>zc Academy verwacht 150 studenten Middelkamp bezorgt brok in de keel Sluis weigert mee te betalen aan film Molencentrum in stijl geopend 15 juni verkoop! Middelburgse universiteit heeft docenten voor het uitkiezen oneelstuk néén dag op Ie planken de zon maakt alles mooier... KNRM redt Duitsers van jacht Brandweer Michelstadt op bezoek Middelburger vast voor harddrugs Bejaarde slachtoffer babbeltruc vanaf 9.00 uur zeeuwse almanak Douchen Lelie'0113-315649 SS'ctie®PK-nl LH, 4480 AA Goes Irtentie-exploitatïe: 7«Midden-Zeeland: 0113-316520; ^Vlaanderen: 0114-372770; »sl; „20-4662500. sandag 14 juni 2004 Dak eraf op popfestivals 1 -f editie Zeeuws-Vlaanderen jfRnlf Bosboom JDELBUBG - De Roosevelt demy in Middelburg ver- it iii september te beginnen 115 a 150 studenten. Mo- iteel heeft de nieuwe instel- 110 belangstellenden toege- Iriejarige bacheloropleiding O een totale capaciteit van studenten, dus 200 per jaar- i. Enkele maanden geleden pte decaan H. Adriaansens met 170 studenten te kun- beginnen. Inmiddels houdt iet op een kleine 150. „Daar jikvoor tekenen. Het zou een nestart zijn." De University lege in Utrecht, die model |t gestaan voor de Zeeuwse rérsiteit; begon enkele jaren eden met een vergelijkbaar fed, meer studenten kan de isevelt Academy ook nog niet lergen. In september is het te deel van de studentenhuis- bug, het Bagijnhof, gereed, ar kunnen 180 mensen wor- ondergebracht. Een deel die ruimte zal tijdelijk ook ig zijn om docenten te huis- !en Ook van hen wordt t dat ze in Middelburg wo- maar nog niet iedereen tonderdak gevonden, aan het begin van het eerste ester, in september, is zeker m 1 studenten de primeur ide Roosevelt Academy mee- cen Weliswaar zijn er al 140 de opleiding toegelaten, r-de kans bestaat dat een van hen op het laatste mo teen andere weg kiest, raving gaat daarom onver- derd door,, zegt Adriaan- ,Het is heel hard werken. SsTBURG - Spelers selecte- idecors bouwen, geluid, ver ging en grime oefenen op één g?Dat deden 65 basisscholie- ptussen 6 en 12 jaar zaterdag Ihet Ledeltheater in Oostburg |lens de Theaterdag. kinderen doen alles zelf", lelden Lola Oostdam en Riny gijn van de organisatie. „Ze pen een werkgroep en gaan Bde slag. We houden twee re gies en aan het einde van de jg is de voorstelling voor Iers en belangstellenden. p Brouwer uit Breskens zat [!de groep decor: „We hebben hhuis en een kerk gebouwd, pmmerd, geplakt, gezaagd en fcrfd. Het was veel werk, iar heel leuk." Tijdens de pelling was hij zaalwacht, gnty (8), Aisha (6) en Demi (9) rgden voor de grime: „Er was a hele groep bomen om te be rderen. We hebben allemaal toen en takken op hun ge- Om te zien of was hebben we het (Advertentie) zelfs de prijzen! nu 30% korting op de voorjaars- en zomercollectie We gaan door met gesprekken met potentiële studenten tot het bittere einde. Elke week spreek er vijf tot tien." Een van de problemen waar Adriaansens tegenaan loopt, is de verscherpte regels voor tijde lijke verblijfsvergunningen voor buitenlandse studenten. Van een groep uit de Verenigde Ara bische Emiraten is het bijvoor beeld de vraag of zij op tijd hier kan zijn. 'Het aantal buitenland se studenten ligt rond de vijftig, wat overeenkomt met het stre ven eenderde van de mensen van over de grenzen te trekken. Onder de toegelaten jongeren zitten zo'n vijftien Zeeuwen. Op vallend is verder het grote aan tal Zeeuwse aanmeldingen dit jaar bij de Utrechtse zusteroplei- ding: tussen de tien en vijftien, terwijl dat er doorgaans een of twee per jaar zijn. Volgens Adriaansens is de interesse van de jongeren gewekt door de Roosevelt Academy, maar wil len zij graag buiten hun provin cie gaan studeren. Het docentenkorps telt in sep tember ongeveer 25 mensen. Dat zal geleidelijk uitgroeien tot zeventig. De belangstelling voor de banen was enorm. Adriaansens ontving rond de 600 sollicitaties en had dus vol op keus. De helft van de mensen die aan de slag gaan, is vrouw. Na de oplevering van het Bagijn hof worden geleidelijk ook de andere locaties voor studenten huisvesting in gereedheid ge bracht. Het gaat achtereenvol gens om het huidige Jacob Rog geveenhuis aan de Noordsingel, het voormalige gemeentepand aan de Vlissingsestraat, de school voor minderjarige asiel zoekers aan het Molenwater en zorgcentrum Sint Willibrord aan de Bachtensteene. Ook de onderwijshuisvesting in de gebouwen die de gemeente in middels heeft verlaten, komt in stappen beschikbaar. De renova tie van de panden aan de Helm is in volle gang. De bouwplan nen voor het stadhuis aan de Markt en het gebouw aan de Stadhuisstraat liggen gereed. „Het gaat allemaal netjes vol gens schema", zegt Adriaan sens. Koningin Beatrix verricht op 31 augustus de officiële opening van de Roosevelt Academy. De samenwerking met de Hoge school Zeeland wordt steeds in niger, zeker nadat die vorige week haar toekomstplannen ont vouwde. Het onderwijssysteem wordt een hbo-variant van de Roosevelt Academy en op het ge bied van ondersteunende dien sten wordt geprobeerd zaken te bundelen. Adriaansens is als ad viseur ook nauw betrokken bij de reorganisatie van de hoge school. Peter (links) en Carolien Voogdt wachten in historische kleding de genodigden op bij de opgeknapte molen van Retranchement. door Frank Gijsel RETRANCHEMENT - Dubbel feest was het zaterdag in Retranchement. De dorpe lingen dronken Spaanse wijn ter ere van de aanleg van de versterking Retranche ment - Cadsandria ter bewaking van het Zwin tegen de Spanjaarden in 1604. En het nieuwe molencentrum werd officieel geopend. Nadat vorig jaar de restauratie van de houten open standerdmolen in Re tranchement was afgewerkt, werd naast de molen een klein infocentrum ge bouwd. Daarin wordt aandacht besteed aan het verleden van het vestingdorp, evenals de geschiedenis en functie van de molen. In het kader van het Euregiopro- ject Ruimte voor Molens kon de restaura tie en. de bouw van het centrum plaatsvin den. Tijdens een bijeenkomst in N.H. Kerk, voorafgaand aan de opening, noemde de Sluisse wethouder Leen Kamphuis het centrum een verajking voor de streek. Frans Weemaes, bestuurslid van de vere niging De Zeeuwse Molen, wist in een boeiend betoog te vertellen over de recen te geschiedenis van de molen van Truze- ment: „Na de Tweede Wereldoorlog trok I. de Kramer langs de vele verwoeste mo lens om alle mogelijke onderdelen voor de wederopbouw te bemachtigen. Hij kwam in contact met W. Vis en die twee mensen vonden elkaar in de liefde voor de molen van Truzement." Bijzonder was dat voor de trap de aangespoelde spil van de molen van Westkapelle werd ge bruikt. De laatste opknapbeurt, vorig jaar heeft er voor gezorgd dat er volgens Weemaes Ilhalf vijf begon het theater- Ik MARIKEN, door de werk- |p drama. In de eerste akte lakt de wereldvreemde vonde- ig Mariken kennis met andere ®sen en met brood. Soms had- Ne kinderen wat moeite met tolands. Mariken, ruikend ii brood: „Wat is dit, ik heb |y°it zoiets heerlijks ge- P" Maar het spel was een M succes en deelnemers en ganisatie waren tevreden over door Frank van Cooten IIULST- Jouckje van het Palazzoli Huis in Hulst heeft een brok in haar keel als dertig toerrijders van de Zeeuwse wieler vereniging Theo Middelkamp de Grote Markt opdraaien. Het peleton vertrok vrijdagnacht uit Parijs voor een sponsor- tocht van 380 kilometer voor de Zeeuw se Palazzoli Huizen. „Ik ben ontroerd. Ze doen het toch voor onze huizen", zegt Jouckje zaterdagmid dag om 15.30 uur bij aankomst van de renners op de Grote Markt. 'De mannen met karakter, de mannen van Middel kamp', orakelt de speaker als de cou reurs voor een paar minuten van de fiets stappen in Hulst. Ze hebben bij elkaar twaalfduizend euro bij elkaar gefietst voor de Palazzoli Huizen in Hulst, Ter- neuzen, Goes en Vlissingen. De huizen zijn een steunpunt voor mensen met kan ker en hun naasten. De eerste cheque, van drieduizend euro, is voor het Palazzo li Huis in Hulst. „Een fantastisch bedrag", glundert team leider Ruud Naessens. „We zijn immers volledig afhankelijk van giften. Het is al tijd echt beknibbelen bij ons. Een deel van het geld gebruiken we voor het ver groten van onze naamsbekendheid. We maken het geld uiteraard niet in een keer op. We houden de hand op de knip." Hulster burgemeester, J.F. Mulder is in gesprek mei wielervereniging Theo Middel kamp, die de eerste cheque voor de Zeeuwse Palazzoli Huizen afleveren in Hulst. foto Wim Kooyman Het Palazzoli Huis in Hulst is in februari 2003 geopend. Meer en meer mensen weten hun weg naar het opvanghuis te vinden. „Toch is er nog drempelvrees. In Zeeland is nog altijd de mentaliteit alles binnenshuis te houden. Zeeuwen praten niet graag met buitenstaanders over hun emoties. Kanker is nog steeds een beladen woord. Deze drempel moet nog een beetje worden geslecht." En daar hebben de dertig renners van Theo Middelkamp een steentje aan bij gedra gen. „Een fantastische prestatie", zei burge- NEELTJE JANS - De reddingboten Koopmansdank en Prototype I van de KNRM hebben zaterdagmiddag vier volwassenen en drie kleine kinderen van een vastgelopen jacht gered. Het tien meter lange motorschip Freedom was gestrand op een dammetje bij de voormalige bouw- dokken van de stormvloedkering in de Oosterschelde. De Duitsers hadden een bungalow gehuurd bij Roompot Ma rina. Van daaruit voeren zij met hun jacht uit. Toevalliger wijs waren ook beide reddingboten zaterdag te gast op de havendag van Roompot Marina. De bemanning werd kwart over drie 's middags opgeroepen. Plet jacht bleek zo ver droog te liggen dat de twee boten van reddingsta tion Noordland het gestrande schip niet van dichtbij kon den benaderen. Met een geleende rubberboot van rond vaartboot Christiaan B konden de zeven Duitsers al wa dend en. peddelend toch worden bereikt. PTULST - Een brandweerdelegatie van de bevriende ge meente uit het Duitse Michelstadt heeft een driedaags be zoek gebracht aan Hulst. Het gezelschap kwam was don derdagavond aangekomen en ontvangen door burgemees ter J.F. Mulder. Ook vrijdag en zaterdag stonden er nog tal van activiteiten op het programma. Zo bekeken de Duitse gasten de stormvloedkering en maakte ze een fiets tocht langs de korpsen in de gemeente. „Het waren gezelli ge en leerzame dagen. In Duitsland krijgt een brandweer man echt niets betaald. Zij moeten zelf feesten organise ren om geld bijeen te krijgen om materialen aan te kun nen schaffen. Of ze gaan voor een bijdrage langs de deu ren. Dat is toch even iets anders dan bij ons en bewonde renswaardig", aldus de Hulster commandant J. Rijk. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag een 20-jarige Middelburger ingesloten op verdenking van het in bezit hebben van harddrugs. De man werd aangehouden in een horecazaak in de gemeente Veere. Medewerkers zagen dat de man een zakje pillen bij zich had en waarschuwden de politie. VLISSINGEN - Een 84-jarige vrouw uit Vlissingen is za terdagmiddag het slachtoffer geworden van een babbel truc. Rond half één werd gebeld bij haar woning aan de Bloemenlaan. Voor de deur stonden drie vrouwen, die om informatie vragen. Terwijl één van hen de bejaarde vrouw aan de praat hielp, zagen de anderen twee kans naar binnen te glippen. De Vlissingse mist contant geld en persoonlijke papieren. foto Camile Schelstraete nu een molen staat met alles er op en er aan. Aan het eind van de bijeenkomst in de N.H. Kerk bood de Quiltgroep een quilt aan met het logo van 400 jaar Retranche ment. Daarna begaf het gezelschap zich, voorafgegaan door de in 17e eeuws kos tuum gestoken molenaarskinderen, Caro lien en Peter Voogdt, naar de molen voor de opening van het centrum. Het feest in Truzement werd 's avonds af gesloten met een Breugheliaanse maal tijd waar zo'n tweehonderd dorpelingen bij aanschoven. meester J.F. Mulder. „Met een gemiddel de snelheid van dertig kilometer per uur was het maar goed dat ik niet een stukje ben meegereden." Dat was immers wel eerst de bedoeling. Mulder had in eerste instantie een verrassing in petto voor de renners. De inmiddels 90-jarige Theo Middelkamp was uitgenodigd om 'zijn mannen' te verwelkomen. Op het laatste moment haakte hij echter af vanwege zijn gezondheid. De sponsortocht werd gehouden in ver band niet het vijftigjarig bestaan van de Zeeuwse wielervereniging. „Het gaat bij de tocht niet alleen om de sportieve uitda ging, maar ook om het goede doel. Alle renners zijn op pad geweest om sponsor gelden binnen te halen", zegt Cees Wes- terweele, voorzitter van de toerafdeling van Theo Middelkamp. Renner Eric Oostdijk ziet er zaterdag nog fris uit. „Tot nu toe is het goed.ge- gaan. We hebben goed kunnen doorrij den." In heel Frankrijk is het goed weer geweest. Mark van Mugroot uit Koe wacht heeft echter zware benen. „Ik ben best wel kapot. Ik zie op tegen het laatste stuk." Er worden immers nog drie cheques uit gedeeld. In Terneuzen, Goes en Vlissin gen. Veel tijd is er daarom niet in Hulst. Pas rond 19.00 uur is het voor het pelo ton gedaan, als ze het de cheque in Vlis singen hebben overhandigd. door Frank van Cooten SLUIS - De firma Multi World Pictures maakt een televisiedo cumentaire over het Bataljon Zeeland. Aan de Zeeuwse ge meenten wordt subsidie ge vraagd. De firma verwacht van Sluis dat ze met tienduizend eu ro over de brug komt. Het dage lijks gemeentebestuur wil dit geld echter niet geven. De docu mentaire draagt immers niet bij aan de promotie van Sluis. Het Bataljon Zeeland was in de jaren direct na de Tweede We reldoorlog een onderdeel van het Nederlandse leger dat zich heeft beziggehouden met achter hoede-taken tijdens de laatste oorlogsjaren en taken in het na oorlogse Indië. De documentai re van vijftig minuten schetst de gang van zaken in het bataljon binnen het historisch kader. De documentaire wordt onder meer vertoond via Omroep Zeeland, het Vlissingse festival Film by the Sea, andere filmfestivals en filmhuizen. Ook landelijke om roepen hebben belangstelling ge toond. De documentaire kost bijna 160.000 euro. Subsidieverzoe ken zijn ingediend bij het VSB-fonds, de provincie Zee land Delta bv en de Zeeuwse ge meenten. In de begroting zijn de gemeenten opgenomen voor 35.000 euro. Volgens het college van Sluis zou eventuele honorering van het subsidieverzoek op basis van de subsidieverordening van de gemeente een bedrag van 0,10 eurocent per inwoner recht vaardigen. Dat komt neer op 2500 euro en niet de gevraagde tien mille. Het college mist in de begroting ook de verwachte inkomsten van uitzendrechten van omroep organisaties, festivals en film huizen. De gemeente heeft een pot voor culturele activiteiten voor dit jaar van vijftienduizend euro. Honorering van het subsidiever zoek van Multi World Pictures betekent dan dat de pot bijna leeg is. Het college bracht de firma op de hoogte van de afwijzing. Het bedrijf verlaagde het subsidie verzoek vervolgens via vijfdui zend euro tot 7.500 euro. Als de gemeenteraad wel besluit subsidie te geven, stelt het colle ge een maximaal bedrag van dui zend euro voor. Het subisiever- zoek wordt behandeld in de ver gadering van de gemeenteraad op donderdag 24 juni. (Advertentie) De Nieuwe Haven verdeelt Zierikzee. Aan de ene kant van de haven ligt het stads centrum met winkels, restau rants en cafeetjes; aan de an dere kant het industrieter rein. De haven zelf ligt al redelijk vol met zeil- en motorboten. Deze dagen is de Watersport Vereniging Zierikzee aan de industriekant van de haven bezig met de. montage van haar nieuwe, clubhuis, daar- mee onbewust de industriële j en toeristische functie van de haven mengend. Niemand neemt het die in bad- j jas en slippers gehulde water sporter dan ook kwalijk dat hij zich - niet gehinderd door i schreeuwende mannen,, von ken spuwende slijptollen en I een zwoegende hijskraan - i meldde bij het douchegebouw in wording. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37