Westerling lijkt vogelvrij Rebellen Soedan hopen op hulp uit Nederland Koerden roepen op tot vrede Aanhang Al Sadr in Irak sticht partij Del Ponte verwacht arrestatie Karadzic Pakistan doodt strijders Al Qaeda Hamas gaat Schrik in Saoedi-Arabië na zesde aanslag in zes weken door met plegen van aanslagen Nationalist wint in Servië Afghanistan Vast voor verkoop atoomgeheimen Djibouti repatrieert Ethiopiërs Beschuldiging Charles ingetrokken Salarisverhoging Duitse ministers Dubbele liquidatie in Paramaribo Geen afspraken begroting maandag 14 juni 2004 G^ZA-STAD - De radicale Pa- Ltijnse Hamas-beweging gaat door met het plegen van aansla- ongeacht de Israëlische plannen voor een terugtrekking an de Gazastrook. Jahmoud Zahar, een bestuur- lervan de Harnas, heeft dat za terdaggezegd. „Tot de bezetting foliedigis beëindigd, blijven we erzet plegenzei Zahar. Palestijnse premier Ahmed jureia bracht zaterdag een be- 0ek aan de Gazastrook. Hij prak er met medewerkers van lligheidsdiensten, met politici met leiders van gewapende roepen over de toekomst van Ie Gazastrook, nu Israël heeft floten het gebied volledig aan Ie Palestijnen te laten. Het was oor het eerst dat Zahar in het openbaar verscheen sinds de be- rafenis van Hamas-leider Ab el Aziz Rantisi, die door het Is- jëlische leger werd geliqui- leerd. Ook Zahar zou op de Is- aëlische dodenlijst staan. medewerker van de Israëli- the premier Sharon zei zater- lag dat Israël na de evacuatie ;an de 7500 joodse kolonisten iun huizen zal slopen. Zo moet a-orden voorkomen dat die in landen vallen van 'terroristen'. )e functionaris, die anoniem Kilde blijven, zei dat het anders vas geweest als Israël de verze- jenng had gekregen dat de ge- ouwen zouden worden overge- ragen aan Palestijnse vluchte- ,Nu dat niet het geval is, lebben we geen andere keus", j eraan toe.AFP/AP van onze redactie buitenland RIYAD - In de gemeenschap van duizenden westerse werkne mers in Saoedi-Arabië zit de schrik er goed in na de dodelijke aanslag op een Amerikaan van zaterdag. Het was de zesde aan val op westerlingen in zes we ken tijd. In het land werken on geveer 35.000 Amerikanen en 30.000 Britten. De Saoedische koninklijke fami lie heeft nauwe banden met de Amerikaanse regering. Osama bin Laden, de leider van het ter reurnetwerk Al Qaeda, kondig de eerder aan dat 2004 een 'bloe dig en vreselijk' jaar zou wor den voor zijn geboorteland Saoe di-Arabië. Al Qaeda wordt ook verantwoordelijk gehouden voor de aanslagen in de Verenig de Staten van 11 september 2001. De zaterdag vermoorde Ameri kaan Kenneth Scroggs werkte voor een bedrijf dat onder meer militaire elektronische appara tuur maakt. Hij werd doodge schoten in zijn auto, voor zijn huis in het oosten van Riyad. Dinsdag was ook al een Ameri kaan doodgeschoten. Van die moord, op de joodse Robert Ja cob, zond de Arabische nieuws zender Al Jazeera gisteren naar eigen zeggen beelden uit. Daar op is te zien hoe een westers ge klede man op de grond valt, ter wijl geweerschoten zijn te ho ren. Al Qaeda zou voor de aanslag verantwoordelijk zijn. Jacob werkte voor een Amerikaanse or ganisatie die assisteert bij de training van de Nationale Gar de in Saoedi-Arabië. Ontvoering Al Qaeda zegt ook een Ameri kaan in Saoedi-Arabië te heb ben ontvoerd. Daarmee zou de organisatie een nieuwe tactiek aan haar terreuracties in het land hebben toegevoegd. De gij zelaar zou de 49-jarige Paul Marshal Johnson zijn. Zowel zijn familie als de Amerikaanse ambassade heeft zaterdag zijn vermissing gemeld. De vermiste Amerikaan is gespe cialiseerd in Apache-helikop ters. Een tak van Al Qaeda die zich 'het Falluja Squadron van het Arabische schiereiland' noemt, meldde op een website dat de ontvoering een vergel ding is voor de slechte Ameri kaanse behandeling van gevan genen in Bagdad en in Guanta- namo Bay. Volgens de organisa tie zijn Apache-helikopters ge bruikt om moslims te doden in Afghanistan, Israël en Irak. De Amerikaanse minister Colin Powell van Buitenlandse Zaken heeft de ontvoering gisteren be- vestigd tegenover de televisie zender ABC. In de uitzending zei hij ook dat de Saoedische autoriteiten „meer kunnen doen" tegen het terrorisme. Volgens hem is het niet genoeg om militairen en po litie in te zetten. De Saoedi's moeten er ook voor zorgen dat de financiering van terroris tische groeperingen wordt ge staakt, vindt hij. Powell ver klaarde dat de Verenigde Staten bereid zijn daarbij te helpen. Voor de Britse regering waren de aanslagen van de afgelopen weken gisteren aanleiding om werknemers van haar ambassa de die niet per se in Saoedi-Ara bië hoeven te zijn, met hun familieleden naar huis te laten gaan. British Airways, dat vluch ten uitvoert op Riyad en Jed- dah, maakte bekend geen perso neel of toestellen meer in Saoe di-Arabië te laten overnachten. De vliegtuigen maken een tus senlanding in Koeweit. Daarvan daan vliegen ze naar de Saoedi sche luchthavens en zo snel mo gelijk terug. ANP/RTR/DPA BELGRADO - De nationalist To- nislav Nikolic heeft gisteren in ie eerste ronde van de Servi sche presidentsverkiezingen de ïeeste stemmen behaald, folgens onafhankelijke waarne- oerskwam hij uit op 30,7 pro ent van de stemmen. Boris Ta- ic, de pro-westerse leider van eDemocratische Partij, eindig- lemet 27,4 procent als tweede, leiden maken over twee weken it wie president wordt. AP KABOEL - In Afghanistan zijn dil weekeinde tien mannen opge- die verdacht worden van letrokkenheid bij de moordpar tij vorige week op elf Chinese egwerkers. at hebben de Afghaanse au- riteiten gisteren bekendge- aakt. irige week werden in de pro- ncie Kunduz, waar de Chïne- 31 in de nacht van woensdag donderdag in hun slaap wer den doodgeschoten, al twee ver dachten opgepakt. AP DIYARBAKIR - Koerden maken het overwinningsteken tijdens een vrededemon- stratie in Diyarbakir, de grootste stad in het zuidoosten van Turkije. Naar schat ting twintigduizend demonstranten riepen de Turkse regering gisteren op vrede te sluiten met de Koerdische rebellen die in het zuidoosten van Turkije strijden voor autonomie. De betoging was georganiseerd om de recente vrijlating te vieren van vier Koerdi sche ex-leden van het Turkse parlement. De vier, onder wie de bekende Koerdi sche activiste Leyla Zana, hebben tien jaar vastgezeten omdat zij banden zouden onderhouden met de Koerdische rebellenbeweging Kongra-Gel, de opvolger van de PKK. Na jaren van relatieve rust laaien de gevechten tussen Koerdische rebel len en Turkse militairen in het zuidoosten van Turkije de laatste maanden weer op. foto Tolga Bozogla/EPA BOMBAY - Indiase functionarissen hebben een Indiër in gesloten die wordt verdacht van het verkopen van nucleai re geheimen aan landen in het Midclen-Oosten. Dat heeft een Indiase politiemedewerker gisteren laten weten. De man woont in Dubai. Politiemensen in Dubai hebben hem voor verhoor naar Bombay overgebracht. ANP/RTR DJIBOUTI - Djibouti is bezig met de repatriëring van on geveer 3000 afgewezen asielzoekers uit Ethiopië. „Deze mensen zijn hier tien jaar geweest. Er is nu geen oorlog of strijd in Ethiopië. Er is democratie", zei minister van Bin nenlandse Zaken en Decentralisatie Abdoulkader Doua- leh Wais. In september vorig jaar stelde Djibouti de 100.000 illegale immigranten in het land een ultimatum: vertrekken of asiel aanvragen. Ruim 80.000 gingen uit eigen beweging weg. Ongeveer 4000 asielaanvragen werden afgewezen, waaronder ruim 3000 van Ethiopiërs. ANP/RTR LONDEN - Een voormalige lakei van prins Charles heeft gisteren zijn eerdere bewering ingetrokken, dat hij zijn oud-werkgever in een compromitterende positie had aan getroffen. Tegenover The Sunday Telegraph zei George Smith dat een verhaal zeven maanden geleden in de Mail on Sunday niet waar was. Smith repte indertijd over een 'ontmoe ting' tussen prins Charles met een medewerker. Hij sugge reerde daarbij dat hij de twee in bed had aangetroffen. The Mail on Sunday zou 92.000 euro voor het verhaal heb ben betaald. ANP MUNCHEN - Ministers uit de regering van de Duitse bondskanselier Schroder hebben hun salaris in de afgelo pen twee jaar zien stijgen met percentages tussen de 8 en 22. Dat meldt vandaag het Duitse tijdschrift Focus. Schroder zelf zag zijn inkomen sinds zijn herverkiezing in oktober 2002 stijgen met 8 procent, tot 8.937 euro per maand. Minister Fischer van Buitenlandse Zaken kreeg een verhoging van 14,7 procent en verdient nu 9.520 euro per maand. Minister Schmidt van Gezondheid ging er het meest op vooruit: 22 procent. De Duitse Federatie van Belastingbetalers is razend over de salarisverhogingen. AFP PARAMARIBO - In Paramaribo zijn zaterdag twee man nen geliquideerd op het moment dat ze in hun auto wil den stappen. Een van de slachtoffers werkte voor Surinam Airways, de tweede had een leidinggevende functie bij een verdel- gingsbedrijf. De slachtoffers wilden na cafébezoek in de sportwagen van een van de twee stappen toen de schut ters toesloegen. De politie gaat ervan uit dat het niet om een roofmoord gaat, maar dat de daders hun slachtoffers bewust hadden opgezocht. Een woordvoerder wilde echter niet specule ren over een mogelijk motief. AP doorEelco van der Linden N'DJAMENA - De wereld heeft lang de andere kant opgekeken, maar weet inmiddels dat het conflict in de West-Soedanese provincie Darfur het leven kan kosten aan honderdduizenden vluchtelingen en ontheemden. Do rebellen van Darfur eisen dat een alternatieve optie wordt onderzocht: via buurland Tsjaad. De Nederlandse minis ter Van Ardennc (Ontwikke lingssamenwerking) zou daar toe liet initiatief moeten nemen. Ahmed Tugod Lissan, voorman van JEM (Beweging voor Recht vaardigheid en Gelijkwaardig heid), een van de twee groepen rebellen die strijdt met de isla mitische regering in Khartoum, radeloos. „Het staakt-het-vu il is verlengd, maar het ge weld houdt aan. Gisteren en eer gisteren waren er aanvallen van 'Arabische milities gesteund door ^helikopters en gevechts van de regering bij onder meer Al-Fashir." Lissan is in afwachting van waarne mers van de Afrikaanse Unie, die zullen moeten toezien op na leving van het akkoord, maar over hun rol is hij pessimistisch. „Het is laat en de sterren staan niet gunstig. Onze Afrikaanse broeders zijn de enigen in de we reld die nog niet de regering van Khartoum hebben veroordeeld vanwege de etnische zuivering die wordt doorgevoerd ten be hoeve van de Arabische minder heid." „Volgens hetzelfde bestandsak koord moet Khartoum hulporga nisaties toelaten in het gebied, wat ze weigeren. Het is de oude strategie. Darfur blijft vrijwel afgesloten en de humanitaire si tuatie zal slechts verergeren. In plaats van onze mensen te laten verhongeren, moet-er van deze kant actie worden onderno men." Lissan is in de zanderige en bloedhete hoofdstad van Tsjaad, dat grenst aan Darfur en al 193.000 Soedanese vluchte lingen op zijn grondgebied F^gnonze redactie buitenland MUSSEL - Nederland krijgt jjeen exha mogelijkheden om in e toekomst bij de Europese rechter te protesteren tegen eu- lohdstaten die te hoge begro- mgstekorten handhaven. staat in een gezamenlijke j die Nederland en Duits- mncl hebben opgesteld. EU-voor- "er Ierland wil deze tekst zon der opmerkingen van de andere lidstaten opnemen in een voor stel voor de Europese grondwet, waarover de EU-leiders donder dag en vrijdag moeten beslissen. De EU-ministers kunnen van daag nog aanmerkingen maken op de tekst. Nederland had eind vorig jaar forse kritiek op Duits land en Frankrijk, omdat deze tegen de afspraken in te hoge be grotingstekorten mochten aan houden. ANP heeft. De regering verkeert on der druk van de eigen bevol king, die in het oosten verwant is met de inwoners van Darfur, en bemiddelt in het conflict. Daarom mag Lissan, die voor de JEM in Genève de onderhande lingen voert, hier zijn. Geld Lissan claimt dat Tsjaad als uit valsbasis voor hulp aan Darfur wil dienen en ziet ook een rol voor Nederland en de minister van Otwikkelingssamenwer- king, Agnes van Ardenne. Hij heeft haar meerdere keren ont moet, weet dat ze actief is in de nu bijna afgeronde vredesbe sprekingen tussen Khartoum en de rebellen in het zuiden, en veel geld beschikbaar stelt ter le niging van de humanitaire ramp in Darfur. „Nederland heeft straks het EU-voorzitterschap. Het maakt Van Ardenne tot dé kandidaat om een alternatief te zoeken voor een strategie die de zekere dood betekent van onze mensen." Tineke Ceelen, directeur van de Stichting Vluchteling en op weg van N'djamena naar het grensge bied tussen Tsjaad en Darfur, ziet veel potentiële hindernissen maar vindt ook dat alle moge lijkheden moeten worden onder zocht. „De situatie verslechtert, de hulpstroom is traag, de men sen verliezen elke hoop." Ceelen wil door vluchtelingen kampen en het grensgebied te. bezoeken meer zicht krijgen op de problematiek rond de hulp verlening. Stichting Vluchte ling, zamelt momenteel in Ne derland geld in voor de vluchte lingen in Darfur. GPD van onze redactie buitenland ISLAMABAD - Pakistaanse soldaten hebben in vier dagen van felle gevechten in de aan Afghanis tan grenzende provincie Zuid-Waziristan verschil lende kampen van Al Qaeda opgeruimd en ruim vijftig strijders van het terreurnetwerk gedood. Dat heeft het Pakistaanse leger gisteren bekendge maakt. Zeker tien leden van de terreurbeweging zouden zijn gearresteerd, onder wie een neef van Khalid Shaikh Mohammed, de in de Verenigde Staten vastzittende voormalige nummer drie van Al Qae da. In het tweede offensief van het Pakistaanse le ger dit jaar tegen buitenlandse terroristen in het door stamleiders geregeerde Zuid-Waziristan sneuvelden zeventien militairen. Volgens inwoners van de provincie zijn bij lucht- van onze redactie buitenland BAGDAD - De radicale Iraakse sjiitische geestelijke, Muqtada al Sadr, heeft besloten niet al leen op het slagveld de strijd aan te gaan met de buitenlandse bezettingsmacht, maar hij zal ook de politieke arena betreden. Een naaste medewerker van de geestelijke zegsman maakte gis teren de politieke ambities van de militieleider wereldkundig. „De intentie bestaat een partij op te richten die zal deelnemen aan politieke zaken", aldus woordvoerder Qais al Khazali. De partij zou zijn fundament moeten vinden bij Irakezen die instemmen met de opstand van Al Sadr en zijn Mahdi-leger. Het is de bedoeling de partij ook deel te laten nemen aan de ver kiezingen die voor begin vol gend jaar op de agenda staan, zei Al Khazali. „We zullen mee doen als de verkiezingen vrij en eerlijk zijn." Een eerlijke partij moet toezicht houden op de stembusgang. De radicale geestelijke heeft vol gens zijn woordvoerder niet de intentie zelf een politiek ambt te vervullen. Amerikaanse func tionarissen willen dat Al Sadr uitgesloten wordt van het poli tieke proces. Voort moet hij zich van de VS verantwoorden voor een Iraakse rechter wegens de moord in 2003 op een rivalise rende geestelijke. De sjiitische voorman met zijn Mahdi-leger zou op grond van de recent door gevoerde Iraakse anti-militie- wet bovendien zeker voor drie jaar uitgesloten zijn van alle po litieke ambten. Het bekleden daarvan lijkt in Irak een hachelijke zaak te zijn. Talrijke Iraakse politici en be stuurders hebben sinds de om verwerping van Saddam het le ven gelaten door aanslagen. Zaterdagochtend vond plaats vervangend minister van Buiten landse Zaken Bassam Qubba de dood toen onbekenden zijn auto met kogels doorzeefden. De Iraakse autoriteiten houden aan hangers van de opgepakte dicta tor Saddam Hoessein verant woordelijk. Een dag later was het de beurt aan een hoge func tionaris van het ministerie van Onderwijs. Kamal Jarrah, direc teur culturele betrekkingen op het departement, werd in het bij zijn van zijn vrouw in Bagdad doodgeschoten. AFP/D PA Bewoners van de provincie Zuid-Waziristan vluchten voor het geweld dat de Pakistaanse luchtmacht gebruikt tegen Al Qaedastrijders in deze regio. foto Allah Noor Wazir/EPA aanvallen door Pakistaanse helikopters en vlieg tuigen op schuilplaatsen van de strijders ook bur gers om het leven gekomen. In Zuid-Waziristan verblijven volgens het Ameri kaanse en Pakistaanse leger honderden moslimex tremistische strijders uit verschillende Arabische en Centraal-Aziatische landen, die aanvallen uit voeren in Afghanistan en daarna de grens weer oversteken. Geldschieter Vermoed wordt dat zich onder hen ook de leiders van Al Qaeda, Osama bin Laden en zijn rechter hand Ayman Al-Zawahri bevinden. Een van de doelen in de operatie van afgelopen week was het huis van een vermoedelijke geld schieter van Al Qaeda, Abd al Hari al Iraqi. Het was niet duidelijk of hij gevangengenomen of ge dood is bij de actie van het Pakistaanse leger. AP van onze redactie buitenland GENEVE - Hoofdaanklager Car- la del Ponte van het Joegosla- vië-Tribunaal verwacht dat de door het tribunaal aangeklaag de voormalige Bosnisch-Servi- sche leider Radovan Karadzic voor het eind van de maand wordt gearresteerd. Karadzic is door het Tribunaal aangeklaagd wegens volkeren moord, misdaden tegen de men selijkheid en oorlogsmisdaden. Hij is al acht jaar voortvluchtig. „Wij hebben goede redenen om aan te nemen dat Karadzic op 29 juni aan ons overgedragen wordt", zei Del Ponte zaterdag. De aanhouding van Karadzic is voor Bosnië de enige kans om deel te mogen nemen aan het 'Partnerschap voor Vrede', de opmaat naar het lidmaatschap van de Navo. Eind mei zei Na- vo-chef De Hoop Scheffer nog dat de kansen voor Bosnië prak tisch nihil zijn, vanwege de slechte samenwerking met het Tribunaal. Del Ponte zei verder dat zij sa men met de president van het tri bunaal bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een klacht zal indienen tegen de Ser vische premier Kostunica, om dat hij niet meewerkt met het tribunaal en geen verdachten overdraagt. De hoofdaanklager doelt daarmee op de andere be langrijke nog voortvluchtige Bosnisch-Servische leider, de vroegere legerchef Ratko Mla dic. Zijn aanhouding „hangt af van de Servische regering", al dus Del Ponte. Ook Mladic is door het Tribunaal aangeklaagd voor genocide bij de val van mos limenclave Srebrenica en voor oorlogsmisdaden tijdens de bele gering van Sarajevo. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5