Verzet stormt parlement binnen PZC I Filip Dewinter kraait alweer victorie Oud-premier Dehaene wint van Verhofstadt Duitse kiezer bezorgt partij van Schroder catastrofaal verlies Robert Kilroy-Silk is succesvol populist Brussel vraagt zich af of Eurosceptici willen samenwerken Prinses helpt op stembureau Partij Chirac krijgt opdoffer Berlusconi's partij verliest Socialisten boeken zege in Spanje maandag 14 juni 2004 door Ton van Lierop BRUSSEL - De Belgische oud-premier Dehaene heeft voor zijn Vlaamse christen-de mocraten de prestigieuze 'schoonheidswedstrijd' bij de Europese verkiezingen gewon nen van de zittend liberale regeringsleider Guy Verhof- stadt. Dehaene wist met 585.000 voor keurstemmen voor zijn partij (CD&V) ook een zetel winst bin nen te halen en door te stomen naar vier zetels. Verhofstadt moest het voor zijn VLD doen met een status quo op drie ze tels. Verhofstadt moest het met 327.000 voorkeurstemmen fors afleggen tegen Dehaene. De christen-democraten konden aan Frans- en Duitstalige kant hun zetels behouden, waardoor er in totaal zes Belgische chris ten-democraten naar Straats burg gaan. De Franstalige socialisten be haalden ook een zetel winst, waardoor er met de status quo aan Vlaamse kant zeven Belgen in de socialistische fractie zul len zetelen. De liberalen blijven ook aan Waalse kant op drie ze tels, waardoor er zes Belgen naar de liberale fractie gaan. De groenen betalen het gelag. Zowel aan Vlaamse als Fransta lige kant behalen zij maar één zetel. Aan Franstalige kant had den de groenen de afgelopen vijf jaar drie zetels en aan Vlaamse kant twee. Bovendien behoorden tot de groene eurofractie ook nog twee Vlaamse regionalisten van de op geheven partij VU-ID, die zich aansloten bij de Vlaamse socia listen. ANP door Hetty van Rooij BRUSSEL - „Ik wil dat mijn ei gen volk me regeert." De Britse Europa-hater Robert Kil- roy-Silk is voor de uitslagen van de Europese verkiezingen niet naar Brussel afgereisd, BRUSSEI. - Dc Belgische prinses Claire heeft bij de Europese en regionale ver kiezingen van gisteren een handje meegeholpen op een stembureau in de ge meente Tervuren, waar zij woont met haar echtgenoot prins Laurent. Het was voor het eerst dat een lid van het Belgische koninklijk huis bijsprong op een stembureau. Bel gische burgers moeten dit doen als zij daartoe wor den opgeroepen. „Ik ben blij dat de prinses haar burgerplicht komt doen", zei burgemeester Bruno Eulaerts van Tervu ren. Hij voegde eraan toe te hopen dat de aanwezigheid van de prinses op het stem bureau een grotere op komst tot gevolg zou heb ben. AP maar zijn stem schalt via een te levisiescherm door de vergader zaal van het Europees parle ment. Het is een voorproefje van wat het parlement te wachten staat. De zonnebankbruine Kil- roy-Silk vindt dat Groot-Brit- tannië zo gauw mogelijk uit de Europese Unie moet, en zijn On afhankelijkheidspartij stormt krachtig vanuit het niets het par lement in. Op de avond van de Europese verkiezingen wordt een duidelijke trend zichtbaar: de kiezer heeft zich öf laten lei den door de nationale politiek van zijn land, öf door zijn af keer van Brussel. De Ultra-nationalistische Pool se Zelfverdedigingspartij van Andrej Lepper, de Onafhanke lijkheidspartij van Kilroy-Silk, de Deense en Zweedse euroscep tici, het Vlaams Blok in Vlaande ren: stuk voor stuk boeken ze winst in Europa. Of ze gaan sa menwerken en hoe ze gaan sa menwerken, was gisteren in de wandelgangen van het EP de grote vraag. Als ze er in slagen de gelederen te sluiten, vormen ze samen een krachtig anti-Europees geluid. Maar dat betekent ook discipli ne en hard werken, en mr. Kil roy-Silk heeft al aangekondigd dat hij zal proberen zo weinig mogelijk in Straatsburg en Brus sel te zijn. Paul van Buitenen hoort in het lijstje eurosceptici niet thuis, be nadrukt Kathalijne Buitenweg, een van de twee Groenlinks-le den in het nieuwe parlement. „Euroscepsis is in Nederland niet beloond. Paul van Buitenen is niet tegen Europa, maar wil een transparanter Europa. Dat heeft hem twee zetels opgele verd. De WD voerde een cam pagne die zeer kritisch voor Eu ropa was en ze hebben flink ver loren." Werk De eerste winst hebben de euro sceptici intussen al binnen. Tus sen de kraampjes van de politie ke partijen ging het gisteravond in het Europarlement niet meer het vertrouwde probleem dat de kiezer het allemaal niet goed be grijpt, maar over de vraag hoe het parlement zélf zijn werk be ter kan doen. „Misschien wordt het tijd dat we de hand eens in eigen boezem steken", oppert Camiel Eurlings, nieuwgekozen kopman van het CDA. „De op komst van de eurosceptici geeft goed aan wat de grote uitdaging is voor de komende vijf jaar. Het gaat om grote vraagstukken en er zijn grote verschillen van mening. Als we dat niet zicht- .baar maken, krijgen ze bij de volgende verkiezingen echt vrij spel." GPD PARIJS - De Franse premier Raffarin is door de uitslag in Frankrijk zwaar onder druk ko men te staan. Zijn UMP (17 pro cent) bleef ver achter bij de so cialisten (30 procent). Het was de tweede verkie zingsnederlaag op rij voor de UMP na het echec in maart bij de regionale verkiezingen. Poli tieke waarnemers in Parijs kij ken met spanning uit naar de reactie van president Chirac, die Raffarin in maart nog de hand boven het hoofd heeft ge houden. De UDF van Franois Bayrou, die een coalitie vormt met de UMP maar tot dusver een min derheidspositie innam, boekte een grote winst en werd met 12 pet. zelfs de derde politieke for matie van Frankrijk. De UDF is zich steeds meer van de officiële regeringspolitiek gaan distantië ren maar wordt nog steeds bij 'rechts' ingedeeld. Voor het verloop van de Franse binnenlandse politiek hangt veel af wie de komende herfst de nieuwe voorzitter van de UMP wordt. De huidige voorzit ter, Juppé, heeft aangekondigd te zullen aftreden na zijn veroor deling wegens illegale partijfi nanciering. Voor zijn opvolging gelden slechts twee serieuze kan didaten: premier Raffarin en de bij de kiezers populaire minister Sarkozy. De laatste wil het voor zitterschap van de UMP even wel vooral gebruiken als spring plank naar het presidentschap. Hij geldt dus als een gevaarlijke concurrent voor Chirac. Maar anderzijds, de positie van Raf farin is er na de uitslag van gis teren nog ongunstiger op gewor den. Chirac staat dus voor een vrijwel onmogelijke keuze aan wie hij zijn steun moet geven. Steun aan Sarkozy betekent po litieke zelfmoord; steun aan Raf farin idem dito. GPD ROME - De Italiaanse regerings partij Forza Italia heeft bij de Europese verkiezingen gisteren flink verloren. Volgens stembuspeilingen bleef de partij van premier Silvio Ber lusconi steken op 20,5 tot 23,5 procent van de stemmen, terwijl de rechtse partij vijf jaar gele den nog 25,2 procent haalde. Berlusconi had gehoopt die uit slag te evenaren. Winst was er voor de Olijfboom coalitie van Romano Prodi, de voorzitter van de Europese Com missie. De centrumlinkse coali tie kreeg volgens de peiling van de Italiaanse omroep RAI 30,5 tot 33,5 procent van de kiezers achter zich. ANP/AFP Hongaarse vrouwen in klederdracht brengen hun stem uit in Veresegyhaza, dertig kilometer ten oosten van Boedapest. foto Laszlo Balogh/RTR door Pascale Thewissen ANTWERPEN - Om zijn lippen ligt een triomfantelijke glim lach. Zijn partij, het Vlaams Blok, stevent af op een eclatante verkiezingsoverwinning. Door de rechter veroordeeld voor ra cisme, maar door de kiezer vrij gesproken. Het is precies waar Filip Dewinter op hoopte. Op de Grote Markt in Antwer pen, de thuishaven van het Blok, kraait Dewinter al vroeg op de dag victorie. De Vlaamse Liberalen en Democraten van de Belgische premier zijn 'plat op de bek' gegaan, en dat is voor al te wijten aan de invoering van het migrantenstemrecht, be weert Dewinter. Het Vlaams Blok is - 'opnieuw en fors', aldus Dewinter - de gro te overwinnaar. Hij richt zich tot de christen-democratische CD&V van voorzitter Yves Lete- rme, die de grootste partij van Vlaanderen wordt, om samen met extreem-rechts in zee te gaan. „Een ommekeer kan er al leen komen als het Vlaams Blok bij het beleid wordt betrokken. Anders verandert er niets en krijgt de CD&V de volgende keer de rekening gepresen teerd", zegt Dewinter, die niets liever wil dan de politieke schutskring rondom het Blok doorbreken. Geen enkele partij lijkt daar ech ter toe bereid, zeker niet na de uitspraak van het Gentse Hof van Beroep. Dat oordeelt op 21 april van dit jaar dat het Vlaams Blok een racistische par tij is. „U gebruikt de criminali teitscijfers met enkel om de be volking te informeren maar om op systematische en eenzijdige wijze aan te zetten tot vreemde lingenhaat." Het Blok is tegen de uitspraak in beroep gegaan Dit najaar buigt het Brusselse Hof van Cassatie zich over de zaak. Het is echter onwaar schijnlijk dat dat het arrest ver breekt. In dat geval, heeft De winter al laten weten, richt hij een nieuwe partij op. Geen Vlaams Blok-light, zoals in de media wordt gesuggereerd. Extreem-rechts in Vlaanderen is niet van plan om een gematig der koers te gaan varen. Alleen de verpakking verandert, de in houd niet. Op de website trekken Dewinter en de zijnen op de ochtend van de deelstaat- en Europese ver kiezingen fel van leer tegen het arrest. „Vandaag kan de kiezer zijn of haar mening duidelijk kenbaar maken. Er kan afgerekend worden met het wanbeleid van de traditione le partijen en er kan democra tisch gereageerd worden tegen de georganiseerde moordaan slag op onze oppositiepartij." Underdog De Vlaamse kiezer geeft mas saal gehoor aan de oproep. Poli ticologen hadden het voorspeld: de Vlaming heeft sympathie voor de underdog. De bood schap van het Blok - 'vermoord door het Belgische establish ment' - is overgekomen. De uit slag is een flinke opsteker voor Dewinter. Die laat er geen twij fel over bestaan: de Vlaamse ver kiezingen zijn voor hem een op warmertje voor de Antwerpse gemeenteraadsverkiezingen in oktober 2006. Dan moet een langgekoesterde wens van De winter in vervulling gaan: wil hij burgemeester van Antwer pen worden. In de Antwerpse probleemwijk Borgerhout, eind 2002 nog to neel voor zware rellen tussen mi grantenjongeren en de politie, probeert de lokale radiozender Multipop samen met allochtone jongerenorganisaties tegen wicht te bieden aan wat ze de 'haatcampagne' van het Vlaams Blok noemen. Over de oranje/zwarte posters van het Blok met de slogan 'Min der immigratie, meer Vlaande ren' zijn oranje/blauwe posters geplakt met slogans als 'Meer dialoog, minder haat' en 'Meer verstand, meer knuffelen'. Het heeft niet mogen baten. door Wierd Puk BERLIJN - De Duitse kiezers hebben gisteren de Europese verkiezingen aangegrepen om hun ongenoegen te uiten over de koers van de regerende so ciaal-democratische SPD. De partij van kanselier Gerhard Schroder kreeg een zware ne derlaag te verduren en behaal de met zo'n 22 procent van de stemmen het slechtste naoor logse resultaat in landelijke verkiezingen. Vijf jaar gele den kwam de SPD nog uit op 30,7 procent. SPD-woordvoerders spraken van een 'bitter resultaat' en een 'catastrofe'. Het slechte resultaat werd deels geweten aan de lage opkomst. Die lag 's middags rond de twintig procent. De grote winnaar werd de belangrijkste opposi tiepartij, CDU/CSU, die rond de 45 procent uitkomt en daarmee de absolute meerder heid van de Duitse stemmen in het Europees parlement. Ook Schröders coalitiege noot, De Groenen, die een zeer Europees georiënteerde campagne voerde, deed het goed en kwam boven de elf procent uit. Bijna zestig procent van de Duitse kiezers gaf toe dat bin nenlandse thema's een beslis sende rol speelden bij hun keuze. In de SPD gingen on middellijk stemmen op om de hervormingspolitiek van Schröders rood-groene coali tie aan te passen. Volgens par tijvoorzitter Franz Müntefering moet snel wor den bediscussieerd 'wat de goede politiek is'. De SPD staat al maanden op een historisch dieptepunt in de peilingen. De Duitse kie zers zijn ontevreden met de koers van Schröders partij. Enerzijds wil de kanselier de Duitse verzorgingsstaat her vormen en rigoureus afslan ken. Aan de andere kant schrikt rood-groen terug al te ingrijpende maair®. j, len. Bovendien bestaat gr# kritiek op de warrige ma^ i(2 waarop het beleid aan de volking wordt verkocht !er Duitsers bekennen het ovg. re| zicht te hebben verloren o» de plannen die Schroder» zijn ministersploeg uitbr». (ju den. x Ook bestaat er binnen het fa. m bi net onenigheid tussen he vormers en klassieke fn ciaal-democraten. Zo ligt i m perminister' van Econo& e sche Zaken, Wolfgang (J. ment (SPD), onder vuur os. dat hij de tradition^ w SPD-kiezers met zijn radijs- jj> le voorstellen uit de par. ir zou jagen. Het aantal SPD-fa je! den is in het afgelopen jaari: rai hoog tempo afgenomen. Bij de christen-democraie rai heerste gisteravond eufon: Ee Samen met de liberale FDI1. c! de natuurlijke coalitiegenoo; la van de CDU/CSU, zoudenc va: christen-democraten op |g moment landelijk over ee no duidelijke meerderheid b? ba: schikken. De FDP is voorb.De eerste sinds tien jaar weervr rï tegenwoordigd in het Euro- tra pees parlement. In de deelstaat Thüringe o waar gelijktijdig regions) lr verkiezingen werden geho> c den, daalde de SPD zelfs nar veertien procent. In deze (te- id duitse regio kan de CDU u leen blijven regeren. De clu» ten-democraten komen rond de 44 procent- een re lies van zes procent. De twee de partij werd hier de PDS de voormalige DDR-con» BI nisten, met 26 procent. CDU-voorzitter Angela Mer kel ziet in het verkiezing®- cl sultaat een signaal dat i Duitsers een andere regenc- wensen. „De huidige coalilif heeft onder de bevolking gee cel steun meer", aldus Merk lit De Bondsdagverkiezing*: staan in 2006 op het program ma. GPD Filip Dewinter stemt in Antwerpen. foto Geert Vanden Wijngaert/AP door Esther Gotink LONDEN - Robert Kilroy-Silk is de man achter het plotselinge succes van de Britse Onafhanke lijkheidspartij in de Europese verkiezingen. Zijn opmars de den premier Tony Blair en con servatief leider Michael Howard al wekenlang huiveren. En te recht: als voormalig presentator van een dagelijkse talkshow op de BBC wordt hij door een flink deel van de bevolking op han den gedragen. Problemen in het huwelijk, ru zie met schoonouders, onge wenst zwanger, seksuele frustra ties - de Britten deelden zeven tien jaar lang hun sores met de rest van de natie op het praat programma Kilroy. De show was vernoemd naar presentator Kilroy-Silk, de Britse tegenhan ger van Jerry Springer, die twee miljoen kijkers per dag wist te boeien met zijn levenslessen. Begin dit jaar gooide de BBC hem van het scherm. Hij had op persoonlijke titel een ernstig grievende krantencolumn gepu bliceerd over Arabieren die hij 'plegers van zelfmoordaansla gen, amputeerders en vrouwen onderdrukkers' noemde. Kil roy-Silk concludeerde dat hij zich niet kon bedenken 'of dit volk ooit iets zinnigs heeft bete kend voor ons'. De politie begon een onderzoek naar de klacht die was ingediend bij het bu reau voor discriminatie, maai de BBC wilde de uitslag niet af wachten: de 61-jarige presenta tor kon maar beter vertrekken. Eigen volk En enkele maanden later ver scheen Kilroy-Silk opeens weer in de schijnwerpers, hartelijk welkom geheten door huisvrou wen, grootmoeders en werkelo zen die hem zo hadden gemist. Bovendien droeg hij nu opeens een boodschap uit waar veel Eu- ropsceptische Britten zich in blijken te vinden: stem op de UK Independence Party (Ukip), die haalt Groot-Brittannië uit de EU. „Ik wil dat mijn eigen volk me regeert," aldus Kil roy-Silk die vreest dat Europa uitgroeit tot een federale super staat. De in Birmingham geboren Kil roy-Silk studeerde aan de Lon don School of Economics en werkte als een hoogleraar voor dat hij in 1974 lagerhuislid Robert Kilroy-Silk werd voor Labour. Hij .vi woordigde deze partij tot 19 toen hij zijn politieke canit verruilde voor de baan die BBC hem aanbood. De pijnij verbanning van de BBC sling de hem onverwacht weertfl in de politiek, waarvan Uit vruchten plukt. Paniek Of hij de post van Europe mentariër werkelijk o( nog de vraag. Ukip-ledens hem het liefst als leider w partij in eigen land. Zelf c« donderd door het succes' Ukip sinds zijn aantreden.^ weegt Robert Kilroy-Silk ter danken voor de EU-zetel zich kandidaat te stellenvj de landelijke verkiezing ui" volgend jaar. Als dat zo is, barst de paniek bij Labour de Conservatieven in alle het'-1( heid los. GPD BRUSSEL - De socialist partij PSOE is gisteren de# ste geworden bij de Europ" verkiezingen in Spanje. De partij van premier Zap# behaalde 43,7 procent var. stemmen, goed voor 25 vas 54 Spaanse zetels in het ru pees Parlement. Dat heeü Spaanse minister van Bin# landse Zaken Antonio Akö gisteren bekendgemaakt. De socialisten nemen daarom de koppositie over van de trumrechtse Volkspartij F Die kreeg 40,8 procent van stemmen. De PP verliest daardoor^ haar 27 huidige zetels. Des^ listen hadden er tot dusver'' ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4