pzc Sirjansland broedt op acties voor dorpshuis PZC Bewaerschole schuwt confrontatie niet Risicovolle platte daken op rij gezet PZC Grondwatersanering in Zierikzee wordt zorgvuldige operatie Sluiting zou ten koste gaan van leefbaarheid 11 Sanering voormalig tankstation Radio Scheldemond in de lucht Benzinedief aangehouden Terneuzen vervangt verlichting Man aangehouden in woning Drie dagen wandelen voor senioren agenda 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 9 juni 2004 Het intieme gebouw van de Bewaerschole heeft specifieke kwaliteiten, vinden kunstenares Teja van Hoften, de bestuursleden Anky Osinga en Arie Damman en beeldend kunstenaar Marinus van Dijke (vlnr). foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De Bewaer schole in Haamstede telt inmiddels 21 lentes als expositieruimte van de Stich ting Westerschouwen Kultureel (SWK). Vroeger gold die leeftijd als mijlpaal voor het bereiken van de volwassen heid. De Bewaerschole staat nu ook voor een keerpunt in haar bestaan. Kemomschrij vingen in de toekomstvi sie zijn: open atelier, kweekvijver voor jong talent, het zichtbaar maken van beeldende kunst, publiek en kunst bij elkaar brengen. 'De Bewaerschole is een kleinschalige, vrij toegankelijke, niet-commerciële ex positieruimte voor professionele kunst, waar aandacht is voor kwaliteit en ver nieuwing en waar de confrontatie niet uit de weg gegaan wordt.' Die omschrij ving geldt voor de identiteit van deze ex positieruimte. Het vliegwiel tot veranderingen werd vorig jaar stevig in gang gezet tijdens een symposium ter gelegenheid van het vierde bestaanslustrum van de SWK. Oud-Zierikzeeënaar én secretaris van de landelijke Raad voor de Kunst Ton Brandenbarg adviseerde De Bewaer schole veel meer tot broedplaats voor jonge kunstenaars te maken. Het be stuur van SWK speelde daar gretig op in. De tijd leek immers ook rijp voor een nadrukkelijker profilering. Sinds het verdwijnen van Plus Mm is De Be waerschole de enige resterende niet-commerciële expositieruimte op Schouwen-Duiveland en onderscheidt zich daarmee van de vele galeries en ate liers in de Westhoek. „Toen we begonnen, was dat aantal nog vrijwel nihil en was er duidelijk behoef te aan een presentatieruimte voor ten toonstellingen. Nu is die situatie geheel veranderd en kan De Bewaerschole een specifieke positie innemen", zegt voor zitter A. Damman van de SWK. Om die omkering tot stand te brengen, werd een werkgroep gevormd met men sen die een op de toekomst gericht be leid konden opstellen. Beeldend kunste naars Marinus van Dijke, Tien Heester mans en Harry van der Vliet vormen sa men met beleidsmakers Anky Ossinga en Marlies Jongejan deze werkgroep. Zij zien voor De Bewaerschole nieuwe stijl vooral een taak weggelegd de auto nome positie van de kunstenaar te be schermen. In het kader van het rijksbe leid sinds 2001 worden instellingen en kunstenaars geacht zich, behalve op kwaliteit, te richten op het vergroten van het publieksbereik en cultureel on dernemerschap. Ook lokale en provin ciale subsidiegevers neigen ertoe kunst in te zetten voor het bereiken van meer dere politieke doelen. Volgens de werk groep Bewaerschole schuilt daarin het gevaar van verschraling en vervlakking van het kunstaanbod. De Bewaerschole respecteert de autonome positie van de kunstenaars en wil hen de vrijheid bie den te produceren zonder direct te we ten wat het oplevert. Anderzijds heeft De Bewaerschole als expositieruimte die door de overheid wordt gefinan cierd de pÜcht zich in te zetten voor een optimaal publieksbereik en dient waar mogelijk eigen inkomsten te verwerven. Het realiseren van beide doelstellingen vereist een uitgekiende balans. Woordvoerder Van Dijke van de werk groep geeft aan hoe de Bewaerschole haar gezichtsverandering wil bewerk stelligen. Een belangrijk verschil met de huidige werkwijze wordt de inzet van gastconservatoren. In het verleden gebeurde dat al bij de thema-tentoon stellingen Getekend in het landschap Tussen hemel en aarde en Ongekende schittering. Gerenommeerde gastconser vatoren werden per thema uitgenodigd hun favoriete kunstenaars hier te laten exposeren. Steeds via andere invalshoe ken gold het landschap in de Kop van Schouwen vaak als inspiratiebron. Van Dijke was nauw betrokken bij de opzet van de thema-exposities. Volgens hem hebben ze de Bewaerschole landelijk op de kaart gezet als bijzondere expositie ruimte voor hedendaagse kunst. De exposities krijgen een langere loop tijd en zullen in aantal worden terugge bracht tot circa zeven per jaar. De gast conservatoren voor de toekomst worden kritisch geselecteerd. „Van hen mag ver wacht worden dat ze een kring van veel belovende kunstenaars om zich heen hebben", zegt Van Dijke. De kwalitei ten van het intieme gebouw van de Be waerschole en de omgeving zelf gelden uit uitgangspunten. Verder wil de werkgroep het idee van een open atelier nader uitwerken: kun stenaars gedurende een bepaalde perio de ruimte aanbieden om ter plekke te werken en te,verblijven. Prijsvraag Een ander idee is het houden van een prijsvraag voor jonge kunstenaars met betrokkenheid van de kunstacademies in Amsterdam, Rotterdam, Breda en 's Hertogenbosch. Gastconservatoren die voor de periode 2005-2008 hun medewerking al hebben toegezegd zijn: Geer Pouls, Johan Deu- mens, Anet van de Elzen en het duo Jan van Langenberg en René Korte. Eerder al, dit najaar en voorjaar 2005, treedt kunstenares Teja van Hoften op als gast conservator voor de tentoonstellings reeks 'Intimiteiten'. Er komen dan vier solo-presentaties van Wim Geeven, An- ne-Marie van Sprang, Floor Coolsma en Marinus van Dijke. TERNEUZEN - Het terrein van een voormalig tanksta tion aan de Grenulaan in Terneuzen wordt dit najaar ge saneerd. De grond en het grondwater onder en om het pand aan Grenulaan 48 ondergaan een zuiveringsopera tie. Na de vakantieperiode, vanaf de tweede week in septem ber, begint het uitgraven van de verontreinigde grond en het aanleggen van een systeem met filters en leidingen voor het onttrekken van verontreinigd grondwater. In de ze periode van naar schatting drie weken wordt de Grenu laan gedeeltelijk afgesloten. Begin oktober is alle overlast geleden. Een zuiveringsinstallatie blijft daarna nog wel zo'n tweeënhalf jaar actief om het grondwater te zuive ren. BRESKENS - De West-Zeeuws-Vlaamse omroep Radio Scheldemond komt zondag 13 juni na een gedwongen stil te van vier maanden weer in de lucht. „Vooral ons ver- zoekplatenprogramma op zondagmiddag werd door velen gemist", aldus Ph. Keijmel van Radio Scheldemond. „We zijn blij dat de problemen nu gedeeltelijk opgelost zijn. Het is duidelijk dat er strakke regels zijn voor ons en dat deze nu nog meer aangetrokken worden." Radio Scheldemond draait met behulp van vijftien vrij willigers. Veel wordt vooraf opgenomen, maar in het weekeinde is de omroep vooral live in de lucht. Ieder uur is het nieuws uit Hilversum te horen en tussen 7.00 en 9.00, 12.00 en 13.00 en 17.00 en 19.00 uur schakelt Schel demond over op Omroep Zeeland. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend een 21-jari- ge inwoner van Vlissingen aangehouden in de Grave- straat in zijn woonplaats. De man had daar bij een benzi nepomp voor bijna zeventig euro aan brandstof getankt, maar deze niet betaald. Na verhoor werd de man weer vrijgelaten. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen wil in de periode 2005 tot 2008 vrijwel alle openbare verlichting vervan gen. Vervanging van het gros van de 11.000 lantaarnpalen in de gemeente kost Terneuzen circa twee miljoen euro. Mo menteel wordt de laatste hand gelegd aan een nieuw ver- lichtings- en beheersplan. Daarin worden ook diverse kos tenbesparende maatregelen opgenomen. Het dagelijks be stuur liet vorige week al weten de verlichting op bepaalde plaatsen korter te willen laten branden. KAMPERLAND - In een woning aan de Oosthavendijk in Kamperland is gistermiddag rond vijf uur een inbreker aangehouden. De politie was door omwonenden gewaar schuwd dat een man zich in de tuin van de woning be vond. Toen de agenten arriveerden, bleek de man, een 33-jarige inwoner van Middelburg, de woning te zijn bin nengegaan, waar hij op heterdaad werd aangehouden. De man is ingesloten. jnnrPiet Kleemans SIRJANSLAND - Sirjansland maakt zich op voor actie. Brede, felle en taaie actie tegen het plan van de gemeente Schou- wcn-Duiveland tot sluiting van het lokale dorpshuis. Dat werd gisteravond duidelijk tijdens de vergadering van de dorpsraad Sirjansland. De suggestie om - onder meer - het dorpshuis in Sirjansland te sluiten prijkt in het gemeente lijk bezuinigingsplan Kiezen of 3 Delen. Slecht idee, vinden de dorpelingen. Onverteerbaar, vindt de dorpsraad. Niet doen, zegt ook de jeugd. 'Laat mij staan, Groetjes, het dorpshuis'. Houdt Sir levend, laat mij staan'. Het zijn een paar van de teksten verzonnen door Leroy Bodbijl, Mariëlle Hanse, Elmar Stouten, Bianca Westerbeek, Eli- ne Hanse en Nadine Stouten. Zij gingen gisteravond met hun zelfgemaakte teksten en dito handtekeningenlijst het dorp in. Want hoe moet het anders met Sinterklaas? En met Koningin nedag? Nee, voor hen staat het als een paal boven water. Het dorpshuis moet blijven. I Dat is ook de rotsvaste overtui- I ging van de dorpsraad. En de be- I zoekers van de vergadering, ijlorpsraadvoorzitter B. van der Graaf maakt van zijn hart geen moordkuil. „Wat ik niet begrijp, is dat de gemeente zegt de leef baarheid in de kleine kernen te willen bevorderen, maar dan toch met het voorstel komt het orpshuis te sluiten. Geen alternatief Dorpsraadslid en schooldirec teur G. Oele valt De Graaf bij: ,Degemeente zegt dat de activi sten die nu in het dorpshuis plaatsvinden, wel verplaatst kunnen worden naar de school. jHaar dat zien wij als school he imaal niet zitten." Oele raakt ZIERIKZEE - De jaarlijkse wan- deldriedaagse wordt dit jaar op maandag 14, dinsdag 15 en woensdag 16 juni gehouden. Per dag wordt vijf kilometer gelo pen. De animo voor de wandeldrie- daagse is groot, rond de 350 per sonen (inclusief de rolstoeldu- wers) zijn jaarlijks actief tijdens die dagen. De tocht begint steeds om 14.00 uur. De vertrekpunten zijn Bor- rendamme en De Wieken in Zie- 'rikzee, In 't Opper in Bruinisse, Duinoord in BurghHaamstede en Poortershof in Brouwersha ven. Scootmobielers rijden kun nen om 13.00 vertrekken bij Bor- rendamme voor een speciale rou tevan vijftien kilometer. daarmee, stelt een van de bezoe kers van de dorpsraadvergade ring, de kern van de zaak. Er is simpelweg geen alternatief voor het dorpshuis. Hetgeen betekent dat sluiting ervan de leefbaar heid ernstig aan zou tasten. On aanvaardbaar, gonst het door het dorpshuis. De ene na de an dere suggestie voor protest klinkt op. Een spandoek langs of over de N59, protestborden meedragen tijdens de komende Zierikzeese Avondvierdaagse, politieke fracties bestoken met protestbrievenhand tekeningen- akties, vlammende betogen op de spreekuren van de wethou ders). Vanachter de bestuursta fel wordt ijverig genoteerd. Om vervolgens meteen stekken te door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het platte dak van de peuterspeelzaal in Nieu werkerk en dat van sportzaal De Vanger in Bruinisse behoren tot de categorie 'risicovolle da ken'. Dat blijkt uit een onder zoek door de gemeente Er is on middellijk actie ondernomen. Het dak van de peuterspeelzaal is reeds aangepast. De Vanger volgt binnenkort. De onderzoek is door de gemeen te uitgevoerd op verzoek van het ministerie van Vrom. Dit na dat in 2002 de daken van een Ikea-vestiging en van zwemba den in Etten-Leur en Weesp na hevige regenval inzakten. steken. Wie maakt de spandoe ken, wie wil lobbyen bij de poli tiek? En wie helpt om overal, maar dan ook echt overal, pro teststickers te plakken en pro testposters op te hangen? Oele windt er geen doekjes om: „Wat mij betreft mag heel Sir dicht worden geplakt. Het moet de ge meente duidelijk zijn dat Sir het dorpshuis absoluut niet kwijt wil." „Maar zijn we niet al te laat? Is het al niet mosterd na de maal tijd?", wil één van de dorpsbe woners weten. Dorpsraadslid D. Fluijt bezweert de man in kwestie dat dat nog zeker niet het geval is. „In augustus doet de raad hier uitspraak over. Maar dat betekent nog niet dat Vrom verordonneerde een inven tarisatie van alle 'risicovolle platte daken' in den lande. Daar bij ging het in de eerste plaats om daken van publieke gebou wen in bezit van de gemeente waar veel mensen komen, zoals scholen en gymzalen. De gemeente heeft vooral geke ken naar relatief lichte platte da ken van dungeprofileerd staal plaat, rustend op een staalcon- - als de raad het college steunt - het dorpshuis meteen gesloten wordt. Het betekent dat het col lege verder mag werken aan het bezuinigngstraject. Meer niet." Aan het eind van de vergade ring wacht de dorpsraad en de bezoekers van de bijeenkomst een aangename verrassing. Ter wijl de ouderen de koppen bij el kaar staken in het dorpshuis, vatte de jeugd meteen de koe bij de horens. In anderhalf uur tijd haalden ze 154 handtekeningen op voor behoud van het dorps huis. Eline Hanse en Nadine Stouten kwamen ze overhandi gen aan de dorpsraad. foto Dirk-Jan Gjeltema structie en van een grote over spanning. Om te voorkomen dat dergelijke daken te zwaar belast worden, moeten deze daken voorzien zijn van voldoende nooduitlopen. Daar schortte het aan bij de peuterspeelzaal in Nieuwerkerk en sportzaal De Vanger in Bruinisse. Het platte dak van de peuter speelzaal in Nieuwerkerk is in middels van Vrom aangepast. De stichting die de Bruse sport zaal De Vanger beheert, heeft en aannemer opdracht gegeven het platte dak aldaar aan te pas sen. Dat gebeurt naar verwach ting eind deze maand. Een uitgebreider onderzoek naar risicovolle platte daken zit er volgens wethouder R. van der Wekken vooralsnog niet in. De gemeente heeft er geld noch per soneel voor. Er zijn wellicht wel meer risi covolle platte daken, maar deze zijn, zegt Van der Wekken, niet van de gemeente maar van parti culieren. De risico's van zich op hopend water op lichte platte daken zijn bekend, stelt de wet houder. „En die risico's zijn voor verantwoordelijkheid van de eigenaar." De technische eisen waaraan platte daken moeten voldoen, zijn opgenomen in het Bouwbe sluit. Wanneer de dakconstruc tie niet voldoet, kan de vergun ning worden geweigerd of - bij een bestaand dak - de eigenaar zo nodig worden aangeschre ven. De gemeente is wettelijk verplicht toe te zien op de kwali teit van bestaande gebouwen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Nutsbedrijf Del ta NV laat in het plan voor sane ring van het grondwater op het terrein van de voormalige gasfa briek in Zierikzee niets aan het toeval over. De operatie is omge ven met tal van voorzorgsmaat regelen. Op de plaats in kwestie, op de hoek van Grachtweg en Scheeps- timmerdijk pal tegenover de mo numentale Noord- en Zuidha venpoort. stond ooit een gasfa briek. Die is reeds lang verdwe nen en de daarna op die plaats gebouwde emulgatorenfabriek Emulsion Holland wordt binnen kort gesloopt ten gunste van wo ningbouw. Voordat dat plan uitgevoerd kan worden, dient echter zowel de bodem als het grondwater te worden gesaneerd. Het grondwa ter is ernstig vervuild met cyanir de, xyleen, naftaleen, benzeen en PAK's. Door intensieve bema ling gedurende twee jaar wil Delta het grondwater zuiveren. De provincie zorgt voor het af graven en opruimen van vervuil de grond. Om de bodem te kunnen sane ren, moet behoorlijk diep gegra ven worden: op sommige plek ken tot zeven meter. Om dat mo gelijk te maken wordt de grond waterstand ter plaatse verlaagd. Risico Om het risico van verzakking van nabijgelegen bebouwing, waaronder het monumentale poortencomplex, zo veel moge lijk voor te zijn, is gekozen voor een andere wijze van ontgra ving. Normaliter wordt voor bo demsanering één groot gat ge graven. Nu wordt gekozen voor sleufsgewijze ontgraving met be kisting. Op die manier verwach ten de plannenmakers het ge vaar voor verzakking te hebben ondervangen. Verder is het de bedoeling op verschillende plaatsen op het terrein peilbuizen te plaatsen. Twee keer per maand worden met behulp van die peilbuizen de waterstanden gemeten. Hoogtebouten Van 49 huizen binnen een straal van 150 meter rondom de sane ringslocatie is de bouwkundige staat opgenomen. Bij nog eens twaalf andere gebouuwen zijn zogeheten hoogtebouten aange bracht. Voordat de saneringso peratie begint, wordt exact ge meten op welke hoogte deze zijn aangebracht. Zo kan gaande het karwei bekeken worden of er al dan niet sprake is van verzak kingen. De bodem- en grondwatersane ring kost alles bij elkaar zo'n vier miljoen euro. Naar verwach ting wordt september dit jaar be gonnen met het karwei. De provincie Zeeland draagt de kosten van de bodemsanering. Delta NV, de rechtsopvolger van de gasfabriek, draait op voor de kosten van de grondwa tersanering. STREEKACTIVITEITEN NIEUWERKERK - Dorpshuis, 19.30 uur: vergadering dorpsraad; RENESSE - 10.00 - 13.00 uur: Torenbe klimming Jacobuskerk; ZIERIKZEE Brogum, 14 00 uur: Anywave met kinderpopconcert De Voetzoekers. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes lel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37