Hoogerland laat zich weer zien PZC Phomas Dekker kan liet alles winnen ii Ik 'Hn Dekker niet, Modderkolk in glanswereld ik ben Bas Giiing 17 Wielrenner uit Yerseke in lange ontsnapping tijdens slotrit OZ Wielerweekend Raadtgever overtreft zichzelf Lof voor de organisatie Dertigste plaats Israel in tijdrit Tien Zeeuwen halen de finish Ploegleiding Kennemerland met schrik vrij maandag 14 juni 2004 [ESKENS - Tijdens de tijdrit iog zijn ketting er zaterdaga nd tot twee keer toe af en dat site hem een seconde of tien. steren werkte de fiets van Joh- yHoogerland wel perfect mee 'deden zijn benen de rest. De uit Yerseke reed ruim nderd kilometer voorop in de van het OZ Wieler- en werd uiteindelijk jntig kilometer voor de streep grepen door het peloton. „Ik jecht helemaal kapot", zei hij rt na de finish. jtwas ook niet meer dan nor- i'al, want Hoogerland sleurde aan de kop van de wed- Samen met Peter Olde ibbelink (Löwik-Tegeltoko) Axa-renner Pascal Hennes de Zeeuw in dienst van n Hemert-Eurogifts een ge- ontsnapping op poten. voelde me vanaf het begin n de wedstrijd al goed", ver- de Hoogerland. „Toch heb ik iexpres lang rustig gehouden. |k, Martin Totté was al snel ig met een groep van acht maar daar heb je niet zo aan. Dan rijd je jezelf al kapot. Bij de eerste tussen zat ik vooraan en daarna weg." op het peloton gestaag uit tot ruim an- rhalve minuut en dat was oral aan Hoogerland en Her- is te danken. Hoogerland: femoesten met z'n tweeën het leste werk doen, want Olde Ibhelink kon niet veel. Eigen er nog iemand van Rabo- en Bert Story-Piels mee zitten, dan hadden we ijker kunnen rijden. Ach- ons viel het peloton stil, fam weer op gang en viel weer Wij konden vooral op de sseistroken flink tempo ma tt en Olde Dubbelink moest er ardoor op een gegeven mo ut af. Toen de voorsprong ig één minuut en twintig se- bleef, hoopte ik dat een man uit het peloton de naar ons kon maken. ben je misschien definitief weg." Dat gebeurde echter niet en de voorsprong van Hooger land en Hermes liep stukje bij beetje terug. Uiteindelijk wer den ze opgeslokt door het pelo ton, waarna een mooi gevecht om de dagzege ontstond. Hooger land kwam vervolgens in de der de groep binnen. „Ik heb vandaag goed gereden en ik wil heel graag weer een koers winnen. Gelukkig heb ik me ook weer eens aan het Zeeuwse publiek laten zien. Ik heb wel een koers in Frankrijk gewonnen, maar in de ZLM Tour was ik geblesseerd. Er ston den vandaag veel bekenden van me langs de kant. Ik kom bij voorbeeld vaak bij de ouders van Patrick Tolhoek en zij wa ren er vandaag ook. Dan vind ik het leuk dat ik wat heb laten zien." Over het hele weekeinde gezien was Johnny Hoogerland tevreden. In de eerste etappe van Sluiskil naar Vogelwaarde werkte hij hard voor zijn ploeg en dat resulteerde in een zege voor teamgenoot Marvin van der Pluijm. In de daaropvolgen de tijdrit realiseerde hij de 38e tijd, met een achterstand van 53 seconden op winnaar Thomas Dekker. Op de Kampensedijk vloog zijn ketting er twee keer vanaf. „Dat kostte me tien seconden en dat is best veel in een tijdrit over ne gen kilometer. Ik heb mede daar door nu niet zo'n heel goede klassering (35e), maar dat maakt me niet uit. Ik laat me lie ver zien, dan dat ik negende word zonder dat iemand me heeft zien rijden. De Yersekenaar gaat woensdag tussen de profs van start in de Ster Elektrotoer, die tot zondag duurt. „Dat wordt heel erg zwaai'", wist Hoogerland giste ren al. „We rijden een dag in de Ardennen met een aankomst op het hoogste punt van België en in Limburg finishen we op de Cauberg. Ik hoop dat ik de wed strijd uit kan rijden, maar met Boogerd, Freire en Knaven doen er veel toppers mee. Eén ding weet ik wel zeker: ik wil toch proberen me opnieuw te laten zien." Johnny Hoogerland (links), Peter Olde Dubbelink en Pascal Hermes (rechts) banen zich een weg door het Zeeuwse landschap. Het drietal lag geruime tijd op kop in de slotrit van het OZ Wielerweekend, maar werd uiteindelijk teruggepakt door het peloton. foto Camile Schelstraete BRESKENS - Dennis Raadtgever begon zaterdag zonder al te hoge verwachtingen aan het OZ Wielerweekend. „Ik had dagenlang niet getraind, omdat ik niet tegen warmte kan", vertelde de Goesenaar, die een goed voorjaar reed, voor de start. De zwakke voorbereiding stond een voortreffelijk optre den niet in de weg. Zaterdag was de Middelkamper zelfs mee in de kopgroep van veertig, die de rest van het veld op grote achterstand zette. De tijdrit van Raadtgever was redelijk (62e), in de slotrit eindigde hij gisteren net voor Johnny Hoogerland op ruim drie minuten van winnaar Arthur Farenhout, die in cle slotkilometers ontsnapte uit de kopgroep, In het eindklassement werd Raadtgever 36e. „Dat is veel beter dan ik had verwacht." BRESKENS - Ronald Apers, voorzitter van de organisa tie van het OZ Wielerweekend, liep er na afloop stralend bij. De tweedaagse, die alleen werd opgeschrikt door een paar ongelukjes in de volgerskaravaan, blonk uit door vei ligheid en degelijkheid. Het enorme peloton van motorrijders, veiligheidsmensen en vlaggers, dat onder leiding staat van Eddy cle Kort, zorgde ervoor dat de wedstrijd feilloos verliep. Ronald Apers sprak niet van een routineklus. „Dat wordt het nooit, want we blijven overal attent op. Dat houdt ons waakzaam." De organisator kreeg alle lof van de jury. „Ik ben ook heel blij met de belangstelling onderweg. Het lijkt wel of er elk jaar meer publiek komt." VOGELWAARDE - Pieter Israel was zaterdagavond de snelste Zeeuwse deelnemer in cle tijdrit over negen kilome ter. De renner van Theo Middelkamp eindigde op de der tigste plaats, met 44 seconden achterstand op winnaar Thomas Dekker. Israel eindigde in het algemeen klassement als 62e. In de laatste etappe lag het tempo volgens hem erg hoog, maar de renner uit Kruiningen was tevreden over het uitrijden van de tweedaagse wedstrijd. „Voor mij komen er nog zoveel jaren aan", zei cle achttien jarige Israel. „In de tijdrit ging het hartstikke goed en je moet gewoon een aantal van deze wedstrijden rijden, wil je voorin mee kunnen doen. Dit smaakt in ieder geval naar meer." BRESKENS - Behalve Johnny Hoogerland (35e plaats), Dennis Raadtgever (36e) en Pieter Israel (62e) haalden nog zeven Zeeuwse deelnemers het einde van het OZ Wie lerweekend. Francois Franse (Willebrord Wil Vooruit) was als num mer 45 terug te vinden in de einduitslag en Middel- kamp-renner Wilco Jonker werd 52e. Rob Koole van Willebrord Will Vooruit eindigde op plaats 65, zijn ploeggenoot John den Engelsman werd 72e en Martin Totté en Jacques Schuit (beiden Middelkamp) werden respectievelijk 74e en 80e. Ploeggenoot Vincent Villerius was op de 81e plaats de laatste renner die een eindklassering verdiende. Mountainbiker Thijs Al verschalkt supertalenten van Rabobank or Frits Bakker - Hoe goed is Tho- Dekker nu, en hoe groot is kans dat hij als wielrenner it de wereldtop kan halen? De gentienjarige Noord-Hollan- r, die twee dagen was te be laderen in het OZ Wielerweek- d, kreeg na een supertijdrit zaterdagavond (51.172 km r uur) nog maar eens alle su- rlatieven over zich uitgestort, is groots, hij is super, hij is riepen de volgers van tweedaagse. - waag die zich na zijn zege- ?ks in het voorjaar en de Ne- rlandse titel bij de profs op- ingt is: kunnen zijn gespierde, lar flinterdunne beentjes de relde van het grote succes wel agen?Het rondje langs de ken- rs maakt één ding wel duide- het is nog veel te vroeg om juichen en te spreken van een Nelissen, geroutineerd „Hij kan on- heel hard fietsen, sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes kt (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl zelfs zonder dat hij afziet. Dat. is een gave die hij moet koesteren, maar hij moet er tijdens de lan ge weg naar de top mee om kun nen gaan. Het gaat niet alleen om hard kunnen fietsen. Hoe gaat hij met emoties om, welke vrouw komt hij straks tegen, hoe sterk is hij mentaal?" Piet Kuys, ploegleider Rabo: „Thomas zal geduld moeten heb ben, nuchter moeten blijven en gespaard moeten blijven van ziektes en blessures. Ik zie een soort Breukink in hem. Hij rijdt op dezelfde manier bergop en is net zo'n mooie tijdrijder. En ook als mens lijken ze op elkaar. Thomas is zelfbewust, zelfverze kerd. Maar of hij het zal. halen? Ik heb al zo veel jonge renners langs zien komen, misschien wel met nog meer talent." Mathieu Heijboer, ploeggenoot: „Wat Thomas op de rest van de ploeg voor heeft, dat is zijn on voorstelbare kracht als tijdrij der. Hij heeft niet eens dikke be nen, is geen krachtpatser, maar hij kan tegen de wind in net een grotere versnelling rijden. Als wij een tandje terug moeten, kan Thomas nog iets zwaarder. En elke trap is raak. Dat maakt hem tot een supertalent." Michel Cornelisse, ex-profren ner: „Ik heb hem zaterdagavond in de tijdrit zien rijden, in een prachtige stijl. Toen dacht ik: zo'n talent wordt maar één keer in de honderd jaar geboren. Maar laten we niet overdrijven. Hij verliest het Wielerweekend van Thijs Al, die eigenlijk alleen op de mountainbike rijdt en ook nog maar 23 is. Wat me wel op valt, is dat Dekker heel nuchter is. Hij komt uit de buurt van waar Steven Rooks vandaan komt. Dat zijn jongens met een harde kop, onverschrokken, mentaal sterk." Jean Nelissen: „Het zegt me niets, waar hij van daan komt. Steven Rooks rookte in zijn jeugd een pakje shag per dag en dronk vijftien glazen bier. Hij gaf het op een dag alle maal op, is naar Frankrijk ver trokken en werd een winnaar van klassiekers. Maar onze Tour winnaars Joop Zoetemelk en Jan Janssen komen uit-de buurt van Den Haag. Het zegt me hele maal niets. Peter Winnen kwam uit De Peel, waar alleen viaduc ten liggen, maar hij won in de Tour wel op Alpe d'Huez en in Morzine. Ik bedoel maar: een Tourwinnaar kan overal gebo ren worden." door Frits Bakker BRESKENS - Voor het Axelse hotel steekt Michel Cornelisse om acht uur 's morgens een spons in een emmer met sop. „We moeten er mooi uitzien van daag, want we rijden met de au to's vlak achter de Rabo's", grijnst de ploegleider van Mod derkolk, die zelf als prof goed was voor zestig overwinningen. Het is de tweede dag van het OZ Wielerweekend. Thomas Dek ker staat na een magistrale tijdrit aan kop, gevolgd door de mountainbiker Thijs Al. Michel Cornelisse beleeft met zijn relatief kleine ploeg twee topdagen. „Het wordt een heer lijk gevecht man. Ik geef toe: die Thomas Dekker is een superren ner, bijna niet te verslaan, maar met die kasseien kan het nog gek lopen." Thijs Al hangt uit het raam van het hotel en kijkt slaperig naar buiten. De 23-jarige mountainbi ker uit het Noord-Hollandse Wormer weet ook wel dat hij te gen het collectief van de Rabo bank maar een minimale kans heeft. Tien seconden moet hij goedmaken, op Thomas Dekker, die zo goed omringd is door ster ke, jonge renners. Sluwe coup Maar op de slotdag gebeurt wat niemand van de kenners had ver wacht. De tweedaagse, waarin Johnny Hoogerland uit Yerseke schittert in een lange vlucht, wordt beslist door een sluwe coup in de laatste kilometers. Thijs Al glipt mee in een kop groep je van elf. Thomas Dekker verliest de controle over de koers en wordt in een onbe waakt moment in de luren ge legd. Thijs Al wordt eindwinnaar met twee seconden voorsprong op Angelo van Melis. „Het hoeft voor mij ook niet altijd raak te zijn", blaast Thomas Dekker na de finish een donderwolk weg. Het is een schrijnend contrast met de stemming bij Modder kolk, dat voor één dag in een glanswereld leeft. Michel Corne lisse juicht uitbundig, Thijs Al staat er nog wat beduusd bij, want het besef komt pas later. Het duurt nog tien lange minu ten vooi'dat de verlossende me dedeling uit de luidsprekers komt: „Thijs Al is de winnaar." De ontknoping van twee dagen topsport, met Marvin van der Pluijm, Thomas Dekker en Art hur Farenhout als etappewin naars, tekent zich pas af op zo'n tien kilometer van de finish. Drie, vier Raborenners rijden zich de longen uit het lijf, maai de counter komt veel te laat. „Ik zat te ver vanachter om te reage ren", geeft Thomas Dekker een tactische misser toe. Want in de harde finale zijn twee sluwe vogels (Thijs Al en Angelo van Melis) al gevlogen, kort nadat Johnny Hoogerland is teruggepakt na een lange, moedige vlucht. Thijs Al: „Ik ben het als mountainbiker wel gewend om aan te vallen, maar dit had ik niet verwacht." Wie heeft dat wel eigenlijk, na de demonstratie van kracht op zaterdag. Dé Rabo's zetten in de korte tijdrit de toon voor de fina le. Voor de jonge brigade wordt de race tegen de klok een weer galoze machtsgreep. Met zijn vij ven rijden ze bij de eerste tien. Thomas Dekker raast met meer dan 51 kilometer per uur over het parkoers en mag zich daar na de nieuwe leider noemen. Thijs Al levert in de schaduw van Neerlands grootste belofte maar tien seconden in. Daar is vooral Michel Cornelisse al ziels blij mee, want wie zo dicht ach ter Thomas Dekker kan rijden, mag zich ook een beetje win naar noemen. „Ik vond het zelf ook al mooi zat", zegt Thijs Al. Want eerlijk is eerlijk: op de weg heeft de Noord-Hollander nog nooit een grote koers gewon nen. Het is ook nog maar zijn tweede wedstrijd van dit jaar. Zijn eerste was de Wim Hendrik strofee, waar hij moest uitvallen door pech. „Hij zat ook nog in een wakje deze week", zegt Mi chel Cornelisse. „Het is nog al tijd niet zeker of Thijs als moun tainbiker naar de Olympische Spelen mag. Ik heb hem, omdat hij zo'n .lieve jongen is, verteld dat hij maar eens een weekendje met ons mee moest gaan. Dan ziet-ie weer eens wat andere ge zichten." Uitstapje Het uitstapje loopt uit op een re gelrechte stunt, dankzij een su- pertijdrit op zaterdag. Cornelis se: „Ik ken de jongens van Giant goed en had gewaagd of ze eens voor een snelle tïj dritfiets kon den zorgen. We mochten de fiets meenemen waar Nozal vorig jaar voor Once in de Tour op heeft gereden. Dat gaf Thijs vleugels. Ik dacht eerst nog dat hij zichzelf opblies, want na een paar kilometer reed hij al met een rood hoofd. Maar het bleef tot het einde zo snel gaan, dat ik met kippenvel in de auto zat." Thijs Al verklaart: „Als moutain- biker ben ik gewend om als een speer weg te gaan. Het blijkt in elk geval voldoende om heel dicht achter Thomas Dekker en net voor Angelo van Melis te ein digen. De spanning van een se- condenspel beheerst daarna de slotrit Breskens-Breskens, die na een vlucht van drie man (met Hoogerland als animator) in de laatste twintig kilometer het klassement op zijn kop zette. Thijs Al kan het ver na afloop nog niet geloven. „Ik was mee in dat kopgroepje, we hebben volle bak doorgereden, maar ik bleef maar denken dat die Rabo's nog wel terug zouden komen." Dat gebeurt niet, zodat de mountain biker met olympische ambities voor het eerst ook op de weg kan schitteren. Het zal de toe komst van Thijs Al niet zo maar veranderen. „Ik blijf in de eer ste plaats mountainbiker, of er moet ineens een profploeg voor mijn deur staan." Thijs Al (links), hier met Kurt van Landeghem, stelde de eindoverwinning in de laatste kilometers van de afsluitende etappe veilig. foto Camile Schelstraete door Barry van der Hooft SLUISKIL - Er schijnt een heer lijk zonnetje, de 149 renners ma ken zich op voor de start en de belangstelling voor de eerste etappe is groot. Wat wil je nog meer als voorzitter van het OZ Wielerweekend? Op de foto na tuurlijk en wel met Thomas Dek ker. Ronald Apers zet zich naast een Raborenner, maar komt bedro gen uit. „Ik ben Thomas Dekker niet, ik ben Bas Giling", zegt de jongen op rustige toon. De misser van de voorzitter is best begrijpelijk, want zowel Dekker als Giling draagt het haar lang in de nek, en hun te nue is vanzelfsprekend exact hetzelfde. Apers maakt zich er niet druk om, want de organisa tie loopt weer op rolletjes en die foto komt later wel. De omstan digheden op deze zaterdag zijn perfect en de eerste etappe zit vervolgens bomvol spektakel. Geen monotone koers met een groot peloton, maar een wed strijd vol spanning die met een sprint van 39 renners wordt be slist. Marvin van der Pluijm is de snelste en mag de oranje lei derstrui in Vogelwaarde als eer ste om zijn schouders hangen. Enkele uren later is de leider in de topcompetitie de eerste plek alweer kwijt, want tijdrijden is niet zijn specialiteit. De talen ten van de Rabobank beheersen die discipline wel, met Thomas Dekker voorop. De renners starten in Hengst dijk en flitsen vervolgens het dorp uit. „Houdt u vast voor de tijd van Bas Giling", roept speaker Henk van der Linde door de straten van Vogelwaar de. De Raborenner zet de snel ste tijd neer, maar wordt later nog gepasseerd door Angelo van Melis, nummer twee Thijs Al en de ongenaakbare Dekker. „Die jongens van jullie rijden nog eens een beetje zeg!", is Middel kamp-ploegleider Heddie Nieuwdorp onder de indruk. De reactie van Rabo-mecanicien Leo van Anrooy laat niet lang op zich wachten. „Een beetje ge loof ik!" Een dag later is de start in Bres- kens en zet het peloton eerst koers richting West-Zeeuws- Vlaanderen. De sfeer is in de eer ste kilometers nog ontspannen. Net voor Waterlandkerkje wordt om attentie gevraagd, want er bevindt zich een hond (type Lassie) op de rijbaan. De aanwezigheid van de viervoeter blijft zonder gevolgen en het dier vervolgt z'n weg op het fietspad. Vooral op de kasseistroken blijkt even later dat veel toe schouwers een glimp van de veelal jonge renners willen op vangen. De wedstrijd krijgt een mooie finale en een verrassende winnaar en de Zeeuwse deelne mers lijken opgelucht als de fi nish is gepasseerd. Rob Koole, die uitkomt voor Willebrord Wil Vooruit, is één van hen. „Vooral in het begin was het ploeteren, maar hoe langer de wedstrijd duurde hoe beter het ging", ver telt hij in de bus van het Bra bantse team. „Acht kilometer voor het einde zat ik in de twee de groep, maar ik reed helaas lek. Het was zwaar vandaag, maar ik ga morgen lekker een weekje op vakantie naar Zuid-Spanje. Of ik m'n fiets meeneem? Nee, die kan best een week zonder me." VOGELWAARDE - Tijdens de zeventiende editie van het OZ Wielerweekend kwam de lei ding van Kennemerland/De Ba taaf met de schrik vrij. Tijdens de eerste etappe tussen Sluiskil en Vogelwaarde beland de de ploegleidersauto van het team op z'n kop in een sloot. Ploegleider Paul Tabak en één van de mecaniciens moesten uit het voertuig worden bevrijd en werden naar ziekenhuizen in België overgebracht. Tabak kon na een bezoek aan het zieken huis in Merksem terug naar huis. De mecanicien moest ter observatie één nacht in het zie kenhuis van Sint-Niklaas door brengen. Hij maakte het giste ren naar omstandigheden goed. De auto van Kennemerland wil de net over de grens uitwijken en belandde daarbij in het gras. Tabak gooide het stuur om, en de auto belandde in de sloot. Tijdens de koninginnerit van Breskens naar Breskens beland de een jurymotor en later ook de auto met daarin de ronde-arts in de berm. Zij konden de wed strijd later gewoon vervolgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17