Terreurpeuken duiken op in VS PZC Molukkers verhoord wegens T-shirts Familiebordeel nekt minister Peru Belgische agent mag in Nederland schieten Oostenrijk is boos over laat alarm nucleair incident Tsjechië Rijke landen willen vredesmacht betalen Opstand in gevangenis Antwerpen Ultrarechtse ministers Israël nemen ontslag Amerikanen verplaatsen legerbases n Zuid-Korea voorlopig nog niet \l Qaeda en Hezbollah in tabak Oefening afscheid Reagan Weer massagraf Srebrenica Weners walgen van wollig Duits Grondwet Qatar is democratisch Chimpansees dreigen uit te sterven Groei-explosie ouderen Japan zfloorRuna Hellinga ijWENEN - Oostenrijkse mi- jlieuorganisaties zijn boos over -de late waarschuwing van de usjechische autoriteiten over «en lekkage, afgelopen zondag, in de kerncentrale bij Temelin. ^Daarbij lekte drie kubieke me ier radioactief water weg uit een buis. Het incident deed zich overi- jgens voor in een afgesloten ruim ste en het weggelekte water werd Jnmiddellijk opgevangen. Het ïuropees Atoomagentschap peeft onderzoekers naar Teme lin gestuurd om te kijken wat er psging bij de centrale. Evenals de milieuorganisaties is »k de Oostenrijkse minister fön Milieu Josef Pröll teleurge steld dat de Tsjechen meer dan 4 uur gewacht hebben voor ze Duitsland en Oostenrijk op de oogte stelden. Maar de be windsman zei verder geen stap an te ondernemen, omdat vol- lens een verdrag tussen beide anden Praag 78 uur de tijd leeft een incident te melden. 'roll had graag gezien dat de «ntrale deze zaak eerder naar i luiten had gebracht, maar zei te- lelijkertijd geen reden te zien ■iet bilaterale verdrag open te breken. De minister bevestigde dat er volgens Oostenrijkse me tingen geen sprake is van extra radioactieve straling in het mi lieu. Temelin-woordvoerder Milan Nebesar zei dat de lekkage be trekkelijk laat werd gemeld, om dat er feitelijk niets ernstigs is gebeurd. Reactor twee, waar het incident plaatsvond, was sinds woensdag afgeschakeld wegens reparatiewerkzaamheden en zal in de loop van de week weer in JAKARTA- Twee Molukse stu denten zijn in Sumedang, West Java, door de politie verhoord omdat ze verdachte T-shirts aan hadden. Op de shirts met het opdruk 'Mo luccas Adventure' zou een vlag prijken die veel weg heeft van die van de RMS, de republiek Zuid-Molukken. Ook zijn dezelf de kleuren gebruikt als in de RMS-vlag, rood, wit, blauw en groen. Volgens de coördinator gebruik worden genomen. Om dat er geen radioactiviteit in het milieu terecht is gekomen, heeft Temelin de kwestie alleen aan de Tsjechische autoriteiten ge meld. Het was niet de bedoeling van de centrale dat de zaak in de openbaarheid zou komen. Het incident komt zeer ongele gen voor de betrokkenen van Te melin, omdat kort voor het inci dent uitbreidingsplannen be kend werden gemaakt voor de centrale. GPD van de studenten, Nyoman Su- maryadi, deden de Molukse stu denten gewoon mee aan een te rugkerend ritueel op school. Elk jaar maken de leerlingen van het Instituut voor Openbaar Be stuur T-shirts met een opdruk over hun eigen provincie. De ar geloze Molukkers hadden vol gens hem geen idee dat ze de RMS-kleuren droegen. „Ze wa ren gewoon heel trots op hun mooie T-shirts," zegt Sumarya- di, „Ze hebben niets met separa tisme van doen." De politie neemt de zaak hoog door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De Peruaanse mi nister van Landbouw, José Leon, heeft gisteren ontslag ge nomen nadat een televisiepro gramma hem beschuldigd heeft de eigenaar te zijn van een bor deel. Leon ontkent, maar hij heeft wel toegegeven dat in seks gehandeld wordt in het hotel dat op naam staat van zijn 25-ja- rige zoon. De illegale activiteiten zouden volgens de opgestapte bewinds man zonder medeweten van de familie plaatsvinden. Het actualiteitenprogramma op en spreekt al van subversieve activiteiten. Ze onderzoekt of de jongeren aanhangers zijn van het Front voor de Soevereiniteit van de Molukken (FKM), een or ganisatie die net als de RMS on afhankelijkheid nastreeft op de Molukken. Deze beweging kwam onlangs in opspraak toen op Ambon, na een periode van relatieve rust, opnieuw de vlam in de pan sloeg. Een groep FKM'ers mar cheerde door de stad nadat hun leider tijdens het hijsen van de vlag was opgepakt door de poli- Cuarto Poder (De Vierde Macht) toonde zondag een reportage op genomen met de verborgen ca mera over het hotel van Leons zoon in de noordelijke stad Trujillo. Te zien viel hoe een journalist, die zich niet als zodanig bekend maakte, minderjarige meisjes be stelde bij het hotelpersoneel. Binnen twintig minuten werd hij op zijn wenken bediend. De jonge prostituees waren gedwon gen een deel van de opbrengst aan het management af te dra gen. Diverse getuigen bevestigen in de reportage dat prostitutie de kernactiviteit van het hotel is. tie. Bij een groep moslims schoot de actie in het verkeerde keelgat en al gauw ontstonden er gevechten. In de dagen die daarop volgden stond Ambon weer even in lichterlaaie en vie len er tientallen slachtoffers. Uitroeien President Megawati gaf tijdens een recent bezoek aan Ambon de RMS-beweging de schuld van het incident. Ze riep op de RMS met wortel en tak uit te roeien. Ook andere politieke en militaire leiders grijpen het re- De werknemers die in de uitzen ding voorkomen, zijn inmiddels ontslagen. Leon is naar zijn zeggen opge stapt om president Alejando To ledo en zijn partij Peru Posible verdere problemen te besparen. Het is de zoveelste rel binnen de regering Toledo. In de afgelopen maanden zijn vier ministers en de vice-presi dent vertrokken na schandalen. Toledo is de eerste president van indiaanse komaf in de ge schiedenis van het Zuid-Ameri kaanse land, maar tegelijkertijd ook de minst populaire. Slechts negen procent van de kiezers is over hem te spreken. GPD cente geweld op Ambon aan om de strijd tegen het 'separatisme' daar aan te binden. Dit ondanks het feit dat de RMS en FKM op de Molukken zelf niet bijzonder groot is. De harde aanpak van de Molukse studenten in West Java toont aan hoe wijd het vij andbeeld van de RMS in Indone sië is verbreid. De geschrokken jongeren konden na het verhoor weer naar huis. De politie onder zoekt hun motieven nog; de ont werper van de T-shirts. die latei- wordt verhoord, moet daarover duidelijkheid verschaffen. GPD van onze redactie buitenland SAVANNAH - De zeven belang rijke industrielanden (G7) en Rusland willen de komende vijf jaar een vredesmacht van zeker vijftigduizend militairen van de grond helpen. Dat heeft een hoge Amerikaanse regeringsfunctionaris gistera vond gezegd, enkele uren voor het begin van de top van de G8 (de G7 plus Rusland) in de Ver- eenigde Staten. De nieuwe vredesmacht is voor al bedoeld om te worden ingezet in Afrika. Dat zou in de toekomst sneller kunnen gebeuren dan nu het ge val is met een VN-vredesmacht, die eerst een mandaat van de Veiligheidsraad moet krijgen. Het is echter niet de bedoeling dat de troepen gaan concurre ren met de missies onder de vlag van de Verenigde Naties. Het initiatief van de G8 zal naar verwachting morgen worden be- ANTWERPEN - In de Antwerp se gevangenis is gisteren een kleine opstand uitgebroken. Tachtig gedetineerden weiger den na een wandeling terug te keren naar hun cellen. Ze hiel den een zitstaking. Een bijstandsteam van de poli tie kwam ter plaatse, maar hoef de niet in te grijpen. Na meerde re waarschuwingen werkten de gevangenen alsnog mee, aldus de lokale politie. De gevangenen komen sinds twee weken nog amper buiten door een staking van de cipiers. De bewakers eisen met hun ac tie versterking. Volgens hen is de gevangenis overbevolkt. De politie heeft de bewaking van de gevangenis sindsdien overge nomen. ANP/Belga sproken met verscheidene Afri kaanse leiders die op de top in Savannah aanwezig zullen zijn. Volgens de Amerikaanse functio naris zal president Bush binnen kort aan het Congres 660 mil joen dollar wagen om de komen de vijf jaar 45.000 tot 50.000 vre- desmilitairen te trainen en van materieel te voorzien. Andere G8-landen zullen naar vermogen een bijdrage aan de fi nanciering leveren, waardoor de troepenmacht volgens de func tionaris uiteindelijk 'ver boven de vijftigduizend zal uitkomen'. ANP/DP A JERUZALEM - Een Israëlische minister en een onderminister van de Nationaal Religieuze Par tij (NRP) hebben gistermiddag hun ontslag ingediend bij pre mier Sharon. Hun besluit hangt samen met de afgelopen weekeinde aangeno men intentieverklaring van het kabinet om de nederzettingen in de Gazastrook te verlaten en de strijdkrachten er terug te trek ken, aldus Israëlische media. De stap van de ministers brengt de coalitieregering in gevaar. Als de NRP zijn steun volledig opzegt, verliest Sharon de meer derheid in het parlement. De fractievoorzitter van de NRP in de Knesset zei eerder zeker de komende maanden nog deel te willen blijven uitmaken van de coalitie. Binnen de NRP heerst verdeeld heid over de vraag of de rege- ring-Sharon nog langer ge steund moet worden. Een groep, waartoe de opgestapte ministers behoren, vindt dat het kabinets besluit om de Gazastrook eenzij dig te verlaten een regelrecht drama. Zij vrezen de komst van een 'Hamasstaat' als de Israë liërs weggaan uit de strook. ANP (Êüonze redactie buitenland sEOUL - Zuid-Korea en de Ver fde Staten hebben gisteren i twee dagen van militaire be sprekingen geen overeenstem ming bereikt over Amerikaanse P'annen om hun militairen ver der van de grens met Noord-Ko- ïea terug te trekken. Ook is meer overleg nodig over Wonderlijke Amerikaanse plan- li;"0™ eenderde van hun '■"00 soldaten helemaal uit Korea weg te halen, olgens Zuid-Korea zijn de Pannen om de troepenmacht o'gend jaar te verkleinen slechts een suggestie' en zijn de ™vang en het tijdstip van de operatie bespreekbaar. Een Amerikaanse terugtrekking be- ent dat Zuid-Korea zelf een >o.tere verantwoordelijkheid Rgt om mogelijke Noord-Ko- reaanse militaire agressie af te schrikken. Sommigen in Zuid-Korea zijn bang dat Noord-Korea een Amerikaanse terugtrekking zal opvatten als een teken van zwakte, terwijl binnenkort onderhandelingen gevoerd moeten worden over de kernwapenprogramma's van Pyongyang. Los daarvan zijn de Amerika nen van plan hun troepen die nu verspreid zijn over heel Zuid-Korea te concentreren op nieuwe bases. Ook worden troe pen weggehaald bij de grens met Noord-Korea. Hun aanwe zigheid daar werd lange tijd ge zien als een garantie voor Ameri kaanse militaire interventie, mocht Noord-Korea tot een aan val overgaan. Veel Zuid-Korea- nen zien die aanwezigheid ook als een waarborg tegen lichtzin nige militaire acties van Was hington omdat in dat geval Ame rikaanse militairen direct in de vuurlinie zouden liggen. De Zuid-Koreaanse generaal Kwon Ahn-do zei dat er geen overeen stemming kon worden bereikt over hoeveel grond er voor de nieuwe bases moet worden gere serveerd. Een Amerikaanse func tionaris noemde het uitblijven van een akkoord 'frustrerend'. Veel Amerikaanse bases in Zuid-Korea liggen in dichtbe volkte stedelijke gebieden. Om wonenden storen zich dikwijls aan het gedrag van de militai ren. Concentratie van de bases zouden het ongenoegen kunnen verminderen. AP Een Amerikaanse militair ge bruikt zijn mobiele telefoon op Camp Casey in Tongduchon, zo'n veertig kilometer ten noor den van Seoul. foto Lee Jae-Won/RTR woensdag 9 juni 2004 uanonze redactie buitenland WASHINGTON - Organisaties a|5 Qaeda en Hezbollah ver- dienen in toenemende mate geld met de illegale verkoop van siga- I.'tten in de Verenigde Staten. De opbrengsten, vele miljoenen dollars, worden gebruikt voor de financiering van terreurda- i: den of de aankoop van wapens en explosie ven. I» .7 pat berichtte The Washington Post gisteren op basis van gege- pens van de ATF, de federale op sporingsdienst die zich onder meer met illegale sigarettenhan- lel bezighoudt. )e illegale en zeer lucratieve e handel in sigaretten in de VS be is staat al heel erg lang, maar een oa band met 'terroristische organi st aties is een nieuw en in belang B loenemend fenomeen', zo B schrijft de krant. e )e illegale handel betreft de re aankoop van grote hoeveelhe- den sigaretten in staten die wei nig accijns heffen. Vervolgens worden ze in staten met een ho- II ge belasting verkocht tegen die gunstige straatprijs. Het ver in schil, en dat loopt met miljoe- e nen pakjes lekker op, steken de id mokkelaars in hun zak. J Prioriteit ,Hoe dieper we in de tabaksza kken graven, hoe meer banden e.' we vinden iriet terrorisme", al ts dus de plaatsvervangend chef if van de ATF, Michael Bouchard, is De eerste grote zaak kwam in 2002 aan het licht. Daarin bleek dat de opbrengsten voor een be- langrijk deel richting de Libane- se Hezbollah-beweging werden n jesluisd. In andere zaken zou- den figuren die worden ver- «i dacht van banden met Al Qaeda 8 financieel profiteren, e )e opsporing van de peuken- l fraude is in de Verenigde Staten ntussen een van de prioriteiten van het justitiële beleid. In ver scheidene onderzoeken wordt ook samengewerkt met de fede rale recherchedienst FBI en de inlichtingendienst CIA. In Luxemburg maakte Europees terreurbestrijder Gijs de Vries gisteren bekend dat hij samen met komend EU-voorzitter Ne derland snel terroristische tegoe den wil bevriezen. De afgelopen jaren is door de EU-lidstaten slechts 200.000 euro aan ver dacht geld geblokkeerd. De Vries, die na de aanslagen in Ma drid tot EU-coördinator voor terrorismebestrijding werd be noemd, gaat de komende weken nog strengere wetgeving voor stellen. Samen met Nederland wil hij het komende halfjaar al komen tot concrete maatrege len. Over de inhoud daarvan deed hij nog geen concrete mede delingen. ANP door Ton van Lierop LUXEMBURG - Nederlandse, Belgische en Luxemburgse agen ten mogen voortaan zonder voor afgaande toestemming over de grens achtervolgingen houden en aanhoudingen verrichten. Daarbij mogen zij ook hun wa pen gebruiken. Verder komen er ook meer gemeenschappelijke politiepatrouilles en -commissa riaten. Dat hebben de Benelux-landen gisteren geregeld in een verdrag voor politiesamenwerking, dat na goedkeuring door de parle menten na de zomer van kracht moet worden. Het verdrag voor ziet er ook in dat de drie landen in het geval van grote rampen, rellen of demonstraties een be roep kunnen doen op eikaars po litiekorpsen. Verder krijgt de po litie in de drie landen recht streeks toegang tot de nationale kentekenregisters om overtre ders sneller op te sporen. Namens Nederland is het ver drag ondertekend door de minis ters Remkes (Binnenlandse Za ken), Donner (Justitie) en Ver donk (Vreemdelingenzaken en Integratie). Volgens de laatste kan bijvoorbeeld de Belgische politie in de toekomst ook op ei gen initiatief vlak over de Neder landse grens illegalen aanhou den, als deze België willen verla ten. Volgens zowel Remkes als Don ner geeft het verdrag de politie meer rechtszekerheid bij grens overschrijdende acties. „De poli tiekorpsen, zeker in de grensre gio's, juichen dit ook sterk toe", aldus Remkes. „Als burgemees ter Leers van Maastricht een grote actie wil houden op woon wagenkamp Vinkenslag kan hij nu meteen een beroep doen op de Belgische politie, die ook zelf kan ingrijpen als mensen de grens over vluchten. Dat is voor uitgang." Voorheen kon een agent uit de ene lidstaat verdachten tot maxi maal tien kilometer over de grens achtervolgen. Ook mocht over de grens maximaal 45 mi nuten een wapen gedragen wor den. Die beperkingen verdwij nen nu. Verder hoeft de politie straks niet meer eerst te melden dat zij over de grens actief wil zijn. Zodra een patrouille de grens oversteekt, hoeft pas con tact plaats te vinden met de poli tie in het buurland. ANP WASHINGTON - Op de trappen van Capitol Hill in Washington, waar de volksvertegen woordigers van de Verenigde Staten zetelen, wordt geoefend voor de begrafenis van voorma lig president Ronald Reagan. Vele duizenden rouwenden hebben in Californië afscheid geno men van de zaterdag overleden Reagan. Belang stellenden waren bereid soms zeven uur in de kilometerslange rij te wachten om langs de kist te kunnen lopen. Reagan lag opgebaard in de naar hem genoemde bibliotheek en museum in Si mi Valley bij Los Angeles. Vanavond kan in Washington een eerbetoon aan de ex-president worden gebracht. foto Evan Vucci/AP BELGRADO - In Bosnië-Herzegovina is weer een massa graf ontdekt met slachtoffers van het bloedbad van juli 1995 in Srebrenica. Het graf bevat de stoffelijke over schotten van dertig personen uit de moslimenclave die destijds door de Serviërs zijn gedood, meldde de Bosni sche commissie voor vermisten gisteren. Sinds 1995 zijn zeker zesduizend slachtoffers van de massamoord opgegraven. Vorige week meldde de Bosnisch-Servische commissie die de genocide onder zoekt, de ontdekking van 31 massagraven. In totaal slacht ten de Bosnische Serviërs meer dan zevenduizend moslim mannen uit Srebrenica af. ANP/DPA WENEN - Bij veel Weners is de afkeer van wollig taalge bruik zo sterk, dat het stadsbestuur tot actie is overge gaan. De Oostenrijkse hoofdstad is een campagne begon nen. „Stoffig kantoor-Duits moet plaatsmaken voor taalge bruik dat begrijpelijk is", staat in het handboek voor de campagne. Het handboek is bedoeld als hulp voor ambte naren om 'normaal' te praten en te schrijven. Het stadsbe stuur heeft een telefoonnummer opengesteld voor klach ten over wollig opgestelde documenten. AP DOHA - De kleine staat Qatar in de Perzische Golf heeft sinds gisteren een democratische grondwet. De emir van Qatar, sjeik Hamad bin Khalifa al Thani, heeft de nieuwe constitutie afgekondigd, meldde het officiële persbureau QNA gisteren. De bevolking sprak zich vorig jaar in een referendum bijna unaniem uit voor deze wet. Het olierijke land van een half miljoen inwoners krijgt een voor tweederde democratisch gekozen volksvertegen woordiging van 45 leden. Dat wordt de wetgevende macht. De emir benoemt vijftien parlementariërs. De emir was tot gisteren vrijwel absoluut vorst. ANP/AFP JOHANNESBURG - Chimpansees zijn wellicht al over 53 jaar uitgestorven, zo meldden gisteren Amerikaanse wetenschappers. Het aantal chimpansees is de laatste ja ren door jacht, ontbossing en ziekten sterk afgenomen. Wetenschappers van de Universiteit van Californië pre senteerden hun bevindingen aan de Pan-Afrikaanse Alli antie van Reservaten in Johannesburg. De eerste chimpansee-ondersoort, de Pan troglodytes vel- lerosus, sterft binnen 23 jaar uit. ANP/RTR TOKIO - Het aantal honderdjarigen in Japan is de laatste vijf jaar verdubbeld, meldde de BBC gisteren. Er zijn nu meer dan 20.000 honderdjarigen in Japan, twee keer zo veel als in 1998. De regering maakt zich zorgen over de toenemende vergrijzing. De Japanse regering heeft een rapport over het toene mend aantal ouderen opgesteld. Daarin staat dat een op de vijf Japanners nu ouder is dan 65. In 2025, zo voorspelt het regeringsrapport, is er een pensioengerechtigde voor elke twee leden van de beroepsbevolking. ANP door Step Vaessen (Advertentie) Uitgebreide zomercollectie met juni-voordeel bij lange vorststraat Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5