atige verhuur vakantiehuisjes Italiaanse kunst van zand Honderden op de been voor bijzonder hemelverschijnsel Begin project tegen alcoholmisbruik onder jongeren in Renesse land lijdt onder goedkope aanbiedingen buitenland eroorzaker van ngeval mag half iar niet rijden I www.alywisse.nl Stem morgen op Samenwerking met bedrijfsleven Museumhavenplan in ijskast Radio Scheldemond in de lucht Botsing Ruit 9 juni 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen WILBURG - De Middel- "S* politierechter A. Jans- 6-van Kampen heeft gisteren 68-jarige Middelburger }r het veroorzaken van een verkeersongeval een jaar flagging, waarvan de helft Maardelijk en duizend euro We opgelegd. aanreed op 20 september vo- jaar in Middelburg met zijn door rood licht op de Croeweg en kwam daardoor Rising met een fietser. Het Stoffer, een 73-jarige afliep daarbij een schedel- factuur en ander hoofdlet- !oP Zo heeft ze nog last van BMichtsstoornissen en oorsui- "•«er van Justitie W. Kupers pdeerde dat de verdachte ^onoplettend en onvoorzich- aad gereden. Hij beriep zich getuigenverklaringen van ^fietsers en een automobi le verklaarde dat het ver dicht voor auto's rood was. verdachte was ervan over s'* dat het licht voor hem een was. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - „Is dat nou alles? Dat kleine stipje?" Een leerlinge van de Middelburgse Algemene Basisschool (ABS) is niet bijster onder de indruk van de Venusovergang. Toch is ze samen met enkele honder den andere toeschouwers in Veere en Middelburg getuige van een uniek hemelverschijn sel. Ze zal tot 2012 moeten wachten om de mini-eclips nog eens te zien. Maar dan zal ze aan de andere kant van onze aardbol moeten zijn. In Neder land en België is het dan te don ker. Sinds 1882 is het niet meer voorgekomen dat de planeet Ve nus voor de zon langs trekt. Het hemelverschijnsel is voor de Middelburgse Volkssterren wacht Philippus Lansbergen re den om eens flink uit te pak ken. Al om zeven uur 's och tends verzamelt een groep en thousiastelingen zich op de dijk bij de Campveerse Toren in Veere. Onder hen is Koen de Bruine uit Sluiskil. Om vijf uur stapte hij uit bed. „Dat doet ie dereen toch voor zijn hobby. Voor zoiets unieks kom je je bed wel uit." Foto's De Bruine maakt met een digi tale spiegelreflexcamera, voor zien van een zelf gefabriceerd zonnefilter, regelmatig foto's. Zo kan hij later precies de baan zien, die Venus volgde. Als de zon al' een tijdje boven Voorzitter Rijk-Jan Koppejan van de sterrenwacht is laaiend enthousiast over de Venusover gang. „Vooral het moment dat Venus voor de zon verscheen. Fantastisch!" Hij heeft de com plete overgang op foto vastge legd. „Ik heb er echt van geno ten. De Venusovergang is rede lijk onbekend. Maar als je dit eenmaal gezien hebt. is het toch geweldig. Je kunt het ver loop echt goed volgen." Telescoop Voor toevallige passanten staan de medewerkers van Phi lippus Lansbergen graag hun plekje achter de telescoop af. Groep 8a van de ABS komt te gen tien uur een kijkje nemen. PR-medewerker Tjerk Wester terp van de sterrenwacht is op school geweest om de kinderen uit te nodigen. „We waren be zig met buitengym en ik dacht: kom, laten we eventjes voorbij lopen", vertelt invalkracht In- grid Boer. „Het is voor kinde ren natuurlijk uniek om zoiets mee te maken." De reacties van haar leerlingen op het piepkleine stipje voor de zon zijn verdeeld: van uiterma te teleurstellend tot zeer geïnte resseerd. „Hartstikke wreed man!" Voorzitter Koppejan waar schuwt de kinderen toch voor al een speciale eclipsbril op te zetten. „Bij de sterrenwacht zeggen we altijd: je kunt twee keer naar de zon kijken. Eén keer met je linker- en één keer met je rechteroog. Daarna nooit meer." 4460 AA Goes 0113-315520; 0114-372770; 020-4562500. Scholieren, sterrenkundigen, belangstellenden en toevallige passanten staan bij de Volkssterren wacht Philippus Lansbergen in Middelburg te kijken naar de mini-eclips. foto Ruben Oreel de horizon is, verkassen de me dewerkers van de sterrenwacht naar de Herengracht in Middel burg, waar het clubhuis is ge vestigd. De telescopen worden opnieuw opgesteld, Onder de apparatuur staat een bijzonde re H-alphatelescoop, die het licht van de zonnevlammen fil tert. Wie kijkt, ziet niet alleen Venus, maar ook de vlammen langs de zon. - Het gaat niet goed met van vakantiebunga- weet M. Tempelman van voor Toerisme Zee- haar blijft het aan- voor de zomerpe- achter bij de ver- Ie ondernemers zeggen redelijk tevreden te zijn :het aantal boekingen voor zomer. Voor de periodes ten na het hoogseizoen mo- volgens hen mensen nog ge- mailen of bellen. Maar de ling voor een huisje in ind in het hartje van de zo- jdaarvoor staan volgens hen Is mensen in de rij. [urre van vakantiepark id bij Vrouwenpolder bij bel vertelt dat zijn park ïer vol zit. Zijn tweehon- isjes zijn volgens de on- ier in de topweken alle- Iverhuurd. il. Kuipers van de Verhuur- Schouwen-Duiveland it tevreden als haar ge- wordt naar het aantal langen voor vakantiehuisjes de zomerperiode. „We lenzo goed als vol." Ze geeft |i laan dat het aantal boekin- vof voor de periode van juni tot [juli wat tegenvalt. Zorgen alt ze zich echter in het ge- imet. Dat is traditioneel im- is met zo'n drukke periode, lil rendien verwacht ze dat heel mensen die op het laatste irnt beslissen, nog in deze Me richting Schouwen-Dui- _md komen. Hamelink van marktleider mpot Parken klinkt ook in geheel nipt zorgelijk. Met de nete voor i inkeldief I tTerneuzen DDELBURG - Politierechter Jmssens-van Kampen in Mid- Iburg veroordeelde gisteren rj negentienjarige inwoner tïemeuzen voor het plegen uiwee winkeldiefstallen con- fflde eis tot 185 euro boete. verdachte werd op 9 april in neuzen door winkelperso- betrapt toen hij met een we broek naar buiten ging. broek had hij in het pashok vnjn eigen broek aangetrok- unaar die truc werd door de Celmedewerkers doorzien, controle bleek hij ook nog paar schoenen bij zich te ten. Die bleek hij ergens an- 5 te hebben gestolen, jongeman was een half jaar sien naar Nederland geko men woont bij een familielid feneuzen. Hij verklaarde uit feebrek te hebben gestolen, zal dus nog genoeg moeite ten om de boete te betalen", fóe de politierechter op. De raizenaar heeft van de lei- ivan het gedupeerde bedrijf winkelverbod van een jaar btgen. traditionele grote vakantiepar ken van zijn bedrijf gaat het goed, zegt hij. Hij doelt dan op de parken bij Domburg, Kam perland en de Banjaard. Hij er kent wel dat zijn bedrijf momen teel flink aan het stunten is met de verhuurprijzen. Zo is het mo gelijk om op sommige van de vijftien parken van Roompot voor de helft van de oorspronke lijke prijs al een huisje te boe ken. Volgens Hamelink gaat het in dat geval om parken die pas recent zijn aangekocht en waar van de bezettingsgraad opge krikt moet worden. Ondanks de positieve geluiden van de kant van een aantal indi viduele ondernemers en verhuur ders stelt Tempelman dat het niet goed met het aantal boekin gen voor vakantiebungalows. Ze weet dat omdat haar organi satie aangesloten is bij een lan delijke boekingcentrale. Zo hoorde ze recent dat ruim de helft van het aantal vakantie huisjes in het Brabantse deze zo mer nog leeg staat. Zo drama tisch is het niet gesteld met de belangstelling voor de Zeeuwse vakantiehuisjes, vervolgt ze. „Maar goed gaat het zeker niet." Ze geeft een trits aan redenen voor de mindere belangstelling. Om te beginnen de economie, 'het gaat immers minder goed', tot de vele superstunts waarmee hotels in Turkije klanten lok ken. Ze wijst er ook op dat men sen dankzij internet steeds later boeken. Dit jaar hebben volgens haar duidelijk veel mensen ge wacht - en sommigen wachten nog langer - op last-minute-aan- biedingen. Ook vertelt ze dat klanten steeds meer eisen hebben als het om het huren van een apparte ment gaat. Zo willen volgens haar velen af van de traditione le indeling in een midweek of een (lang) weekeinde en willen ze zelf bepalen wanneer ze aan komen en vertrekken. De ver huurders moeten daar op inspe len, vindt ze. „Ze moeten zich flexibeler opstellen." In Blankenberge wordt druk gewerkt aan de opbouw van de zandsculpturen. foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel BLANKENBERGE - Het ziet er nu nog uit als één grote massa, maar beetje bij beetje komt vorm in de dertig miljoen kilo goudgeel zand. Het Zandsculptuurfestival in Blankenberge is van 2 juli tot en met 29 augustus te bezoeken, maar de opbouw van het korrelfestijn is min stens zo bewonderenswaardig. Vrachtwagens vol vers sculptuurzand rijden dagelijks van een zandgroeve bij de Belgische Ardennen naar het Moysonpad in Blankenberge. Daar worden mallen op de juiste plaats gezet en gevuld door een kraan. Stam pers, 'wackers' genaamd, maken de massa compact en bewerkbaar voor de zandkunstenaars, die vanuit alle windstreken naar de Belgische kustplaats komen. Zij kruipen tijdens het festival in de huid van Michelan gelo, Leonardo da Vinci. Botticelli en vele andere Itali aanse grootheden. De kunstenaars toveren in zeventien dagen Blankenberge om tot Italië. Het thema is dit jaar immers Italië, van Romeinen tot Renaissance. Zo is een wandeling van Rome naar Venetië, met een tussenstop in Florence, opeens geen uitputtende klus meer. Er is onder andere plaats voor David van Miche langelo, de Trevi-fontein en de Geboorte van Venus. Zo ver is het echter nog niet. Voorlopig zijn alleen de basis werken nog maar zichtbaar. Deze week werd het hoog ste punt van de sculptuur bereikt: 16,40 meter. Dat is overigens geen record. Vorig jaar reikte het zand tot 19,70 meter hoogte. Het festival duurt acht weken. Iedere week is er een sub thema. Denk daarbij aan de week van Rome, de week van Florence en de week van Michelangelo. Het evene mententerrein ligt tegenover zeehondencentrum Sea Li fe. Het festivalterrein is dagelijks open van 10.00 tot 22.00 uur. Aly Wisse-Maat uw Zeeuwse kandidaat Lijst 3 WD Nr.8 VLISSINGEN - Het onderwijs moet weer voorop staan bij het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) Zeeland. Dat zegt J. Lilipaly, voorzitter van het College van Be stuur. Samenwerking met het bedrijfsleven, om ervoor te zorgen dat px-aktijk en opleiding goed op elkaar aanslui ten, staat bij hem hoog in hét vaandel. „Dat samenspel is van wezenlijk belang: wat zijn de trends en hoe kunnen we ons onderwijs daarop afstem men, zodat de leerlingen doorstromen." Nog belangi'ijker vindt Lilipaly de relatie tussen onderwijsinstellingen on derling. Nauwe contacten met collega-instituten, toelevei'ende scholen zoals het vmbo en vervolgopleidingen acht Lilipa ly onontbeerlijk. „De leerling staat centraal. Die moeten we samen zo goed mogelijk door zijn schoolloopbaan lood sen." pagina 15 leerling moet voorop staan SAS VAN GENT - Het plan voor een museumhaven in Sas van Gent gaat de ijskast in. De gemeente Terneuzen heeft de eerstkomende jaren geen geld vooi'handen om het plan te verwezenlijken. Vox'ig jaar al bleek uit een on derzoek dat de exploitatie van een maritiem museum met een bruine vloot een te zware last zou zijn voor de fusiege meente Terneuzen. De Heemkundige vex'eniging Terneuzen, de lokale heem kundigenclub en de pi-ojectgroep Vitaal Sas dachten het oude gemeentehuis van Sas van Gent met een permanente expositieruimte voor maritieme zaken een multifunctione le bestemming te kunnen geven, maar vooralsnog komt daar - als het aan het Terneuzense college van burgemees ter en wetouders ligt - niets van. BRESKENS - De West-Zeeuws-Vlaamse omroep Radio Scheldemond komt zondag 13 juni na een gedwongen stil te van vier maanden weer in de lucht. „Vooral ons verzoekplatenprogramma op zondagmiddag werd door velen gemist", aldus Ph. Keijmel van Radio Scheldemond. „We zijn blij dat de px'oblemen nu gedeelte lijk opgelost zijn. Het is duidelijk dat er strakke regels zijn voor ons en dat deze nu nog meer aangetx-okken wor den." Radio Scheldemond dx'aait met behulp van vijftien vrij willigers. Veel wordt vooraf opgenomen, maar in het weekeinde is de omroep vooral live in de lucht. Ieder uur is het nieuws uit Hilversum te horen en tussen 7 en 9, 12 en 13 en 17 en 19 uur schakelt Scheldemond over op Omroep Zeeland. door Melita Lanting RENESSE - Alcoholmisbruik beteugelen: dat is de bedoeling van het convenant tussen alle in stanties die met jongeren in Ren esse te maken hebben. Het con venant is gistermiddag in het ge meentehuis in Zierikzee onderte kend. Het alcoholgebruik onder jonge ren stijgt. Dat is een landelijk beeld, niet een probleem dat al leen speelt in Renesse. Uit onder zoek blijkt dat 7 procent van de elf- en twaalfjarige kinderen (groepen 7 en 8 van de basis school) op Schouwén-Duive- land regelmatig alcohol drinkt. Meer dan de helft drinkt 'wel eens' en 45 procent heeft nog nooit gedronken. Uit hetzelfde onderzoek blijkt ook dat tieners op vakantie het glas veelvuldig heffen. Gemid deld vijftien glazen per dag, waarbij de meisjes aanmerke lijk minder drinken dan de jon gens. Die tieners gaan veelvuldig op vakantie in Renesse, en dat geeft overlast. De betrokken on- dememers in Renesse zijn afzon derlijk al veel projecten begon nen om de overlast in te dam men. Zo zijn de leeftijdspols bandjes ingevoerd, is er lik-op- stukbeleid en is er vervoer tus sen kroeg en tent. Nu zijn alle partijen samen om tafel gaan zit ten en zijn alle projecten gecom bineerd. Daarbij zijn niet alleen de campings en horeca betrok ken maar ook de huisartsen, het consultatiebureau voor alcohol en drugs en supeimarkt en taxi bedrijven. In het convenant worden alle problemen benoemd, zoals bij voorbeeld het indx-inken op de camping. Jongeren di-inken een stevig glas op de camping en ko men vaak aangeschoten of dron ken naar het café. Campings moeten dit voorkomen. Maar ook woi'den leeftijdspolsbandjes van elkaar erkend en krijgt dxixgsgebruik de aandacht. „Al met al moet het project mis bruik van alcohol tegengaan, zonder het gebruik te verbie den", aldus J. Huige, adviseur van het project. Gedurende de zomennaanden wordt het project gevolgd door een ondei'zoeker van de Univer siteit van Maastricht. Twee weken lang wordt het ge drag van jongeren in Renesse ge observeerd en worden verschil lende projecten met jongeren ge daan. Naar veiwachting worden de re sultaten dit najaar bekend. Na de zomer begint een project voor de jongeren van het eiland. MIDDELBURG - Een 40-jarige snorfietsster uit Middelburg is gisterochtend gewond geraakt bij een aanrijding. Een 55-jarige automobilist uit de gemeente Veere reed tegen de snorfiets ster aan. De vrouw moest naar het ziekenhuis, maar mocht na behandeling weer naar huis. zeeuwse almanak Over voetbal ging het, uiter aard, in de kantoortuin. Aan zelfuitgeroepen deskundigen geen gebrek. Een batterij hulp-Advocaten waagde zich, aan bespiegelingen over De Opstelling. 4-4-2 of 4-3-3? Kluivert of Van Nistelrooij of toch Makaay? Seedorf achter de spitsen of op de tribune? „Gelukkig is De Ruit eruit ge haald", verzuchtte iemand die nog altijd meent zijn roe ping als bondscoach te heb ben misgelopen. „Hmm", mompelde die ene collega, die zich erop laat voorstaan géén verstand te hebben van voetbal, tenvijl hij achter zijn computer stug doorwerkte. „Ze gooien toch wel hun eigen glazen in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43