PZC icademy verwacht 150 studenten Nooit een repetitie gemist Ware held moet tegen spatje regen kunnen 15 juni verhoop! Blêêkweie veranderd in echt speelveldje Iiddelburgse universiteit heeft docenten voor het uitkiezen jBrand bij Delta nGoes ia inbraak Hersenletsel Fancy Fair Klankconcert vanaf 9.00 uur Eerste plaats Musica Cordis Vechtpartijen in Goes en Tholen KNRM redt Duitsers van jacht Gewonden in Kwadendamme zeeuwse almanak Douchen de zon maakt alles mooier... ,j,«: 0113-315649 uww.pzcnl Lhredactie@pzc.nl ls31,4460 AA Goes Lentie-exploitatie: fv„ H en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ss-Vlaanderen: 0114-372770; iaat 020-4562500. maandag 14 juni 2004 editie Bevelanden-Tholen jnnrRolf Bosboom DDDELBURG - De Roosevelt cademy in Middelburg ver acht in september te beginnen [1145 a 150 studenten. Mo- enteel heeft de nieuwe instel- jnj. 140 belangstellenden toege- driejarige bacheloropleiding ieft een totale capaciteit van jöstudenten, dus 200 per jaar- Enkele maanden geleden lopte decaan H. Adriaansens met 170 studenten te kun- beginnen. Inmiddels houdt jhet op een kleine 150. „Daar uik voor tekenen. Het zou een jdoiestart zijn." De University in Utrecht, die model ëet'fgestaan voor de Zeeuwse prsiteit, begon enkele jaren met een vergelijkbaar antal meer studenten kan de oosèvelt Academy ook nog niet irbérgen. In september is het erste deel van de studentenhuis- iling, het Bagijnhof, gereed, lar kunnen 180 mensen wor- ondergebracht. Een deel die ruimte zal tijdelijk ook odig zijn om docenten te huis- esten. Ook van hen wordt §ist dat ze in Middelburg wo- maar nog niet iedereen feit onderdak gevonden, is aan het begin van het eerste •mester, in september, is zeker ueveel studenten de primeur jade Roosevelt Academy mee aten. Weliswaar zijn er al 140 de opleiding toegelaten, kans bestaat dat een van hen op het laatste mo- ent een andere weg kiest, werving gaat daarom onver- inderd door, zegt Adriaan- „Het is heel hard werken. We gaan door met gesprekken met potentiële studenten tot het bittere einde. Elke week spreek er vijf tot tien." Een van de problemen waar Adriaansens tegenaan loopt, is de verscherpte regels voor tijde lijke verblijfsvergunningen voor buitenlandse studenten. Van een groep uit de Verenigde Ara bische Emiraten is het bijvoor beeld de vraag of zij op tijd hier kan zijn. Het aantal buitenland se studenten ligt rond de vijftig, wat overeenkomt met het stre ven eenderde van de mensen van over de grenzen te trekken. Onder de toegelaten jongeren zitten zo'n vijftien Zeeuwen. Op vallend is verder het grote aan tal Zeeuwse aanmeldingen dit jaar bij de Utrechtse zusteroplei- ding: tussen de tien en vijftien, terwijl dat er doorgaans een of twee per jaar zijn. Volgens Adriaansens is de interesse van de jongeren gewekt door de Roosevelt Academy, maar wil len zij graag buiten hun provin cie gaan studeren. Het docentenkorps telt in sep tember ongeveer 25 mensen. Dat zal geleidelijk uitgroeien tot zeventig. De belangstelling voor de banen was enorm. Adriaansens ontving rond de 600 sollicitaties en had dus vol op keus. De helft van de mensen die aan de slag gaan, is vrouw. Na de oplevering van het Bagijn hof worden geleidelijk ook de andere locaties voor studenten huisvesting in gereedheid ge bracht. Het gaat achtereenvol gens om het huidige Jacob Rog geveenhuis aan de Noordsingel, het voormalige gemeentepand aan de Vlissingsestraat, de school voor minderjarige asiel zoekers aan het Molenwater en zorgcentrum Sint Willibrord aan de Bachtensteene. Ook de onderwijshuisvesting in de gebouwen die de gemeente in middels heeft verlaten, komt in stappen beschikbaar. De renova tie van de panden aan de Helm is in volle gang. De bouwplan nen voor het stadhuis aan de Markt en het gebouw aan de Stadhuisstraat liggen gereed. „Het gaat allemaal netjes vol gens schema", zegt Adriaan sens. Koningin Beatrix verricht op 31 augustus de officiële opening van de Roosevelt Academy. De samenwerking met de Hoge school Zeeland wordt steeds in niger, zeker nadat die vorige week haar toekomstplannen ont vouwde. Het onderwijssysteem wordt een hbo-variant van de Roosevelt Academy en op het ge bied van ondersteunende dien sten wordt geprobeerd zaken te bundelen. Adriaansens is als ad viseur ook nauw betrokken bij de reorganisatie van de hoge school. I0ES - Bij de vestiging van ntsbedrijf Delta aan de A. Fok- erstraat in Goes is afgelopen acht brand uitgebroken nadat was ingebroken. ebrand ging gepaard met for- rookontwikkeling. De brand ferd rond middernacht ont lek! Het gebouw bestaat uit antoorruimte en verder is er ;n magazijn. e brand was waarschijnlijk op de tweede verdie- ing van kantoor ter hoogte van e achteringang. Er was even prake van een uitslaande irand, maar de brandweer wist voorkomen dat het vuur zich ver het hele gebouw verspreid- Rond kwart voor een leek de indweer de situatie onder con- de te hebben. brandweer was met ten min nes voertuigen uitgerukt. Bo- Udien was uit voorzorg een 'bulance ter plaatse. De .Fokkerstraat was afgezet. «OES - De vereniging Cere braal houdt woensdag 23 juni in Goes een lotgenotenbijeenkomst voor mensen met niet-aangebo- ten hersenletsel. Pe bijeenkomst van de afdeling pabant/Zeeland van Cerebraal pordt geleid door leden die zijn pPgeleid om lotgenoten te onder- leunen. De bijeenkomst in ho- |1 Terminus begint om 14.00 uur. (Advertentie) door Freek Janssen ELLEWOUTSDIJK - Alleen het weer zat zaterdag een beetje te gen, tijdens het festival De Hel den van de Schelde in Fort Elle- woutsdijk. Gelukkig kon dat niet verhinderen dat de eerste af levering van wat een mooie tra ditie moet worden, slaagde in de opzet. Er was weer eens iets te doen voor jongeren in Ellewouts- dijk. En bovendien, een beetje held moet tegen een spatje re gen kunnen. Dat er iets gebeurt in Ellewouts- dijk is al in de omringende dor pen te merken. Her en der zijn zelfbeschilderde bordjes neerge zet, die de bezoekers in de goede richting moeten sturen. Een maal aangekomen op het zuide lijkste puntje, van Zuid-Beve land houdt een groepje jongens het rood-witte lint waarmee de dijk is afgezet voor auto's om hoog,'voor'ménsen die naar het fort willen. Het festival bestaat voor het gróótste "deel uit twee élémen ten: live-muziek en spelen. De snoeiharde muziek leidt de weg vanaf de andere kant van de dijk naar Fort Ellewoutsdijk. In de binnenplaats van het mo numentale gebouw speelt een lo kale band covers van de heavy metal-band Metallica. Een paar jongeren staan vooraan bij het podium te headbangen. De overi ge bezoekers hangen een beetje rond: het kliko-racen is net voor bij, het is nu wachten op de wed strijd wie de sterkste man of vrouw van Zuid-Beveland mag noemen. ,,Het weer is niet goed, maar de sfeer wel", vindt Antoinette de Schipper, één van de zes organi satoren van De Helden van de Schelde. Steun van de lokale be volking hadden de initiatiefne mers genoeg: er kwam zoveel sponsorgeld binnen, dat de hel den besloten om 's avonds geen 17,50 euro entree te heffen, maar de toegang gratis te ver strekken. Ook over het bezoekersaantal hebben ze niet te klagen: ,,We wisten niet goed wat we moes ten verwachten, maar het valt niet tegen. En eigenlijk hoefde het voor ons ook niet eens echt WILHELMINADORP - De Stamperiusschool in Wilhelmi- nadorp houdt in en om de school op 18 juni een Fancy Fair. Ook is er een kinderspelen- markt en een straatfestival. De festiviteiten worden om 16.30 uur geopend en zijn om 19.30 uur afgelopen. 'S-HEER ABTSKERKE - In dorpshuis Versvliet in 's-Heer Abtskerke worden zaterdag 19 juni twee demonstaties gegeven van een klankconcert met exoti sche instrumenten. Ook zijn er schilderijen van bijenwas te zien en is er gelegenheid die zelf te maken. Het programma duurt van 14 uur tot 17 uur. (Advertentie) druk te zijn, als het maar gezel- lig is." De band zet nog één nummer in ('om de twintig minuten vol te maken') en na nog een vertol king van een Metallica-klassie- ker klimt De Schipper het po dium op om de start van het vol gende spelonderdeel aan te kon digen. Sterkste „Ook al regent het, dat maak niet uit: we zijn tenslotte hel den", verzekert ze het publiek. Dan maant ze iedereen naar de achterkant van de binnenplaats, waar de sterkste-man-of-vrouw- competitie begint. Op het gras veld staat een oude, kleine trac tor met een trekband eraan vast. De deelnemers moeten pro beren de trekker zo snel moge lijk over de streep te trekken. „Wie durft?", daagt de man met de microfoon uit. Stefan stapt naar voren en gaat aan de band hangen in een verwoede poging de tractor van zijn plaats te krij gen. Zonder succes. De omroeper helpt hem een handje en zodra het voertuig eenmaal in beweging is, wil het wel vlotten. Stefan en de omroe per doen er 38 seconde over. De held gaat terug het publiek in en wordt omhelsd door zijn vriendin. De volgende deelnemers zijn al lemaal net iets sneller dan Ste fan, maar lijken ook wat meer hulp te krijgen. Dan is Albert aan de beurt, op het eerste ge zicht een goede kanshebber: ont zettend breed, kale kop, ruige uitstraling. Albert hanteert een andere tech niek dan zijn voorgangers: in plaats van aan de band te trek ken, hangt hij hem om zijn nek en schouders en trekt voorover hangend. Hij zet inderdaad een prima tijd neer: 20,8 seconden. Zijn slimme techniek doet ver moeden dat hij thuis geoefend heeft: „Nee hoor. Ik kijk ook wel eens op de televisie naar De sterkste man van Nederland." Na Albert doet Marlies van zes tien een poging. Ze kopieert de methode van Albert en noteert een fenomenale tijd vari zeven tien seconden. Al heeft de om- door Freek Janssen KORTGENE - Al is hij al 65 jaar lid van de koninklijke mu ziekvereniging Eendracht Maakt Macht (EMM) uit Kortge- ne, geen repetitie of uitvoering slaat hij over. A. van Hakken (78) kan ook nog makkelijk mee gaan met de moderne muziek die de fanfare tegenwoordig speelt: stukken van de Beatles, Abba en Grease kan hij ook best waarderen. Van Hakken werd zaterdaga vond gehuldigd, tijdens een con cert in de Nederlands Hervorm de Kerk in Kortgene. Hij was niet de enige: er waren ook jubilarissen die 12,5, 25, 40 en 60 jaar in de muziek zaten en een onderscheiding kregen van burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland. De vereniging zelf was ook jarig. Het hele weekend lang werd het 125-ja- rig gevierd met concerten en een kindercircus. Lagere school Het meest bijzondere aan het ju bileum van Van Hakken was dat hij al die 65 jaar bij dezelfde vereniging heeft gespeeld. „Het kan trouwens ook goed 67 of 68 jaar zijn", vertelt hij. „Ik zat in elk geval nog op de lagere school. Maar het komt ook niet zo nauw, natuurlijk." Hij werd destijds door zijn oude re broer van dertien overge haald om eens een keer te ko men kijken bij EMM Van Hak ken zag het meteen zitten en be gon met het spelen van de klari net. Later is hij nog overgegaan op de esklarinet, de bugel, de altsaxofoon, sopraansax en te genwoordig bespeelt hij de te norsax. De overgang van esklarinet naar bugel, van een houten in strument naar koper, herinnert hij zich nog goed. „Vroeger was EMM nog een harmonie, maar door ledengebrek werden we een fanfare. Ik kon dus niet doorgaan met de klarinet, want die zit niet in een fanfare. Dat vond ik erg jammer, ik heb toen ook tegengestemd." De overgang was voor Van Hak ken extra moeilijk, omdat hij de esklarinet het mooiste vond van alle instrumenten die hij heeft gehad. In de loop der jaren is de mu ziekstijl van EMM wel wat ver anderd: „Vroeger speelden we meer klassiek. Dat vind ik de mooiste muziek. Nu spelen we bijvoorbeeld stukken van de Beatles en die vind ik eigenlijk ook wel mooi. En vanavond spe len we Abba en Grease, ook dat zijn best goede liedjes." GOES - Het vocaal ensemble Musica Cordis uit Goes heeft zaterdag de eerste plaats gewonnen tijdens het Schütz-festival in Hoorn. Aan dit concours, dat in het te ken staat van oude muziek, deden acht koren uit heel Ne derland mee. Het Goese ensemble heeft zich met de eerste prijs geplaatst voor de halve finale van het Nederlands Koorfestival, volgend jaar in Arnhem. GOES/THOLEN - Dit weekeinde is het op meerdere plaatsen tot vechtpartijen gekomen. In cle nacht van vrij dag op zaterdag kreeg een 38-jarige Goesenaar een klap in het gezicht. Hij had eerder die nacht met de man die de klap uitdeelde, gepraat in een café in Goes. Toen het slachtoffer naar huis liep, kwam de andere man achter hem aan en vroeg om geld. De Goesenaar zei dat hij dat niet had en kreeg een vuistslag in het gezicht. Hij viel met zijn hoofd tegen een etalageruit en werd met de ambulan ce naar het ziekenhuis overgebracht. In Tholen belandde zaterdagochtend een 31-jarige man in het ziekenhuis, nadat hij met een stuk hout op zijn hoofd was geslagen. De vermoedelijke dader, een 50-jarige Tho- lenaar, werd aangehouden. De twee hebben al lange tijd een conflict. In de nacht van zaterdag op zondag werd in een café in Goes een 20-jarige Goesenaar mishandeld. Hij werd door meerdere personen geschopt en geslagen. NEELTJE JANS - De reddingboten Koopmansdank en Prototype I van de KNRM hebben zaterdagmiddag vier volwassenen en drie kleine kinderen van een vastgelopen jacht gered. Het tien meter lange motorschip Freedom was gestrand op een dammetje bij de voormalige bouwdokken van de Stormvloedkering in de Oosterschelde. Het jacht bleek zo ver droog te liggen dat de twee reddingbotehet gestrande schip niet van dichtbij konden benaderen. Met een geleen de rubberboot van rondvaartboot Christiaan B konden de zeven Duitsers al wadend en peddelend toch worden be reikt. KWADENDAMME - Op de Siguitsedijk in Kwadendam me is gisteren een twee mannen lichtgewond geraakt bij een auto-ongeval. Een auto, bestuurd door een 30-jarige man, raakte door onbekende oorzaak van de weg en botste tegen een boom. De automobilist en zijn 24-jarige passagier werden per ambulance naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Albert hanteert een andere techniek dan zijn voorgangers: in plaats van aan de band te trekken, hangt hij hem om zijn nek en schouders. foto Willem Mieras roeper misschien nét ietsjes har der geduwd voor Marlies dan voor de mannelijke kandidaten. Wie kan het ook schelen: de wed strijd verplaatst zich naar het volgende onderdeel, spijker broekhangen. In de kazematten van het fort vinden ondertussen heuse work shops plaats. Een groepje festi valgangers oefent in een kring met djembé, een soort Afrikaans trommelen. In de ruimte daar naast krijgen de beginnende bandjes van die middag een workshop. Van de vier bands op het open podium opende de winnaar het avondprogramma, daarna was het de beurt aan de bands Inde- clinch en Mamilla. De Blêêkweie is omgetoverd van een terreintje vol hondenpoep tot een speeltuintje. foto Willem Mieras Er bestaan ook onderscheidin gen voor een zeventigjarig jubi leum. Het zou nog best kunnen dat Van Hakken die ook nog binnen haalt: „Ik ben er nog niet echt vermoeid van." door Freek Janssen 's-HEER ARENDSKERKE - De plek waar niet zo lang geleden nog een hondenpoepveldje lag, is omgetoverd tot een speelveld je. Niet alleen voor kinderen, maar ook voor volwassenen: die kunnen er jeu de boules spelen. Zaterdag werd De Blêêkweie in 's-Heer Arendskerke officieel ge opend. Het grasveldje ligt aan de Rid derstraat, onder aan de dijk van de Oude Rijksweg. Kinderen in de buurt klaagden al langer dat te weinig mogelijkheden waren om buiten te spelen. Zo'n vijf jaar geleden richtte Stichting Overlegorgaan een werkgroep op, die de aanleg van het veldje op poten moest zetten. De inwo ners van 's-Heer Arendskerke hebben bijna alles zelf gedaan: van het opruimen van het poep- veldje, tot het inzamelen van sponsorgeld en het kopen van speeltoestellen. Bewust koos de werkgroep voor een ontmoe tingsplek, in plaats van een speelveldje voor alleen kinde ren. Jong en oud kunnen er sa men spelen: voor de kinderen is er een tennistafel en de volwas senen hebben een jeu de bou- les-baan. Vroeg in de middag spelen er vaak kinderen van de basisschoolleeftijd, later komt de wat oudere jeugd er tafelten nissen en rondhangen, vertelt een buurtbewoner. De officiële opening werd verricht door Theo Quaak, die het naambord je onthulde. Die naam herinnert aan een oude functie van het stukje grond: heel vroeger was het een bleekveldje. A. van Hakken: „Het kan trouwens ook goed 67 of 68 jaar zijn." foto Marijke Folkertsma De Nieuwe Haven verdeelt Zierikzee. Aan de ene kant van de haven ligt het stads centrum met winkels, restau rants en cafeetjes; aan de an dere kant het industrieter rein. De haven zelf ligt al redelijk vol met zeil- en motorboten. Deze dagen is de Watersport Vereniging Zierikzee aan de industriekant van de haven bezig met de montage van haar nieuwe clubhuis, daar- j mee onbewust de industriële j en toeristische functie van de haven mengend. Niemand neemt het die in bad- j jas en slippers gehulde water sporter dan ook kwalijk dat- hij zich - niet gehijiderd door schreeuwende mannen, von ken spuwende slijptollen en een zwoegende hijskraan - I meldde bij het douchegebouw in wording. zelfs de prijzen! nu 30% korting op de voorjaars- en zomercollectie DE NOBELAER ooststraat 8, domburg www.denobelaer.com elke dag geopend °;a" sniiani jeans glrbaud marccain - orwell

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25