Menevenement is spektakelstuk PZC Tweeslag Stieven van Bunder Mesu wint van Tolhoek in sprint Hoofdklasser Fortis gaat verre reizen aan Bennie Provoost grijpt nationale titel sneldammen Nichtjes Wiskerke ploeteren door mul zand naar zeges 21 Organisator Vrouwenpolder wil nationale top aan zich binden v .1 Korfballers Fortis Al zesde op NK John Bakker blijft leider open NK Schletterer vijfde bij Gouden Spike Revanche voor Babijn in België maandag 14juni 2004 d van Vliet lOST-SOUBUBG - De korfbal- „s van debuterend hoofdklas- u Fortis gaan na de zomer lijk kilometers maken. Zater- i,heelt de bond geloot voor de ndeling «n de eerste helft van t veldcompetitie en daarbij |n lie drie teams die het verst dkaar huizen - Fortis uit «.Souburg, Nic uit Gronin- nOS-WK uit Enschede - jen poule terechtgekomen. Ie derde ploeg in de hoofdklas- IpivFortuna uit Delft. „Fortuna is een ploeg waar ik echt op had gehoopt", reageerde Fortis-trainer Ralph Gillissen. Fortuna is immers hofleveran cier van het Nederlands team, houder van de Europacup en de regerend landskampioen in de zaal. „Maar dat betekent niet dat we helemaal kansloos zijn. Fortuna heeft zijn prioriteiten bij de zaalcompetitie en de Euro pacup liggen en heeft ook afgelo pen seizoen punten laten liggen op het veld." Nic en DOS-WK kunnen niet van die welluidende resultaten overleggen als Fortuna, maar spreken wel tot de verbeelding bij Gillissen. „Bij DOS-WK is Erik Wolsink de trainer. Toen hij nog speelde en ik ook, was hij mijn grote held. Technisch en tactisch was hij altijd erg goed. Dat zie je nu ook terug bij DOS-WK. Niet voor niets heeft die ploeg in de zaal de kruisfina les gehaald." Als Fortis voor het landskam pioenschap wil gaan, moet het team bij de eerste twee in de poule komen. Dan komen de Souburgers na de zaalcompeti tie in één van de twee kam pioenspoules terecht. Meer in de lijn der verwachting ligt dat For tis als derde of vierde in de hoofdklasse D eindigt. En dan is een plek in één van de twee de gradatiepoules het gevolg. Als Fortis daarin eerste wordt, speelt het zich meteen veilig. Wordt de formatie laatste, dan is de degradatie een feit. De nummers twee en drie spelen nog een beslissingswedstrijd te gen de nummers twee en drie van de andere poule. De verlie zers daarvan degraderen ook. Het team van Ralph Gillissen be gint in de eerste week van augus tus aan de voorbereiding. Het eerste competitieduel is op 11 september. De hoofdtrainer verwacht niet dat er in de tussentijd nieuwe spelers bij zijn selectie komen. „Ik zou niemand in Zeeland we ten die op dit moment iets zou kunnen toevoegen aan Fortis 1. En van buiten de provincie? Ik houd me voor namen aanbevo len. Maar de vereniging heeft geen actief beleid op dit ge bied." ^Jasper Harthoorn JIOUWENPOLDER - De natio- lale menwedstrijd op manege Eendracht in Vrouwenpol- F heeft twee Zeeuwse win aars opgeleverd. Gerard de ange was de beste in de klasse gespan pony's en Jan Willem Ie Jonge won in de enkelspan ony's. Ook Leo Paauwe was op reef, hij werd tweede in zijn Jassebij de tweespan paarden. fp de tweede en spectaculairste lag van de menwedstrijd was publiek afgekomen. Nadat aterdag de dressuur en het aardigheidsonderdeel op het rogramma stonden, was het gis- eren tijd voor de marathon. Die estond uit twee delen; een weg- raject van ongeveer tien kilome- er en de hindernisbaan, waar e paarden zes hindernissen loesten zien te overwinnen, poral de hindernisbaan lever- tveelmooie beelden op. De er- aren menners loodsten hun aarden in volle vaart door wa- rplassen en wistenscherp te anoeuvreren bij de technische iderdelen. Bij minder ervaren enners ging er echter regelma- gwat fout. Zo zag je paarden ie weigerden het water in te aan of die poortjes misten bij technische nummers die door ircoursbouwer Christiaan Pro ost in het parcours waren ver- erkt. erreweghet spectaculairste on- ardeel van de hindernisbaan as wel de grote waterbak. Vooral bij de vierspannen was de kracht waarmee de paarden door het water zwoegden in drukwekkend. Voor menner Leo Paauwe is de waterbak dan ook een altijd speciaal onderdeel. „Bij het water komt het erop aan dat het paard blind vertrou wen in je heeft. Hij zal niet van zelf het water in lopen, want hij weet natuurlijk niet hoe diep het is. Dus hij moet op jouw woord afgaan en blind het wa ter in lopen. Hij moet voor je wil len werken." Paauwe was blij dat zijn paar den voor hem door het vuur wa ren gaan. Voor de menner uit Nisse was het de eerste echte wedstrijd met zijn tweespan. Daarvoor heeft hij een aantal ja ren met een enkelspan aan wed strijden deelgenomen. Na de eer ste dag stond hij op een derde plaats, maar na een goede ronde over het hindernisparcours kwam hij op de tweede plaats te recht. „Het ging echt heel goed. Ik heb geen fouten gemaakt. De paarden voelden elkaar goed aan en ik heb korte wendingen kunnen maken. Christiaan Pro voost heeft een prachtig par cours uitgezet, waar je verschil lende keuzemogelijkheden had om de baan snel te kunnen ne men. Hij is mijn trainer en had me geadviseerd om het mijn paarden wat moeilijker te ma ken om te kunnen leren. Dat is allemaal goed uitgepakt." Ook Jan Willem de Jonge, ver rassend winnaar in zijn klasse, was vol lof over het parcours: loorDaaf Kasse JARDERWIJK - Bennie Pro- ioost is zaterdag in Harderwijk yerlands sneldamkampioen )ij de junioren geworden. De ïchttienjarige dammer uit Aag- lekerke, die bezig is aan zijn iaatste jaar bij de jeugd, eindig- Ie in de finale samen met Jasper Lcmmen op de eerste plaats. In ten barrage was hij te sterk 'oor zijn Gelderse concurrent. let was voor Provoost zijn twee- Ie nationale sneldamtitel. In WOO werd hij al Nederlands tampioen bij de aspiranten. In uli krijgt de Zeeuwse senioren- Ktmpioen in Westerhaar zijn aatste kans om ook de nationa- ejeugdtitel bij het gewone dam- nen te grijpen. ïlechts één andere Zeeuwse ver- egemvoordiger slaagde er zater- lag in zich voor de finale te 'laatsen. In categorie C eindig- loor Wim dfi Vnn XIDEUNDE - Wat elite -ren- ler Richard Slabbekoorn een 'aar weken geleden in Axel niet akte, lukte Dennis Mesu zater- 'a§ in Oudelande wel. Hij klop- Patrick Tolhoek in een trim mers. ie oud-beroepsrenner uit Yerse- ;e Ven'aste destijds in Axel een ,ev®n man sterke kopgroep door a de slotkilometer weg te rij- 'en- In Oudelande was Tolhoek amen met Mesu aan de leiding [ekomen, maar de Middelbur- iQ" liet zich niet verrassen. In s°hitterende spurt drukte su z'jn voorwiel iets eerder J,fr de finishlijn dan Tolhoek. su sleepte in Oudelande zijn weede wedstrijd van dit jaar llnjen, Samen met Patrick Tol lek en Walter Schmid bepaal- *3 het gezicht van de wed- n)d door met name in de ope- Mgsfase een hoog tempo te han- ei!en' Dat leidde ertoe dat het ieIoton snel uiteen spatte. „Het is een heel mooi parcours. Niet heel moeilijk, maar wel heel zwaar. Onze pony zat er bij de laatste proef helemaal door heen." Gerard de Lange, organi sator van Indoor Zeeland, gaf ook een pluim aan de organisa tie. „Ze hebben het heel goed neergezet hier. Ik weet wat er al lemaal bij komt kijken en ik moet zeggen dat alles perfect ge regeld is." Christiaan Paauwe, tot de top van Nederland beho rend, deed niet mee aan de wed strijd. „Ik rijd in klasse vier, de hoogste klasse in de mensport en daarin wordt hier niet gere den. Maar daar zou ik ook te weinig tijd voor hebben hoor, de organisatie van dit evenement, waarvoor ik het parcours heb uitgezet, slokt heel veel tijd op." De topmenner kreeg veel compli menten over hoe hij de hinder nissen had neergezet. „Ik heb de menners meerdere mogelijkhe den gegeven. Als je het parcours heel snel wilt afleggen, wordt het vanzelf zwaar. Beginnende menners kunnen echter wat ruimere bochten maken. Ze zijn dan wel meer tijd kwijt, maar kunnen de hindernissen wel met succes nemen." Organisator Arjen Ytsma liep de hele dag trots r-ond op de mane ge. „Hier hebben we een half jaar naartoe gewerkt. Dat het dan zo loopt, is fantastisch. We hebben veel complimenten ge had en er zijn veel mensen ko men kijken." Ytsma keek alvast vooruit naar volgend jaar: „Dan moeten we proberen om ook de nationale top, de vierde klasse hierheen te krijgen. Dat moet mogelijk zijn, want de KNHS (Koninklijke Ne derlandse Hippische Sport bond) is zeer tevreden over dit evenement." Ook Walter Hagenaars, verant woordelijk voor de sponsoring, ziet nog veel doorgroeimogelijk heden. „We moeten proberen om de mencultuur ook hier te in troduceren. Daar hoort mooie kleding bij en een VIP-ruimte voor de sponsoren. Mensen ho ren hun zakenrelaties uit te no digen bij wedstrijden als deze." Hagenaars heeft grootse plan nen, maar waarschuwde dat het evenement niet te snel moet groeien. „Het moet wel een evenement blijven waar iedereen aan kan meedoen. Als je over een heel grote wedstrijd spreekt, jaag je juist gewone mensen weg. En dat is wel het laatste wat we wil len." de Niels Roelof sen uit. Kapelle op een mooie tweede plaats. In de categorie A, waar Erno Prosman uit Gouderak de natio nale titel pakte, kon Zeeuws sneldamkampioen Johnny de Leeuw uit Goes zich niet plaat sen voor de finale. Maar hij re vancheerde zich in de tweede groep met een uitstekende twee de plaats. Eric Boogert uit Waarde eindig de in de categorie B op de zesde plaats in groep 2. Bij de vrou wen moest Rianka Rentmeester uit 's-Gravenpolder genoegen nemen met een vierde plaats in groep 2. Haar broer Martijn kon zich bij de aspiranten niet plaat sen bij de eerste acht, maar bracht wel groep 2 op zijn naam. Danny Wattel uit Oostka- pelle en Gerben Hoek van Dijke uit Arnemuiden, die Zeeland vertegenwoordigden bij respec tievelijk de pupillen en welpen, eindigden in de achterhoede. De waterbak zorgde voor het meeste kijkplezier tijdens de menwedstrijden in Vrouwenpolder. OOST-SOUBURG - Het eerste juniorenteam van korfbals vereniging Fortis heeft in Assen naast het Nederlands kampioenschap voor districtsteams gegrepen.Het team van Leonard Debbaut moest genoegen nemen met de zes de plaats. Excelsior uit Delft werd eerste. Fortis Al whs op het veld kampioen geworden in de eerste klasse V&ft- het district Zuid-West en mocht daardoor naar het NK. Voor de tweede keer dit jaar. De Souburgse korfballers; werden eerder vijfde op het NK zaal in Amsterdam. Daar mee promoveerde Fortis naar de landelijke overgangsklas se, het op een na hoogste niveau van Nederland. Nu maakt de ploeg ook op het veld die stap. De junioren had den in Assen eigenlijk ook bij de eerste vijf moeten eindi gen om naar de overgangsklasse te gaan, maar Fortis had-' van tevoi'en een wildcard aangevraagd voor die klasse en die aanvraag was al door de bond gehonoreerd. Het resul taat op het NK maakte dus niet veel meer uit. Toen zater dag duidelijk werd dat Fortis Al niet voor de hoofdprijs kon gaan, liet Debbaut zijn wisselspelers spelen. RAALTE - John Bakker heeft in de strijd om het open Ne derlands kampioenschap superstock een tweede plaats be haald op het stratencircuit in Raalte. De Terneuzense motorracer startte vanaf de vierde posi tie. Een plaats die hij toegewezen kreeg na de training waarin hij last had van wisselende weersomstandighe den. In de wedstrijd maakte Bakker enkele plaatsen göëd en was juist op jacht naar leider en teamgenoot Paul Mooyman uit Nootdorp, toen de race vijf ronden voor het einde werd afgevlagd. Reden was een val van een tweetal' coureurs. De stand van dat moment werd de eindstand,' en dat betekende dat Bakker enkele punten verloor op zijn teamgenoot maar toch nog de eerste plaats in het alge meen klassement behield met 25 punten voorsprong. LEIDEN - Sebastièn Schletterer is zaterdag als vijfde geëindigd tijdens de 800 meter van de Gouden Spike-wed strijden in Leiden. De Middelburgse atleet van het Am sterdamse AAC finishte in 1.49,16. Daarmee was hij drie seconden langzamer dan winnaar Arnoud Okken. Brechje de Ruyck van RKHAV werd in Leiden zevendé 6p de 800 meter. Met haar tijd, 2.08,20, kwam ze bijna zes 'se conden later over de streep dan de Jamaicaanse winnares- Michelle Ballantine. Dorien Dek uit Goes, atlete van Prins Hendrik uit Vught, werd zeventiende op de 100 rtïe- ter. Zij klokte een tijd van 12,53 en gaf daarmee 0.7 secon-^ den toe op de IJslandse winnares Sunna Gestsdottir. Öp de 200 meter sprint kwam Dek iets beter uit de verf: ze werd tiende in 25,10. De winnende tijd was 23,72. SINT LAUREINS - Ronnie Babijn uit Temeuzen heeft in het Belgische Sint Laureins revanche genomen voor de zeeperd die hij vorige week in Zundert maakte. Daar liep' hij de zege mis toen hij in winnende positie bij het fietsen' een ronde te weinig reed en daardoor uit.de uitslag werd geschrapt. In Sint Laureins won Babijn in 2 uur, 2 minu-' ten en 28 seconden. Hij was bijna twee minuten snellek dan zijn naaste concurrenten. Bram van de Wege (Philip pine) werd twaalfde, Jan van de Linde (Oostburg) 38e. foto Ruben Oreel Tolhoek probeerde halverwege er alleen vandoor te gaan. Hij sloeg een gaatje, maar de concur rentie wenste zich op dat mo ment nog niet gewonnen te ge ven. Bij een volgende ontsnap pingspoging van Tolhoek was het wel raak. Hij kreeg nu gezel schap van Dennis Mesu. De cou reur uit Middelburg had lek ge reden, maar kon gebruik maken van de ronde vergoeding bij ma- teriaalpech. Het duo reed in kor te tijd een voorsprong van één minuut bij elkaar en mocht zich dus opmaken voor de strijd om de bloemen. Het ging er hard aan toe in de spurt. Twee snelle spurters tegen elkaar; het was een schitterende apotheose van de wedstrijd in Oudelande. Bij de amateurs B lijkt de mas saspurt een traditie te worden. Ook nu was er een groot aantal ontsnappingspogingen en op nieuw werden ze allemaal gepa reerd, waardoor de groep com pleet de buit mocht gaan verde len. Charl Dietvorst uit Bergen op Zoom was de sterkste. door Lucien Roelandt HULST - Ilyo de Loos is tijdens het concours hippique van de ruitersportvereniging Hulst tweemaal in eigen huis versla gen door Stieven van Bunder. In spannende barrages toonde de achttienjarige ruiter uit Meer- donk zich zowel in de klasse Z als ZZ springen de beste. Het hippisch sportpark aan de Waterstraat in Hulst is voor Stieven van Bunder geen vreemd terrein. Als ponyruiter en lid van de club uit de Reinae- rtstad zette hij er de eerste stap pen in zijn carrière. Als ruiter van Stal de Beule uit Kapelleb- rug is het nog steeds zijn trai ningsdomein. Stieven van Bunder is op de Ne derlandse wedstrijden ook geen onbekende. Hij is een ruiter die zich ondanks zijn jeugdige leef tijd niet van zijn stuk laat breng en. Hij is hierdoor een gevreesd tegenstander. In de barrage van de klasse ZZ stuurde de slagersknecht uit Meerdonk Tiqulja in 30.33 fout loos naar de finish. Een tijd die Ilyo de Loos met zijn ruim galop perende Nadir leek te verbete ren. Maar op de voorlaatste hin dernis haalde de hengst een paal naar de bodem. „Met die scherpe tijd dwong Stieven mij om risico's te nemen. De winst lag in de korte wending naar die brede oxer, maar helaas ging dat ten koste van een balk", gaf De Loos als verklaring voor zijn In de klasse Z moest Ilyo de Loos met Valk's Kassandra het antwoord schuldig blijven op de tijd van 34.32 die Stieven van Bunder als eerste starter in de beslissende ronde met Pretty Woman had neergezet. Dennis Evertse bezorgde Van Bunder nog enkele angstige ogenblikken. Als een raket stuurde het zestienjarig talent uit Nieuwland Oblige door het parcours en toonde zich ruim twee tellen sneller dan de Belg. Maar evenals Ilyo de Loos trok Evertse met de achtjarige mer rie op de dikke oxer een paal naar het gras. „Als je niets waagt, win je ook nooit iets." In de klasse M eiste de Zeeuwse jeugd de hoofdrol op. In de bar rage stormde Dennis Evertse met Red Buil zonder een splin ter van het hout te halen als een orkaan in 34.02 naar de finish. Een tijd waar zijn belagers zich op stuk beten. Stefan Meijers uit IJzendijke onderstreepte de overheersende rol van de Zeeuw se jonkies door met Paradiso de tweede stek op te eisen. Dennis Evertse: „Red Bull is een apart beestje. Dat was al met een duidelijk toen wij hem had den gekocht van fokker Kees Wisse uit Ritthem. Hij kan soms een beetje raar doen, maar in de ring wil hij overal overheen en daar heeft hij ook het vermogen voor." Desondanks ziet Dennis Evertse in Red Buil niet het paard dat een belangrijke rol voor zijn toe komst zal spelen. „Zulke aparte paarden als Red Buil zijn er niet zoveel. In principe zijn al onze eigen paarden te koop. Dus als op Red Buil een behoorlijk bod wordt uitgebracht, is het over en uit. Dat vind ik ook niet erg. We hebben nog een aantal goeie jonge paarden op stal. Boven dien rijd ik nog enkele talentvol le paarden voor eigenaren. Een eventueel vertrek van Red Buil betekent dus niet dat ik ben uit geteld." In de klasse Z2 dressuur besliste Stephanie de Frel de strijd met de eveneens tot de nationale ju nioren B-selectie behorende Do minique van der Horst in haar voordeel. In de eerste proef stuurde de Koewachtse amazo ne de ruin Narwick naar het fraaie totaal van 194 punten. En bleef daarmee Ossendrechtse teamgenote met Dimorf's Kait acht punten voor. De 186 punten waren voor Do minique van der Horst ook niet voldoende voor de tweede plaats. Want ook Maartje Eibers liet met Julano de teller oplopen tot 186 punten. Op de beslissen de onderdelen toonde de amazo ne uit Ossenisse zich de beste. Met 195 punten eiste Stefanie de Frel ook het oranje erelint op in de tweède proef en bewees daarmee dat ze klaar is voor de nationale titelstrijd in Nijme gen. door Lucien Roelandt BURGH-HAAMSTEDE Wie aan de Rabo Top Dres- suurcompetitie Zuid-West meedoet, moet op een topac- commodatie kunnen rekenen. In Burgh- Haamstede, waar zaterdag de tweede editie van deze wedstrijdserie werd ver reden, was daar echter geen sprake van. Het was voor de deelnemende combinaties ploeteren door het mulle, zwarte zand. Het was een dressuurwedstrijd op dit ni veau onwaardig. Ook de gebruikelijke muziek tijdens de ereronde van de prijswinnaars ontbrak. Daar voor was door de gemeente Schouwen en Duiveland geen vergunning verleend, omdat dit volgens de bestuurders de rust in de omgeving van het vakantie- en ruitercentrum Lisiduna zou verstoren. „Het kan niét overal top zijn", zei voorzitter Leon Phernam- bucq van de KNHS regio Zee land naderhand. Het regiobe stuur stelt echter eisen aan de accommodaties. „Omdat we wisten dat het geen topaccom- modatie was, hebben we afge lopen week de bodem nog even verkend. Toen heeft men ons beloofd dat er wat aan zou worden gedaan. Men heeft daarbij waarschijnlijk gedacht dat het probleem zou worden opgelost door de bo dem los te trekken. Maar dat heeft averechts gewerkt. De situatie was niet ideaal", zei regiosecretaris Kor van de Werve. De ruiters waren te leurgesteld en Heten doorsche meren dat zij een volgende keer niet meer naar Schou wen komen. Moeilijk Hoewel de omstandigheden moeilijk waren, verstevigde Elze Sophie Wiskerke haar leiderspositie. De amazone uit Kruiningen stuurde in de klasse Zl, evenals tijdens de eerste wedstrijd in Axel, West- veer's L'Espri met een score van 62.33 procent naar de overwinning. Met een score van 58.66 procent eiste de ne gentienjarige directiesecreta resse met Westveer's Reine ook de tweede stek op. Een po-., sitie die de regerende Zeeuws kampioene door jurylid Berg- werff-van Liere in de schoot werd geworpen. Het jurylid uit Brielle vond de proef van Raz Nitzani met Razelma - maar liefst tien procent min der waard dan haar college De Man-Kooyman uit Stellen dam. „Daar snap ik echt niets van", reageerde de zwaar te leurgestelde Israëlische ama zone. „Ondanks de slechte bo- dem liep Razelma erg goed. Ie dereen kwam mij na afloop ook complimenteren. Het zou er om spannen wie met dé' overwinning ging strijken. Eri dan dit. Onbegrijpelijk." Het heeft er alle schijn dat dev finale op 14 augustus in Vlis- singen uitdraait op een strijd tussen de familie Wiskerke en Erica Janse. Tussen het stude- ren in de paardenwagen door. nam Antoinette Wiskerke even de tijd voor haar paard Ortello. Met succes. De ama zone stuurde de ruin in dé klasse Z2 met de fraaie score 66.66 procent naar de over winning. De in Nijmegen voor tandhygiëne studerende, amazone nestelde zich hier mee naast haar nicht Elze So- - phie en de wegens plotselinge' opname in het ziekenhuis in Burgh-Haamstede afwezige Erica Janse aan de leiding van het klassement. „Vanwege tentamens heb ik. het op dit moment erg druk' met mijn studie. Paardrijden is voor mij een leuke ontspan ning, daarom had ik hier ook' ingeschreven. Maar een over- winning? Nee, dat had ik niet- verwacht. Het liep super'',r" vertelde de amazone uit Ka pelle. Als laatste starter leek,. Stefanie de Frel de zege van - Antoinette Wiskerke nog in., de weg te gaan staan. De Koe wachtse jeugdintemational, die over veertien dagen mag deelnemen aan het NK in Nij megen, kwam door een com- municatiefoutje met Narwick echter een fractie tekort om- Antoinette van de zege af te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21