu ro), Stichting Historische Spe len Zierikzee (8600 euro), samen werkende poppodia 't Beest, Brogum, De Piek en Kalashni- kov (44.000 euro), Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland (2000 euro) en Stichting 't Beest in Goes (21.000 euro voor film, jazz en wereldmuziek en 22.000 euro voorwaardelijk voor het Jeugdtheaterhuis). Deze instel lingen kregen tot dusver geen structurele subsidie. De Raad adviseert verder de sub sidies van het Zeeuws Orkest, het Zeeuws Biologisch Museum, galerie Van den Berge in Goes, Buro Beeldende Kunst Vlissin gen en de Stichting Beeldende Kunst Middelburg te verhogen. Glasobject van Boris Sipek. foto Peter Nicolai door Anita Tournois TERNEUZEN - In het gebouw van Toonbeeld kan men deze week nog een unieke verzame ling glaskunst bezichtigen van zes Tsjechische glasblazers. In de schaduw van de wereldbe roemde kunstenaar Boris Sipek, één van hen, kleuren hun verras sende glasobjecten de expositie ruimte en vormen een waar feest voor het oog. De mozaïekwand van de exposi tieruimte vormt een fraai decor voor de glasobjecten in schitte rende kleuren. Vitrines met Si- peks werk sieren de wanden. De middenruimte wordt ingeno men door vijf andere Tsjechi sche glasblazers, Ales Vacek, Rosta Materka, Jan Krajdl, On- dra Novotny en Stefan Kovacik. Twee van hen volgen nog een op leiding in de fameuze Novy Bor stal, de opleiding in Tsjechië op het gebied van glasblazen en op gericht door meesterglasblazer Novotny e'n Sipek. De objecten, die te zien zijn, werden vervaar digd in het glascentrum van Leerdam, waar glasblazers uit de hele wereld vertoeven. Meesterglasblazer Boris Sipek, geboren in Praag in 1949 is niet alleen glaskunstenaar maar bouwde naam op als architect en ontwerper. Hij studeerde inte rieur design in Praag, daarna ar chitectuur in Hamburg en filoso fie in Stuttgart. In Nederland promoveerde hij tot doctor in de technische wetenschappen in Delft. Nationale bekendheid ver wierf hij in 1983 met het con cept van zijn zusters huis in Hamburg, tevens het jaar waar in hij naar Amsterdam verhuist en er een studio voor architec tuur en vormgeving opent. Nu woont en werkt deze artistie ke duizendpoot, die vele gewich tige prijzen in de wacht sleepte, afwisselend in Nederland en Tsjechië, waar hij onder meer les geeft als hoogleraar architec tuur in Praag, Negen grotere ob jecten en vijf kleinere, die na af loop van de expositie in de col lectie van de Kunstuitleen wor den opgenomen, zijn nu dus in Terneuzen te zien. Fraaie glaskunst - enkele voor beelden zijn de fantasievolle vaasobjecten Koten, gebaseerd op de dans, Mams, met bobbel- reliëf en tandachtige uitsteek sels, Duchac, met kantachtige hals en Machytka, een combina tie van vaas en kandelaar; wer ken met een exclusieve, barok- ken kleurrijke uitstraling. Tentoonstelling: dinsdag 15, woensdag 16 en donderdag 17 juni van 11.00 - 16.00 uur in het Toon beeldgebouw, Bellamy- straat 26a in Terneuzen. WOLPHAARTSDIJK - Er wordt in het vervolg sneller op getreden tegen mensen die permanent in een vakantie huisje wonen op de parken Inlaag en Muidenweg in Wol- phaartsdijk. Bewoners van zo'n woning die zich bij de ge meente Goes willen inschrijven krijgen voortaan een zoge heten wrakingsbrief, waarin staat dat zij in strijd met het bestemmingsplan handelen. Blijven de bewoners in hun vakantiehuis wonen, dan wordt bestuursdwang toege past. B en W namen overigens al in 1997 een vergelijk baar besluit, maar traden vervolgens niet op tegen de overtreders. Vorig jaar werd er geconstateerd dat er vier woningen permanent bewoond worden. Tot toepassing van bestuursdwang heeft dat vooralsnog niet geleid. TERNEUZEN - De soortenrijkdom van planten en dieren op dijken en bermen komt in gevaar door het gebmik van klepelmaaiers. Het Terneuzense raadslid P. Clijsep (GroenLinks) stelt het klepelen daarom ter discussie; Sinds maaisel van bermen en dijken geen hooi meer is maar afval, zet het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen kle pelmaaiers in. Clijsen begrijpt dat het waterschap geld wil besparen, maar vindt dat overheden meer geld over moeten hebben voor instandhouding van planten- en die- rensoorten. Clijsen hoopt collega-raadsleden tijdens de vergadering van de commissie Omgeving van zijn stand punt te kunnen overtuigen. BRESKENS - De gemeente Sluis past kavelruil toe met de provincie Zeeland om het bedrijventerrein Deltahoek in Breskens uit te breiden. Daarvoor heeft Sluis ruim 137.000 euro nodig. De provincie Zeeland heeft voor de aanleg van de rondweg bij Breskens diverse kavels aange kocht. Een gedeelte van één van die kavels valt in het be stemmingsplan 'Uitbreiding bedrijventerrein Deltahoek'. De gemeente sprak af om dit deel van de kavel (1,2 hecta re) terug te kopen op het moment dat de provincie alle be nodigde gronden voor de rondweg had verworven. Met de ze aankoop beschikt Sluis over voldoende grond voor de uitbreiding van Deltahoek. De gemeenteraad beslist vol gende week donderdag over het voorstel tot aankoop. De raadsvergadering in het Belfort begint om 19.30 uur. HANSWEERT - Vandalen hebben afgelopen weekeinde vernielingen aangericht op een werkterrein aan de Werf-: dijk in Hansweert. De verlichting van een mobiele kraan en van een aanhangwagen zijn vernield. Ook is een ruit van een kantine ingegooid. VROUWENPOLDER - De politie heeft gisteren bij snel heidscontroles op Walcheren tientallen hardrijders be trapt. De controles in Vrouwenpolder en Vlissingen wa ren van tevoren aangekondigd. Desondanks reden er giste rochtend van de 1320 voertuigen 44 te snel op de Vrouw- enpolderseweg in Vrouwenpolder. In Vlissingen reden 's middags op de President Rooseveltlaan 50 van de 1295 voertuigen te snel. door Rolf Bosboom KLOETINGE - Iedereen die met vragen zit over autisme, kan sinds kort terecht bij één loket: het Rian. Dat staat voor Regio naal Intersectoraal Autisme Net werk. Het wordt vandaag offici eel in gebruik genomen. Het netwerk is vooral ontstaan op aandringen van het rayon Zeeland van de Nederlandse Vereniging van Autisme (NVA). Die constateerde dat het toch al beperkte zorgaanbod op het ge bied van autisme verspreid was over diverse instellingen, waar door het voor ouders lang niet al tijd duidelijk was waar zij met specifieke vragen of problemen terechtkonden. „Toen is de ge dachte ontstaan dat we eigen lijk één loket zouden moeten hebben", zegt voorzitter Ria van Vendeloo. Het leidde tot het Zeeuws Inte graal Zorgcircuit Autisme, waar in zorginstellingen, jeugdzorg en onderwijs samenwerkten. Daaruit is het Rian voortgeko men. Het ministerie wil inmid dels dat elk zorgregio zo'n net werk krijgt. Ook bij de woon-werkvoorziening voor au tisten die momenteel bij Emer- gis in Kloetinge wordt ge bouwd, is als eis gesteld dat er een Rian is. Plet loket, dat telefonisch (0113- 267935) en digitaal (rian@emer- gis.nl) bereikbaar is, wordt be heerd door een zorgcoördinator: Ria van Tienhoven. Zij infor meert, adviseert en bemiddelt, met cliënten, familieleden, be trokkenen en hulpverleners als doelgroep. „We proberen zo laagdrempelig mogelijk te zijn." Na een grondige voorbereiding functioneert het Rian inmiddels in de praktijk. In de aanlooppe riode is al het Zeeuwse zorg- en onderwijsaanbod op het gebied van autisme in kaart gebracht. „Toen bleek dat instellingen soms van elkaar niet weten wat ze doen, zodat zaken bijvoor beeld dubbel worden gedaan. Ook kwamen we aantal lacunes tegen", zegt Van Tienhoven. Een van die lacunes is het be perkte logeeraanbod. Kinderen met autisme worden soms tijde lijk elders ondergebracht, zodat het gezin even wordt ontlast en de aandacht op bijvoorbeeld de andere kinderen kan richten. De mogelijkheden daarvoor zijn echter beperkt. „Dat is nog al tijd een probleem", constateert NV A-voorzitter Van Vendeloo. Een ander probleem is het on derwijs. Voor normaal begaafde kinderen met autisme is er bij voorbeeld nauwelijks iets gere geld. Zij volgen regulier onder wijs maar hebben vak wel extra begeleiding nodig. Complexe vragen kan het Rian voorleggen aan het 'multidisci plinair team', een groep deskun digen uit de gezondheidszorg en het onderwijs. Zij proberen geza menlijk een antwoord te vinden op een lastige hulpvraag. Van Tienhoven: „Soms moet de hulp buiten worden Zeeland worden gezocht." Het zorgaanbod wordt in het na jaar uitgebreid met de nieuwe woon-werkvoorziening. Zestien mensen kunnen daar wonen en activiteiten doen, zoals houtbe werking, tuinieren, kleien, bloemschikken en tekenen. Het aantal mensen met autisme is de laatste jaren sterk gegroeid doordat de diagnosestelling is verbeterd. De Zeeuwse NVA-af- deling is mede daardoor inmid dels gegroeid van 50 tot 200 le den. Naar schatting zijn er onge veer 2000 mensen in de provin cie met een vorm van autisme. Het Rian wordt vandaag offici eel ingeluid met een minisympo sium, dat wordt gehouden bi] Emergis. Diverse sprekers gaan dan in op het netwerk, op de voortgang van de woon-werkvoorziening en op diverse aspecten van autis me. RENESSE - Vocaal ensemble Quodlibet geeft zaterdag 26 juni een wereldconcert in de Jacobus- kerk in Renesse. Het program ma bestaat uit liederen uit ver schillende culturen, waarmee het koor ook meteen heel anders klinkt dan kenners gewend zijn. Er komen liederen voorbij uit Rusland, Finland, Jamaica, Au stralië, Spanje, Zuid-Amerika en Bosnië-Herzogevina. Evenals jiddische muziek. Het concert begint om 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13