Schumacher dankt winst aan juiste tactiek Smith komt een centimeter tekort Sedoc dichtbij kwalificatie Ontroerde helden Roger Federer net op tijd klaar voor EK-duel Zwitserland luitser maakt slechts twee pitstops GP van Canada Valentino Rossi toont ware stuurmanskunst André Simons schiet PKC naar titel Volleyballers revancheren zich Kraaij wint Nationaal Open World Bowl voor Berlin Thunder Van Rooy-Vink wint in Italië Lammers stelt deur tijdens ace in Le Mans Goede start voor Van der Spil in Bundesliga Tumultueus EK-debuut Van de Ven maandag 14 juni 2004 [ONTREAL - Eindelijk, zo acht de concurrentie. Eindelijk ken de tegenstrevers van Mi- bel Schumacher de Ferra- i.coiireur in hun greep te heb- en. Maar de vreugde was voor lig, want bij het Italiaanse am hadden de rekenmeesters in huiswerk weer eens perfect rfaan. Dankzij een magistrale tategie won de Duitser ook de irand Prix van Canada, al mest hij die race beginnen van- de slechtste startpositie dus- rredit seizoen. Monaco deelde de concurren- een eerste plaagstootje uit, ar was het de onachtzaam- d van Juan Pablo Montoya Michael Schumacher voor «teerst dit jaar van de overwin- ng afhield. In Canada kreeg errari - en dus ook de Duitser - lorhet eerst te maken met een iedel tegenstrevers. Zo leek het De auto's, van BAR, enault en Williams waren op ichelin-schoeisel in de trai- cg aanmerkelijk sneller, ter ijl zelfs de McLaren-bolides - jaar doorgaans geen schim de rode raketten uit Mari- llo-in het kielzog bleven van errari, ach had de concurrentie op minst kunnen bevroeden Ferrari een afwijkende tac- :zougaan hanteren in de ra- Daarvoor was de achter and van Michael Schumacher zijnteammaat Rubens Barri- lello in de kwalificatie immers groot: ruim één seconde Schumacher, die de po- position had veroverd. Zo'n orm verschil kon in principe chts tot één conclusie leiden: Ferrari's hadden aanmerke- imeer benzine aan boord, wa- daardoor zwaarder, maar uden dat nadeel in de race mnen compenseren met een Istop minder. En zo was het ook. Michael Schumacher raakte geen mo ment in paniek en gaf al voor de start aan dat hij verwachtte nog een robbertje mee te kunnen vechten om de overwinning. „Het wordt interessant", zo liet de zesvoudig wereldkampioen weten. De start verliep nagenoeg vlek keloos. Alleen achter in het veld waren er wat schermutselingen met her en der schade. Ralf Schumacher benutte zijn goede uitgangspositie optimaal en pak te de leiding, gevolgd door But ton, Alonso en Montoya. Jarno Trulli was op dat moment door een kapotte aandrijfas al van het toneel verdwenen, waardoor Michael Schumacher meteen een plekje cadeau kreeg. Door het hoge tempo van de hele kop groep bleef de achterstand van de Ferrari-coureur op zijn aan de leiding rijdende broer binnen de perken. Ook dat speelde hem in de kaart, zoals zou blijken na de eerste pitstops. Die kwamen er al vanaf de twaalfde van de in totaal zeven tig te rijden ronden. En daar mee werd meteen duidelijk dat (vrijwel) iedereen drie pitstops zou gaan maken. Alleen de Fer rari's bleven hun rondjes rijden, aan de leiding dus. Een positie die Schumacher en Barrichello alleen even kwijtraakten na hun bezoekjes aan de pits. Omdat de concurrentie echter nog een keertje extra de manschappen aan de pits moest opzoeken voor benzine en verse banden, lag een één-tweetje van Ferrari voor het oprapen. Slechts een onnodige schuiver van Barri chello, waardoor Ralf Schuma cher langs de Braziliaan kon, stond die totale triomf in de weg. Ingenieurs Met de overwinning in Canada heeft Michael Schumacher weer een Formule 1-record gebroken. Hij is de eerste coureur die erin is geslaagd een en dezelfde Grand Prix zeven keer te win nen. De Duitser was zo eerlijk zijn triomf te delen met de inge nieurs en monteurs. „De tactiek werkte perfect. Dat was de sleu tel tot het succes. Bovendien ver liepen de pitstops foutloos", prees Schumacher, die zeven van de acht dit jaar gereden ra ces wist te winnen, de complete Ferrari-crew. GPD van onze sportredactie BARCELONA Rossi rijdt na jaren Honda nog maar sinds begin dit jaar Yamaha. Toch berijdt hij zijn nieuwe motor al alsof hij erin woont. De Italiaanse we reldkampioen troefde giste ren op het circuit van Catalu- nya nabij Barcelona op pure stuurmanskunst zijn voor naamste concurrent Sete Gi- bernau af. Valentino Rossi won de Grote Prijs van Catalonië in de koningsklasse van de viertak- ten en dat was alweer zijn derde zege van dit seizoen. De vijfvoudig wereldkampi oen kroop in de stand van het wereldkampioenschap dich ter naar leider Gibernau. De Spanjaard heeft nog vijf pun ten voorsprong. De Franse wegracer Randy de Puniet behaalde in Catalonië zijn eerste seizoenszege in de 250cc-klasse. De Puniet, rij dend voor Aprilia, bleef in de vijfde wedstrijd uit de WK-cy- clus de Spanjaarden Daniel Valentino Pedrosa (Honda) en Toni Elias (Honda) voor. De Puniet nam ook de leiding in het WK-klassement. Hector Barbera schonk het Spaanse publiek wel de vurig gewenste overwinning. De coureur uit het Aprilia-race- team van voetbalinternatio nal Clarence Seedorf won de wedstrijd in de 125cc-klasse. Hij bleef de Italiaan Andrea Dovizioso en zijn landgenoot Pablo Nieto voor. Dovizioso bouwde zijn leidende positie in de strijd om de wereldtitel uit, Barbera steeg naar de tweede plaats. De race in de 125cc-klasse moest het stellen zonder de Nederlander Raymond Schou ten. De motorrijder uit het team van Arie Molenaar had nog te veel last van twee ge broken middenhandsbeen- tjes, de gevolgen van een val in de Grote Prijs van Italië vo rige week zondag op het cir cuit van Mugello. ANP EINDHOVEN - De korfballers van PKC zijn in Eindho ven Nederlands kampioen op het veld geworden. De club uit Papendrecht versloeg Die Haghe met 21-18. Bij rust was het al 13-7. André Simons was de onbetwiste uitblin ker. Hij scoorde elfmaal, broer Leon maakte er vier. Een echte wedstrijd wilde het niet worden. Die Haghe hield een minuut of twintig stand (3-3), daarna werd het een one-man-show, meestal van André Simons. Pas in de slotfase kregen de Hagenaars, die heel lang tegen een ach terstand van een doelpunt of zes aankeken, de kans de eindstand een iets dragelijker aanzien te geven. ANP SALO - De Nederlandse volleyballers hebben zaterdag re vanche genomen voor hun tweede nederlaag in de Europe an League tegen Finland. De B-ploeg versloeg de Finnen in Salo met 3-1 (25-19 25-27 25-23 25-18). Het eerste duel ging vrijdag met 3-2 verloren. Met de winst heeft de for matie van coach Harry Brokking een belangrijke stap ge zet naar de Final Four, de eindfase van de European Lea gue. Het team speelt thuis nog tegen Duitsland en Slowa kije, waarvan de uitwedstrijden werden gewonnen. ANP NOORDWIJK - Niels Kraaij uit Zeist is zaterdag op de Noordwijkse golfcourse winnaar geworden van het Stern Nationaal Open. Met een slotronde in 75 slagen ontdeed de 32-jarige professional zich van de zeventienjarige Apeldoornse amateur Wouter de Vries. Zij waren samen als leider de vierde en laatste dag ingegaan. De Vries deelde na de 72e hole de tweede plaats met de amateur Robert Niemer en de professional Ralph Miller. Titelverdediger Joost Steenkamer, triomfator in zowel 2002 als 2003, finishte op de tiende plaats. ANP GELSENKICHEN - De American footballers van Berlin Thunder hebben voor de derde keer in het bestaan van de club de World Bowl gewonnen. De Berlijners versloegen in deze finale van de NFL Europe, waarin de Amsterdam Admirals dit seizoen als derde eindigden, titelverdediger Frankfurt Galaxy met 30-24. Berlin Thunder kreeg de begeerde kristallen kogel zater dagavond in Gelsenkirchen niet cadeau. Vorige week ver sloeg de ploeg voor eigen publiek Frankfurt nog met 41-0 in de laatste wedstrijd van de reguliere competitie. De fi nalisten stonden toen al vast. In stadion Auf Schalke, waar ruim 35.000 toeschouwers zaten, was de stand na twee periodes nog in evenwicht: 10-10. In het derde kwart sloegen de Berlijners toe met een score van 13-0. ANP/SID MALE - Elsbeth van Rooy-Vink heeft zaterdag in de Itali aanse plaats Male de tweede wedstrijd om de Europa Cup^ mountainbike gewonnen. De renster, die zich al heeft ver zekerd van deelname aan de Olympische Spelen, eindigde voor de Italiaanse Evelyn Staffier en de Belgische Catheri ne Delfosse. Bij de mannen was Erwin Bakker de beste Nederlander met een vierde plaats. ANP RIO DE JANEIRO - De olympische vlam is voor het eerst in de geschiedenis van de moderne Spelen in Zuid-Ameri- ka aan land gebracht. Gisteren arri veerde de toorts vanuit Kaapstad in Rio de Janeiro. Voetballegende Pele (rechts) was een van de 124 uitgekozen Bra ziliaanse beroemdheden die de fakkel mochten dragen. Hij liep een rondje van 400 meter in het Maracana-stadion en was tot tranen toe geroerd. „Ik werd al op jonge leeftijd profvoetballer en miste daardoor de Olympische Spelen. Destijds mochten er alleen ama teurs meedoen", zei de 63-jarige Pele ter verklaring van zijn emotionele reac tie. Nelson Mandela droeg dezelfde fakkel zaterdag. Hij keerde ermee terug op Robbeneiland. De voormalige president van Zuid-Afrika zat hier tijdens het apartheidsregime achttien jaar gevan gen. Hij was een van de 125 mensen die de vlam in Kaapstad begeleidde op de doorreis langs de vijf continenten met als einddoel Athene. „Ik ben hier een hele lange tijd geweest. Robbeneiland is een plaats waarmee ik me indentificeer. Ik ben blij dat deze eer aan Robbeneiland is gegeven", zei de bijna 86-jarige Mandela. Mandela, gekleed in een rood/blauw trainingspak met olympische symbolen, kreeg na zijn tocht met de vlam een medaille en een kleine fakkel van het organisatiecomité van Athene. foto's AP EMANS - Met slechts een ze- ende plaats en een tas vol Stuitingen is Jan Lammers te- uggekeerd uit Le Mans. De oiireur uit Zandvoort was niet ngelukkig met zijn eigen errichting tijdens de legen- arische race, maar moet diep azijn hart ernstig teleurgesteld ijn geweest. De eindzege ging ieer naar Audi en bijna net zo anzeifsprekend naar Tom iristcnsen, die voor de vijfde flitereenvolgende keer won. [et zat Lammers' team niet ijzonder mee. En dat terwijl de erwachtingen zo hoog ge- pannen waren, waarbij zelfs M gerept van een podium- laats, De Dome auto's hadden eoraf alle tests en trainings- issies uitstekend doorstaan, ooral de duurzaamheid en ipsnelheid werden geprezen, 'at bleek dit weekeinde tegen 'vallen. De narigheid begon in e avonduren van de race toen r problemen ontstonden met de randstoftoevoer. De bolide Md bijna een uur binnen, e mecaniciens hadden veel 'erk. 'ok de Audi's stonden deze edi- van de zware uithoudings roef lang in de pits, maar hun lelheid lag zó veel hoger dat et verschil uiteindelijk makke lk gemaakt werd. [iet alleen de betrouwbaarheid le' kgen dit jaar, ook de line P was niet bijster sterk. Vooral e Amerikaan Chris Dyson had 'oeite om het moordende tem- 0 te volgen. Collega Coronel, !e met Formule 1-piloten Ralf [Hnan en Juston Wilson de lus diende te klaren in de ande- Dome, reed zijn teamgenoot 'lis als in een flits voorbij en geschrokken: „Het leek wel He stilstond." ury je tweede auto van Racing for Mand kreeg nog veel meer te ampen met tegenslag dan de 'rste. De zwart-witte bolide erd zelfs door de jury enige j "it de race genomen, omdat ^duidelijkheid was over de 'anier waarop de versnellings- akmoest worden gerepareerd, an.het e'nde van de race crash- 'hrman ook nog eens zwaar 1 de Brit moest zonder bo- fwork proberen de pits te ha- Dat lukte, maar de auto kon 'et meer opgeknapt worden en p bekende einde wedstrijd door Pim van Esschoten LEIDEN - Opgewonden keek hij naar de juryleden en het meetlint. Hij wilde juichen, een gat in de lucht springen. Maar Rutger Smith kromp ineen, maakte met zijn twee grote han den een gebaar van wanhoop. Vervolgens stak hij z'n wijsvin ger in de lucht. Eén centimeter, maakte hij zo duidelijk. Eén cen timeter onder het aloude Neder lands record van Erik de Bruin uit 1986, die destijds ook in Lei den tot 20.95 meter kwam. De nieuwe mastodont van de Ne derlandse atletiek baalde. Maar niet voor lang. „Misschien is dit wel goed, één centimeter te wei nig. Dit houdt me supergretig voor de Olympische Spelen. Mijn doel voor dit jaar is 21.30 meter. En dat gaat gebeuren. Is het niet vóór de Spelen, dan wel tijdens." Zelfvertrouwen genoeg bij de beer uit Leek, 197 centimeter hoog en zo'n 120 kilo aan atle tisch vermogen. Smith heeft ho ge doelen, rept al jaren over olympisch goud met kogel én discus. Niet deze zomer al, dat is te hoog gegrepen. De Gronin ger weet dat hij nu nog tekort komt tegen de grote jongens. Mannen als Cantwell, Godina, Mikhnevich, Bilonog en Hoffa laten de kogel (ruim) voorbij de 22 meter in het gravel ploffen. Groter nog is het verschil met de wereldtop bij de discus. Maar Smith heeft de tijd aan zijn kant. Hij wordt volgende maand pas 23 jaar. De toppers zijn vrijwel allen vijf jaar ouder. Zeker met de kogel is hij hard op weg aansluiting bij de top te vinden, al blijft zijn progressie op de mondiale toernooien voor alsnog wat onzichtbaar. Bij het inwerpen zaterdag in Lei den kwam Smith al voorbij de 21 meter. In de wedstrijd zelf was zijn derde stoot goed voor 20.94 meter. „Het was nog niet perfect, nog niet echt vól. Daar- door Pim van Esschoten LEIDEN - Het lijkt een kwestie van tijd dat Gregory Sedoc zich meldt als olympisch atleet. De 22-jarige atleet uit Almere sprintte zaterdag in Leiden op de 110 meter horden naar 13,59 seconden, slechts 0,05 boven de limiet. Een dag eerder was hij in het Duitse Kassei al tot 13,66 se conden gekomen. Ook Arnoud Okken was in Lei den, net als in Hengelo, dicht bij kwalificatie. Hij soleerde op de voor moeten ook je vingers hele maal onder die kogel gaan, waar ze dan werken als een kata pult. Dat ging nu nog niet goed, zoals wel bij het inwerpen." Krachtsexplosie Twee weken geleden in Hengelo had Smith zich al gekwalifi ceerd voor de Spelen met een stoot van 20.39 meter. Hij kwam vooral naar Leiden om zich ook met de discus te plaatsen, waar voor een worp van 64.60 meter staat. Enkele uren na zijn krachtsexplosie met de kogel, bleef hij met de discus echter ste ken bij 63.79 meter. 800 meter naar 1.46,15. Voor de Spelen moet hij onder de 1.45,50 duiken. De overige kans hebbers op Athene bleven ver der verwijderd van limieten. Cai- min Douglas won weliswaar de 100 meter in 10,27 (de eis is 10,21) maar deed dat met een te veel aan rugwind (3,5 m/sec.). Kamiel Maase voegde zich zater dag wel bij negen atleten die zich al voor de Spelen hebben gekwalificeerd. Hij toonde in het Engelse Watford vormbe houd met zijn tijd op de 10.000 meter (27.51,99). Maase werd Een teleurstelling? „Nee, ik ben juist tevreden. Deze twee presta ties op één dag, dat zie je niet veel in de wereld. Ja, John Godi na komt verder. Maar voor de rest zijn er gewoon weinig dub- belaars in de wereld." Bovendien, Smith kreeg vervol gens de Gouden Spike overhan digd. Die prijs voor de beste prestatie van de dag was een an der doel waarvoor hij naar Lei den was gekomen. „Ik ben er de hele week mee bezig geweest. Ik wilde die Gouden Spike. Twee keer greep ik er net naast, nu wilde ik per se die prijs. Erik de Bruin heeft hem zes keer gewon- zes kilometer voorafgegaan door twee hazen en moest de laatste vier kilometer alleen ver der. De atleet uit Zeist moest overigens diep gaan om het tem po hoog te houden. Tweede in de wedstrijd werd Koen Ray- maekers in 29.04,85. Slechts 21 van de 43 atleten haalden de fi nish. Raymaekers kwam na twee kilometer al alleen te lo pen. De 24-jarige atleet was naar Watford gereisd voor een verbetering van zijn persoonlijk record, dat echter bleef staan: 28.59,26. GPD nen, hij wierp hier altijd goed, ook omdat de wind hier vaak goed staat voor de discus." Dat was ook zaterdag het geval. Discuswerpers zijn gebaat bij een flinke bries in het gezicht, zoals die over de baan van sport park de Leidse Hout blies. Maar Smith kon de schijf van twee ki lo niet echt lekker 'op' de wind leggen. Hij maalde er niet lang om. „Dan maar volgende week bij de Europacup in Polen. Zou mooi zijn om het daar te doen." Met zijn stoot naar 20.94 meter staat Smith nu zesde op de we reldranglijst. In eigen land heeft hij slechts een onzichtbare te genstander in Erik de Bruin. Smith trekt zich op aan die op ponent op papier. De Bruin, al jaren woonachtig in Ierland met olympisch zwemkampioene Mi chelle Smith, won zilver tijdens de WK van 1991 in Tokio met de discus. Hij verdween van het at- letiekpodium na een dopingaf- fairein 1993. Buitenrecord In februari brak Rutger Smith tijdens de NK indoor in Gent voor het eerst een record van De Bruin, met een stoot van 20.75 meter. Het 'buitenrecord' van De Bruin heeft Smith al langer op de korrel. Voor diens record worp met de discus (68.12 me ter) heeft Smith nog vooral ont zag. Voorlopig dan. GPD van onze sportredactie HALLE - Roger Federer had gis teren haast in Halle. Hij wilde om zes uur thuis zijn in Bazel voor de EK-wedstrijd van Zwit serland tegen Kroatië. Mardy Fish kwam het aan de weet. De Amerikaan, toch niet de eerste de beste met zijn 23e plaats op de wereldranglijst, werd in de fi nale in 57 minuten van het gras geveegd: 6-0 6-3. Andy Roddick deed het op Queen's een tikkeltje kalmer. De Amerikaan prolongeerde zijn titel in West-Londen door de Fransman Sebastien Gros- jean in de finale te verslaan: 7-6 (7) 6-4. De twee stonden vorig jaar ook in de eindstrijd tegen over elkaar. Toen werd het 6-3 6-3 voor Roddick. In Birmingham behaalde Maria Sjarapova haar eerste WTA-toernooizege. De Russin van 17 jaar en 1 maand versloeg in de tienerfinale Tatjana Golo- vin, 16 jaar en 4 maanden, in drie sets: 4-6 6-2 6-1. Roddick behaalde op Queen's zijn derde toernooizege in dit jaar en de veertiende in zijn loopbaan. Hij verdiende 93.780 euro met zijn overwinning. De als eerste geplaatste Amerikaan LEVERKUSEN - Jessica van der Spil heeft zaterdag met haar Duitse club goed gepresteerd tij dens de eerste wedstrijddag van de Duitse Bundesliga. Van der Spil komt uit voor Her- tener Panther uit Recklinghau sen, dat nu tweede staat in de Gruppe Nord. De 'Pantherda- men' wonnen van SC Berlin (2-5) en TSV Leverkusen (3-4) en treffen de volgende keer (11 september) koploper UJKC Pots dam. De Bundesliga geldt ook dit sei zoen weer als de zwaarste vrou wencompetitie van Europa. „In deze competitie krijg ik echt wat in mijn handen en dit is dus een aanvulling op mijn ontwik keling", aldus Van der Spil. was in zijn nopjes met zijn serve ren. „Mijn opslag liet me nooit in de steek." En passant bracht; hij het wereldrecord serveren van 244,6 op 246,2 kilometer per uur. „Ik ben klaar voor Wim bledon", sprak de 21-jarige. Amerikaan. Dezelfde woorden kwamen in' Halle uit de mond van Roger Fe-; derer, de nummer een van de we reld en de titelverdediger op Wimbledon. De 22-jarige Zwit ser duwde Fish bijna onder het gras. Hij behaalde zijn vijfde, toernooizege in dit jaar, de zes-; tiende in zijn loopbaan. Hij streek 112.000 euro op voor zijn overwinning. Hij kwam met de; auto naar Halle en stond tijdens de huldiging te popelen van on geduld. „Ik wil naar huis", zei' hij. „Ik moet snel thuis zijn voor Zwitserland-Kroatië." ANP OREHOVA VAS - In zijn eerste EK-wedstrijd bij de 125cc-rij- ders beleefde motorcrosser Ri- nus van de Ven twee sterk ver schillende dagen. Zaterdag was super, zondag was niks. In het Sloveense Orehova Vas; begon het zaterdag allemaal zo' mooi voor de zestienjarige cros ser uit Vlissingen. In een ultie me poging de kwalificatie te ha-' len (daarvoor moest hij bij de eerste twintig eindigen) haaldol Van de Ven in één ronde liefst anderhalve seconde van zijn. snelste tijd af. Maar na die kwa-i lificatie ging het bergafwaarts.- In de eerste manche moest hij gisteren als veertigste starten en' hij kwam zelfs als tiende weg. Een massale valpartij legde het hele veld vervolgens plat. Rij ders werden door het publiek uit frustratie met paraplu's gé-; slagen, een coureur reed tegen' Van de Ven aan die zijn been daarbij blesseerde en een hand-; jevol rijders vervolgde de race via alternatieve routes buiten de baan. De protesten waren niet' van de lucht en Van dQ Ven kon het mede vanwege zijn beenbles sure niet meer opbrengen te star ten in de tweede manche.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23