PZC Weer een westhoek vol kunst Kunstroute Westerschouwen WESTENSCHOUWEN BURGH HAAMSTEDE NIEUW-HAAMSTEDE 4 J* d> I Burgh I f RENESSE ELLEMEET NOORDWELLE BURGHSLUIS Redactie bijlagen: 0113-315680 juyvW.pZC-ll E,ail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7peuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. woensdag 9 juni 2004 22 Zoë Heller in de ban van de liefde 23 Tel Aviv staat vol Bauhaus 25I Bertolucci blikt terug op 1968 Werk van Floris Duyfjes alias Catweazle Magie foto Dirk-Jan Gjeltema 1 Camping Duinoord 2 Excursieschuur, Boswachterij 3 Tuin Peter Heschle 4 Atelier Elly Mes 5 Atelier Danielle Orelio 6 De Schouwse Hoeve 7 Galerie Borsboom 8 N.H. Kerk, Burgh 9 Pannekoekenmolen De Graanhalm 10 De Bewaerschole 11 Acanthus Antiek 12 Pension Zuidstraat 13 Showroom Dijkman 14 Galerie-atelier Jan Eikenaar 15 Galerie Het Oude Raadhuis 16 Galerie Haamstede 17 Atelier Corrie van Rees 18 Beeldentuin Dr. Buth 19 Duinoord 20 Beeldentuin Van Bemmelen 21 Het Witte Huis 22 Molenbosch 23 Atelier NJOY 24 Beeldentuin Wolf 25 Duinhotel Haamstede 26 Galerie Cees van Oostmalle 27 Atelier de Bovenkamer 28 De Torenhoeve 29 Beeldentuin Van Puyvelde Verklikkerduinen Schouwen - \t»! Burghsluis Westenschouwen I 30 Hotel De Zeeuwse Stromen 31 Dorpshuis Renesse 32 N.H. Kerk Renesse 33 Hoeve Batenburg 34 N.H. Kerk Noordwelle midden van mixed mediawerk van Antonio Poioumen, beeldhouwwerk van Ieneke van de Kooy en zilverkunst en ambachtelijk werk van Goud en Zilversmeden uit Schoon hoven brengt het koor (om 14.00 en 15.00 uur) een selectie uit haar brede repertoire van onder meer Russische en Amerikaanse volksliederen en negro spirituals. En dan is er nog een demonstratie houtsculpturen ma ken door Peter de Koning in pannekoekmo- len De Graanhalm in Burgh. Grappig ex traatje op die plek is bovendien de aan komst, zaterdagmiddag, van de grootste klomp ter wereld. Een exemplaar van 6,7 bij 2,5 bij 2,5 meter, waarmee de maker een vermelding in het guiness book of records heeft behaald. Het geeft meteen de diversiteit aan van de Kunstschouw, waar een breed publiek aan haar trekken kan komen. In het klein is die insteek onder meer terug te vinden in Ate lier Galerie Cees van Oostmalle in Nieuw-Haamstede. In zijn atelier - en voor de gelegenheid ook in tuin en woonhuis - staat en hangt werk van vijf kunstenaars, zowel van binnen als buiten de provincie. Kleurrijke driedimensionale objecten (voor cadeauprijzen) van de Friese Trijnie Wub- bolt. Sculpturen van René Stoffels en Anita Dekker en felgekleurd fantasievol werk van Clemens Briels. Maar ook de twaalfdelige hommage van Van Oostmalle zelf aan roem rijke schilders als Kandinsky en Picasso. En héél veel geschilderde varianten op het door hem zo geliefde Zeeuwse landschap, waar de vlakbij zijn woonhuis gelegen vuurtoren steevast onderdeel van uit maakt. De Gro ninger van geboorte transformeert de duin achtige landschappen die hij op doek neer lijk Pieter Panman heet. Zijn vroegere werk in de camerabranche ging niet goed samen met zijn privéwerkzaamheden destijds als fotograaf. Dat zette hem aan om zijn creatie ve uitingen onder een - aan een bezoekje in België refererend - pseudoniem in de open baarheid te brengen. Ook de in Maastricht wonende en werkende Floris Duyfjes be dient zich van een kunstenaarsnaam of, zo als hij zelf zegt, merknaam: Catweazle Ma gie. Waarmee meteen, in ieder geval wat be treft hun kunstzinnige productie, de enige overeenkomst tussen beide op de Kunst- schouw vertegenwoordigde personen is ge legd. Duyfjes dankt zijn pseudoniem deels aan zijn uiterlijk in zijn wilde jaren, wat hem op de bijnaam Catweazle kwam te staan. Het toevoegsel Magie - eveneens door anderen gegeven - slaat op zijn werk en is invoel baar voor wie een werk ziet als IJzeren Rots; een verlichtingsobject gebruikt door westelijke bergtrollen. Als constructiebank werker en lasser streeft Duyfjes altijd naar ambachtelijkheid en een zekere functionali teit. Zijn werk hoort thuis op plaatsen waar geleefd wordt, is zijn stelling. Niet zelden is er een lamp in zijn 'arts and crafts'-objecten verwerkt of kan zijn werk op z'n minst als tafel worden gebruikt. Dat geldt bijvoor beeld voor Zonder titel 2; een driepoot met beestenkoppen in top waar drie in frames gezette glasplaatjes houvast bieden aan een windebloem, een nest slangen en een visje. Stuk voor stuk verfijnde elementen van een object dat zich juist vooral door ruimtelijk ingrijpen manifesteert. Het is een tegenstel ling die in zekere zin goed past bij de visie van de 'arts and crafts-man' uit Maastricht. oor de elfde keer op rij staat de 1 Westhoek van zaterdag 12 tot en met zondag 20 juni een dik te week lang in het teken van de Kunst- Schouw Westerschouwen. Een grote tenstmanifestatie, in de kernen Westen- schouwen, Burgh, Haamstede, Nieuw-Haamstede, Renesse, Ellemeet, torghsluis en Noordwelle. Zijn werk wordt ingegeven door de immer woedende strijd tussen natuur en cultuur. Het voortdurende gevecht van mensen om hun culturele artefacten (monumentale ge bouwen zijn er een duidelijk voorbeeld van) in stand te houden, terwijl de natuur er on dertussen onafgebroken aan knaagt. Een strijd die Duyfjes alleen al in materiaalge bruik - het combineren van staalplaat met bijvoorbeeld hout - weet te vangen. Een aan tal van zijn werken is tijdens de Kunst- schouw bij Hofstede Mon Plaisir in Burgh sluis te zien. Samen met objecten van Hetty Schaart, Karin Gerfen en Kees Hoogendam Het uitgebreide programma van de kunst manifestatie is, evenals logistieke informa tie, terug te vinden in het Kunstschouw Ma gazine. Te koop bij het secretariaat van de organiserende stichting aan de Noordstraat 43 in Burgh-Haamstede en bij de VW's op Schouwen-Duiveland. Vrijdag 11 juni wordt het evenement officieel geopend in strandpaviljoen Blasa-Bloesa, dat bereik baar is via de duinovergang bij hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse. Alle locaties zijn vrij toegankelijk en van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur geo pend. Op zondagen van 12.00 tot 17.00 uur, met uitzondering van de kerken in Noor dwelle en Renesse - die vanaf 12.30 uur geo pend zijn. Aan het evenement zijn ook nog een fotowedstrijd en de Kunstschouw Award gekoppeld, een aanmoedingsprijs voor jong talent. De uitreiking van deze award vindt zaterdag 19 juni plaats tijdens het Kunstmaal, een etentje voor deelnemers en genodigden aan het Westerschouwse kunstfestijn. Esme Soesman P\e Kunstschouw geldt tegelijkertijd ook L' als een natuur- en culturele beleving; looi de aard van de betrokken locaties én [eroutes naar deze plekken toe. Ruim 130 Bultenaars presenteren hun werk op een pne veertig locaties. In onder meer gale ae, atelier., camping, hotel, autoshowroom, - Pension en pannenkoekmolen zijn wer- P.uit de meest uiteenlopende disciplines Bpen. Van hoed tot pastel, van foto tot eramiek en van bronssculptuur tot objec- fn j d°or de maker als 'arts and crafts' borden betiteld. Nieuw is de locatie in Ellemeet waar, in oeve Batenburg, twee groepen kunste ais neerstrijken. In het weekeinde zijn ar ook - dankzij Schildersgenootschap a lem - demonstraties schilderen en beeld den in hout te zien. Nieuw is ook de bij- age van mannenkoor de Westhoekzangers urgh-Haamstede. Onder het motto mel oren' verzorgen de West- L zangers zondag 13 juni twee inloopcon- [en.v® circa twintig minuten in de Ne- r nas hervormde kerk in Noordwelle. Te Cees van Oostmalle: The Road to the Beach zet tot een dynamisch geheel, door in kleur, donkerte en soms ook in continuïteit varië rende banen aan zijn werk toe te voegen. De ze steeds weer in een andere hoedanigheid en hoeveelheid toegepaste kunstgreep drukt wisselende momenten in een etmaal uit. En maken, tesamen met de keuze voor spreken de („vaak rechtstreeks uit de tube afkomsti ge") kleuren, dat zijn werk associaties op roept met ver gelegen - Caribische - oorden. De immer aanwezige vuurtoren en de veel vuldig terugkerende rijen strandpalen zet ten de kijker - maar dat geldt zelfs voor de niet in Nederland maar in Italië voorkomen de parasoldennen - weer met beide benen op de grond. Leuk detail is dat Van Oostmalle, die lange tijd werkzaam was als importeur van Japan se camera's en later met zijn echtgenote Lijst-in/Galeria in Breda bestierde, eigen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21