Bot voert druk fracties op PZC Vignettenmethode integratie komt uit marketing pindakaas Kunnen rugklachten uw bedrijf platleggen? VN vragen Nederland om garanties over veiligheid van Kesbir ZOMERUITVERKOOP Hoge Raad houdt Mink K. achter tralies Kamer wil test Down alleen voor 36-plussers Aria's en ballet voor koningin Minister wil dat D66 en PvdA overstag gaan over missie Irak Motorrijders vragen om aangepaste vangrails Meeste klachten over voorlichting zorgverleners OM tekent beroep aan in zaak Maja Bradaric Gd£sJ Auto's burgemeester uitgebrand Leger agenten is onnodig op zoek Opgepakt voor heling via internet Misdaad in Amsterdam neemt af Zes jaar cel voor doden Antilliaan Topman Centraal Orgaan Asielzoekers neemt ontslag Wij starten op donderdag 10 juni met de woensdag 9 juni 2004 DEN HAAG - De Hoge Raad heeft gisteren het cassatiebe roep van de veelbesproken 'top crimineel' Mink K., veroordeeld wegens omvangrijk wapenbezit, verworpen. De uitspraak is het voorlopig slotakkoord in een uiterst grillig verlopen juridisch steekspel. K.'s veroordeling tot 3,5 jaar ge vangenisstraf is nu definitief ge worden. De zaak rond K. begon in 1999, toen de politie in een woning aan de Amsterdamse Nacht- waehtlaan op een zeer grote hoe veelheid vuurwapens stuitte. [Technisch onderzoek wees uit K. bemoeienis had gehad met deze partij. Na zijn arrestatie volgden straf procedures voor de rechtbank en het gerechtshof in Amster dam en, na een procedure bij de Raad, het gerechtshof in Den Haag.AiVP DEN HAAG - De Tweede Ka mer steunt het voorstel van staatssecretaris Ross (Volksge zondheid) om een Down-syn- Broomtest alleen te vergoeden voor zwangere vrouwen ouder r dan 36 jaar. Tijdens een Kamerdebat bleek gisteren dat ook de Kamer het advies van de Gezondheidsraad naast zich neerlegt. De raad wil iedere vrouw in de elfde week van haar zwangerschap laten testen. Eoss vindt de kosten hiervoor, zon 83 miljoen euro, te hoog. De kans op een kind met syn droom van Down is bij 36-plus- sers zes keer zo groot, bena drukt de staatssecretaris. De test vertoont bij jonge vrouwen een grotere foutmarge. Ross wil ouders niet nodeloos ongerust hiaken. Eoss wil jonge vrouwen wel uit voerig informeren over de moge lijkheden voor en de risico's van tests. PvdA en GroenLinks wil len een gratis Down-test voor ie dere zwangere vrouw. GPD AMSTERDAM - Amsterdam geeft op 29 april 2005 een feest op de Dam om het 25-jarig rege ringsjubileum van koningin Bea- Irix te vieren. Opeen podium voor het Konink- ijk Paleis wordt een anderhalf lur durend openluchtconcert ge- even. Dat heeft burgemeester lohen gisteren bekendgemaakt. )e Dam is daar een uitgelezen ocatie voor, vindt de gemeente, iet alleen vanwege de Nieuwe perk. waar de inhuldiging van Ie staatshoofden plaatsvindt, maar ook omdat het Koninklijk 'aleis daar staat, dat volgend aar overigens ook nog eens 350 aar oud is. Iet hoogtepunt van de avond ïoet een voorstelling van het Nationale Ballet worden. Dat oert in het paleis een pas de leux op, op muziek van een or- dat buiten op de Dam peelt. Verder zijn onder meer iet Radio Filharmonisch Orkest e horen, een operaster van wie le naam nog niet bekend wordt [emaakt en 'een groot Neder- ands klassiek talent'. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De PvdA moet haar verzet tegen een langere Nederlandse missie in Irak sta ken. Dit stelt minister Ben Bot van Buitenlandse Zaken, nu de Veiligheidsraad een resolutie heeft aangenomen om de Vere nigde Naties in Irak een grotere rol toe te kennen. Ook de weife lende regeringspartij D66 kan met deze VN-resolutie volgens Bot niet tegenstemmen. Bot voert met zijn uitlatingen de druk op de twee fracties op. Vrijdag zal het kabinet naar ver wachting besluiten de 1.300 Ne derlandse militairen langer in Irak te houden, waarschijnlijk tot begin volgend jaar. Oppositiepartij PvdA blijft ech ter gekant tegen een langer ver blijf van de Nederlandse troe pen in Irak. De VN-resolutie al leen is voor de fractie onvoldoen de om haar over te halen. Fractieleider Wouter Bos: „Er zijn nog vragen genoeg die be antwoord moeten worden. Eerst maar eens zien of de resolutie geen papieren werkelijkheid is. En hoe lang duurt de verlenging voor onze troepen? Uitnodiging De PvdA'er heeft nog een uitno diging liggen van premier Bal kenende om binnenkort te ko men praten over de Nederlandse aanwezigheid in Irak. Het kabi net doet al die moeite omdat het graag ziet dat een zo groot moge lijke Kamermeerderheid in stemt met de verlenging. Dat vergroot het maatschappelijk draagvlak voor de missie. Het kabinet heeft echter in principe al een Kamermeerderheid van CDA, VVD en LPF achter zich. Coalitiepartij D66 is nog niet over de streep. Eerder liet de partij al weten een grotere rol voor de VN te wensen. Of de hui dige resolutie voldoende is, kan D66-fractieleider Boris Dittrich nog niet zeggen. „Het is knap van Bot dat hij al weet dat wij niet meer tegen kunnen zijn", zegt Dittrich cynisch. Volgens Bot heeft de PvdA op bijna alle punten haar zin gekre gen. „Er is een VN-resolutie, er komt een VN-aanwezigheid in Irak, er is een interimregering die ons vraagt te blijven Ik zou Wouter Bos willen vragen: wat wil je nog meer? We hebben er alles aan gedaan om de PvdA tege moet te komen. Als zij vindt dat het nu nog niet genoeg is, dan moeten ze dat maar aan het Ne derlandse volk zien uit te leg gen." GPD AUSTERLITZ - Motorrijders rijden op de provinciale weg N224 bij Austerlitz langs een aangepaste vangrail. Die is aangebracht om te voorkomen dat ze onder de rail doorglijden als ze ten val komen. De motorrijders boden gisteren in Den Haag een petitie aan met 22.000 handtekeningen van mensen die willen dat de Ne derlandse wegen op deze manier worden beveiligd. In de provincie Utrecht zijn al verscheidene van dit soort vangrails. foto Jasper Juinen/ANP LELYSTAD - Patiënten hebben de afgelopen tien jaar het meest geklaagd over de manier waar op artsen en andere zorgverle ners hen informeren. De organisatie van regionale pa tiënten- en consumentenplat forms en de Informatie- en Klachtenbureaus Gezondheids zorg hebben alle klachten van de laatste tien jaar verwerkt in een toptwintig. Bovenaan prijkt de klacht over slechte voorlich ting over behandelingen. Veel patiënten klagen dat ze door slechte communicatie een ver keerde of onzorgvuldige behan deling hebben gekregen. ANP door Rian van Kuppenveld UTRECHT - Minister Verdonk heeft het over een integratielad der, haar partijgenoot Dijkstal over een vignet. Als ooit de ge voelswaarde van woorden een rol heeft gespeeld is het wel in dit geval. Op de term 'integratieladder' kwam nauwelijks reactie, maar WD'er Dijkstal is wel de promi nentste maar zeker niet de eer ste die bij 'vignet' aan jodenster denkt. Minister Verdonk van Vreemde lingenzaken wil kunnen meten in hoeverre iemand geïnte greerd is en gaf twee instanties, het Wetenschappelijk Onder- zoek- en Documentatiecentrum van het minister van Justitie en de Stichting voor Economisch Onderzoek (SEO), de opdracht daartoe een methode te ontwik kelen. Kiezen De Stichting voor Economisch Onderzoek kwam met de vignet tenmethode, die uit de marke ting komt en onder meer is toe gepast bij onderzoek naai- pinda kaas: leg consumenten lijstjes met kenmerken (vignetten) voor en laat hen de beste eruit kie zen. De SEO stelde honderd verschil lende integratievignetten op, met acht eigenschappen, zoals werk en inkomen, het dragen van een hoofddoek, het eten van Nederlandse kost en lid zijn van een vereniging. Vignetten waren onder meer Mo hammed van 31, Fouzia van 19 en Ali van 27. Mohammed spreekt goed Neder lands, werkt bij een it-bedrijf, drinkt af en toe een biertje, gaat wekelijks naar de moskee en heeft een vrouw uit zijn geboor tedorp gehaald. Fouzia volgt een mbo-studie, draagt een hoofddoek, heeft een bijbaan, maar buiten haar werk van onze redactie binnenland ARNHEM - Het Openbaar Mi nisterie in Arnhem gaat in ho ger beroep tegen de uitspraken van de rechtbank in Arnhem in de strafzaken tegen de verdach ten van de moord op Maja Bra daric. Dat heeft het OM gisteren laten weten. Tegen de achttienjarige Goran Mujkanovic uit Beuningen had het OM twaalf jaar cel geëist plus tbs met dwangverpleging. De rechtbank heeft hem. onder meer wegens het medeplegen van de moord, veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met tbs met dwangverpleging. Het OM tekent ook beroep aan tegen veroordeling van elf jaar gevangenisstraf voor de negen tienjarige Ferdi Öcal. Volgens de rechters was hij schuldig aan het medeplegen van de moord. Justitie had vijftien jaar gevan genisstraf geëist. Öcal heeft zelf ook hoger beroep aangetekend. Tegen de zeventienjarige Goran Pejic uit Nijmegen was zes jaar gevangenisstraf geëist. Hij werd veroordeeld tot drie jaar cel, waarvan zes maanden voorwaar delijk. Het OM vindt dat de opgelegde straffen onvoldoende recht doen aan de ernst van het misdrijf te gen Maja Bradaric Ook vindt justitie dat Goran Pejic niet zou moeten worden veroordeeld voor medeplichtigheid maar voor het medeplegen van de moord. A NP geen contacten met Nederlan ders en kijkt het liefst naar GTST en Marokkaanse soaps. Ali is werkloos, spreekt nauwe lijks Nederlands, scheldt op vrouwen met een hoofddoek, is getrouwd met een Hollandse blondine en fan van Ajax. Panels Wie van hen is het meest geïnte greerd? Een deskundig panel moet aangeven welke kenmer ken het zwaarst wegen als het om integratie gaat. Ook panels met een dwarsdoorsnede van de bevolking oordelen over de vig netten. Als deskundigen en publiek het eens zijn, stelt de SEO integra tiecriteria op. Aan de hand van vragenlijsten wordt vervolgens beoordeeld in welke mate iemand deel uit maakt van de Nederlandse sa menleving. Het Wetenschappelijk Onder- zoek- en Documentatiecentrum is inmiddels vrij ver gevorderd met de integratieladder: integra tie wordt bepaald aan de hand van indicatoren zoals (positief) Nederlands spreken en werk hebben en (negatief) spijbelen en wonen in een zwarte wijk. Het is nog niet duidelijk voor welke meetvorm minister Ver donk gaat kiezen.De beslissing valt in september. GPD advertentie OIT-JE-S De kosten van arbeidsongeschiktheid kunnen hoger zijn dan u denkt. Bereken zelf de financiële risico's voor uw bedrijf op www.uwv.nl. En overleg met uw arbodienst en met uw werknemers wat u aan preventie kunt doen. Voorkomen is besparen. Voorkom arbeidsongeschiktheid. ||UWV WIJK EN AALBURG - Twee oldtimers van burgemeester F. Buijserd van de gemeente Aalburg zijn gistermorgen vroeg in vlammen opgegaan. De politie zegt dat de auto's zijn aangestoken. De Pontiac en de Chevrolet stonden ge parkeerd voor zijn huis in Wijk en Aalburg. De politie onderzoekt of de brandstichting te maken heeft met de harde aanpak van de nieuwjaarsviering in Aal burg. Daar worden in de nieuwjaarsnacht traditiege trouw autowrakken in brand gestoken. Buijserd heeft sinds zijn aantreden vorig jaar februari gestreefd naar strenger optreden hiertegen. ANP OPHEUSDEN - Meer dan zestig politiemensen zijn zon dag en maandag op zoek geweest naar een vermist 15-ja- rig meisje uit Wijk bij Duurstede. Het meisje werd uitein delijk gevonden in de woning van haar 26-jarige ex-vriend in Opheusden. Zij bleek vrijwillig met hem te zijn meegegaan, meldde de politie gisteren. Het meisje verdween zondagavond. De politie ontving aanwijzingen dat ze wellicht was ontvoerd. Onderzoek leidde naar de woning van de ex-vriend. Uit verhoor van het meisje bleek dat zij vrijwillig met haar ex was meege gaan. De politie bekijkt of de kosten van het onderzoek kunnen worden verhaald. ANP ROTTERDAM - Al is de dief nog zo snel, via internet ach terhaal je 'm wel. Dat ondervond een 29-jarige Rotterdam mer uit wiens auto audioapparatuur was gestolen. Een vriend van de Rotterdammer zag dat de zondag gesto len goederen maandag op internet te koop werden aange boden. Hij maakte een afspraak met de aanbieder en licht te de politie in. Agenten hielden in de nacht van maandag op dinsdag een 17-jarige jongen aan die op het Centraal Station verscheen met de gestolen spullen. ANP AMSTERDAM - De criminaliteit in Amsterdam daalt. Het aantal aangiften nam in de eerste vijf maanden met 12 procent af naar 40.655. Dit zei hoofdcommissaris J. Kuiper gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. In 2003 daalde het aantal aangiften met 6,5 procent. Als deze ontwikkeling zich doorzet, verwacht Kuiper dat het aantal aangiften dit jaar onder de 100.000 zal komen, de doelstelling van de politie voor 2006. ANP ALKMAAR - De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren een 22-jarige man uit Kreileroord tot zes jaar cel veroordeeld voor het doden van Mischa Dorothea. Deze 17-jarige An tilliaan werd op 20 september doodgestoken op het sta tionsplein van Den Helder. De officier van justitie had ze ven jaar geëist. De rechtbank acht bewezen dat de verdachte Dorothea met messteken ombracht. Aanleiding was een ruzie tus sen twee groepen jongeren, waarbij de twee tegenover el kaar kwamen te staan. Het slachtoffer ging de verdachte te lijf met een beugelslot. De rechtbank zag hierin een strafverminderende omstandigheid. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Verenigde Na ties adviseren Nederland om PKK-kopstuk Nuriye Kesbir niet aan Turkije uit te leveren als dat land geen keiharde ga ranties geeft voor haar veilig heid. Ook moet haar situatie als ze eenmaal is uitgeleverd, blijven worden gecontroleerd. Dat staat in een brief van de Verenigde Naties aan de Nederlandse auto riteiten. Een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie bevestigde gisteren dat de brief is binnenge komen. Volgens hem is het schrijven afkomstig van de Spe ciaal VN-Rapporteur inzake Martelingen, Theo van Boven. De Hoge Raad, het hoogste rechtscollege van Nederland, oordeelde vorige maand dat er geen beletselen waren om de vrouw aan Turkije uit te leve ren. Minister van Justitie Don- ner moet binnenkort besluiten of de Koerdische daadwerkelijk aan de Turken wordt overgedra gen. De bewindsman heeft inmiddels bij de Turken om garanties voor de veiligheid van Kesbir ge vraagd. Hij wacht op dit mo ment op antwoord, laat een woordvoerder van Donner we ten. De Turkse regering verdenkt Kesbir ervan dat zij tussen 1993 en 1995 aanslagen op militaire doelen in Turkije heeft gepleegd en wil haar daarvoor berechten. Kesbir spreekt de beschuldigin gen tegen. De advocaat van Kesbir, V. Kop- pe, is bijzonder verheugd met de brief van Van Boven. „Dit is bij mijn weten de eerste keer dat de VN iets dergelijks aan Nederland vragen. Het is dus een hele belangrijke ontwik keling", stelde de raadsman. ANP den om naar een nieuwe uitda ging om te zien'. Het plotselinge vertrek zou niets te maken heb ben met het terugbrengen van het aantal opvangplaatsen voor asielzoekers en als gevolg daar van het banenverlies bij het COA, zei een woordvoerder gis teravond. Of de vacature wordt ingevuld is onduidelijk. Or-voorzitter De Waard sluit niet uit dat voor een eenhoofdige directie wordt geko zen. Momenteel heeft het COA nog twee directeuren. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Algemeen direc teur Hans Janssen van het Cen traal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA) stapt op. Zijn vertrek komt als een verras sing. Janssen is pas een jaar di recteur. Hij vertrekt officieel op 1 oktober, maar zal vanaf augus tus al niet meer dagelijks aanwe zig zijn. In een verklaring laat het bestuur van het COA weten dat Janssen het 'tijd vindt wor- (advertentie) Witte Paardstraat 6, GOES, Tel. 0113-211101 L Lange Geere 7, MIDDELBURG, Tel. 0118-639255

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3