PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT erkgevers: vijf rije dagen inleveren WD-top: Nijs was te beschadigd .TIEPAKKERS! Oud-havendirecteur vindt aanleg van WCT door tijd achterhaald Indonesië opgeschrikt door vulkaanuitbarstingen 'SO-NCW eist offers voor opleving economie Inbreker blijkt romanticus ete voor «teren bij lelpunt Actie tegen transport kernafval Vrije keuze energiecontract Dekker wint NK tijdrijden Advocaat ergert zich mateloos Zeeuwse economie presteert slecht mm* li 20° 14° ZW 4 luiig folkenvelden en verspreid regenbuien, liddagtemperaturen rond 20 graden. |6e jaargang no. 135 inderdag 10 juni 2004 !nummer 1,20 (advertentie) ^0.7 internet: www.pzc.nl MALANG - Een toerist maakt een foto van de roken de vulkaan Bromo, in het oosten van Java. Bij uitbars tingen eerder deze week kwamen twee wandelaars om en zeker zeven raakten gewond door de regen van gloeiende stenen. Bromo trekt veel buitenlandse toeris ten. In de nabijgelegen plaatsen Malang en Proboling- go werden gebouwen bedekt met een laagje as. Ook in Noord-Sulawesi, in het uiterste noordoosten van Indo nesië, deed zich een uitbarsting voor. Vijfduizend dorpsbewoners moesten worden geëvacu eerd toen de vulkaan Awu op het eiland Sangihe, even ten zuiden van het Filipijnse eiland Mindanao, as en rook begon te spuwen. Zij voegden zich bij zevendui zend evacués in Tahuna die zich al uit de voeten had den gemaakt toen de vulkaan vrijdag begon te romme len. „Nu is het wachten op de grote explosie", zei een van hen. De Indonesische archipel is gelegen op de 'Ring van Vuur'. Op haar grondgebied staan vijfhon derd vulkanen, waarvan er 128 actief zijn en 65 als ge vaarlijk worden beschouwd. foto Sigit Pamungkas/RTR irMaurice Wilbrink S HAAG - Werkgevers- orman Jacques Schraven dat Nederlandse werk- mers een jaar later met ïsioen gaan, terugkeren ar de veertigurige werk- ek en vijf verlofdagen in- wen. reau dat stelt dat een procent langer werken, zonder verho ging van de lonen, de Nederland se economie jaarlijks dertien tot twintig miljard euro extra ople vert. De voorstellen van Schraven gaan overigens verder. In veel sectoren is een 36- of 38-urige werkweek standaard. Een terug keer naar de 40-urige werkweek levert daar al een 5 tot 10 pro cent langere arbeidsinzet op. Een jaar langer doorwerken ver lengt de duur van het arbeidsza- me leven met minimaal 2,5 pro cent. Het inleveren van vijf verlofda gen zorgt ook voor aanzienlijk meer gewerkte uren. Gemiddeld krijgen werknemers 25 vakantie dagen plus 12 atv-dagen. In som mige sectoren krijgen oudere werknemers daarboven op nog tien tot twintig volledig doorbe taalde 'seniorendagen', afhanke lijk van hun leeftijd. In Nederland wordt het minste aantal uren gewerkt van alle westerse landen. GPD HULST - Een romantisch aan gelegde man uit Hulst is door de politie in de nacht van dins dag op woensdag aangezien voor inbreker. Surveillerende agenten wer den naar een woning in de buurt van de Tivoliweg gediri geerd. Iemand had gezien dat er een man in een wit t-shirt met een zak op zijn rug rond het huis sloop. De agenten betrapten de 'in breker' op heterdaad in de tuin. De 27-jarige Hulstenaar schrok zich een hoedje en ver ontschuldigde zich meteen met de verklaring dat zijn ver rassingsactie volledig in het water was gevallen. Wat een geheimzinnige romantische bijeenkomst met zijn vrien din moest worden, eindigde bijna in een arrestatie. De beduusde Hulstenaar toon de de agenten de inhoud van de rugzak die hij bij zich had. Daarin zat een fles champag ne bestemd voor zijn 'Julia'. Die was inmiddels, geschrok ken van alle commotie in de tuin, in nachtgewaad naar buiten gekomen. Daarmee wa ren de agenten overtuigd van de onschuld van de man en ze wensten het paartje veel ge luk, waarna die hun roman tisch rendez-vous konden voortzetten. jendien zou iemand in zijn eedeziektejaar slechts 70 pro- il van zijn loon moeten krij- izodat er een grotere prikkel erug te keren in het arbeids- tes n offers leveren volgens naven, voorzitter van werk- eregeversclub VNO-NCW, ioeg economische groei op de welvaart op peil te hou- i.Hij rept van een 'beschaaf- sanpassing', die veel werkge- mheid oplevert. Schraven oordeelt de houding van de beweging bij het Voorjaarso- leg. Hij noemt de bonden in rclging van premier Balken- t'conservatief'. irarmen iven zet uiteen dat Neder- Igeleidelijk dreigt te 'verar- als er niet wordt ingegre- in de economie. Hij vindt [Nederland 'onder z'n niveau 11'. Hij verwijst naar een stu- !van het Centraal Planbu- ISmJK - Supporters van het opees kampioenschap voet- kunnen wel eens van een ude kermis thuiskomen als zij ddoverlast veroorzaken of gen uit hun auto steken, zo ifl een woordvoerder van de PI) laten weten. kend. WD-Kamerlid Clemens Cornielje wordt het vaakst ge noemd als kandidaat. In een interview met Nieuwe Re- vu had Annette Nijs haar minis ter Maria van der Hoeven (On derwijs) beschuldigd van valse politieke spelletjes. Van der Hoe ven werd afgeschilderd als ie mand met wie Nijs amper kon samenwerken. Ondanks het schutterige optreden van de staatssecretaris in het Kamerde bat dat dinsdagavond op haar gewraakte uitlatingen volgde, mocht ze van de Kamer aanblij ven. Haar politieke bazen oor deelden gisterochtend echter dat ze beter kon opstappen. „Ik vind niet dat ik om mijn ei gen functioneren hoef af te tre den", zei Nijs gisteravond. „Maar in het gesprek met de WD-top werd mij duidelijk dat mijn positie zo zwak was dat an deren daar misbruik van zouden kunnen maken." Nijs zei niet in een positie, te willen komen waarin zij zou worden gedwon gen 'dit of dat te moeten doen'. „Ik stond onder curatele." Speech Saillant is dat Nijs gisteroch tend nog samen met Van der Hoeven een speech hield voor hun ambtenaren, waarin ze zei den dat ze de strijdbijl hadden begraven en gezamenlijk de ka binetsperiode goed wilden afron den. Even later moest Nijs bij de WD-top op het matje komen. Van der Hoeven was in de Twee loos toeteren wegens een ipunt van het Nederlands elf kan de supporter op een boe fan 95 euro komen te staan, let de politie tijdens de sur- llances op vlaggen die uit de 0 steken. Alle ornamenten meer dan 20 centimeter uit en, kunnen hun eigenaar boete van 100 euro opleve- Hangen de oranje-attribu- nog verder uit de auto, dan 1 net kostenplaatje oplopen 260 euro. Raad van Hoofdcommissaris- benadrukt dat de politie ban plan is Oranje-suppor- ibet leven zuur te maken, bigt absoluut niet in de be nig om feestvreugde te gaan «oren. Bij eventuele exces kan de politie optreden, ar het is niet zo dat we actief wk gaan naar mensen die te enthousiast met een vlag sien Dat hebben we nooit dat gaan we ook nu niet c aldus een woordvoerder 'de commissarissen. ANP door Hans van Soest DEN HAAG - De top van de VVD heeft staatssecretaris An nette Nijs van onderwijs gister middag tot aftreden gedwon gen. Partijleider Zalm en fractie voorzitter Van Aartsen lieten haar weten dat ze te beschadigd was om nog op haar departe ment door te kunnen gaan. Wie haar zal opvolgen is nog niet be de Kamer toen zij via-via hoor de dat Nijs haar ontslag had in gediend. De minister reageerde verbijsterd. „We hadden net be sloten dat we samen de schou ders eronder zouden zetten." Volgens fractievoorzitter Van Aartsen had Nijs bij aanvang van het gesprek met de WD-top nog de indruk dat ze geloofwaardig als staatssecreta ris verder kon. „Maar na een pijnlijk gesprek kwam ze tot de conclusie dat het voor haarzelf en het onderwijs beter was pis ze ermee zou stoppen." WD-vi- ce-premier Zalm benadrukte dat Nijs' positie onhoudbaar was geworden. „Ze had nog drie jaar lang foutloos door het leven gemoeten. Dat is onmenselijk." De Tweede Kamer reageerde ver baasd over de gang van zaken. Volgens de LPF heeft de WD Nijs een dolkstoot in de rug gege ven. Getreurd werd er echter niet. „Het is een zegen voor het onderwijs dat ze is opgestapt", aldus Kamerlid Lambrechts van regeringspartner D66. „Nijs mis te een politieke antenne." pagina 4 Nijs leefde op geleende tijd door Jeffrey Kutterink GOES - De plannen voor de aan leg van de Westerschelde Contai ner (WCT) in Vlissingen zijn niet meer reëel. Wel is het nood zakelijk een kleine kade aan te leggen om het bedrijfsleven in de havens voldoende toekomst kansen te bieden. Dat zegt oud-directeur J. Philip- pen van havenschap Zeeland Seaports. De economische en maatschappelijke ontwikkelin gen hebben er inmiddels voor ge zorgd dat de ideeën voor een gro te diepzee terminal zijn achter haald, denkt Philippen. Daarmee is hij geen tegenstan der van de containerterminal. Maar als de kade nog wordt aan gelegd, komt die tegelijkertijd met de Tweede Maasvlakte be schikbaar. Die concurrentie zal de WCT niet aankunnen, denkt de oud-directeur. Zeeland heeft wel een container- terminal nodig, maar een die twee tot drie keer zo klein is. De WCT zou twee tot drie miljoen zeecontainers (TEU) kwijt kun nen. Philippen pleit nu voor de bouw van een kade die een mil joen TEU aankan. Die biedt met name regionale bedrijven de kans om mee te gaan in de groei van het vervoer' in containers (60 tot 65 procent van goederen die worden verscheept gaan in containers). De kade zorgt dat de Zeeuwse havens interessant blijven voor nieuwe bedrijven. De kleinere kade moet volgens Philippen ook minder nadelige effecten kennen voor milieu, na tuur en leefomgeving. Philippen erkent dat de klant van de WCT, Hessenatie, moge lijk een plan voor een kleinere kade niet zal steunen. „Daar over moet dan met die klant wor den gepraat. Ik opper alleen de gedachte." Philippen stapte in februari vo rig jaar op als directeur van ha venschap Zeeland Seaports. „Natuurlijk volg ik nog steeds de ontwikkelingen in de Zeeuw se havens. Ik heb er per slot van rekening negen jaar gewerkt. Het gaat me nog steeds aan het hart." De havenwereld heeft hij nog geen vaarwel gezegd. Hij treedt op als vertegenwoordiger in de Benelux van de haven van Duis burg. Daarnaast begeleidt hij be drijven die zaken willen doen met China, pagina 23 kansen verkeken Vanaf 12 juni kun je meespelen met het PZC EK-spel. Speel mee en win prachtige prijzen! Surf naar www.pzc.nl en schrijf je vandaag nog in! Actievoerders van Green peace hebben gisteren tot tweemaal toe een transport van radioactief afval van Borssele naar Frankrijk geblok keerd. De eerste blokkade bij de Covra was snel gebroken, maar bij Hèinkenszand moesten twee actievoerders met rails en al worden verwijderd. Nadat de spoor lijn was hersteld vervolgde de trein zijn weg ^5 naar La Hague. I '«Jl De Consumentenbond vindt het niet verstandig op dit mo ment langdurige contracten met energieleveranciers af te sluiten. Wie zich nu vastlegt, verspeelt de kans om per 1 juli een andere leverancier te kiezen. Dit advies heeft overigens zo'n 25.000 klanten van Delta er niet van weer houden om een driejarig contract J.e tekenen. Delta beloont deze trouwe klanten met een kor- ting van maximaal 155 euro. I S Rabowielrenner Thomas Dekker is gisteren in Bergeijk Ne derlands kampioen tijdrijden geworden. De pas 19-jarige coureur versloeg op het 55 kilometer lange parkoers de nummer twee, Bart Voskamp, met 75 seconden. Bondscoach Gerrie Knetemann gaat proberen hem mee te krijgen naar de Olympische Spelen. Bondscoach Dick Advo caat haalde gisteren uit naar alle betweters rond Oranje. Met name Jan Mulder en Co Adriaanse moesten het ontgelden. Advocaat liet ook we ten dat het Nederlands elftal definitief met twee buitenspelers aantreedt tegen Duitsland. Zeeland zal niet profiteren van een opleving van de Ne derlandse economie, verwacht de Stafgroep Economisch Onderzoek van Rabobank Nederland. De Zeeuwse economie heeft, in vergelijking met an- dere provincies, slecht gepresteerd in 2003. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 6; Zeeland: 9, 11, 12, 13, 16 en 17; Sport: 18, 19 en 20; Economie: 21, 23 en 25. (advertentie) HÖMAD Nomad Blazer "Classic" isolatiewaarde: +4 °C anti-muskietencoating micro katoen/percal afmeting: 210x80 cm Nomad Hudson selfinflating mat gewicht: 1900 gram Ixbxh: 190x63x5,5 cm www.perrysport.nl (Advertentie) KRANT VOOR ZEELAND Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 Voot automatische incasso slum ik toe in afschrijving van mijn (postlbankrekemngnummer PZC bv gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens. Ir treil u nadere informatie aan Noleer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,50 Ik geel duarbi] éénmalig locslem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proct geldt eenmalig binnen zes maanden) D Noteer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automati sche incasso 19,45). D per kwartaal met automa tische incasso 56,60). ID per |aar met automatische j incasso 217,00) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1