Sportieve nachtmerrie Portugal Italië is uit op eerherstel PZC Spanje al bijna in kwartfinales Griekenland uitzinnig van vreugde na stunt tegen thuisland Cristiano Ronaldo op één na jongste doelpuntenmaker èuroZoo^ Na tweede gele kaart geschorst Oranje tegen Duitsers in thuistenin Engelse supporter opgepakt Terugkeer Grönkjaer onzeker Fans reiken prijzen uit Beckham doet oproep aan aanhanj j! Zwitserland en Kroatië kunnen terugreis boeken 1 EK in cijfers maandag 14 juni 2004 door Peter van Duyl PORTO - Met een mengeling van intense teleurstelling en to tale verbijstering ontwaakte Portugal gisteren uit een sportie ve nachtmerrie. Wat een volks feest had moeten worden, mond de zaterdag uit in de totale de ceptie. In de openingswedstrijd van Euro 2004 boekte Grieken land een nooit verwachte zege op de Portugese favoriet: 2-1. Het was voor het eerst sinds het EK bestaat, dat het gastland de ouverture van het toernooi ver loor. En statistisch gezien is het voor Portugal meteen bijna on mogelijk geworden om de Euro pese titel in de wacht te slepen. Slechts één keer in dik veertig jaar verloor de toernooiwinnaar zijn openingswedstrijd: Neder land in 1988. Veel Portugese fans nuilden na de nederlaag iranen met tuiten en ook in het hart van de selec tie kwam het verlies graniet- hard aan. „Ik ben verslagen, down en verdrietig", liet bonds coach Felipe Scolari optekenen. „Ik wil het Portugese publiek PORTO - Cristiano Ronaldo is sinds zaterdag de op één na jong ste doelpuntenmaker in de histo rie van het EK voetbal. De Portugees maakte in de ope ningswedstrijd Portugal - Grie kenland (1-2) in blessuretijd het Portugese doelpunt. Dragan Sto- jkovic is nog altijd de jongste ooit. Hij scoorde in juni 1984 voor het toenmalige Joegoslavië als speler van 19 jaar, drie maan den en zestien dagen. Ronaldo, vleugelaanvaller van Manches ter United, is inmiddels 19 jaar, vier maanden en zeven dagen oud. ANP mijn excuses aanbieden voor het resultaat en het geboden spel." De vermoeid ogende su perster Luis Figo voegde daar aan toe. ..Dit is voor iedereen een klap, maar de spelers besef fen heel goed hoe erg dit moet zijn voor onze fans." Het meest pijnlijke van de neder laag was nog wel, dat ze volko men terecht was. Dê Portugese ploeg, in goeden doen een van de beste van Europa, slaagde er geen moment in los te komen van de druk die het spelen van een toernooi in eigen land met zich meebrengt. Vooral in de be ginfase werd fout op fout gesta peld. Toen de Portugezen einde lijk een beetje zichzelf werden, was het eigenlijk al te laat. „We speelden ontzettend ner veus". had ook Scolari gezien. „Twee domme fouten kostten ons twee doelpunten." De eerste flater, al na zeven minuten, kwam van de voet van Paulo Ferreira, die de bal zomaar in de voeten schoof van Georgios Karagounis. Die schoot meteen raak: 0-1. Direct na de pauze vloerde invaller Christiano Ro naldo zijn directe tegenstander Seitaridis in het penaltygebied. De kalktrap werd opgeëist door Angelis Basinas: 0-2. Pas in bles suretijd kon Ronaldo iets terug doen voor de Portugezen. De volkomen onverwachte zege leidde tot uitzinnige taferelen in het Griekse supportersvak en in de straten van Athene en Thessa loniki. Coach Otto Rehhagel sprak van de 'mooiste zege van welk Grieks team dan ook'. Doelpuntenmaker Karagounis zei het nog stelliger. „We heb ben iets gepresteerd wat we in Griekenland totaal niet kenden: presteren op een belangrijk mo ment." Hecht team De Grieken leverden een super prestatie en tilden daarmee de toch al ongekende populariteit van Rehhagel nog maar eens een etage hoger. De Duitser is er in geslaagd het aanwezige Griekse talent te bundelen tot een hecht team. De Grieken - die tijdens de kwalificaties slechts vier goals tegen kregen - leunden za terdag zoals verwacht nadrukke lijk op hun achterste lijn, maar ze timmerden wel een paar flit sende counters in elkaar. „Grie kenland had altijd al goede spe lers, maar nu heeft het ook een goed elftal vertelde Rehhagel met een glimlach van oor tot oor. Direct na afloop dacht de Duit ser alweer vooruit. Rehhagel be seft best dat de kans klein is dat Griekenland Europees kam pioen wordt, maar na de winst van zaterdag ligt de weg naar de kwartfinale plotseling wagen wijd open. „We mogen hier even van genieten, maar dan moeten we verder. Ons concentreren op de wedstrijd tegen Spanje. Met één zgge kom je er niet." PORTUGAL door Jaap van Essen FARO - Spanje deed zaterdag, met enige moeite, wat verwacht mocht worden: winnen van Rus land. Omdat er in Porto wel iets zeer onverwachts gebeurde, staan de Spanjaarden inmiddels met anderhalf been in de kwart finales. Spanje-Rusland (1-0) was ver der een wedstrijd om maar snel te vergeten. De Russen, die net als Nederland een barrage no dig hadden om het EK te halen, waren onthutsend zwak. De roebelmiljonairs bleken voor het merendeel alleen bedreven in het verzamelen van een la ding gele kaarten. De wedstrijd was nog maar net een half uur oud toen al vier Russen in het boekje van arbiter Urs Meier stonden. De enige Rus die zich een beetje aan het belabberde ni veau van zijn ploeg onttrok en zich wel thuis leek te voelen in Portugal was Dimitry Alenits- jev. Geen wonder, want hij speelt normaal bij de Cham pions League-winnaar FC Por- to. Spanje trof dus een tegenstan der van niks en had toch nog problemen. Op de een of andere manier liep het bij de ploeg van Inaki Saez niet lekker. De Span jaarden hadden weliswaar door lopend de bal en speelden ook steeds op de helft van Rusland, maar het echte aanvalsplan ont brak. Geen Spanjaard bleek het Juan Carlos Valeron (1) wordt omhelsd door David Albelda. doorslaggevende idee in huis te hebben. Dat is een probleem waar de na tionale ploeg eigenlijk al jaren mee worstelt. De individuele kwaliteiten van de spelers (giste ren stonden er negen in de basis die bij Real en Valencia voetbal len) zijn dermate groot dat Span je zich altijd kwalificeert voor de grote toernooien. Alleen ont breekt er vervolgens toch weer iets. Misschien dat er bij de Spaanse topclubs net iets te veel buitenlanders op de sleutelposi ties staan. Ook het koningskoppel Raul-Morientes kon het gaatje gisteren maar niet vinden. Ge vaarlijk werd het alleen af en toe wanneer de buitenste mid denvelder, Vicente en in minde re mate Etxeberria, aanzetten voor een actie. Na een uurtje kon Morientes derhalve plaats maken. Valeron kwam hem af lossen en dat bleek een gouden greep. Binnen twintig seconden had hij de bal tweemaal beroerd en eenmaal gescoord. Hij stond aan het einde van een lange Spaanse aanval die aanvanke lijk weer leek te smoren in de Russische muur van verdedi gers. Ditmaal viel de bal echter eindelijk eens goed en de clow neske doelman Ovitsjikonov (een kloon van David Seaman) was gelijk kansloos: 1-0. Pas na die treffer werd de wed strijd weer een beetje leuk. Niet omdat de Russen nog iets maak ten van hun halfbakken slotof- fensief. maar omdat de Span jaarden eindelijk wat ruimte kregen. Dat leverde mooie staal tjes voetbal, maar geen doelpun ten op. Urs Meier besloot het duel uit eindelijk met negen gele kaar- .ten, waarvan Sharonov er twee voor zijn rekening nam, zodat hij in de 88ste minuut kon inruk ken. Gezien de uitslag van Por- tugal-Griekenland staat Spanje er natuurlijk uitstekend voor in poule A Maar een benauwde 1-0 over winning op de zeer zwakke ka meraden uit Rusland is nog geen reden tot euforie. Voor Spanje moet het toernooi echt nog beginnen. door Peter van Duyl LISSABON - Op het trainings veld van de Italianen struikelt Alessandro del Piero tijdens een simpel spel over de bal en zijn ploeggenoten vallen massaal op de grond, gierend van de lach. In Lissabon, waar Italië zijn ten ten heeft opgeslagen, wordt ont spannen maar verwachtingsvol toegewerkt naar de opening van het toernooi, vanavond tegen Denemarken. De sfeer waarin Italië zich voorbereidt, is kenmerkend voor de manier waarop de ploeg van Giovanni Trapattoni met het Europees kampioenschap bezig is. De Italianen zijn zich bewust van hun kracht, vormen een hechte eenheid en eigenlijk willen ze maar één ding: ein delijk weer eens een hoofdprijs mee naar huis nemen. Even dreigde er een relletje, toen Gennaro Gattuso zich hardop afvroeg waarom hij nooit op een vaste plaats kon rekenen. Maar toen de Italiaanse pers de affaire opblies, dreigden de spelers met een persboycot en was alle ellende alweer ge sust, Italië, driemaal wéreld- en één keer Europees kampioen, zal al tijd tot de grootste voetballan den van de wereld behoren, maar de laatste echte landen- prijs dateert alweer van 1982, toen in Spanje de wereldtitel werd veroverd. En de jongste ja ren leveren de Italiaanse presta ties op eindtoernooien vooral de psychiaters in het land veel werk op. Veerkracht Tijdens de finale van Euro 2000 struikelde Italië met de beker al bijna in handen over de veer kracht van de Fransen, die in blessuretijd gelijkmaakten en in de verlenging nogmaals toesloe gen. Twee jaar geleden riepen de Italianen zichzelf uit tot favo riet voor de wereldtitel, maar werden ze al in de tweede ronde van hun voetstuk gestoten door het Zuid-Korea van Guus Hid- dink. Het thuisfront schreeuwde moord en brand, omdat het ver lies tegen de Aziaten mede het gevolg was van een aantal du bieuze arbitrale beslissingen. Het klonk wat onwerkelijk uit Italiaanse monden, maar het was waar: ze beklaagden zich over corruptie. Toen Italië de kwalificatiereeks voor Euro 2004 begon met een punt uit twee duels, leken de da gen van bondscoach Trapattoni geteld. Geheel tegen de volks aard in, werd de oude rot echter met rust gelaten en sindsdien hebben de Italianen zich hervon den. Toch nog pi-obleemloos plaatsten ze zich voor Portugal, in 2003 wonnen ze negen van hun elf interlands, dit voorjaar werd onder meer Portugal in Braga verslagen. Het is daarom niet zo heel vreemd dat de spelers vol ver trouwen naar het EK zijn afge reisd. „Als we in vorm zijn, zijn we niet te stoppen", zei aanvoer der Alessandro Nesta in de aan loop naar het toernooi. „In 2002 hebben we een grote kans ver speeld om wereldkampioen te worden. Nu moet het beter." Het meeste Italiaanse talent is Giovanni Trapattoni hield stand als bondscoach van Italië na een aanvankelijk moeizame kwalificatie. foto Domenico Stinellis/AP verzameld in de voorste lijn. Tra pattoni zal normaal gesproken kiezen voor Christian Vieri als diepste spits, met Francesco Tot- ti daar kort en Alessandro del Piero schuin achter. Het is een driehoek waarvan de Italiaanse tifosi dachten dat die alleen in de voetbalhemel begtond en dan is Filippo Inzaghi nog gebles seerd achtergebleven in Milaan. Met name van Totti wordt heel veel verwacht. De aanvoerder van AS Roma, al uitblinker tij dens Euro 2000, heeft een van de beste seizoenen uit zijn loop baan achter de rug en in Italië kijken ze reikhalzend uit naar de samenwerking met Vieri. de ultieme doelpuntenmaker van het Italiaanse voetbal. De twee hebben door de blessu regevoeligheid van Vieri nog weinig samen kunnen spelen, maar" de Inter-spits voelde de chemie in de weken vooraf gaand aan het EK opborrelen. „Totti en ik. dat is het beste wat er is", zei Vieri. „Ik verwacht veel van de Fransen, Nederlan ders en Spanjaarden, maar wij zijn beter." Vrouw of vriendin Het heeft het verwachtingspa troon in Italië alleen maar hoger gemaakt en alles is in het werk gesteld om de rust rond de ploeg te bewaren. De Italiaanse voet balbond heeft elke speler 250.000 euro in het vooruitzicht gesteld als de Europese titel wordt gepakt. Trapattoni heeft zijn internationals toegezegd dat ze tijdens het verblijf in Por tugal elke dag een uurtje met hun vrouw of vriendin mogen doorbrengen. Beslist is er nog niets, maar in Italië gaat iedereen er vanuit dat Trapattoni aan zijn laatste weken als bondscoach bezig is, dat hij straks wordt afgelost door Marcello Lippi. Ook voor 'Trap', de trainer die twintig hoofdprijzen op zijn erelijst heeft staan, is het van cruciaal belang dat de Italianen de schan de van twee jaar geleden in Azie uitwissen. „Ik heb een geweldi ge drive om te bewijzen dat ik met Italië kan presteren op een eindtoernooi", liet Trapattoni vorige week optekenen. „Na de teleurstelling van het WK wil ik het nu echt goed doen." GPD Die wetenschap vormt de laat ste strohalm voor Portugal, dat zich zo onnoemelijk veel had voorgesteld van het EK in eigen land. De spelers van Scolari we ten sinds zaterdagavond exact waar ze aan toe zijn. Excuses of uitwegen zijn er niet meer: om Europees kampioen te worden, moeten ze vijf wedstrijden op rij winnen. Woensdag treffen de Portuge zen Rusland, zondag staat de kraker tegen aartsrivaal Spanje op het programma. „We moeten nu twee keer winnen om de kwartfinale te halen, dat wordt een strijd op leven en dood", be sefte ook Scolari. „Maar met de steun van de Portugese fans moet het mogelijk zijn." GPD ALBUFEIRA - Voetballers op het Europees kam schap in Portugal zijn na een tweede, vierde en vo! gele kaart automatisch geschorst. Na de groepsduu ginnen internationals met een gele kaart weer metj£ schone lei. Dat geldt niet voor spelers met een vierde, volgende gele kaart of rode prent. ANP ALBUFEIRA - Het Nederlands elftal speelt morgenay^ tegen Duitsland in het thuistenue. De ploeg acteert a oranje shirt, witte broek en oranje kousen. Nedeb- moet van de Europese voetbalbond tijdens de duels-",D' Tsjechië en Letland geheel in het oranje aan de aftrap schijnen. ANP LISSABON - De Portugese politie heeft in de nacht zaterdag op zondag een Engelse fan gearresteerd tijd- f' ongeregelheden in Lissabon. Hij werd samen met - landgenoot aangehouden, die werd later weer vrijgelaia Volgens de Portugese radio gooiden Engelse fans fles* 31 naar een bus met bezoekers van een religieus festival] de stad. Ook zouden ze traangas naar binnen hebbena spoten. De gearresteerde supporter wordt vandaag L in geleid. ANP/RTR D" LISSABON - De terugkeer van vleugelspits Jesp.; "1K Grönkjaer bij de Deense selectie in het EK te Portugi jf blijft ongewis. Zijn moeder is overleden. Hij woontyj;l('.' daag de begrafenis bij. Grönkjaer reisde niet met de Dee f se selectie naar Portugal. Hij kreeg van bondscoach Mc j ten Olsen vrijstelling. „Wij kunnen hem alleen rustr l?l nen", aldus Olsen. Hij vroeg de media geen contact te; ken met de speler van Chelsea. Denemarken speelt va avond tegen Italië. „Wij hopen dat we hem spoedig ïjfe 2 zien", verklaarde medespeler Thomas Helveg. ANP/DFl PORTO - De Europese voetbalunie Uefa laat tijdens:; EK in Portugal elke wedstrijd een supporter een troi ~.i> uitreiken aan de man van de wedstrijd. De verkies wordt elk duel gehouden via internet. De prijs, een 52ce timeter hoog beeldje, heeft de vorm van een getapt pils- en wordt ter beschikking gesteld door een biermerk. Q 31 fans die de eer hebben om na de wedstrijden deuite king te verrichten, zijn wereldwijd in achttien landen ie verkoren via prijsvragen. ANP/RTR LISSABON - David Beckham heeft de Engelse suppor j!j! ters bij de eindronde van het EK in Portugal nog een kt? ne opgeroepen zich goed te gedragen. De aanvoerder van'ü jn Engelse elftal deed dit aan de vooravond van het dueling Kr titelverdediger Frankrijk. Wat bij de vorige Europeset- telstrijd gebeurde mag niet meer voorkomen, vindt Bk" ,r ham. Hij vroeg de fans net zo braaf te zijn als bij hetr? ]a reldkampioenschap in Japan/Korea in 2002. ANP/AFÏ 51 S-ea Angelis Basinas (links) wordt gefeliciteerd door zijn ploeggenoten met de tweede Griekse goal; op de achtergrond baalt de Portugese doelman Ricardo tegen de paal. foto Steven Governo/AP door Norbert Kleinherenbrink LEIRIA - Zwitserland en Kroa tië kunnen de tickets voor de te rugreis vanuit Portugal alvast bestellen. Na het doelpuntloze gelijkspel in de onderlinge wed strijd in groep B van het Euro pees kampioenschap (0-0) heb ben beide ploegen weinig per spectief meer op een plaats bij de laatste acht. Of de twee kleine voetballanden moeten in de andere groeps- duels met de grootmachten En geland en titelhouder Frankrijk nog wonderen verrichten. Ge zien het matige tot zwakke spel in cle eerste wedstrijd, zijn Zwit serland en Kroatië daartoe niet in staat. De Kroaten slaagden er gisteren zelfs niet in na de rode kaart voor PSV-middenvelder Vogel in de vijftigste minuut te gen tien man een overwicht af te dwingen. Beide ploegen wiffl vooraf dat alleen een overtra do ning telde. Die wetenschap ïs taalde zich niet in uitbuig pp voetbal. Zowel Zwitserlaii met PSV-aanvaller Vonlantia op de bank, als Kroatië viel^ doseerd aan. Het statische enL nische spel leidde in de helft tot weinig opwinding, te- de teams bleken redelijk aane- kaar gewaagd. Na de pauze stond Zwitserlaii snel met tien man. Vogel, dieii de eerste helft al in de vijfde ml nuut geel kreeg, moest na sp tweede boeking voor een lies vergrijp vertrekken.Ook t«e tien man bleef het spel vanKia p, tië krachteloos. Zwitserki hield vrij simpel stand en ra via een schot van Huggel m nog dicht bij 1-0. Bondscoa m; Kuhn schrok alleen nog vana kele vreemde capriolen van co*, man Stiel. ANP Portugal - Griekenland 1-2 (0-1). 7. Karagounis 0-1, 51. Basinas 0-2 (straf schop), 90. Ronaldo 1-2. Scheidsrech ter: Collina (Ita). Gele kaart: Costinha, Pauleta (Portugal), Karagounis, Seitari dis (Griekenland). Aantal toeschou wers: 48.761. Portugal: Ricardo; Paulo Ferreira, Couto, Jorge Andrade en Rui Jorge; Costinha (66. Nuno Gomes), Rui Costa (46. Deco) en Maniche; Figo, Pauleta en Simao (46. Ronaldo). Griekenland: Nikopolidis; Seitaridis, Kapsis, Delias en Fyssas; Giannakopou- los (68. Nikolaidis), Zagorakis, Basinas en Karagounis (46. Katsouranis); Charis- teas (74. Lakis) en Vryzas. Spanje - Rusland 1-0 (O-O). 60. Vale ron 1-0. Scheidsrechter: Meier (Zwi). Ro de kaart: 88. Sjaronov (Rusland) 2x geel. Gele kaart: Baraja, Marchena, Al belda (Spanje), Goesev, Smertin, Al- donin, Radimov (Rusland). Aantal toe schouwers: 28.182 (uitverkocht). Spanje: Casillas; Puyol, Marchena, Hel- guera en Bravo; Etxebarria, Albelda. Ba raja (69. Xabi Alonso) en Vicente; Mo rientes (69. Valeron) en Raul (77. Tor res). Rusland: Ovtsjinnikov; Jevsejev, Smer tin, Sjaronov en Sennikov; Aldonin (68. Sitsjev), Goesev (46. Radimov), Alenits- jev, Mostovoi en Ismailov (74. Kariaka); Boelikin. Stand: Griekenland Spanje Portugal Rusland Kroatië: Butina; Simic (60. Srn.n vac, Simunic en Zivkovic; Mown, vac, Bjelica (74. Rosso) en Olie pajic); Prso en Sokota. Frankrijk - Engeland 2-1 (O-U- Lampard 0-1, 90. Zidane 1-1, 90. Zi& 2-1 (strafschop). Scheidsrechter, w (Dui). Gele kaart: Silvestre, PireslFm rijk), James, Lampard, Scholes (Enp land). Bijzonderheid: 73. Barthei (W1 rijk) stopt strafschop van Beckhamw tal toeschouwers: 65.000. Frankrijk: Barthez; Gallas, Thuram,. vestre (79. Sagnol) en Lizarazu; W (76. Wiltord), Vieira, Makeleleentv ne; Henry en Trezeguet. Engeland: James; Gary Neville, L Campbell en Cole; Beckham, La0> Gerrard en Scholes (76. Harg^ats Rooney (76. Heskey) en Owen sell). 1 1 0 0 3 1 0 1 0 1 Cu 1 1 0 0 3 2- 3 2- 1 1 1 0 110 0 10 0 1 1 0 0 1 0 0- 1- 2 Zwitserland - Kroatië O-O. Scheids rechter: Batista (Por). Rode kaart: Vogel (Zwitserland) 2x geel. Gele kaart: Hug gel, Stiel (Zwitserland), Zivkovic, Bjeli ca, Mornar, Rapajic, Prso (Kroatië). Aan tal toeschouwers: 40.000. Zwitserland: Stiel; Haas, Muller, Mu- rat Yakin en Spycher; Wicky (83. Henchoz), Vogel, Hakan Yakin (87. Gy- gax) en Huggel; Chapuisat (54. Celesti- ni) en Frei. Stand: Frankrijk Zwitserland Frankrijk Engeland qseesmi 2 Gele kaarten: Sjaronov Vogel (Zwitserland). 1 Gele kaart: Scholes, Lampa"!/ mes (Engeland), Pires, Silveste (W» rijk), Karagounis, Seitaridis Griekenland), Bjelica, Mornar, P<®'' paic, Zivkovix (allen Kroatië), Co* Pauleta (beiden Portugal), Smertin Aldonin, Radimov (alle",v land), Baraja, Marchena, Albelda Spanje), Hugel en Stiel (beiden Z*x land). dra Zidane Frankrijk Lampard Engeland Karagounis Griekenland Basinas Griekenland Ronaldo Portugal Valeron Spanje jde Maandag. Groep C. 18.00 uur "y marken-ltalië, 20.45 uur Zweden Bu: y>> -v.-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 16