llflCII Links staat op winst in Europa Yerseke vreest verlies 200 banen PZC Auto Zanger Ray Charles sterft aan leverziekte maandmenu 23 ■■nan Klokkenluider Van Buitenen naar Brussel, Zeeland niet vertegenwoordigd Nederland moet water jnders gaan benaderen Nieuwe stoeltjes voor Wimbledon Arjen Erkel geeft lezingen Bouwkraan valt op ziekenhuis Terneuzen Wouter Bos niet om inzake Irak Dutroux betuigt spijt, maar geeft moorden niet toe Hogeschool wil klare taal Van Nistelrooij voelt zich relaxed 21 WtKBËÈBÊBÊBBÊÊÊBBSÊUMÊÊÊÈË WÊKÊÊÊÊammmammmm 21' Buienkans i perioden met zon, ook stapelwolken en vooral vanmiddag en vanavond kans op i een bui. Het wordt circa 21 graden. ip|plj|j|||}' tak#!'I'% 44'f; 441 U begint met onze lauwwarme kipsalade jSfiföK Gevolgd door een mixed grill van 3 soorten ,jppW.': gebakken vlees en gepast garnituur &|j|j| En als afsluiting kunt u heerlijk genieten van aardbeien met ijs en slagroom ■H14W.WJ internet: www.pzc.nl mnnze redactie binnenland EN HAAG - De partij Eu- ipa Transparant van Euro- ees 'klokkenluider' Paul jn Buitenen krijgt twee ze is in het Europees parle- ient. Ook de PvdA en SP oekten gisteren winst bij t Europese verkiezingen, egeringspartijen CDA, VD cn D66 verloren, zo leek uit de definitieve prog- Europese verkiezingen Prognose uitslag verkiezingen Nederlands deel Europarlement 'relelprognose 2004, geen vergelijking mei 1999 i.v.if}. uitbreiding EU nose van de verkiezingsuit slag. Met het verlies van D66 raakt Zeeland zijn eni ge vertegenwoordiger in het Europees Parlement kwijt. Johanna Boogerd uit Zaam- slag keert niet terug. De opkomst was met 38 procent ruim acht procent hoger dan vijf jaar geleden. In totaal kon den 11,6 miljoen kiezers een stem uitbrengen op 27 Neder landse Europarlementariërs. De PvdA boekte vergeleken met de vorige Europese verkiezingen in 1999 winst en gaat naar zeven zetels. Het CDA, dat een verlies incasseerde, levert eveneens ze ven Europarlementariërs. De WD krijgt vier zetels, Groen- Links, SP, Europa Transparant en ChristenUnie/SGP ieder twee en D66 één. De Partij voor de Dieren haalde 3,7 procent van de stemmen, maar dat was net niet genoeg voor eèn zetel. Boodschap Paul van Buitenen, als Europees ambtenaar ontslagen nadat hij de fraude in de EU aan de kaak had gesteld, reageerde tevreden: „Ik heb geen mooi smoel en ik heb geen geld, maar de bood schap is duidelijk en die is over gekomen." PvdA-lijsttrekker Max van den Berg sprak na het bekend wor den van de winst voor zijn partij opgetogen van 'een fantastisch moment'. WD-staatssecretaris Rutte er kende na de eerste uitslagen: „Dit valt tegen. Er heeft zeker meegespeeld dat we een pittige week achter de rug hebben." Hij doelde daarbij op het vertrek van staatssecretaris Nijs eerder deze week onder druk van de WD-top. De uitslagen van gisteren zijn lastig te^vergelijken met die van 1999. Toen had Nederland nog 31 zetels in het Europees parle ment, maar dat is teruggebracht tot 27 na de toetreding van tien nieuwe lidstaten op 1 mei jongst leden. In totaal telt het Euro pees parlement, na de recente uit breiding 732 zetels, verdeeld over 25 landen. Deze week stem men alle Europese lidstaten. Net als de Nederlanders gingen alleen de Britten gisteren al naar de stembus. In de meeste andere landen vinden de verkie zingen in het weekend plaats. Boogerd Johanna Boogerd stond tweede op de lijst, maar D66 raakte de tweede zetel kwijt en hield er één over. Jammer voor haarzelf en jammer voor Zeeland, rea geerde Boogerd. „Ik had nog een paar dossiers af te maken: over de uitwisseling van per soonsgegevens met de Verenig de Staten en over de vrijheid van media. Die kans krijg ik nu niet." Zeeland zal moeten zor gen voor een goede lobby bij al le partijen, adviseerde Boogerd. Zij is er niet meer om deuren te openen en ook.andere partijen beschikken niet over een Zeeuw se Europarlementariër. Aly Wisse uit Colijnsplaat, num mer acht van de VVD, had daar op nog de meeste kans, maar de liberalen kwamen niet verder dan vier zetels. in onze regioredactie IOSTVOORNE - Geen dijken, naar drijvende woningen. Ne erland moet zich aanpassen an het water en het niet blijven itcugelen. Dat is de strekking 'an het onderzoek Veranderen- e delta, nieuwe inzichtendat loogleraar T. Smits gisteren pre- enteerde in Oostvoorne. Groe- le waterbouw is het sleutel- roord. it aan Smits ligt, komen de Êrpen terug, worden steeds (advertentie) VACATURES Bent u de dieselmonteur die Yachtservice van Swaay BV zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. 'ONDEN - Een recordaantal Jachten over de kwaliteit van <e stoeltjes op het centrecourt 311 Wimbledon heeft de eige naar, de prestigieuze All Eng land Lawn Tennis Club, ertoe aangezet de zetels te vervangen joor bredere. ommige zittingen zijn nog geen Nig centimeter breed waar nor forse toeschouwers uiterst Comfortabel of zelfs helemaal fot kunrien zitten. De stoeltjes lillen minstens zes centimeter Per worden. Stewards op het Nspark kregen steeds meer lachten van toeschouwers om- at mensen soms wel anderhalve ;1 nodig hadden om niet te ji neven staan. Veel van de huidi- zetels dateren uit 1922 toen ft publiek aanmerkelijk slan- er was. De huidige stoeltjes w°rden geveild .ANP meer woningen op het water ge bouwd en gaat de landbouw zich meer richten op zoutmin- riende gewassen. Ontpolderen is onvermijdelijk, stelde hij giste ren. Traditionele waterbouw is in de toekomst onvoldoende. Smits waarschuwt dat de zee ons langzaam inhaalt als we het water niet op een andere manier benaderen. Daarnaast is de vei ligheid door dijken volgens het onderzoek schijnveiligheid. Het risico van overstromingen is wel iswaar verminderd, maar de om vang van de schade bij een dijk doorbraak is extreem gegroeid, katern Zeeland ophouden met ophogen ROTTERDAM - Arjan Erkel heeft zijn entree gemaakt in het lezingencircuit. De ontvoerde medewerker van Artsen Zonder Grenzen gaf woensdagavond zijn eerste presentatie voor de Bussinesclub Bernisse in Zuid- land. Voor meer dan honderd onderne mers vertelde hij over zijn gijze ling in Dagestan en de vrijlating na twintig maanden. Erkel is van plan om vaker in besloten kring zijn verhaal te doen. Vol gens hem zijn de ervaringen 'leerzaam' voor andere mensen. „Er is blijkbaar vraag naar mijn verhaal. Het gaat vooral over overlevingsdrang en positief denken." <?PD Bij het omvallen van de bouwkraan raakte gisteren in Terneuzen niemand gewond; wel werden twee afdelingen van het ziekenhuis uit voorzorg ontruimd. foto Camile Schelstraete door René van Stee TERNEUZEN - Een veertig ton zware kraan is gisteren bovenop de geriatrische af deling en de huisartsenpost in aanbouw van ziekenhuis De Honte in Terneuzen gevallen. Er vielen geen gewonden. De kraanmachi nist kwam met de schrik vrij. Zowel de psychiatrische als de orthopedi sche afdeling werden uit voorzorg ont ruimd, omdat de kraanarm boven het dak hing en aanvankelijk de vrees bestond dat het gevaarte nog verder zou zakken. Onge veer 25 patiënten werden elders in het zie kenhuis ondergebracht, maar konden 's avonds terugkeren. De vermoedelijke oorzaak van het ongeval is een weigering van de beveiliging van de kraanarm tijdens het 'aftoppen'. Aan de arm hing een bouwelement dat enkele ver diepingen hoger op zijn plaats moest wor den gezet. Bij die handeling werd het ge wicht van het element de kraan te machtig. De voorkant van de kraanwagen kwam hier door van de grond, waarna het element op een kolom belandde. Hoofdbouwopzichter R. van Lier: „Een geluk bij een ongeluk, om dat de schade hierdoor uiterst beperkt is ge bleven. De bouw loopt geen noemenswaardi ge vertraging op." Botte pech Van Lier bestrijdt dat de kraan een te zware last tilde. Volgens hem is het ongeval uitslui tend te wijten aan botte pech. „Normaal ge sproken weigert een dergelijk systeem nooit dienst." De brandweer en politie waren tien minu ten na het ongeval ter plaatse. De bedrijfs hulpverlening van ziekenhuis De Honte had intussen de benodigde voorzorgsmaatrege len genomen. Medewerkers van de gemeente Terneuzen zetten later op de dag de toegangsweg naar het ziekenhuis ter hoogte van de Wielingen laan tijdelijk af. De kraan werd gisteravond om zeven uur recht gezet met behulp van twee andere kra nen. Voorzover bekend is de schade beperkt gebleven tot twee verbogen steunen waar aan de achterste stempels zijn bevestigd. De schade aan het gebouw is onbekend. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Hieruit moet onder meer duidelijk worden of de kraanmachinist het waarschuwingssig naal bij het aftoppen niet hoorde of dat dit veiligheidssysteem niet werkte. Volgens de eigenaar vertoonde de kraan geen manke menten. door Harmen van der Werf YERSEKE - Zeker tweehon derd banen dreigen in Yerseke te verdwijnen door een verbod op de mechanische kokkelvisse rij. De grootste klap wordt ver wacht in de conservenindustrie, die sterk afhankelijk is van de winstgevende verwerking van kokkels. Het kabinet moet eind deze maand nog beslissen over de winning van gas in de Wadden zee en een mogelijk verbod van de mechanische kokkelvisserij, maar directeur H. Lacor van Roem van Yerseke maakt zich nog weinig illusies. „Wij wor den uitgeruild tegen het Wad- dengas." Lacor heeft zijn perso neel inmiddels ingelicht over de mogelijke gevolgen van een ver bod op de mechanische kokkel- visserij. Zestig tot zeventig ar beidsplaatsen zijn bij zijn be drijf in het geding. Bij Prins en Dingemanse wer ken, gemiddeld over vijf jaar, dertig mensen in de kokkelcon- serven, laat woordvoerder A. van Oost weten. Bij Heiploeg Shellfish staan meer dan hon derd banen op de tocht. Niet alleen in de conservenin dustrie én op de kokkelvloot dreigt banenverlies, ook bij be drijven die met de kokkelsector zijn verbonden, zoals scheeps werven, verpakkingsindustrie en drukkerijen. Volgens J. Holstein van de pro ducentenorganisatie kokkelvis serij zijn al met al 950 tot 1100 directe en vooral indirecte ar beidsplaatsen in het geding. Hij baseert zich op onderzoek door accountantsbureau Deloitte en Touche. De producentenorganisatie kok kelvisserij heeft zich nog niet bij een verbod neergelegd, maar ook de anders zo strijdbare Hol stein ziet het zo langzamerhand somber in. Een meerderheid in de Tweede Kamer mag de kok kelsector nog een kans willen ge ven - wat het kabinet beslist, zal naar zijn verwachting doorslag gevend zijn. Onvoldoende De producentenorganisatie is be zig de huid zo duur mogelijk te verkopen. De uit aardgasbaten te betalen uitkoopsom van vijf tig miljoen euro, die wordt ge noemd, is in elk geval 'volstrekt onvoldoende', aldus Roem van Yerseke-directeur Lacor. In de kritiek op de koppeling Caddy Combi een krent met een ruim hart W. Haak, Zeeuws kandidaat voor de Partij voor de Dieren (PvdD), noemde de uitslag van zijn partij 'overweldigend', ook al leek het erop dat de Partij voor de Dieren net als bij de Ka merverkiezingen van januari 2003 geen enkele zetel zou ha len. Toen scoorde de PvdD 0,4 procent, gisteren ruim 3 pro cent, pagina 5 kleine revolutie toerist mag niet stemmen Brussel dreigt met rechter over publiceren uitslag Premier Balkenende heeft PvdA-leider Wouter Bos nog niet kruinen overtuigen dat de Nederlandse mili tairen langer in Irak moeten blijven. „Het is nog steeds nee, tenzij", zei Bos gistermiddag. Spijt heeft hij wel, toege ven dat hij de Hasseltse tie ners An en Eefje heeft ver moord, deed hij niet. Mare Dutroux kreeg gisteren drie uur de tijd zijn verhaal te doen aan het einde van het proces tegen hem. Hij vindt zichzelf ook helemaal geen psychopaat. De Hogeschool Zeeland wil nu wel eens weten waar hij aan toe is. Volgens de commissie-Schutte moet de HZ 11,8 miljoen terugbetalen aan ten onrechte ver kregen subsidies. De school bestrijdt die on rechtmatigheid en wil klare taal uit Den Haag. Spits Ruud van Nistelrooij laat zich niet gek maken door alle druk te rond Oranje. Hij heeft het ver trouwen van bondscoach Dick Ad vocaat en richt zich puur op de wedstrijd tegen Duitsland. Varia; 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Europa: 5 en 6; Buitenland: 7; Economie: 8; Radio Televisie: 9; Redactie Reactie: 11; Zeeland: 13, 15, 16, 17, 18 en 19; Sport: 21 en 23; Auto: 25 en 27. van onze redactie buitenland LOS ANGELES - De Ameri kaanse zanger, muzikant en componist Ray Charles is giste ren in zijn huis in Beverly Hills (Los Angeles) overleden. Hij is 73 jaar geworden. Dat maakte zijn manager bekend. Charles stierf aan een leverziekte. De artiest gold als een legendari sche rhythm and blueszanger, maar hij bond zich nimmer aan een muziekstijl. Hij werd 'the ge nius of soul' genoemd. Charles won twaalf Grammy's, de meest prestigieuze Amerikaanse mu ziekprijzen. In de lente van 2003 gaf hij zijn 10.000e concert. Charles verwierf wereldfaam met hits als Georgia on My Mind, I Can't Stop Loving You en Hit the Road Jack. De muzikant werd geboren als Ray Charles Robinson in Alba ny, Georgia, op 23 september 1930.'Hij kortte zijn naam later in om verwarring te voorkomen met de bokser Sugar Ray Robin son. Charles had een armoedige jeugd. Hij werd op zijn zevende blind. Later kampte hij met een heroïneverslaving. Hij was tot voor kort muzikaal actief. Ray Charles werkte ondanks een slechte gezondheid aan een cd met duetten met onder ande ren Elton John en Norah Jones. De beroemde zanger/componist omschreef de soulmuziek in 1968 in het weekblad Time als 'een kracht die' een kamer kan doen oplichten'. ANP Pagina 2 Ray maakte eigen soul (Advertentie) ^VERANDA TOSCANA Klarinetweg 2a, MIDDELBURG Tel. 0118-633000 Showroom: ma-vr 9.00-17.00 uur, za 10.00-16.00 uur (Advertentie) tussen de gaswinning en een ver bod op mechanische kokkelvis serij krijgt de sector steun uit on verwachte hoek: van bestuurs lid L. Hofstee van stichting Wil de Kokkels. Zijn organisatie is fel tegen de in haar ogen schadelijke kokkel visserij, maar, stelt Hofstee, een verbod moet wel op feiten zijn gebaseerd en niet op een politie ke deal. Gaswinning krijgt vol gens hem opeens politieke steun, omdat het kabinet de ba ten nodig heeft om het begro tingstekort terug te dringen, pagina 17 meer ruimte in Waddenzee Voor automatische incasso sl |post)bankrekeningnummer in afschrijving van mijn I I I I I I PZC bv gaal zorgvuldig treft u nadere informatie persoonsgegevens, li Ik geel daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnonzes maanden) D Noteer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automati sche incasso 19,45). per kwartaal met automa tische incasso 56,60). O per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1