Erfpachters bundelen krachten PZC Hier en daar keuvelen met de makers Zeeuwse Brazilianen zoeken hun roots Wielerclub rijdt 380 kilometer voor Palazzolihuizen 11 De Meeten zet zinnen op oprichting federatie Orchideeëntocht in Schouws natuurgebied Weinig Zeeuwse sporen op eiland Tobago Man over de kop op boulevard Clubhuis DFS geopend Brandweer Souburg naar finale Boete voor rijden zonder helm Bromfietsdief aangehouden Scheldemond wint tweemaal maandag 14 juni 2004 swb jjjprFsme Soesman BENESSE - De vereniging van .rfpachters, De Meeten, in Ren esse streeft naar oprichting van federatie van erfpachters van de stichting Renesse. Deze dub moet in de toekomst de ge- zanienlijke belangen behartigen fan erfpachters van de stichting n de Westhoek. Aan een oplos- sing voor het geschil over de fik se verhoging van het erfpachtca- non wordt nog steeds gewerkt. )at heeft momenteel zonder neer prioriteit, meldt voorzitter I. Eversdijk van De Meeten. De lichting Renesse - die grond be lt in Renesse, Haamstede, Wes- lenschouwen en Nieuw-Haam- stede - kwam- onlangs met een forse verhoging van de erfpacht- mjzen op de proppen. Op basis van een taxatie zou de prijs die te betrokkenen voor de grond ibe zij huren betalen, moeten worden opgeschroefd van 2,72 euro naar 7,20 euro per vierkan temeter. Het protest leidde tot oprichting een werkgroep van vier tie-)deskundigen, deels door de stichting e en deels vertegenwoor- van de erfpachters. Zij buigen zich in technische zin SIRJANSLAND - Staatsbosbe heer houdt zaterdag 19 juni een wandeling door het Schouwse natuurgebied Dijkwater. In het natuurgebied staan de or chideeën volop in bloei. Dijkwater is in 1954 afgesloten de Grevelingen en is nu een gebied met schraal grasland, sin- en water. De wandeling duurt ongeveer twee uur. Het vertrek is om 13.30 uur vanaf de knotwilg- dreef langs de Weg door Dijkwa- ler (tussen Dreischor en Sirjans- land). SCARBOROUGH - Een Jan de 'Moorstraat in het plaatsje Carl- jtonville. Dat is tot nu toe de eni ge zichtbare 'Zeeuwse wortel' die commissaris van de konin gin W. van Gelder tijdens een werkbezoek aan het Caribische eiland Tobago heeft aangetrof fen. Vrijwel alle sporen van de Zeeuwse aanwezigheid in de ze ventiende eeuw zijn uitgewist. lat wil niet zeggen dat de inwo ners van Tobago de Zeeuwen izijn vergeten, meldt Van Gelder vanaf het eiland. „De gidsen die bezoekers rondleiden vertellen wel allemaal het verhaal van de Zeeuwen. Aan de Fransen, die toch veel langer op het eiland verbleven, besteden ze veel min der aandacht. Kennelijk hebben de mensen iets met het Zeeuwse verleden." Hem is verzekerd dat bi) opgravingen ook sporen aan het licht komen. Destijds zijn vanuit Zeeland als scheepsbal- last gele ijsselsteentjes meege voerd. Die gebruikten de kolo nisten voor huizenbouw. Van Gdder: „Bovengronds is alles verdwenen door brand en sloop, maar de fundamenten van de steentjes zitten nog overal." Bij het Carltonville van Jan de Moor bevonden zich eeuwen lang enkele graven van Zeeuwen. Die verdwenen dooi de verwoestingen die een or kaan in 1963 op het eiland aan richtte. Zaterdag overhandigde de com missaris een plaquette aan het eilandbestuur, als symbool van de historische band tussen Toba go en Zeeland. Voor het mu seum was er een wandtegel, af komstig uit het huis van Lamp- sins (Scarborough werd gesticht heeft over het conflict en dat duurt langer dan Eversdijk verwacht had, door onder meer werkzaam heden en vakanties. „Er worden naar mijn gevoel wel openingen gemaakt. Al is de vraag uiteinde lijk of dat genoeg zal zijn." Eversdijk verwacht dat de uit komst van het overleg eind deze maand aan de verenigingsleden kan worden gepresenteerd. Tot die tijd zitten de erfpachters van De Meeten niet stil. De vere niging streeft naar oprichting van een federatie waarin alle erf pachters van de stichting Renes se verenigd zijn, om de gezamen- ljike belangen op langer termijn te behartigen. Dit voorstel wordt op korte ter mijn aan andere erfpachters voorgelegd. De federatie zou in de toekomst op z'n minst een in formerende rol kunnen spe len,aldus Eversdijk. Daarnaast is het streven de verschillende contracten die uitstaan bij de stichting Renesse - omwille van de duidelijkheid - te stroomlij nen. Probleem is dat er veel verschil lende contracten in omloop zijn, schetst de voorzitter. Dat is in het verleden zo gegroeid. Com plex De Meeten telt 53 wonin gen, maar in totaal zijn er een paar honderd erfpachters bij de stichting betrokken. Looptijden van de contracten variëren van zes tot twaalf jaar en er zit veel verschil in het moment dat con tracten aflopen. Dat bovendien sprake is van zowel permanente als recreatieve woningen maakt de situatie er niet doorzichtiger op. Door krachten te bundelen kan op langer termijn beter een front gevormd worden, is de ge dachte. Dat geldt overigens niet alleen richting stichting Renes se. Ook in de discussie over per manente bewoning van recrea tiewoningen valt bijvoorbeeld gezamenlijk zaken te doen. Bezoekers lopen langs het beeld van Hanneke Blom uit Krimpen aan de IJssel op de locatie Molenbosch in Nieuw Haamstede. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Op de peda len. Het Kunstschouwmagazine - met acx-yl van Arris Tijsseling op de omslag - onder de snelbinders. Van galerie naar kerk en van zorgcentrum naar hotel. Vluchtige indrukken in een poging die schier eindeloze kunstroute in een week einde te vatten. En toch...opeens die prikkel. Ontroerend werk tegen een ver rassende achtergrond. Keuvelende kun stenaars en een aangenaam 'wij-ge voel'. De Kunstschouw Westerschou- wen is zaterdag begonnen. Het evenement is koud een half uur be zig of het wemelt in Galerie Haamstede - kloppend hart van de organiserende stichting - al van de mensen. Op een naastgelegen terras zijn koffiedrinkers met een Kunstschouwmagazine in de hand ruimschoots vertegenwoordigd. Nog een stukje verder, bij Galerie Het Oude Raadhuis aan de Ring, zit Anja van Daatselaar uit Gouda op een muur tje haar persoonlijke route uit te voge len. Van verre herkenbaar dankzij het magazine. En ze doet de route rustig op de fiets. Dat is één van de aantrekkelijk heden van de Kunstschouw, vertelt ze. Zoveel kunst op een kluitje. Te bewon deren in eigen tempo en in zelfgekozen volgorde. Een aangenaam extraatje - waarvan ze vooraf niet op de hoogte was - is de aanwezigheid van kunste naars op verschillende locaties. De inwoonster van Gouda, groot lief hebber van 'mensbeelden', maakt dank baar gebruik van die mogelijkheid door in gesprek te gaan met Margreeth Bron- cke-- die bronzen beelden exposeert in Het Oude Raadhuis. Van Daatselaar, die de Kunstschouw voor het eerst be zoekt, neemt haar tijd. Man en drie kin deren, waarmee ze speciaal voor de kunstroute een weekend in een vakan tiehuisje doorbrengt, volgen twee dagen lang hun eigen pad. Opdat zij zich onge stoord in patina's en ander moois kan verdiepen. In de kerk van Noordwelle buigen Tja- colien Wiersma en Willemijn Haandrik- man uit Nieuw-Vennep - met stacara van op Schouwen-Duiveland - zich be wonderend richting schilderwerk van Antonio Poioumen. Ze steken hun licht op bij de maker („Dertig lagen? Pfff, wel dertig lagen.") en doen inspiratie op waaruit ze wellicht ooit putten als ze zelf achter de ezel staan. Even ergens binnenlopen en soms een praatje maken met de kunstenaar. Laagdrempelig Het is het leuke aan de Kunstschouw, meent Haandrikman. Dat laagdrempeli ge - dat je minder snel in een willekeuri ge galerie zult ervaren. „Sfeer, locaties en omgeving", somt Wiersma de aan trekkelijkheden op. Na zes keer het eve nement te hebben bezocht, dachten ze het nu wel zo'n beetje gezien te hebben. „En toch blijkt het dan weer heel aar dig. Zeker als het weer meewerkt." Die ervaring delen Hilde en Gunter Preetz en Peter en Doris Ohmen uit het foto Marijke Folkertsma Duitse Leberkussen, die van hun fietsen stappen bij, de Torenhoeve. Het ene stel is er voor de eerste keer, het andere stel heeft inmiddels vijf jaar ervaring ach ter de kiezen. Dat levert hier en daar ze ker herkenning op, al mist het viertal wel een Duitse vertaling van de titels van werken. Zodat ze beter begrijpen wat een maker heeft bewogen. Maar trouwe bezoeker of niet en al dan niet alles begrijpend. „Er is altijd genoeg te zien." Het is niet alleen het werk op zich en het is evenmin de lange lijst gevarieerde locaties. De adem stokt nu juist als je die twee zaken in een aangename mix samen ziet. De veelal harde lijnen van de torens van de Rotterdamse beeldhou wer Ieneke van der Kooy doen de Neder lands hervormde kerk van Noordwelle, waar zij exposeert, zachter lijken. Zoals er ook effecten voort kunnen komen uit de combinatie van werken. De veelal strakke hardstenen ontwerpen van Van der Kooy geven de doeken van de in de zelfde kerk exposerende Poioumen een dromerige dimensie. Zoals de doeken op hun beurt de scherpte van de torens lijken aan te dikken. Eerder sprak Van Gelder op een symposium over eco-toerisme. Daarbij legde hij een verband tussen Tobago en Zeeland. Zo de natuur een meerwaarde ft voor recreatie en toerisme, j>eeit ook de geschiedenis dat. Rat gaat voor beide gebieden °P' Zijn bezoek aan Tobago be gon de commissaris met een in- teiding over watermanagement, 'n het kader van Global Water artnership. Daarbij benadruk te hij het belang van samenwer kt? °P het gebied van de drink watervoorziening tussen de Cari- O'sche landen. Het werkbezoek van Van Gelder Vlndt plaats in het kader van de vienng van het 350-jarig be- s aan van Scarborough. door Frank Gijsel NIEUWVLIET - Vier nazaten van emigranten, die rond 1860 vanuit West - Zeeuws - Vlaande ren naar Brazilië trokken om daar een nieuw leven op te bou wen, brachten afgelopen week end een bezoek aan de streek. De kennismaking met de kust, het zicht op de Westerschelde en de rit door de tunnel brach ten de nodige emoties los. Over dit water vertrokken immers vanuit Antwerpen hun voorou ders naar Zuid - Amerika. Zaterdag arriveerde het gezel schap rond de klok van vijf uur in dorpshuis De Heerlijckheijt in Nieuwvliet voor een kennis makingsbijeenkomst met inwo ners van de streek. Nippend aan een kop koffie komen Leonora Boone, Lucineia Laurett en Ade- mar en Géni Kruger (verduit sing van 'Krijger') nog even bij van de eerste indrukken. De uitgeweken Zeeuwen vestig den zich destijds in Espirito San to (Heilige Geest), de kleinste deelstaat van het land, maar toch altijd nog iets groter dan Nederland. Zo'n vijftig kilome ter landinwaarts stichtten ze de nederzetting Holanda. Wegen waren er nauwelijks en de ont ginning van het land ging zeer moeizaam. Ton Roos inmiddels gepensio neerd) en zijn vrouw Margje wa ren van 1972 tot 1983 als zen dingswerker actief in Espirito Santo. Ze begeleidden de groep dit weekend. Gerard van de Vel de uit Zuidzande, kenner van de streek in de negentiende eeuw, trad op als gids. Leonora Boone, als lerares ac tief op een landbouwschool, wil graag zo veel mogelijk te weten komen over haar roots. „Heel veel Nederlanders zijn in Brazi lië bij me geweest om informa tie over hun voorouders. Ik ben benieuwd naar alles wat er van af 1860 is gebeurd en waar mijn voorouders vandaan kwamen." In De Heerlijckheijt werd ken nisgemaakt met inwoners van de streek die de banden met hun voorouders of andere familie verder willen uitbreiden. Zo ver scheen Jaap Heule, die nu in Et- ten - Leur woont, maar van oor sprong inwoner van Nieuwvliet is met zijn pa Ko ten tonele. Na een toevallig contact met Roos ging het balletje aan het rollen. „Als eerste inwoner van Nieuw vliet moest en zou ik op zoek gaan naar mijn voorouders Lau- ret van moederszijde) en Heu le. Ik heb daar tot mijn groot ple- Rachel Sturm (rechts) laat de vier Brazilianen foto's zien van haar bezoek aan de Zeeuwen in Brazilië. foto Camile Schelstraete zier familie kunnen opzoeken. Het bleek zelfs dat enkele oude ren daar nog het plat Zeeuws spraken. Zo kwam ik ook bij me vrouw Boone terecht, die me heel wat vertelde over het leven van de emigranten in Brazilië." Boerderij Ook Angèle Sturm en haar doch ter Anne Lies hebben foto's mee gebracht van zoon en broer Frans, die al meer dan dertig jaar in Brazilië woont en werkt. De familie Haartsen en zoon Ma- teus vertellen over hun leven in Brazilië op een boerderij. „Ruim drie jaar geleden zijn we naar Nederland teruggekeerd. Het was onmogelijk om daar de kost te verdienen. Ons hart ligt nog steeds daar." Mateus, nu leer ling van de Berenburcht in Oost burg en geboren in Brazilië, zou zo terug willen naar zijn vrien den. Initiatiefnemer Roos wil na dit bezoek niet stil blijven zit ten. „Er is een nieuwe stichting opgericht, 'Holandinha em Vi sta' (Zicht op Holandinha) en we willen binnen vijf jaar een boek en een film maken. Want het is belangrijk voor de mensen daar, om hun eigen Toots' te le ren kennen. Er is nog veel onder zoek nodig. Vooral naar de toe dracht van het vertrek vanuit Antwerpen moeten we nog veel opzoek werk verrichten." VLISSINGEN - Een 25-jarige automobilist uit Vlissingen is gisterochtend rond twee uur gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de Boulevard de Ruyter in Vlissin gen. De man raakte door onbekende oorzaak de stoep rand en een geparkeerde auto. Daardoor begon hij te slin geren en sloeg over de kop. De Vlissinger heeft lichte ver wondingen opgelopen. Uit een blaastest op het bureau bleek dat hij tweemaal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. BURGH-HAAMSTEDE - Geen reeks langdradige toespra ken maar een gezellig feestje, met slechts een kort offici eel moment. Dat was zaterdag uitgangspunt bij de ope ning van het gloedjenieuwe clubgebouw van sportvereni ging DFS in Burgh-Haamstede. Roel Saman, de oudste nog levende oud-voorzitter van DFS, werd met paard en wagen opgehaald om onder begeleiding van dweilband de Notekluuvers naar het sportveld gebracht te worden. Daar opende Saman met het jongste lid van de club en huidig voorzitter, Theo Grefkens, de kleedkamers waarin de F-jes en E-tjes (de jongste spelers) bleken verstopt. Aan oud-voorzitter Wilburt Stadhouders de eer met een druk op de knop het honk officieel te openen. Na hard werken is het 'sportpaleis', zoals secretaris K. de Feiter het honk bestempelt, volledig klaar. De baan werd vrij dagmiddag op de valreep voltooid. BERLICUM - De brandweerploeg van de post Oost-Sou burg heeft zaterdag bij gewestelijke wedstrijden hoge druk in het Brabantse Berlicum een tweede plek gehaald. Het team mag nu naar de landelijke wedstrijd, die op 11 september in Ermelo wordt gehouden. Aan de wedstrijd in Brabant deden twaalf teams mee. De ploeg van Oost-Souburg moest alleen het team van de Bavaria-brou- werij laten voorgaan. Wel had de Zeeuwse ploeg de beste bevelvoerder. VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagochtend een 18-jarige en een 16-jarige inwoner uit Middelburg op de bon geslingerd. Beiden droegen geen helm op de brom fiets. Rond twaalf uur zag een surveillancewagen van de politie de twee zonder helm rijden in de Nicolaes Ho- nighstraat in Vlissingen. Een stopteken werd genegeerd. De bestuurder van de brommer reed via het trottoir in de richting van de Verkuijl Quakkelaarstraat, vervolgens via de Singel naar het garageplein erachter. Bij de komst van de politie, keerde de bestuurder zijn brommer, maar botste tegen de politiewagen. De bromfietser ging onder uit. De bestuurder kreeg ook een bekeuring, omdat zijn brommer niet verzekerd was. MIDDELBURG - De politie heeft zondagochtend om tien voor vijf een 21-jarige Middelburger aangehouden voor het stelen van een brommer. De man had het voertuig eer der die nacht meegenomen uit het centrum van Middel burg. De brommer is terug naar de eigenaar. door Frank van Cooten HULST- Jouckje van het Palaz- zoli Huis in Hulst heeft een brok in haar keel als dertig toerrijders van de Zeeuwse wie lervereniging Theo Middel kamp de Grote Markt op draaien. Het peleton vertrok vrijdagnacht uit Parijs voor een sponsortocht van 380 kilome ter voor de Zeeuwse Palazzoli Huizen. „Ik ben ontroerd. Ze doen het toch voor onze huizen", zegt Jouckje zaterdagmiddag om 15.30 uur bij aankomst van de renners op de Grote Markt. 'De mannen met karakter, de man nen van Middelkamp', orakelt de speaker als de coureurs voor. een paar minuten van de fiets stappen in Hulst. Ze hebben bij elkaar twaalfduizend euro bij el kaar gefietst voor de Palazzoli Huizen in Hulst, Terneuzen, Goes en Vlissingen. De huizen zijn een steunpunt voor voor mensen met kanker en hun naas ten. De eerste cheque, van drie duizend euro, is voor het Palaz zoli Huis in Hulst. „Een fantastisch bedrag", glun dert teamleider Ruud Naessens. „We zijn immers volledig afhan kelijk van giften. Het is altijd echt beknibbelen bij ons. Een deel van het geld gebruiken we voor het vergroten van onze naamsbekendheid. We maken het geld uiteraard niet in een keer op. We houden de hand op de knip." Het Palazzoli Huis in Hulst is in februari 2003 geopend. Meer en meer mensen weten hun weg naar het opvanghuis te vinden. „Toch is er nog drempelvrees. In Zeeland is nog altijd de mentali teit alles binnenshuis te houden. Zeeuwen praten niet graag met buitenstaanders over hun emo ties. Kanker is nog steeds een beladen woord. Deze drempel moet nog een beetje worden ge slecht." En daar hebben de der tig renners van Theo Middelkamp een steentje aan bij gedragen. „Een fantastische prestatie", zei burgemeester J.F. Mulder. „Met een gemiddelde snelheid van dertig kilometer per uur was het maar goed dat ik niet een stukje ben meegereden." Dat was im mers wel eerst de bedoeling. Mulder had in eerste instantie een verrassing in petto voor de renners. De inmiddels 90-jarige Theo Middelkamp was uitgeno digd om 'zijn mannen' te verwel komen. Op het laatste moment haakte hij echter af vanwege zijn gezondheid. De sponsortocht werd gehouden in verband met het vijftigjarig bestaan van de Zeeuwse wieler vereniging. „Het gaat bij de tocht niet alleen om de sportie ve uitdaging, maar ook om het goede doel. Alle renners zijn op pad geweest om sponsorgelden binnen te halen", zegt Cees Wes- terweele, voorzitter van de toer- afdeling van Theo Middelkamp. Renner Eric Oostdijk ziet er za terdag nog fris uit. „Tot nu toe is het goed gegaan. We hebben goed kunnen doorrijden." In heel Frankrijk is het goed weer geweest. Mark van Mugroot uit Koewacht heeft echter zware bé nen. „Ik ben best wel kapot, ik zie op tegen het laatste stuk." Er worden immers nog drie cheques uitgedeeld. In Terneu zen, Goes en Vlissingen. Veel tijd is er daarom niet in Hulst. Pas rond 19.00 uur is het voor het peloton gedaan, als ze het de cheque in Vlissingen hebben overhandigd. VLISSINGEN - Twee sport- teams van scholengemeenschap Scheldemond zijn zaterdag in Den Haag bij de regionale fina les streetsoccer in de prijzen ge vallen. Beide ploegen haalden een eer ste plaats en mogen nu meedoen aan de landelijke wedstrijd Tfp 12 september in Rotterdam. Scheldemond nam met tien teams (45 jongens en meisjes) deel aan de regionale finales streetbasketball en - soccer. Scheldemond werd in de catego rie 12, 13 en 14 jaar kampioen en in de leeftijdsgroep 15 en 16 jaar. Streetsoccer wordt met teams van vier personen plus een wisselspeler gespeeld, bas ketbal met drie en een wisselspe ler. De basketballteams vielen dil jaar niet in de prijzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11