Matige verhuur vakantiehuisjes Burgh-Haamstede wordt kunstdorp Gemeente verkiest voordelig potlood boven stemcomputer Begin project tegen alcoholmisbruik onder jongeren Wandelen bij tropische temperaturen zeeuwse almanak Ruit Samenwerking met bedrijfsleven Drankrijder aangehouden Auto botst op snorfiets Zaak Goese peuter nog onduidelijk Eigen land lijdt onder goedkope aanbiedingen buitenland Tomatenkas tijdelijk gedoogd editie Schouwen-Duiveland Over voetbal ging het, uiter aard, in de kantoortuin. Aan zelfbenoemde deskundigen geen gebrek. Een batterij hulp-Advocaten waagde zich. aan bespiegelingen over De Opstelling. 4-4-2 of 4-3-3 Kluivert of Van Nistelrooij of toch Makaay? Seedorf achter de spitsen of op de tribune „Gelukkig is De Ruit eruit ge haald", verzuchtte iemand die nog altijd meent zijn roe ping als bondscoach te heb ben misgelopen. „Hmm", mompelde die ene collega, die zich erop laat J voorstaan géén verstand te hebben van voetbal, terwijl hij achter zijn computer stug doonverkte. „Ze gooien toch i wel hun eigen glazen in. VLISSINGEN - Het onderwijs moet weer voorop staan bij het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) Zeeland. Dat zegt J. Lilipaly, voorzitter van het College van Be stuur. Samenwerking met het bedrijfsleven, om ervoor te zorgen dat praktijk en opleiding goed op elkaar aanslui ten, staat bij hem hoog in het vaandel. „Dat samenspel is van wezenlijk belang: wat zijn de trends en hoe kunnen we ons onderwijs daarop afstemmen, zodat de leerlingen doorstromen." Nog belangrijker vindt Lilipaly de relatie tussen onderwijsinstellingen onderling. Nauwe contacten met collega-instituten, toeleverende scholen zoals het vmbo en vervolgopleidingen acht hij onontbeerlijk. „De leerling staat centraal. Die moeten we samen zo goed mo gelijk door zijn schoolloopbaan loodsen." pagina 15 leerling moet voorop staan DREISCHOR - Een 31-jarige automobilist is in de nacht van maandag op dinsdag op de Weg door het Dijkwater bij Dreischor aangehouden wegens het rijden onder in vloed. Een blaastest wees uit dat de man bijna drie keel de toegestane hoeveelheid had gedronken. Zijn rijbewijs werd ingenomen en hij kreeg een dagvaarding. MIDDELBURG - Een 55-jarige automobilist uit de ge meente Veere is gisterochtend tegen een 40-jarige snorfiet ser uit Middelburg aan gereden. De vrouw moest naar het ziekenhuis, maar mocht na behandeling weer naar huis. De automobilist reed rond kwart voor acht over de Noord poortstraat in Middelburg in de richting van het Molen water. Bij de kruising sloeg hij linksaf, waarbij hij geen voorrang verleende aan de snorfietser die uit tegenoverge stelde richting kwam. GOES - Het politie-onderzoek naar de precieze toedracht van het fatale ongeluk van de Goese peuter Janice Slosse is afgerond, maar het Openbaar Ministerie heeft de zaak nog niet gewogen. Vlak na het ongeval in peuterspeelzaal de Polderrakkertjes, eind maart, meende de politie het on derzoek binnen enkele dagen te kunnen afronden. Nu, ruim twee maanden later, meldt de politie dat ze het on derzoek heeft afgerond. Een woordvoerster van het OM zegt echter nog geen proces-verbaal te hebben gezien. En zo is het nog altijd onduidelijk of de aanwezige leidsters, Stichting Kinderopvang De Bevelanden, waaronder de be trokken peuterspeelzaal valt, of de gemeente Goes iets te verwijten valt. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Kiezers in de ge meente Schouwen-Duiveland blijven voorlopig aangewezen op het rode potlood of pen en de papieren lijsten. De gemeente heeft de eerstkomende jaren geen geld om stemcomputers te kopen. Morgen zijn in Nederland de ver kiezingen voor het Europees Par lement. In tegenstelling tot voor gaande jaren is het dit keer toe gestaan de landelijke uitslag nog diezelfde avond bekend te maken. Andere keren moest al tijd worden gewacht op landen die de verkiezingen in het week einde organiseren, zodat in één keer het definitieve resultaat kon worden gepresenteerd. Of Schouwen-Duiveland gelijk in de landelijke cijfers kan wor den meegewogen, zal sterk af hangen van het aantal stemmen dat wordt uitgebracht en de snelheid waarmee wordt geteld. De gemeente gaat er vooralsnog vanuit dat de uitslag pas na mid dernacht bekend is. De meeste kranten, waaronder de PZC, lig gen dan al bij de drukker, Burgemeester J. Asselberg zegt zich 'er van bewust te zijn dat het niet plezierig is dat Schou wen-Duiveland steeds achter aan komt bij het doorgeven van de uitslag'. „Maar het is een or dinaire afweging tussen nut en noodzaak", verwijst hij naar be zuinigingen (5,5 miljoen euro structureel) waarmee de gemeen te de komende jaren heeft af te rekenen. „Het zou van de gekke zijn om machines aan te schaf fen die maar een paar keer om de zoveel jaar worden gebruikt, en vervolgens een aantal wél zin volle investeringen voor de bur ger achterwege laten." Een voorstel van de WD voor aanschaf van stemcomputers kreeg vorig jaar bij de begro tingsbehandeling onvoldoende steun. Ook de nieuwe coalitie heeft de investering (110.000 eu ro) van de lijst gehaald, zegt fractievoorzitter A. Verseput, die de onderhandelingen rond het nieuwe dagelijks gemeente bestuur heeft- geleid. „Ondanks het feit dat we het als WD heb ben aangekaart, en ik zelf op een stembureau zit en weet dat het een heidens karwei is om al le stemmen handmatig te tellen, zit het er voorlopig gewoon niet in. Aan de andere kant", ver volgt hij cynisch, „wat is er mis met deze traditionele manier van stemmen? De meeste men sen vinden dat rode potlood fan tastisch. Je ziet het immers bijna nergens meer! Schouwen-Duiveland is de eni ge gemeente in Zeeland waar de stembureaus nog niet zijn geau tomatiseerd. Maar ook voor een aantal steden, waaronder Am sterdam, geldt dat nog. Een we tenschap die enige 'troost' biedt, aldus Asselbergs. Schouwen-Duiveland kent. ver spreid over het eiland, 28 stem bureaus. Dat maakt de aanschaf extra duur, trekt Asselbergs de vergelijking met compactere ge meenten als Goes. Lactie: 0113-316649 www pzc.nl Erfredactie9MC.nl postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; «-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. woensdag 9 juni 2004 iNieuwsDoae i r v 1844- 1998 RENESSE - Alcoholmisbruik beteugelen: dat is de bedoeling van het convenant tussen alle in stanties die met jongeren in Ren- 8ssc te maken hebben. Het con venant is gistermiddag in het ge meentehuis in Zierikzee onderte kend. Het alcoholgebruik onder jonge- stijgt. Dat is een landelijk weid, met een probleem dat al ken speelt in Renesse of op Schouwen-Duiveland. Uit on derzoek blijkt dat 7 procent van «e elf- en twaalfjarige kinderen (poepen 7 en 8 van de basis- °°1) op Schouwen-Duive land regelmatig alcohol drinkt. Meer dan de helft drinkt 'wel Wns en 45 procent heeft nog nooit gedronken. hetzelfde onderzoek blijkt wk dat tieners op vakantie het J® veelvuldig heffen. Gemid deld vijftien glazen per dag. 'aarbij de meisjes aanmerke- minder drinken dan de jon gens. Overlast D'e tieners gaan veelvuldig op akantie m Renesse, en dat geeft overlast. De betrokken on- ernemers in Renesse zijn afzon- Hk al veel projecten begon- en om de overlast in te dam men zijn de leeftijdspolsbandjes («gevoerd, is er lik-op-stuk- beleid en is er vervoer tussen kroeg en tent. Nu zijn alle par tijen samen om tafel gaan zitten en zijn alle projecten gecombi neerd. Daarbij zijn niet alleen de campings en horeca betrok ken maar ook de huisartsen, het consultatiebureau voor alcohol en drugs en supermarkt en taxi bedrijven. Indrinken In het convenant worden alle problemen benoemd, zoals bijvoorbeeld het indrinken op de camping. Jongeren drinken een stevig glas op de camping en komen vaak aangeschoten of dronken naar hel café. Cam pings moeten dit voorkomen. Maar ook worden leeftijdspols bandjes van elkaar erkend en krijgt drugsgebruik de aan dacht. „Al met al moet het project mis bruik van alcohol tegengaan, zonder het gebruik te verbie den", aldus J. Huige, adviseur van het project. Gedurende de zomermaanden wordt het project gevolgd door een onderzoeker van de Univer siteit van Maastricht. Twee weken lang wordt het gedrag van jongeren in Renesse geob serveerd en worden verschil lende projecten met jongeren gedaan. Naar verwachting wor den de resultaten dit najaar be kend. Na de zomer begint een project voor de jongeren van het eiland. KAPELLE - Tomatenkweker Gresnigt uit Kapelle mag tot ok tober met een gedoogvergun ning werken. Gresnigt was in !002 te laat om een vergunning aar. te vragen voor één van zijn kassen )e originele vergunning was ver lopen omdat de provincie het mi lieuplan van de plek verander de. Omdat Gresnigt volgens Ge deputeerde Staten te laat was net de aanvraag, wilde de pro- nncie de gedoogvergunning in eerste instantie niet afgeven. Omdat er nu zicht is op een ver gunning, is er besloten om Gres nigt toch maar tot oktober een [edoogvergunning te verlenen. door Melita Lantinq BURGH-HAAMSTEDE - On der tropische omstandigheden vertrokken gisteravond driehon derd deelnemers aan de avond vierdaagse van Burgh-Haamste- de. Het evenement wordt voor de 25e keer gehouden. Rond zeven uur, als alle deelne mers inmiddels ruim een kwar tier onderweg zijn, is het rustig in de gloednieuwe kantine van sportvereniging DFS. Aan een tafeltje zitten Marja Rademaker en Willie de Meij de laatste ad ministratie in orde te maken. Ze zijn twee van de vele vrijwilli gers die dit evenement jaarlijks mogelijk maken. „We hebben heel veel vrijwilligers nodig. Er zijn bijvoorbeeld zeventien men sen die onderweg op de posten staan", vertelt Willie de Meij. „Iedere vrijwilliger doet een aan tal posten. In totaal gaat het om een kleine vijftig punten waar een begeleider moet staan." Dit jaar wordt de EHBO verzorgd door de leden van de vrijwillige brandweer. Zij rijden langs het parcours om blaren door te prik ken of een ongelukkige wande laar op te pikken. Andere vrij willigers regelen het verkeer en wijzen lopers de weg. Na zo'n 55 minuten komen de eerste lopers van de vijf kilome ter terug. Elsbeth (6) en Fran cois (8) komen bezweet en met rode hoofden samen met hun moeder de kantine binnen. „Ik ben wel een beetje moe", vertelt Francois. „Maar het was wel leuk. Het leukste was dat ik een ijsje kreeg." Halverwege de route kregen alle deelnemers een ijsje aangebo den van één van de sponsors van de wandelvierdaagse. Francois heeft wel zin om morgen (en de rest van de week) weer te lopen. „Het leukste vind ik hét laatste stuk. Dan gaan we achter de mu ziek aan." Aanstaande vrijdag worden de lopers op de laatste avond traditioneel binnenge haald door muziekvereniging 'Witte van Haemstede'. foto Dirk-Jan Gjeltema IrinnrEmile Calon GOES - Het gaat niet goed met de verhuur van vakantiebunga lows, zegt M. Tempelman van bet Bureau voor Toerisme Zee land. Volgens haar blijft het aan- Ital boekingen voor de zomerpe riode flink achter bij de ver wachtingen. individuele ondernemers zeggen echter redelijk tevreden te zijn over het aantal boekingen voor deze zomer. Voor de periodes voor en na het hoogseizoen mo gen volgens hen mensen nog ge nist mailen of bellen. Maar de belangstelling voor een huisje in Zeeland in het hartje van de zo mer, daarvoor staan volgens hen nog steeds mensen in de rij. tf. Murre van vakantiepark Breezand bij Vrouwenpolder bij voorbeeld vertelt dat zijn park deze zomer vol zit. Zijn tweehon derd huisjes zijn volgens de on dernemer in de top weken alle maal verhuurd. Laatste moment Ook I. Kuipers van de Verhuur- centrale Schouwen-Duiveland klinkt tevreden als haar ge vraagd wordt naar het aantal boekingen voor vakantiehuisjes tijdens de zomerperiode. „We ntten zo goed als vol." Ze geeft wel aan dat het aantal boekin gen voor de periode van juni tot half juli wat tegenvalt. Zorgen maakt ze zich echter in het ge heel niet. Dat is traditioneel im mers niet zo'n drukke periode. Bovendien verwacht ze dat heel wat mensen die op het laatste moment beslissen, nog in deze periode richting Schouwen-Dui veland komen. I Hamelink van marktleider Roompot Parken klinkt ook niet zorgelijk. Met de traditionele grote vakantieparken van zijn bedrijf gaat het goed, zegt hij. Hij doelt dan op de parken bij Domburg, Kamperland en de Banjaard. Hij erkent wel dat zijn bedrijf momenteel flink aan het stunten is met de verhuur prijzen. Zo is het mogelijk om op sommige van de vijftien par ken van Roompot voor de helft van de oorspronkelijke prijs al een huisje te boeken. Volgens Hamelink gaat het in dat geval om parken die recent zijn aange kocht en waarvan de bezettings graad opgekrikt moet worden. Helft leeg Ondanks deze positieve gelui den stelt Tempelman van het Bu reau voor Toerisme dat het niet goed met het aantal boekingen voor vakantiebungalows. Ze weet dat omdat haar organisatie aangesloten is bij een landelijke boekingcentrale. Zo hoorde ze recent dat ruim de helft van het aantal vakantiehuisjes in het Brabantse deze zomer nog leeg staat. Zo dramatisch is het niet gesteld met de belangstelling voor de Zeeuwse vakantiehuis jes, vervolgt ze. „Maar goed gaat het zeker niet. Ze geeft een trits aan redenen voor de mindere belangstelling. Van de economie ('het gaat im mers minder goed') tot de vele superstunts waarmee hotels in Turkije klanten lokken. Ze wijst er ook op dat mensen dankzij in ternet steeds later boeken. Dit jaar hebben volgens haar duide lijk veel mensen gewacht - en sommigen wachten nog langer - op last-minute-aanbiedingen. Ook vertelt ze dat klanten steeds meer eisen hebben als het om het huren van een apparte ment gaat. Zo willen volgens haar velen af van de traditione le indeling in een midweek of een (lang) weekeinde en willen ze zelf bepalen wanneer ze aan komen en vertrekken. De ver huurders moeten daar op inspe len, vindt ze. „Ze moeten zich flexibeler opstellen." door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De één noemt het overkill, de ander vindt het een eldorado. Die veelheid aan galeries en ateliers in Burgh-Haamstede wekt in elk geval bij ve len verwondering. De kernen blijken aardig op weg tot kunstdorp uit te groeien. „Dankzij de Kunstschouw", luidt de overtui ging van Fred Kiel. Hij is secretaris en coör dinator van deze jaarlijkse manifestatie met exposities op een kleine veertig verschillen de locaties in de Westhoek van Schouwen. Bovendien is hij zelf galeriehouder. „Elf jaar geleden waren er nauwelijks nog gale ries hier. Nu zijn er al veertien galeries en ateliers in Burgh-Haamstede en dat is gro tendeels een gevolg van de Kunstschouw. Ik kan al meteen drie kunstenaars noemen die ooit aan de Kunstschouw meededen en zich in de loop der tijd hier hebben gevestigd: Jan Eikenaar, Joop van Nugteren en Danielle Orelio", zegt Kiel. Hij ziet het aan tal kunstvestigingen nog steeds toenemen. Als voorbeeld verwijst hij naar beeldend kunstenaar Jaap van der Oest, die binnen kort zijn nieuwe galerie in Burgh zal ope nen. „Een winkel, een galerie, een winkel, weer een galerie. Is dat nou economisch interes sant hier?'", vraagt een toekomstig bewoon ster op een oriéntatierondje door Burgh-Haamstede zichzelf af. Volgens haar is het toch onmogelijk dat al die kunste naars binnen deze relatief kleine gemeen schap een inkomen kunnen verdienen. „Voor mij is het hoofdzakelijk liefhebberij. Ik zou er inderdaad niet van'kunnen leven", zegt galeriehoudster Willie Kort van Het Oude Raadhuis. Zij opende vorig jaar haar galerie in het monumentenpandje aan de Ring in Haamstede waar ooit het gemeente huis van deze kern was gevestigd. Interieur en tuin bieden nu een mooi decor voor de ge varieerde wisselexposities die Kort hier in richt. Ze verkoopt met enige regelmaat een Kunstliefhebbers ontmoeten elkaar met regelmaat bij een van de vele vernissages in Burgh-Haamstede. foto Dirk-Jan Gjeltema kunstwerk, maar de inkomsten staan niet verhouding tot de tijd die zij erin investeert Kiel: „Volgens mij geldt voor vrijwel alle ga leriehouders hier dat zij het vooral uit lief hebberij doen. Je moet er het geld en de tijd voor hebben en voor sommigen geldt dat ze er een andere bron van inkomsten bij heb ben. De één gaat uit liefhebberij twee uur hardlopen per dag, anderen hier wijden al hun vrije tijd aan een galerie." Toch ziet hij de verkoopkansen ook wat groter worden. Groeiproces Hij juicht de groei van kunstvestigingen in Burgh-Haamstede zeer toe. Volgens Kiel versterken ze elkaar. Heeft de Kunstschouw de Westhoek in kunstzinnig opzicht op de kaart gezet, inmiddels weten kunstliefheb bers het hele jaar door deze regio te vinden. „Het is een groeiproces. Mensen die hier wo nen, wijzen vrienden en familie op het kunstaanbod hier. Soms komen er mensen uit Amsterdam. Die zijn verrast over het rui me aanbod en geven er de voorkeur aan hier in alle rust een keuze te maken." Kiel ziet het aantal bezoekers gestaag toenemen. Voor hem is dat aanleiding zijn Galerie Haamstede Kunst geen Kunst nu al drie zon dagen per maand open te houden. „Daar blijkt gewoon behoefte aan." Voor beeldend kunstenares Danielle Orelio staat het cultureel ondernemerschap wel hoog in het vaandel. Haar intenties met haar galerie annex atelier aan de Hoge Weg in Burgh strekken in elk geval verder dan liefhebberij. „Ik hoop het zo uit te bouwen dat ik er een inkomen in kan verwei-ven, zo als ik dat voorheen ook lange tijd heb ge daan in mijn galerie in Rijnsburg", zegt Ore lio. Zij kan naast vele jaren ervaring als kun stenares bogen op deskundigheid als docen te tekenen en handvaardigheid en op een goed ontwikkelde intuïtie voor activiteiten die publiek trekken. www.alywisse.nl Stem morgen op Aly Wisse-Maat uw Zeeuwse kandidaat Lijst 3 VVD Nr.8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35