F \Veer wereldrecord Bekele Oranje kan niet aan critici ontkomen si&>: Arjen Robben is klaar voor Duitsland Realisme wint het van chauvinisme Ook Voller wil tot 2006 blijven Vijfhonderd cellen voor hooligans Van Damme naar Southampton Spits Jansen naar Bregenz Engelse clubs grootverdieners CL Ethiopische kannibaal ontfutselt Gebrselassie opnieuw toptijd 'aarden opzij -oor Oranje Over drie dagen begint in Por tugal het twaalfde Europees voetbalkampioenschap. Het Nederlands elftal heeft een be wogen voorbereiding achter de rug. De blessure van Mark van Bommel, het tumult rond Clarence Seedorf, het geèxperimenteer van Dick Ad vocaat en de nederlagen te gen België en Ierland. Hoe denken Zeeuwse voetbalken ners over de aanloop van het Nederlands elftal? Vandaag: de EK-pools in Zeeland. door Rudy Boogert GOES - Het vertrouwen in het Nederlands elftal is flink gedaald na de blamerende voorbereiding van Oranje. De aantrekkingskracht van de EK-pools is niettemin onver minderd groot. Opvallend is dat Nederland als 'eeuwige fa voriet' lijkt te hebben afge daan. Vijf euro per persoon heeft dat duidelijk gemaakt. Een rondje langs drie Zeeuw se bedrijven toont dat Frank rijk en Portugal de te kloppen ploegen zijn. Het gros van de mensen laat Nederland nog wel in de halve finale of fina le komen, maar dat lijkt meer uit chauvinisme geboren dan uit realisme. Kon. Zeelandia BV. bakkerijbe nodigdheden. Initiatiefnemer: Leo Nouwen, oud-voetballer van Brouwershaven 1. Verwach te aantal deelnemers: 150. Inleg: vijf euro. Hoofdprijs: vijftig pro cent van de totale inleg. Leo Nouwen: „Degenen die hun voorspelling als eerste hebben ingeleverd, hebben over het algemeen Nederland in de finale. Maar dat wordt inmiddels steeds minder. Na de slechte oefencampagne van Oranje is het vertrouwen een eind zoek. Frankrijk en Portugal worden het vaakst genoemd als winnaar." „Het leeft hier geweldig. In de kantine wordt er flink over gediscussieerd en niet al leen door de mannen, hoor. Sterker nog: twee jaar gele den bij de WK-pool zaten er in de einduitslag twee vrou wen bij de eerste drie. Maar misschien hadden hun man nen thuis het formulier wel in gevuld..." TPG Post Temeuzen, pv Bun- deltouw, bv 't Karrekot. Initia tiefnemer: Aad Troost, oud-voet baller van De Musschen 1Ver wachte deelnemers: 35. Inleg: vijf euro. Hoofdprijs: veertig procent van de totale inleg. Aad Troost: „De eerste keer dat ik een voetbalpool heb ge organiseerd was al bij het EK van 1980. Inmiddels heb ik al zoveel van zulke spelletjes ge maakt." „Zoals bijvoorbeeld ook de Feyenoordgames. Elke week moeten de deelnemers rust en eindstand voorspellen bij de wedstrijd van Feyenoord. Behalve met de E K-pool ben ik nu al volop bezig met vol gend seizoen." „Zelf ben ik niet echt een fan van Oranje. Ik hoop natuur lijk wel dat ze ver komen, maar ik vind het allemaal maar een zwakke bedoening. Maar volgens mij ben ik niet de enige die dat vindt. In onze EK-pool is Nederland niette min toch met 44 procent de grootste favoriet, vóór Frank rijk (29 procent), Portugal (18 procent) en Tsjechië (7 pro cent)." ZLM verzekeringen in Goes. Ini tiatiefnemer: Pieter den Hollan der, oud-voetballer van Seroos- kerke 1Verwachte aantal deel nemers: 50 Inleg: vijf euro Hoofdprijs: vijftig procent van de totale inleg. Pieter den Hollander: „Twin tig deelnemers hebben zich tot nu toe gemeld. Dat is nog niet zo veel, maar uit erva ring - ik doe die pools al zo'n tien jaar - weet ik dat de meeste mensen de gewoonte hebben de pool op de laatste dag in te vullen." „Ik verwacht toch wel zo'n vijftig deelnemers. Vier jaar geleden bij Euro 2000 hadden we er bijvoorbeeld zeventig. Momenteel wordt Frankrijk bij ons getipt als favoriet voor de titel. Elf procent ziet de Fransen winnen" „Italië en Portugal volgen met tien procent en Neder land met negen. Letland is laatste met 0,66 procent. Thierry Henry wordt gezien als topscorer van het toer nooi, Ruud van Nistelrooij als topscorer van Nederland. Zelf heb ik Nederland in de fi nale, maar ik heb de pool nog nooit gewonnen." woensdag 9 juni 2004 17 FRANKFURT - De Duitse teamchef Rudi Voller heeft de zelfde persoonlijke doelstelling als zijn Nederlandse colle ga Dick Advocaat. Ook de voormalige aanvaller wil in functie blijven tot en met het wereldkampioenschap in 2006 in eigen land. „Ja, ja, zeker. Ik blijf tot 2006 team chef", sprak Voller onomwonden aan de vooravond van het vertrek naar Portugal voor het Europees kampioen schap. Maar evenals Advocaat sluit de negentigvoudig in ternational een vroegtijdig vertrek na het EK niet uit, als de ploeg hem 'in de steek laat'. Maar daar gaat Voller niet van uit. „Het verschil met mijn voorgangers bij de Duitse ploeg is, dat ik volledig onafhankelijk ben", legde hij uit. „Ik doe dit werk graag, maar mijn persoonlijke levensge luk hangt er niet van af of ik het wel doe of niet doe. Om dat ik gek op voetbal ben, wil ik deze baan graag behou den. Maar ik heb mijn eigen verantwoordelijkheid en hoef me niet alles te laten welgevallen." ANP/SID LISSABON - Justitie in Portugal heeft vijfhonderd cellen gereserveerd voor relschoppers tijdens het EK voetbal. Verdeeld over vijf gevangenissen in het hele land is ruim te vrijgehouden. De Portugese overheid heeft strenge voorzorgsmaatregelen genomen. Onder meer aan de grens zijn grootschalige controles om bekende relschoppers te weren. ANP/DPA OTTERDAM - Het leek een uit etend idee. Twee jaar geleden sloot de organisatie van het [flO in 2004 naar een andere Itum te kijken om geen hinder ondervinden van de Olympi- te Spelen. laar ook de verplaatsing van hd augustus naar 17 tot en et 20 juni blijft niet zonder ge- dgen voor de 56e editie van B Rotterdamse paardenfestijn. jet Europees kampioenschap jètbal dwingt zelfs de hippi- ihe wereld tot unieke aanpas- ngen. Zo wordt de kür op mu- iek met op zaterdag- maar op djdagavond verreden. „We ebben onderzoek gedaan", legt jnO-spreekbuis Anita Lussen- nrguit. „Daaruit bleek dat de ür op muziek vaak door gezel- thappen wordt bezocht. Die artijen dreigden uiteen te val- Èomdat de één wel het Neder- inds elftal tegen Tsjechië wil Jen spelen, de ander niet. Om et de mensen gemakkelijk te laken, hebben we besloten ons fcema aan te passen." De kür p muziek is het succesnummer 8n het concours. Dressuurlief- [bbers komen uit alle windstre- Eiom de beste ruiters en voor amazones aan het werk te iGPD aten excuses idriaanse voor gratis adviezen IIKMAAR - Co Adriaanse wei- Ij; excuses te maken aan Dick Idvocaat voor zijn recente uitla den in het weekblad Voetbal llernational. Hij was daartoe pproepen door de belangen- «niging Coaches Betaald Wtbal. „Ik neem niets terug mmijn woorden. Eigenlijk wa in het gratis adviezen voor de Wdscoach", aldus Adriaanse, je zijn lidmaatschap van de bb heeft opgezegd. k AZ-trainer, onlangs door p collega's nog uitgeroepen jt coach van het jaar, zou de lecodevan het CBV hebben ge- ffonden. In het gewraakte in- pew stelde hij onder meer Bt'het onmogelijk is dat dit Ne- plands elftal onder Dick Advo- htEuropees kampioen wordt', b dat hij zich al vijftien jaar ft te ergeren aan Oranje'. Te- fens vmdt Adriaanse dat hij als p nog 'de Nederlandse ge achte van aanvallend voetbal itdraagt'. pt wil desgevraagd altijd mijn Nng kunnen geven. Het be- |ur van het CBV heeft una- fan besloten dat het niet kan. «en heb ik voor mezelf uitge hakt dat ik bij zo'n vakbond, ie ik destijds nota bene mede eh helpen opzetten, niet thuis oor", aldus de coach vanaf zijn «antieadres in Spanje. „En ik het jammer om dat te moe- P constateren." "ttompliceerd kjnaanse kreeg gisteren van PV-secretaris Jan Reker te ho- 1 dat hij het werken van Advo- at hij het aanstaande EK in hugal uitermate gecompli- erd heeft gemaakt. Ook wer- 31 zijn woorden uitgelegd als D ^lediging voor alle bonds- acnes van de laatste jaren. r- z'jn uitspraak dat hij nog :eruge Nederlandse trainer is aanvallend voetbal voor- zou Adriaanse volgens het bovendien zijn collega's hoen beledigd. ct gaat erom hoe je een arti- leestzegt de coach van AZ. latóeri zinnetje dat uit het ar- gehaald en op de cover is Pointe verkopen." ls met de eerste keer dat aanse door de belangenver- ^"g °P de vingers wordt ge- ij® gebeurde dat toen hij i jkaard bij diens aanstel- 6 als bondscoach 'een beun- ös noemde. GPD AMSTERDAM - Verdediger Jelle van Damme verruilt Ajax voor Southampton. Beide clubs bereikten gisteren een akkoord over de transfer. De 20-jarige Belg tekent bij de Engelse club uit de Premier League een meerjarig con tract. Zijn verbintenis bij Ajax liep door tot medio 2005. Hij kan bij trainer Ronald Koeman echter niet rekenen op een basisplaats. Van Damme speelde 33 officiële wedstrij den voor Ajax. Hij kwam tot dusver zeven keer voor het nationale elftal van België uit. ANP BREGENZ - Aanvaller Stefan Jansen heeft gisteren een tweejarige contract getekend bij SW Bregenz, dat uit komt in de hoogste Oostenrijkse divisie. De 31-jarige spits kreeg bij FC Den Bosch, de kampioen van de eerste divisie, geen nieuw contract. Hij scoorde in het afgelopen seizoen 25 keer in de competitie. NYON - De Engelse topclubs hebben in het afgelopen sei zoen in de Champions League financieel het beste ge scoord. Chelsea, uitgeschakeld in de halve finales, was de grootverdiener in de CL met een bedrag van 28,9 miljoen euro. Kwartfinalist Arsenal (28 miljoen) en achtste-fina list Manchester United (27,8 miljoen) hielden eveneens veel geld over aan het Europese avontuur. Winnaar FC Porto verdiende 19,7 miljoen euro, waarvan 6,5 miljoen voor de eindzege, aan de succesvolle CL-mis- sie. Finalist Monaco was goed voor een bedrag van 26 mil joen euro uit de Uefa-pot. Met een 'schamele' 4,2 miljoen euro was Partizan Belgrado het stiefkindje van de CL. ANP/AFP De spelers van het Nederlands elftal werken de eerste training in Portugal af. foto Marcel Antonisse/ANP door Jochem Lippmann ALBUFEERA - Zonder de geblesseerde Clarence Seedorf werkte het Nederlands elftal gisteravond de eerste training op Portugese bodem af. Honderden in het oranje gestoken supporters met een en treebewijs van vijf euro zagen alleen voor aanvang van de eerste oefeningen van Oranje in Albufeira vuurwerk. Na het afsteken van de door de gemeente van het vakantiedorpje beschikbaar ge stelde vuurpijlen werkten de spelers slechts een lichte training van nog geen uurtje af. Na afloop van de oefeningen in het spe ciaal voor oranje geschilderde stadionnet je was de afwezige Seedorf de meest be sproken international. De middenvelder raakte tijdens de oefeninterland tegen Ierland aan zijn hamstring geblesseerd. Hij bleef na de vlucht van Amsterdam naar Faro achter in het hotel. „Er zit geen scheurtje in zijn hamstring", meldde bondsarts Goudswaard. „Maai de eerste prognose is wel dat hij het duel met Duitsland moet missen. Een nadeel is dat je heel moeilijk kan bekijken of de blessure helemaal over is. Aan de andere kant is het natuurlijk ook zo dat iedere speler anders herstelt. Afwachten dus." Dick Advocaat had geen zin in de aanwe zige Nederlandse journalisten. „Ik heb niets te melden", verklaarde de bonds coach toen hij zich naar de bus spoedde. Aanvoerder Phillip Cocu, de kersverse aanwinst van PSV, vertelde dat hij nog niet met de bondscoach over de speelwij ze van Oranje had gesproken. „Dat zou vandaag gebeuren. Maar het vliegtuig had een beetje vertraging. Daarom heb ben we nog geen tijd gehad." Arjen Rob ben trainde als enige van alle internatio nals apart van de groep. „Ik voelde tij dens het duel met de Ieren een lichte prik kel achter mijn knie", aldus Robben. „Niets ernstigs, maar vandaag heb ik het rustig aan gedaan. Woensdag train ik weer volledig mee. Ik weet ook zeker dat ik tegen Duitsland een hele wedstrijd kan spelen." Robben heeft zijn kansen op een basisplaats na de nederlaag tegen Ierland zien toenemen. „Ja, ik heb ook ge hoord dat de bondscoach weer met vleu gelspitsen wil spelen. Dat is voor mij een goede zaak. Ik hoop ook dat ik er bij ben. Ik wil dolgraag tegen die Duitsers spe len. Naar dat duel heb ik maanden uitge keken. Logisch, wie wil er niet van de Duitsers winnen? Ik ben volledig gene zen en weet bijna zeker dat ik de komen de week weer mijn normale niveau kan halen. Kortom, ik ben klaar voor Duits land." ANP ^fPim van Esschoten STRAVA - Hij mag, zeker na jn wereldrecord op de 10.000 eler van gisteravond in Ostra- i, geplaatst worden bij de aller- ootsten. Kenenisa Bekele past een rijtje met Paavo Nurmi, nil Zatopek, Henry Rono en aile Gebrselassie. echts acht dagen nadat hij in engelo zijn eerste wereldre- rd op een buitenbaan liep, >ed de 21-jarige Kenenisa Be lle het weer. Tijdens de FBK ames brak hij de oude toptijd in Gebrselassie op de 5000 me- r(12.37,35). In broeierig warm Trainers, oud-spelers en columnisten duiken op Nederlands team in Algarve door Marcel van der Kraan ALBUFEIRA - Palmbomen, de zon en de zee lachten het Neder lands elftal gisteren toe, toen het hele gezelschap per vlieg tuig in Faro arriveerde en aan de eerste werkdag in Zuid-Por- tugal begon. In de avonduren na men Dick Advocaat en Wim van Hanegem de internationals mee naar Estadio Municipal de Albu feira, waar Oranje tot minimaal 23 juni zal trainen. Bij plaatsing voor de volgende ronde is het ge meentelijke stadionnetje nog wat langer het trainingsonderko men van de Nederlanders. Hoewel het de spelers en de tech nische staf aan werkelijk niets ontbreekt in het meest zuidelij- PORTUGAL ke hoekje van Europa, zullen de werkomstandigheden voor het Nederlandse gezelschap tot aan de eerste wedstrijd tegen Duits land verre van optimaal zijn. De voorbereiding op het EK verliep al moeizaam. Maar sinds de ge flopte en verloren interland te gen de Ieren is een sfeer van ne gativisme ontstaan, die kan gaan leiden tot irritaties en con flicten in de aanloop naar het eerste cruciale duel van Neder land. Spelers en trainer zijn zich ervan bewust dat ze zelf verantwoordelijk zijn voor de nu ontstane stemming. Maar als ze er ook nog eens elke dag, op 2500 kilometer van huis, mee worden geconfronteerd, zal dat het moreel weinig goed doen. En bij Oranje worden ze volop geconfronteerd met de wanhoop van de achterban, de media en de 'kenners'. De Algarve heeft door de tijdelij ke vestigingen van alle grote om roepen (RTL4, SBS6 en de NOS met hun praat- en sportprogram ma's) een ongekende aantrek kingskracht op trainers, oud spelers, columnisten en coryfee ën. De coaches van Ajax, PSV en Feyenoord (de nieuwe en de oude trainer) zitten bij Advo caat op z'n lip. Het Nederlands elftal is van iedereen. De hele wereld spuwt op dit moment zijn gal, spelers en trainers moe ten het maar slikken. Al vindt de vereniging van proftrainers (CBV) van niet en heeft Co Adriaanse al te horen gekregen dat hij zijn excuses moet aanbie den voor zijn vorige week ge plaatste opmerkingen over Dick Advocaat en Oranje. Maar daarmee is het doemden ken en cynisme over de chaos bij het Nederlands elftal niet te gen te houden. Dick Advocaat was er, voordat hij de selectie in Noordwijk voor het eerst bij el kaar riep, al bang voor. Nu Oranje er tegen België en Ier land een potje van heeft ge maakt, de bondscoach op het laatste moment weer van sys teem is veranderd en het grote publiek niet begrijpt hoe tribu neklanten plotseling weer tot ba- ferenties te lachen. Dus probeer ik wat aardiger te zijn. Maar een mens verandert moeilijk." Pas als Nederland erin slaagt te gen de Duitsers weer een fat soenlijke prestatie neer te zet ten, zal het geloof in het zater dagavond nog massaal uitgeflo ten Nederlands elftal terugke ren. Op een bepaalde manier zal de groep er ook zijn kracht uit halen. Revanchegevoelens lei den soms tot extreme uitschie ters bij Oranje. Na de zeperd te gen Schotland (1-0-verlies) in de eerste wedstrijd van de play-offs, volgde in Amsterdam een 6-0-overwinning. In de da gen vooraf stond het elftal lijn recht tegenover dé media en de critici. Er is nog meer houvast voor het Nederlands elftal. Vier jaar geleden kwam op het vori ge EK uit het niets ook een 6-1-overwinning op Joegosla vië. Die zege is nog steeds een re cord in de geschiedenis van het EK voetbal. Uit een bijzondere hoek kreeg Advocaat in Portugal een hart onder de riem gestoken. De Deense ex-doelman Peter Schmeichel is op het EK analist voor de BBC en herinnerde er fijntjes aan hoe belachelijk en slecht de voorbereiding van het Deense elftal was, dat in 1992 Europees kampioen werd. Sch meichel: „We hadden helemaal geen voorbereiding. Alle spelers waren op vakantie toen we plot seling werden opgeroepen voor het EK in Zweden. In de eerste twee duels speelden we gelijk en verloren we. Pas in de laatste groepswedstrijd wonnen we van Frankrijk. Vervolgens werden we Europees kampioen." GPD Ostrava pakte Bekele de voorma lige koning van de lange afstand ook zijn record op de 10.000 meter af. Bekele kwam dankzij een fabuleuze slotronde tot 26.20,32. Ruim twee seconden sneller dan zijn tien jaar oudere landgenoot die in 1998 in Henge lo tot 26.22,75 kwam. Twee wereldrecords in acht da gen. Gebrselassie verbeterde zes jaar geleden de records op 5000 en 10.000 meter in twaalf da gen. Uitzonderlijk blijft ook de prestatie van de dan volsriekt onbekende Henry Rono, die in 1978 liefst vier wereldrecords in drie maanden tijd liep. De Keni- aan brak niet alleen de oude top tijden op 5000 en 10.000 meter, maar ook de 3000 meter én de steeple chase. Een jaar geleden pas debuteerde Bekele tijdens een 10.000 meter op de baan. Hij versloeg uitgere kend in Hengelo zijn grote voor beeld Gebrselassie. Hij herhaal de dat drie maanden later tij dens de WK in Parijs. Een jaar geleden echter was in beide ra ces zijn leermeester de man die voorop ging in de strijd. Bekele volgde, zoals Haile in zijn jonge jaren deed. Een week geleden in Hengelo en gisteravond in Ostra- va moest hij kilometers lang so leren om zijn aanval op de oude toptijden te doen slagen. 'Fine young cannibal", noemde zijn manager Jos Hermens Beke le aan de vooravond van de WK-veldlopen in Brussel, begin maart. Een kannibaal, omdat hij op elke ondergrond wint. In Brussel pakte vervolgens hij zijn derde dubbele mondiale ti tel in het veldlopen op rij. In Ostrava brak ook Stacy Dra gila een wereldrecord. De Ameri kaanse sprong met de polsstok over 4.83 meter, een centimeter hoger dan Jelena Isinbajeva, vo rig jaar. Deze winter sprong de Russin overigens al bij de WK indoor over 4.86 meter. GPD Het Nederlands elftal heeft een abonnement op rellen en incidenten aan de vooravond van belangrijke toernooien. In april 1994 vertrok Ruud Gullit kwaad uit de selectie voor het WK en keerde van Schip hol terug naar Italië. foto Leo Vogelzang/GPD Kenenisa Bekele sisspeler kunnen worden verhe ven, worden de messen in Portu gal niet alleen geslepen maar ook gebruikt. Advocaat, die in het vakblad de Voetbaltrainer vooruit keek: „Je weet dat er elke dag iemand met een bepaalde 'status' in een krant of tv-programma zal roe pen dat het anders moet. Rand verschijnselen en eigen menin gen worden uitvergroot. Als technische staf moet je je daar niet te veel door laten afleiden." Of dat lukt? De bondscoach moet tot dinsdag 15 juni zijn ge zicht in de plooi houden. Advo caat, die toch al de naam heeft een 'pitbull' te zijn, heeft voor Euro 2004 advies ingewonnen. „Ze hebben me geadviseerd eens wat vaker tijdens perscon-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33