ierinrichting Oranjeplein in zicht Mdtimer kost geld naar dat geeft niet Zeeuwse Brazilianen zoeken hun roots n Weinig Zeeuwse sporen bewaard op eiland Tobago 'ollege wil ruim één miljoen euro voor werkzaamheden in Breskens eskamp in ieuw Namen Lamswaarde schrijft geschiedenis Succesvolle D'Oekse Feesten Bromfietsdief aangehouden Eerste plaats Musica Cordis €45,- maandag 14 juni 2004 i^rFrank van Cooten IESKENS - AHc procedures d( herinrichting van het anjeplein in Breskens zijn af- „d. Burgemeester en wet- „ders stellen de raad van de Derate'Sluis voor een krediet geldla één miljoen euro be- lilebaar te stellen. Muziekfestival Sluiskil ruk bezocht U1SK1L - Het muziekfestival ile kunstmarkt die Muziekver- Iging. Hannonie Sluiskil afge- en zaterdag hield in het dorp ibijzonder veel bekijks. opening door de burge- jester J. Lonink werd het Fes- al Groot Terneuzen muzikaal door de Muziekve- reni- g-Harmonie Sluiskil, ama was het de beurt aan Naar Zijn Krachten (EN- uit Hoek, Sint Cecilia uit ïppine, de Koninklijke Har- nie uit Biervliet, de Vliegen- Hollander uit Terneuzen. De izikale optredens werden af- ioten door de Verenigde enden uit Sas van Gent. last muziek konden bezoekers een kijkje nemen bij de astgelegen kraampjes. Daar ren onder andere fotobewer- i, gipswerkingen, hand- rk, schilderijen, pencomposi- andere kunstvoorwerpen composities te bewonderen, erg tevreden over de Het weer zit ook ontzet- id mee. We hebben veel posi- re reacties van de mensen en toch erg leuk. De stoelen ren de hele dag allemaal be- aldus voorzitter Hannie de ti, De muziekvereniging zal Je week van 23 juni alles in leken van muziek voor de gdzetten. De schooljeugd ver gt ter afsluiting van deze mu lle weekactiviteit op zater- 26 juni een muziekuitvoe- verzorgen in welzij nscen- mHetMeulengat. EUW NAMEN - Een zes- np voor jong en oud en een derie stonden dit weekein- op het affiche van het jaar- se dorpsfeest in Nieuw Na- jeugd beet' het spits af. Na de ge garde bonden zeven buur- verenigingen de strijd 1 elkaar aan. De overwinning ög naar Born 2 K. Het team |St. Cecilia eindigde als twee- De derde plaats was voor de 5rde Kern. [braderie en rommelmarkt in 1 verkeersvrije Hulsterloo- at waren gisteren echte pu kstrekkers. Verenigingen uit dorp spekten met ludieke ac- eveneens de kas. Voor een kje van bovenaf konden lief- bers de lucht in met de hoog- erker van de brandweer Hulst, lor de plaatselijke St.Joseph rk hadden vrijwilligers van Stichting Behoud van de frk voor het vierde achtereen- lar een plaats ingeno- De herinrichting van het Oranje plein is onderdeel van de recon structie van het dorpshart van Breskens. Tijdens de jaarverga dering van de dorpsraad in maart bleek dat de reconstruc tie meer dan een half jaar vertra ging op zou lopen. De bestem mingsplanwijziging en de aanbe stedingsprocedure voor het Oranjeplein kostten meer tijd dan verwacht. In mei stemde de gemeenteraad in met een voorbereidingskre diet voor de grote projecten. Het college gaf aan dat voor de herinrichting van het Oranje plein een afzonderlijk voorstel komt. Goedkoper Dat ligt nu op tafel. De aanbeste dingsprocedure is afgerond. De meest concurrerende aanbie ding is ontvangen van aanne- mings maatschappij B.M. van Noordenne bv. Deze aannemer doet de klus voor 317.000 euro. Van Noordenne is een stuk goed koper dan bijvoorbeeld Leen- houts en Vermeulen. Leenhouts berekende bijna 469.000 euro en Vermeulen wilde 475.000 euro voor de klus hebben. De herinrichting van het Oranje plein start na de bouwvak op 23 augustus. Het Oranjeplein wordt ingericht als groen plein met rondom gelegenheid om te parkeren. Doorgaand autover keer blijft mogelijk aan de west zijde van het plein. Onder de bo men kan worden geparkeerd. Aan de oostzijde is de toegang naar de achterzijde van de pan den aan de Grote Kade voor zien. Er komen brede trappen als verbinding met de Grote Ka de. Het plein zelf bestaat rond om uit bomen met met hagen tussen de parkeerplaatsen. Het huidige verharde gedeelte (onge veer vijftig parkeerplaatsen) kan worden gebruikt voor de weekmarkt. Op het Oranjeplein moet ook een deel van de riolering wor den vervangen. Het onderdeel riolering in de aanneemsom is 63.000 euro. Voor de beplanting, straatmeu- bilair, openbare verlichting en het gekleurde asfalt op het Oran jeplein zijn stelposten opgeno men. Hiervoor is dus zo'n zeven ton voor beschikbaar. Naast het Oranjeplein is ook het Spuiplein onderdeel van de re constructie van het dorpshart. Het ontwerp voor het Spuiplein wordt het komende half jaar ge maakt. Het voorstel komt donderdag 24 juni aan de orde in de vergade ring van de gemeenteraad. Rachel Sturm (rechts) laat de vier Brazilianen foto's zien van haar bezoek aan de Zeeuwen in Brazilië. door Frank Gijsel NIEUWVLIET - Vier nazaten van emi granten, die rond 1860 vanuit West - Zeeuws - Vlaanderen naar Brazilië trok ken om daar een nieuw leven op te bou wen, brachten afgelopen weekend een bezoek aan de streek. De kennismaking met de kust, het zicht op de Westerschel- de en de rit door de tunnel brachten de nodige emoties los. Over dit water ver trokken immers vanuit Antwerpen hun voorouders naar Zuid - Amerika. Zaterdag arriveerde het gezelschap rond de klok van vijf uur in dorpshuis De Heerlijckheijt in Nieuwvliet voor een kennismakingsbijeenkomst met in woners van de streek na een overnach ting in Groede en een rondrit langs de geboorteplaatsen van hun voorouders. Nippend aan een kop koffie komen Leo nora Boone, Lucineia Laurett en Ade- mar en Géni Kruger (verduitsing van 'Krijger') nog even bij van de eerste in drukken. De uitgeweken Zeeuwen vestigden zich destijds in Espirito Santo (Heilige Geest), de kleinste deelstaat van het land, maar toch altijd nog iets groter dan Nederland. Zo'n vijftig kilometer landinwaarts stichtten ze de nederzet ting Holanda. Wegen waren er nauwe lijks en de ontginning van het land ging zeer moeizaam. Ton Roos inmiddels gepensioneerd) en zijn vrouw Margje waren van 1972 tot 1983 als zendingswerker actief in Espi rito Santo, het gebied waar de Zeeuws - Vlamingen terecht kwamen. Ze bege leidden de groep dit weekend. Gerard van de Velde uit Zuidzande, kenner van de streek in de negentiende eeuw, trad op als gids. Leonora Boone, als lerares actief op een landbouwschool, wil graag zo veel mo gelijk te weten komen over haar roots. „Heel veel Nederlanders zijn in Brazilië al bij me geweest om informatie over hun voorouders. Ik ben erg benieuwd naar alles wat er vanaf 1860 is gebeurd en waar mijn voorouders vandaan kwa men. We willen Ton Roos, die de actie ondernam, graag helpen om zo veel mo gelijk informatie te krijgen." In De Heerlij ckheijt werd kennis ge maakt met inwoners van de streek die de banden met hun voorouders of ande re familie verder willen uitbreiden. Zo verscheen Jaap Heule, die nu in Etten - Leur woont, maar van oorsprong inwo ner van Nieuwvliet is met zijn pa Ko ten tonele. Na een toevallig contact met Ton Roos, die zijn vakantie begin negen tiger jaren in Nieuwvliet doorbracht, ging het balletje aan het rollen. „Als eerste inwoner van Nieuwvliet moest en ik zou op zoek gaan naar mijn voorouders Lauret van moederszijde) en Heule. Ik heb daar tot mijn groot ple zier familie kunnen opzoeken. Het bleek zelfs dat enkele ouderen daar nog het plat Zeeuws spraken. Dat was best wel een emotionele ontdekking. Zo foto Camile Schelstraete kwam ik ook bij mevrouw Boone te recht, die me heel wat vertelde over het leven en de geschiedenis van de emi granten in Brazilië." Ook Angèle Sturm en haar dochter An ne Lies hebben foto's meegebracht van zoon en broer Frans, die al meer dan dertig jaar in Brazilië woont en werkt. De familie Haartsen en zoon Mateus ver tellen over hun leven in Brazilië op een boerderij. „Ruim drie jaar geleden zijn we naar Nederland terug gekeerd. Het was onmogelijk om daar de kost te ver dienen. Ons hart ligt nog steeds daar." Mateus, nu leerling van de Berenburcht in Oostburg en geboren in Brazilië, zou zo terug mee willen naar zijn vrienden. Initiatiefnemer Roos wil na dit bezoek niet stil blijven zitten.„Er is een nieuwe stichting opgericht, 'Holandinha em Vi sta' (Zicht op Holandinha) en we willen binnen vijf jaar een boek en een film ma ken. Want het is belangrijk voor de men sen daar, om hun eigen 'roots' te leren kennen. Er is nog veel onderzoek nodig. Vooral de toedracht van het vertrek van uit Antwerpen moeten we nog veel op- zoekwerk verrichten." jPpAb van der Sluis JSSINGEN - Hij is helemaal k van Peugeot. Johan Murre n het gelijknamige autobe- •1' in Vlissingen is sinds 1985 'rotse bezitter van een Peu rt 301 C Berline uit 1932. De 'timer is door hem volledig ge cureerd. Zaterdag is de wa- te bewonderen tijdens de e Walcherenrit voor oldti- trs. Murre de Peugeot kocht, is van een auto nog geen spra ke Vlissinger kocht een aan een met onderdelen van ie- u't Soest die er geen gat inzag om de auto te restau- [ffl.DeSoestenaar had wel fo- s hoe de Peugeot eruit zag 0rhij uit elkaar was gehaald. emoet wel een beetje kennis uzaken hebben. Ik moest alle erdelen op de juiste plek te te krijgen. De deuren en en waren eruit en onderde- 1 ontbraken. Ik moest echt op «naar onderdelen, maar dat 'j onze familie een beetje in de genen." Autobedrijf Murre verkoopt zelf veel Peugeots. „Mensen vragen mij wel eens: Bent u Peugeot-dealer? Nee, zeg ik dan: Ik ben Peugeot-gek." Hoeveel Murre destijds betaalde voor de kisten en dozen, weet hij niet meer. „Ik vind dat ook niet belangrijk. Voor het geld moet je geen oldtimer kopen. De uren, die je erin steekt, haal je er nooit uit. Een oldtimer is de slechtste investering die je je kunt voorstellen. Dat geeft niet, elke hobby kost geld. Zonnetje Twee jaar was Murre bezig om de oude Peugeot operationeel te krijgen. In 1987 nam hij ook met een voor de eerste keer deel aan de Walcherenrit. Een jaar later reviseerde hij de motor. „Hij loopt nu als een zonnetje. Ik heb nu alleen normaal onderhoud." Sindsdien heeft Murre samen met zijn vrouw 26.000 kilome ters gereden met de Peugeot. „Ik vind dat een auto moet rij den. We gaan altijd over de weg. Ik ken mensen die hun oldtimer op een aanhanger zetten en er dan mee naar Frankrijk rijden. Dat doe ik nooit. Wij maken al tijd grote ritten naar Frankrijk. Ook zijn we een keer naar Fin land geweest." Murre is met zijn vrouw net te rug van een Peugeot-meeting in de Ardennen. Hij is lid van de Nederlandse Peugeotclub. Een aantal malen per jaar ontmoe ten de leden elkaar" voor een ge- zelligheidsrit. „In het verleden betekende dat voor ons een kor te vakantie. Je rijdt hartstikke ontspannen in die auto. De kruissnelheid is 70, 75 kilometer per uur." Zij vrouw, zegt Murre, is ook een beetje autogek. „Dat moet ook wel. Het is leuk om samen één hobby te hebben. Mijn vrouw heeft het goud- en zilver smeden als hobby. Zij heeft veel aan de details gedaan. Ik heb heel veel steun aan haar gehad." Hoewel de Peugeot volledig is gerestaureerd, betekent dat niet het einde van de hobby. „Wel nee, dan ga je in de winter naar autobeurzen op zoek naar onder- De Peugeot 301 C Berline uit 1932. delen en gereedschap. Dat is ook een deel van de hobby." Voor de Walcherenrit wordt de oldtimer nog eventjes extra schoongemaakt en doorge- smeerd, anders stuurt de auto te zwaar. „Hij wordt nog eventjes vertroeteld." De tocht begint zaterdag om 9 uur vanaf De Naald op de Boule vard Bankert. Via Vlissingen gaat het naar Koudekerke, Big- gekerke, Meliskerke, Zoutelan- de, Westkapelle, Aagtekerke en Poppendamme, waar tussen 10.15 en 11.15 uur een stop plaats is. De oldtimers zijn ver der te bezichtigen in Domburg op de Westraat, Markt en Oost straat tussen 12.15 en 13.45 uur. LAMSWAARDE - Het was een en al gezelligheid tijdens de dorpskermis in Lamswaarde. Enkele verenigingen had den de koppen bij elkaar gestoken om een leuke kermis voor de bezoekers op touw te zetten. Ook werd de boom- ring onthuld, waarop de dorpelingen de geschiedenis van hun dorp konden schrijven. Op zaterdagmiddag was er al aan de kei-mis begonnen met een schieting. 's Avonds was er een discoavond. Gis termiddag waren er in de Jac. de Waalstraat allerlei acti viteiten voor jong en oud. Eerder op de middag had wet houder van de gemeente Hulst en tevens inwoner van Lamswaarde F. van Driessche een stuk boomschijf ont hult. Daarop kunnen de dorpelingen hun herinneringen en belangrijke gebeurtenissen aangaande het dorp op schrijven. De schijf is afkomstig van een van de twee oude beuken, die vanwege een schimmelziekte na ruim 150 jaar moesten worden gekapt. „We willen de bewaarde boomschijf mét herinneringen aan belangrijke dorpsgebeurtenissen bewaren voor ons dorp. aldus bedenker Van Driessche. Na de kermis zal de schijf weer worden weggehaald en teruggaan naar de droogplaats om verder uit te drogen. De schijf wordt in de loop van volgend jaar in de Jac. de Waalstraat worden geplaatst. HOEK - De vierde editie van D'Oekse Feesten zijn erg suc cesvol verlopen. Donderdag, vrijdag en afgelopen zater dag waren er in het dorp tal van activiteiten te beleven. Naast de molen stond een grote feesttent en er was een kermis op het Molenplein en de markt van Hoek. Honder den belangstellenden namen tijdens de drie dagen een kijkje op bij de festiviteiten. Er waren optredens en rom melmarkt en een zeskamp die vrijdagavond begon en op zaterdagmiddag een vervolg kreeg. Teams van onder an dere Hoekie 2, De Molenhoek, De Purperen Hei, Vremdie- ke, Tennisvereniging Hoek en Mauritsfort streden om de eer tijdens estafettes, zaklopen, waterspelen en een ver- kleedspel. De zeskamp werd gewonnen door Hoekie 2, voor De Pur peren Hei. De Molenhoek en Mauritsfort eindigden ge deeld derde. De winnaars kregen hun prijs in de bomvolle feesttent tijdens het avondfestijn met medewerking van Twilight Roadshow en een muzikaal optreden van de Heinekenband. MIDDELBURG - De politie heeft zondagochtend om tien voor vijf een 21-jarige Middelburger aangehouden voor het stelen van een brommer. De man had het voertuig eer der die nacht meegenomen uit het centrum van Middel burg. De dief kreeg een proces-verbaal. De brommer is te rug naar de eigenaar. GOES - Het vocaal ensemble Musica Cordis uit Goes heeft zaterdag de eerste plaats gewonnen tijdens het Schütz-festival in Hoorn. Aan dit concours, dat in het te ken staat van oude muziek, deden acht koren uit heel Ne derland mee. Het Goese ensemble heeft zich met de eerste prijs geplaatst voor de halve finale van het Nederlands Koorfestival, volgend jaar in Arnhem. door Rinus Antonisse SCARBOROUGH - Een Jan de Moorstraat in het plaatsje Carl- tonville. Dat is tot nu toe de eni ge zichtbare 'Zeeuwse wortel' die commissaris van de konin gin W. van Gelder tijdens een werkbezoek aan het Caribische eiland Tobago heeft aangetrof fen. Vrijwel alle sporen van de Zeeuwse aanwezigheid op het ei land in de zeventiende eeuw zijn uitgewist. Dat wil niet zeggen dat de inwo ners van Tobago de Zeeuwen zijn vergeten, meldt Van Gelder vanaf Tobogo. „De gidsen die be zoekers rondleiden vertellen wel allemaal het verhaal van de Zeeuwen. Aan de Fransen, die toch veel langer op het eiland verbleven, besteden ze veel min der aandacht. Kennelijk hebben de mensen iets met het Zeeuwse verleden." Hem is verzekerd dat er bij op gravingen ook sporen aan het licht komen. Destijds zijn van uit Zeeland als scheepsballast veel gele ijsselsteentjes meege voerd. Die gebruikten de kolo nisten voor huizenbouw. Van Gelder: „Bovengronds is alles verdwenen door brand en sloop, maar de fundamenten van ijsselsteentjes zitten nog over al." Bij het Carltonville van Jan de Moor bevonden zich eeuwen lang enkele graven van Zeeuwen. Die verdwenen door de verwoestingen die een or kaan in 1963 op het eiland aan richtte. Zaterdag overhandigde de commissaris een plaquette aan het eilandbestuur, als sym bool van de historische band tus sen Tobago en Zeeland. Voor het museum was er een wandte- gel, afkomstig uit het huis van Lampsins (Scarborough werd gesticht als Lampsinsburg). Eerder sprak Van Gelder op een symposium over eco-toerisme. Daarbij legde hij een verband tussen Tobago en Zeeland. Zo als de natuur een meerwaarde heeft voor recreatie en toerisme, heeft ook de geschiedenis dat. Het gaat voor beide gebieden op. Linies Van Gelder adviseerde om bij het verder ontwikkelen van toe risme op Tobago de historie niet te vergeten, zoals bijvoorbeeld in Zeeuws-Vlaanderen gepoogd wordt de Staats-Spaanse linies uit de Tachtigjarige Oorlog in ere te herstellen. Zijn bezoek aan Tobago begon de commissaris met een inlei ding over watermanagement, in het kader van Global Water Partnership. Daarbij benadruk te hij het belang van samenwer king op het gebied van de drink watervoorziening tussen de Cari bische landen. Van Gelder toont zich onder de indruk van de natuur op Toba go. „Vogels, vissen, planten, de zee - het is indrukwekkend. Ge knipt voor een cursus over de groen-blauwe oase." Het werk bezoek vindt plaats in het kader van de viering van het 350-jarig bestaan van Scarborough. In de baai van die plaats ligt ook het marinefegat hr ms Jan Van Ga len, gebouwd in Vlissingen. Advertentie APK KEURING VOOR SLECHTS foto Ruben Oreel In Veere op het parkeerterrein van de Waterherberg wordt halt gehouden tussen 14.30 en 15.15 uur. Rond kwart over vier wor den de auto's terug verwacht op het Bellamypark in Vlissingen. Daar zijn ze nog tot 17.30 uur te bewonderen. Het aantal deelne mers bedraagt maximaal hon derd. VOORDELIG DOOR DE KEURING Voor een onafhankelijke APK Keuring van auto bent u bij Profile Tyrecenter aan het juiste adres. Bij Profile Tyrecenter kunt u altijd geheel vrijblijvend uw auto laten controleren. Hiermee bespaart u aanzienlek op uw onderhoudsbeurten PROFILE PASSIE TOT IN IEDER DETAIL lli |ïi i-1 ié KOLE - LUCTOR I Terneuzen, Ind.Terr Hughersluys, Hughersluys 2 Tel: 0115 - 61 3'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39