Kamer wil uitleg over onrust bij Onderwijs PZC Branden in weekeinde eisen twee levens Rockliefhebbers trotseren noodweer Risico instorten plat dak nog te verzekeren lx-ambtenaren hekelen gebrek aan leiding Spil van het Englandspiel overleden Supermarkten worstelen met frauderende caissières CDA wil actie tegen regelzucht Hoofdstad stijgt op dure stedenlijst Jonge moeder wil niet meer werken Veel bezoek Anne Frankhuis Politie grijpt in bij naaktfietstocht Brommerfout kan rijbewijs kosten 14 juni 1954 doorHenk van Lierop ^nnsKockelmans OEN HAAG - De Tweede-Ka merfracties van PvdA, WD, GroenLinks en D66 willen op heldering van minister Van der Hoeven van Onderwijs over uit spraken van voormalige topamb- tenaren van dit departement. Volgens deze ambtenaren is bij Onderwijs onvoldoende sprake i politiek leiderschap. Verder UTRECHT - Voormalig geheim agent Huub Lauwers is giste rochtend in een ziekenhuis in Utrecht op 88-jarige leeftijd overleden. Hij was de spil in het Englandspiel, een van de grote spionagedrama's uit de Tweede Wereldoorlog. Englandspiel staat voor het spel dat de Duitse Abwehr (militaire sntraspionagedienst) en de SD veiligheids- en inlichtingen- lenst) tussen 1942 en 1944 met Britse inlichtingendienst peelden door de code te gebrui- en van Huub Lauwers. De laat- in dienst van de Britten, 1 met zendapparatuur in 1842 in Nederland gedropt. In naart 1942 werd hij door de luitsers gearresteerd en gè- iwongen met zijn eigen zender ontact te onderhouden met onden. Hoewel hij in zijn be- ichten de van tevoren afgespro- cn waarschuwingscode ver- ïrkte, werd dat door SOE niet kt. De Duitsers konden ierdoor de Britten misleidende dichtingen toespelen en voor iet verzet bedoelde agenten en liddelen onderscheppen. In to- aal arresteerden ze 59 gedropte eheim agenten. ANP zou het ministerie onevenredig veel uitgeven aan externe advi seurs en interim-managers. NRC-Handelsblad publiceerde zaterdag de uitspraken van de ambtenaren. De krant deed on derzoek naar het reilen en zei len bij Onderwijs naar aanlei ding van de recente affaires op dit departement. Afgelopen week moest staatssecretaris Nijs opstappen na ruzie met mi nister Van der Hoeven. De Twee de Kamer spreekt vandaag over beschuldigingen dat hoge ambte naren op Onderwijs zich schul dig zouden maken aan zelfverrij king. PvdA-Kamerlid Tichelaar wil de uitspraken van de voormali ge topambtenaren tijdens dit overleg aan de orde stellen. Be vallen de antwoorden van Van der Hoeven hem niet, dan wil hij morgen een spoeddebat met de minister. Hij sluit niet uit dat de PvdA daarbij een motie van wantrouwen tegen haar in zal dienen. De Kamerleden Azough en Ven- drik van GroenLinks willen Van der Hoeven vandaag naar het wekelijkse vragenuurtje van de Kamer roepen voor uitleg. WD-Kamerlid Balemans spreekt over 'chaos' bij het mi nisterie. CDA-Kamerlid De Vries vindt dat zijn collega's van PvdA en WD 'zaken uit het verleden' op rakelen. Volgens hem heeft Van der Hoeven te maken met een 'erfenis' van jaren en gaat het om problemen die ontstonden onder bewindslieden van PvdA en WD. Gefrustreerde ex-amb tenaren komen nu met kritiek naar buiten, maar waren zelf on derdeel van het probleem, aldus De Vries. Van der Hoeven werkt aan verandering van de organi satie en van de cultuur in het mi nisterie. „Het is niet goed als we iedere week weer een debat voe ren over het verleden." In NRC-Handelsblad zei voorma lig directeur-generaal hoger on derwijs In 't Veld (in Lubbers-3 ook korte tijd staatssecretaris) over zijn vroegere departement: „Er wordt geen richting gege ven, geen lijn uitgezet. Directeu ren en directeuren-generaal wis selen elkaar in duizelingwek kend tempo af. Politieke leiding is er niet. En door het gebrek aan politiek leiderschap kan ook de ambtelijke top geen stu ring vinden". Volgens NRC Handelsblad is het ministerie door deze proble men een 'duiventil' geworden. Sinds 2000 hebben 38 topambte naren het departement verlaten. In 't Veld verklaart dat doordat de ambtenaren zich niet 'ge dekt' voelen door de leiding. Door het grote verloop gaat On derwijs aan kop met het aantrek ken van interim-managers. Vo rig jaar trok het hier bijna 7,5 miljoen euro voor uit, blijkt uit cijfers van Binnenlandse Zaken die NRC Handelsblad citeert. Bij de overige ministeries samen was dat 5,4 miljoen. Bekend Een woordvoerster v^n Van dei- Hoeven zei in een reactie op het artikel dat „de feiten bekend zijn en dat het ministerie werkt aan een veranderslag". ANP door Brenda Filippo LEIDSCHENDAM - Kassa medewerkers worden steeds vaker door vrienden en beken den onder druk gezet om pro ducten niet langs de scanner te halen. Het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) kreeg hierover de laatste maanden „enkele tientallen meldingen" van diverse super marktketens. Dat zei zater dag adjunct-directeur Roorda van de koepelorganisatie van supermarkten. Diefstal kost supermarkten jaarlijks 180 miljoen euro. Daarvan komen enkele tiental len miljoenen voor rekening van het personeel. Het bewust niet scannen van boodschap pen is „helaas een nieuw feno meen, dat in toenemende ma te plaatsvindt", zei Roorda. Hij weet niet precies hoe groot de schade is. „Maar het gaat niet om een paar tientjes. We praten over duizenden eu ro's per geval." De adjunct-di recteur benadrukte dat het om „welwillende caissières" gaat. „Ze worden door vrien den en bekenden onder druk gezet om vooral de duurdere boodschappen niet te scan nen." De frauderende kopers zijn vooral happig op cosmeti ca, koffie, vlees, luiers en was middelen. Het CBL broedt op maatrege len dm de diefstal te bestrij den. „Te denken valt aan extra toezicht door hoofd caissières en wellicht met ca mera's", zei Roorda. Daar naast denkt het CBL over de uitwisseling van personeelsge gevens. Hierbij komen fraude rende medewerkers op een zwarte lijst om te voorkomen dat ze na ontslag bij een ande re super kunnen werken. ANP V O jZ.IT OE HIER-! IK Hee JE ovEfiAL Gezoem-. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Verzekeraars ver sachten dat de overheid extra zal opstellen om het in stortingsgevaar van platte da ken terug te dringen. Uit een onderzoek van de i-inspectie blijkt dat bij 11245 drukbezochte gebouwen, zoals zwembaden, meubelboule- en scholen, het platte dak kan instorten als er te veel regen water op blijft liggen. [in de afgelopen zomers bezwe ken enkele platte daken, omdat [ze het water van zware regen buien niet konden dragen. Dit gebeurde in 2002 onder meer pjet het dak van de Ikea-vesti- ghg in Amsterdam en zwemba den in Etten-Leur en Weesp. Naar aanleiding daarvan is in tachtig procent van de gemeen ten in kaart gebracht bij welke gebouwen hetzelfde kan gebeu ren. De overige werken hier nog aan. Van de 6345 gebouwen waar de inspectie over spreekt, zijn er 1467 nader onderzocht. Daaruit blijkt dat bij 775 concreet spra ke is van instortingsgevaar, als er te veel regenwater op het dak blijft liggen. Verzekeraars zien nog geen reden om extra voor waarden te stellen aan de eige naren van deze gebouwen. De verzekeraars vinden dat de over heid eerst aan zet is om extra ei sen te stellen aan de constructie van platte daken. GPD LICHTENVOORDE - Donder en bliksem, plensbuien en modder kunnen het Arrow Classic Rockfestival bij Lichtenvoorde niet verstoren. Het publiek trotseerde zaterdag manmoedig de elementen en genoot volop van de klassieke rockmuziek. Festivaldirecteur R. Trommelen toonde zich tevreden over de opkomst van ongeveer 35.000, voornamelijk oudere muziekliefhebbers. De acts afgelopen weekeinde varieer den van bekende rockacts als Heart, Golden Earring en Yes tot het harde werk van Motörhead en Judas Priest. foto Marco Hofsté/ANP DEN HAAG - Het CDA vindt dat het kabinet te weinig doet om de administratieve romp slomp terug te dringen. De par tij komt vandaag tijdens overleg in de Tweede Kamer met eigen voorstellen. Zo wil CDA-Kamerlid Koop- mans een groter werkveld van de Actal, de commissie die advi seert over het terugdringen van de administratieve lasten. Ver der zou de Raad van State voor- taan moeten adviseren over Eu ropese richtlijnen en vervorde- ningen. Het kabinet stelt zich ten doel de administratieve lasten voor de bedrijven in deze regeerperio de met 25 procent of wel met zo'n 4 miljard euro terug te drin gen. In een nota is al aangege ven waar 18 procent kan wor den gevonden en op Prinsjesdag komen er nieuwe voorstellen. Koopmans betwijfelt of dit ge noeg zal zijn. Het Actal moet wat Koopmans betreft niet alleen kijken naar nieuwe regelgeving, maar ook bestaande onder de loep nemen. Er moet niet alleen worden geke ken naar papieren rompslomp voor bedrijven, maar ook voor burgers, lagere overheden, in stellingen en vrijwilligers- en verenigingswerk. Bovendien maakt de regering geen gebruik van de mogelijkheid de Raad van State te laten adviseren over komende Europese richtlij nen. Tenslotte wil het CDA een re actie van het kabinet op een voorstel van MKB-Nederland om de administratieve verplich tingen te verminderen bij baan tjes van studenten en scholie ren. ANP van onze redactie binnenland ZUTPHEN - Bij brand in wonin gen in Zutphen en Steenwijk zijn dit weekeinde twee mannen omgekomen. In Sevenum zijn vijf winkels door brand ver woest en in Weert een monumen taal pand, terwijl in Utrecht een school schade opliep. Een 35-jarige inwoner van Zut phen kwam zaterdag om door een brand in een woning aan de Spittaalstraat in het historische stadscentrum. De oorzaak van de brand is nog onbekend. In Steenwijk overleed in de nacht van zaterdag op zondag een 42-jarige man aan de gevol gen van een brand in zijn huis aan de Acaciastraat. Het vuur brak rond half drie uit in de keu ken van de benedenwoning. De brand werd ontdekt door een buurman. De brandweer moest het slachtoffer uit zijn slaapka mer bevrijden. Hij overleed in het ziekenhuis. Spelende kinderen zijn volgens de politie in Weert verantwoor delijk voor een brand in een leeg staand monumentaal pand aan de Schoolstraat zaterdagmid dag. Het gebouw moet als verlo ren worden beschouwd. Het schadebedrag is nog niet be kend. In Sevenum zijn in de nacht van zaterdag op zondag vijf winkels door brand verwoest. De brand brak even na 01.30 uur uit in su permarkt Jan Linders aan de Pastoor Vullinghsstraat. Het vuur sloeg al snel over naar een naastgelegen slagerij, bakkerij, matrassenzaak en boetiek. Het nablussen duurde tot gistermid- dag. Voor de vijfde keer in zeventien jaar is zaterdag de Rietendak- school in Utrecht getroffen door brand. De schade aan de openba re basisschool wordt geschat op 100.000 euro. Veertien dagen geleden pas wa ren de herstelwerkzaamheden afgesloten na een brand uit 2002. ANP/GPD maandag 14juni 2004 AMSTERDAM - Amsterdam is het afgelopen jaar 26 plaatsen gestegen op de ranglijst van duurste wereldste den. De hoofdstad verschoof van plaats 52 vorig jaar naar plaats 26. Dat blijkt uit een jaarlijks onderzoek in 144 we reldsteden naar de kosten van levensonderhoud. Adviesbureau Mercer Human Resource Consulting voert het jaarlijkse onderzoek uit. De sterke positie van de euro is volgens het bureau een reden dat Amsterdam almaar duurder wordt. Andere Europese steden stegen ook op de lijst, maar niet zo sterk als Amsterdam. Tokio is onveranderd de duurste stad. Londen staat op twee en Moskou op drie. ANP HOOFDDORP - Een carrière combineren met kinderen is lang niet voor alle vrouwen een aantrekkelijke optie. Uit een onderzoek van vrouwenblad Flair blijkt zelfs dat ruim de helft van de ondervraagde jonge moeders er na de bevalling tegenop ziet weer aan de slag te gaan of sterker: helemaal stopt met werken. Het weekblad ondervroeg zeshonderd lezeressen. Op de stelling 'Ons seksleven stelt na de bevalling niks meer voor' antwoordde 70 procent ontkennend. Toch bleek dat een op de zeven vrouwen een scheiding overweegt in het eerste jaar na de bevalling. ANP AMSTERDAM - De 75e geboortedag van Anne Frank is zaterdag door veel bezoekers in Amsterdam gevierd. Ruim vierduizend mensen kozen deze dag uit om het ach terhuis aan de Prinsengracht in Amsterdam te zien. Het museum vertoonde de film Rin-Tin-Tin, die Anne zelf op haar verjaardagsfeestje in 1942 bekeek. Jacqueline van Maarsen, oud-vriendin van Anne, was aanwezig om te vertellen over haar vriendschap met het gedeporteerde joodse meisje. ANP APELDOORN - Een naaktfietstocht in Apeldoorn is za terdagmiddag na ingrijpen door de politie vroegtijdig beëindigd. De deelnemers werd gevraagd hun kleren aan te trekken. De organisatie besloot daarna het vervolg van de fietstocht gekleed te volbrengen. De eerste Nederlandse editie van de World Naked Bike Ri de telde ongeveer dertig deelnemers. Na enkele klachten en nadat de politie constateerde dat de naaktfietsers in overtreding waren, werd na een uur ingegrepen. Doel van de naaktfietsers is het 'terugclaimen van de vrij heid om naakt te mogen zijn'", aldus de organisatie. ANP DEN HAAG - Automobilisten kunnen in de toekomst hun rijbewijs na twee ernstige overtredingen kwijtraken, ook als een van die fouten op de brommer is begaan. Dat schrijft minister Peijs in een brief aan de Tweede Ka mer over de invoering van het toekomstige puntenrijbe wijs. Mensen met een rijbewijs die binnen vijf jaar twee keer in de fout gaan, kunnen dan hun bevoegdheid verlie zen. Plet gaat om bijvoorbeeld het rijden onder invloed of het veroorzaken van een verkeersongeval. ANP LAATSTE POGING - De Brit se minister Eden van Buiten landse Zaken doet vandaag sa men met zijn Russische ambts genoot Molotov een laatste po ging een akkoord te bereiken over vrede in Indo-China, het huidige Vietnam. De stemming is pessimistisch; de kloof tus sen het Oost- en het Westblok over Indo-China lijkt niet te overbruggen. CULTUUR - De eerste Zeeuw se Culturele Dag is afgelopen zaterdag in Hulst goed verlo pen. Er waren voordrachten, zang van een Zeeuws-Vlaams koor en toneelspel door de School der Dapperen uit Hulst. In een van de toespra ken werd betreurd dat, net nu cultuur ook voor de 'gewone mens' bereikbaar wordt, radio, film en televisie al in de cultu rele behoefte in de stad en op het platteland lijken te voor zien. TWEELING - De Friese Siame se tweeling Folke en Tjitske de Vries is met succes van elkaar gescheiden. De hele operatie duurde slechts drie kwartier. De meisjes rusten uit in een ba- by-lits-jumeaux, naast elkaar, omdat ze zich in aparte bedjes eenzaam leken te voelen. Door een grote brand zijn het Limburgse Sevenum in de nacht van zaterdag op zondag vijf winkels verwoest. foto John Peters/ANP Internet: www.pzc.nl Internetredactie: K/A Postbus 31 A liv 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek Bezorgklachten: D. Bosscher (adjunct) 0800-0231231 A. L. Kroon (adjunct) op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; Centrale redactie: zaterdags tot 12.00 uur. Stationpark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 (bij acceptgirobetaling geldt een Fax: (0113)315669 toeslag) E-mail: redactie@pzc.nl per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 Middelburg: per jaar: €217.00 Buitenruststraat18 Voor toezending per post geldt een Postbus 8070 toeslag. 4330 EB Middelburg E-mail: lezersservice@pzc.nl Tel: (0118)493000 Beëindiging van abonnementen Fax: (0118)493009 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor E-mail: redwalch@pzc.nl het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Goes: Stationspark 28 Postbus 31, 4460 AA Goes Postbus 31 Losse nummers per stuk: 4460 AA Goes maandag t/m vrijdag: 1,20 Tel. (0113)315670 zaterdag: 1,70 Fax. (0113)315669 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW E-mail: redgoes@pzc.nl Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Terneuzen: Postbank 35.93.00 Willem Alexanderlaan 45 Advertenties: Postbus 145 Alle advertentie-orders worden 4530 AC Terneuzen uitgevoerd overeenkomstig de Tel. (0115)645769 Algemene Voorwaarden van Fax. (0115)645742 Wegener NV en volgens de Regelen E-mail: redtern@pzc.nl voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: Hulst: Baudeloo 16 maandag t/m vrijdag: Postbus 62 tijdens kantooruren 4560 AB Hulst zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel: (0114)372776 Tel. (0113)315555 Fax: (0114)372771 Fax. (0113)315549 E-mail: redhulst@pzc.nl Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Zierikzee: Grachtweg 23a Fax: (0113)315549 Postbus 80 Rubrieksadvertenties (kleintjes): 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315550 Tel: (0111)454647 Fax. (0113)315549 Fax: (0111)454657 Voor gewone advertenties: E-mail: redzzee@pzc.nl Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Opening kantoren: Fax. (0113)315529 Maandag t/m vrijdag Zeeuws-Vlaanderen van 8.00 tot 17.00 uur Tel: (0114)372770 Zierikzee en Hulst: Fax: (0114)372771 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegenor-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen v n Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer- de derden. Als u op deze informatie geen prijs st elt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, le- zersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot §ll weGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3