Lonink hamert op totaalvisie Brug verbindt Othene met stad PZC Oerkrachtige beelden aan de Schelde Rock en regen hand in hand Samenhang belangrijk bij reconstructie en verfraaiing straten en pleinen Twee jaar cel geëist tegen inbreker Zangavond agenda 15 Het is je gelukt! Terrein Aardenburg asbestvrij Puyenbroeck opent groot zwembad Onderzoek parkeerdruk Sas Hoek krijgt verlengde geluidswal ijnnrWout Bareman TERNEUZEN - De plannen voor aanleg, reconstructie en j verfraaiing van straten en plei- I nen in de binnenstad van Ter- neuzen moeten nadrukkelijk op elkaar worden afgestemd. De aanpassing van de Nieuwstraat, de opknapbeurt voor de Noord straat en de aanleg van het Thea terplein dienen naadloos op el kaar aan te sluiten. Burgemeester J. Lonink: „We moeten streven naar samenhang en dat kan alleen als we kiezen voor een brede, integrale aan pak Er staan verschillende pro jecten op stapel. Na jaren kisse bissen wordt op niet al te lange MIDDELBURG - Tegen een 26-jarige inwoner van Terneu- zen is gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor het plegen van woninginbraken en winkel diefstallen twee jaar cel geëist. De man gaf toe eind vorig jaar in Tenieuzen in drie woningen te hebben ingebroken. Aan een derde woninginbraak werd hij medeplichtig bevonden, omdat hij op de uitkijk zou hebben ge staan. De buit bestond uit geld, bank passen, creditcards, computers, gsm's en sieraden. Ook de win keldiefstallen werden erkend. De Terneuzenaar is zwaar ver- islaafd aan harddrugs. Officier ivan justitie G. Oosterveld refe- 'i reerde aan het strafblad, dat (sinds 1998 gekenmerkt wordt door vermogensdelicten. De ver dachte, die de meeste tijd op straat doorbrengt, vertelde bij zijn broer in Terneuzen te gaan inwonen. „Daar kan ik wegblij ven van de Terneuzense drugs- scene." De officier was daarvan niet zo overtuigd. Uitspraak op 23 juni. BERNEUZEN - Het Christelij- ke Gemengd Eilandenkoor uit Zierikzee en het Christelijk Man- nenkoor Zeeuws-Vlaanderen houden zaterdag 19 juni een zangavond in de Grote Kerk in Terneuzen. De koren worden tij- dens het concert begeleid door Martin Weststrate op orgel en Jolanda Visser op hobo. De toe gang is gratis. De zangavond be gint om 19.30 uur. bij nader inzien 1 TERNEUZEN - Bij het artikel in de PZC van woensdag 9 juni over de proble men met hangjongeren rond het ROC-Westerschelde in Terneuzen is een foto geplaatst met daarop een aan tal scholieren. Het betreft hier echter een groep leerlingen van het ROC zelf en niet de jongeren die - zoals in het arti- fel beschreven wordt - voor overlast zorgen. termijn de Noordstraatpromena- de gereconstrueerd en na de ver huizing van koffieshop Check point en de bouw van het twee de deel van de parkeergarage aan de Westkolkstraat kan ook worden begonnen met de aanleg van het plein voor het Schelde- theater. Daarnaast zijn plannen in de maak voor verfraaiing van de Nieuwstraat en mogelijk ook de Korte Kerkstraat. Lonink: „Als we praten over een drasti- TERNEUZEN - Met de opening van de Brug van Othene is de sche verbetering van het aan zicht van de binnenstad moeten we uitgaan van een totaalvisie. Daarbij moeten we streven naar een logische overgang tussen de straten en pleinen, zodat ook voor de bezoeker hele duidelijke looplijnen zichtbaar worden. Die dient als het ware automa tisch vanaf de Scheldeboule- vard de binnenstad in te worden getrokken via de Nieuwstraat of - aan de andere kant - Steenen Beer." Vooral de Nieuwstraat is het zorgenkindje. Uit een recen te enquête blijkt dat veel men sen die uitgaansstraat nog steeds associëren met agressie, vernielingen, hangjongeren, inti midatie, ongezelligheid en vecht partijen. Om die problemen ef fectief aan te pakken werd ruim een jaar geleden de Kwaliteits kring Nieuwstraat (met verte genwoordigers van de horeca, de politie, de gemeente en jonge- Treintje De officiële openingshandeling werd gisteren verricht door de eerste bewoners van de nieuwe wijk en vertegenwoordigers van buurtvereniging Ons Nootje. De bewonersdelegatie boemelde met een treintje over de brug on der de feestboog door en reed daarbij door een afzettingslint. Na het openingswoord van Lo nink stortte de jongste bewo nersafgevaardigde, de zesjarige Nick Soetmulder, een lading confetti op het wegdek van de brug. De burgemeester noemde de overkluizing voorlopig de re cafébezoekers) opgericht. Ook werd een hoi-ecavereniging in het leven geroepen. De hore ca hanteert sinds enige tijd on der meer collectieve huisregels om aan te geven dat asociaal ge drag niet wordt getolereerd. Bo vendien is er via de gsm een 'di rect lijntje' met de surveilleren de politie in de straat. Inmid dels is ook een zogenoemde Wijktafel geïnstalleerd, een overlegplatform van ondeme- 'Brug van Othene'. Maar hij gaat er vanuit dat wijkbewoners en andere bruggebruikers bin nen de kortste keren zelf een naam voor het roestvrijstalen ge vaarte verzinnen. De brug kost te de gemeente ruim anderhalf miljoen euro. Het kunstwerk is 71 meter, waarvan 41 meter bo ven oever en water hangt, lang en achttien meter breed. De roestvrijstalen zijkanten met leuningen en rijbaanscheidings- buizen en de strakke lantaampa- mers, bewoners, gemeente, poli tie en woningstichting onder lei ding van burgemeester Lonink. Die stelt vast: „De plannen voor de Noordstraatpromenade en het Theaterplein zijn al eerder uitgewerkt. Die zijn panklaar. Tijd dus om ons helemaal te rich ten op de Nieuwstraat en direc te omgeving. In goed overleg met alle betrokkenen moet het ons eindelijk lukken dat gebied flink op te krikken." len geven de brug een wat futu ristisch uiterlijk. „Dynamisch, modern en eigentijds, net als de wijk", stelde wethouder P. Ha melink van openbare werken eerder. Met de opening van de brug is Othene-Noord bijna af. Aan de voet van de brug, op het 'Schel- debalkon', komen nog enkele ar chitectonisch interessante wo ningen. Vóór de bouwvakvakan tie wordt de wijk helemaal pico- bello in orde gemaakt. door Raymond de Frel SAS VAN GENT - Het podium is opgebouwd, de dranktent an nex schuilplaats ook. Nu de re clameborden nog een plek geven en de geluidsinstallatie in orde brengen. En natuurlijk flink dui men voor goed weer, want daar heeft het festival Dance en Rock Around The Bridge in Sas van Gent in elk geval geen abonne ment op. Het lijkt haast traditie te wor den: regen. Het popfestival, dat vandaag en morgen voor de der tiende keer nabij de brug van Sas van Gent wordt gehouden, werd alleen het eerste jaar ge trakteerd op stralend weer. „We kregen al de bijnaam Rain Around The Bridge. Regenach tig weer hoort er haast bij, maar we hebben het natuurlijk liever niet. Het heeft immers behoorlij ke invloed, met name op de drankomzet", vertelt Annelies Korst, één van de organisatoren. Ook dit weekeinde dreigt er re gen (vandaag dertig procent kans op neerslag, morgen zestig procent, meldt NOS Teletekst), maar de organisatie maakt zich er niet druk meer om. Korst. „Natuurlijk luisteren we regel matig naar de weerberichten. De geluiden vanuit België zijn gunstiger dan de Nederlandse, STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG - Kermis; AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Biljarten en kaarten; De Halle, 14 uur: Kaarten en biljarten; 16 uur: Zitgymnas- tiek; 't Trefpunt, 10 uur: Koersbal; 13 uur: Kaarten en biljarten; 14 uur: Bingo; BRESKENS - Handelshaven, 15.00 uur: Rondvaart op de Westerschelde; CLINGE - Malpertuus, 13.30 u: Kaarten bieden en jokeren; 13.30 u; Koersbal; 13.30 u: bingo; Schietterrein Staten- boomweg, 9.30 u: Western weekend; GRAAUW - Dorpshuis, 13.45 uur: Koersbal; HEIKANT - Zaal Maton, 20.00 uur: Free Country Dancers gevorderden; 20.30 uur: Free Country Dancers beginners; 't Heike, 13.00 uur: Biljarten en pieren; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten en volksdansen; 19.30 uur: Gezelschapsdansen; Vremdieke, 14.00 uur: Start rollatortocht; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Fysiogym, 13.00 uur: Biljarten, jeu de boule; Basi liek, 20.00 uur: Zomerorgelconcert; KLOOSTERZANDE Festivalterrein aan't Laantje, 19.00 uur: Kloosterpop; maar je moet het toch nemen zo als het komt." Het evenement beschikt dit jaar voor het eerst over een camping Daarvoor is belangstelling, al is de kampeerplaats - voor maxi maal honderd mensen - nog niet volgeboekt. De camping kan worden gezien als een soort be scherming voor festivalgangers die graag een pintje drinken tij dens de optredens. Datzelfde geldt voor de festivalbussen. Polsbandjes onderscheiden min derjarige bezoekers van muziek liefhebbers vanaf zestien jaar. Alleen meerderjarigen kunnen alcoholische dranken bestellen. Bij twijfel kan om legitimatie worden gevraagd. Vanavond (Dance Around The Bridge) ver wacht de organisatie tussen de 1500 en 2000 bezoekers, op de Rock-dag (morgen) worden on geveer 1500 mensen vernacht. Dit ondanks Kloosterpop in Kloosterzande met de rockband Kane, dat tegelijkertijd wordt gehouden. „Natuurlijk is er spra ke van concurrentie, ook al is on ze opzet heel anders dan die van Kloosterpop. Het is jammer dat twee van dit soort activiteiten nu tegelijk plaatsvinden. Hope lijk kan dit volgend jaar an ders", zegt Korst. Het dansfes- tijn begint vanavond om 16.30 uur met DJ Sven. DJ Dana sluit de eerste dag af. KOEWACHT - De Vlaschaard, 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; OOSTBURG - Tienercentrum Time Out, 15-18 uur: Soos vanaf 12 jaar; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 20.00 uur: Oefenavond Country Dance; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Modelbouw; SAS VAN GENT - De Speye, 19 u: Grut- moole volksdansen; 19 uur: Dansclub Lencor; 19 u: Muziekschool leerlingen showband Sas van Gent; St.Albert, 13 uur. Vrij biljarten en spelmiddag; Festi valterrein Around the Bridge, 19 uur: Dance around the bridge; ST.JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 19.00 uur. Jeugdsoos, Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS gym en volksdansen, kaarten, ca nasta, biljarten heren; TERNEUZEN De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen, Sporthal 't Zwaantje, 9.00 uur: Bowls; VOGELWAARDE Café Ons Vermqak, 19.00 uur' Jeugddisco; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 13.00 uur Kaarten en biljarten; Centrum, 14.00 uur: Dorpsfeest met onder meer senio renmiddag, bierfietswedstrijd, kleindie- renshow en muziek; De officiële openingshandeling werd gisteren verricht door de eer ste bewoners van de nieuwe wijk. Zij reden in een treintje over de brug. foto Camile Schelstraete vrijdag 11 juni 2004 redactie ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (6113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Het beeld van Stefaan Mortier is dé blikvanger op de Scheldeboulevard. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De beelden op de Schel- dedijk verrassen het echtpaar Smit aan genaam. De regen deert de Drenten uit Darp niet, Terneuzen blijkt een uitstap je vanuit vakantieadres Bruinisse meer dan waard. Het slechte weer was een prima excuus om eens te ervaren of 6,6 kilometer tun nel nou echt lang is. De ondergrondse belevenis viel de twee zeventigers niets tegen. En weliswaar regende het bezui den de Westerschelde ook, maar dan blijkt de saaie werkstad Terneuzen nog een leuke havenstad met onvermoede hoeveelheden plezierjachtjes te zijn ook. De beelden op de Scheldedijk ma ken het nog mooier. Terneuzenaar Jan Verpoorte (79) is het van harte met het echtpaar Smit eens. „De beelden vrolijken de dijk op, ik vind het altijd leuk om er eens wat lan ger bij te blijven staan." Verpoorte kan zich, net als het echtpaar Smit, voorstellen dat echte kunstliefheb bers de jaarlijkse uitstalling 'Beelden aan de Schelde' wat te monotoon vin den worden. Maar de wandelaar stoort zich daar niet aan. „Ik vind het telkens weer mooi om de sculpturen te bekij ken." Stenen en bronzen beelden hebben ook dit jaar de overhand en minstens een derde van de beelden is van de hand van Chris Ferket. De beeldhouwer uit Eeklo is sinds het begin van de beelden route de drijvende kracht achter de zo- merexpositie. De nieuw leven ingebla zen Stichting Watermerk, die zich bezig houdt met de promotie van kunst in Ter neuzen en omgeving, wil er vanaf vol gend jaar op toezien dat het aanbod aan sculpturen gevarieerder wordt. De to tempalen die eerder te zien waren, von den de Watermerkers niet allemaal even hoogstaand. Maar het stichtingsbestuur is blij dat, hoewel er ook dit jaar weer wat totems tussen staan, Ferket zich ondanks zijn gevorderde leeftijd (75) nog steeds in spant voor het welslagen van de zomer se toeristentrekker. De beelden van Ferkets hand, veelal geïnspireerd op het verhaal 'van den vos Reynaerde', vinden immer veel weerklank bij het publiek en ook sculp turen van wat mindere kwaliteit doen het in de open lucht vaak goed, alleen al door hun massaliteit en het natuurlijke materiaal waarvan ze gemaakt zijn. De hardstenen en bronzen beelden stralen veelal van verre al een soort oerkracht uit. Dat de deze week geplaatste beelden het zonder toelichting moeten doen - vaak ontbreekt zelfs de naam van de kunstenaar en de titel van het werk - is goed voor de fantasie van de toeschou wer, maar een beetje jammer voor de nieuwsgierige liefhebber. Watermerkbe stuurder A. Stoffels belooft dat het ge mis over een maand wordt goedge maakt. „Begin juli komt er een exposi tie in de Grote Kerk in de Noordstraat. Daar zijn kleinere sculpturen van ande re materiaalsoorten te zien. In de kerk kunnen belangstellenden en nieuwsgie rigen ook een boekwerk vinden met in- foto Camile Schelstraete formatie over de beeldenroute." Deze maand moeten geïnteresseerden nog in de weekeinden bij kunstenaars zelf aankloppen. Een aantal beeldhou wers is op zaterdagen en zondagen in kraampjes aan de Oostkant bezig met het vervaardigen van nieuw werk." Stoffels meldt dat er binnen twee we ken nog zeven of acht beelden te zien zijn, naast de vijftien die de afgelopen dagen werden geplaatst. Op de Reuzen- kabouter en de Havenreuzen van de ge kende Gentenaar Walter de Buck moe ten we nog even wachten. Een enorm beeld van Stefaan Mortier is zeker tot die tijd dé blikvanger op de Scheldebou levard. Een bronzen vrouwelijk naakt zonder hoofd, met vleugels. Een engel? Een modern vrijheidsbeeld? Of juist een aanklacht tegen de onthoofde vrijheid of de verloren bewaarengel? Eenieder kan er zijn fantasie op losla ten tot de 'oplossing' in de Grote Kerk is te vinden. SGP-wethouder Piet Hame link liet deze week weten dat 'naakten bij voorkeur moeten worden vermeden' in de Terneuzense kunstuitingen. Of de wethouder het beeld van Mortier aan stootgevend vindt, weet hij nog niet. „Ik heb het nog niet gezien." door René Hoonhorst 'sprong over de kreek' definitief gemaakt. De eerste bewoners be trokken ruim 6,5 jaar geleden al een woning, maar de tweede ont- (advertentie) Tientallen 'kom-er-nou-'s-uit-want-je-bent-te-laat'- ochtenden. Honderden lunchtrommeltjes gevuld met boterhammen. Verhalen over die stomme leraar wiskunde en over die leuke jongen uit 4C (die achteraf ook stom bleekte zijn). Het overhoren van Franse woordjes én 't juichen voor een voldoende. Maar je zoon of dochter is geslaagd! En dat mag gevierd worden. Met Celebrations®. De verrassende mix van bekende chocolademerken. Je favoriete chocolaatje zit er altijd bij. Mam, gefeliciteerd. Geniet ervan. Geslaagd! Je viert het met Celebrations Deze'rubriek verschijnt in alle titels van NRp Dagbladen (oplage ruim 2 min. ex Voor Informatie over adverteren in de/e rubriek e-mail naar inlo^nrp.nl o v.v. NGVU! sluitingsweg trekt Nieuw Othe ne echt bij de stad Terneuzen, stelde burgemeester J. Lonink. De wijk en het aansluitende Othene-Zuid, waar de huizen momenteel als paddestoelen uit de grond schieten, leveren Ter neuzen een 'hoogwaardig woon- milieu'. „Aantrekkelijke woonlo caties, werkgelegenheid en aan trekkelijke woningen voor pen- sionado's moeten Terneuzen aantrekkelijk maken voor veel verschillende bevolkingsgroe pen. We willen tenslotte voorko men dat de voorspelling uit komt dat Terneuzen in 2020 achtduizend inwoners minder telt", benadrukte Lonink. AARDENBURG - Mannen in witte pakken in een afgezet gebied roepen in het algemeen schrikreacties op. Op het terrein van de voormalige metaalwarenfabriek (MIA) op de kruising van de Eedeweg en Verloren Kostje in Aarden burg is echter weinig aan de hand. De gemeente Sluis be gon gisteren met een asbestsanering die tot en met van daag duurt. De kosten bedragen vijfduizend euro die wor den betaald met Rijksgeld uit het Investeringsbudget Ste delijke Vernieuwing. Dit geld bedeelt de provincie toe aan de gemeente. Tijdens een aanvullend bodemonder zoek is recentelijk asbestmateriaal gevonden. Dit bevindt zich in cementplaten die tot ongeveer veertig centimeter in de grond zitten. De asbestvezels zijn gemengd met ce ment en lijm. Ze kunnen alleen vrijkomen als het materi aal wordt bewerkt. Zonder bewerking is er geen gevaar voor de volksgezondheid. De gemeente wil echter geen en kel risico nemen met het oog op de herinrichting van het terrein. Op het betrefffende terrein is al eerder een bodem onderzoek uitgevoerd. Daarbij zijn in 1992 verschillende verontreinigingen aangetroffen. Het terrein wordt deels ingericht als parkeerplaats voor personenauto's. Ook komt er een skatebaan. WACHTEBEKE - Het provinciaal domein Puyenbroeck. net over de Zeeuws-Vlaamse grens bij Wachtebeke, is uit gebreid met een omvangrijk zwemsportcomplex. Het moet uitgroeien tot het belangrijkste trainingscentrum voor de Belgische zwemsport. Maar er is ook volop ruimte voor recreatief zwemmen. De provincie Oost-Vlaanderen heeft vijftien miljoen euro geïnvesteerd in het complex dat bestaat uit een Olympisch zwembad, een golfslagbad, vier whirlpools, twee stoomcabines, een reuzenglijbaan, een kinderbad en een zwemmersbar. Het sportcomplex gaat vrijdag 18 juni open. Dat hele weekeinde is de toe gang gratis. Op het domein (500 hectare) werd vorige week ook al een deel van het eerste vrij toegankelijke golf terrein in België geopend. Het domein trekt veel bezoe kers. Vorig jaar waren het er ruim 500.000, onder wie dui zenden Zeeuws-Vlamingen. SAS VAN GENT - De gemeente Terneuzen wil een onder zoek laten instellen naar de parkeerdruk in Sas van Gent. In het kanaalstadje is op zich geen sprake van een tekort aan parkeerplaatsen. Toch klonteren de autos op sommi ge plaatsen, bijvoorbeeld aan de Wilhelminalaan, op ge zette tijden samen. Terneuzen wil nu een onderzoek waar in oplossingen voor de plaatselijke parkeerdruk worden aangedragen. Voor dat onderzoek is 5000 euro uitgetrok ken. HOEK - Bij de herinrichting van de Rijksweg 61 zal de ge luidswal zuidelijk van het dorp Iioek hoe dan ook worden verlengd. Bewoners van het dorp hebben om een langere wal aangedrongen, maar Rijkswaterstaat heeft tot op he den niet te kennen gegeven voor de kosten te willen op- draaien.Blijft de rijksdienst in gebreke, dan zal de ge meente Terneuzen er zorg voor dragen dat de wal erkomt. Het leeuwendeel van de kosten wordt dan door Terneu zen gedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45