Plan Molenpolder blijft papier PZC PZC PZC De koelbox krijgt steevast de beste plek Begin project tegen alcoholmisbruik jongeren Gemeente verkiest voordelig potlood boven stemcomputer Zwaar weer dreigt voor Opvoedbureau bil Reimerswaal doet voorlopig niks met ontwerp particulieren agenda Muzikanten tieren jubileum Bridgeavond in Kapelle Doeken arriveren in Vlissingen Insluiper gepakt in Kamperland Kniewond bij aanrijding Waarde Auto botst op snorfiets Hooizolder niet langer open Jamsessie 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 9 juni 2004 h£SEKE - De gemeente Rei- nerswaal doet voorlopig niets pet het plan voor een woonwijk in de Molenpolder in Yerseke. dat particuliere grondeigenaren hebben ontwikkeld en gefinan- fflËÊKACVVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Sint Gertrudis- Stadhuis, voormalige Synagoge n de Gevangenpoort, 13,00-16.30 uur: Opengesteld voor bezichtiging: iOES - Bergweg 88, 09,30 uur: Bijeen- fost Women's Aglow, inbachtscentrum van de Hollandsche joeve, 1300 uur: Demonstratie oude ipibachten: feuwe wijkgebouw De Spinne, achter fcZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal se- «antme ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart foorouderen, buurtwerk Goese Polder; jjePit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Kt competitie: 14.00 uur. Uiteenlopen- mactiviteiten voor alle WAO-ers; Bibliotheek 14.00 uur: Voorlezen voor jtfnderen van 4-8 jaar; iSportpunt Zeeland. 18.30-19.0 uur: EtoAvondvierdaagse, HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Beniorensoos; KAPELLE -Sportgebouw Molenvate, 13 30 uur: Koersbal; l)e Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; I330 uur Sociëteit, damessociëteit, ;n; 14.00 uur: Ouderenkoor; 13,30 rKoersbal (gymzaal); (ORTGENE Gymzaal in de Bern- aidstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; .iBBENDIJKE Skeelerbaan, tOO-21-OO uur: Skeeleren IJs-skeeler- tniging; IUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 Biljarten en/of kaarten voor jfAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: isbal voor 50-plussers, IADENDAMME - Berkenhof, Lange- 10.00-17.00 uur: Vlinder- Wandeltuinen met Orangerieplan- ten en waterpartijen geopend voor pu bliek; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 mirKoersballen ANBO; SCHORE Dorpshuis, 13.15 uur: Volks- Sansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; ffludelandsestraat 11,19.30 uur: Oecu menische avondgebed; VLAKE - Sequoia hof, 10.00-18.00 uur: Érotesiertuin geopend voor publiek; WEMELDINGÈ - Dorpscentrum De We pel, 09.30 uur; Digitaal lokaal, Compu- urochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 pr Volksdansen; YERSEKE De Zaete, 16.00-17.00 uur: illtsdansen voor 50-plussers; inastiekzaal, 20.00-21.00 uur: Gym- liekvereniging VZOS. KORTGENE - Muziekvereni ging Eendracht Maakt Macht uitKortgene houdt op 11, 12, en 13 juni een feestelijk weekend ter ere van het 125-jarig be staan. Op vrijdag opent circus Hogerop om 18.30 uur het week einde. De rest van het weekein de is gevuld met optredens van verschillende muziekgroepen en allerlei activiteiten. KAPELLE - Bridgeclub Kapel- le-Biezelinge houdt vrijdag 11 juni de jaarlijkse bridgeavond Bloesemdrive. Topparen uit Nederland doen mee aan de wedstrijd die om 19.30 uur be- REDACTIE bevelandenttholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie I Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 j E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl P-mail; web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231 231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur cierd. J. Berkelaar, één van de drie initiatiefnemers, is ver baasd. „In het contact dat we tot nu toe gehad hebben, is dat niet naar voren gekomen." Volgens wethouder J. Bliek van ruimtelijke ordening is er nog geen officieel standpunt van het college, maar als het al wordt goedgekeurd door college en de raad, dan is de kans groot dat het plan op de lange baan ge schoven wordt of helemaal niet wordt uitgevoerd. Volgens Bliek is het plan een aardige gedachte. „Maar andere delen van Yerseke zouden ook in aanmerking kunnen komen voor de ontwikkeling van een nieuwe woonwijk dus het is niet gezegd dat er een wijk in de Mo lenpolder komt." Bliek doelt op de Burenpolder, met net als in de Molenpolder een mix van bedrijven en wonin gen, functies die soms moeilijk te verenigen zijn. Het plan in de Molenpolder be helst de bouw van een woon wijk en een bedrijfsterrein. Het plan is op initiatief van drie be woners uit de Molenpolder ge maakt. Naast Berkelaar zijn dat J. van der Endt en L. Veboom. Stedebouwkundig Bureau Rot huizen van Doorn 't Hooft uit Goes werkte de ideeën uit. Het ontwerp bestaat uit een woon wijk met ongeveer driehonderd verschillende types woningen in het noordelijk deel van de Mo lenpolder. Enkele bedrijven zou den daarvoor geheel of deels ver plaatst moeten worden In het zuidelijke deel van de pol der zijn voornamelijk die bedrij ven gepland. Door de twee de len van elkaar te scheiden door een waterpartij, zou er geen overlast moeten zijn van de be drijven voor de bewoners van de wijk Ook is er in het plan plaats voor een eventueel te bou wen kerk voor de Gereformeer de Gemeente en een super markt. Ook deze zullen als buf fer tussen de bedrijven en de wo ningen liggen. Naast de kerk is een parkeerterrein met zo'n vier honderd plaatsen gepland. Volgens de wethouder is het niet te verwachten dat de Gere formeerde Gemeente een kerk zou willen bouwen in het nieu we plan Molenpolder. „De nieuw te bouwen kerk komt aan de Grintweg en voor zover ik weet gaat dat gewoon door." Daar staat Berkelaar van te kij ken. „Bij mijn weten heeft de Gereformeerde Gemeente alleen een optie op de grond aan de Grintweg en zou de Molenpol der nog wel degelijk tot de moge lijkheden behoren." door Melita Lanting RENESSE - Alcoholmisbruik beteugelen: dat is de bedoeling van het convenant tussen alle in stanties die met jongeren in Ren- esse te maken hebben. Het con venant is gistermiddag in het ge meentehuis in Zierikzee onderte kend. Het alcoholgebruik onder jonge ren stijgt. Dat is een landelijk beeld, niet een probleem dat al leen speelt in Renesse of op Schouwen-Duiveland. Uit on derzoek blijkt dat 7 procent van de elf- en twaalfjarige kinderen (groepen 7 en 8 van de basis school) op Schouwen-Duive land regelmatig alcohol dnnkt. Meer dan de helft drinkt 'wel eens' en 45 procent heeft nog nooit gedronken. Uit hetzelfde onderzoek blijkt ook dat tieners op vakantie het glas veelvuldig heffen. Gemid deld vijftien glazen per dag, waarbij de meisjes aanmerke lijk minder drinken dan de jon gens. Die tieners gaan veelvuldig op vakantie in Renesse, en dat geeft overlast. De betrokken on dernemers in Renesse zijn afzon derlijk al veel projecten begon nen om de overlast in te dam men. Zo zijn de leeftijdspols bandjes ingevoerd, is er lik-op- stukbeleid en is er vervoer tus sen kroeg en tent. Problemen Nu zijn alle partijen samen om tafel gaan zitten en zijn alle pro jecten gecombineerd. Daarbij zijn niet alleen de campings en horeca betrokken maar ook de huisartsen, het consultatiebu reau voor alcohol en drugs en su permarkt en taxibedrijven. In het convenant worden alle problemen benoemd, zoals bij voorbeeld het indrinken op de camping. Jongeren drinken een stevig glas op de camping en ko men vaak aangeschoten of dron ken naar het café. Campings moeten dit voorkomen. Maar ook worden leeftijdspolsbandjes van elkaar erkend en krijgt drugsgebruik de aandacht. „Al met al moet het project mis bruik van alcohol tegengaan, zonder het gebruik te verbie den", aldus J. Huige, adviseur van het project. Gedurende de zomermaanden wordt het project gevolgd door een onderzoeker van de Univer siteit van Maastricht. Twee weken lang wordt het gedrag van jongeren in Renesse geob serveerd en worden verschil lende projecten met jongeren gedaan. Naar verwachting wor den de resultaten dit najaar be kend. Na de zomer begint een project voor de jongeren van het eiland. Strandpret in Wemeldinge. door Ingrid Huibers WEMELDINGE - Tropische temperatu ren, afgaand tij en de eerste knalrode ledematen van het seizoen. Een bezoek aan het strandje van Wemeldinge. Ook hier wint bloot het dinsdagmiddag met gemak van flatteus. Een clubje 65-plussers dat de dag op de fiets doorbrengt heeft de korte broeken nog eens extra opgerold om maximaal van de zon te kunnen profiteren. Tegelij kertijd moeten de schouderbandjes van de bh's en zonnehemdjes naar beneden, want anders krijg je strepen. Rollen stamppotvet steken onbe schaamd uit te kleine tijgerbikini's, kin dertjes zitten gebeiteld op slanke heu pen en vuurrode schouders en borsten worden maximaal in de zon gehouden. Zonnebaden en snacken blijft een be proefde combinatie getuige de drom men mensen die zich rond de snackkar langs de Binnendijk verdringen. Een en keling lust wel iets kouds - de fietsende senioren laten zich het ijs met rumrozij- nen goed smaken - maar het merendeel van de mensen hapt toch liever in een patatje of een frikadel. Wie zich de dijk over waagt richting strandje, wordt getrakteerd op even zo veel koelboxen als mensen. De plastic doos met flessen icetea, cola en bier, vormt tegenwoordig de spil van het strandgebeuren en krijgt steevast de beste plek: onder de parasol. Gezinnen passen zich aan en vleien zich rondom de box in het warme zand. „Hé mevrouw ijsco", roept een vader naar zijn dochter die langzaam maar beslist het volume opvoerend om een ijsje vraagt. „Je hebt er net één op." Maar nog geen vijf minuten later zwoegt de vader zich achter de blote bil len van zijn dochter de trap op richting ijscoman. Stretcher „Vorig jaar zaten we veel vroeger aan het strand", zegt een mevrouw vanaf een grijze stretcher tegen een kennis. Ze zit pontificaal met haar rug naar het wa ter, want anders krijgt ze haar decolleté niet bruin. De vrouwen, die elkaar overduidelijk uit het dorp kennen, maar desondanks meters uit elkaar zitten, nemen op luide toon hun vakantieplannen door. „Ik wil dolgraag eens naar Turkije", begint de dame vanaf de stretcher. Maar dat gaat niet gebeuren, want haar man wil niet foto Willem Mieras mee. „Wij gaan altijd alleen maar naar Spanje", moppert ze. Een vriendin van haar is laatst geweest naar Spanje, een hele week voor 1600 euro, vertelt de stretchermevrouw ver der. All inclusive„Dat vind ik dan niet duur", meldt de vriendin. „Ja, maar ik weet niet of het drinken er ook bij inbegrepen was", voegt de eerste me vrouw er na enig nadenken nog aan toe. „Ik geloof dat in dat soort parken wel het drinken, maar niet de alcoholische drank gratis is", zegt de vriendin. De stretchermevrouw weer: „Ja, maar wat drink jij op je vakantie. Toch geen Spa blauw? Nou dan." Zij gaat in elk geval niet meer zeventien dagen naar Spanje zoals vorige zomer. 'Veel te duur'. „Toen ik thuiskwam ben ik me rot geschrokken, hoeveel ik kwijt was." „Ja", knikt de vriendin begrij pend. „Al die dure flessen water uit de supermarkt die je elke dag weer mee moet nemen naar het strand." VLISSINGEN - Een transport met bijzondere schilde rijen is gisteren in Vlissingen aangekomen. Het gaat om schilderijen van bekende schilders als Mesdag en Israels. De doeken zijn vanaf maandag te zien in het Muzeeum. De schilderijen hebben allemaal hetzelfde thema: de Noordzeekust. Ze stammen uit de periode 1830-1930, zijn gemaakt door schilders uit Denemarken, Duitsland, Noor wegen, Zweden en Nederland Alle doeken zijn afkomstig uit de collectie Sammlung Kunst der Westküste. Deze particuliere verzameling zal de basis gaan vormen voor een nieuw te bouwen museum in Duitsland op het Waddeneiland Föhr. Liefhebbers hoeven echter niet te wachten tot dit museum klaar is. Vanaf maandag hangt een deel van de collectie, werken van Mesdag, Lieber- mann, Blommers, Israels, Kroyer en Dahl, in het Mu zeeum in Vlissingen. De 71 schilderijen zijn gisteren naar Vlissingen gekomen. De komende dagen zijn de medewerkers van het Mu zeeum druk bezig de expositie in te richten. De tentoon stelling wordt zondag geopend door wethouder L. Pop- pe-de Looff van de gemeente Vlissingen. KAMPERLAND - In een woning aan de Oosthavendijk in Kamperland is dinsdagmiddag een 33-jarige inwoner van Middelburg aangehouden wegens insluiping. De politie was door omwonenden gewaarschuwd dat een man in de tuin van de woning zat. Even later bleek hij de woning te zijn binnengegaan waar hij op heterdaad werd betrapt. De man is ingesloten. WAARDE - Een 71-jarige vrouw uit de gemeente Reimers- waal is gistermiddag om twee uur lichtgewond geraakt bij een botsing op de Plasseweg in Waarde. Een 49-jarige man uit de gemeente Reimerswaal reed met zijn quad van uit een uitrit de Plasseweg op. Hij liet hierbij de 71-jarige vrouw, die op haar bromfiets van links kwam, niet voor gaan. De vrouw raakte gewond aan haar knie, maar hoef de niet naar een ziekenhuis. Beide voertuigen raakten be schadigd. MIDDELBURG - Een 55-jarige automobilist uit de ge meente Veere is gisterochtend tegen een 40-jarige snorfiet ser uit Middelburg aan gereden. De vrouw moest naar het ziekenhuis, 'maar mocht na behandeling weer naar huis. De automobilist reed rond kwart voor acht over de Noord poortstraat in Middelburg in de richting van het Molen water. Bij de kruising sloeg hij linksaf, waarbij hij geen voorrang verleende aan de snorfietser WESTKAPELLE - Discotheek De Hooizolder in Westka- pelle mag geen uur langer openblijven. Dat vindt althans het college van burgemeester en wethouders van Veere. De discotheek had gevraagd om de sluitingstijd te verrui men van vijf naar zes uur 's ochtends. De gemeenteraad heeft het laatste woord over de verruiming van de slui tingstijd. mijn kind...' We plakken er dan twee, drie gesprekken aan vast. Je merkt dat het de ouders meestal juist om die individuele aandacht te doen is, dat iemand eens naar ze luistert." Het Opvoedbureau kreeg dit jaar 12.000 euro van de gemeen te, maar dat bedrag wordt mis schien gehalveerd. „Dan zullen we veel meer gebruik moeten gaan maken van groepsbijeen komsten en minder kunnen in gaan op individuele problemen. Dat is jammer, want dan mis je een gedeelte van je opdracht." Van Amstel was verbaasd toen ze hoorde over de plannen om de subsidie aan het bureau te verlagen: „In de nieuwe Wet op de jeugdzorg, die in januari in gaat, heeft de gemeente de op dracht om lokaal jeugdbeleid vorm te geven. Lichte hulpverle ning, wat wij doen, valt daaron der. Dat is dus een tegenstel ling: de gemeente zou hulp bij opvoeding moeten ontwikkelen, maar bouwt de steun juist af. En dat terwijl Tholen juist al tijd voorop heeft gelopen met het opzetten van een Opvoedbu reau: wij waren de tweede in de provincie, na Goes." Van Amstel benadrukt dat hal vering van de subsidie niet bete kent dat het bureau zijn taken niet meer kan uitvoeren: „We zijn blij dat we in elk geval onze functie kunnen blijven uitoefe nen. Maar het zou wel jammer zijn als we geen aandacht meer kunnen geven aan specifieke vragen van ouders." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Kiezers in de ge meente Schouwen-Duiveland blijven voorlopig aangewezen op het rode potlood of pen en de papieren lijsten. De gemeente heeft de eerstkomende jaren geen geld om stemcomputers te kopen. Morgen zijn in Nederland de ver kiezingen voor het Europees Par lement. In tegenstelling tot voor gaande jaren is het dit keer toe gestaan de landelijke uitslag nog diezelfde avond bekend te maken. Andere keren moest al tijd worden gewacht op landen die de verkiezingen in het week einde organiseren, zodat in één keer het definitieve resultaat kon worden gepresenteerd. Of Schouwen-Duiveland gelijk in de landelijke cijfers kan wor den meegewogen, zal sterk af hangen van het aantal stemmen dat wordt uitgebracht en de snelheid waarmee wordt geteld. De gemeente gaat er vooralsnog vanuit dat de uitslag pas na mid dernacht bekend is. De meeste kranten, waaronder de PZC, lig- gen'dan al bij de drukker. Burgemeester J. Asselberg zegt zich 'er van bewust te zijn dat het niet plezierig is dat Schou wen-Duiveland steeds achter aan komt bij het doorgeven van de uitslag'. „Maar het is een or dinaire afweging tussen nut en noodzaak", verwijst hij naar be zuinigingen (5,5 miljoen euro structureel) waarmee de gemeen te de komende jaren heeft af te rekenen. „Het zou natuurlijk van de gekke zijn om machines aan te schaffen die maar een paar keer om de zoveel jaar wor den gebruikt, en vervolgens een aantal wél zinvolle investerin gen voor de burger achterwege laten." Een voorstel van de VVD voor aanschaf van stemcomputers kreeg vorig jaar bij de begro tingsbehandeling onvoldoende steun. Ook de nieuwe coalitie heeft de investering (110.000 eu ro) van de lijst gehaald, zegt fractievoorzitter A. Verseput, die de onderhandelingen rond het nieuwe dagelijks gemeente bestuur heeft geleid. „Ondanks het feit dat we het als WD heb ben aangekaart, en ik zelf op een stembureau zit en weet dat het een heidens karwei is om al le stemmen handmatig te tellen, zit het er voorlopig gewoon niet in. Aan de andere kant", ver volgt hij cynisch, „wat is er mis met deze traditionele manier van stemmen? De meeste men sen vinden dat rode potlood fan tastisch. Je ziet het immers bijna nergens meer!" Schouwen-Duiveland is de eni ge gemeente in Zeeland waar de stembureaus nog niet zijn geau tomatiseerd. Maar ook voor een aantal steden, waaronder Am sterdam, geldt dat nog. Een we tenschap die enige 'troost' biedt, aldus Asselbei'gs. „Het potlood heeft in zekere zin ook zijn charme. We doen het al meer dan honderdvijftig jaar zo." Schouwen-Duiveland kent, ver spreid over het eiland, 28 stem bureaus. Dat maakt de aanschaf extra duur, trekt Asselbergs de vergelijking met compactere ge meenten als Goes. door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - Veel ouders hebben wel eens vragen over de opvoeding van hun kin deren, waarmee ze niet zo gauw naar een zware instantie als het Riagg stappen. Een voorbeeld: 'Mijn zoon komt altijd te laat thuis, hoe zorg ik er voor dat hij luistert?' Het Opvoedbureau in Tholen helpt ouders met het be antwoorden van die vragen. Of het door kan blijven gaan op het niveau waarop het nu werkt, is nog maar de vraag. Als de raad vanavond tijdens de be handeling van de Kadernota 2005 de bezuinigingsvoorstellen van het college goedkeurt, krijgt het bureau nog maar de helft van de subsidie die het nu krijgt - 12.000 euro per jaar. Het Opvoedbureau valt onder Bureau Jeugdzorg en is vooral bedoeld als een laagdrempelige voorziening. „We willen voorko men dat vragen over de opvoe ding echte problemen worden", legt B. van Amstel uit. Ouders komen met allerlei soor ten vragen. „Een hot item op dit moment is grenzen stellen. Ouders van kinderen in de pu berteit vinden het vaak moeilijk om bepaalde regels te handha ven, ze moeten leren 'nee' te zeg gen. Een andere vraag die we wel eens krijgen, is: 'mijn kind eet niet goed, hoe kan dat?' Ouders die zulke vragen hebben zien vaak door de bomen het bos niet meer en kunnen bij ons terecht. Ze hoeven dan niet naar professionele hulpverlening, maar krijgen toch een handvat voor het oplossen van hun pro blemen." Over veel voorkomende vragen worden themabijeenkomsten ge houden. Van Amstel: „Na afloop komen veel ouders naar je toe met specifieke vragen: 'Maar THOLEN - In eetcafe The Six ties in Tholen zal zondag 13 juni de laatse rock/blues-jamsessie van het seizoen plaatsvinden. Vanaf 16.30 uur is het open po dium. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31