PZC V.A. 142,- Daverend spektakel in Da Luz Kluivert zet Oranje op scherp BIJ AUTOTEAM NATUURLIJK! Seedorf is nog niet speelklaar Vallers en vastlopers in eerste EK-duels ONDERHOUDSBEURT fransen ontsnappen, Engelsen dramatisch ten onder Dopingtests Oranje negatief iWQlQQj Ook Voller sluit zich af Wayne Rooney bijna de jongste Iban Mayo wint Dauphiné Libéré Weer zege Michael Schumacher Gouden Spike Rutger Smith £0113-315640 uwv.pzc.nl [jnail redactie e1 pzc.nl y»l31,4460 AA Goes Ivertentie-exploitatie: j.en Midden-Zeeland: 0113-315520; J.uWS-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. imaandag 14 juni 2004 AutoTeam wlHan\bllJe klante donfHfinri van der Steen LISSABON - Hoe wreed én gru welijk én krankzinnig én schit te il kau voetbal zijn. Het EK 2004 kan na Frankrijk-En ge,and bijna niet meer kapot, dankzij een enkele onvergetelij ke slotfase. Het leek 0-1 te wor den, het werd 2-1. Gelukkig voor de dappere Engelsen was kei pas de eerste groepswed strijd... Niemand, zelfs geen Fransman, zou gisteravond een probleem hebben gemaakt van een Engel se zege. De ploeg van Eriksson werkte harder, won de meeste duels, speelde effectiever, maak te een schitterende goal en mis te ook nog een strafschop. Feite- jjk kreeg de Europees en ex-we reldkampioen Frankrijk een ver diend tikje voor het bijna arro gante en nogal stereotiepe voet bal dat de ploeg tentoonspreid de Het liep allemaal anders, in die laatste twee minuten, na het verstrijken van de officiële speel- Kjdnota bene. Eerst was daar de gelijkmaker, lt een vrije trap. Zidane ging échter de bal staan en proclu- een bal van. een adembe nemende schoonheid, zo mooi als alleen Pierre van Hooij donk ze van twintig meter en verder maakt. Wat een balsnelheid, wat een onhoudbare curve: 1-1. En dan die laatste minuut, met ie waanzinnige terugspeelbal Gerrard, die door Henry werd opgepikt, iets eerder dan keeper James. De goalie torpe- éerde Henry zo opzichtig, dat eheidsrechter Merk het van reertig meter nog wel zag: straf schop. Weer ging Zidane achter de bal staan, bijna op hetzelfde 'ALBUFEIRA - Het ziet er niet |naar uit dat Clarence Seedorf op tijd fit is om tegen de Duit- Isers inzetbaar te zijn. Gisteren [trainde de speler van AC Milan niet mee tijdens de besloten trai ning. De middenvelder liep een ham- slringblessure op tijdens zijn in valbeurt tegen de Ieren. Dick Advocaat hoopte zaterdag nog dal Seedorf wellicht op tijd her steld zou zijn. Seedorf was dan «n goed alternatief geweest voor Wesley Sneijder (op rechts) of Rafael van der Vaart. Het op timisme was gegroeid nadat See dorf vrij dagavond een zeer zwa re individuele training met goed gevolg had doorstaan. Gister middag vond er overleg plaats imet de medische staf en daaruit kwam naar voren dat de midden velder nog niet klaar was om met de groep mee te trainen. jZonder Seedorf, die wel zijn [rondjes liep, speelde Oranje gis- I teren een opvallende oefenpar tij De formaties waren niet steeds hetzelfde. Wilfred Bouma I bleef aan de kant, omclat hij extra rust zou hebben gekregen. Verder leek het er op dat Advo- j caal alsnog oefende met een for- matle die sterk lijkt op die waar mee Nederland de Schotten ver sloeg. Van der Vaart speelde ach- jter Van Nistelrooij, op links 'Stond met Boudewijn Zenden een echte buitenspeler. GPD 'LBÜFEIRA - Ruim een week Badat Oranje in Zwitserland werd bezocht door de doping- controleurs van de Uefa, heeft oe KNVB eindelijk de uitslagen binnen, Alle tpsts bij de vier 'uitverko ren vielen negatief uit. Er wer en dus geen sporen van verbo- en middelen gevonden. Overi gens is nog steeds niet bekend welke spelers van het Neder- ands elftal moesten deelnemen aande zogenaamde out-of-com- petition-controles. Tijdens het L orden na afloop van elk 1 duel dr~- - plekje liet hij de bal nog eens te gen het net slaan. Hoe sneu ook voor de Engelsen, het EK heeft in elk geval gistera vond in het schitterende Da Luz een happening beleefd die het toernooi helemaal op gang heeft geholpen. Bijna alles was per fect: het weer, het stadion, het publiek, het gras, de goede wil 'van 22 voetballers en het dra ma. Het publiek was overigens in grote meerderheid Engels, misschien omdat de Fransen het spektakel liever voor de televi sie zagen; dan krijg je Zidane steeds in de herhaling en slow motion te zien: dubbele pret. Het viel echter een minuut of 88 wat tegen met de acties van Zi dane en ook van zijn hooggepre zen teamgenoten Henry, Treze- guet en Pires. Engeland was beter, had moe ten winnen, maar zou ook dan niet meteen tot de grote favorie ten hebben behoord. De ploeg van Eriksson is niet slecht, zelfs degelijk en redelijk compleet, maar een zeker wantrouwen is op zijn plaats, als het om Enge land en voetbalprijzen gaat. De Engelsen hebben het voetbal uit gevonden, grootgemaakt en na men tot halverwege de vorige eeuw niet eens de moeite zich in officiële wedstrijden, bijvoor beeld om het wereldkampioen schap, te meten met de rest. Sinds 1950 doen ze dat wel, maar ruim een halve eeuw van pogen heeft welgeteld één prijs opgeleverd, de wereldtitel van 1966. Frankrijk is een van de landen die Engeland voorbijgestoken is. De Fransen zijn in alles be ter: betere techniek, vaster in de tactiek, superieur in de jèugd- en trainersopleiding. Je zag het er gisteren echter lang niet aan af, Frankrijk speelde hautain, lui en vooral Makellee en Vieira bezondigden zich aan spielerei in plaats van de bal netjes bij Zi- nedine Zidane in te leveren. De beste voetballer ter wereld zei er niks van, de man is er te beschaafd en sociaal voor. Hij zal overigens heus al eens heb ben aangegeven wat het pro bleem van zijn ploeg is: gebrek aan diepte. Het is een euvel dat meer elftallen hebben, zeker de ploegen vol spelers die al het no dige hebben gewonnen. Te genieten was er toch wel ge noeg: de traptechniek van Beek- ham en Scholes, de balcontrole van Zidane en Henry. Genieten was het ook van de Engelse goal, een minuut of tien voor de rust. De vrije trap van Beckham was magnifiek, perfect op snel heid en hoogte, op de vijf-meter- lijn neergelegd, de kopbal van Lampard was zeker zo indruk wekkend: schitterend van ti ming, geweldig van techniek. Hard vloog de bal het kruis in, kansloos voor Barthez. Een kwartier voor tijd had de wed strijd afgelopen moeten zijn. Thuram maakte aan de zijlijn een vreselijke blunder door Rooney te laten ontsnappen, wat Sylvestre naar eigen inzicht dacht te verhelpen met een soort heupworp, binnen het strafschopgebied. Dat was dus een strafschop. Beckham zou de score op 0-2 brengen, maar hij trapte de bal niet ver genoeg de hoek in. Misschien was hij ook onzeker omdat zijn ex-ploeg maat Barthez op doel stond. De Fransman stopte de penalty vrij makkelijk. Het zou een hele du re en zure misser van de Engelse aanvoerder blijken te zijn. GPD Fabien Barthez stopt de strafschop van David Beckham. [opmgtests gedaan. GPD door Marcel van der Kraan ALBUFEIRA - Patrick Klui vert heeft de druk op Ruud van Nistelrooij in het Nederlands elftal flink vergroot. Hij wil bondscoach Dick Advocaat duidelijk maken dat deze de verkeerde keuze maakt voor de spitspositie van Oranje tegen Duitsland. „Als hij (Advocaat) vindt dat hij Ruud in het elftal moet zetten omclat Ruud meer in vorm is, is dat zijn keuze. Dan is het aan mij om het te gendeel te bewijzen." Kluivert zette minder dan 48 uur voor de openingswedstrijd van Nederland op het EK (be wust of niet?) de boel binnen Oranje op scherp tijdens een zeer openhartige persconferen tie. Hij onthulde daarbij dat de bondscoach hem tot op de dag van vandaag niet heeft verteld dat hij op de bank terecht komt, maar dat hij zelf al ge noeg weet. „Ik zie het toch dat ik niet zal spelen. Ik train niet bij de eerste elf. Het is niet mijn keuze, het is die van de trainer." Ook bleek het de man, die in 79 interlands al 40 doelpunten heeft gemaakt en daarmee de eeuwige topscorer van Oranje is (Van Nistelrooij staat pas op 14 goals), dwars te zitten dat hij vorige week niet voor het ge sprek over de nieuwe speelwij ze was uitgenodigd en Van Nis telrooij wel. Kluivert had 'heel graag' zijn mening willen venti leren over de aanvalsplannen van Oranje in de eerste wed strijd tegen de Duitsers. Topfit De spits van Barcelona heeft bij zijn club natuurlijk geen in drukwekkend jaar achter de rug. Het is misschien wel het meest teleurstellende seizoen uit zijn loopbaan. Toch vindt Kluivert dat hij nooit een onvol doende heeft gehaald en dat hij in het trainingskamp van Ne derland in de Algarve weer naar een bloedvorm is ge groeid. Op de vraag wat het laagste cij fer is dat hij zichzelf dit sei zoen zou hebben gegeven, ant woordt de topscorer: „Een zes. Echt niet minder. Ik had nog nooit een lange blessure gehad. Dit jaar kwam die er wel en het viel niet mee om vanuit zo'n blessure weer honderd procent fit te worden. Maar nu ik me weer topfit voel, vind ik dat ik er vrij goed voor sta." Daarbij valt het ook Kluivert op dat Ruud van Nistelrooij het tegenovergestelde door maakt. Na een seizoen bij Man chester United, waar Van Nistelrooij andermaal veel scoorde, komt de Brabander op de trainingen van het Neder lands team geen enkele dag goed uit de verf. Van Nistel rooij geniet echter de steun van Dick Advocaat en Wim van Ha- negem, Kluivert lijkt zijn kre diet juist een beetje te hebben verspeeld. „Natuurlijk zou ik wel uitleg willen vragen," zegt Kluivert, „maar ik ga geen strubbelin gen aan of wat dan ook. Ik weet gewoon dat ik er veel be ter voor sta dan aan het begin van de stage. Het belangrijkste Patrick Kluivert, op de rand van een fontein gevuld met sinaasappels, wacht op zijn kans in Oranje. „Ik zie het toch dat ik niet zal spelen." foto Ed Oudenaarden/ANP is dat ik voor het toernooi op scherp sta." De rol van invaller ligt hem he lemaal niet. Kluivert: „Het is niet mijn specialiteit. Maar het ziet er nu toch naar uit dat ik vanaf de bank moet starten. Het zij zo, ik probeer onwijs scherp te trainen. Ik hoop dat op zeker moment mijn kans komt. Als het goed is, wordt het een lang toernooi." Hij heeft respect voor de keuze van de bondscoach. Maar te recht vindt hij het dus alle maal niet. „Ruud heeft veel ge scoord bij Manchester United en daar heeft hij het goed ge daan. In het Nederlands elftal is het wel wat anders. Wat hij dit seizoen bij zijn club heeft gedaan geeft nu kennelijk de doorslag..." Als je nou loei bij dat gesprek met de vier belangrijkste inter nationals was geweest, wat had je dan gezegd „Dat weet ik niet, want ik weet niet wat er is besproken..." Dat is toch raar. We zijn al bijna een week verder en jij weet dat niet? „Er is gesproken over de speel wijze, maar de diepgaande din gen ken ik niet. Ik weet niet eens of er diepgaande dingen zijn besproken. Ik zou in elk ge val hebben gezegd dat wij ver dedigend te veel moeten belo pen als spitsen, omdat we aan vallend steun tekort komen." Mare Gvermars heeft een bom metje in zijn lichaam zitten dat moet ontploffen. Heb jij dat nu ook? „Ja, al is nog pril. Het is nog niet helemaal aan het borrelen. Maar dat komt wel als we mor gen (maandag) het vliegtuig pakken. Ik probeer zo lang mo gelijk ontspannen te blijven, maar het komt echt wel." GPD ALBUFEIRA - Ook Rudi Voller gooide gisteren een waas van geheimzinnigheid over het Duitse elftal bij de trai ning. Net als bij Nederland gingen de deuren van het trai ningscomplex hermetisch op slot. De Duitse pers wist ei genlijk toch wat er zich achter de poorten afspeelde. 'Der Rudi' oefent met zijn nieuwe opstelling: vier verdedigers, vijf middenvelders en één spits. De Duitsers zijn ervan overtuigd dat de ploeg morgenavond zo in het veld komt tegen Oranje. GPD LISSABON - De Engelsman Wayne Rooney werd giste ren de op één na jongste voetballer ooit op een Europees kampioenschap voetbal. Rooney speelde het duel met de Fransen met achttien jaar, zeven maanden en twintig da gen. Alleen de Belg Enzo Scifo was jonger. Op het EK van 1984 was Scifo bijna vier maanden jonger. GRENOBLE - Iban Mayo heeft de Dauphiné Libéré ge wonnen. De 26-jarige Bask raakte gisteren in de afsluiten de etappe niet in de problemen. De slotrit van de Franse etappekoers leverde een zege op voor de Australiër Stuart O'Grady. De Amerikaan Tyler Hamilton eindigde in het eindklassement als tweede op 36 seconden van Mayo. De derde plaats was voor de Spanjaard Oscar Sevilla. Lance Armstrong, bouwend aan zijn Tourvorm, bezette in het eindklassement de vierde plaats. ANP/AFP MONTREAL - Ferrari-rij der Michael Schumacher heeft gisteren de Formule 1-race om de Grot.e Prijs van Canada gewonnen. Het was zijn zevende zege in dit seizoen in acht races, en de 77e GP-zege in zijn loopbaan in 202 ra ces. Zijn broer Ralf werd tweede in een Williams. Derde werd de Braziliaan Barrichello in een Ferrari. ANP pagina 23 tactiek Schumacher magistraal LEIDEN - Rutger Smith heeft zaterdag in Leiden de Gou den Spike gewonnen. De jury beoordeelde de prestaties van de kogel stoter en discus werper als de beste van de dag. Smith stootte de kogel naar 20,94 meter, één centime ter onder het achttien jaar oude Nederlandse record van Erik de Bruin. ANP pagina 23 Smith komt een centimeter tekort foto Kerim Okten/EPA LISSABON - Gelukkig stond Frankrijk-Engeland nog op het programma, an ders zou je het afgelopen weekeinde zomaar de in druk hebben kunnen krij gen dat het EK voetbal voor B-landen was begonnen. Voetbal is een fascinerend spel dat, op het hoogste ni veau beoefend, moet uit draaien op meeslepende so lo's, gespecialiseerde schot en kopkracht en vooral in drukwekkend combinaties pel. Vooralsnog heeft het EK van Portugal vooral veel vallers en vastlopers la ten zien. door Henri van der Steen Zwitserland-Kroatië was gister avond het ergerlijke dieptepunt van wat modern voetbal is ge worden: twee ploegen die angst vallig veel spelers achter de bal houden en, eenmaal in balbezit, nauwelijks iets creatiefs blijken te kunnen. Heel goed bleken zo wel Kroaten als Zwitsers in schwalbes produceren, theater in het algemeen, balverlies lij den vanwege een soms stuitend gebrek aan techniek, kansen missen en algemeen onkundig gedrag voor het doel van de te genstander. Gebrek aan kwaliteit is een ding, gebrek aan lef (of een ge brek aan een aanvallende visie) bij coaches is wat anders. De Spaanse bondscoach, Inaki Saez, moet hevig hebben getobd over zijn opstelling. Hij koos za terdag uiteindelijk voor 4-3-3, met Raul op het middenveld 'in de punt naar voren' en twee ver dedigende middenvelders, Bara- ja en Albelda, beiden van Valen cia. En dus zaten Xavi en Vale- ron op de bank. Het kwam nog goed met Spanje, tegen een rottig spelend Rus land, maar het is de vraag of Saez met zijn opstelling, zonder Xavi, ver komt. Saez heeft het (luxe-)probleem van Advocaat: een kleine, verdedigend niet zo geweldige, maar aan de bal weergaloze middenvelder (Xavi - Sneijder) tegenover verdedi gend wel, maar aan de bal niet zulke geweldige spelers. Veel coaches kiezen dan toch liever voor de fysiek en defensief sterk ere jongens; dat is wel zo ze ker... Niet elke tegenstander zal zo gruwelijk destructief zijn als Rusland, maar het is wel dood zonde als je een intelligente pas ser als Xavi in de groep hebt en je kiest voor twee potige, maar niet bijster creatieve voetballers als Baraja en Albelda. De laat ste maakte zaterdag kort voor tijd ook nog een van de belache lijkste overtredingen ooit ge zien, toen hij zich voluit voor een spurtende Rus gooide. Albel da leek even in de verkeerde sport te zitten, rugby of catch as catch can? Maar goed,'de Span jaarden spelen met aanvallende intenties, hebben vleugels en een echte keeper, Iker Casillas. Net 23 jaar, al vijf jaar bij Real Madrid onder de lat en sinds het WK van 2002 de onbetwiste nummer één van zijn land. De nederlaag van Portugal was natuurlijk sensationeel, want to taal onverwacht, maar ook vol komen terecht, als je zag dat de gastheren nauwelijks een kans bij elkaar speelden; alleen enke le schoten van afstand leverden wat gevaar op. De Grieken zet- analyse ten vroeg druk op de bal, scoor den heel snel en konden na een halfuurtje verder voor de eigen goal gaan liggen; het werd een kwestie van de tijd volmaken. De goals van de Grieken kwa men voort uit lomp balverlies van de Portugezen. Bij de twee de ging invaller Ronaldo in de achtervolging, maar het artiest- je kon er geen versnelling uit gooien, wel een penaltywaardi ge overtreding. Prachtige straf schop trouwens, de Portugese keeper deed maar wat, zo leek het. Portugal kan meteen wor den afgevoerd van het lijstje fa vorieten, als ze er al op stonden. Vooraf werd gezegd dat een EK nooit zo veel favorieten had als nu. Frankrijk, Italië, Tsjechië, Nederland, dat zijn er vier. Is dat veel? Het is de derde keer dat er zestien landen mogen meedoen. Dat zijn er gauw een stuk of acht te veel. Vanaf de kwartfinales wordt het waar schijnlijk echt leuk, al was het maar omdat er dan per wed strijd wordt afgerekend: door gaan of naar huis. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15