>zc Academy verwacht 150 studenten Terugblik op dagelijks leven in Domburg Opknapbeurt voor hotel bij Dishoek Helemaal gek van Peugeot de zon maakt alles mooier... Bekeuringen bij alcoholcontroles 9.00 uur KNRM redt Duitsers van jacht Bejaarde slachtoffer babbeltruc Middelburger vast voor harddrugs Bekeuring voor varen in gracht Dansers in de prijzen Middelburgse universiteit heeft docenten voor het uitkiezen IliJiclie^113-315649 wpzc.nl «failjredactie® pzc.nl Istbus314460 AA Goes Ifentie-expioitatie: Evd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; SLws-Vlaanderen: 0114-372770; lionaal: 020-4562500. maandag 14 juni 2004 editie Walcheren Dak eraf op popfestivals Advertentie zelfs de prijzen! nu 30% korting op de voorjaars- en zomercollectie ooststraat 8, domburg www.denobelaer.com elke dag geopend jDDELBURG - Bij alcohol- jfonlroles op Walcheren heeft de politie afgelopen weekend zes |tómobilisten betrapt. Mé Spuistraat in Vlissingen aakte in de nacht van vrijdag lp zaterdag om 1.17 uur een Harige Vlissinger zijn rijbe- Pjs kwijt. De man had meer |an 3)5 maal te veel gedronken. MeBeatrixstraat in Domburg fep een half uur later een 18-ja- |eDuitser tegen de lamp. Hij weg een rijverbod van een uur. 20-jarige Middelburger ïeeg om 5.20 uur een rijverbod ran vijf uur. De man werd aan houden op de Veerseweg. Hij ad meer dan twee maal te veel pronken. Op de Spuikomweg u Vlissingen werd tussen zater dagavond elf uur en zon- 'agnacht half twee gecontro- eei'd. Van de 58 automobilisten, 'adden er twee te veel gedron ken. Later verplaatste de politie ?IC" naar de Middelburgseweg Grijpskerke. Tussen kwart over twee en vier uur moesten automobilisten blazen. Eén 'teveel gedronken. (Advertentie) Grow Markt 11-13 4461 AH Goes Woon: 0113 227607 door Ab van der Sluis DISHOEK - B en W van Veere willen meewerken aan vernieu wing van het voormalige Hotel Zeeduin en pizzeria, ijssalon en pension Panaché in Dishoek. Het college heeft de voorkeur voor een appartementencom plex of hotel met een sport-, fit ness- en schoonheidscentrum. Het pleintje aan het eind van de Kaapduinseweg bij de duinover gang moet dan een betere func tie krijgen. Het voormalige hotel Zeeduin bestaat uit een dienstwoning, vier zelfstandige bungalows en een aantal hotelkamers in afzon derlijke gebouwen. In totaal zijn er hondërdvijftig slaap plaatsen aanwezig geweest. B en W noemen het complex uniek vanwege de ligging onderaan de duinvoet bij bos en strand, maar sterk verouderd. Ook de land schappelijke inrichting is niet best. Het aanwezige bos is voor groot deel gekapt, terwijl het resterende deel niet wordt on derhouden. „Het hele complex", aldus het college, „vertoont een verwaarloosde indruk. Het heeft ook al sinds enkele jaren geen verblijfsrecreatieve functie meer." Op dit moment is het complex verhuurd aan de Hoge school Zeeland voor studenten huisvesting. Zeeduin is eigen dom van een ontwikkelaar. Overleg Ook Panaché is in handen van een ontwikkelaar. Tussen beide partijen wordt overleg gevoerd om samen een plan te maken voor beide percelen. Hierdoor ontstaat voor de gemeente Veere de mogelijkheid om ook het deel van de Kaapduinseweg in het pleintje bij de plannen te betrek ken. Het college vindt het pleintje nu niet aantrekkelijk. De duinover gang Kaapduin is één van de drukste in de gemeente Veere. Behalve door wandelaars wordt het ook gebruikt door vrachtwa gens voor de bevoorrading van de strandpaviljoens en het afvoe ren van afval. Ook ruiters en fietsers maken er gebruik van. Het pleintje is niet intiem en mensen kunnen er niet flaneren, aldus het college. Rustig Onder een aantal voorwaarden willen B en W meewerken aan de herontwikkeling van Zee duin en Panaché. Het gebied moet wel relatief rustig blijven, maar tegelijkertijd moet ver- blijf- en woonklimaat aan de Kaapduinseweg een opkikker krijgen. De nieuwbouw moet er toe leiden dat het toeristisch sei zoen verlengd wordt. Ook wil het college dat er bij nieuw bouw voldoende parkeerplaat sen komen op het eigen terrein. Zeeduin moet beter in het land schap ingepast worden. De Kaapduinseweg tot aan het pleintje moet heringericht en aangekleed worden met allerlei 'sfeerelementen'. Het pleintje zelf een concentratie worden van terrasjes en eventueel een (tijdelijk) podium voor klein schalige evenementen. zeeuwse almanak Douchen De Nieuwe Haven verdeelt Zierikzee. Aan de ene kant van de haven ligt het stads centrum met winkels, restau rants en cafeetjes; aan de an dere kant het industrieter rein. De haven zelf ligt al redelijk vol met zeil- en motorboten. Deze dagen is de Watersport Vereniging Zierikzee aan de industriekant van de haven bezig met de montage van haar nieuwe clubhuis, daar mee onbewust de industriële en toeristische functie van de haven mengend Niemand neemt het die in bad jas en slippers gehulde water sporter dan ook kwalijk dat hij zich - niet gehinderd door schreeuwende mannen, von ken spuwende slijptollen en een zwoegende hijskraan - meldde bij het douchegebouw in wording. NEELTJE JANS - De reddingboten Koopmansdank en Prototype I van de KNRM hebben zaterdag vier volwasse nen en drie kinderen van een vastgelopen jacht gered. Het motorschip Freedom was gestrand op een dammetje bij de voormalige bouwdokken van de stormvloedkering in de Oosterschelde. De Duitsers hadden een bungalow ge huurd bij Roompot Marina. Van daaruit voeren zij met hun jacht uit. Toevalligerwijs waren beide reddingboten te gast op de havendag van Roompot Marina. De beman ning werd om 15.15 uur opgeroepen. Het jacht bleek zo ver droog te liggen dat de boten het gestrande schip niet van dichtbij konden benaderen. Met een geleende rubber boot van de rondvaartboot Christiaan B konden de zeven Duitsers al wadend en peddelend toch worden bereikt. VLISSINGEN - Een 84-jarige vrouw uit Vlissingen is za terdagmiddag het slachtoffer geworden van een babbel truc. Rond half één werd aangebeld bij haar woning aan de Bloemenlaan. Voor de deur stonden drie vrouwen. Ter wijl één van hen de bejaarde vrouw aan de praat hield, za gen de andere twee kans naar binnen te glippen. De Vlis- singse mist contant geld en persoonlijke papieren. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag een 20-jarige Middelburger ingesloten op verdenking van het in bezit hebben van harddrugs. De man werd aangehouden in een horecazaak in de gemeente Veere. Medewerkers zagen dat de man een zakje pillen bij zich had en waarschuwden de politie. De pillen zijn in be slag genomen. MIDDELBURG - De politie heeft zaterdag om midder nacht een 17-jarige Middelburger bekeurd. De jongen was in de gracht bij de Beenhouwerssingel aan het varen met een rubberbootje met buitenboordmotor. De boete be droeg 95 euro. OSSENDRECHT - Twee teams van de Middelburgse dansschool Bras zijn zaterdag in de prijzen gevallen tij dens internationale wedstrijden in Ossendrecht. Het team tweede- en derdejaars dansers werd eerste, het team eer stejaars behaalde een tweede plaats. Aan de wedstrijden deden dertig dansscholen uit Nederland, België en Duits land mee. De Peugeot 301 C Berline uit 1932. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Hij is helemaal gek van Peugeot. Johan Murre van het gelijknamige autobe drijf in Vlissingen is sinds 1985 de trotse bezitter van een Peu geot 301 C Berline uit 1932. De oldtimer is door hem volledig ge restaureerd. Zaterdag is de wa gen te bewonderen tijdens de 27e Walcherenrit voor oldti mers. Toen Murre de Peugeot kocht, was van een auto nog geen spra ke. De Vlissinger kocht een aan tal dozen met onderdelen van ie mand uit Soest die er geen gat meer inzag om de auto te restau reren. De Soestenaar had wel fo to's hoe de Peugeot eruit zag voor hij uit elkaar was gehaald. „Je moet wel een beetje kennis van zaken hebben. Ik moest alle onderdelen op de juiste plek te zien te krijgen. De deuren en stoelen waren eruit en onderde len ontbraken. Ik moest echt op zoek naar onderdelen, maar dat zit bij onze familie een beetje in de genen." Autobedrijf Murre verkoopt <zelf veel Peugeots. „Mensen vragen mij wel eens: Bent u Peugeot-dealer? Nee, zeg ik dan: Ik ben Peugeot-gek." Hoeveel Murre destijds betaalde voor de kisten en dozen, weet hij niet meer. „Ik vind dat ook niet belangrijk. Voor het geld moet je geen oldtimer kopen. De uren, die je erin steekt, haal je er nooit uit. Een oldtimer is de slechtste investering die je je kunt voorstellen. Dat geeft niet, elke hobby kost geld." Twee jaar was Murre bezig om de oude Peugeot operationeel te krijgen. In 1987 nam hij ook met een voor de eerste keer deel aan de Walcherenrit. Een jaar later reviseerde hij de motor. „Hij loopt nu als een zonnetje. Ik heb nu alleen normaal onderhoud." .Sindsdien heeft Murre samen met zijn vrouw 26.000 kilome ters gereden met de Peugeot. „Ik vind dat een auto moet rij den. We gaan altijd over de weg. Ik ken mensen die hun oldtimer op een aanhanger zetten en er dan mee naar Frankrijk rijden. Dat doe ik nooit. Wij maken al tijd grote ritten naar Frank rijk." Murre is met zijn vrouw net terug van een Peugeot-meet- ing in de Ardennen. Hij is lid van de Nederlandse Peugeot- club. Een aantal malen per jaar ontmoeten de leden elkaar voor een gezelligheidsrit. „In het ver leden betekende dat voor ons een korte vakantie. Je rijdt hart stikke ontspannen in die auto. De kruissnelheid is 70, 75 kilo meter per uur." Zijn vrouw, zegt Murre, is ook een beetje au- togek. „Dat moet ook wel. Het is leuk om samen één hobby te heb ben." Hoewel de Peugeot volle dig is gerestaureerd, betekent dat niet het einde van de hobby. „Welnee, dan ga je in de winter naar autobeurzen op zoek naar foto Ruben Oreel onderdelen en gereedschap. Voor de Walcherenrit wordt de oldtimer nog eventjes extra schoongemaakt en doorge- smeerd, anders stuurt de auto te zwaar. De tocht begint zaterdag om 9 uur vanaf De Naald op de Boulevard Bankert. Via Vlissin gen gaat het naar Koudekerke, Biggekerke, Meliskerke, Zoute- lande, Westkapelle, Aagtekerke en Poppendamme, waar tussen 10.15 en 11.15 uur een stop plaats is. De oldtimers zijn ver der te bezichtigen in Domburg op de Weststraat, Markt en Oost straat tussen 12.15 en 13.45 uur. In Veere op het parkeerterrein van de Waterherberg wordt halt gehouden tussen 14.30 en 15.15 uur. Rond 16.16 uur worden de auto's terug verwacht op het Bel- lamypark in Vlissingen. Daar zijn ze nog tot 17.30 uur te zien. jpnrRolf Bosboom UDDELBURG - De Roosevelt cademy in Middelburg ver wacht in september te beginnen iet 145 a 150 studenten. Mo- lenteel heeft de nieuwe instel ing 140 belangstellenden toege laten. )e driejarige bacheloropleiding eeft een totale capaciteit van PO studenten, dus 200 per jaar- ang. Enkele maanden geleden oopte decaan H. Adriaansens og met 170 studenten te kun- ien beginnen. Inmiddels houdt ij het op een kleine 150. „Daar on ik voor tekenen. Het zou een looie start zijn." De University ollege in Utrecht, die model leeft gestaan voor de Zeeuwse diversiteit, begon enkele jaren deden met een' vergelijkbaar intal. eel .'meer studenten kan de oosevelt Academy ook nog niet erbergen. In september is het erste deel van de studentenhuis- estmg, het Bagijnhof, gereed, laarkutinen 180 mensen wor- len ondergebracht. Een deel ar. die ruimte zal tijdelijk ook odig zijn om docenten te huis- sten. Ook van hen wordt Kist dat ze in Middelburg wo- sn maar nog niet iedereen eeft onderdak gevonden, as aan het begin van het eerste mester, in september, is zeker ieveel studenten de primeur au de Roosevelt Academy mee- iaken. Weliswaar zijn er al 140 it de opleiding toegelaten, aar de kans bestaat dat een rel van hen op het laatste mo- ent een andere weg kiest', e werving gaat daarom onver- inderd door, zegt Adriaan- sis, „Het is heel hard werken. We gaan door met gesprekken met potentiële studenten tot het bittere einde. Elke week spreek er vijf tot tien." Een van de problemen waar Adriaansens tegenaan loopt, is de verscherpte regels voor tijde lijke verblijfsvergunningen voor buitenlandse studenten. Van een groep uit de Verenigde Ara bische Emiraten is het bijvoor beeld de vraag of zij op tijd hier kan zijn. Het aantal buitenland se studenten ligt rond de vijftig, wat overeenkomt met het stre ven eenderde van de mensen van over de grenzen te trekken. Onder de toegelaten jongeren zitten zo'n vijftien Zeeuwen. Op vallend is verder het grote aan tal Zeeuwse aanmeldingen dit jaar bij de Utrechtse zusteroplei- ding: tussen de tien en vijftien, terwijl dat er doorgaans een of twee per jaar zijn. Volgens Adriaansens is de interesse van de jongeren gewekt door de Roosevelt Academy, maar wil len zij graag buiten hun provin cie gaan studeren. Het docentenkorps telt in sep tember ongeveer 25 mensen. Dat zal geleidelijk uitgroeien tot zeventig. De belangstelling voor de banen was enorm. Adriaansens ontving rond de 600 sollicitaties en had dus vol op keus. De helft van de mensen die aan de slag gaan, is vrouw. Na de oplevering van het Bagijn hof worden geleidelijk ook de andere locaties voor studenten huisvesting in gereedheid ge bracht. Het gaat achtereenvolgens om het huidige Jacob Roggeveen huis aan de Noordsingel, het voormalige gemeentepand aan de Vlissingsestraat, de school voor minderjarige asielzoekers aan het Molenwater en zorgcen trum Sint Willibrord aan de Bachtensteene. Ook de onder wijshuisvesting in de gebouwen die de gemeente inmiddels heeft verlaten, komt in stappen be schikbaar. De renovatie van de panden aan de Helm is in volle gang. De bouwplannen voor het stadhuis aan de Markt en het gebouw aan de Stadhuisstraat liggen ge reed. „Het gaat allemaal netjes volgens schema", zegt Adriaan sens. door Ab van der Sluis DOMBURG - Het tweede fotoboekje over Domburg in vroeger tijden is vooral een boekje van herkenning. Samensteller P. Davidse koos voor het dagelijkse le ven, dat zich afspeelde vanaf 1930. Voor al voor de wat oudere inwoners van Dom burg is een hoofdrol weggelegd. In het eerste deel lag de nadruk op het toeris me. Bij het samenstellen van het boekje kreeg Davidse veel medewerking van de inwoners van Domburg. Veel mensen le ken er schik in te hebben niet alleen ma teriaal af te staan, maar ook leverden zij veel informatie over namen van de perso nen die op de foto's staan. De visuele wandeling begint in de dui nen. Davidse gaat uitgebreid in op de kle derdracht. Meisjes die werkten in de'huis houding bij mensen die van buitenaf kwamen, gebruikten een gekleurd schort alleen bij huishoudelijk werk. Voor het fijnere werk, zoals het serveren van de maaltijd, werd een wit exemplaar ge bruikt. Niet alleen recreatie zorgde voor brood op de plank. In het boekje is plek inge ruimd voor een aantal foto's van hard werkende mannen én vrouwen op het land. Het rapen van aardappelen was vaak kinderwerk. De scholen hielden bij het uitschrijven van de 'aardappelvakan tie' rekening met de rooiperiode. Voor Domburg had in de oorlogsjaren zwaar te lijden van bombardementen. foto uit besproken boek een cent per maand werden ze geraapt door schoolkinderen. Niet iedereen zal ooit gehoord hebben van het fenomeen Liesjesdag in mei en oktober. Een jongen of meisjes dat een dienstbetrekking aannam, verhuurde zich voor een half jaar. Aan het einde van de zes maanden werd het loon uitge keerd. Ook werd duidelijk of het arbeids contract verlengd werd. De dag van wis seling of verlenging heette Liesjesdag, een vrije dag voor alle jongens en meis jes. De dag van vermaak werd doorge bracht in Middelburg. Rampspoed trof Domburg in de oorlogs jaren. De Duitsers braken woningen af om de Atlantikwall, een Duitse verdedi gingslinie, te bouwen. Nadat de zeedijk van Westkapelle in 1944 was gebombar deerd om de bezetters te verdrijven, be reikte het water ook Domburg. Bewo ning in het buitengebied was onmogelijk. Domburgers namen voor vervoer hun toe vlucht tot bootjes. Aan de Roosjesweg, bij de molen, werd de haven ingericht. Op de steiger was het vaak een drukte van belang, 's Ochtends vertrok de boot uit Domburg naar Middelburg. Na de oorlog volgde de wederopbouw De ijscokar van Ko van der Meule ging weer aan het werk op het strand. In con trast met de zomerse foto's laat Davidse beeldmateriaal zien van de strenge win ter in 1946-1947. Zware sneeuwval en strenge vorst gaven Domburg het uiter lijk van een pool. Een bekende Domburger was Adriaan (Arjoan) Passenier, maar iedereen noem de hem Kokkel om verwarring met de an dere Passeniers te voorkomen. Kokkel woonde samen met zijn zus Bette, beiden liefhebber van een borrel. Bij het gaai schieten werd ook een stevig glaasje ge dronken. Kokkel ontbrak nooit. Toen na de oorlog het gaaischieten weer in ere werd hersteld, wilde Bette niet dat Kok kel zou deelnemen, terwijl zij zelf op een droogje zat. In die jaren werd actie ge voerd tegen drankmisbruik onder het motto 'Een matig mens is zijn vrijheid waard'. Een pop, die een opvallende gelij kenis vertoonde met Arjoan, werd op de vrijgaai geplaatst met een grote fles alco holvrije Hero-frisdrank. Het boekje is onder meer te koop bij de Boekelier aan het Groentje in Domburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9